TRIUMPH virg/nia De Duitscli-Engelsche vlootovereenkomst in gevaar? Luchtdienst Nededand-lndië èn prijs! „Ons geloof is Duitschland'' jubileert ..TRIUMPHATOR" Een proefballon van Berlijn? Eden wil bewapening versnellen Postvluchten op Imftë Amerikaanscbe belangstelling voor Palestina Onze nieuwe gezant te Berlijn Onze Oost Knevelarij Windhoos brengt rouw Als bommenwerpers laag vliegen*»*** De spoorwegstaking in Engeland nP Geen Joden op banken en beurzen Prins Bernhard feliciteert honderdjarige Credietregeling over de haringvisscherij Duitsche vluchtelingen geweigerd Uitvoerverboden ingetrokken Britsch vlieger vermist PUBLICATIE Rem'seregen houdt aan Caldenhove speelt te Kopenhagen Berlijn en Praag BESPREKINGEN VAN CHVALKOVSKY MET HITLER. De betrekkingen tusschen beide landen zeer verbeterd. Naar Havas uit Praag verneemt, heeft de Tsjechoslowaaksche minis ter van buitenlandsche zaken Chval- kovsy, gistermiddag een langdurig onderhoud gehad met Hitier te Berchtesgaden. Daarop volgde een nieuwe conferentie tusschen den Praagschen minister en von Ribben- trop in het hotel „Vierjahreszeiten" te Muenchen, waarna Chvalkovsky naar Praag is teruggekeerd. Het bezoek van den Tsjechoslowaakschen minister aan den Fuehrer was meer van symbolischen dan van practische beteekenis. Het was de manifestatie van een volkomen frontverandering van den Tsjechoslowaak schen staat ten opzichte van zijn Duitschen buur na het accoord der vier mogendheden te Muenchen. Het van Duitsche zijde r.a het onderhoud gepubliceerd communiqué wijst dan ook op den wil van Praag, om jegens het rijk voortaan een „loyale houding" aan te ne men.. Dat de betrekkingen tusschen beide landen zeer verbeterd zijn, blijkt alreeds uit Duit sche verzoeken aan Hongarije, om zich in zijn eischen aan Praag te matigen en de be perken tot dagene, wat den Hongaren uit een ethnografisch oogpunt toekomt. Dat wil dus zeggen, dat Boedapest van zijn aanspra ken op sub-Karpatisch Rusland moet afzien. Berlijn heeft trouwens nooit iets gevoeld voor een gemeenschappelijke Hongaarsch Poolsche grens door sub-Karpatisch Rusland. Ook heeft Duitschland er geen belang meer bij, na de verzekeringen van Praag, dat rijk nog verder te verzwakken, want Tsjecho- Slowakije zou den Duitschers in het Donau- bekken nog goede diensten kunnen bewijzen. Een communiqué uit Muenchen verklaart, dat de Hongaarsche kwestie spoedig een be vredigende oplossing moet vinden, maar nie mand twijfelt eraan, of Berlijn zal wel zor gen, dat Slowakije niet al te zeer aan den Hongaarschen kant wordt verminkt. De reis van Chvalkovsky naar Berlijn en Berchtesgaden neemt ook de aandacht der Tsjecho Slowaaksche pers in beslag. Volgens de „Poledni List", een blad der uiterste rechterzijde, vormt dit eerste officieele be zoek van een Tsjecho Slowaakschen minis ter van buitenlandsche zaken aan Duitsch land „een wending in de buitenlandsche po litiek van Tsjecho Slowakije." „Duitschland", aldus het blad, „is nu reeds meester in midden- en Z.O. Europa. Ons nationale leven zal zich moeten aan passen aan een directe samenwerking met het rijk. Maar aan den anderen kant, zal men onze nationale belangen niet uit het oog mogen verliezen. Wij waardeercn goede betrekkingen met Duitschland zeer, maar wij hebben het recht te eischen, dat men rekening houdt met ons recht op zelfbe schikking." Hetzelfde blad schrijft in zijn editie van gistermiddag: „De Duitsche pérs geeft dui delijk te verstaan, dat indien Tsjecho Slo wakije op loyale wijze medewerkt en zich losmaakt uit het Fransch-sovjet-Russische blok er geen redenen ziin voor Duitschland. het land bestaansmogelijkheden en de kans op een nieuwe leven te weigeren." De regeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen zal Jhr. Mr. H. M. van Haersma de With, thans Harer Majesteits gezant in Washing ton, in dezelfde hoedanigheid be noemd worden in Berlijn. Jhr. Mr. van Haersma de With komt in de plaats van wijlen Mr. C. Ridder van Rap- pard, die naar men zich zal herinneren, eenige maanden geleden tengevolge van een auto-ongeluk om het leven is gekomen. De officieel-Katholieke lezing over de relletjes tegen kardinaal Innitzer. EEN PROTEST UIT AMERIKA. De Osservatore Romana, het Pauseljjk or gaan bevat een artikel over de relletjes te gen kardinaal Innitzer op 7 October. Vol gens dit blad had de kardinaal in de kerk de jeugd aangespoord in het geloof te vol harden. Toen deze jongelieden ten getaU van ongeveer zesduizend het kerkgebouw hadden verlaten, juichten zij den kardinaal toe. Groepen van de Hitierjeugd en S.A. hielden tegen/betoogingen en riepen: „Ons geloof is Duitschland. Weg met Innitzer". Districtshoofd aangeklaagd- Het lid van den Minahassaraad, de heer Thomas, heeft op 20 September een aan klacht ingediend, tegen het districtshoofd van Ratahan, tevens lid van den Volksraad, den heer Mogot. De aanklacht werd, aldus de N.R.Ct., ingediend wegens vermeende knevelarij, waardoor de familie van den aanklager, die het grootste deel vormt, van de bevolking van Ratahan, financieel werd benadeeld, en deswege zeer ontevreden is. Kamponghuizen vernield. De gouverneur van Borneo meldde d.d. 12 dezer aan de regeering, dat de kampong Padaner Batoeng. gelegen in de onderafdee- •ling Kandagan Rantau, door een windhoos is geteisterd. Hierdoor werden vijftien kam ponghuizen vernield. F.en kind en twee vrou wen werden gedood. Het bestuur heeft vei ligheidsmaatregelen getroffen. Een onweer, dat losbarstte boven het Bodjascbe, vernielde in de desa Midien 25 huizen. Een man werd, naar de N.R.Ct. meldt, door een vallende tak gedood. Ook de rubber- en koffieaanplant van de onderneming Kalimas heeft schade opgeloo- pen. De Katholieke jeugd antwoordde niet, doch later verzamelde de S.A. zich voor het paleis van den aartbisschop en wierp on der het uiten van kreten steenen tegen de deur. De S.A. edschte, dat de kardinaal naar een concentratiekamp zou worden ge zonden. De secretaris van den kardinaal waarschuwde de politie en te elf uur in den avond werden de betoogers verwijderd. Op 8 October werd, volgens de O. R. op nieuw begonnen en werd in de kapel een beeld en een kruisbeeld vernield. Het purper, het borstkruis en de kardinaalsring van den aartsbis schop werden gestolen, het meubi lair, schilderijen en kunstvoorwer pen werden vernield. Een ceremo niemeester werd met een kandelaar mishandeld. Een secretaris werd naar een balkon gesleept om om laag te worden geworpen, doc$i werd nog tijdig door meer kalme demonstranten gered. Tegelijkertijd speelden zich gelijke toonee- len af in een huis nabij het paleis, waar de kardinaal een toevlucht had gezocht. De kardinaal werd ontdekt en beschimpt, de kanunnik Kravarik werd uit een venster geworpen en bleef ernstig gewond liggen. De betoogers verbrandden op het plein voorwerpen van waarde o.m. de mantel van den kardinaal. Een protest uit Amerika. De commissaris der luchthavens van New York Mackenzie heeft geweigerd deel te nemen aan de ontvangst van het Duit sche oceaanvliegtuig „Nordwind". dat he den op het vliegveld zal aankomen. Mackenzie heeft dienaangaande een parti culier telegram gericht tot den Duitschen ambassadeur, waarin hij zegt: „De Ameri- kaansche katholieken kunnen geen betrek kingen onderhouden met Duitschers, zoolang Duitschland niet den weg naar de bescha ving terug heeft gevonden op het gebied van geloofsvrijheid in 't bijzonder wat betreft de behandeling van kardinaal Innit zer en de Oostenrijksche katholieken. Hebben de Engelsche fabrieken bijzondere bescherming noodig. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft kennis gegeven van de iristelling van lich te luchtbeschermingseenheden, die de be langrijke industrieele punten moeten be schermen tegen de aanvallen van laagvlie- gende toestellen. Het personeel zal gerecru- teerd worden uit de employé's der industri eele ondernemingen en slechts dienst be hoeven te doen bij de bescherming der fa brieken, waarin zij werkzaam is. Tegen advies van den bond ge handhaafd. De nationale bond van spoorwegarbeiders heeft den stakers gisteravond den raad ge geven, het werk te hervatten, doch de stakers hebben niet slechts dit advies in den wind geslagen, doch tevens medege deeld, dat pogingen gedaan zullen worden om de staking uit te breiden. Zij verklaar den reeds mededeeling te hebben ontvaneen dat 7000 man gister om middernacht het« werk zouden neerleggen. I M 1 Ook verwijdering verzocht Duitsche Verzekerings Mij. uit In een rede op de jaarvergadering van de afdeeling „Bank- en Verzekeringsbedrijf" van het Duitsche Arbeidsfront, heeft Rudolf Lencer meegedeeld, dat op de Duitsche ban ken en effectenbeurzen geen Joden meer werkzaam zijn: In deze beide bedrijfstak ken zijn 420.000 personen werkzaam. Aan particuliere Joodsche banken was voorge steld, óf te liquideeren óf de joodsche di recteuren en bedienden te ontslaan, óf hun zaken aan arische banken over te doen. Ook op de kantoren der verzekeringsmaat schappijen is deze actie gaande. Den mi nister van economische zaken zijn voorstel len gedaan tot verwijdering van de restee- rende tien procent Joden, die nog als ver zekeringsagenten werkzaam zijn. Bezoek aan den oudsten inwoner van Arnhem. Na de openingsplechtigheid van den Keu ringsdienst Materialen op het landgoed den Brink te Arnhem te hebben bijgewoond, heeft Z.K.H. Prins Bernhard zich gisteren naar het in de onmiddellijke nabijheid van het landgoed gelegen rusthuis Hoogstede be geven, waar de oudste inwoner van Arn hem, de heer J. E. Labots, die juist zijn honderdsten verjaardag vierde, wordt ver pleegd. De prins was in gezelschap van den burgemeester van Arnhem, den heer H. P. J. Bloemers. Z.K.H. heeft zich eenigen tijd op minzame wijze onderhouden met den krassen grijs aard, die nog helder van geest is, nog dage lijks een wandelingetje maakt èn zijn pijp je rookt. De prins wenschte hem toe, dat hij nog menig jaar van zijn levensavond zou mogen genieten. Na dit bezoek vertrok Z.K.H. per auto naar Soestdijk. Reeds lichte verbetering in 'de ■prijzen. Naar het Hsb. meldt heeft de re geering een crediet beschikbaar ge steld voor het uit de markt nemen van haring. De reederij betaalt vpn alle reeds aan gevoerde en in 1938 nog aan te voeren ha ring een vastgesteld bedrag; dit bedrag wordt gebruikt tot het vormen van een garantiefonds, waaruit eventueele verliezen kunnen worden bekostigd, indien de haring welke wordt opgeslagen met verlies zou moeten worden geruimd. Deze regeling is reeds in werking getre den. De helft van de aangevoerde haring werd opgehouden, terwijl in de prijzen van de haring, welke werd verkocht, reeds een lichte verbetering is ingetreden. Italiaansche kringen te Berlijn maken melding van de reactie der Duitsche offi cieele kringen tegenover de neiging van verantwoordelijke Engelsche kringen het tempo der bewapening van Groot Brittannië te verhaasten. De conclusie is, dat Duitschland er zeer wel toe zou kunnen komen de Engelsch— Duitsche vlootovereenkomst van Juni 1935 op te zeggen, indien Engeland vasthoudt aan zijn plannen zijn herbewapening op te voeren. Volgens de „Popoio di Roma" zou Duitschland gedwongen kunnen worden het voorbeeld van Engeland en Frankrijk te volgen en bijgevolg eventueel ook de vloot overeenkomst met jonden op te zeggen. Duitschland ontkenh De in het buitenland verspreide geruchten betreffende een eventueele opzegging door Duitschland van het Engelsch-Duitsclie vlootaccoord worden in gezaghebbende krin gen in Berlijn als tendentieus beschouwd. Hoewel Hitier in zijn redevoering te Neuren berg een vrij duidelijke toespeling heeft ge maakt op deze mogelijkheid, neemt men te Berlijn niet aan, dat het daartoe zou kun nen komen. In dezelfde kringen noemt men eveneens de geruchten betreffende een Duitsch ontwerp betreffende een beperking der Britsche luchtbewapeningen tot 35 pet. der Duitsche tendentieus. In Londen ziet men in het lanceeren van deze geruchten een poging van Berlijn om druk uit te oefenen op 't bewapenimgs- tempo van Groot-Brittannië. Men begrijpt, dat den leiders van het Derde Rijk de roep om bewapening in En geland niet aangenaam is, doch wijst er op, dat dit slechts een gevolg is van de positie waarin het Vereenigd Koninkrijk, mede door Duitschland.is gedrongen. Het Britsch empire met z'n vele kwets bare punten kan niet riskeeren op een gegeven moment door andere landen voor een vernederend voldongen feit te worden geplaatst. De geruchten over een luchtpact. Enkele Engelsche bladen hebben melding gemaakt van Duitsche plannen tot het voor stellen van een luchtpact, dat de Britsche militaire luchtvaart tegenover de Duitsche luchtstrijdkrachten blijvend in de minder heid zou plaatsen. In welingelichte Brit sche kringen verklaart men omtrent zulk een plan geen officieele gegevens te bezit ten. Indien een dergelijk voorstel mocht wor den gedaan, acht men het hoogst twijfelach tig of het als basis voor onderhandeling zou kunnen dienen. Onderhandelingen zou den daarentegen groote kans op slagen bie den, indien deze zouden worden gevoerd met het doel te komen tot kwalitatieve be perking, hetgeen ook de totstandkoming van de vloot verdragen heeft mogelijk ge maakt. Door Letland. De Letlandsche autoriteiten hebben Joodsche vluchtelingen, die aam bpord van het Duitsche stoomschip „Regina waren aangekomen, verboden zich te ontschepen. In 10 Jaar tijds de reisduur tot een derde bekort en de snelheid bijna verdubbeld. Vroeger droeg men nog watten in de ooren tegen het geraas der motoren. Zonder bloemeh of huldigingen heeft de Nederlandsche Burgerluchtvaart dezer da gen een belangrijk jubileum gevierd. Tien jaar geleden ving de eerste vlucht aan van den dienst AmsterdamBatavia. Op 11 Oc tober 1928 vertrokken Smirnoff, Aler en Veenendaal van Schiphol, waardoor een aanvang was gemaakt met de geregelde luchtverbinding tusschen Nederland en In- dië. 642 vluchten zijn sindsdien naar Indië gemaakt. In 1928 was de reis duur 18 dagen. De kruissnelheid be droeg 150 k.m. per uur, het laad vermogen bedroeg 500 kg. Nu, tien jaar later, duurt de reis nog hoogs tens &V2 dag, de snelheid werd op gevoerd tot 280 k.m. per uur, het laadvermogen tot 1G50 kg., terwijl de frequentie van één maal per 14 da gen toenam tot driemaal per week. De reisduur werd dus tot een der de bekort, de snelheid bijna ver dubbeld, het laadvermogen driemaal zoo groot en de frequentie verzes voudigd. De Indië-passagier, die zich nu omringd ziet door de zorgen van een beproefde ser vice, kan zich nauwelijks meer voorstellen wat tien jaar geleden een luchtreis naar Indië beteekende. Bekrompen en nauw had hij toen in een stoel gezeten en in het koude, slécht geventileerde passagiersverblijf zou een gesprek niet mogelijk zijn geweest, te gen het geraas van den motor droeg men nog watten in de ooren. In de afgeloopen tien jaar werden 14.500 passagiers vervoerd, die tezamen 65 millioen k.m. aflegden, 245.000 kg. goederen werden overgebracht en 575.000 kg. post werd door de lucht verzonden. Op de Amsterdam Batavia route en den weg naar het Verre Oosten verwierf de K.L.M. zich een repu- tfetie, welke niet alleen voor de luchtvaart, maar ook voor handel en industrie en voor Het aanzien van Nederland in het algemeen van veel beteekenis is. Het wapenarsenaal der democra tieën moet zich aanpassen bij dat der dictatuurstaten. In een te Cardifl gehouden rede heelt de Britsche oud-minister Eden gewezen op de noodzakelijkheid van een eensgezinde nationale krachtsin spanning op een schaal als in En geland in vredestijd nog nooit tevo ren is verricht. Het is niet waar, aldus Eden, dat, nu de oorlog is voorkomen, wij terug kunnen kee- ren tot een gemakkelijk en comfortabel le ven. Wij gaan een periode tegemoet, zeide Eden, waarin het geheele tempo van ons le ven radicaal gewijzigd zal worden, en wel licht zullen in ons sociale en economische stelsel wijzigingen noodig zijn, even verstrek kend als die welke in andere landen zijn geschied. Wij kunnen zulk een periode al leen met vertrouwen tegemoet gaan, als de natie in haar geheel de feiten kalm en be reidwillig onder de oogen ziet, en als wij de partij- en klassegeschillen begraven voor een uiterste nationale krachtsinspanning. Met betrekking tot de bewapening zeide Eden, dat al het gepraat over inhalen van den achterstand weinig zin heeft, indien wij niet de eenvoudige waarheid onder de oogen zien, dat in de dictatuur-staten de wapens worden opgestapeld als in oorlogstijd. Door gaan met onze tegenwoordige methoden zou zeker tot vernedèring leiden. Bewapening, vervolgde Eden, moet ech ter vergezeld gaan van een program. Men moet het er algemeen over eens zijn. wat werkelijk de levensbelangen van ons volk vormt. De democratieën dienen er naar te streven, haar bewapening aan die der dic taturen aan te passen. Er is geen man of vrouw in Engeland, die niet den vrede wil. Wat wij echter wenschen is niet een gewa- penden vrede, doch een geordende wereld. Helaas zijn wij hiervan thans ver verwij derd, en wij moeten onze defensie in ieder opzicht opbouwen, teneinde te ontkomen aan het grootste offer van oorlog. Om deze reden, zoo besloot Eden, leg ik den nadruk op de noodzaak van een nationale regee ring op breede basis. Bij Kon. Besluit zijn met ingang van he den ingetrokken de met het oog op den internationalen toestand door de Kroon op 21 September j.1. voor een aantal artikelen uitgevaardigde uitvoerverboden, 7«trek ra* AanfcMM* fc Pelikaan^) |Jodhp. u 0ct. Bagd. 14 Oct, O*110* I Basra 14 Oct. Ilodhp. 14 Oei cheenreis) I l Nandoe kledan 14 Oct, Rang. 14 Oei. (terugreis) I Zilverreiger'K ls 14 0ct. Alex. 14 Oct (heenreis) I In handen der Palestijnech» rebellen? Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat overal gezocht wordt naar een vlieger der K» nimklijke luchtstrijdkrachten, die vermist wordt, nadat zijn toestel Dinsdag een nood landing heeft moeten maken. L Het vliegtuig was vertrokken om bijstand te verleenen aan een patrouille mjlitaiKjn, welke op den weg tusschen Jeruzalem en Hebron in een gevecht was gewikkeld. Het toestel heeft toen moeten dalen. De waarnemer maakte gebruik van sijn Valscherm en wist zich te redden. Het tóe- stel geraakte in brand. Men is nu ernstig bezorgd voor heit le ven van den piloot, die misschien gewond is of zich schuil houdt voor de rebellen. Aanslagen In 't Noorden. In de afgeloopen 24 uur zijn de hoofdwe gen in het Noorden ernstig beschadigd. iüe opstandelingen hebben rioleeringeni ver nield en loopgraven dwars over de wegen gegraven. Ongerustheid over de Britsehjs voornemens. Amerika toont groote belangstel ling voor de Britsche politiek ten aanzien van Palestina, speciaal nu beweerd wordt dat Engeland een einde wil maken aan de Joodsche immigratie. De Joodsche pers te Jeruzalem wijst er «ij, dat de Engelsche-Amerikaanscbe conventie van 1924 bepaalt, dat geen wijziging, in het mandaat mag worden gebracht donder toe stemming van Amerika. Naar schatting hebben de Amerikaneri voor een bedrag van meer dan 50 millioen dollars in Palestina belegd. In Palestina wch nen ongeveer 8700 Amerikaansche Joden, Een formeele verklaring. Het 'Amerikaansch staatsdepartement heeft een formeele verklaring gepubliceerd, volgens welke de Vereenigde Staten alle maatrgelen zullen nemen, die noodig zijn voor de bescherming van de Amerikaansche rechten en belangen in Palestina. Het staatsdepartement heeft uiteengezet, dat dit 't antwoord was op de talrijke tele grammen en brieven, die het ontvangen hau naar aanleiding van de berichten over een wijziging in de Britsche politiek. STEUNVERGOEDING VELDBOONEN De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, welke vol doen aan de kwaliteitseischen en in nrt tijdvak van 10 tot en met 15 October lw*> zijn gedenatureerd door telers of handela ren f 1,75 per 100 kg. zal bedragen. 's-Gravenhage. 14 Oct. 1938. (Adv.) £iammert Stand thans 10-iö< De tiende partij tusschen Keiler en R8'" chenbach, welke gisteren te Diemen o® het wereldkampioenschap is gespeeld, ew- digde wederom in remise. Wel heeft Kelle' scherp op winst gespeeld, maar de Fransche wereldkampioen verdedigde zich sublierii. Niet beschikbaar voor hel Cott tinentale elftal. Naar wij vernemen heeft het stuur van den Koninklijken Nederlandsen oetbal Bond, naar aanleiding van een zoek van de F.I.F.A. om Caldenhove vrij geven voor den wedstrijd tusschen het tinent en een Nederlandsch B-elftal, aani internationale voetbal federatie Ilie„rijS deeld, dat het K.N.V.B.-bestuur lief op P1 h stelt, dat Caldenhove te Kopenhagen uitmaakt van het Nederlandsche elfta» den wedstrijd tegen Denemarken op tober.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2