Uiniut 0 op H 9ndUeA te.v~e.ri Agenda Soerabaia in het teeken der uitverkoopen Aspirin fJacUnUuiai HEEMAF STOFZUIGER Vrede op aarde! Eeden of leden Jkt<wkH0gaffij<l gflmq Woensdag 12 October 1938 Tweede Blad De bevolkings-aanwas in onze gemeente Interessante cijfers Eerste jaarvergadering van „Beatrix" ONDER KASTEN EN BEDDEN SCHARNIEREND M. H. KLERCQ J Tweede H.O.R.A.-bonteavond Burgerlijke Stand Aankomst Indische mail Twee gezagvoerders geschorst Langs de straat Een ondernemend Pindaman Duitsche methoden In de Heldersche Courant van 8 Oc tober j.1. stond een merkwaardig artikel over het aantal inwoners van heden. Het is wel eens aardig om de groei onzer gemeente na te gaan van een paar honderd jaar terug. In 1750 telden Huisduinen en Den Helder samen 2000 zielen. In 1918 waren er 3022. En zoo vervolgens: In 1848 9579. In 1858 14599. In 1868 19423. In 1878 21065. In 1888 22716. In 1898 26395. In 1908 28264. In 1918 29861. In 1928 29044. In 1936 35405. Bovenstaande getallen allen op 31 December van de genoemde jaren. Op 1 Januari 1938 36144 en volgens het bovenstaande artikel in de Helder sche Courant: op 1 October 1938 niet minder dan 37174. K. F. O. Een actie tot leden-vermeerde ring zal Ingesteld worden. Gisteravond heeft in de kleine Casino zaal de eerste jaarvergadering van de Heldersche Baby- en Moederzorgvereeni- ging „Beatrix" plaatsgevonden. Zuster Smits leidde, wegens ontstentenis van de presidente, mevrouw Ritmeester, deze bijeenkomst, en heette de aanwezige dames welkom, Jaarverslag. Daarna werd door haar het Jaarverslag 1937/38 voorgelezen, waaraan wij het volgen de ontleenen: Het bestuur trof dit jaar een gevoelig ver lies door het verscheiden van de vice-presi- dente, mevrouw GrunwaldPoppers. Bestuur en vereeniging zijn haar tenzeerste dankbaar voor het vele werk, ten bate der instelling verricht. Wat de andere bestuurs-mutaties betreft, wegens vertrek uit de gemeente heeft ook mevrouw Kruys thans geen zitting meer, mevrouw Kreuger verkreeg een bestuurs functie, terwijl voorts de afdeeling Juliana- dorp het werk zelf ter hand nam. Ter gele genheid van de blijde gebeurtenis in den aan vang van dit jaar werden een 10-tal doozen uitgereikt; een achttal werd door de vereeni ging geschonken, 1 doos door de Vakschool en 1 door damesleden van den Bond v. Oud-On derofficieren. Een 28-tal gezinnen werd ge holpen, terwijl 38 warme maaltijden aan moe ders verstrekt werden. Wat het ledenaantal betreft, men begon met 53, en bereikte c maximum van 545. Dit groote aantal werd bereikt, dank zij de krachtig gevoerde propaganda. Thans staan 466 leden geboekt. .Dit is te weinig om in alle behoeften te kunnen voorzien en het zal noo- dig zijn middelen te beramen het contingent leden belangrijk uit te breiden. Voorts maakt het jaarverslag melding van diverse giften, terwijl voorts een woord van dank gericht wordt aan het adres van den heer van Twisk, die door het geven van een voorstelling in het Rialto-theater de ver eeniging eenige zeer welkome baten bezorgde. Hierna deelt mevrouw Postuma mede, dat de kascommissie de boeken in orde bevonden heeft. Een nieuwe commissie wordt benoemd, bestaande uit de dames van Pienbroek, van jVliet-Wickel en Veen. Nadat bij acclamatie mevrouw Jolles in de plaats van mevrouw Kruys gekozen is, wordt mevrouw Postuma, voorgedragen door het bestuur, met algemeene stemmen in dit be stuur verkozen. Het Wlnterprogram. Hierna is aan de orde de bespreking van het aanstaand winterprogramma. De inkom sten van 500 leden met een contributie van 50 cent per lid is, zooals bereids geschreven, onvoldoende. In dit verband wordt bij de leden geïnformeerd, of men wellicht voorstellen heeft dit aantal uit te breiden. Na ampele bespreking wordt besloten, dat het bestuur het idee onder de loupe zal nemen om de leden der vereenigigng ieder in hun eigen straat nieuwe leden te laten aanwer ven. Voorts is de heer van Twisk wederom be reid gevonden een zijner theaters voor het goede doel af te staan. Tenslotte zal besproken wor den de mogelijkheid om, ter gelegenheid van den eersten geboortedag onzer Vorstelijke Telg, een speldjesdag te organiseeren. Na de rondvraag, die geen belangrijke dis cussies opleverde, sloot zuster Smits de ver gadering. RIJKSWERF. Met ingang van 1 October 1938 is de heer I5. Beukema bevorderd tot magazijnbeheerder. kunt U gemakke lijk stofzuigen met dit mondstuk. aan de buis bevestigd, zoodat de zuigmond altijd aansluit. Eén van die practische voordee- len, waardoor de Heemaf zoo prettig is in het ge bruik. Maar de voor naamste bijzonderheid is de Heemaf Stofzuiger motor, de eenige met constant toerental. Vraagt een demonstratie aanl Verkrijgbaar bij: A. H I L D E R I N G, Spoorstraat 88 hoek Palmstraat, Tel. 449 In den ouderdom van 57 jaar is gisteren overleden de heer M. H. Klercq. Er zullen weinig stadgenooten zijn, die dezen zakenman niet gekend hebben. Man van groote werk kracht voor zijn zaak. Een van de weinige figuren, die een zaak van den grond af hebben opgebouwd, door eigen stoere werkkracht. De heer K. gaf zich geheel aan zijn zaak, hij was er zelf altijd bij, werkte harder dan een van zijn personeel en zag zijn zaak gestadig groeien, tot het groote bedrijf, dat nu in de Spoorstraat staat, als een monument ter zijner gedachtenis. Een sleepende ziekte maakte een einde aan dit actieve leven. Zaterdag 15 Oct. a.s. organiseert H.O.R.A. haar tweeden Bonten avond in Casino. Het programma vermeldt o.m. de opvoering van het blijspel „De Verrassing", door leden van de tooneelvereeniging v. d. Lyceumvereeni- ging, Matrozenballet door dames-leden van O.K.K., knotsoefeningen electrisch verlicht, een geheel nieuwe show door onze bekende Amateursband „The Masterkeys", onder lei ding van Louis v. Loo. Tot besluit feesthal met 2 orkest. van 11 October 1938. BEVALLENL. C. Schillemansvan Kra lingen, z. Th. J. SwatersMos, z. C. BosBak kerz. De Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aan sluiting op het dd. 12 dezer te Marseille ver wacht wordende mailschip „Indrapoera", zal Donderdag, 13 October a.s. om 7.33 uur te Den Haag H.S.M. arriveeren. DOOR HOND GEBETEN. Iemand uit de Oude Kerkstraat deed aan gifte, dat zijn zoontje gebeten was door een vermoedelijk in de Oude Kerkstraat thuisbe- hoorenden hond. De politie zoekt dit verder uit. De Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren uitspraak gedaan inzake de stran ding op de Nederlandsche kust, benoorden Terheiden, van het stoomschip „Groote- kerk" op 4 Maart JI., door den gezagvoer der zijn bevoegdheid als kapitein te ont nemen voor den tijd van veertien dagen. De raad is van oordeel, dat de stranding van de „Grootekerk", naast andere oorzaken, mede aan niet voldoende voorzichtige navigatie van den betrokkene, dus aan zijn schuld, is te wijten. Ongetwijfeld zijn hier voor den betrok kene verzachtende omstandigheden aanwezig, doch anderzijds meent de raad op den voor grond te moeten stellen, dat de betrokkene is een Nederlandsche kapitein, die zoodanig op de hoogte behoort te zijn van de Nederlandsche kust, dat hij onder de gegeven omstandigheden te allen tijde een stranding van zijn schip weet te voorkomen. Dat de kapitein is te kort geschoten, staat voor den raad vast en dat hier, onder normale omstandigheden van een zeer ernstig verzuim sprake zou zijn, evenzeer. Er zijn hier echter verzachtende omstandig heden aan te wijzen. Al is de kapitein ten volle aansprakelijk voor zijn navigatie, zoo is het toch in hooge mate misleidend voor den kapi tein, wanneer de loods, den diepgang van het schip kennende, hem gerust stelt door de ver zekering, dat hem geen gevaar dreigt. M.s. „Hebe" overladen. Eveneens uitspraak doende inzake de klacht van den inspecteur-generaal voor de scheep vaart tegen den kapitein van het motorschip „Hebe", wegens overlading van dat vaartuig, schorste de raad dezen gezagvoerder voor den tijd van acht dagen. De raad is, met den in specteur-generaal voor de scheepvaart, van oordeel, dat de klacht gegrond is. Ter verdedi ging is door den aangeklaagde niets steekhou dends aangevoerd. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALK3IAAR. MIE IS EIGENARESSE? Aan het Hoofdbureau van Politie is Maan dagavond een damesrijwiel met bruine fiets- tasch gedeponeerd, dat Maandagavond onbe heerd op de Hoofdgracht werd aangetroffen. (Meervoudige Strafkamer). (Zitting van Dinsdag 11 October). Uitspraken. S. C., wonende te Den Helder, wegens het overtreden van de wet op de uitverkoopen; terugwijzing van de zaak naar den Kanton rechter te Den Helder. Voor het oogenblik is het oorlogsgevaar voor Europa weer afgevend, maar voor hoe lang? Deze vraag kwam onwillekeurig bij ons op bij de belevenis van de hieronder be schreven gebeurtenis langs de straat. Overal vordt nu nog na-gekaart over de door den vredestichter Chamberlain gevoerde onderhandelingen, en ook Den Helder blijft niet ten achter. Daar hoorden wij gisteren b.v. bij het red dingboothuis de stelling verkondigen: „Ge lukkig, dat die Sam Berlijn het nou maar voor het zeggen had, want as die vorige mi nister, die Eden, nog de baas was geweest, hadden wij nou al midden in den oorlog en in de brood-kaartenmisère gezeten!" In plaats van op dit interessante onder werp nu wat verder -"oort te borduren, volgde toen de volgende dialoog, of beter, het vol gende twistgesprek. A. Wat zei je daar? Eeden? Man, het is toch leden! B. Man, je bent mesjokke! Je schrijft Eden en je zegt Eeden! A. (met stemverheffing)Och kerel, je bent dwaas! Wat wou je mijn nou vertellen? Je mot mijn leeren wat de Engelsche taal is. Ik heb ale zeeën bevaren, en ik bin overal, in alle havenplaassen, geweest, en wou je mijn nou vertellen, dat het Eeden is, en niet leden. Je kan mijn nog meer vertellen, maar ik zeg je: Het is leden! B. (schreeuwend)Och man, je weet er geen bal van. Ik zeg je, het is Eeden. Me eigen zuster d'r man, en die zijn broer, is skoolmeester; zeg dan maar namens mijn, En die zal het toch wel weten! A. (nog harder schreeuwend en druk ges- ticuleerend)Nou, dan is het een mooie skoolmester; zeg dan maar namens mijn, dat-ie er niks van weet, en dat het een groote stommerd is. Want het is leden! Zoo ruziën ze nog een heelen tijd, schelr dend en elkaar overschreeuwend, voort, en aan het eigenlijke onderwerp van hun ge sprek, den vr°de-stichter Sam Berlijn, komen zij zoodoende niet eens toe. De ruzie „Eeden of leden" loopt zelfs zóó hoog, dat zij elkaar op een gegeven moment vast en zeker in de haren waren gevlogen, als wij op dit kritieke moment hier niet als een tweede Sam Berlijn, en dus als vrede-stichter, waren opgetreden. En alleen de simpele raad om 's avonds maar eens goed naar de persberichten van de radio te luisteren, waardoor zij vanzelf wel zouden hooren, wie van de twee nu eigenlijk gelijk had, was al voldoende om het geschil te be slechten. Wèl wierpen zij elkaar nog vernie tigende blikken toe, maar zij hielden althans de handen thuis; ja, zij gingen zelfs tot dé- mobilisatie over en stopten die handen weer weilig en wel in de broekzakken. Maar onwillekeurig dachten wij bij dezen oorlog in het klein, hetgeen wij hierboven schreven: „Voor het oogenblik is het oorlogs gevaar weer afgewend, maar... voor hoe lang? Want zoolang de mentaliteit van de men- schen zoodanig is, dat zij om zoo'n futiliteit elkaar in de haren vliegen, en dat om zoo'n kleinigheid zoo'n geweldige ruzie ontketend wordt; zoolang de menschen elkaar nog zoo weinig verstaan, en elkaar om een luttele kwestie „Eèden of leden, zonder de tusschen- komst van een Sam Berlijn, nog blauwe oogen slaan, zoolang is het o.i. nog lèng geen eeuwig-durende vrede op aarde! Beste Lien, Je brief in dank ontvangen en deed het m(j goed weer wat Jutter-nieuws te hooren. Je moet mij maar veel schrij ven en met alle nieuwtjes op de hoogte houden. Brieven ap precieer je hier meer dan er gens anders, evenzoo als de couranten. Daar blijf je beslist een ochtendje voor thuis om die door te lezen. En het leuk ste is, dat er zoo veel gega digden voor onze „Jutter" zijn. Grappig, dat wat Heldersch nieuws Sooveel Jutterharten goed doet. Soerabaia staat momenteel in het teeken der uitverkoopen. En je begrijpt wel, dat er hier evenals in Holland, veel gebruik van diverse koopjes gemaakt wordt. Je kunt in derdaad soms boffen. In ieder geval ont breken je, - anneer je je juist aan het inrich ten bent, vaak nog kleinigheden, die je allicht op zoo'n uitverkoop vindt. Het starten in de hitte is anders nu niet bepaald altijd een genot hoor! Maar toch, eens verlang je er echt naar eens zoo'n gezelligen boodschap- dag te ondernemen. Je gaat hier dan heel wat vroeger op stap dan in Holland. Zoo om een uur of acht, na het ontbijt, is de prettigste tijd. De kinders mee te nemen is tegenwoordig niet zoo'n be zwaar meer, en voor vele moeders, die wel graag eens gaan winkelen, maar die hun kinders niet aan de bedienden durven over te laten, is dit een oplossing. In de grootste Soerabaische manufacturen toko „Aurora" is n.m.1. een kinderspeelplaats annex bar inge richt. Er wordt daar op de kinders gelet. Ze zijn dicht bij je en je kan rustig al je bood schappen doen. Als belooning staat meestal een ijsje op het program. Aardig is het dan wel, als je hoort, dat zoo'n eigenaar van „Aurora" begon nen is als een doodgewone pinda Chinees. Het was echter een mannetje met onder nemingsgeest, want hij heeft behalve hier, ook in Batavia en Bandoeng de grootste manufacturenwinkels. Nadat je dan met je inkoopen geslaagd bent heb je zelf ook wel trek in een ijsje of iets koels en is het wat leuk onder genot van iets frisch het wereldnieuws en het laatste nieuws uit Holland te aanschouwen. Tegenwoordig kan dat allemaal. Er is tegenover Sluyter, je weet wel, op den hoek van de van Deventerlaan een groot restau rant gekomen. Buiten kan je daar gewoon zitten en binnen is de Cineac. Heerlijk koel en je voelt daar de vermoeidheid wegtrekken. Een koele bioscoop is een genot en tegenwooqrdig met de air-conditioning (d.i. gekoelde lucht) is dat ook weer mogelijk.. Op Simpang is hier onlanjs zoo'n installatie in een bioscoop gekomen En al ga je er niet heen vanwege een of andere mooie film, dan doe je het om tenminste een uur of drie in een koelere temperatuur te zitten. Het verschil in temperatuur is ongeveer 2 C. Nu je weet zelf wel, dat dat heel wat scheelt. Kom je later buiten, dan slaat 't eerste moment de warmte je tegen en vindt je het zoo benauwd, dat je staat te hikken naar adem. Het is alleen maar jammer, dat die installaties zoo duur zijn, want behaive de aanschaf, die voor één kamer op 2000 pop komt, wordt je maandelijksche stroomreke ning zeker een 40 gulden hooger, Voor particulieren is dat haast nog niet te doen. Bij modehuizen, dokters en tandartsen is air-conditioning in pas- en spreekkamers reeds geen zeldzaamheid meer. Misschien is het over een jaar of tien gewoon en zijn heele woningcomplexen er van voorzien. 30 September is de Jaarbeurs met het ge bruikelijk ceremonieel geopend. Hoewel het de laatste maand geen drup geregend heeft, brak op den openingsavond een ware hoosbui boven de Jaarmarkt los. Vele stands ver regenden of bekwamen waterschade, maar een Indisch bijgeloof zegt Oentoeng laten we het hopen voor de standhouders. Wei typeerend, wij op Goebeng, die er geen 2 km vandaan wonen, hebben geen spatje bemerkt. Enfin, Indië is bekend om zijn plaatselijke buien. Maar terwijl je naar een bui snakt en het even verder hoost, kan je toch niet uitstaan, dat je tuin geen opfrisschertje krijgt. Je waterrekening stijgt toch altijd al veront rustend in den drogen tijd. De oude huizen bezitten meestal een put, weer een van de voordeelen, die je bij nieuwe huizen niet aan treft. Hoewel een pomp ook makkelijk in den grond geslagen kan worden. Maar dat brengt natuurlijk weer kosten mee. En dat vermijdt je liefst zoo veel mogelijk. Een van de volgende keeren zal ik je nog wel eens de voor- en nadeelen van oude en nieuwe huizen vertellen, alsook hoe het met de prijzen van diverse artikelen en kleeding staat. Deze week gaan we natuurlijk de jaar markt bezoeken. En dan zal ik ook de in drukken, daar opgedaan, den eerstvolgenden keer beschrijven. Voor dezen keer laat ik 't hierbij. Hartelijke groeten van ons allen, je IRA. Oentoeng geluk, ook wel winst. Een advertentie opmaken kan iedereen; Een goede advertentie ontwerpen is echter een kunst! j z Laat ONS het daarom voor U doen... j het kost U niets extra! maar op mijn leeftijd moet je dubbel oppassen voor kouvatten. Daarom heb ik altijd Aspirin-tabletjes in huis, die mij al die jaren bij hoofdpijn, verkoudheid en rheumatiek hebben geholpen. REI PRODUCT VAN VERTROUWEN! We zijn de laatste jaren al aan heel wat gewend geworden, maar toch telkens worden we op nieuw verrast door de gebruiken, die de ont aarding van onzen tijd wel zeer sterk toonen. Over het gebeuren te Weenen heeft de pers zijn verontwaordiging geuit, en hoewel men ook in Duitschland toegezegd heeft, de daders streng te zullen straffen, kan het optreden toch beschouwd worden als een uitvloeisel van de politiek, die de Duitsche regeering tegen de kerk voert. Christendom en natio- naal-socialisme zijn tegenstellingen en zullen dat blijven en waar de Duitsche staat haar in zicht ten opzichte van het kerkelijk vraagstuk met alle haar ter beschikking staande midde len zal doorvoeren, zijn ook in de toekomst botsingen als onvermijdelijk te beschouwen. Hitier zou zeggen: „U zult zien, wat er met een onverzettelijken wil te bereiken is." De waarheid daarvan zien we maar al te droevig in Tsjechoslowakije. We wezen er gisteren aan het slot van ons overzicht nog op, dat groote bitterheid ontstaan is door het bezetten van de vijfde zone, waarvan de oppervlakte grooter bleek dan alle vier andere bij elkaar. Onomwonden werd dan ook door Praag verklaard, dat de Duitschers een streep hebben gehaald door het accoord van Mu'nchen en dat zij zelfs verder zijn gegaan dan in het me morandum van Godesberg was geëischt, Is het wonder, dat men in Tsjechoslowakije diep verontwaardigd is, dat men geen enkel vertrouwen jneer heeft in de internationale commissie te Berlijn? Inplaats van de inlij ving van de 2% millioen Sudeten Duitschers, heeft Berlijn nu een land bezet met een be volking van 3 y2 millioen inwoners, van wie 800.000 Tsjechen. Het bevat districten, waar van de bevolking maar tusschen de 1 en 10 pet. Duitsch is. Door dit „goede" voorbeeld aangelokt, zijn ook de Polen verder gegaan, dan Teschen en hebben een gebied buiten Teschen bezet dat rijke mijnen en indstrieën heeft. Dat gebied, zoo lazen we, telt 73.000 inwoners, van wie er slechts 29.000 Polen zijn. Wij herhalen: de vrede, die op deze wijze afgeperst is, is geen blijvende vrede, maar een zeer duur gekocht uitstel van den oorlog. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland", Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 u'»r. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Eva en Co." en „Moord in kamer 916". Rialto, Spoorstraat half 8: „De Terugkeer van Arsene Lupin" en „De Roman van een Valschspeler". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Komedianten" en „Bulldog Drummond Ontsnapt". Donderdag 13 October: Casino 8.30 uur: Eerste Abonnementsvcor- stelling: „Speurhonden". Zaterdag 15 October. Casino, 8 u.: H.O.R.A.-avond. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 766.2 Temperatuur lucht 12.7 Wind; richting: Z.W., kracht: 4. Licht op 5 uur 42 min.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5