Noodlottige botsing onder Weesp dei rebellen Lijk uit IJselmeer opgehaald De zwendel-affaire in de hoofdstad Turksche president ernstig ziek Georganiseerd verzet van China DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN 'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Processen wegens meineed? Engeland gaat offensief beginnen „Rijke kerk, arm volk" Amerika wil Duitschland de baas blijven KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) D I N S DAG 18 OCTOBER 1938 66e JAARG. No. 8441 Drie voertuigen op elkaar ingeloopen Vijf gewonden Automobilist met moeite gered Palestina N.V, W.A.C.0 -Aufobusdiensfen Dit nummer bevat 8 pagina's WEERBERICHT DE BILT SEINTi De strijd bij de Biasbaai Japan wil tijd winnen HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Op het Weesper Zandpad tusschen Diemen' en Weesp, onder de gein. Weesperkarspel, heeft zich gister avond omstreeks kwart over zes een ingewikkeld verkeersongeink voorge daan, waarbij vijf personen min of meer ernstige verwondingen oplie pen. Op genoemd tijdstip reed een schillenkar, die geen verlichting voerde, in de richting Diemen. Er achter naderde een bestelauto Van de firma van Houten te Weesp, waarvan de bestuurder den wagen pas op het laat ste oogenblik zag, zoodat een botsing onver mijdelijk was. De schillenkar werd in tweeën gespleten, het paard sloeg, met het voorste deel van den wagen achter zich aan, op hol en de voerman, zekere van Braam uit Diemen, viel op den weg, doch bleef vrij wel ongedeerd. De bestelauto maakte een slag om en kwam dwars over den weg te staan. Het gevolg hiervan was, dat een uit de richting Amsterdam ko mende personenauto, bestuurd door den heer Smit uit Nederhorst den Berg, niet tijdig meer kon remmen, zoodat een tweede botsing geschied de. Hierbij werd de bestelauto aan den rechterkant geheel opengereten. De vier inzittenden werden allen gewond. Het waren de bestuurder, de 30-jarige Mol en de naast hem gezeten 17-jarige Bouman, beiden uit Weesp, en twee meisjes uit Am sterdam, die op de fabriek hadden overge werkt, mej. van Eeden en mej. Boskens. De geneesheeren Balfoort uit Diemen en Was senaar uit Weesp waren weldra ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. Ook ver schenen spoedig een ziekenauto uit Weesp en een ambulanceauto van den Amsterdam- schen Geneeskundigen Dienst. De twee man nen werden naar het Burgerziekenhuis over gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Zij hadden vrij ernstige snij- en schaafwon den opgeloopen, doch hun toestand liet zich gunstig aanzien. De beide vrouwen werden naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis ver voerd, waar mej. van Eeden, die ernstig aan het hoofd gewond was, voorloopig zal moe ten blijven. Mej. Boskens, die lichte verwon dingen had gekregen, kon, na te zijn verbon den, huiswaarts keeren. De heer Smit liep eenige lichte snijwon- 'den op, die ter plaatse konden worden be handeld. Zijn auto kreeg geen noemens waardige schade. Het paard van den schil lenkar kon door voorbijgangers tot staan worden gebracht. Vier mannen sprongen Singel te Amsterdam. In de Gistermiddag ruim vier uur is een uit Zaandam afkomstige personenauto, waar schijnlijk door het slippen, in het diepe wa ter van de Singel te Amsterdam gereden, ongeveer ter hoogte van het Koningsplein tegenover de Universiteitsbibliotheek. De auto die geheel onder water verdween, werd oogenblikkelijk nagesprongen door 4 mannen, waarbij een taxichauffeur en een brandweerman. Zij smaakten het genoegen den bestuurder, den heer L. Kunz uit Zaan dam door het niet zonder moeite geopende portier naar buiten te trekken en boven wa ter te brengen. De heer Kunz die reeds in bewusteloozen toestand verkeerde, werd door de inmiddels ter plaatse gealarmeerde G.G.D. bijgebracht. Vermoedelijk van een der opva renden der „Hume XIII". Gisterochtend bemerkte de bemanning van een Elburger kotter bij hét Zuideinde van het Krabbersgat een lijk. Op den wal werden eenige vlettermannen gewaarschuwd die het lichaam aan land brachten, waar op het in de ..Drommedaris" te Enkhuizen-is opgehaard. Men heeft de identiteit nog niet kunnen vaststellen, doch vermoedelijk be treft het hier het stoffelijk overschot 3*an één der opvarenden van de bij Marken R-er- gane Hnnzeboot. HOOFDZAKELIJK „KLEINE LUYDEN" GEDUPEERD. Een stroom van brieven, geschreven door gedupeerde kapitaalbezitters, komt bij de justitie binnen, nu de bladen hebben bericht, dat de Com manditaire Bankvereeniging Wiege rinck Muschter en Co. te Amsterdam, door de wet in de kraag gepakt is. Het zijn hoofdzakelijk kleine kapi taalbezitters (dit in tegenstelling tot aanvankelijke geruchten), zegt het Volk, die het slachtoffer geworden zijn van den grooten bankzwendel. Weliswaar zitten er ook eenige menschen in, die voor ferme bedra gen in den nek zijn gekeken, maar het meerendeel bestaat uit men schen,, die met hard werken een be drag van f 10.000 en hooger, maar niet boven de f25.000 bij elkander hadden gebracht en die hoopten de rest van hun leven van een beschei den inkomen te kunnen rondkomen. Deze menschen, die vrijwel allen van gevorderden leeftijd zijn, hebben de basis voor hun bestaan verloren. De gedupeerde verzekerings maatschappij. De justitie heeft ook bij de Nationale Lloyd, de verzekeringsmaatschappij, verschillende documenten in beslag genomen, o.a. de ge- heele boekhouding en een uitgebreide do cumentenverzameling. Zoo is onder anderen door de justitie in beslag genomen het con tract, dat de maatschappij op het laatste oogenblik heeft gesloten met de Deensche verzekeringsmaatschappij, die een deel van de risico's, die deze maatschappij liep, heeft overgenomen. Een deel der portefeuille van de Nationale Lloyd is échter, naar het blad verneemt, zonder tegenpresta tie naar Denemarken overgedragen. Elke verzekeringspost vertegen woordigt nl. een zekere waarde, ook voor de maatschappij, die haar overneemt, en wanneer overdracht van een verzekeringsportefeuille plaats vindt, pleegt daar bij goede verzekeringsdeskundigen de eisch van een evenredige tegenprestatie tegenover te staan. Deze tegenpresta tie nu moet bij de transactie tus schen de Nationale Lloyd en de Deen sche maatschappij eenvoudig achter wege gebleven zijn. Toen de justitie zich nieuwsgierig be toonde naar deze tegenprestatie, nl. naar het bedrag, dat Denemarken daarvoor betaald had, luidde het antwoord: „O. dat zou later nog wel eens in orde komen" Het veroordeelde weekblad. Zooals men weet. werd een weekblad, dat op den zwendel van de fa. Wiegerinck Muschter en Co. de aandacht had geves tigd, door de rechtbank tot een geldboete veroordeeld. Deze veroordeeling was voor namelijk gebaseerd op een aantal verkla ringen van getuigen, die de Commanditaire Bankvereeniging had gedagvaard. Nu de justitie de geheele boekhouding, inclusief de geheele correspondentie-archie ven van de zwendelfirma (een verhuiswa gen vol) in beslag heeft genomen, komen er dingen aan het licht, die de waarde van en kele toenmaals onder eede uitgebrachte verklaringen aan het wankelen schijnen te brengen. Op grond van wat wij in verschil lende kringen vernamen, moet het aldus het blad, dan ook niet uitge sloten worden geacht, dat als gevolg van deze zaak de rechtbank nog een aantal vervolgingen wegens meineed zal krijgen te behandelen. Het betreffende weekblad is „Het Finan cieel Weekblad'', het zgn. „blauwe krantje''. Na de relletjes in Weenen. Kalmte en groote reserve. In tegenstelling met de in het buitenland verspreide berichten, schijnt het, aldus Ha- vas uit Berlijn, dat te Weenen geen rabbij nen ernstig zijn gemolesteerd. Naar aanleiding van de agitatie tegen kar dinaal Innitzer nemen katholieke kringen na de rede van Buerckel do grootste reserve in acht. De kardinaal blijft in zijn paleis, dat door partijformaties wordt bewaakt. In de Sant Stefan Kathedraal werd gisteren tijdens de preek geen enkele toespeling ge maakt op de incidenten. Men gelooft in Ka tholieke kringen, dat maatregelen tegen de kerk zullen worden genomen. In de Weensche uitgave van de Völkische Beobachter wordt in een artikel, dat tot titel heeft „Rijke kerk. arm volk", gewezen op de rijk dommen van de Katholieke kerk in Oostenrijk in tegenstelling met het winterhulpwerk van het Duitsche volk. Bij het artikel worden foto's gereprodu ceerd van kerken, katholieke scholen, se minaria en de zomerresidentie van kardi naal Innitzer. Het blad schrijft dat het niet gemakkelijk zal zijn dergelijke weinig nut tige instellingen te onteigenen om er op een of andere wijze de gemeenschap van te la ten profiteeren UITOEFENING VAN DEN CHRISTELIJ KEN GODSDIENST NIET BELEMMERD. Een tegenmacht van 25000 man En- gelsche troepen, waaronder 2250 man politie en 6000 Joodsche vrij willigers, staat op het punt een groot offensief aan te vangen in Pa lestina. Volgens de News Chronicle zal begin volgende week de actie beginnen. Het is hard oodig, dat Engeland reso luut ingrijpt, want de opstandelingen win nen steeds meer veld. Reeds is sedert we ken Bethlehem in handen der rebellen. Geen enkel Britsch soldaat bevindt zich nog in de stad. Door dit feit is ook de Kerk der Geboorte in Arabische handen Aangezien evenwel de opstand een Ara- bisch-nationale en geen religieuse zaak is, wordt het uitoefenen van den Chrlsteliiken godsdienst in niets gehinderd. Met uitzon dering van Joden en Engelschen kan leder vrij Bethlehem betreden. De Arabische opstandelingen hebben den Arabieren het dragen van fez en tulband verboden. Alle Arabieren dragen thans de gewone hoofddoek met snoeren, zoodat 't zeer moeilijk i6 de opstandelin<mn te on derscheiden van vreedzame burgers. Ook gisteren zijn weer talrijke incidenten in Jeruzalem voorgevallen. In de oude stad heeft een brand het politiebureau in de Mohamme- daansche wijk, dat rebellen wisten te forcee ren vernield. Straatgevechten zijn geleverd tusschen politiepatrouilles en rebellen. Op standelingen hebben daden van geweld ge pleegd op Joodsche inrichtingen, terwijl voor een Joodsch seminarium een bom werd geworpen. De toestand blijft ernstig. De autoriteiten hebben het verbod om zich on straat te begeven na 11 uur des avonds uitgebreid tot de geheele stad Jeruzalem. In de provincie hebben talrijke incidenten in het geheel 5 dooden en 8 gewonden ge- eischt. De consul van Turkiie in Palestina werd door de opstandige Palesf'inen gearresteerd toen hij terugkeerde uit Jeruzalem, waar hij een bezoek had gebracht aan Emir Ab- dallah. De onstandelingen hebben hem twee uren vastgehouden. Men weet thans, dat Hassan Da- wanv, de vermoorde vooraanstaande leider der gematigde Arabieren, ge dood werd. omdat hij geweigerd had aan den staf der opstandelingen een kaart en de rapporten over een even- tueel deelingsplan van Palestina uit te leveren. Britsche lokvogels. In het Britsche plan van actie tot her stel van het gezag is begrepen het uitzen den van keurtroepen en Britsche „lokvogels" Tankwagens zullen uitrijden die geheel be schilderd zijn, zoodat zij eruit de verte uit zien als vrachtauto's met meelzakken of andere vrachtgoederen geladen. Wanneer de terroristen deze vreedzaam uitziende au to's aanvallen, worden de camouflage-schil den weggenomen en wordt meteen het vuur op de aanvallers geopend. Tegelijkertijd worden patrouille-vliegtuigen en nabijzijn- de troepen-concentraties door signalen ge waarschuwd. Amerika waakt! Minister Huil heeft een schriftelijk ant woord doen toekomen aan de renuhlikein- schen afgevaardigde Fish. die hem ge vraagd had naar het standnunt der Ver. Staten ten aanzien van het Palestijnsche vraagstuk. Huil verklaart van de Britsche regeering de verzekering te hebben woUre gen dat geen beslissing zou worden ge nomen vóór ontvangst van het verslag der rommissie-Woodhead. Hii voegt hieraan toe, dat hii de ontwikkeling van den toe stand in Palestina met de grootste aan dacht zal blijven volgen. KEMAL ATATURK LIJDT AAN EEN LEVERZIEKTE. De Turksche regeering publiceerde gisteren het volgende communiqué: „De toestand van den President, die reeds geruimen tijd aan een leverziekte lijdt, is Zondag plotseling verergerd. Hoewel in den afgeloopen nacht een lichte verbetering is ingetreden, ziek te nog van ernstigen aard. Kemal Ataturk. Een leverkwaal. De secretaris-generaal van het Huis van den president der republiek maakt voor den eersten keer in een officieel communi qué melding van den gezondheidstoestand van president Kemal Ataturk. Een leverkwaal, waaraan de president lijdende is. zoo verklaart hij. heeft haar normaal beloop gevolgd, totdat zich Zon dagavond de crisis voordeed, welke de ziekte verergerde. De patiënt is veel zwak ker geworden, zijn polsslag is verhoogd. De spijsvertering en zijn zenuwstelsel hebben er den invloed van ondervonden. Des nachts zijn de pijnen gedeeltelijk af genomen, na een behandeling voorgeschre ven door de behandelende en consulteeren- de geneesheeren. De toestand van den pa tiënt blijft ernstig, ondanks een gisteroch tend geconstateerde lichte verbetering. Eenige verbeterinq In een gisteravond om acht uur gepubli ceerd bulletin omtrent den toestand van Kemal Ataturk wordt gezegd, dat gisteren eenige verbetering ten opzichte van den voorgaanden nacht was te constateeren. Een bewapeningsprogramma van adembenemende afmetingen. Amerika staat op het punt, te be ginnen met de uitvoering van een bewapeningsprogram van adembe nemende afmetingen, waarvoor het Duitschland verantwoordelijk acht, aldus schrijft David Lawrence, een van Washingtons meest conserva tieve publicisten in een artikel, dat overal in de Vereenigde Staten in de bladen is gepubliceerd. Lawrence schrijft dat de regeering der Vereenigde Staten Dutischland als 'n aan- vallersstaat beschouwt, en bereid is. de sterkste luchtmacht op te bouwen, de groot ste vloot en een stelsel van reserves, dat de mogelijkheid biedt tot vorming van een der grootste legers ter wereld Geen intimidatie van de Duitsdie pers hoe groot ook, zal dit kunnen voorkomen. Alleen daden niet slechts woorden, van de Duitsche regeerders, zullen de wereld er van overtuigen, dat voor dp regeling van geschillen op rechl kan worden vertrouwd. Lawrence schrijft verder nog. dat de Ver eenigde Staten zich niet inlaten met zuiver terrotoriale kwesties in F.uropa. doch niet onverschillig kunnen blijven tegenover de groeiende willekeur ter wereld, die den oor log slechts onvermijdelijk kan maken. Vanaf Zondag 9 October NIEUWE WIN TER DIENSTREGELING. Volledige dienstregelingen 5 ct. verkrijg baar bij de chauffeurs en aan onze kantoren. T Verwachting: Meest matige Z. W. wind, gedeeltelijk be wolkt, aanvankelijk weinig of geen regen., weinig ver andering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Toene mende wind met regen. JAPANSCHE OPMARSCH IN SNEL TEMPO VOORTGEZET. STAAT VAN BELEG IN KANTON. Volgens mededeelingen uit be trouwbare bron bebben de Japan- sche troepen gisteroebtend vroeg de spoorweg KantonKauloen op 24 k.m. van Hongkong bereikt. De troe pen, die gisteren bij Namtau geland zijn, en die, welke van de Biasbaai I optrekken, naderen van weerszijden den spoorweg. In de Biasbaai wor den nog steeds van Formosa komen de troepen ontscheept. De troepen, die naar het Westen oprukken na Waitsjau genomen te hebben, moeten thans Poklo aan de Oostrivier bereikt hebben. De dichtst bijzijnde Chineesche troepenmacht staat te Tangsjing, op 70 k.m. van Kanton. Volgens de Japanners bieden de Chinee- zen weinig tegenstand. Uit Hankau wordt echter gemeld, dat het verzet steeds heviger wordt en het plan der verdediging langs be paalde lijnen georganiseerd wordt. Naar te Hongkong wordt vernomen, is ge neraal Ho Ying Tsjin, de vroegere minister van Oorlog, op last van Tsjang Kai Sjek, Zaterdagavond heimelijk per vliegtuig in Kanton aangekomen en heeft hij een confe rentie -belegd der militaire leiders van Kwantoeng en Kwangsi ten einde de mili taire maatregelen te bespreken. Men meent, dat Ho Ying Tsjin het opperbevel verkrijgt van het Chineesche verzet in het Zuiden. Half millioen inwoners uit Kanton Ongeveer een half millioen inwoners van Kanton is reeds naar het binnenland ver trokken. Uit Hongkong wordt vernomen, dat te Kanton de voorloopige staat van beleg is afgekondigd, en dat eenige uitzonderings maatregelen getroffen zijn, als het verbod op vergaderingen, een controle op de voor raden, vrij onderzoek van burgerwoningen en hotels, verplichte schuilplaatsen voor burgers, en vernieling van burgerwoningen voor militaire doeleinden. „Ernstige vormen" heeft volgens het Chineesche persbureau de landing van de Japansche troepen in Zuid-China aangenomen, nadat de Chinee sche troepen zich uit Waiioene terucetrok- ken hebben. De .Tanansche troepen, die po gen den spoorweg KantonKauloen door te snijden ontmoeten hevicen tegestand hij Loenkang, 120 K.M. ten Zuidoosten van Kan ton. In Noord China blijven de Chineesche vrij- scEarpri nog actief. De Japansche luchtmacht heeft Zondag bombardementen uitgevoerd ten zuidwesten van Kwangtsjau. De .Tanansche opmarsch aan het Zuid- Tangtse front duurt nog voort in de richting van Teian. Verscheidene heuvels zijn door de Japansche troepen genomen na een handgemeen met de Chineesche verdedigers. Japan wil tijd winnen. Tn welingelichte kringen verklaart men, dat minister-president Konoje op de voor zichtige Engelsche voorstellen tot het her vatten der Britsch-.Tapansche besprekingen een antwoord zal geven, waarmede hij tijd wil winnen. Hij zou eerst positieve resulta ten aan het front, vooral in Zuid-China. wil len zien. en ook wenschen. dat tevoren eer nieuwe minister van buitenlandsehe zaker benoemd wordt, op wien de verantwoord" dikheid voor het al of niet slagen der on derhandelingen met Engeland zou rusten. Het schijnt, dat Matzoeoka. president van den Znidmandsioerijschen spoorweg en vroe ger leider van de Japansche delegatie te Ge- nève, het meest voor den post in aanmer- kjng komt.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1