SPIT... KLD05TERBAL5EM WH GIWË1NI ©I BIOSCOP, degelijk en niet duur prebihbeurten Juffrouw Geervliet houdt receptie Zaterdag 15 October 1938 Derde Blad fliaito-TAecdeï Bobby Breen in „Mammy" XLw£i-JAeatei Een „Wild West" in grootschen stijl Hoe een kleine stad zijn groote mannen eert Uw adres voor CROQUETTEN Telef. 660 Spoorstraat 94 UlJJttt Bio-icoxpp en Dndlscfie Hitïubtincpn DiUcdingmzgozifnen %ildcï Texelsch nieuws Ingekomen personen Vertrokken personen Texcl-nicuws Burgerlijke Stand Den Hoorn AKKER'S De Weg der Smarten Oosterend Marilyn Knowlden en Bobby Breen in de R. K. O.-film „Mammy", die de hoofdschotel van het Rialto-menu deze week vult. Heeft Shirley Temple plaats gemaakt voor een Bobby Breen? Wij hebben het ons afge vraagd, toen we gisterenavond in het Rialto- Theater het wonderkind, Bobby Breen heb ben zien optreden. Reeds eenige maanden ge leden mochten we dit zangfenomeen ,,Make a Wish" hooren en het is een feit, dat dit jong- mensch, dat nog geen 11 jaar is, over een bijzonder fraai geluid beschikt. Wij kunnen hier absoluut niet spreken van een goed ge schoolde kinderstem, nee, dit jongmensch heeft zanggave. Prachtig is het Ave Maria, van Schubert, dat hij zingt met begeleiding van een kinder koor. Buitengewoon mooi is het Hawaii Calls, met begeleiding van het Hall Johnson Neger koor. Werkelijk ontroerend mooie scènes ko men in dit filmwerk voor. Niet overdreven sentimenteel, maar werkelijk goed aangevoeld. De zeer bekende karakterspeelster Louise Beavers, heeft hieraan een belangrijk aan deel. Zij als Antoinette, de pleegmoeder van Philip (Bobby Breen) geeft een zeer goed spel te zien. Maar daarnaast draagt zij veel bij tot de humor van deze nieuweBobby Breen-film. May Robson, als Mrs. Ainsworth, de groot moeder van de Philip, is ondanks haar hoo- gen leeftijd, een zeer bijdehand type, die op geestige en origineele wijze haar rol speelt. Het spel van Babby Breen zelf, doet hier en daar iets onnatuurlijk aan voor een jongen van zijn leeftijd. Het best is hij wel op het verjaarpartijtje van zijn verwende en onuit staanbare bloedverwantje, Lucille Layton. Hier is hij een echte jongen van tien jaar, die mee weet te doen met de pret. Dit ge deelte is dan ook in alle opzichten geslaagd. Vooraf aan deze hoofdfilm draaide „Theo- dora maakt schandaal", een komisch product, waarvan de inhoud gebaseerd is op het in werking brengen van de lachspieren, waarin men terdege is geslaagd. „De Schrik van Brimstone" is Wallace Beery, de zelfde, die enkele jaren geleden zijn onvergetelijke creatie gaf van Pancho Villa in de film „Viva Villa", en ook thans is hij weer een vertegenwoordiger van het oude ras, dat driekwart eeuw geleden de Nieuwe Wereld onveilig maakte door het al te snel trekken van de revolver, door het stelen van vee en het ophouden van postkoetsen. Wallace Beeryfeitelijk de eenige Wild-West-vertegenwoordiger van groot for maat, die Hollywood behouden heeft. Tom Mix heeft zich zelf overleefd, Jack Holt heeft andere wegen in de filmindustrie opgezocht en van Eddy Polo hebben we alleen nog maar een heel vage herinnering. Maar Beery leeft nog, en hij weet wat een wereldpubliek van hem vraagt. Hij geeft het. zooals alleen deze Amerikaan het geven kén: ruig en wild, ontembaar. Hard en toch op mo menten verteederd, ruw, maar met in z'n ge compliceerde ziel van ridder-roover, toch nog een klein restant van datgene wat men eer lijkheid noemt. „De Schrik van Brimstone" is een film, die het zien waard is. Reeds direct pakt zij, als men daar tusschen de schaduwige valleien van het schoone Californië de postkoets ziet, krakend en hoppelend, getrokken door zes paarden. Gieren in het doorzonde grijs van den Cali- fornischen hemel, en achter een paar rots blokken de struikroovers. Dat is het begin en het is nog wel het makste gedeelte van dit épos van wild avontuur en van moord en list. Dat alles gebeurt in een klein nest, be- Het is thans algemeen bekend, dat „De Toelast" de aller beste qualiteit heeft woond door kroegbazen en revolverhelden en een sheriff. Ieder moment worden de revol vers getrokken en daveren de schoten door het nachtelijk Brimstone. Er is geen recht hier. Ook geen wet. Af en toe stuurt de Ame- rikaansche regeering een vertegenwoordiger, maar deze komt nimmer terug. Hij vindt steeds weer een graf in de Californische aarde. Totdat er een flinke kerel komt. Hij pakt de zaken anders aan en ziet zelfs kans tegen den schrik van het stadje, Wallace Beery, op te kunnen. Dat doet hij deels door z'n paar pootige knuisten, deels door z'n optreden. Door z'n ongelooflijke bravour. Het is een lange film, maar ook een film, die waarlijk verbijsterend is van vaart en actie .Geen moment, of zij laat de verwikke lingen zien in een ander licht. En steeds ruikt men als het ware de kruitdamp en staart men in de unheimische loopen van rookende revolvers. Zooals gezegd: het is een rauwe geschiede nis. Beery is wilder en onbehouwener dan ooit, en alleen aan het einde heeft men ge meend van dezen ontembaren een lam te ma ken, dat zich, na het zien van het huwelijk van z'n zoon, gedweeëlijk laat wegvoeren door den Arm der Wet. Dat is jammer, omdat niemand zooiets tenslotte kan aannemen. Maar voor het zoover is, heeft men z'n hart kunnen ophalen aan een wild-west, zooals we er in vele maandeil niet een gezien hadden. Zij daarbij nog vermeld, dat ook Lewis Stone in deze film een rol speelt, die opmerkelijk gaaf is. In het overige programma ziet men „Sally Irene en Mary", een Amerikaansche show film, die liefhebbers van het genre ongetwij feld kostelijk zal amuseeren. Het is alles zeer licht, doch tevens niet gespeend aan origina liteit. Den Helder heeft z(jn Dorus 1 Rjjkersstraat. Gisteren is de Artilleriestraat in den Ouden Helder herdoopt in de Dorus I Rijkersstraat en zijn de nieuwe naam bordjes aangebracht. De Artilleriestraat zal voortaan den naam „Dorus Rijkersstraat" dragen en thans is dus een straat in de gemeente Den Helder genoemd naar wijlen Dorus I Rijkers, teneinde diens nagedachtenis i te eeren. Men heeft hiervoor deze straat gekozen, omdat zij ligt in de stadswijk Oud-Den Helder, in de buurt, waar Dorus Rijkers het grootste gedeelte van zijn leven heeft gewoond. Voor hen, die in den Ouden Helder minder goed bekend zjjn, zjj hier nog vermeld, dat de nieuwe Dorus Rijkers- straat in het verlengde van den Ko ningsweg ligt, en mèt dezen weg de verbinding vormt van den Huisduiner- weg naar den Zeedijk bij het Observa- I torium, of zooals de zeeridders ple- :n te zeggen bij den Windwijzer. De Dorus Rijkersstraat is een prima ver keersweg, met aan beide zijden tegel- trottoirs voor de voetgangers. Ongetwijfeld zal elke Nieuwedieper het op prijs stellen, dat thans aan een lang gekoesterden wensch van vele Hel- dersche ingezetenen is voldaan, en dat 1 nu eindelijk óók in Den Helder een I straat, en dan nog wel de straat, waar Opa Rijkers jarenlang heeft gewoond, zijn naam draagt. Want deze zeeheld, die op 19 April 1928 te Den Helder is overleden, en op het kerkhof te Huisduinen is begraven, verdient die hulde ten volle, al was het alleen maar voor zjjne kra nige redding van de menschen bij de schipbreuk van het Duitsche barkschip „Renown" in den nacht van 8 op 9 De- 1 cember 1887, waarbij Rijkers met de I bemanning van de reddingboot, na bjj 1 vliegend stormweer vier zware tochten te hebben gemaakt, er in slaagde vele opvarenden van dit barkschip te redden. „AU GASTRONOME" „De Man die wonderen kon doen" Wat het programma van de „Witte" betreft, als eerste nummer vindt men daarop de merk waardige film „De Man die wonderen kon doen" Hoewel niet nieuw is dit een film met goede kwaliteiten die ongetwijfeld velen een spannend anderhalf uur zal weten te bezor gen. Als tweede film draait „London Melody", een moderne show-film. Gaarne tpezen- ding van prijs courant. Coupeur door het geheele Rijk te ontbieden Een opname uit de Metro-film ,J)e Schrik van Brim stone", waarin men de hoofdrolvertol ker, Wallace Beery in een alleszeggen de houding aan schouwt. (Tivoli). A. M. SandhoferBakala, R.K., Hotel „De Lindeboom", van Schönberg (Oostenrijk). J. Tinholt, Ned. Herv. en D. Hoek, huis houdster van St. Maarten, n. Oudeschild 51. J. A. M. Bekkers R.K. van Schiedam, Nieuwe Haven 117, naar De Cocksdorp, R.K. Pastorie. J. Boogaard Hz., R.K., van Gravenstr. 17, Den Burg, naar Schagen, Molenstraat 142. J. Zuidema, Ger. G., en K. Zuidema, van De Cocksdorp 161, naar Duitschland, Westfalen. M. Keyser, van Schildereind 49, Den Burg, naar 's-Gravenhage, Voorhofenstraat 3. L. M. Rutten, van Oosterend 144a, naar Amsterdam, Plantage Middenlaan 33. W. F. de Waal, Herv. G., van Eierland 72 naar Amsterdam, Lomanstraat 101. J. Wielhouwer, Herv. G. v. Steenenplaats 10, naar Rotterdam, Lambertusstr. 140. C. Hoppezak, Geref. G., van Eierland 147, naar Rotterdam, Aegididinsstr. 25. MOND- EN KLAUWZEER. De besmettelijke veeziekte breidt zich heel langzaam uit op Texel. Tot heden zijn ten raadhuize 11 gevallen van deze ziekte aange geven. ZONDAG 16 OCTOBER 1938. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u.. Zendel. F. Duinker, afgev. n. Nieuw-Guinea. Oosterend v.m. 10 u. Ds. A. W. Kok; n.m. 7.30 Zendingssamenkomst, Spr. Ds. Visser, Ds. Kok en Zend. Duinker. Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. Visser. De Cocsdorp v.m. 10 u. Ds. Salm, Dank dienst v. d. oogst; n.m. 7 uur Ds. Salm. Oudeschild v.m. 10 uur Ds. Tinholt. De Koog v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. A. Leistra, van Edam. Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. Smits, van Den Helder. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare v.m. 10 u., Cand. Wouda, n.m. 3 uur Ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer, n.m. 3 uur. Cand. Wouda. Leger des Heils. Zaterdagmorgen 8 u. Straatzang Den Burg. Zondagmorgen 7 uur Bidstond; 10 uur Hei ligingssamenkomst, 's Middags 3.30 u. Ver- blijdingssamenkomst in de zaal; avonds 8 uur Verlossingssamenkomst. BOUWVERGUNNINGEN. P. Moerbeek, verbouwen van een winkel pand, Hoogerstraat, Den Burg. L. Roeper, bouwen van een keuken, te De Waal. N. H. de Jong, Den Burg, Koogerweg, ver bouwen van een schuur. C. v. Ingen-Schenau te Den Burg, Schilder- eind, bouwen van een broeikas. M. Witte Cz., Den Hoorn, bouwen van een kippenhok. Morgen speelt Texel 1 thuis tegen Wierin- gerwaard 1, om kwart over twee. De samenstelling van het elftal is gelijk aan die van vorige week, n.1. Beumkes H. Neyens G. Witvliet Verseput P. Neyens Jo Weydt N. de Graaf M. Vlaming H. Ran Th. Lap Verheyen Van 8 t.m. 14 Oct. 1938. GEBOREN: Annelize, d. v. E. v. Egmond en T. Slot; Johan Pieter, z. v. J. S. Dros en A. H. Kuyper; Maria Elisabeth, d. v. W. C. de Graaf en A. M. v. Heerwaarden; Pieter, z. v. J. P. Quartel en A. M. Kastelein; Henk Paul, z. v. P. ter Steege en F. Prins; Jose- phina Engelbertha, d. v. H. Boogaard en E. E. Haakman. GETROUWD: J. de Vries en H. Brouwer; L. de Visser en D. Bakker; T. Westra en A. Mooi. Gevonden: 1 halsketting, 1 rozenkrans, 1 pr. handschoenen, 2 parapluies, 1 kraai. RIJKSPOSTSPAARBANK. Ougave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Burg. In den loop der maand September 1938 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd16.073.11 en terugbetaald18.700.06 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 2.626,95 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 9. DAT SMAAKTE LEKKER Hier is een dezer dagen aangespoeld een 100-tal cocosnoten van prima kwaliteit. Onze jonge garde was er dan ook op uitgetrokken om een cocosnootje te pikken, en dat ze fijn smaakten behoeft wel geen betoog. Laat dadelijk een groote pot Akker's Kloosterbalsem halen en laat U drie maal per dag flink daarmede wrijven. Akker's Kloosterbalsem heeft de bij zondere eigenschap diep in de weefsels te dringen en daar oplossend te werken. Kloosterbalsem tast dus Uw spit in zijn oorzaak aan, verdrijft verrassend snel de pijn en maakt Uw spieren weer gezond. Ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkingen, stram heid, kneuzingen, ischias, pijnlijke spieren Per pot van 25 Gram f 0.62i/2, pot van 50 Gram f 1.04 Veel, zeer veel is er over dezen rampweg reeds geklaagd en op alle mogelijke vergade ringen is er door verschillende instanties over gesputterd. Duizend beloften zijn er al ge daan en nog steeds is de toestand wanhopig. Vooral nu, met het natte weer, is de toestand van dezen weg zoo, dat het alle beschrijving eenvoudig tart. Er zijn dezen zomer op het z.g. rijpad plaggen, van het duin afgestoken en op den weg gelegd. Dit was wel eenigszins een verbetering, althans zoo lang het droog weer bleef, maar nu is de weg herschapen in een drabbige, breiachtige massa, wat den toe stand nog hopeloozer heeft gemaakt. Moet het zoo lang duren tot dat een van de menschen, die uit hoofde van hun ambt of bedrijf, hier doorheen moeten worstelen, soms bij nacht en ontij, een ongeluk krijgen? Het is zelfs zoover gekomen, dat een autoverhuurinrichting eenvoudig weigert nog naar De Mok te rijden. Is het niet van het allergrootste belang, dat een in richting als de Mok niet alleen te water, maar ook op den wal een prima verbin ding heeft? Zeker, er komt een weg, maar die wordt in werkverschaffing gemaakt, zoodat den ge- heelen zomer er zoo goeds als niets aan ge daan is, omdat er geen werkloozen waren. Is dit nu verantwoord De bedoeling is niet, hier iemand, wie dan ook, een verwijt te maken. Alleen is het onze bedoeling er nog eens met nadruk op te wij zen, dat deze toestand hier niet langer zoo kan blijven. EEN BELGISCH BALLONNETJE NEERGEKOMEN. Door den heer W. Koning te Spang werd ook een ballonnetje gevonden en wel op de landerijen van D. Eelman aan de Schar in de nabijheid van de Kerkeplaats. 't Was opgela ten in Tournai (België) den 18 Sept. 1938 en werd gevonden 27 Sept. 1938. Een bijgaand schrijven gaf duidelijk het adres van den af zender. Door den heer Koning is nader bericht ontvangen. Het ballonnetje heeft een afstand afgelegd van 310 km. VERKOOPDAG ZUSTERKRING. belangstelling voor de door den Zusterkring kring H.V., is goed geslaagd. Er bestond veel De verkoopdag, uitgaande van den Zuster- gemaakte goederen. Ook kon de jeugd zich vermaken met de grabbelton. De prijzen der verloting vielen als volgt: le prijs, sprei, No. 172, P. Dogger, Oost; 2e prijs, fietslantaarn, No. 47 (nog onbekend); 3e prijs, taart, No. 164, Jb. Eelman Cz„ Oos terend. 250 vriendinnen op bezoek. Eigenlijk een merkwaardige vrouw, die „moeder Geervliet",' zooals ze door haar tra wanten genoemd wordt. Wanneer ze daar zit met haar pientere lachende oogen in de kamer achter den winkel, zou je haar een dikke vijftig jaren geven. Nog geen rimpel ploegt het blozende gezicht en slechts hier en daar loopt een zilveren draad door het gitzwarte haar. Ze zit gemoedelijk breeduit tegenover den man van de krant, die daar zoo maar binnen komt waaien op dezen avond, die bestemd is voor de vrouwen van haar reisclub. Maar het huis van juffrouw Geervliet is gastvrij. De deur staat wijd open en als de winkelbel venijnig overgaat, dan wordt de binnenko mende met gejuich begroet. In de keuken, achter de kamer, 't is eigen lijk een kamer apart, daar gonst en rumoert het van de vrouwenstemmen. Hoeveel er zit ten? Tien, twintig, dertig, veertig misschien. Ze hebben het allemaal even druk, reisherin neringen van dit jaar en het jaar daarvoor, van tien, vijftien, zeventien jaar geleden. Want het is bijna twintig jaar terug, dat „juffrouw Geervliet" voor het eerst met een clubje op stap ging. Hoe bent u daar toch toe gekomen? „Ja dat zal ik u nou es eerlijk vertellen. Met een paar vrouwen uit de buurt zagen we de zusters van de school uit de Jonkerstraat, eens met een clubje kinderen vertrekken, met de kwartjesboot. Die kinderen hadden daar voor gespaard en gingen nu een dagje op stap. Dat zal nu zeventien of achttien jaar geleden zijn. Nou, toen zeiden we tegen elkaar, dat moeten die kinderen van ons nou ook eens kenne. En we namen het besluit er eens over te praten met „meester Bruin". Nou, die zei, als jullie voor de centen zorgejn, zal ik voor een onderwijzeres zorgen, die zich met de lei ding kan belasten. „Zoo gezegd, zoo gedaan. Maar wie zou de centen ophalen? De een werd niet vertrouwd, de ander wilde niet en toen werd maar beslo ten, dat vrouw Geervliet het zou doen, want, zoo redeneerde men, als die over den kop gaat! nou dan gaan we der aarepele en groente halen. Dus ik werd kassier en toen we de cen ten bij elkaar hadden en naar „meester Bruin" gingen om de beloofde onderwijzeres, zei hij: „Wie heeft de centen?" Juffrouw Geervliet, zeiden de vrouwen. O, nou die kan het zelf wei leiden. En dat was hef begin. Eerst met de 42 kinderen in een wiebelende bus met ket tingen, waarvan de chauffeur bij iederen kroeg moest stoppen voor een lekke band of ben zinegebrek. En toen ging ik met 12 vrouwen op pad en van de zomer waren het er op één dag 192 naar Arnhem en omgeving en met 62 naar Brussel." „Moe, moe," klinkt het uit de keuken. „Ze motten met je klinken." En tientallen stem men herhalen het: „Moe, moe, kom es hier." En dan gaat „moeder Geervliet" naar de keuken, die vol hangt met guirlandes en waar op de gedekte tafels wijn en advocaat, limo nade en gebakjes staan en waar jonge vrou wen en vrouwen van middelbaren leeftijd om hun jubileerende reisleidster roepen. Want dat zouden we bijna vergeten te vertellen: Juf frouw Geervliet is Woensdag 19 October 45 jaar getrouwd. Ze klinken, de feestgangers. Ze doen het met de noodige luidruchtigheid en het davert door de keuken, tot ver in de Stakmanbosse- straat en Jan in 't Veltstraat: „Lang zal ze leven, lang zal ze leven in de gloria!" Moeder Geervliet neemt lachend de hulde in ontvangst. Achter de brilleglazen twinkelen vroolijk de nog zoo heldere kijkers. En toch heeft deze vrouw uit het volk een leven van hard werken en zwoegen achter den rug. Dertig jaar lang loopt ze iederen morgen naar de groentemarkt met haar wagen. Iede ren dag is het voor half zes op en 's avonds is het ook nooit vroeg. Twaalf kinderen bracht deze moeder groot. „En gelukkig zijn ze, God dank, allemaal nog in leven", zegt ze. „Zeven jongens en vijf meiden heb ik. Twee zijn er nog thuis, de rest is getrouwd." Weer tingelt de bel en weer komt een stel vrouwen binnen, die opoe Geervliet hartelijk de hand schudden en die dan maar weer een plaatsje zoeken in de keuken, die van elastiek lijkt. En als dan om negen uur de harmonica virtuoos komt, is het spul volmaakt. Dan da vert de eene Schlager na de andere. En Bep, de jongste dochter, en de zoons van moeder Geervliet brengen de zaak in de keuken in beweging. Een beddeplank moet er bij te pas komen om als zitplaats te dienen, want de stoelenvoorraad is uitgeput. Maar stemming dat er is! Als we later in de Jan in 't Veltstraat weg rijden, klinkt het nog ver na: „Laat de klok maar luiden en laat de klok maar slaan, want er is geen club in Den Helder, die juffrouw Geervliet kan verslaan." Woensdag a.s. is de feestdag, maar dan is er al heel wat feest gevierd. Want Donderdag avond waren er ook een vijftig vrouwen en Maandag zal er weer een heel stel zijn en Dinsdag zal het niet stil zijn in het huisje aan de J. in 't Veltstraat en Woensdaghier stopt m'n pen. Vader Geervliet, die gelukkig nog gezond, maar erg doof is, heeft zich wat teruggetrok ken. Hij vindt het best, al dat plezier, als hij zelf er maar niet bij behoeft te zjjn. We mogen toch niet vergeten, dat een van de dames van het gezelschap van gisteren avond, namens de vrouwen uit oud Den Helder, in een werkelijk verdienstelijk rijm, de deug den van juffrouw Geervliet heeft bezongen, waarin natuurlijk de wensch geuit werd, dat ze nog tal van jaren de leidster zou zjjn. En het ziet er waarlijk naar uit, dat deze wensch bij de jeugdige vijf-en-zestiger in vervulling zal gaan.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9