Verzet tegen gemeenschappelijke Poolsch-Hongaarsche grens Regeling der betrekkingen met Ouitschiand Nccrlands kolenrijkdom Het rijk heeft meevallers Post vluchten op Indië Önzc tegenstanders van Zondag a.s. Fl.3500.- Een doode op de rails gelegd Aartshertog Josef Frans houdt een lezing R*K* Nederlanders achtergesteld Gruwelijke kindermishandeling Denemarken-Nederland AAN BELONINGEN J |^E VRAAGT UW WINKE- VgP' LIER EEN FORMULIER Houding van Italë uiteen gezet Tsjecho-Slowakije Eogeland-Continent Hef Engelsche elftal r--r, l.- .J J -» NAAST JOEGO-SLAVIë EN DE VIER GROOTE MOGENDHEDEN, HEEFT THANS OOK ROEMENIë MEDEDEE- LING GEDAAN VAN ZIJN BEZWAREN. Naast .Toego-Slavië en de vier groote mo gendheden heeft thans ook Roemenie doen weten, dat zij niet gunstig staat tegenover een gemeenschappelijke grens tusschen Po len en Hongarije. Het D.N.B. meldt uit Boekarest, dat vol gens berichten in de dagbladen Roemenië, in overleg met Joegoslavië, zoowel te Boe dapest als in de vier hoofdsteden der on derteekenaars van de overeenkomst van München, zijn opvatting te kennen heeft ge geven ten aanzien tan de Hongaarsche eischen. Roemenië is tegen de Hongaarsche e'-chen, die reeds door hun aard het ka der van de in München aanvaarde begin selen overschrijden. Italiaansch blad zet houding van Italië uiteen. Geen ver schil van opvatting tusschen Rome en Berlijn. Rome. De nota van de Informazione Diplomatica van gister wordt gecommen tarieerd in een hoofdartikel van de Gior- nale dTtalia. Na te hebben doen uitkomen, dat deze nota met de gebruikelijke heider- Houding van Italië uiteen gezet, heid de werkelijke zijden der Hongaarsch- Slowaaksche aangelegenheid en de actieve gedachte van Italië te dezer zake preci seert, voegt het blad hier aan toe, dat de regeeringen en partijen in Europa zich ern stig zouden vergissen, indien zij zouden blij ven vasthouden aan het verkeerde motief van verschil van opvatting tusschen Rome en Berlijn. Wij zijn in de gelegenheid, al dus het blad, te verzekeren, dat het Hon gaarsche probleem voor zoover» betreft de betrekkingen met Tsjechoslowakije weldra zal worden aangesneden met volmaakte overeenstemming tusschen Duitschland en Italië. Het blad geeft uitdrukking aan de zeker heid, dat Praag aan deze oplossing zijn goed keuring zal hechten. De Hongaarsche eischen. De Hongaarsche eischen, waarvan de con ferentie van München de wettige basis er kende, zijn gematigd en redelijk. Zij doen geenszins blijken van een geest van geweld noch van territoriale bogeerigheid. Zij eischen de annexatie van Hongaarsche ge bieden, volksstemming voor betwiste zones en zelfbestuur voor andere minderheden. In principe komen deze eischen overeen met de betoogen, welke deel uitmaken van de leer der democratieën en met hetgeen te München practischer is geformuleerd. De regeering te Praag, aldus besluit het blad, kan in haar eigen belang niet weige ren. Nog geen beslissing inzake her vatting van de onderhandelin gen tusschen Praag en Boedapest Ofschoon men in Romeinsche kringen ver wacht, dat de beraadslagingen 'tusschen Tsjecho Slowakije en Hongarije binnenkort worden hervat is een beslissing in deze nog steeds niet genomen. Men is te Rome van meening, dat het voornaamste belang van Praag is zoo snel mogelijk dit hoofdstuk der geschiedenis af te sluiten en een ander te beginnen, dat langs volkomen andere lijnen zal moeten loopen als het vorige. Wanneer de nieuwe grens zal zijn vastgesteld, zal ook Italië deze garandeeren. De Tsjechoslowaaksche republiek zal dan de problemen van haar binnenlandsche organisatie, der economi sche en geestelijke politiek kunnen aanvat ten. Men verwacht gebaar der Tsje choslowaaksche regeering. Algemeen wordt te Boedapest verwacht, dat de Tsjechoslowaaksche regeering binnen de eerstvolgende 48 uur jegens Boedapest een gebaar zal maken voor de hervatting van de onderhandelingen over de Hongaar sche minderheden. Heden de gast van Prins Bernhard. Op uitnoodiging van de vereeniging ..Ne derlandHongarije" heeft Aartshertog Josef Frans gistermiddag voor een uitgelezen ge zelschap in hotel Wittebrug te Den Haag een voordracht gehouden over: „Het toeris me in Hongarije en de baden van Buda- pest". Onder de aanwezigen waren: de minister van Buitenlandsche Zaken, Mr. J. A. N. Pa- tijn, de deken van het corps diplomatique, de heer A. de Pury en vele leden van dat corps onder wie de Hongaarsche gezant, de burgemeester van Den Haag, Mr. S. J. R. de Monchy, verschillende leden van de Ko ninklijke hofhouding. Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer, oud-gezant, generaal-majoor S. W. Praag en gep. luitenant-generaal Jhr. W. Roëll. Na de belangwekkende voordracht van den hoogen gast hebhen de aanwezigen een film gezien en werd er thee gedronken. Daarna was er een receptie bij de Hon gaarsche legatie. Naar wij vernemen zal de aartshertog he den het noenmaal gebruiken met Prins Bernhard op het Paleis Huis ten Bosch. Binnenkort hervatting van het spoorwegverkeer. De Prager Presse meldt, dat de onderhan delingen tusschen Tsjechoslowakije en Duitschland ongetwijfeld spoedig zullen lei den tot gedeeltelijke normalisatie van de betrekkingen tusschen de beide landen op het gebied der spoorwegen en posterijen. De treinen zullen spoedig weer beginnen te rijden, o.a. op de lijn PraagBerlijn, als mede op de lijn PraagBrno, die op het oogenblik op drie plaatsen doorsneden wordt door de nieuwe grenslijn ten noorden van Moravie. Echter zullen de Tsjechoslowaak sche treinen bij het rijden over Duitsch grondgebied en omgekeerd de Duitsche trei nen bij het passeeren van het Tsjechische grondgebied, geen reizigers opnemen of uit laten. Geruchten over niet-nationaal- socialisten in Sudetenland. Duitsche politieke kringen verklaren, dat de in het buitenland verspreide berichten over de bedoeling van Hitier aan de regee ring te Praag de arrestatie en uitlevering te vragen der niet-nationaalsocialistische Sude ten-Duitsche afgevaardigden en senatoren ongegrond zijn. Men betwist eveneens dat de Gestapo te Praag een afdeeling zou hebben gevestigd. Alle tusschen Berlijn en de Tsjecho-Slo- waaksche regeering hangende kwesties, met inbegrip van die welke den burgerlijken status betreffen der in Tsjecho Slowakije gebleven Duitschers en Sudeten-Duitschers, die op Tsjecho-Slowaaksch grondgebied ge vestigd blijven, hebben reeds onderwerp v. onderhandelingen tusschen de beide regee ringen uitgemaakt. Er is reden op te merken, dat de bij de besprekingen te München tot stand geko men overeenkomst voorziet in een recht van optie. Voor wat de in Tsjecho Slowakije gebleven Duitschers aangaat, hebben de meest gezag hebben Duitsche kringen nimmer opge houden te herhalen, dat het rijk in hun lot belangstelling zal blijven hebben. De financieele hulp van Enge land. - Met de Tsjecho Slowaaksche financieele missie, die gister van Londen naar Praag is teruggekeerd, is, naar Reuter verneemt, een bevredigende regeling tot stand geko men omtrent het Britsche voorschot van 10 millioen pond sterling en het gebruik, waar toe het zal worden bestemd. Het Tsjecho Slowaaksche verzoek' om nog meer financieele hulp, dat, naar men meent te weten, het onderwerp zou vormen van memoranda, die de missie bij de Britsche en de Fransche regeering heeft achtergelaten, is eveneens besproken, doch hieromtrent kon men het niet zoo spoedig eens worden. Frankrijk heeft zich, naar Reuter ver neemt, op het standpunt gesteld, dat Frank- rijk's eigen behoeften voorloopig de moge lijkheid van het verleenen van bijstand aan Tsjspho Slowakije uitsloten, in verband, waarmede Engeland zich niet bereid zou hebben verklaard de last alleen te dragen. Echter zal, zooals in de officieele verkla ring van Zaterdag is gezegd, de kwestie dooi de Britsche regeering in samenwerking met de Fransche regeering bestudeerd worden, en zal aan de Tsjechische zoo spoedig mo gelijk antwoord worden gezonden. Geheimzinnige moord op vak- vereeniglngsleider in Frankrijk. Een geheimzinnige zaak houdt Frankrijk thans in spanning. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op een spoorbaan in de omgeving van Parijs het afschuwelijk verminkte lijk van een vakvereenigingsbestuur- der, Albert Cassier, gevonden. Heti staat vrijwel vast, dat men met een laaghartig misdrijf te doen heeft. De politie neemt aan, dat men Cassier heeft vermoord en later op de rails heeft gelegd. Het lijk moet kort daarop overreden zijn. Het toonde ernstige wonden aan de borst kas en de schedelbasis, alsmede aan de le dematen. Deze verwondingen zijn tijdens 't leven toegebracht. Men zal thans nog de in gewanden onderzoeken. Cassier was communist en herhaaldelijk door rechfsche tegenstanders bedreigd. Men vraagt zich ook af, of het geen weerwraak zou zijn voor de moord op een bouwvakop zichter te Lyon, door stakende elementen ge pleegd, omdat deze man voortging met te werken. Cassier heeft met dat geval niets te maken, maar het kan de politieke harts tochten der extremistische rechtsche orga nisaties hebben opgezweept, In ieder geval is men er vrijwel van over tuigd, dat Cassier door politieke tegenstan ders van rechts werd vermoord. Er bestaat een kleine mogelijkheid dat de misdaad van uiterst links zou komen, maar dat wordt, volgens het Vk. toch niet waarschijnlijk ge acht. deling van de bestaande rechtspositierege lingen in gemeenten, welke op de een of andere wijze financieel afhankelijk zijn van het rijk. De aandacht wordt weder gevraagd voor de actie tegen de achterstelling van katholieke Nederlanders bij de vervulling van overheidsambten. Gewezen werd ook op de bedenkelijke ge volgen van het capitulanten stalsel. Mr. Marchant hield een inleiding over de be kende zaak Vrijman, den bouwmeester van het ziekenhuis te Leiden, tevens rijksbouw meester die niet eervol is ontslagen. Een motie waarin geconstateerd wordt dat de regeering in deze zaak ongelijk heeft werd aangenomen. Een met bloed doek 1 bevlekte hand- De inspecteurs hebben vlak bij het hoofd van den vermorzelden man een handdoek gevonden, die een scherpe geur verspreidde als van ammoniak. Deze handdoek was met bloed bevlekt. Tot nu toe heeft men nog niet vast kunnen stellen of deze zich bij toe val daar ter plaatse bevond of dat men hierin een aanwijzing heeft, dat Cassier be dwelmd is. Want het is natuurlijk best mo gelijk, dat men den vakbondsleider acht dagen vastgehouden heeft en toen pas naai de spoorbaan heeft gebracht. Zijn broer, zijn ouders en zijn vriendin kiezen allemaal stelling tegen de opvatting van zelfmoord. Allen verklaren, dat Cassier door fascisten moet zijn omgebracht. Men heeft ook nog gezocht in de richting van den ondernemer Villaudière, die eens tegen Cas sier zou hebben gezegd, omdat die voor de strikte toepassing der sociale wetten op kwam: „Als je niet opduvelt, laat ik je in de Seine gooien", maar tusschen die hartige taal en de dood van Cassier bestaat toch waarschijnlijk niet het minste verband. Het congres van den R.K.-Bond van ambtenaren meent van wel. Rijksbouwmeester Vrijman vindt in Mr. Marchant een pleitbezor ger. Het congres der alg. R.K. ambtenarenver- eeniging, dat gisteren in Den Haag werd gehouden heeft zich gekant tegen de steeds verder gaande afbraak der ambtenarenpo- sitie's over de fondsvorming door de over heid voor de sociale verzekeringen en pen sioenen werd een vernietigend oordeel uit gesproken, eveneens over schrijnende behan- BELASTINGOPBRENGSTEN OVER SEPTEMBER OVERSCHREDEN DE RAMING. Uit het overzicht van de ophrengst der rijksmiddelen blijkt,( dat over de maand September de inkomsten van verschillende diensten de ramingen hebben overtroffen. Zoo bracht bijv. in vergelijking met bet vorig jaar de grondbelasting f 148.584 meer op, de inkomsten-belasting f9.860.908, de vermogensbelasting f 677.084, de verdedi gingsbelasting f716.282 en de belasting van de doode hand f 170.469. Wat de overige middelen betreft, deze heb ben over de maand September opgebracht f38.184.411, tegenover het vorig jaar f36.793.823, waarmede de maandelijksche raming met ruim f2.4 millioen werd over schreden. Een uitzondering maakt de belasting op den invoer, die f 1.013.981 beneden de ra ming bleef. Ook de couponbelasting is lager dan verleden jaar. Wat ten slotte de uitkomsten van alle middelen voor het dienstjaar 1937 aangaat, kan worden medegedeeld, dat de zuivere opbrengst over het tijdvak van 1 Januari 1937 tot en met de maand September 1938 hebben bedragen f553.050,158, waardoor tot dusver de raming met ruim 69 millioen gul den is overschreden. Twee jaar en acht maanden gevan genisstraf tegen ontaarden vader ge- eischt. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen den arbeider A. W. K. uit Mill. die aldaar in December 1937 en in Januari j.1. zijn tweejarig dochtertje Wïl- helmina heeft gestompt, geslagen en ge trapt, waarna hij het kind zonder dat bet voldoende was gekleed, heeft geworpen in eén kribje, dat in een kamer stond, welke niet was verwarmd, tengevolge .van welke afschuwelijke mishandeling het kind op 5 Januari is overleden. Door de rechtbank van 's Hertogenbosch is K. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en acht maanden, tegen welk vonnis hij hooger beroep heeft aange- teekend. De advocaat-generaal heeft opnieuw te gen K. twee jaar en acht maanden gevan genisstraf geëischt. Uitspraak over veertien "dagen. 7ertr»k van Aankom* j, Seis) |singap.l7 0ct.;Band.l7 0ct, (Seis) |Ba*dad 17 °CtlAthene 17 Oct, fhUeVen^isier|Jodhp' 17 °Ct lRan*' 17 terugreis) lRanR' 17 0ct lJodhp' 17 <K Seis) |Alex- 17 Oct. |Basra 17 Oct, Voor den wedstrijd EngelandCon tinent, welke op 26 October a.s. op Arsenal's veld te Londen zal worden gespeeld ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de Football Asso- ciation, Is het Engelsche elftal als volgt samengesteld: Doel: Woodley (Chelsea). Achter: Sproston (Tottenham Hotspur} eg Hapgood (Arsenal), captain. Midden: Willingham (Huddersfleld Town)' Young (Huddersfield Town) en Coppiag (Arsenal). Voor: Matthews (Stoke City), Robinsog (Shefiield Wednesday), Lawton (Everton), Goulden (West Ham United en Boyes (Ev«. ton). Als reserves zijn aangewezen WelsH (Charlton Athletic) als hallspeler en Broom» (Aston Villa) als voorhoedespeler. Het Deensche elftal, dat op 23 October a.s. te Kopenhagen tegen het Nederlandsch elk tal zal uitkomen, is van links naar rechts, als volgt samengesteld: Doel: Axel Nielsen (Aarhus). Achter: Poul Hansen (B. '93) en Erik Glu< ner (KB.) Midden: Sigfred .Tensen (A.B.), Oscar gensen (KB.) en Arbe Soerensen (B. 1903)< Voor: Soebirk (B. '93) Kai Hansen (B.'93)| Reinholdt Christensen (H.I.K.), Kai UldaleiJ (B.'93) en Thielsen (A.B.) Als reserves zijn aangewezen, Svend Jen- sen (B.'93), E. Oestgaard (Aarhus), Arna Nielsen (B.'93), Svend Albrechtsen (A.B.)( Egon Knudsen (Vejen) en Knud Larseiï (Frem). Bx&Am VAN KLAVEREN SLAAT ROTHIER. Bij de gisteravond te Rotterdam gehoudefl internationale bokswedstrijden werd d® hoofdpartij gevormd door een partij tus schen onzen landgenoot Bep van Klaverett middengewichtkampioen van Europa en dtó Belg Rothier. Na tien ronden van drie mi' nuten won de Hollander de match op ten. De Peel herbergt 2 milliard ton kolen. Nieuwe gebieden moe ten in exploitatie genomen wor den. Heerlen, October. Het Zuid-Limburgsche landschap ligt verlaten in den vroegen ochtend nevel. Sirenes loeien en bij honder den trekken de mijnarbeiders per fiets of te voet, het blauwe stikke- zakje met den voorraad eet- en drinkwaren voor den geheelen dag losjes over den schouder bengelend naar hun arbeidsveld ettelijke tien tallen meters onder den grond. Zij lossen hun kameraden af, die thans een welverdiende rust tegemoet gaan. Het is een beeld, dat zich iederen dag herhaalt in den Zuid- Oostrand van Limburg waar onze kolenmijnen gevestigd zijn. Deze kleine strook grond is voor ons land van onschatbare beteekenis. Hier toch be vindt zich een kolenrijkdom, die toereikend is voor ons geheelc land. Sinds eenige ja ren doen sombere geruchten de ronde, ten aanzien van den voorraad kolenonzer mijnen Steeds meer doet de vrees voor, uitputting van dit gebied of althans een gedeelte daar van zich gelden en in verband hiermede ook de vraag naar nieuwe gebieden, waarhij vooral aan de Peel gedacht wordt. Het is zaak dit gevaar voor uitput ting goed onder oogen te zien en niet te onderschatten. Dit kan men onbevangen doen, omdat is komen vast te staan dat zich zoowel in de Peel als Noordelijker van dit gebied, tot zelfs in den Gelderschen Aohterh- toe, terreinen bevinden, die op ex ploitatie wachten. Dit zal met zich brengen, dat de mijnwerkersbevol king zich zal verplaatsen. Ook met het oog hierop loont een serieuze bestudeering van dit vraagstuk alleszins de moeite, opdat de gemeenten in de huidige mijnstreek tijdig hun maatregelen kunnen nemen. Het is even kortzichtig als onjuist wanneer men zich in deze streek verzet te gen het vestigen van een nieuwe mijnstreek in het noorden van Limburg, omdat er wanneer men zulks nalaat, in Zuid-Limburg op den duur bedrijven gesloten zullen moe ten worden hetgeen tot werkloosheid en verval zal leiden, zooals geschied is in het aangrenzende gebied in Duitschland, waar de staalgieterij Rothe Erde stilgelegd is. Ook in Wales heeft men dit moeilijke pro bleem niet tijdig onder oogen gezien met het gevolg dat ook daar geheele streken plotseling zijn ontvolkt- De toestand in Nederland. Wanneer men zich aan deze voorbeelden spiegelt behoeven zich in Nederland geen moeilijkheden voor te doen. In Limburg Oost-Noord-Brabant en Zuid-Oost Gelder land liggen uitgestrekte terreinen, waar de steenkoollagen voldoende hoog gelegen zijn om geëxploiteerd te kunnen worden. Van dit uitgestrekte gebied is nog slechts een klein gedeelte n.1. het Zuid-Limburgsche inderdaad in exploitatie genomen. In. dit gebied zijn de omstandigheden ook het gunstigst ,daar de kolenlagen zich op 200— 400 meter diepte bevinden. Tn de Peel bedraagt die diepte ongeveer 600 meter. Vooral in deze streek wordt ge dacht wanneer men spreekt over het in exploitatie nemen van nieuwe gebieden. En hierover wordt vooral veel gesproken sinds men ontdekt heeft dat de steenkool in de omgeving van Siitard steeds dieper en dieper wegzinkt, in het gebied tusschen Sittard en Roermond, zelfs reeds tot cir ca 2500 meter. Tijd en geld. Deskundigen hebhen berekend, dat onzen kolenvoorraad in Zuid-Lim burg reeds na circa twintig jaar uitgeput zal geraken. Het is zaak dat er tegen dien tijd een nieuw ge bied in exploitatie genomen zal zijn De aanleg van een mijn kost niet alleen geld, het kost ook tijd, veel tijd zelfs. Tien tot twaalf jaar zijn hiermede zeer zeker gemoeid, en het is dus begrijpelijk dat de kwestie van de Peel-exploitatie als zeer ur gent wordt beschouwd. De kolenvoorraad in het Peelgebied wordt door deskundigen geschat op IK tot 2 mil liard ton, ongeacht een reserve van circa 800 millioen ton welke zich bevinden op grootere diepte dan 1200 meter. Ter verge lijking dienp dat de voorraad welke zich thans nog in het Zuid-Limburgsche gebied bevindt ruim 3 milliard bedraagt met een reserve van ruim 600 millioen ton, terwijl do rijkdom van de aangrenzende Belgische Kempen op circa 9 milliard ton wordt ge schat. De totale Nederlandsche voorraad welke zich voor een exploitatie be reikbare diepte bevindt wordt ge schat op 6'/ï milliard ton. Het aanboren van een gedeelte van de zen voorraad is echter zoo kostbaar dat het niet meer economisch ver antwoord genoemd kan worden. On ze voorraad is dus niet onuitputte lijk, hoewel er toch ook geen reden is tot ernstige ongerustheid, aange zien de jaarlijksche produvtie <3® 15 millioen ton niet overschrijdt, zooda't een eenvoudig rekensommetje leert dat onze voorraad toereikend is voor rond 4000 jaren. - 4 Waar moet de Peelmijn kornet Met betrekking tot den aanleg van eeii peelmijn wordt aan Swalmeri en Helden gedacht. Niét alleen vanwege de grootere diept® "®- -v n waar- i'jei «neen vanwege ae grootere uw- der steenkolenvoorraden, maar ook wegens de aanwezigheid van drijfzandlagen. Tva®.r' door zeer hooge eischen aan de conslructw z-TOi tji&cnen aan utJ der schachten gesteld worden, zal de ploitatie van de Peel een kostbare geschil denis_ worden. In het bijzonder aan de VeI)" tillatie zullen buitengewoon hooge eischen gesteld worden. Zoo is b.v. reeds op ee diepte van 700 meter een temperatuur ^a! niet minder dan 32 graden geregistreerd' terwijl behoorlijke arbeid eerst mogelijk - bij een temperatuur van 20 graden, hf gunstige omstandigheid kan het genoetn» worden dat de vorvoermogelijkheid, v0°r, als de mijn inderdaad bij Swaimen 1 komen ,gocd zijn. Thans loeien de sirenes waarvan wij den aanhef spraken nog in het merkwa® dige heuvelachtige land in het Zuiden va» Limburg, dat zoo on-Nederlandsch aando. Zal het beeld van de voorbijtrekkende m" arbeiders inderdaad verplaats worden nfl de vlakke heidevelden in de Peel, wa thans vele handen arbeiden aan de f"1 ning der woestenij en waar eerlang de renarbeid expansie zal vinden? Het is vraag waarvan het antwoord niet a' ,5 lang op zich mag laten wchten, want het nftl de Peel waar een nieuwe nüjn z worden aangeboord, dan zal dit toch m geval elders moeten geschieden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2