7 sjecho-Slowakije Hongarije mobiliseert Fr Ons land werd goed bewaakt Ontstemming over mi. Oud's benoeming Bank verduistert anderhalf millioen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Weer naar een vier-mogendheden conferentie I Minister Spaak zal Koning Leopold vergezellen Amsterdamsche Justitie doet een inval KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 15 OCTOBER 1938 66e JAARG. No. 8439 Stappen van Hongarije bij Hitier en Mussolini O jC'. - -V 5* Rotterdam's gemeenteraad spreekt met 20 tegen 17 stem men zijn teleurstelling uit Twee directeuren gearresteerd Dit nummer bevat 16 pagina's WEERBERICHT DE BILT SEINT: N.V» W.A.C.O.-Autobusdiensten HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Mt|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DE VROEGERE HONGAARSCHE MINISTER-PRESIDENT OP BE ZOEK BIJ HITLER. Gisteravond heeft de Hongaarsche regeering, na het afbreken van de onderhandelingen met Tsjechoslowa- kije, de mobilisatie van vijf lichtin gen gelast. In verband met dezen maatregel publi ceert het Hongaarsche Telegraafagentschap het volgende bericht: De tengevolge van de onderbreking der HongaarschTsjechoslowaaksche onderhan delingen ontstane toestand, de dreigementen, die nog tijdens de onderhandelingen van Tsjechoslowaaksche zijde geuit werden, be nevens de door Tsjechoslowakije genomen militaire maatregelen hebben in het belang van de opvoering der militaire veiligheid van Hongariie nieuwe maatregelen noodza kelijk gemaakt'. Tot dit doel vaardigt de mi- nister-prefiidênt Zaterdag een proclamatie uit, waarin bet oproepen van vijf lichtiflgen bevolen wordt. De dienstplichtigen, die be- hooren tot do lichtingen 1008 en 1911 moeten zich reeds Maandag bij hun troep melden. Daranyi te München. spreking met Hitier. Een be- Muenchen. Hitier heeft gister middag om 3 uur in het Führer- haus den vroegeren minister-presi dent van Hongariie. Daranyi, ont vangen. die begin van den middag per vliegtuig te München was aan gekomen. Darvani was vergezeld van den Duitschen gezant te Boedapest, baron von Erd- mannsdorf. Om vijf uur gistermiddag duurde de be spreking nog voort. Aan de onderhande lingen namen deel von F.rdmannsdorf. von Bibbentrop en de adjudant van Hitier, Brueekner. Te Boedapest acht men het niet onmoge lijk. dat de werkelijke beslissing ten aan zien van de Hongaarsche minderheid in Tsjecho-Slowakije in groote lijnen te Berch- tesgaden is genomen Tn dit geval, zoo meent men, behoeft Hongariie niet om onmiddel lijke bijeenkomst der vier mogendheden te verzoeken. Stappen van Hongarije te Rome. Volgens een bericht uit Rome heeft Hongarije een verzoek aan Mussolini gericht, opdat de vier groote mo gendheden spoedia worden bijeenge roepen, teneinde dit geschil te rege len. De meening van Italië. Do „Tribuna" schrijft oa„ dat te Mün chen het recht der Hongaren is erkend. Dit was geen platonisch gebaar, doch een uit- noodiging tot Praag om Hongarije terug te geven, hetgeen het was ontnomen Indien de Tsjechen zich aan hun verplichtingen zouden willen onttrekken, dan moet hen duideli'k worden gemaakt aan welk ge vaar zij zich hlootsteffen en indien de re geering Syrovv weerstand zou blijven bie den. dan zal interventie nodig ziin om een rechtvaardige oplossing te brengen. Oistermidflae heft de Ttaliaansche mirtis- ter van hnitenlandsrhe zaken, graaf Ciano. den Honeaarcehen kahinetschef van hinten- landsrhe zaken, graaf Osaki, en den Hon- gaarschen enfant te Rome baron Vitlanl. ont vangen. De Hongaren hebben het standpunt van hun regeering uiteengezet en interven tie van de vier mogendheden gevraagd. Gisteravond zon graaf Csaki door den duce worden ontvangen. Hongarije beschuldigt. Hef A.N.P. verneemt uit Boedapest, dat volgens het Hongaarsche Telegraafagent schap gisternacht en gisterochtend in de Tsjechische plaatsen Ooemoer en Abauj ster ke afdeelingen infanterie en mitrnilleuraf deelingen ven het Tsiechische leger aange komen, welke de vestingwerken aan de grens en verder het land in hebben bezet. OUD-MINISTER DARANYI. Sedert Donderdag komen weer groote scharen Hongaarsche vluchtelingen over de grens. Zij verklaarden, dat iedere Hongaar, die tijdens de besprekingen te Komarom blijk heeft gtgeven van zijn Hongaarsche gezindheid, thans door de Tsjechen wordt vervolgd. Vluchtelingen uit Kasa hebben bericht, dat de Tsjechen in de laatste dagen 1300 politieke gevangenen, meest Hongaren, heb ben vrijgelaten, doch thans worden ware du., ^hten georganiseerd om de vrijgelate nen "ter te vangen. Opgewonden en zenuwachtige stemming te Boedapest. Er heerscht in de Hongaarsche hoofdstad op het oogenblik een opgewonden en zenuw achtige stemming. Het gerucht, dat de Hon gaarsche nationaal-socialisten van plan zijn een putsch op touw te zetten, wil maar niet verstommen. De politieagenten loopen nog steeds met de karabijn over den schouder. Frontstrijders uit den wereldoorlog verzame len zich voor hun lokalen, het zijn haast allen mannen van over de veerti.g Zij dra gen hun oude bruine uniform en hebben voor een deel platte stalen helmen op. Oor logsdecoraties versieren hun borst. Sommi gen worden op weg naar de verzamelplaat sen door hun vrouwen vergezeld. Zij trok ken gisteravond in optocht door de straten van de binnenstad. Het officieele bezoek aan Ne derland. Naar de Brusselsche correspondent van het Hsb. meldt, kan men als zeker aanne men, dat minister-president Spaak Koning Leopold tijdens het officieele bezoek aan het Nederlandsche Hof. in November, zal vergezellen. AFGESLOTEN DOOR EEN STELSEL VAN HINDERNISSEN. STEMMING VAN DE TROEPEN UITSTE KEND. IEDEREEN WERKTE MEE. De Minister van Defensie publiceert een overzicht van het verloop der militaire maat regelen, welkfe in de afgeloopen periode van spanning in Nederland getroffen zijn.. Zijne Excellentie deelt mede, dat in zeer korten tijd alle toegangen tot ons land langs de Zuid- en Oost grens door een geheel stelsel van hindernissen bewaakt door perso neel, voorzien van mitrailleurs en pantserafweergeschut waren af gesloten, terwijl aan de kust door de Kon. Marine in nauwe samenwer king met de Kon. Landmacht de noodige maatregelen waren geno men om onze havens tegen een over valling over zee te verdedigen. Door de zoowel aan de land- als aan de zeezijde genomm maatregelen, gaf de Re geering blijk, dat zij vastbesloten was, onze neutraliteit tegen elke aanranding te verde digen. Ernst en vastberadenheid. Over het algemeen liet de stem ming van de troep niets te wen- schen over; met ernst en vastbera denheid deden allen, van hoog tot laag hun plicht; vermoeienissen werden met opgewektheid gedragen Zoowel de openbare diensten, welker me dewerking voor een vlotte uitvoering der maatregelen onontbeerlijk is, als de ge meentelijke autoriteiten hebben in alle op zichten hunne volle medewerking verleend. In het bijzonder mogen wel worden ge noemd de Post- en Telegraafdienst en de spoorwegen, waaraan zeer hooge eischen zijn gesteld. Voorts is bij de troepenvervoeren groote medewerking ondervonden van verschillen de autobusdiensten en vrachtauto-onderne mingen. Hulde aan de pers. Van de bevolking werd allerwege groote steun en sympathie ondervonden, terwijl „last not least", hulde moet worden ge bracht aan de Nederlandsche pers, die door haar kalme, bezadigde berichtgeving elke paniekstemming heeft weten te voorkomen en door haar juiste voorlichting er toe heeft bijgedragen om de genomen maatre gelen rustig en ordelijk te doen verloopen. Gebreken. Ongetwijfeld zal, wanneer de rapporten van de verschillende commandanten zijn ontvangen, blijken, dat de getroffen voorbe reidingen hier en daar nog gebreken ver- toonen en aanvulling en verbetering ver- eischen. De legerleiding zal zeker niet na laten, die aanvullingen en verbeteringen aan te brengen. Reeds thans echter kan worden vastge steld, dat hetgeen in de afgeloopen dagen is geschied, reden geeft tot groote voldoe ning en erkentelijkheid, dat op den inge slagen weg kan worden voortgegaan. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gistermiddag met 31 tegen 8 stemmen den heer Reuderink (commO gelegenheid gegeven te interpelleeren over de burgemees tersbenoeming van den heer Oud. Het resultaat van deze interpella tie was een motie, voorgesteld door den interpellant, waarin de raad uitspreekt, dat de benoeming niet in overeenstemming is met de po litieke verhoudingen in de bevol king van Rotterdam, zooals deze zich in den raad afspiegelen, en waarin voorts de ontstemming over de f benoeming te kennen wordt ge geven. De motie wordt na een debat, waaraan woordvoerders van vrijwel alle partijen in den reed deelnamen, aangenomen. Voor de motie stemden alleen de soc. democraten en de uiterst linkschen, die in totaal met twintig leden aanwezig zijn en er tegen al le anderen, in totaal 17. Mr. OUD. De justitie te Amsterdam heeft in haar strijd tegen de zwendelbanken weer een goeden slag geslagen. Gistermiddag hebben de rechter commissaris mr. Dijksterhuis, - de officier van Justitie, de subs.-offi- cier, de inspecteur van politie, chef van de handelspolitie en een riiks- accountant een inval gedaan ten kantore van de Commanditaire Bankvereeniging, Wiegerinck, Muschter en Co., gevestigd Keizers gracht 213. De justitie heeft de beide fir manten, de heeren Wiegerinck on Muschter, gearresteerd. Zij wo'^en verdacht van hoogst belnaorijke ver duisteringen. Het totaal tekort wordt geraamd op niet minder dan anderhalf millioen gulden. Het was een heele consternatie in het kantoorgebouw, waarin ongeveer tien per sonen. in dienst van deze romm. bankver eeniging, rustig aan den arbeid waren, een arbeid, die onmiddellijk werd gestaakt toen de justitieele autoriteiten in de lokalen verschenen. In het privëkantoor waren de beide directeuren aanwezig. Na vertoon van het verlof tot huiszoeking, door de rechtbank afgegeven, werd in alle lokalen en in het bijzonder in de brandkastpn en safes een nauwkeurig onderzoek ingesteld Reeds geruimen tiid bestond bij de jus titie en de politie bet vermoeden, dat door de bank on oniuiste wüze za1*"" wer den gedaan, waarvan de cliënten de dupe werden. Hooge rente lokte- Velp cliënten baden geld en vooral effec ten aan de bank in leendepot gegeven, de bank verkreeg hierdoor het reeht de ef fecten te heieenen en met het aldus verkre gen geld transacties te doen. De cliënten krpn-en dan van de bank een hoogere ren te dan de effecten pleegden te geven. Vele menschen ziin door de hoogere rente over gehaald hun in effecten belegde snaargel- den aan de bank toe te vertrouwen. Deze effecten ziin hii de huiszoeking niet teruggevonden, slpchts leegp ruimten, waar zich effecten moesten bevinden. Ook waren er elienten. die effecten in rekening courant hadden gegeven tot zeer hooge bedragen. Ook van deze effecten, vele honderdduizenden whard. is niets terugge vonden bij het zeer nauwkeurige onder 'nek van de Justitie en de recherche. Maar hiermede is het onderzoek nog niet 'en einde geweest. De bank dreef nog en kele naamlooze vennootschappen, waarvan 'ii het effectenbezit als bankiers onder zicb hadden tot een bedrag van eenige tonnen gouds. Ook bij deze N.V.'s is een onder zoek ingesteld. De effecten, die op het kan toor van de bank behoorden te zijn, bleken even Spoorloos als de rest. Ook van de bezittingen van deze naam looze vennootschappen is niets terugge vonden. Znoals wij reeds schreven, wordt het totale tekort ruwweg geschat op anderhalf millioen gulden. Reclame in het politieblad Dat het den heeren niet aan de noodige brutaliteit ontbreekt, blijkt o.a. uit het feit. dat zij op de eerste pagina van het politieblad veelbelo vende advertenties van hun bank zaak lieten opnemen. Deze adverten tie zal nu wei voor de laatste maal ziin verschenen. De beide directeuren zijn in politiebewaring gesteld en ook de procuratiehouder is aange houden. Er is nog zelden zooveel papier en boe ken in beslag genomen als bij deze huiszoe king. Een groote politieuitrukauto is volge laden aan het hoofdbureau teruggekeerd. Nog een arrestatie. Nader vernemen wij, dat ook de directeur van een N.V., die in hetzelfde gebouw een kantoor had en welke N.V. nauw samen werkte met de bank. aangehouden is. De aangehoudenen ontkennen. Het is echter wel zeker, dat het tekort tusschcn de anderhalf en twee millioen ligt. Hoogstwaarschijnlijk is het efectenlhezit versneculeerd. Wel zijn nog eenige effecten gevonden, doch die hadden weinig waarde. Contant geld is vrijwel niet gevonden. Dover limiide kasmiddelen beschikte de hank Mü'ktianr niet De N.V., die haar effectenbezit aan de bank ter bewaring heeft 'gegeven, is een goed bekend staande verzekerinesmaat schannij. die. in weerwil van liet effecten verlies, de verzekerden veilig heeft gesteld Naar wii nog vernemen zullen ook waarschijnlijk vele kleine spaarders de dupe zijn van deze bank„krach". De inteirpellant licht zijn motie volgens het Hsb. aldus toe: Er komt een man, die Rotterdam de re- gceringspolitiek zal opleggen. Onze crisis schuld van 48 millioen is mgde aan de hou ding van mr. Oud te danken. Het is grievend dat een dergelijke functio naris wordt toegewezen. Onpartijdig is de ze nieuwe functionaris allerminst. Hij heeft in zijn partijblad gewezen op het belang zijner partij bij deze benoeming. Deze be noeming is een politieke daad. De soc.-demo- cratie had recht op den zetel, want als an- ti-rev. of r.k. hier zooveel zetels hadden gehad, zouden zij den burgemeester hebben gekregen. En tóch: „onze nieuwe burge meester!" De voorzitter, wethouder de Zeeuw (S.D.), antwoordt, dat het college van B. en W. op het standpunt staat, dat ook hier jaren geleden werd ingenomen en toen in een mo tie werd uitgesproken (n.1. bij de benoeming van den liberalen voor ganger van Mr. Oud, den heer Droogleever Fortuijn. red.), dat de burgemeestersbenoeming niet strookt met de samenstelling van den ge meenteraad. Spr. verklaart overigens, dat de heer Oud vangen zal worden als „onze nieuwe bur gemeester" dat de soc. dem. in het college met hem samen zullen werken als met vo rige burgemeesters en dat zij hun oordeel over hem zullen afmeten naar zijn werk. De heer Menist (rev. sec.) acht het ver klaarbaar, dat de anti-rev geen critiek heb ben. Mr. Oud heeft altijd hun politiek uitge voerd. „Is er nog verschil?" De tegenwoordige waarnemende soc. dem. burgemeester heeft, aldus spr. tot zelfs aan den Schiedamschen Dijk prachtige woorden gesproken over de monarchie (vroolijkheid). Dat had Oud niet kunnen verbeteren. Is er nog verschil tusschen soc. dem. en vrijz. dem.? De motie-Reuderink is politiek onbe- teekenend. Verwachting: Meest matige \V. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re gen, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Toene mende bewolking en toene mende kans op regen. Vanaf Zondag 9 October NIEUWE WIN- TERDIENSTREGELING. Volledige dienstregelingen 5 ct. verkrijg baar bij de chauffeurs en aan onze kantoren.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1