Aspirin De „Gelderland" op weg naar de West Dinsdag 18 October 1938 Tweede Blad ifltadinUiuuA „Looden Verrader" aan boord Burgemeester De Geus gaat heen Tooneeluitvocring voor „Beatrix» Donderdagavond „Koningin Victoria" Langs de straat Jachtavontuur bij volle maan Op ktwjrL leeftijd** „De aarde zingt" Conferentie voor niet-Katholieken De vloot in Indië Volkeren, die van den haat leven /Iq^enda Die ouwe „Gelderland" is toch eigenlijk een wonder! Niet zoozeer door het feit, dat veertig lange jaren hun stempel op de meest po pulaire vertegenwoordiger onzer vloot gedrukt hebben, als wel vanwege de om standigheid, dat hij er gisteren weer zoo opvallend jeugdig uitzag. Honderden en nog eens honderden schrappende, schilderende en poet sende Jantjes-knuisten hebben de „Gel derland" gedurende de laatste melanden weer eens terdege onder handen geno men en het resultaat lag gistermiddag in de haven: een brandschoon schip, keu rig in de verf dat zoowaar een indruk van min of meerdere „nieuwigheid" wist te vestigen. Dat was natuurlijk niet het geval maar tenslotte eischt ook het oog z'n deel en met name als dat oog in de West zit. Om 1 uur zou de „Gelderland" haar reis aanvangen en om 1 uur is zij ook vertrokken. De „buitenkant" bood het gewone aspect. Een paar duizend burgers en burgeressen, al dan niet kinderwagens en klein grut convoy- eerend. Dat alles hoopte zich gedeeltelijk voor de ligplaats van het schip op, gedeelte lijk bij Wierhoofd. Het was zeer schoon herfstweer, zoodat het aanschouwen van dit vertrek een plezier was. Aan boord werd de bekende .laatste hand" gelegd; officieren en minderen renden over de dekken, terwijl gillende bootsmansfluitjes het naderend vertrek aankondigen. Voorop rukte de fier-wapperende geus aan haar stok, in den stijven bries en dekte het eerwaardig hoofd van... ja, van men anders dan den „Looden Verrader". Dit phenomeen was met touwen op den boeg vastgesjord en gaat, na een rustpe riode en goede opknapper in Nieuwediep, weer retour naar de West, alwaar de familie Maduro zich weder over haar eigendom hoopt te ontfermen. Hoe lang genoemde familie dan plezier van den „Verrader" zal hebben, valt met geen enkele zekerheid te vermelden, maar zeker is het, dat nog langen tijd deze traditie in eere gehouden zal worden. Precies op tijd werd losgegooid en nadat de „Utrecht" van Bureau Wijsmuller een handje geholpen had, liep de „Gelderland" op eigen kracht de haven uit. Bij het havenhoofd stond de Koninklijke Marine Kapel opgesteld en als de verjongde „Gelderland" langsvaart, klinkt plechtig de nationale hymne over het water. Alles wat marine is vliegt in de houding en alleen de burgers schijnen het niet noodig te achten hun hoed af te zetten of zelfs eenige houding aan te nemen. Waarom zou men zich ook zoo uitsloven... Op het fort staat de commandant der fnarine, schout bij nacht H. Jolles, in ge zelschap van zijn adjudant, den luitenant ter zee le kl. B. J. Velderman en den chef staf, kolonel J. J .A. van Staveren, met hunne dames. Na het Wilhelmus wordt daar een „leve de Gelderland" ingezet, dat door het groote publiek wordt overgeno men. Op de „Gelderland" is het één wui ven en zwaaien waarbij de commandant, overste P. B. M. ">an Straelen, niet ach terblijft. Dan glijdt het schip voorbij de „Harssens" en het Marsdiep op. De reis naar de West is aangevangen. Mét de „Looden Verrader". Daar hooren we nog van... Borstbeeld van Dorus Rijkers gemodelleerd in opdracht van het bestuur van het ,J)orus Rijkersfonds" door mej. Van Beeck Calkoen, Utrechtdat waarschijnlijk geplaatst zal wor den in het park bij het Helden der Zeeplein. Merkwaardige, veelbesproken figuur. In de Staatscourant van gisteren lezen wij: Bij K.B. van 14 October is aan P. de Geus, op zijn verzoek, met ingang van 13 December 1938, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Helle- voetsluis. Een simpel bericht, dat ongetwijfeld bij vele duizenden in den lande herinneringen wakker zal roepen aan het leven van een man, die zich gedurende vele jaren het tragische lot toebedeeld zag als eerste burger geplaatst te zien in een gemeente, die ten ondergang ge doemd was. Burgemeester de Geus heeft het niet ge makkelijk gehad: met name zijn burgemees terschap van de „stervende stad" heeft hem kommervolle jaren bezorgd, omdat hij altijd op de bres gestaan heeft, deze plaats uit haar misère te helpen. Burgemeester de Geus is hierin niet ge slaagd: hij heeft al die jaren „gevochten te gen de bierkaai". Bleek een enkele maal, dat men op één front iets gewonnen had, dan kon men er zeker van zijn, dat aan den anderèn kant een verlies te boeken was. En lang zamerhand werd Hellevoetsluis van kleine welvarende stad in het Zuidhollandsche een vervallen grootheid, een vergeten vlek aan de boorden van het Haringvliet. Er is veel, zeer veel, over burgemeester de Geus gesproken en het was niet altijd in even vleienden toon. Misschien is daar reden voor geweest, misschien niet. Het is hier zeker de plaats niet daarover thans een oordeel te vellen. Maar wel willen wij hier verklaren, dat met den hoogbejaarden burgemeester P. de Geus een strijdersfiguur heengaat, die niets nagelaten heeft zijn stad te redden uit de mis kenning en vergetelheid. Dat hij daarin niet geslaagd ishet is hèm niet aan te rekenen. Mogen wij ten slotte de hoop uitspreken, dat, als aan het einde van dit jaar, deze man heengaat, hem, met zijn vrouw en dochter, nog enkele jaren van rust gegeven zijn. Hij heeft die ongetwijfeld ten volle verdiend. Op Donderdag 27 October a.s. in Casino. Zooals men weet, heeft voor kort de Too- neelclub Speeltuinvereeniging een zeer ge slaagde uitvoering gegeven van het blijspel „Haar andere Man". Het succes was zelfs der mate, dat men de hoofden bij elkaar stak en eens na ging, of men voor een philantropisch doel geen reprise van dit stuk zou kunnen geven. Inderdaad is dat het geval en Donder dag, 27 October a.s. zal men een weder-opvoe- ring in Casino beleven van dit zeer amusante stuk en wel ten bate van de Heldersche Baby- en Moederzorgvereeniging „Beatrix". Hoewel wij nog nader met bijzonderheden deze uitvoering betreffende, komen willen wij er reeds thans de aandacht op vestigen, dat de directie van het Casino wederom gratis de zaal beschikbaar stelde, terwijl voorts de firma F. Coltof, Kanaalweg reeds de tooneelaankleeding, eveneens gratis, toezegde. De entrée voor dezen vrooïijken avond heeft men zoo laag mogel.jk gesteld en wel op 35 cent voor alle rangen. Reeds nu mogen wij adviseeren den avond van den 27sten October vrij te houden. Niet alleen dat men een goed tooneelstuk tegen een geringen prijs te aanschouwen krijgt, daarnaast steunt men het mooie doel van „Beatrix". Tenslotte een woord van waardeering aan het adres van de tooneelclub der Speeltuin vereeniging, die direct bereid was mede te werken voor dit sympathiek idee. BRANDJE. Gisteren vond in de Stakman Bossestraat een brandje plaats in een schuur. Men was bezig met het koken van water, waardoor een waschketel op een vergasser was geplaatst. De vergasser geraakte in brand en deelde dit verder aan de omgeving mede. Echter slaagde men er spoedig in het vuur te blusschen. A.s. Donderdagavond zal in het Rialto- theater de film „Koningin Victoria" door het Comité der K.S.K. gegeven worden en nog maals vestigen wij er de aandacht op, dat deze rolprent zeer bijzondere kwaliteiten bezit en zoowel voor jong als oud geschikt geoordeeld kan worden. Het is 'n film, die op treffende wijze in beeld brengt het leven van Engeland's onsterfelijke souvereine. Een vorstin, over wier hoofd vele stormen gingen, stormen, zoowel met betiek- king tot haar staatkunde als tot het persoon lijk leven. Het is een werk, dat geïnspireerd werd door het leven van een der merkwaardigste vrou wen die de vorige eeuw gekend heeft, en dat aan de eischen, die men aan een dergelijke film mag stellen, volkomen voldoet. Wie dan ook een stuk bewogen Britsche historie wil zien en daarvan ook iets wil lee- ren, die verzuime a.s. Donderdagavond niet deze RKO-film te aanschouwen. De zeer ma tige entréeprijs kan voor velen moeilijk een bezwaar te noemen zijn. Voorts vestigen wij er nog de aandacht op, dat de plaatsbespreking geschiedt a.s. Donderdag van 5 tot 6 uur in het Rialto- theater. Hierbij is het noodig, dat men zijn 'kaarten medeneemt. Kaarten worden bij de adressen, zooals men die in de advertenties gelezen heeft, verkocht tot en met Donderdag 12 uur. Daarna kan men deze aanschaffen des avonds aan het loket van Rialto. AANHOUDINGEN. Op Texel werd iemand aangehouden, die nog iets met het Rijk te vereffenen had. Ook alhier werd iemand aangehouden, waarvan arrestatie verzocht was in het Alg. Politieblad. Beiden werden door 's Rijksveldwacht naar Alkmaar overgebracht. Ik ben op jacht geweest, zonder vergunning, zonder lichtbak of strik, ja zelfs zonder ge weer! Nu de 9 cm. dikke regenlaag van de vorige week via riolen en Heldersche Kanaal weer is uitgelaten in zee, waagde mijn vrouw en ik 't erop weer eens een ommetje te maken. Dat doen we wel meer. 't Is knus, gezellig en gezond. De maan scheen helder, de weg was breed, want we waren zoo ongeveer aan 't eind van de Javastraat. Plotseling werd onze maanlicht-idylle ver stoord door een beest, vlak voor ons op 't trot toir, dat bij onze nadering snel de groote straat op vluchtte. Nee. een hond was het niet en een kat ook niet, 't leek eigenlijk precies op een „rollade op wieletjes." Eensklaps werden mijn sluimerende Nimro- diaansche gevoelens in mij wakker; ik vluchtte weg van mijn betere helft de „rollade" achter na, die met groote snelheid naar de overkant schoof. Ik greep mijn gew... nee mijn hoed en pleier- de die op de vluchteling. Maar nauwelijks was ik erbg of de hoed ging schuin omhoog en de kleine tank schoot met een vaartje weer onder de hoed uit. Weer ging mijn hoed omhoog en meteen weer omlaag, maar nu had ik de randen stevig vast. In 't vuur van mijn jagersbedrijf had ik nauwelijks bemerkt, dat van de Timorlaan een groote verhuistrailer, kwam aangedreund. O, Wim, oh man pas op! ga weg! gilde het ineens door de duisternis. Wat moest ik doen, daar midden op de groote straat met het beest, dat „onder een hoedje gevangen was". Langzaam richtte ik mg op; eerst de eene voet en toen ook de an dere op de rand van mijn hoed. De hooge trai ler kajuit kwam dreigend nader. Begrijpt U, dat ik als aan den grond genageld stond? De koplampen beschenen mij en 't moet wel een vrij ongelukkig gezicht geweest zijn. Ik heb nog nooit een chauffeur zóó raar zien kyken, als hij mij bekeek: 's Avonds om 11 uur 't Is ook wel een beetje dwaas; moet hjj stoppen voor een „als heer gekleed persoon", die mid den op den weg staat op de rand van zijn hoed! Blootshoofds en zonder wanten! Vlak voor mij stopt het gevaarte. Wat doet U daar nou mijnheer?" klinkt 't vol deelne ming uit des wagenbestuurders mond. „Op de rand van mijn hoed staan" antwoord ik een beetje bedremmeld, omdat ik met mijn figuur geen raad weet. D'r zit een beest in mijn hoed, ziet U. Neen, schudt de chauffeur... hij ziet 't niet! „Een egel misschien", informeert de chauf feur, ja, ik denk 't. „Meenemen" concludeert de „stuurman". Maar hoe dan? Nou, in die hoed natuurlijk. Tja, dat is een idee met een hooge hoed op! Floep druk ik subiet de ran den zooveel mogelijk naar elkaar toe en plant hoed met inhoud op mijn borst. Geweldig, wat weegt dat beest. Ook wriemelt de heele bol en snuffelt een spits neusje door een kier. Kleiner Mann was nun? Zoo naar huis dragen, gaat niet vanwege de capriolen die in mijn hoeden bol worden ondernomen en dan nog, dat ge wicht! Welnu, dan maar naar „De" meneer van „De" krant. Die weet overal raad op. Mijn vrouw belt aan en joviaal, hoewel ver wonderd, worden wij begroet. Hij steekt zijn 'hand uit, maar ik alleen een pink, terwijl ik mijn hoedranden stijf tegen mijn jas prang. We hebben hier een beest, een egel, in die hoed en nu wilden wij U vragen, heeft u iets om hem in naar huis te brengen. Hij lacht luid en komt in minder dan geen tijd met een leeg botervaatje aan. Daarin wordt het vee voor zichtig neergelaten. Nu zagen we pas goed, hoe groot en hoe dik hij was. Als een tonnetje! We hebben hem toen meteen maar „Anton" gedoopt. Voor de schrik hebben we hem een diner aangeboden bestaande uit een boterham met melk. Anton schijnt direct met ons en zijn nieuwe staat van leven verzoend te zijn. Langzaam kroop hij als Diogenes uit zijn vat en vrat het heele diner op, liet zich zelfs door praten, bewon deren, aaien en heen en weer loopen niet van zij apropos afbrengen. Kogelrond draaide hij ons tenslotte den rug toe en verdween in den tuin, waar hij met Brutus de schildpad wel een slaapverbond zal slüiten voor de winter maanden. En gelooft U maar gerust, als ze dan de heele winter broederlijk naast elkaar hebben gemaft, dat ze als 't voorjaar aan breekt „dikke" vrienden geworden zijn. heb je heel wat ondervonden. Dan ben je niet meer zoo goedgeloovig. Dan blijf je bij dotgene, wat je in al die jaren het best heeft geholpen en neem je bij hoofd pijn. verkoudheid of rheumatiek één of twee Aspirintjes. HET PRODUCT VAN VERTROUWENl Filmvoorstelling Nat. Hist. Museum. Omtrent den inhoud van bovengenoemde fiml, die a.s. Zaterdagmiddag in het Rialto- theater draait, zij het volgende vermeld: Wolken stoom en rook proesten aan alle zijden uit de geweldige locomotief, welke onze trein het Wilsonovo nadrazi (Wilsonstation) uitsleept, als we Praag verlaten. De stad, welke thans diep gedrukt onder het leed der zwaarste vernederingen, nog niet haar oude allure van het Parijs van Centraal-Europa heeft weten te hervinden. Het Tsjechische land met zijn mooie heuvels en rijke industriegebieden zullen we doorsnellen om ons te begeven naar een der schoonste gebergten van Europa „de Hooge Tatra". Uit de lichtgolvende vlakte, waarin de Véh en de Poprad stroomen en die door hun rijke graanoogsten de korenschuur van het land vormen, rijst plotseling en zonder eenigen overgang de enorme bergkeeten tweeduizend meter hoog op, een massaal granietblok, een reusachtig geheel van steile rotsmuren, wild gekloofde rotskammén in welker schaduw zich prachtige meertjes spiegelen. Dit machtige bergmassief, dat bijna overal van gelijke hoog te is en zich uitstrekt over een zeer klein op pervlak, stelt ons in staat zijn geheelen bouw en dat zijner deelen geheel te overzien. In de eindelooze bosschen huist velerlei wild. De beer, de steenbok en de lynx bevolken dit ge bied en kudden gemzen trekken langs de steile rotswanden. Hier in deze bergen om Zidiar en Javorina woont nog het krachtige bergvolk der gorolische Slowaken. Een volk, dat ook bij den dagelijkschen arbeid nog de schitterende volksdracht toont en waar nog tot op heden de typische levenswijze en de oude volkszeden on beroerd bleven. Hier werd het filmgedicht „Zem spiva" (De aarde zingt) door de bekwame hand van den cineast Karl Plicka geschapen, waarin de uitingen van krachtig en gezond volk voor het nageslacht werden vastgelegd. Als introductie van de 5e conferentie, welke de bekende Pater Franciscaan Wijnand Sluis in de P. en P. Kerk aan de Kerkgracht op- Woensdag 19 October a.s. geeft, zal door den organist A. J. Leewens worden vertolkt: „Prae ludium en Toccata" van Rinck, „Eroica" en „Ave Maria" van Heutselt gevolgd door „Im provisatie" op een bekend „Marialied". Een en ander zal worden afgewisseld door koor en solozang van Het Kerkkoor terwijl na een im posant koornummer met orgelbegeleiding het geheel zal worden besloten met „Marche solen- nelle" van Mailly. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER van 10 tot 17 October 1938. Wijzigingen: Den Helder. Fa. T. C. Govers, Kanaalweg 149, stoffeer der, enz.; fil. gevestigd Emmastraat 29a. N.V. Autobedrijf v.h. W. Prins, Singel 71, verplaatst naar Rotterdam. Texel. Coöp. Aankoopver. „Texel", G.A., Kooger straat 38; bestuurswijziging. Met opbouw op den goeden weg. De commandant der zeemacht is gisteren teruggekeerd van zijn inspectie tijdens den oefentocht van het eskader. Bij het verlaten van de vloot, te Soera- baja, heeft de commandant der zeemacht een dagorder uitgegeven, waarin hij zijn voldoening en tevredenheid uitte voor de wijze, waarop ieder bij de oefeningen zijn taak heeft vervuld. Naast het vele goede, zoo luidt de dagorder, blijven natuurlijk nog verschillende punten over, die nader spe ciale aandacht en meer verzorging verdie nen. Deze punten zullen met den eskader commandant worden besproken en met aller medewerking zullen deze worden ver beterd. Een goede geest, gezonde, dus-strenge en rechtvaardige, discipline, nauwgezette plichtsvervulling en voortdurende syste matische oefening zijn de elementen, waarop een goede marine kan worden op gebouwd en waarop deze moet steunen. Met dien opbouw zgn w\j op den goe den weg. Churchill, de in dienst van zijn vaderland vergrijsden staatsman, heeft niet de eigen schap een blad voor den mond te nemen. Als hij spreekt is die taal duidelijk en weet heel de wereld wat hij bedoelt. Zijn critiek op de politiek van de tegenwoordige regeering is onbarmhartig geweest en hij is nog de vaste overtuiging toegedaan, wanneer de Engelsche regeering voet bij stuk had gehouden en met alle vrede-willende landen zich verzet had tegen de Duitsche agressie, de grenzen van Europa er op het oogenblik anders uit zouden zien. Met hem deelen tal van andere bekwame staatslieden deze overtuiging en we zijn ge neigd ons aan hun zijde te scharen na wat er gebeurd is na München. Op de te Amsterdam gehouden vergadering van Kerk en Vrede, heeft Ds. Buskes het dezer dagen nog zoo juist gezegd: „Gebleken is nu, dat groote mogendheden als Engeland en Frankrijk geen oorlog willen wagen ter be scherming van de gerechtigheid en vrijheid, maar slechts ter verdediging van eigen impe rialistische belangen. En hierom, aldus Ds. Buskes, is de vrede, dien wij beleven, een vree- selijke vrede". Churchill zal het zoo ook aanvoelen, al zoekt hij de oplossing dan ook in andere richting dan de Amsterdamsche predikant. De rede van den staatsman was bedoeld voor Amerika, dat hij wilde oproepen zich bij Engeland aan te slui ten en in gezamenlijk overleg alle militaire en economische krachten bijeen te brengen om aan de Duitsche successen een einde te maken. Hij heeft gezegd, en daar zit een groote waarheid in, dat de nationaal-socialisten even als de communisten „leven van haat", maar de Engelsche staatsman moet oppassen, dat hij met zijn felle redevoering niet zelf haat zaait, want daarmee komen we er niet. Wat Churchill dus uiteindelijk wil, dat is alle krachten, die den oorlog niet willen, bij elkaar brengen als één machtig bolwerk tegen iedere kwaadwillende. Zal zijn stem gehoor vinden n Wat „De Toelast" U biedt Geeft een ander U niet Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uwr. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De groote Gambini" en „Pioniers van het Westen". Rialto, Spoorstraat half 8: „Mammy" en „Theodora maakt schandaal". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Man die wonderen kon doen" en ,,i_on- don Melody". Donderdag 20 October. Rialto-theater, 8 u. K.S.K.-voorstelling van „Koningin Victoria". Vrijdag 21 October. Casino, 8 u. A.V.R.O.'s revue met Snip en Snap. Zaterdag 22 October. Casino, 8 u. A.V.R.O.'s revue met Snip en Snap. Rialt o-theater, S u. „De Aarde Zingt". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 755.0 Temperatuur luchi 12.7 Wind richting: Z.Z.W.; kracht: 5 Licht op 5.30 WEER EEN HOND ALS ONRUSTSTOKER. In het pas verfraaide filiaal van Tielemans Wijnhandel, in de Sluisdijkstraat, kwam giste ren een kat binnen hollen, die achtervolgd werd door een hond. De hond zette in den winkel deze achtervolging voort en richtte daarmede nog al wat schade aan. O.a. moesten eenige flesschen kostelijk nat het ontgelden. Met den eigenaar van den hond is reeds een regeling tot schadevergoeding getroffen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5