Brief uit Indië Voedt Uw huid 's nachts met Puroï KeAk en Zending, Vertrokken personen Julianadorp Bazar ,The Nederland Mail' De matroos, 't meisje en 't gedicht £e^hteAlckim Texelsch nieuws Markto verzicht Marktberichten De Koog Woningbouw Burgerlijke Stand Politierechter Alkmaar Controleeren van koersen bij „op zicht'' varen Vischafslap Den Helder B. van Walsumde Groot, naar Soerabaja. Katharina Strack, db., naar Hersfeld, Dl. M. RoosRoomeijer en kinderen naar Pa- lembang. A. Lol, groentenhandelaar en gezin, naar Haarlem. Schotersingel 9. P. S. E. Galjé, kantoorbed. M.U.Z., naar Wieringen, Den Oever, p/a Bergpost, Noor- derweg. Wed. C. WijnNooij, en dochter, naar Bloemendaal, Overveen, Mauricialaan 2. Hendrika van Weelden, db., naar Amster dam, Meeuwenlaan 21. J. A. de Vries, naar Groningen, Turfsin- gél 87a. Ferdinanda Smit en H. H. Dame, naar 's-Gravenhage, Multatulistraat 69. A. Kukler, korpl.monteur, en echtgen. naar Schiedam. J. W. de Jong, naar Leeuwarden, Willems kade 43. J. C. de Beurs, tuinman, naar Castricum, Mient 60, p/a Sauerbrin. H. van Munster, militair werkman, en ge zin, naar Vlissingen, Noordstraat 39. J. A. Muller, korpl.-macht. K.M., en gezin naar Vlaardingen, Wagnerstraat 26. E. A. Kruijs, verpleegster, naar Rotterdam, Bergweg 81. H. J. J. Veen, en gezin, naar Haarlem, Junoplantsoen 123. F. J. Roorda, kapper, naar Amsterdam, Ja ob Catskade 4. D. N. de Boer, machinist op een lichtschip, naar Terschelling. P. Hardebol, vrijwilliger N.I. leger, naar Ned.-Indië. A. SalmBeijen, en zoon, naar Haarlem, Rijksstraatweg 554. D. J. Salm, los werkman, naar Callantsoog, Rijksweg C 31. Stephania Raatgers, naar Schagen, Veld- Btraat 9. Marth Nilles, db., naar Duitse :land. Catharina Paulina Wilhelmina de Graaf, naar Haarlem, Tesselaarstraat 8. A. van Asperen en gezin, naar Schiedam, van Ostadelaan 44b. Rosa Franz, db., naar Gelsenkirchen (Dl.) J. Dekker, bootsman K.M., en gezin, naar Soerabaja. Wed. E. T. Feenstra Kuiper, naar Alkmaar, Prins Hendrikstraat 52. S. C. Hoog, med. analyste, naar Amsterdam, Titiaanstraat 33. F. J. ten Hoope, naar Amsterdam, Meeuwen laan 45 I. Johanna Maria Gordeau, naar Vlaardingen, Wagnerstraat 26. J. A. Plas en echtgen: naar Haarlem, Von- delweg 472. G. BrouwerMuis, naar Vlissingen, Har- teelstraat 118, p/a C. C. Brouwer. C. Smit, sergt.-torpedomr., en gezin, naar Soerabaja. A. van SchaikGoosen, naar Vlissingen, Flesschenstraat 12. G. Klundert, beamte N.S., en gezin, naar Wadenoyen, Station. Geertruida Bloem, naar Haarlem, Velser- straat 91. S. Hoviusde Ridder, en gezin, naar Arne- muiden, Tuindorp T 51, bij wed. de Ridder. A. A. J. van HoutenSalm, naar Haarlem, Rijkstraatweg 554. B. Schop, sergt, der mars., en gezin, naar Soerabaja. J. P. de Graauw, kok, naar Rheden (Gld.), Veld, Hoofdstraat 36, Hotel Naeff. J. J. Heijstek, sergt.-konstabel, an gezin, naar Soerabaja. G. Koning, naar Enschede, Goolkatenweg 109 J. A. Van Vreeswijk, naar Utrecht, Koning straat 11. T. Staal, sergt.-torpmr. en echtgen., naar Soerabaja. E. A. Hasselbach, off. van gezondh. K.M., en gezin, naar Batavia. want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 X P« ^ek' Ook vetwormjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. Ten bate van de Chr. School. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, wordt ook dit jaar weer een Bazar gehouden, waarvan de baten bestemd zijn voor de Chr. School, alhier. Het behoeft geen nader betoog, dat het Bazarcomité alles in het werk heeft gesteld om in samenwerking met de in de school gevestigde Meisjesvereeniging en vele andere helpsters en helpers, een bazar te organiseeren, die wel de moeite waard is om bekeken en wat nog meer zegt, zijn in- koopen te doen. De opening hiervan zal plaats hebben op Woensdagmiddag 19 Oct. a.s., om 3 uur, door den Weleerw. Heer Ds. W. J. F. Meiners, Lu- thersch predikant te Den Helder, waarbij een ieder wordt uitgenoodigd tegenwoordig te wil len zijn. Ook Donderdag om 3 uur wordt de bazar voortgezet. Het is begrijpelijk, dat „The Nederland Mail" ditmaal geheel in het teeken staat van het voor kort te water gelaten aanstaand vlag- geschip der maatschappij, de „Oranje". Het is John Littledale, die zich op vlotte wijze van zijn taak kweet en in een boeiende reportage het noodige over schip, tewaterlating en ver der ceremonieel vertelt. Het bijgevoegde fotomateriaal is prima ver zorgd en geeft het geheel een apart cachet. Overigens zij nog genoemd het artikel van de hand van „Orang Blanda", waarin het noo dige verteld wordt van het Vorstelijk Jubileum, de vorige maand gevierd. Als bewijs hoe populair en geliefd onze Heldersche Jantjes in het algemeen bij de be volking zijn, en hoe de „uniform" het toch al tijd weer bij de dames „doet", volgt hieronder een „gedicht", dat een Heldersche dame, die als onderwijzeres in een dorp in den omtrek in betrekking is, en die één dezer dagen in dat dorp bezoek kreeg van haar verloofde, die mo menteel als zeemilicien bij de Marine dient, en dus in zijn uniform, mèt branie-kraag, in dat dorp verscheen, den volgenden dag thuis in de brievenbus vond. Tot goed begrip diene, dat men in het dorp van een vrijage van de schooljuffrouw niets af wist; men wist niet beter, of de juffrouw was nog „vrij" en de vele brieven, die zij ontving, waren volgens hare bewering n u eens van een broer, dan weer van een neef. Allerbeste goeie juffrouw, Ik schrijf U gauw een langen brief, Over dat zeer knap matroosje, 'sjonge, jonge, wat issie lief! En zooals U naar hem keek, Is 't vast geen broer, nou dan een neef maar, Of is 't een mannetje, dat U leek? Ach, wat zullen de jongens hier treuren, Wat voelen die snaken hier een smart, Of is 't als in de rederijekers-stukken, Uit het oog èn uit het hart? Ja, ik moet U nu even plagen, Dat doe ik trouwens altijd graag, En U vraagt wel weer om een rijmpje, Al staat het dan ook vol geplaag. Nu juffrouw, kijk maar goed uit hoor, En dat wil ik nog zeggen hier, Een „matroos" is soms maanden op zee hoor, En alleen heeft men geen pleizier! Wat staat zoo'n pak ontzettend aardig, En wat keek U naar hem blij. Zeg, als U verloofd is juffrouw, Dan schrijft U toch ook wel aan mij Want dan stuur ik vast een stoomboot op een plaatje naar U heen, Met een meisje op de kade, Dat huilend achterblijft alleen. Doe de groeten aan dat matroosje Met zijn lintje aan zijn baret, Met zijn mooi en keurig pakje, En die zoo'n verlangen naar U het. Wat droeg hij toch wel op z'n schouder? De kind'ren zeiden: een geweer. Nou dan mag ik de konijnen wel vasthouden, Want anders schiet de matroos ze nog neer! En het zijn twee Vlaamsche reuzen, Die zitten heel goed in hun vet, Dus, als ik die matroos hier weer zie, Doe ik ze gauw achter het net. Nee, juffrouw, U matroos de groeten Of is 't Uw neef? Het maakt niet uit, Neef en nicht gaan ook wel trouwen, En ik wensch U tot besluit Veel geluk nog met Uw broeder, En veel brieven van Uw neef, En de allerbeste wenschen, Roep ik hierbij nog eens uit! (De moeder van Pleuntje uit de tweede klas). Hoewel het gedicht van de Moeder van Pleuntje nu niet bepaald van een Vondelsche afkomstig is, blijkt uit den inhoud toch zeer zeker geen voor-ingenomenheid tegen de zee miliciens, waarover dezer dagen een oud gediende per ingezohden stuk klaagde. Inte gendeel, men beschouwt het blijkbaar als de dood-gewoonste zaak ter wereld, dat de onder wijzeres (toch een meisje van standing op zoo'n dorp) verkeering heeft met een matroos. En zoo is het toch ook in Den Helder! Want hoe vaak ziet men ook hier niet. dat de zee miliciens „Anschluss" hebben. En dan is men toch nog lang geen Paria in de Heldersche maatschappij HERHALINGSOEFENINGEN TE DEN HELDER. Op Donderdag 20 October a.s. komen bij het Regiment Kust-Artillerie te Den Helder de dienstplichtigen van de lichting 1928 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. De Majoor G. Fabius, die met ingang van 1 November a.s. is benoemd tot Commandant van het Regiment Kust-Artillerie, blijft met den Staf van het Regiment te Den Haag in garnizoen. De veeaanvoer aan de markt van Maandag was, voor dezen tijd van het jaar nog zeer groot, er werd vooral veel wolvee aangevoerd; de handel in oude schapen was goed, er werd gemiddeld 18.per stuk betaald, d.i. onge veer 1.meer dan vorige week. Ook de lammeren deden goede prijzen, gemiddeld 12.50. Rammen werd een twintigtal vehan- deld, prijzen van 20.tot 40. Wolhandel was er op de markt in het ge heel niet. De runderenaanvoer bestond in enkele koeien, die goede prijzen deden- een melkkoe pl.m. 240.—. Voor pinken betaalde men van 100— tot 150.—. Nuchtere kalveren brachten gemiddeld 11 op, zwaardere 18. De vette varkens gelden op de boerderij thans 26 tot 27 cent per pond. Biggen deden op de markt pl.m. 22. De handel in oude kippen was ditmaal groot, er werde'n 200 stuks verhandeld; de hoogste prijs was 0.70 per stuk. Jonge kip pen golden 1.75 tot 2. Aan de eierenveiling deden de kipeieren on geveer 25 ct. per 100 stuk minder dan vorige week. ONDERHANDSCHE VERKOOP. Naar men ons mededeelt, heeft mevr. de wed. A. de WaardKikkert, haar woonhuis aan het Schildereind onderhands verkocht aan den heer E. S. Boekei. LEZING OVER SPANJE. Uitgaande van de R.K. Propagandaclub te Den Burg, is Maandag in het Sint Janshuis te Den Burg door den weleerw. heer Kapelaan Grend een lezing gehouden over den burger oorlog in Spanje. VERHOOGING MELKPRIJS. De melkprijs is te Den Burg vanaf Maan dag verhoogd met één cent per liter en be draagt thans 10 cent. Veemarkt Maandag 17 October 1938. 2 koeien 190240; 2 pinken 100150; 2 veulens 75100; 9 nuchtere kalveren 7 tot 18; 20 rammen 2040; 110 schapen 15—19; 34 lammeren 1318; 42 biggen 1519; 200 oude kippen 0.400.70; 49 jonge kippen 1.752.00; 8 schrammen 20 tot 24. Eierenveiling 17 October 1938. Aangevoerd 37227 eieren. 58-62 kg 4.85—5.10; 62-64 kg 5—5.15; 66-70 kg 5.25—5.50; 50-56 kg 3.70—4.70; 40-50 kg 3.00—3.75. Alles per 100 stuks. Gisteren is men aangevangen met den bouw van een pension voor rekening van den heer Jb. Kieviet, gelegen aan den Kampweg, hoek Mientpergalop. Het gebouw dat bescheiden van opzet is, kan 12 gasten herbergen en komt zeer mooi gelegen, n.1. aan den rand der den- nenbosschen, met een prachtig uitzicht op de duinen. Naar wij vernemen is de heer L. de Visser voornemens een huis met garage te bouwen aan de Brink alhier, waarvoor de grond al van de gemeente aangekocht is. van 17 October 1938. BEVALLEN: E. J. Donkv. Leeuwen, z. H. de WaardGeel, z. C. J. v. GersenMol, d. Th. C. M. de BeursDito, d. Th. M. E. Ver- duyneKwak, d. L. R. v. Steenderenv. Eeck- hoorn, d. I. C. v. MunsterenLingbeek, d. OVERLEDEN: D. A. Lavell, m., 34 j. De luitenant ter zee le kl. jhr. H. A. v. F reest, leeraar aan de Hoogere Marine Krijgs school te 's-Gravenhage, wordt 1 Nov. ter be schikking gesteld om binnenkort naar Ned.- Indië te worden uitgezonden. De le luitenant der mariniers bij de Kon. marine-reserve C. de Jong, dienende bij de Marine-kazerne toe Willemsoord en de luit. ter zee 3e kl. bij id., W. Dardenne Ankringa, dienende bij de Marine-kazerne te Amsterdam, worden 1 Nov. van hunne actieve plaatsing' ontheven. Bevordering in Nederlar.dsch-Indië. Met 1 Mei: Marinier 2e kl. P. Izeboud, tot marinier le kl. Met 1 Juni: Stoker le kl. G. M. E. Busser tot stoker olieman. Stokers 2e kl. J. H. de Graaf, K. L. Bu- ker tot stoker le kl. Mariniers 2e kl. W. C. van Meijeren, G. Burger, H. G. van der Heide, C. P. Verhage, M. van der Bij, J. D. Rijvordt tot marinier le kl. Marinier 3e kl. P. de Leeuw, H. van Straa- ten, J. A. Weerts tot marinier 2e kl. Met 1 Juli: Matrozen 2e kl. J. L. Cornelissen, L. J. G. Lodder, A. G. Glastra, A. Duinhouwer, tot matroos le kl. Stokers le kl. P. v. der Put, L. J. G. Lod- er, A. G. Glastra, A. Duinhouwer tot stoker olieman. Stoker le kl. P. v. der Put, A. Koopman, H. H. Flens, W. H. van Gent, K. Beukenkamp, J. Vonk, A. A. Wensink, S. A. Schliekel- mann. Stokers 2e kl. C. A. Palings, G. Ramak, J. F. van Maas, J. C. van Reijn, J. H. Dittmer, M. C. Fonteine, D. M. Hooft, J. Hagen, B. Bakker, J. A. van Huuksloot, J. Fontaine, J. H. v. den Berg, A. Krab, H. Nagtegaal, H. Lammers, J. Lagerweij, J. H. J. de Vries, J. van Os tot stoker le kl. Met 10 Augustus: Sergt.-vlgtmr. (H) C. Westerbaan, tot ma- joor-vlgtmr. (H). TOEN WERDEN VROUWEN TOT HYENA'Si Den Helder. Voor den Politierechter zijn gisteren voor geweest mej. J. P. en mej. J. V., die ervan verdacht worden op Woensdag 6 Juni mej. D. te Den Helder te hebben mishandeld. Eerste verdachte zou genoemde get. een klap in het gezicht hebben gegeven en de tweede verdachte zou haar bij de haren hebben gegrepen. De eerste verd. ontkent het ten laste ge legde, de tweede verd. erkent echter. D eerste get. is mej. J. D., dienstbode te Den Helder. Deze vertelt, dat zij op Woensdag 6 Juli des avonds wandelde en beide verdachten tegen kwam. Deze hielden haar aan en zeide tot haar: „Heb jij gezegd, dat je zoontje Isaac gevraagd heeft of ik wel een borstrok aan had?" Politierechter: Dat was ook niet aardig van U! Verd. P. interrumpeert steeds met felle stem en moet steeds door den Politierechter tot de orde worden geroepen. De tweede get., mej. G. de R., wonende te Den Helder, liep met mej. J. D., die hetzelfde verklaart. Verd. P.: En toch heb ik het niet gedaan! Moet ik me zoo maar laten beschuldigen? Politierechter: Houdt U zich toch een beetje kalm. Twee getuigen verklaren dit toch onder eede. De Officier van Justitie mr. v. d. Feen de Lille, acht de feiten wettig en overtuigend be wezen. Het is echt Heldersch, zegt de officier, en altijd is het 't vrouwelijk element, dat ter te rechtzitting verschijnt. De officier eischt tegen beide verd. 10.boete, subs. 5 dagen. Verd. P.: Ik heb het niet gedaan, anders zou ik het toch bekennen! De Politierechter veroordeelt beide verdach ten tot een geldboete van 5, subs. 3 dagen hechtenis. Het Hamburger Seeamt heeft een gezagvoer der veroordeeld, omdat hij de gestuurde koer sen niet heeft gecontroleerd bij het varen „op zicht" van vuren. Het schip voer van Hamburg naar Kopenhagen en meende op het vuur van Drogden aan te sturen, doch stuurde in wer kelijkheid aan op lichtboei C, waaraan het vuur veel overeenkomst heeft met dat van Drogden. Tengevolge hiervan liep het schip aan den grond. Was de koers gecontroleerd, dan zou onmiddellijk gebleken zijn, dat meer dere streken verkeerd werd gestuurd en het ongeval niet hebben kunnen plaats vinden. Bij sturen op zicht van vuren controleere men dus steeds den koers. („Hansa"). Batavia, 9 October '38. Beste Klaas. De Zondagochtend is nog maar net aan gebroken en de stilte van de Indische natuur wordt slechts verbroken door het luidruch tige gapen van mijn matineuzen hotelbuurman op de voorgalerij hier naast me. De eerste ochtenduren zijn nu eenmaal in de Oost de beste van den dag en daarom heb ik me maar opgemaakt om aan jou, eenige van mijn vele indrukken, die ik de afgeloopen week opdeed, te gaan schrijven. De aankomst van de mailboot was nog steeds dezelfde. Daar is de laatste 15 jaar niets aan veranderd. Of het zou moeten zijn, dat de taxichauffeurs geen kans meer krijgen om ons oud-Indisch- gasten 7.50 voor een ritje naar de stad toe, af te zetten. Nu we toch in Priok zijn, laat ik dan met een mededeelen, dat het den schoolkinderen in Batavia verboden is om tusschen 19 uur 's avonds en 7 uur 'o ochtends aldaar te ko men. Zulks in verband met het malaria gevaar. Dit was ook de reden waarom de vlootrevue niet doorging hier, hetgeen een groote teleurstelling was voor Batuvia's in woners. Nift in het minst voor de cafè-stand- houders op de Jaarmarkt, alwaar Janmaat de dorst, die hier in het warme land niet gering is, placht te lesschen. In Soerabaja was de vlootrevue een succes. Wellicht herinner je je nog de overgave van het vlootcommando in '36. Ook toen ver scheen in radiogidsen en couranten een situatieteekening van de opstelling der vloot. Ook toen verzorgde de luitenant ter zee Quispel de radiouitzending van dti zoo inte ressante gebeuren. Voor liefdadige doeleinden werden dien dag kleine propagandaboekjes niet grooter dan 3 bij 3,5 cm verkocht, waarin foto's waren opgenomen van de Ko ningin, de G.G., admiraal Ferwerda en onzen nieuwsten kruiser. De boekjes waren zoo klein, dat je ze in een knoopsgat in je jas kon dragen. Nu we het toch over den verkoop van „bloemetjes" hebben, moet me nog iets van het hart. In Holland vooral in de groote steden wordt je vrijwel iederen Za terdagmorgen aangeklampt of je voor het één of andere ilefdadige doel een speldje of bloemetje koopen wil. Veelal worden voor den verkoop oude heeren of dames, dikwijls zelfs werkloozen gebruikt. Hoe anders is dat hier! Ik maakte in de „4 dagen dat ik hier ben één Emmabloemcollecte mee. Maar daarvoor had men de vrouwelijke jeugd in het geweer ge roepen. Nu Klaas, ik ken jou ook genoeg, dat je liever een speldje op je jas geprikt krijgt door een aardig jong meisje als door een wer keloos of gebrekking oud heertje. Mij dunkt, het zal ook het liefdadig doel ten goede komen. (Mocht je overigens sedert ons afscheid den celibatairen staat hebben opgegeven, beschouw deze woorden dan als niet tot jou gericht.) Wij kwamen op 29 ^ptember in Batavia aan. Spanning natuurlijk allerwege. Ook ten Departemente. Dat alles is thans geluwd. Het eskader bracht de afgeloopen week een bezoek aan Padang. De Commanadnt der Zeemacht bevond zich aan boord van het vlaggeschip. De oefeningen vinden hun gewonen voortgang. Gevechtschietoefeningen worden regelmatig gehouden. De volgende week komt Hr. Ms. „De Ruyter" op het slappe koord. Officier der artillerie is dr.ar de luitenant ter zee le kl. Perks. Op het Departement zag ik toevallig de schietprijzen met de ingegraveerde namen staan. Sedert mjjn laatste Indische brief, dat was begin '36, behaalde de luit. t. z. van Haeften voor het jaar '36 de beker (voor kruisers en flottieljevaartuigen), luit. ter zee Pröpper in '37 met Hr. Ms. „Java". De bron zen plaquette werd voor het le halfjaar '36 toegekend aan luit. t. z. Pröpper, terwijl het 2e halfjaar '36 luit. t. z. de Neeve met den schietprijs voor torpedojagers ging strijken. Binnenkort zal het hoofd van de afdeeling II (materieel) van het Departement hier, de kolonel Sonnenberg thuisvaren. Deze functie wordt dan opgedragen aan overste Vromans. Sedert jij thuisvoer, Klaas, is er in Batavia ook nog heel wat veranderd. In de eerste plaats wordt je hier iederen ochtend verrast door een... ochtendblad. Een luxe, die wij in de Oost nog niet meemaakten, maar die aan een lang gevoelde behoefte voldoet. Het al oude traditie-rijke Versteeg is ge heel gerestaureerd. Je schijnt er uitstekend te kunnen eten. Het ziet er heel wat anders uit, als toen wij 15 jaar geleden er onzen eersten Sint Nicolaas t.vond in de Oost vierden. Er is nog een nieuwe tempel van vermaak gekomen n.1. ,,le chait noir". Deze plaats ver heugt zich in groot bezoek. Plannen bestaan tot oprichten van nog zoo iets, met den naam van „Cassanova". Tongen (ik durf geen „booze" te schrijven) beweren dat toestem ming aan de betrokken autoriteiten is ge vraagd tot importeeren van 180 taxi girls. Iets geheel nieuws voor onze Oost, maar ter navolging wellicht voor den Polak. De Harmonie is traditie getrouw in onze afwezigheid nog niet gesloten geweest. De Zondagavond met Niromstrijkje is nog steeds even gezellig. Donderdagavond is er een marine borreltafel. Onze marinevriend en collega Kast beoefent hier de ruitersport, ver moedelijke geïnspireerd door zijn ouderen col lega uit Holland. Een algemeene Marinesport zal het „hors" echter wel nooit worden. Klaas, mijn eerste indrukken vind je hier neergeschreven. De eerste weken blijf ik in Batavia, zoodat de berichten over Soerabaja nog even uit zullen blijven. Tot den volgenden brief. HENK SPANJE EN HET VATICAAN. Bij de ontvangst van leerlingen van een col- lege de Propaganda Fide, zoo lezen we in de Oud-Katholieksprak de paus over de Katlto- lieke Actie en zeide o.m.: ,Jk beveel u aan de Katholieke Actie niet te treffen. Ik raad u dit aan, ik verzoek het tl om uw eigen bestwil ivant wie aan de Katholieke Actie raakt, treft den paus, en wie den paus treft, sterft. Dit is een waarheid, en de geschiedenis bewijst die waarheid". Dit herinnert aan het oude Franschc spreek- woord: „Qui mange du pape, en meurt". EEN STATISTIEK. De minister van justitie in Franco-Spanje publiceert, dat binnenkort een concordaat van Franco-Spanje met het Vaticaan tot stand zal komen. Het laatste concordaat van Spanje niet he Vaicanta samt uit het jaar 1851 en werd door de republiek vervallen verklaard. Voorts publiceerde dezelfde minister, dat eenige wetten der vroegere republikeinsche re. geeringo.a. over de echtscheiding, het bur. gerlijk huwelijk, de verbanning van de Jesuie- tenorde, de inbeslagneming van het eigendom dezer orde, opgeheven werden. Slechts twee van de reeks laiceerende wetten der republi. keinsche regeering blijven voorloopig van kracht, n.1. die over de religieuse orden en die over de kerkhoven, over deze beide aangelegen- heden zal nader in het komende concordaat 6e- slist worden. STEEDS NIEUWE VERSCHERPINGEN. Het Amerlkaansche instituut voor kunsten en wetenschappen heeft een lijst van 5 boeken samengesteld, welke in de laatste jaren in Amerika het meest gelezen werden. Opmerke lijk is dat een werk van religieusen aard daar bij bovenaan staat. Als eerste en meest gelezen boek vinden wij namelijk het werk van Charles Monroe Sheloon Jn his steps" (In zijn voet stappen) dat van 1899 dateert en 8 millioen stuks omzet bereikte. De bijbel, die in deze lijst niet opgenomen is, zou boven Sheldon gestaan hebben, daar in dezelfde periode, over welke het onderzoek liep, in dc Vereenxgde Stalen 36,5 millioen bijbels en bijbelgedeelten werden omgezet. WIE DEN PAUS TREFT, STERFT. 1 De Sovjetregeering heeft bepaald, dat op de kerkhoven religieuse plechtigheden voortaan verboden zijn en dat op grafteekenen geen symbolen van Christelijk karakter, als bijvoor beeld kruisen, of bijbelspreuken of engelenge stalten mogen voorkomen. En de aalscholver vloog, door Ajjon van Welsenes, geïll. door v. Looy, leef tijd 1015 j., uitgave v. Holkema Waren- dorf N.V. In den kop wordt dit boek reeds aange kondigd als „een spannende wereldrace". En spannend is het, vooral als men de wat lange inleiding tot het eigenlijke verhaal door is, pakt het en houdt het den lezer tot het eind geboeid. Het is een verhaal vol onwaarschijn lijkheden, geïnspireerd op de Melbourhe-t&cfc van eenige jaren geleden. Ook hier een we reldvlucht waaraan Holland meedoet. Vlak voor het oogenblik van vertrek kan het Hol- landsche vliegtuig niet starten, door ziekte van den piloot. Twee jongens, die pas hun vliegbrevet hebben behaald, kunnen deze teleurstelling niet dragen en weten heimelijk in het vliegtuig te komen en er vandoor te gaan. 't Wordt een spannende race, vol on waarschijnlijk avontuur. 't Zal onze jongens zeker boeien, omdat zij nu mee worden genomen door de spanning van het verhaal. v. Looy zorgde voor aardige illustraties. Eenzame Kudde door Christian Munk Uitgegeven door de Zuidhollandsche Uitge vers Maatschappij te Den Haag. Dit is het boek van „de wilde bloeiende pampa" en het is een goed boek. Het vertelt van vier gaucho's, die met een kudde van duizend runderen den eindeloozen weg gaan van Rio Chico naar Santo Thome, een weg dwars door de pampa's en prairiën van Zuid- Amerika, een tocht die altijd weer is se" avontuur, waarbij mannenkracht en doorzet tingsvermogen geëischt worden van de kerels die als het ware ontsproten zijn aan dit wilde land van zengende zon en oerwoud. Het is een verhaal, dat feitelijk bestaat uit de geschiedenissen, die de gaucho's elkander des avonds aan het kampvuur vertellen, maar juist deze typische verhalen doen ons meer van dit merkwaardig land en volk leeren dan dikke aardrijkskunde boeken. Men ziet hier een romantisch volk en een romantisch land ten voeten uitgebeeld en ook die lezers, die niet zoo gebrand zijn op datgene wat men romantiek noemt, moeten onder de bekoring komen van dit relaas der vier herders. Het boek werd zeer suggestief geschreven en verkreeg een up to date vertaling. Dat was geen eenvoudige opgave, maar men is daar ten volle in geslaagd. Zooals gezegd: wil men het land van „de wilde bloeiende pampa lee' ren kennen, dan leze men dit boek van Chris tian Munk. Het is een zuiver en schoon ver haal, dat een scherp beeld geeft van een won derlijke wereld van avontuur en romantiek. Den Helder, 17 October 1938. Aangebracht door korders: Tongen Slips m - Schol le soort p. kist 'f 7-20~~S l Schol 2e soort 4.15—22 Schar 2.70-1? Wijting "t "t 1.80-J# Door garnalenvisschers: S Levende garnalen per lit Gekookte garnalen p. kg 01 per kg 1.26 l2? 0.94 Een advertentie opmaken kan iedereen; j Een goede advertentie ont»erpeIM is echter een kunst-; I Laat ONS het daarom voor U doen-" het kost U niets extra!

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6