Ingezonden Voor de n Politierechter Belangrijke Legerpromoties 7os»kt mondeling contact me! Ivorol-tandpasla Na München! Dr. E HOEKSTRA's Bloedzuiverende Gezondheidspillen Texelsch nieuws Tijdschriften Wieringen. TWEE IJZEREN PLATEN GESTOLEN. Verd. H. L. wonende te Wieringen is niet verschenen. Hij wordt ervan beschul digd van de Mij. tot Uitvoering van Zui derzeewerken twee ijzeren platen te heb ben gestolen. Get. S. chef-machinist der Zuiderzeewer ken zegt toezicht te hebben op het materiaal der Maatschappij. Bij onderzoek bleek, dat van de voorraad ijzeren platen twee war' den vermist en later werd verd. voor de zen diefstal aangehouden. De tweede get. Tj. Br. Brigadier der RijksVeldwacht. heeft een man yan de op slagplaats der Maatschappij zien komen die twee ijzeren koppel-platen achter op z'n fiets vervoerde. Deze bleken gestolen te ziin. In totaal bleken er zes en negentig platen verdwenen te zijn. De officier van Justitie vordering nemend zegt, dat hij ge- ahrappeerd werd op diefstal van twee pla ten, doch mr. v. d. Feen de Lille is ervan overtuigd, dat verd. er wel meer_ heeft ge stolen. De eisch luidt dan f 15.boete sub«. 10 daeen en conform dezen eisch wordt verd. ook veroordeeld. Anna Paulowna. ARCHITECT VAN CORRUPTIE BE SCHULDIGD. De laatste verd. is J. B„ van beroep schil der, wonende te Anna Paulowna, wien ten laste wordt gelegd, dat hij op Vrijdag - Mei den gemeente-opzichter H. op de secre tarie heeft beschuldigd van corruptie van f 10, welke deze als steekpenningen zou hebben aangenomen. Verd. zegt, dat als het waar is, wat de Bond van Schilderspatroons schrijft in het Orgaan, de architect zich dan aan corruptie heeft schuldig gemaakt. De eerste getuige is C. K.. gemeente-secre taris te Anna Paulowna., komt verklaren dat verd. een en ander positief heeft ge zegd. De volgende get. is J. H„ van beroep ge meente-ontvanger te Anna Paulowna. Deze zegt, gehoord te hebben dat verd. een smaad wierp op den gemeente-architect. De laatste get. is W. A. H„ gemeente-architect te Anna Paulowna die de klacht tegen verd. heeft ingediend. Politierechter: Door die aantijging van verd. voelde u zich beleedigd nietwaar? Get.: Ja zeker. Politierechter: En u heeft nooit steekpen ningen aangenomen? Get.: Nooit; Edelachtbare. Politierechter: Maar waarom beschuldigt verd. U er dan van? Get.: Ja, dat weet ik ook niet. De Officier van Justitie vordering nemend, acht het ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen. Deze verd. heeft zéér posi tief gezegd en dus niet veronderstellender wijze, dat de gemeentearchitect steekpennin gen heeft aangenomen. Mr. v. d. Feen de Lille eischt f30.subs. 15 dagen. De Politierechter, uitspraak doende, wijst er op, dat verd. alreeds tweemaal wegens be- leeiiiging is veroordeeld, en meent, dat verd. er met den eisch van den Officier nogal genadig afkomt. Het vonnis luidt dan f30. subs. 30 dagen. (Van onzen bijzonderen correspondent.) Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is heden of Donderdag de benoeming te verwachten onder gelijktijdige bevordering tot kolonel van den chef van den Generalen Staf der vierde Divisie, luitenant-kolonel J. Dwars, tot Territoriaal Bevelhebber van Overijsel, als opvolger van kol. R. Boomsma. Kolonel Dwars, die in zijn militairen loop baan ook eenige malen bij het 21ste regiment infanterie werkzaam is geweest (o.a. als majoor hoofdinstructeur), is ridder van de orde van Oranje Nassau. Tot zijn opvolger zal worden benoemd, on der gelijktijdige bevordering tot majoor, ka pitein H. C. Berghuys, thans adjunct-chef van den Staf der vierde Divisie. Tot ac.unct-chef van dien staf zal worden benoemd, onder gelijktijdige bevordering tot kapitein, de eerste luitenant J. H. Uylenberg, thans luitenant-adjudant van den comman dant der vierde Divisie. Voorts zal met ingang van 1 Novmber be noemd worden tot commandant van het 21e Regiment Infanterie, luitenant- kolonel J. de Vries, momenteel commandant van het 20ste Regiment Infanterie te Harderwijk. Overste De Vries zal luitenant-kolonel Sormani, die thans commandant van het 2ste Regiment Infanterie is, doch den dienst met pensioen gaat verlaten, opvolgen. Postverzending naar „Sumatra" 1. Brieven en andere stukken, bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. kruiser „Suma- tra" en al dan niet voorzien van kruisstrepen over het adres, behooren, indien zij volgens internaitonaal tarief zijn gefrankeerd, te wor den geadresseerd en ter post bezorgd volgens de op de bijlage vermelde gegevens. 2. Correspondentie voor opvarenden van genoemd oorlogsschip, dat op 10 dezer van Den Helder vertrekt, welke wordt ontvangen na de verzending op 1 December as., blijft ten postkantore Den Helder bewaard. Datum van afzending 11. 12, 13. 14, 15 Oct. 21 Oct. 22 Oct. 26 Oct. 2 Nov. 6 Nov. 16 Nov. 20 Nov. 26 Nov. 28 Nov. 30 Nov. 1 Dec. Haven van Laatste bestemming buslichting Hoofdkantoo. Lissabon Funchal Funchal Funchal Casablanca Casablanca Tangsr Tanger Algiers Algiers Algiers Algiers 15.40 21.05 21.05 Deze geeft een ware mondwassching en maakt Uw tanden werkelijk wit. Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en... zeer zuinig. Tube 60-40 en 25 c (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Het zelfbestemmingsrecht der Volken. Met de conferentie in München, tusschen Hitier, Chamberlain, Mussolini en Daladier, werd het acute oorlogsgevaar afgewend. De atmosfeer is opgeklaard, maar meteen de mo gelijkheid van een nog grootere verwarring geschapen. Door den Duitschen Reichsführer Hitier is het zelfbestemmingsrecht der Volken weer op gehaald, daarin gevolgd door Polen en Hon garen. Dit zelfbestemmingsrecht der volken Is ge distilleerd uit dat deel van de Vredesvoorwaar den van den Amerikaanschen President, Wil- son, waarin die zich ging bemoeien met de in nerlijke aangelegenheden van Europa, en daarmee zijn boekje als Amerikaansch Presi dent te buiten ging. Ook volgens de Ameri- kaansche Monroeleer, volgens welke leer de Europeanen zich buiten de Amerikaansche aangelegenheden moeten houden, terwijl de Amerikanen, de innerlijke aangelegenheden in Europa aan de Europeanen zelf zullen over laten. Uit den inhoud der punten 5 tot en met 13 der veel genoemde 14 punten van Wilson, kan men concludeeren, dat Wilson het daar mee niet al te nauw heeft genomen. Toen Wilson daarmee uitkwam, in 1916 tij dens den oorlog van 19141918, durfde men er niet aan denken, wat er van Europa te recht zou komen, als Wilson zijn zin zou krijgen. Hoeveel volken zijn er wel in Europa? Vooral in Midden-, Oost- en Zuid-Europa wo nen tal van Volken door elkaar in dezelfde ge bieden.. Ook buiten hun taalverschil hebben ze verschillende eigenschappen, die lang niet met elkaar overeenstemming. Zou men nu aan die „Volken" hun „zelfbestemmingsrecht" ge ven, dan zou daarmeevrijwel eik nationaal verband in Europa uiteenvallen, wijl vrijwel elke natie in Europa uit verschillende volks groepen met zeer afwijkende eigenschappen van ras en taal is samengesteld. (Denk bij ons bijv. aan de Friezen). Hiérbij moet nog worden opgemerkt, dat door Engeland en Frankrijk bij de oprichting van den Volkenbond het behoud van de souve- reiniteit der Naties bovenaan werd gesteld. Wat in werkelijkheid niets anders is dan het Souverein Recht der Naties zich te mogen wapenen, oorlog te verklaren en te voeren, in voerrechten heffen, in een uitvoer te verbie den, te handelen naar welgevallen met geld koersen en deviezenbepalingen etc., alles naar het goedvinden van elke natie afzonderlijk. Wat op zich zelf als een even groote bron van verwarring kan worden beschouwd, terwijl, als er gevochten moet worden, de kansen der kleine en zwakkere naties niet best staan. Beiderlei streven, de vooropstelling van de Souvereiniteit en Souvereine Rechten der Na ties, zoowel als van het zelfbestemmingsrecht der Volken iedere Natie en elk Volk voor zich zelf moet noodzakelijk leiden tot een toestand van chaos en verwarring, van onrust en onzekerheid, waarin we heden verkeeren, en waarbij niemand weet waar men zal be landen daarmee? Hoe kunnen we over dezen toestand van onzekerheid heen komen naar een betere toe komst? Bij de beantwoording van deze vraag mag worden opgemerkt, dat de bevolking der ver schillende landen weet, dat ze elkander in veel opzichten noodig hebben om samen behoorlijk te kunnen leven, en het eene land de produc ten van het andere land niet kan ontberen. Om hieraan tegemoet te komen, doet men beter de doorvoering te overwegen van dat deel van Wilsons voorstellen, waarin die zich niet met de innerlijke aangelegenheden van Europa bemoeide. Te weten: „Een Verbond van Naties, garandeerende politieke en terroristische onafhankelijkheid aan alle staten. Met gezamenlijke beveili ging van het zeeverkeer, zooveel mogelijke opruiming van Economische Hindernissen tariefmuren etc.), met behoorlijke garantie voor vermindering van nationale bewape ning". Deze voorstellen vindt men in de punten 14, 2, 3 en 4 van Wilson. Waar punt 1 dezer voor stellen luidt: „Open onderhandeling voor vrede, en geen geheime diplomatie", is iedere regeering in de gelgenheid de doorvoering van genoemde voorstellen per radio aan de orde te stellen, in overeenstemming met ge noemd punt 1. Het zelfbestemmingsrecht der Volken zal zich niet daartegen verzetten, al valt er van vooropzetting van Nationale sou vereiniteit en zelfbestemmingsrecht der Vol ken absoluut niets in te vinden. Aan de doorvoering van deze betere Vredes voorstellen, die meteen tot een beteren Vrede kunnen leiden, zijn, als aan alles, moeilijk heden verbonden, die echter geenszins onover- komenlijk behoeven te zijn. Waar de Duitsche Reichsführer Adolf Hitier, verklaard heeft, na de toevoeging van het Sudetengebied aan Duitschland geen ver dere territoriale eischen in Europa te hebben, en zich verder bereid heeft verklaard een al- gemeene regeling in de richting van ontwape ning mede te willen overwegen, is de toestand er voor een verdere regeling der Europeesche aangelegenheden niet slechter op geworden naast de afwending van het acute oorlogs gevaar wat mede bereikt werd. Met de vooropstelling van de souvereiniteit en souvereine rechten van iedere natie afzon derlijk. of het zelfbestemniingsrecht van elk volk op zich zelf zal men echter bezwaarlijk kunnen komen tot een betere onderlinge ver standhouding. die aUe naties en volken geza- menlrjk ten zeerste behoeven. Texel, H. Braam. (Van redactie-wege bekort). bestrijden de ongemakken ontstaan door onzui ver bloed, herstellen onvoldoende spijsverte ring en bevorderen de natuurlijke verrichtin gen des lichaams. 90 ct. of f 1.56 per doos met gebruiksaan wijzing. Verkrijgbaar in Apotheken en Dro- sisterijen. Vraagt gratis toezending brochure MJJ' HOEKSTRA, Heerengracftt 33, Amsterdam. Bij Kon. besluit van 8 October is: met ingang van den 16den October aan hoofdofficier van gezondheid der 2e klasse J. A. van Huizen, op zijn verzoek, eervol ont slag uit den zeedienst verleend wegens lang- durigen dienst. Aan den kapitein-luitenant ter zee J. van der Feer met ingang van den lsten December voor den tijd van een jaar, vergunning ver leend tot het waarnemen van een betrekking buiten het zeewezen. De 2e luitenants der mariniers Q. Groene- wegen, H. S. den Hartog en E. M. W. O. von Poireich, dienende bij de afdeeling mari niers te Rotterdam, zijn met 10 dezer tijde lijk gedetacheerd aan boord Hr. Ms. Wacht schip te Willemsoord. De bevolen overplaatsing van den officier van den marine-stoomv.dienst 2e kl. L. J. Keukens van Hr. Ms. „Sumatra" op de „Van Speyk" en van dee id. E. A. Morks van Hr. Ms. „Van Speyk" op de „Sumatra" op 8 dezer, is ingetrokkn. Oe le luitenant der mariniers C. J. L. Hamel gerepatrieerd uit West-Indië van het waldetachement wegens langdurig verblijf, is ter beschikking gesteld. Ondervolgende schepelingen zijn den 20en September 1938 met Hr. Ms. „O 12" naar West-Indië vertrokken: Bootsman S. Brockbernd; kwartiermeester A. S. Oosterman; matrozen le kl. J. A. Mul der, G. Reudink, W. H. Schoens, W. A. Was- bauer, matrozen 3e kl. J. Hengstmengel, J. G. B. Ros; korp.-konstabel M. Jansen; korpl- telegrafist H. Nieuwkamp; telegrafistenmaat A. Middelink; majoor-torpedomkr. P. Zee- gers; sergt.-torpedomaker J. H. van Baste- laar, korpl.-torpedomaker G. Erwich; maj.- macht. H. C. van Oene; sergeanten-machinist P. H. F. Bastin, J. B. Muijten; korporaals machinist W. J. Cuijpers, P. de Groot, C. P. Steenwinkel; stokers-olieman A. van Berk, J. J. Bot, J. A. Koningstein; sergeanten-mon teur J. de Boekhorst, H. C. van den Broek; korpl.-monteur W. Broer; korpl.-kok G. Dokter. Alsvoren met Hr. Ms. „O 15": Schipper B. J. Starink; kwartiermeester C. de Wolf; matrozen le kl. L. M. Bernhard, K. Bezema, R. J. W. Franken, J. W. B. van Rijssen; matrozen 3e kl. J. P. S. Drevijn, P. de Ru; korpl.-konstabel M. Wolter; sergt.- telegrafist G. de Bruijn; telegrafistenmaat C. Vleugel; sergten-torpedomaker G. Linning, N. J. Ravesloot; korpl.-torpedmkr. A. J. Baak; majoor-macht. A. Remijn; sergeanten machinist R. Koster, M. J. Straub; korpo raals-machinist W. P. Blom, A. A. van Raad, M. C. Ravestein; stokers-olieman J. Bruins- ma, W. J. A. Deckers, W. J. Ligtvoet; ser geanten-monteur G. S. Kusters, A. P. Paling, korpl.-monteur J. J. H. Walbeek; korpl.- zvplgr. A. M. v. d. Weiden; korpl.-kok J. C. W. P. v. der Vliet. Ondervolgende schepelingen zijn bestemd om 16 Nov. 1938 per m.s. „Marnix van St. Alde- gonde naar Oost Indië te worden uitgezonden. Schipper G. Toller, Bootsman J. J. van Rooijen, maj. torpedmkrs. A. W. Jongman en I. Mark, Sergt. torpmkr. T. v. d. Berge, Sergt. macht. J. J. v. d. Lans, sergt. monteur M. A. van Dam, Sergt. vltmkr. (B) K. J. Mallee, Sergt. d. mariniers A. H. Krisman, Kwartier meester C. J. Ongenae, A. J. Legerstee, P. P. Versteeg, Konstabelsma<-t J. Meyer, Torpedo- makersmaats J. van Beest, F. ter Hennepe, J. J. van der Klift, J. Kuizenga, P. van Luijk, J. Platje, C. M. Prins, G. M. Wind, Korpl. m. H. W. Roos, D. Noordhoff, Stoker-olieman F. van den Hoek, Stokers le kl. H. v. d. Tas, G. A. Dijkstra, J. A. van Eijk, J. H. Gerritsen, G. Hofman, T. H. Keizer, J. J. v. Reijsingen, A. Rijksen, Stokers 2e kl. H. Verbrugge, P. Hei- neman, D. v. Rijswijk, Matroos lë kl. A. Schutten, Matrozen 2e kl. A. Jonk, P. J. Bromlewe, J. A. Hoexum, B. v. d. Ketterij, Matrozen 3e kl. P. de Krijger, P. P. M. Mar- tinot, A. H. G. Bierens, P. C. Boekhout, J. F. van Beek, P. J. C. van Soelen, C. van Strien, C. J. Berrevoets, M. A. Benders, H. W. A. van Bommel, K. J. G. Aergelo, K van As, D. van Balen, K. Brul, H. J. Jansen, L. Swart, Matr. 3e kl. C. G. Beek, C. R. Blom, P. T. Schrijer, G. Sleijfer, E. J. Boumann, D. Hart, J. H de Jong, P Kats, C. A. de Bruin, J. L. J. Zwak- man, P. Bolluijt, L. L. van Onselen, W. J. C. v. d. Mark. Mail voor de «Gelderland" Brieven en andere stukken voor opvaren den van Hr. Ms. kustverdedigingsschip „Gel derland" en al dan niet voorzien van kruis strepen over het adres, behooren, indien zij volgens internationaal tarief zijn gefrankeerd, met ingang van 17 dezer als volgt te worden geadresseerd: Haven yan Datum van Laatste bestemming afzending buslichting Hoofdkantoor Casablanca 19 October 21.05 Barbados 27 October 21.05 Na de verzending op 27 dezer moet corres pondentie voor opvarenden van genoemd oor logsschip, dat op 17 dezer van Den Helder vertrekt en op 18 November a.s. te Curagao moet aankomen, worden geadresseerd aan Willemstad (Curagao). OOST-INDIK. 1 Q?r°r-de,rd met ln&ang van 13 September 1938 tot luitenant ter Zee der 2e kl. bij de Koninklijke marine-reserve, W. Lotsy luite nant ter zee der 3de kl. bij die reserve; met inging van 13 Sept. 1938 tot officier van den "?a, ,"f'st00mvaartdienst der 2e kl. bij de Ko- ninklpke Marine-reserve, a. W. van der Berg. L "TJ*?. den marine-stoomvaartdienst der Jde kl. bij die reserve. foseplaats,vaan boord van Hr. Ms. „De Ruv- W P T °iflC!er yan administratie der le kl. w. L. Waleveld, verwacht uit Nederland. morokrembangan gesloten. k»mnrMaJ";' 11 °ctober- Het marineviieg- kamp Morokrembangan bij Soerabaja is. naar "H; H. Ct meldt, vanaf 15 October voor alle luchtvaartuigen gesloten. DE NATIONALE FILM OP TEXEL. De Nationale Jubileums-film, die overal met zooveel succes is gegeven, loopt dezer dagen ook in Pen's Bioscoop, aangevuld met de repor tage van de feestelijkheden. VARA-AVOND. Op Dinsdag 18 October heeft in „De Oranje boom" een Vara-propaganda-avond plaats. Medewerking verleenen Kees Pruis, Stella Seemer, Louis Kapper en Jan Lemaire. Bevestiging Cand. Wesseldijk, hulpprediker te Den Helder, hoopt 6 November zijn intrede te doen bij de Nederlandsch Hervormde gemeen te te Den Hoorn .(Texel)bevestiger is ds. L. J. Wesseldijk te Huis ter Heide. Verbod vruchtautomaten De Burgemeester heeft in een rondschrij ven, gericht aan caféhouders, tappers, kapsa lons enz., melding gemaakt, dat ingevolge de toevoeging van artikel 66 bis aan de Alge- meene Politieverordening der gemeente Texel, deze worden uitgenoodigd zorg te dragen, dat alle vruchtautomaten, bestemd voor spel, vóór 15 October, voorzoover in vorengenoemde zaken aanwezig, te verwij deren. stoomvaart mij. nederland. Chr. Huygens, 10 Oct. v. Belawan. Johan van Oldenbarnevelt, u., 10 Oct. Gibral tar gep. Po- lau Laut, 10 Oct. v. Genua. Poelau Tello, 10 Oct. v. Genua. Tawali, t., 11 Oct. te Suez. ron. ned. stoomboot maatschappij Ajax, 11 Oct. te Stettin. Amor, 10 Oct. te New York. Ariadne, 11 Oct. te Sines. Aurora, 11 Oct. te Sepzia. Breda, 10 Oct. v. Amsterdam. Costa Rica, 8 Oct. v. Curagao. Dido, 6 Oct. v. Curagao. Hebe, 11 Oct. te Kopenhagen. Helder, 11 Oct. te Amsterdam. Hermes, 10 Oct. v. Izmir. Iris, te Amsterdam. 11 Oct. Juno, 10 Oct. v. Bari. Merope, 11 Oct. te Oran. Luna, pass. 10 Oct. Gibraltar. Odysseus, 11 Oct. te Odense. Orpheus, 11 Oct. te Amsterdam. Pericles, 12 Oct. 11 u. v.m. te Amsterdam ver wacht. Perseus, 10 Oct. te Gothenburg. Pluto, 11 Oct. te Amsterdam. Pygmalion, 11 Oct. 12 u. 20 m. Z. v. Nita. Saturnus, 10 Oct. v. Constanza. Tiberius, 11 Oct. te Amsterdam. Vesta, 10 Oct. te Istanboul. kon. paketvaart maatschappij. Bontekoe, 9 Oct. v. Batavia. Boissevain, 10 Oct. te Manilla. Cremer 9 Oct. te Penang. Japara, 9 Oct. v. Batavia. M&etsuycker, 7 Oct. te Batavia. Nieuw Holland, 10 Oct. te Melbourne. Nieuw Zeeland, 10 Oct. te Singapore. Ruys, 9 Oct. te L. Marqués. kon. holl. lloyd. Montferland, 10 Oct. te Rio Janeiro. Westland, 9 Oct. v. Rio Janeiro. holland—amerika lijn. Binnendijk, 10 Oct. Scilly gepass. Drechtdijk, 8 Oct. v. Cristobal. Lochavon, 8 Oct. v. San Francisco. Maasdam, 10 Oct. te Halifax. Noordam, 9 Oct. te Philadelphia. Tiradentes, 10 Oct. Scilly Eil. gep. Veendam, 11 Oct. te Rotterdam. holland—west-afr1ka lijn. Maaskerk, 10 Oct. v. Dakar. silver-java pacific-lijn. Bengkalis, 8 Oct. v. Bombay. Hoegh Silverstar, 9 Oct. te Bombay. Silverpalm, 8 Oct. v. Singapor. Silverash, 9 Oct. te Manilla. Talisse, 10 Oct. v. Ilo Ilo. java—new-york-lijn. Brastagi, 9 Oct. v. New Orleans. Kota Inten, 11 Oct. te Belawan. Kota Pinang, 11 Oct. v. Sabang. Mapia, 11 Oct. te Soerabaja. Phemius, 9 Oct. te New York. java—chinajapan lijn. Tjisadane, 10 Oct. te Manilla Tjikarang, 8 Oct. v. Manilla Tjinegara, 9 Oct. v. Manilla. rotterdam—zuid-amerika lijn Alphacca, 10 Oct. te Montevideo. Alhena, 10 Oct. v. Buenos Aires. Alpherat, 12 Oct. te R'dam verwacht. rotterdamsche lloyd. Blitar. 10 Oct. te Antwerpen. Indrapoera, pass. 10 Oct. Kaap del Arn Kertosono, 11 October v. Singapore Ko ^°eng\1n° °ct KaaP del Armi. Kota Nopan, 10 Oct. te Suez. 'f°ndo; 10 Oct. Finisterre gep. ~°^a*oem 11 Oct. te Rotterdam verv Soekaboemi, 11 Oct. te Rotterdam. stoomvaart mij oceaan Aeneas, 10 Oct. v. Rotterdam. Bellerophon, 9 Oct. te Port Sald, Eurybates, 10 Oct. te Bataria. Laertes, 9 Oct. v. Hamburg. Polyphemus, 10 Oct. v. Amsterdam. emzetco lijn. Jonge Elisabeth, 10 Oct. Gibraltar gep 4. 46—41 5—10 6. 39X30 20—25 8. 39X30 15—20 10. 40—34 10—15 12. 4540 12—18 14. 31—27 17—21 16. 41—36 1—7 18. 27—22 18X27 20. 34—29' 23X34 22. 37—31 26X37 24. 41—37 13—18 26. 36—31 26X37 28. 38X27 8—13 30. 41—36 7—12 32. 31—26 21X32 34. 43—38 13—18 36. 41—36 4—9 38. 4034! 23—28 De match om het wereldkampioenschap tusschen Raichenbach en Keiler, die op het oogenblik gespeeld wordt, deed ons besluiten onderstaande partij te plaatsen, weike ge- speeld werd tijdens een simultaanseance, ge houden door den Ned. kampioen hier ter P Wit. Zwart. Wit. Zwart, D.Dissel. R.C.Kelller. 1. 32—28 20—25 2. 37—32 14—20 3. 41—37 10—14 5. 3430 25X34 7. 44—39 25X34 9. 30—25 20—24 11. 3430 1823 13. 5045 712 15. 3631 21—26 17. 40—34 11—17 19 31X11 6X17 21. 30X39 17—21 23. 32X41 21—26 25. 37—32 18—23 27. 32X41 23X32 29. 42—38 12—17 31. 36—31 17—21 33. 38X27 2—7 35. 47—41 9—13 37. 45—40 18—23 Zwart vliegt er niet in, oogenschijnlijk kan zwart hier schijfwinst maken door 2429, 19 X30 en 1420 er volgt dan echter 4944, 38 32, enz. met winst. 39. 33X22 24—29 40. 34X23 19X17 41. 3934 13—18 42. 4943 9—13 43. 4339 38 44. 4843 13—19 45] 3429 - 1923 (Hoewel waarschijnlijk remise kon hier zwart schijfwinst behalen door 1721, 1822, 812 en 2544, wit is thans verplicht tot 4339 enz. en 25—20, enz. 46. 38—32 23X34 47. 39X30 18—23 48 30—24 23—28 49. 32X23 17—21 50. 26X17 12X32 51. 23—18 7—11 52. 35—30 8—12 53. 18X7 11X2 54. 24—19 14X23 55 30—24 2—8 56. 36—31 8—13 57. 25—20 23—29 58. 24X33 15X24 59. 4339 1318 (Winst was hier 2430 wit 33—29 of zw. 3238, er.z. 60. 39—34 18—22 61. 34—29 24—30 62. 2923 3034 en na nog enkele onbe langrijke zetten remise gegeven. Vanzelfspre kend kan men bij een dergelijke partij niet te critisch zijn, daarom hebben wij behoudens enkele uitzonderingen ons van op- en aanmer kingen onthouden. De oplossing van het probleem C. Leibbrand uit de. vorige rubriek luidt: Zwart: 7 schijven op 7, 11, 12, 18, 19, 22 en 28 Wit: 7 schijven op: 26, 27, 31, 33, 34, 35 en 38. 1. 38—32 28X30 2. 25X13 18X9 3. 27X18 12X23 4. 32—28 23X32 5. 31—27 32X21 6. 26X6 verloren Tot slot een tweetal stukjes van Leibbrand (Den Helder) beide op een oud motief. le Eindspel, de cijferstand is: Zwart schijf op 16 en dam op 2. Wit schijf op 26 en dammen op 27 en 48. Dit eindspel zal de meeste dammers welbe kend zijn, voor de beginners heeft het echter zijn nut. 2e probleem, de cijferstand is: Zwart, 7 sch. op 12, 13, 18, 20, 22, 24 en 41. Wit 8 schijven op 27, 29, 32, 33, 39, 42, 44 en 49. Wit speelt en wint. J. STOLL. „Het Kind". Veertiendaagsch Blad voor ouders en opvoeders. Uitgave C. A. Spin Zn. N.V. te Amsterdam. Met het nummer van 1 October heeft „Het Kind, dat doorgaansch uitstekend gedocumen teerd periodiek voor ouders en opvoeders, een verandering ten gunste ondergaan, waarvan wij met genoegen acte genomen hebben. Men heeft het voorzien van een omslag, ontworpen door mevr. Huysman-Kooyrr an, dat aardig ge slaagd mag heeten. Voorts lezen wij, dat het de bedoeling der redactie is, naast de ernstige hoofd- en wetenschappelijke artikelen ook in de nabije toekomst eenvoudiger lectuur op te nemen. Dat zal o.i. de populariteit van „Het Kind" slechts ten goede komen. De drie bijbladen, „Zuigeling en Kleutert „De Merel" en „Bezige Handen" blijven ge handhaafd. Critisch Bulletin. October-nummer. Uitgave Van Loghuirt Slaterus' N.V. te Arnhem. In deze aflevering neemt J. S. Bartstra de verschenen jubileum-litteratuur onder de loupe, welke bijdrage ten zeerste oriëntee- rend is. Van de overige beschouwingen noe men wij die van Anthonie Donker over „Volk l^eder'and van J. Brouwer over Mar rits Dekker's Oranje-trilogie, terwijl weder om van den redacteur enkele wetenswaar- ïgheden geschreven werden naar aanleiding van W erumeus Buning's „Een Ontmoeting met vreemde gevolgen". Vischafslag Den Helder Aangebracht door Korders- Tongen Der ks- Slips per Kg ^rbnl l6 S°°rt. Per kiat Schol 2e soort Schar WötinS 3.5U Door garnalenvisschers Levende garnalen per lit 160 Gekookte garnalen per kg 0.15 1.76—1-60 1.20—0-00 10.00—0 00 6.50—5.00 4.504.00 3.50

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6