/Legenda Onze stad slaat haar vleugels uit Kolonel K. v* Aller verlaat „De Kooy'' Woensdag 19 October 1938 Tweede Blad 140 nieuwe woningen in het voorjaar gereed, waarvan 110 moderne arbeiderswoningen en een dertigtal middenstandswoningen Haar andere man" Een commandant die in hoog aanzien stond lil mbbèBÊË De scheidende commandant, kolonel K. v. Aller Het echtpaar Geervliet-de Wit, dat vandaag zijn 45-jarig huwelijksfeest viert De nieuwe commandant Kapt. luit. ter zee W. G. v. Hengel Alg. ledenvergadering „Het witte kruis" „Koningin Victoria' Personeel kustverlichting Burgerlijke Stand ,De aarde zingt" Vischafslag Den Helder Herstel van vertrouwen noodzakelijk Rheumatische pijnen Onze stad heeft een vrjj groot tekort aan woningen. Het feit, dat de gemeente geen derde klas grond meer beschikbaar had, was oorzaak dat de huizenbouw de laatste jaren practisch gesproken stil stond. Er was vraag naar woningen, doch naar arbeiderswonin gen en de bouwers in onze gemeente voelden er weinig voor, goedkoope woningen op duren grond te zetten. Er is daarover nogal wat ge sputterd, doch zonder resultaat. Het ge meentebestuur, dat ook op zakelijk stand punt staat, voelde er niets voor eerste en tweede klas grond te degradeeren, met alle mogelijke narigheid, die daaraan vast kan zitten ten opzichte van grond in erfpacht etc. Dus werd er niet gebouwd. Alle woningen in onze stad, waarvan men de lucht had, dat ze leeg konden ko men, waren maanden van te voren reeds verduurd en practisch gesproken staat er og, het oogenblik geen huis meer leeg. Verschillende huizen worden in tweeën en drieën bewoond, huwelijken worden uitge steld, omdat men geen woning kan krijgen. En onze stad groeide. In negen maanden tijd nam de bevolking met ruim duizend zielen toe en deze groei staat niet stop, doch ge zien de uitbreiding van onze marine mag verwacht worden, dat de bevolking ook nog belangrijk zal toenemen. Het is daarom verheugend te kunnen meedeelen, dat onze gemeente volgend voorjaar met 140 woningen uitgebreid zal zijn, moderne woningen. De gemeente heeft een stuk grond gekocht tusschen Balistraat en Celebesstraat, dat voor 3e klas grond is uitgegeven en waar nu een groot aantal arbeiderswoningen op zullen verrijzen. Vervolgens zal het open gat aan den Singel, bij de Timorlaan worden volgebouwd met een vijf- of zestal midden standswoningen, terwijl ook op Javastraat en Middenweg middenstandwoningen zullen worden gebouwd. De Javastraat zal daardoor aan de Zuidzijde, den kant van de Vakschool dus, geheel worden volgebouwd. Het stadsbeeld verandert. Het stadsbeeld zal daardoor in de nieuwe buurt een heele wijziging ondergaan. De Balistraat, die twintig jaar lang geïsoleerd lag, temidden van de weilanden, wordt door getrokken naar den Middenweg, terwijl het beeld van de straat zelf van aspect verande ren zal, doordat van de voortuinen van de bestaande woningen, aan beide Kanten 1% meter wordt afgenomen, waarmee de straat wordt verbreed. Aan den kant van de Java straat, waar zich het plantsoentje bevindt, zullen de woningen, die geen voortuin heb ben, van een tuin van 5 meter breedte wor den voorzien. Een tweetal geheel nieuwe straten zullen er bjj komen, waarvan een, de Billitonstraat, evenwijdig zal loopen met de Balistraat en een, de Ceramstraat, evenwijdig zal loopen met den Midden weg. Het geheele open gedeelte tusschen Javastraat, Celebestraat, Middenweg en Sumatrastraat, zal dus worden volge bouwd. De Middenweg zal daartoe, tot de Sport- laan op de breedte worden gebracht die hij op het oogenblik heeft tot de Sumatrastraat. Moderne woningen. Het ligt in de bedoeling van de bouwers, de heer Egner laat een tachtigtal woningen neerzetten en de aannemer J. Geervliet zal in opdracht van principalen een zestigtal wo ningen bouwen, moderne woningen neer te zetten, arbeiderswoningen, die eenvoudig en degelijk zullen zijn, maar die modern gerief zullen hebben, terwijl de woningen tegen een redelijken prijs verhuurd zullen worden. Er wordt met spoed aan de uitvoering van de plannen gewerkt. Met de woningen van tl Een vroolijke avond voor 35 cent. Zooals wij in ons nummer van gisteren reeds bekend maakten, zal op Donderdag, 27 October a.s. in het Casino een tweede opvoe ring gegeven worden van het succes-blijspel der T.S.V. (Tooneelclub Speeltuin Vereeni- ging' „Haar andere Man" en wel ten bate van de Heldersche Baby- en Moederverzorg- vereeniging „Beatrix". Afgezien van het feit, dat men hier een heel sympathiek streven mee helpt bevorde ren, is men in staat voor een al zeer laag entrée (35 cent alles inbegrepen) een blijspel te zien, dat ongetwijfeld eenige uren van kostelijke verpoozing zal schenken. Van alle kanten verkrijgt de organiseeren- de vereeniging thans belanglooze medewer king, zoodat alleen de medewerking der stad- genooten nog noodig is, om dezen avond tot een groot succes te maken. Een vol Casino wordt dan ook verwacht. Wat den kaartverkoop betreft, van heden middag af kan men kaarten verkrijgen bij: de 4 Speeltuinen, iederen dag van 68 u. Drukkerij De Boer. Boekhandel Daan Schreuder, Koningstr. Boekhandel P. Spruit, Kanaalweg. den heer Egner is reeds begonnen, zoodat verwacht mag worden, dat deze vroeg in het voorjaar gereed zullen zijn. De heer Geervliet trof ook reeds de voorbereidende maatregelen en zal eveneens met spoed aan den gang gaan, zoodat ook deze woningen niet te laat in het volgend jaar voor bewo ning gereed zullen zijn. Het is verheugend, dat er op het oogenblik zooveel leven in onze stad is, verheugend voor onzer middenstand, verheugend ook voor vele werkloozen, die dezen winter niet van werk versto ken zullen zijn. Honderden arbeiders toch zullen aan dit groote werk direct en indirect werk hebben en dat zal maanden duren, terwijl meerdere plannen In den maak zijn. Wij willen niet te optimistisch zijn, maar dit alles geeft toch wel reden, om de toe komst van Den Helder met opgewektheid tegemoet te zien. üi Morgen zal de commandant van Hr. Ms. vliegkamp „De Kooy", kapitein ter zee K. v. Aller, het commando over het vlieg kamp in handen leggen v~n zijn opvolger, kapitein luit. ter zee J. W. G. v. Hengel. Ruim 3 jaar heeft kolonel v. Aller het bevel over „De Kooy" gevoerd en in die drie jaren, niet de meest gemakkelijke in het bestaan van het vliegkamp, heeft kolonel v. Aller zich getoond een commandant met zeer bizondere kwaliteiten. Niet alleen was hij technisch een bekwaam officier, maar hij bezat daarbij menschelijke eigenschappen, die het afscheid voor zjjn personeel tot meer dan een gewone mutatie zullen maken. Kolonel v. Aller, die zelf den vliegdienst heeft meegemaakt toen deze nog in de kin derschoenen stond, kende de ups en downs van het bedrijf volkomen en hij bezat de gave om met z'n menschen zoo om te springen, dat ze hun vertrouwen geheel aan hun com mandant gaven. Deze verhouding is vooral van groote beteekenis bij den vliegdienst, een dienst, laten we nu niet zeggen met meer ge varen dan de andere diensten, maar die aan de menschen toch wel bizondere eischen stelt. Wanneer een commandant, door zijn opge ruimd humeur, door zijn vriendelijke en wel willende houding tegenover zijn ondergeschik ten, een geest van vertrouwen en kameraad schap weet te scheppen, dan is dat van groo- ten invloed op den geheelen dienst. Meermalen hebben we op het bureau van „commandant Kooy" gezeten en dat niet altijd onder de meest prettige omstandig heden, maar ook dan als de Marine vlieg dienst door een ongeluk getroffen was. Wel zeer sterk trof ons dan de deernis van den kolonel met de slachtoffers en het meeleven met de nabestaanden. Hoe ge voelvol was b.v. zijn afscheidswoord bij de teraardebestelling van de slachtoffers van de vliegramp te Eelde. Hoe hartelijk leefde hij mee als een onderscheiding een van zgn mannen ten deel viel. Ja, de man nen van de Kooy zullen hun commandant missen. Erkenning van de technische be kwaamheden van den scheidenden commandant. De technische bekwaamheden van den commandant van de Kooy werden erkend door zjjn benoeming in tal van commissies, waarin hij een adviseerende stem had. Hij was vertegenwoordiger van den Minis ter van Defensie in het Hoofdbestuur van de K.NV.L.; Vertegenwoordiger van den Minis ter van Defensie in de Commissie voor Lucht vaartverlichting van de Nederlandsche stich ting voor Verlichtingskunde; Lid van het col lege van advies van het Nederlandsche Lucht vaart-Instituut te Utrecht; Lid van het Be stuur van de Stichting van het Generaal Snijders-fonds; Lid van het Bestuur van het Luchtverdedigingsfonds van de Vereeniging van Nationale Veiligheid; Lid van het Bestuur van het Nationaal Luchtvaartfonds; Lid van het Bestuur van het Nationaal Technisch In stituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam. Een lange staat van dienst. In Augustus 1908 werd de heer v. Aller benoemd tot adelborst le kl. bij de Kon. Ned. Marine. Twee jaar daarna, Augustus 1910, werd hij bevorderd tot luit. ter zee der 2e kl.; 16 October 1919 tot luit. ter zee der le kl. 1 Oct. 1930 tot kapitein-luit. ter zee en 11 Mei 1935 tot kapitein ter zee. In dien tijd diende hij op tal van schepen en inrichtingen, waarvan heel wat jaren in Indië werden doorgebracht. In zijn Indische periode was hij van verschillende schepen commandant, terwijl hij ook belast was met den opnamedienst. In de periode van 1920 tot 1938, waarbij een korte onderbreking voor een tropenuit- zending, diende kolonel van Aller afwis selend op de vliegkampen „De Mok" en „De Kooy, van welk laatstgenoemd vliegkamp hij dan morgen afscheid neemt. Overste vaii Hengel opvolger. Tot opvolger van kolonel v. Aller is be noemd de kapitein-luit. ter zee J. W. G. van Hengel. Voor overste van Hengel is de vlieg dienst ook geen onbekend terrein. Bijna een jaar, van 1 Januari tot 15 November 1919, diende hij op het vliegkamp „De Kooy", waar van hij nu het bevel zal overnemen. Overste v. Hengel werd in Augustus 1912 benoemd tot adelborst le kl. en op 19 Augus tus 1914 tot luit. ter zee der 2e kl. Acht jaar daarna, 19 Augustus 1922 volgde zijn bevor dering tot luit. ter zee der le kl., terwijl hij 16 Mei 1934 werd bevorderd tot kapitein-luit. ter zee. Den nieuwen commandant wacht geen ge makkelijke taak. Hij komt in een tijd, waarin de vliegdienst op meer dan volle capaciteit werkt, waarbij het vliegkamp zal worden uitgebreid, de opleiding in versneld tempo wordt uitgevoerd. Behalve echter een uitne mende theoretische scholing overste van Hengel diende verscheidene jaren op het De partement van Marine, heeft hij een rijke practische ervaring bij de Marine. Een hoofd officier dus, die voor zijn taak berekend is. Gisteravond heeft de Noord Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", afdeeling Den Helder, in café Postbrug haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden. Als gewoonlijk schitterde het groote aantal leden door volslagen afwezigheid. Slechts een tweetal had zich verstout acte de présence te geven... Wat de agenda betreft, zooals men dat ge wend is werd deze in snel tempo afgewerkt. Na opening door dokter Bakker, las de secr., de heer K. Tiemes, de notulen der vorige ver gadering voor, die zonder opmerkingen gear resteerd werden. Volgde lezing van een enkel ingekomen stuk, en de vekiezing van 3 bestuursleden, wegens periodieke aftreding. Dat waren mevrouw A. DelgorgeMeyers, de heer P. van Dalen en de heer K. Tiemes. Alle drie behielden na stemming hun bestuursfunc tie. Als afgevaardigden voor de aanstaande algemeene vergadering te Amsterdam, te hou den op 8 Nov a.s. werden benoemd de hee- ren Bakker en Delgorge, terwijl als plaatsver vangend lid de heer Tiemes zich beschikbaar stelde. Nadat de beschrijvingsbrief der vorige alge meene vergadering behandeld was, volgde mededeeling van de begrooting 1939. Wat de cijfers der ontvangsten betreft kan nog opge merkt worden dat de ontvangsten over 1938 hebben bedragen f 10.173.20, en over 1939 begroot worden op f 10.076.20. Voorts werd mededeeling gedaan dat er sprake is van een kleine acht~ruitgang in het ledental. Men zal trachten hierin verbetering te brengen. Tot leden eener commissie tot nazien der boeken over 1938 worden voorts benoemd de heeren Oosterhout, de Bie en Meyer. Na de rondvraag, waarvan niemand gebruik maakte, sloot dokter Bakker de vergadering. Plaatsbespreken morgen van 56 uur aan Rialto. Nog eens vestigen wij er, waarschijnlijk ten overvloede, de aandacht op, dat morgen avond in het Rialto-theater een voorstelling der K.S.K. gegeven wordt met de bijzonder mooie R.K.O.-film „Koningin Victoria". Voor filmliefhebbers bestaat hier de moge lijkheid voor een gering entréebedrag een film te zien, waarover men nog geruimen tijd zal spreken. Overigens is deze rolprent ge schikt zoowel voor oudere als jonge oogen. Zooals reeds bekend gemaakt is kan men z'n plaats bespreken morgen van 5 tot 6 uur aan „Rialto" (kaarten meenemen). In een dezer dagen te Rotterdam gehouden buitengewone' algemeene vergadering van den bond van personeel bij de betonning en ver lichting werd een nieuw bestuur gekozen, bestaande uit de heeren W. Witters (Den Helder), voorzitter, P. Th. Binnendijk (Rot terdam), secretaris en J. Riedijk (Hoek van Holland), penningmeester, terwijl de aftre dende voorzitter, de heer D. Velthuysen, die wegens pensionneering niet langer deel van het bestuur kon uitmaken, voorloopig als adviseur aan den bond verbonden blijft. Uitvoerig werd stil gestaan bij de voor schriften verscherpte uitkijk marine. Besloten werd, enkele wenschen betreffende vergoeding en inkwartiering onder de aandacht van de marine-autoriteiten te brengen. Het secretariaat der vereeniging is voortaan gevestigd; Pupillenstraat 74, Rotterdam W. van 18 October 1938. BEVALLENA. G. M. van Bastelaar Geerden, d.; A. StolkDienaar, z.; P. Baard Bloem, z. OVERLEDENWed. A. West, geb K. Dekker, 84 jaar; R. Bakker, (m.), 81 jaar; G. R. KohnScheer, 63 jaar. Plaatsbespreking In de advertentie betreffende de film van het Nat. Hist. Museum te geven a.s. Zaterdagmiddag in het Rialto-Theater werd de plaatsbespreking abusievelijk niet vermeld. Deze geschiedt: a.s. Donder dag- en Vrijdagavond des avonds van 8.00 9.30 uur in Rialto. Den Helder, 18 October 1938. Aangebracht door Tongen Slips Schol le soort Schol 2e soort Schar Wijting Aangebracht door Levende garnalen Gekookte garnalen korders: per kg 1.36—1.20 0.90—0.80 per kist 7.90—7.30 4.103.60 2.70—2.20 1.50—1.10 garnalenvisschers per lit 2.00—1.35 per kg 0.15 We gaan een nieuwe periode van diplomatie tegemoet. De rust, na de hoogspanning van September, is voorbij, de ministers hebben hun taak weer aangevangen en het internationaal overleg kan dus weer beginnen. Er zijn tal van vraagstukken die de aan dacht van de staatslieden opeischen, vraag stukken die een oplossing dringend noodig hebben, binnen den kortst mogelijken tijd. Engeland heeft geleerd, dat het problemen maar niet zonder meer op de lange baan kan schuiven. Men zal, we schreven het de vorige week nog, het koloniale vraagstuk moeten aansnij den, men zal, wil men de financiën niet ge heel in de war laten loopen, moeten zoeken naar een weg tot vermindering van de bewa pening. Hitier heeft het gezegd: „Duitsch- land offerde milliarden voor zijn bewapening. Dat is verloren geld, dat zooveel nuttiger be steed had kunnen worden. Engeland gaf even eens fabelachtige sommen uit voor zijn vloot- bouw, zoowel als voor zijn luchtvloot. En de andere landen in Europa bleven niet achter, maar voteerden bedragen, die ver boven de draagkracht van de bevolking gingen. Daaraan moet een eind komen, wil men het niet aansturen op een faillissement van Europa. Maar hoe Dat is het groote vraagstuk, dat de Europeesche diplomaten hebben op te lossen. Om tot een beperking van be wapening over te gaan, moet er in de eerste plaats herstel van vertrouwen zijn. En dat vertrouwen ontbreekt op het oogenblik nog ten eenenmale, want de oorlog moge dan tijdelijk afgewend zijn, vertrouwen is niet hersteld. Na alles wat zich te Godesberg en München heeft afgespeeld is het vertrouwen in het woord van Duitschland niet toegenomen. In tegendeel, men wantrouwt het Derde Rijk meer dan ooit. Dat blijkt uit de maatregelen, die Amerika neemt, maar niet minder uit de besluiten van de Engelsche regeering, kort na München genomen om volkomen gereed te zijn met zijn bewapening, als het tot een ge wapend conflict met Duitschlad komt. Maar nogmaals, het kan dien kant niet op blijven gaan, omdat het Europa economisch en financieel ten gronde richt. Welken weg men zal vinden? Het ligt nog volkomen in het duister, maar men zoekt naar een uitweg uit deze chaos, uit dezen vicieusen cirkel. Mijnhardtjes doen snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De groote Gambini" en „Pioniers van het Westen". Rialto, Spoorstraat half 8: „Mammy" en „Theodora maakt schandaal". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Man die wonderen kon doen" en „Lon- don Melody". Donderdag 20 October. Rialto-theater8 u. K.S.K.-voorstelling van „Koningin Victoria". Vrijdag 21 October. Casino, 8 u. A.V.R.O.'s revue met Snip en Snap, Zaterdag 22 October. Casino, 8 u. A.V.R.O.'s revue met Snip en Snap. Rialto-theater, S u. „De Aarde Zingt". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 756.6 Temperatuur lucht 11.7 Licht op 5,27 u. Wind richting: W.; kracht: 7 Voor het diploma Machineschrjjven slaagden aan het Instituut „Mercurius", Loodsgracht 72, de volgende heeren: P. v. d. Zwaag, G. J. Rietmulder, A. Bester- veld en J. G. van Pienbroek, allen leerlingen van het bovengenoemde Instituut. GESLAAGD: B(j het onlangs te 's-Graven- hage gehouden examen voor candidaat-com- mies is geslaagd de heer J. Minneboo, rijks- klerk bij de inspectie der belastingen alhier. EEN GIFT VAN HET PRINSELIJK PAAR TEN BEHOEVE VAN DE ZENDING. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben een belangrijke gift doen toekomen aan het zendingsbureau te Oegstgeest, ten bate van de samenwerkende zendingscorporaties,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5