Agenda Brief uit Indië Huidonzuiverheden, vetwormpjes, pukkeis en uitslag Nieuws van Hellevoetsluis Dinsdag 11 October 1938 Tweede Blad tadinieLiwui f 400.000 voor defensieve uitrusting koopvaar^"- schepen Hr. Ms. Sumatra verlaat de haven Jan Sturk's laatste gang Een terrein voor het oefenen met handgranaten De eerste abonnements voorstelling Snip en Snap-revue komt Conferentie voor niet katholieken Burgerlijke Stand Een leelijke val Duitschland heeft één vriend maar Hedenavond taptoe Proeven met sirene 100.000 gulden voor de Vliegkampen. In de toelichting op de Defensiebegroo- ting lezen wij dat voor aanschaffing van artillelriematerieel ten behoeve van nieu wen aanbouw is uitgetrokken een bedrag van 3.625.000,Voor de vliegkampen wordt geraamd een benoodigd bedrag van 100.000,— De splitsing van een en ander ziet er als volgt uit: Bewapening van een vervangenden kruiser (2e term.) 1.000.000, Idem voor 2 torpedoboot- jagers (2e term.) 1.400.000, Idem voor 3 onderzee booten (2e term.) 100.000, Idem voor groote zeever kenners (2e term.) 725.000, Mitrailleurs, munitie en bommen voor vliegtuigen 100.000, defensieve uitrusting van koopvaardijschepen (2e ,erm) 400.000, Kosten voor de bewape ning met torpedo- en mijnen- materiaal van nieuwe schepen,, 1.875.00, Deze som is een tweede termijn voor de torpedobewapening van een vervangenden kruiser, van 2 torpedobootjagers en van 3 onderzeebooten. Voor zijn reis naar de Middelland- sche Zee. Gisterenmiddag om twee uur is Hr. Ms. „Sumatra" uit de haven vertrokken, voor een reis van twee maanden naar de Middellandsche Zee. Om elf uur gisterenmorgen heeft de adju dant van den commandant der Marine, luit. ter zee der le kl. B. J. Velderman, namens den schout bij nacht, kolonel Klaassen en be manning, een goede reis toegewenscht. Voor het vertrek was slechts matige be langstelling en toen de „Utrecht" voor en de „Nestor" achter, den kruiser de haven uit sleepten, waren het wel bijna uitsluitend familieleden van opvarenden, die ten afscheid wuifden. Zooals men weet gaat de kruiser voor twee maanden naar het zonnige Zuiden. Vóór de Kerstdagen (16 Dec.) zal de „Sumatra" weer in onze haven liggen. Zoo simpel zijn leven was, zoo simpel was zijn teraardebestelling. Grijs en eenzaam lag daar gister de Huisduinerweg. De wind zoefde over de herfstvelden aan weerszijden, waarboven grauwe wol kenbanken trokken in grillige vormen. Er was geen zon meer. Het was een som bere herfstdag. Kil en triestig. Langs den Huisduinerweg trokken drie wagens: de bekende stoet van zwarte rouw-auto's. Slechts drie auto's. Jan Sturk werd be graven: de drager van de Kraton medaille. Het Jeven is niet gul voor Jan Sturk ge weest. Rijkdom heeft het hem niet gebracht en zelfs gedurende zijn laatste levensdagen heeft hij alle zeilen moeten bijspannen om de eindjes aan elkaar te knoopen. En Jan Sturk, of zooals zijn vele Nieuwe- diepsche vrienden hem plachten te noemen: Oome Jan, had beter verdiend, want hij was vele, vele jaren geleden een van die drieste knapen, die eens in het verre Indië de Kra ton bestormd hebben. Een vervaarlijke onder neming, die feitelijk den grondslag vormde voor het Nederlandsche gezag in de over- zeesche gewesten. Jammer dat de Nederland- sche regeéring haar dank in niet wat meer stoffelijken vorm aan den dag gelegd had. De Kraton-bestormer Jan Sturk had het vooral op z'n ouden dag kunnen gebruiken. Maar gedane zaken nemen geen keer en was zijn leven uiterst sober, hetzelfde kan gezegd worden van z'n laatsten gang. Ook ez® kenmerkte zich door grooten eenvoud. Er waren niet veel bloemen, er waren niet veel volgauto s, en ook van de garde moch- i .1 wij geen enkele vertegenwoordiger aan wezig zien. „S01" d« groeve schaarden zich enkele ..-..tallen belangstellenden, toen de kist langzaam wegzonk in de grauwe aarde. vr„,!n/S 1 °S dat kerkhof, waar de wind kreunt over de graven en ritselt in de haag- dooderfakker! 26,11 h°°g b°ven den Het zwarte doek wordt over de groeve ge spannen. Daarop worden twee boeketten wit te chrysanten gelegd. Dan neemt de heer Oortgijsen het woord en vertelt iets van het leven van Jan Sturk. Van de expeditie waar aan hij deelnam, van zijn benijdenswaardige levensvreugde. Hij was geen zeeheld" in de traditioneele beteekenis van het woord, maar door zijn ronden zeemansgeest was hij toch meermalen de gast der zeehelden, die Oome Jan gaarne een plaatsje in hun midden gunden. Een familielid dankt voor de bewezen eer en de begrafenis is teneinde. Vooj de inrichting van een terrein, voor 't oefen'n in handgranaatwerpen wordt op de begrooting 2.500,aan gevraagd. De Marine beschikt, zooals men weet, niet over een geschikt ter rein, waar deze oefeningen kunnen worden gehouden. Daar zich daaraan thans sterk de behoefte doet gevoelen, worden fondsen voor het inrichten van een dergelijk oefenterrein uitgetrokken, ten bedrage van 2.500, Zij heeft maar enkele minuten geduurd, en tóch was Jan Sturk een Kraton-be stormer. Er was maar weinig belangstelling... en tóch heeft het vaderland verplichtin gen aan Jan Sturk. Het leven kan soms hard zijn, ook bij den laatsten gang die een mensch maakt. verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende Purol. Doos 30. 60 ct. Tube 45 ct. B.j Apoth. en Drogisten. Een „thriller" van luchtig karakter. Zooals reeds door ons bekend gemaakt werd, zal de eerste tooneel-abonnements- voorstelling, die Donderdagavond in Casino gegeven wordt, ons het detective-stuk „Speur honden" brengen, waarvan de inhoud beurte lings, spannend en amusant moet zijn. De ,,Handelsblad"-recensent uit zich er als volgt over: Het stuk is vlot geschreven, heeft een goede intrigue, ontbeert allerminst spanning terwijl de dialoog niet van humor is ontbloot. En wanneer men bij het ingaan der pauze na het tweede bedrijf wel zoo ongeveer weet hoe de afloop zal zijn, blijkt dat in de laatste acte een verrassende climax is gebracht, welke zulke overwachte wendingen biedt dat men zich ver wondert over de vindingrijkheid van den schrijver, die niet slechts de aandacht van den dader wist af te leiden, maar tevens een serie nieuwe effecten aan de bekende kon toe voegen. Zoo heeft dit pretentielooze stuk dat, wat de eerste twee bedrdijven betreft, gespeeld werd in een ultra modern décor pittig, frisch, gedurfd het publiek tot het eind toe in spanning gehouden. Er was dankbaar applaus en wanneer we ons niet vergissen zal het Gezelschap Musch van „Speurhonden" nog lang plezier beleven. Nogmaals vestigen wij er de aandacht op, dat de plaatsbespreking geschiedt Woensdagavond van 7 tot 9 uur. Inboorlingen op 't Oorlogspad Inderdaad, maar dan in de schets, die door een aantal Indische jongens Zondag op het M.S.F.-feest met groot succes uitgevoerd werd. (£oto "Modern )- U weet het vast: een best biljart in „de Toelast" 21 en 22 October in Casino. Evenals de vorige jaren, komt de A.V.R.O. ook dit jaar weer naar Den Helder met de zoo bekende A.V.R.O.-avonden. De vorige tournées bestonden in hoofdzaak uit amusementsavonden, waarbij de luiste raars persoonlijk konden kennismaken met A.V.R.O.'s medewerkers. In de tournée van verleden jaar was reeds een verandering te constateeren, doordat daarin waren opgenomen Willy Walden en Piet Muyzelaar, bij het publiek meer bekend als Juffrouw Snip en Snap, en waardoor de amusements-avonden meer en meer werden omgezet in een revue-avond. Dit jaar komt de A.V.R.O. uit met een wer kelijke revue, genaamd: „De A.V.R.O. op stap met Snip en Snap", met een programma, dat klinkt als een klok, met frissche décors, kleu rige costuums, een prima ballet, nieuwe ko mische scènes, en bonte tafereelen. De medewerkenden zijn: Juffrouw Snip en Snap, Cisca Harms, Mimi Matthijssen Jean du Béla, Gerard Walden. Regie: Renée Sleeswijk. Muzikale leiding: Pim de la Fuenta. Muzikale Zwitsersche Parodisten. Die Moser Buebe. Hedenavond krijgen de luisteraars middels de radio reeds een voorproefje -tem hetgeen hun te wachten staat bij een bezoek aan A.V.R.O.'s revue in Casino op 20 of 21 Octo ber a.s. Men schrijft ons: Als omlijsting der 4e conferentie welke a.s. Woensdag 12 Oct. door den bekenden Pater Franciscaan Wijnand Sluis in de St. P. en P. Kerk a. d. Kerkgracht wordt gegeven zal de organist A. J. Lee wens vertolken „Prealu- dium en fuge" a. Kl. t. van J. S. Bach, „twee Préludes" van Chopin en het andante uit de orgel-fantasie van Berens, terwijl, na verschillende zangvoordrachten v. h. Kerkkoor het geheel zal worden besloten met de finale uit de orgelfantasie voornoemd. De orgelbe speling vangt precies ten 8 uur aan. van 10 October 1938. BEVALLEN: A. C. van KeulenWols, d. J. BalkemaTroost, z. J. Brondsemavan der Gracht, d. J. M. LuyckxHoogewerf, z. A. G. de BruynAberson, d. E. P. F. Dun selmanvan Koningsbruggen, d. E. Make laarRasch, d. J. J. BekkerKleinee, z. Zooals bekend, bevinden zich onder onze lezers tal van oud-Hellevoeters, die, uiteraard, nog tenvolle belangstel len in het wel en wee van hun vroegere Heimat: Hellevoetsluis. Kwamen er dan ook op onze redactie-tafel toevallig be richten of mededeelingen, deze plaats betreffende, dan aarzelden wij door gaans niet lang, die op te nemen, we tende, dat een niet onbelangrijk contin gent onzer lezers dat zou waardeeren. Wij vonden echter thans een inwoner van Hellevoetsluis bereid regelmatig de nieuwsverzorging ter hand te nemen en hieronder volgt zijn eerste bijdrage. Wij zijn er van overtuigd, dat deze en de hierna volgende met belangstelling ge volgd worden. HET BEURSGEBOUW TE NW. HELVOET IN ANDERE HANDEN OVERGEGAAN. In het gebouw zal vermoedelijk dit jaar nog een industrie gevestigd worden. Wat voor in dustrie dit zal zijn, is nog niet bekend. Met dezen verkoop is alzoo een einde ge komen aan de oorspronkelijke bestemming van het gebouw. Geen bedrijfstentoonstellingen, revues, Ko- vacs Lajosavonden meer te Nw. Helvoet. Doch er komt, naar we hopen, weer een kleine opleving in de gemeente. Hellevoetsluis en Nw. Helvoet hebben het de laatste jaren zwaar te verantwoorden gehad, geen wonder dus, dat alles met graagte wordt aanvaard. Hopelijk wordt er, al is het weinig, een werkgelegenheid geschapen, wat toch direct invloed heeft in zoo'n kleine afgetakelde plaats. Het is voor het Bestuur der Beurs een moeilijk te nemen beslissing geweest, doch met deze beslissing dienen zij niet minder het algemeen belang dan voorheen. Gisterenmorgen stond mej. Dekker, Kolen- steeg 1, buiten de ramen te lappen, toen haar trap omsloeg en zij zoo ongelukkig kwam te vallen, dat ze een been brak. Dr. Vroom spalkte het been, waarna de patiënte naar het Marine Hospitaal vervoerd werd. In zee, 28 September 1938. Beste Klaas, Op gevaar af, dat je mqn brieven op steil- en taalfouten zult corrigeeren, iets wat je vroeger, toen je nog secretaris van een hoog- geplaatsten marine autoriteit was, altijd zoo gaarne deed, begin ik mijn brieven cyclus weer aan jou. Ik kan je niet zeggen hoe goed of het mij deed, toen de „Hacee" mij berichtte dat de redactie wederom prijs stelde op „Ma rine-brieven uit Indië". Eenmaal binnen de tropen aangekomen vandaag passeerden we juist den evenaar haast ik me dan ook te zorgen, dat er morgen met het vliegtuig meteen een brief mee kan. Want Klaas, dank zij den heer Damme van de posterijen in Den Haag, zullen mijn brieven nu van veel recen ter datum zijn dan 2 jaar geleden en daar door misschien nog makkelijker gelezen wor den, dan vroeger het geval was. Er is na tuurlijk een gevaar aan verbonden, dat de slechte schrijvers uit Indië zich niet meer kunnen verschuilen achter: „Er was geen gelegenheid tot schrijven", want als goed correspondent kan ik hun garandeeren, dat ik iedere gelegenheid tot schrijven zal benut ten en ik door geen biertje, paitje of splitje te bewegen zal zijn ten hunnen gerieve een brief voor „De Jutter" te verzuimen. De mailbootreis verliep rustig. Op Ko- ninginneverjaardag had het detachement een feest aan boord. Men passeerde juist Gibral tar, de detachementscomandant hield een toespraak. Veel kan ik daar niet over schrij ven, omdat ik zelf met de „Rapide" ging om nog het één en ander van de feesten in Hol land mede te kunnen maken. Nu we zijn niet te kort gekomen. Een vertrek uit Holland is natuurlijk altijd naar. Al maken de omstan digheden, dat je verzoend bent met een ver trek naar de Oost, ja, dat je je weer ver heugd op het leven aldaar, zoo een paar mi nuten voor het vertrek van trein of boot, dan gaat er toch weer heel wat in je om. Als je ouders hebt scheelt het een stuk of je als jeugdig derde klasser afscheid neemt, dan wel of je dat doet als man van middel baren leeftijd. Als straks de Hollandsche conducteur in Essen afscheid neemt, dan weet je dat je in geen 4 jaar meer gebruik zult maken van het excellente spoorwegm-le- riaal, dat we in Holland hebben. Nee, lach nu niet als je daarbij denkt aan alle snelver- bindingen, die de jutterij met het „binnen land" heeft, maar over het algemeen geeft de, S.S. toch een uitnemende service. Parijs, gepasseerd bij nacht, roept herinne ringen uit je vrijgezellentijd wakker, maar als je dan in de benedenkooi je vrouw ziet liggen „tidoeren", dan ben je haar dankbaar, dat ze maar weer bereid is 4 tropenjaren «met je te gaan deelen. In Marseile lag het schip natuurlijk start klaar en met gemengde gevoelens zag je den vasten wal verdwijnen. Zooals reeds gezegd, de mailbootreis verliep rustig. De stemming nogal gedrukt vanwege den politieken toe stand. De Stromboli bracht de gebruikelijke afleiding. Port Saïd met zijn „madame Marie en kielekiele kippetje kippetje" was hetzelfde als alle andere keeren. Alleen mocht de toovenaar niet meer aan boord komen en duiken de duikers alleen nog maar naar zil vergeld. Zelfs onze vierkante stuivertjes lieten ze op den bodem van het Suezkanaal terecht komen. Het kanaal was smoor heet, de daarop volgende Roode Zee nog heeter. Er kwamen temperaturen voor, waar Tandjoengan en Passar besar om 1 uur 's middags koel bij zijn. Bij het passeeren van de „Dempo" de gebruikelijke kreten van detachement naar detachement van „den verkeerden kant" enz. Het traject AdenColombo bracht geen enkele maal een winnende sweepstake, wel een winnend paard op de paardenrennen, het geen tenslotte het budget op Sabang nog net sluitend maakte. Het kinderfeest aardig als altijd. Eén der kinderen was in een miniatuur zeeofficiers-uniform. Naar ik hoorde een re sultaat van Herbermans kleermakerij. Zondagmorgen in Sabang. De bekende pas sagiersslag. Bergmeer, zwemmen (awas oor ontsteking). aquarium. Alberti en sociëteit, waarna in één ren de berg af. De Indische mail lag al gereed, zoodat we allen op de hoogte waren van onze plaatsingen. Indische wonjnggidsen en Indische couranten. Op de laatste ben ik natuurlijk afgesprongen om hieruit het eerste nieuws voor mijn brieven te putten. De vlootrevue op Soerabaja bleek minstens een even groot succes als die welke in Sche- veningen gehouden werd. Oriënt, Sport in beeld en Tijdbeeld stonden er vol van. Priok nog steeds niet malariavrij, dat wordt dus geen ,,moonlight-en" op Zandvoort en althans niet zonder voorafgaande kininekuur. Verder veel ophef in de pers over een plan om „ge koelde steden" in Indië te maken. Stel je voor dat je, als je je volgende term in de Oost komt, de bloemen op je ruiten vind, en je 's ochtends eerst een bijt in de manditbak moet hakken alvorens te gaan baden. Maar zoodra ik daar meer van weet zal ik daar nog eens uitvoeriger op ingaan. Op het nieuwe Modderlust schijn je tegen woordig weer nachtlogies te kunnen krijgen, hetgeen zeker aan een lang gevoelde behoefte zal voldoen. Weet je wel, op het oude Mod derlust had je dat destijds ook. In Soerabaja zijn weer enkele nieuwe bioscopen gekomen. Sapoerna in de beneden stad schijnt een hoogst modern theater te zijn geworden. Wederom verscheen een con current van de Cercle Hellendoorn, n.1. de „Picolo bar", schuin er tegenover, in die toko die vroeger door de „Njo brothers" gevoerd werd. We kochten in Singapore geen „rieten zitje voor de voorgalerij", omdat we al bar- ring genoeg aan boord hadden. Ook gingen we deswege niet naar „John Little". Boven dien was het smoorheet aan de kade en had den we het te druk met disputeeren over den politieken toestand. V annaeht om 12 uur komen we op de haven van Priok en kunnen we ons weer verlustigen aan 't irriteerend schitterlichtje op bakboords havenhoofd. En dan morgenochtend bij het ochtendgloren meren we aan de kade en be gint de 4-jarige term weer. Je hebt dus weer 4 maar 52 is 208 brieven in het vooruitzicht. Tot het volgend vliegtuig. HENK. Tsjechoslowakije heeft de tol betaald voor den vrede van Europa. We hebben daar niet meer over te praten, het feit is door de we reld geaccepteerd en alleen Tsjechoslowakije bloedt nog na van de harde amputatie, die door de Europeesche „heel"-meesters ver richt is. De vraag van beteekenis voor Europa is of de Europeesche vrede door deze wandaad gered is of dat de oorlog slechts een uitstel van "executie beteekent. Velen vreezen het laatste en niet ten onrechte. Hoe hoog heeft Hitier de vorige week ge roemd het gezamenlijk overleg. Woorden, woorden, anders niet. Als men kennis ge nomen heeft van zijn redevoering, die wjj gisteren opgenomen hebben, heeft men kun nen constateeren, dat er in de mentaliteit van den Duitschen Führer niets veranderd is. Had hij aanvankelijk een vriendelijk woord en hartelijk gebaar voor Engeland, hij is nu al weer teruggevallen in de oude grootspraak en bedreigingen. Het moet uit zijn met de Engelsche be voogding van Duitschland. Met andere woor den, het gaat Engeland niets aan, wat wij doen en laten en vragen naar Duitsche on derdanen door Britsche staatslieden of par lementsleden, komen niet te pas. Van overleg gesproken! Wanneer de Führer spreekt over de vreedzame oplossing van het jongste vraagstuk, dan zegt hij, dat hij in de eer ste plaats den eenigen en werkelijken vriend van Duitschland moet noemen, Benito Mussolini. Hij vergeet nu al, dat Chamberlain reeds tweemaal een vergeef- sche poging had gedaan om tot die vreed zame oplossing te komen. Engeland en Frankrijk worden slechts even genoemd. En als „bevestiging van den vrede" kondigt Hitier de uitbreiding van de ves tingwerken in het Westen met verhoogde energie aan. Neen, erg vast staat de vrede nog niet op zijn voeten. Eén conflict en men is vaar dig in het scheppen daarvan of we zijn weer even ver van den vrede of even dicht bij den oorlog als de vorige week. De mentaliteit is niet veranderd door de geforceerde vredesbezegeling van de vorige week en al mogen we ons er over verheugen, dat het gevaar voorloopig van de baan is. het blijft boven Europa harigen, niettegenstaande „de eeuwige" vrede van München. In Tsjechoslowakije is groote ontstemming ontstaan bij het bekendmaken van de vijfde zóne, welke een grooter oppervlakte blijkt te hebben dan alle vier andere bij elkaar. Hitier decreteert en de andere volgen. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Eva en Co." en „Moord in kamer 916". Rialto, Spoorstraat half 8: „De Terugkeer van Arsene Lupin" en „De Roman van een Valschspeier". Witte-BioscoopKoningstraat, half 8: „Komedianten" en „Bulldog Drummond Ontsnapt". Donderdag 13 October: Casino 8.30 uur: Eerste Abonnementsvoor stelling: „Speurhonden". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 759.6 "'emperatuur lucht 12.6 Wind; richting: W., kracht: 5. Licht op 5 uur 45 min. Bij gunstig weer hedenavond 8 uur taptoe. Morgen en volgende dagen zullen weer eenige proeven genomen worden met de sirene voor de luchtbescherming*. Voor de vrijwilligers van den luchtbescher mingsdienst beteekent dat dus geen oproep. MELKSLIJTERSVERG ADERING. Alle melkslijters worden in een adv. in dit no. opgeroepen tot een vergadering, die heden avond 8.30 uur in café „Centraal" wordt ge houden. Betrokkenen verwijzen we naar de adver tentie.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5