Arrondissement Rechtbank Alkmaar Jx f 90'~ -Voeuwinkaopcn hij onze adwt KeA$c en Zending, Hebt U hem ook al geprobeerd? HEEMAF Het biechtgeheim Uit het politie-rapport Texelsch nieuws V^R.A.-avond in Pen's schouwburg Nieuw schip voor de K.P.M. DE' Vogelleven XII (Zitting van Maandag 17 October.) Den H el d e r. HET RIJK BENADEELD. De eerste verdachte die moet voorkomen is E. L. B., van beroep slagersknecht, in Den Helder, die in liet tijdvak van 28 Febr. tot 26 Juni zijn gezinsinkomsten valschelijk heeft opgegeven. Van 12 tot en met 18 Juni heeft vcrd. vermeld, dat hij bij Bandt f3. verdiende en zulks was f 8.50. De andere weken heeft verd. niets opgegeven, alleen in de laatste weken heeft verd. z'n loon opge geven. De politierechter Mr. Krabbe vraagt verd. hoe z'n omstandigheden waren? Verd.: Ik had f6.— per week steun en moest f7.50 aan huur in de week betalen. De eerste getuige is C. S., van beroep in specteur bij de steunverleening te Den Hel der. Deze getuige zegt op een vraag van Mr. Krabbe, dat verd. het Rijk voor f54.95 heeft benadeeld. De tweede get. is A. B., die een slagerswin kel heeft in Den Helder. Deze vertelt, dat verd. bij hem is gekomen om het slagers vak behoorlijk te leeren. Politierechter: Maar u wist toch, dat verd. verdiende en dat hij een deel verzweeg? Hadt u hem niet moeten waarschuwen? Get.: Dat heb ik wel gedaan ook. De Officier van Justitie, Mr. v. d. Feen de Lille acht door de bekentenis van verd. het tenlaste gelegde wettig en overtuigend bewezen. De Officier noemt de zaak zeer ernstig en eischt twee maanden gevangenis straf. De verdediger van verd. Mr. Prins, zegt in zijn pleidooi, dat deze jongen volkomen on gedisciplineerd is en zijn leven geheel in de war. Hier hebben we niet te maken met een slechten, doch wel een lichtzinnigen jon genman. Pleiter noemt een en ander een kwajongensstreek en wil met de omstandig heden van verd. rekening gehouden zien. Pleiter vraagt nogmaals een voorwaarde lijke gevangenisstraf met dien verstande, dat er dan ook behoorlijk toezicht op hem wordt gehouden door de Reclasseering. Politierechter: Wie moest toezicht op U houden? Verd.: Ik heb nooit iemand gezien van de Reclasseering. Pleiter: Dan is er nog meer reden om hem nogmaals voorwaardelijk te veroordeelen. Na re- en dupliek, veroordeelt de Politie rechter verd. tot een gevangenisstraf voor den tijd van één maand. Mr. Krabbe voegt hieraan toe, dat vroeger verd. voorwaardelijk werd veroordeeld, zon der bijzondere voorwaarden, zoodat de Re classeering geen blaam treft. Den H e 1 de r. NOG TWEE DERGELIJKE ZAKEN. Nog twee dergelijke zaken volgen, nl. te gen I. J. v. H., los arbeider te Den Helder, die van April tot 20 Juli voor zijn zoon opgaf dat deze f 5 per week verdiende, ter wijl diens inkomen f8 bedroeg. Get. inspecteur bij de Steunverleening te Den Helder verklaart, dat deze verd. f 45 heeft verzwegen, zoodat hij f 30 teveel ont vangen heeft. De volgende get. is W. J. M. van beroep bloemist en wonende te Den Helder, die komt mededeelen, dat de oudste zoon van verd. bij hem in betrekking was.. Politierechter: Wist u, dat het loon niet juist werd opgegeven? Get.: Dat wist ik niet. De officier van Justitie vraagt aanhouding van de zaak tot Woensdag 28 November, om den heer Wiggers gelegenheid te geven rapport uit te brengen over verd. De Politierechter kan zich hiermede ver eenigen. De tweede zaak is die tegen W. F. J. W., van beroep transportarbeider en wonende te Den Helder, wien ten laste wordt ge legd, dat hij van 11 Maart tot 18 Juli 1938 vermeld heeft dat hij geen inkomsten van z'n kinderen had, terwijl zulks wel het ge val was voor een zoon. Verd. erkent het ten laste gelegde, doch merkt op, dat de kinderen geen kleeren hadden. Ik heb toen m'n eigen rechter gespeeld en m'n in komsten opgegeven zoodra de kinderen in de kleeren zaten. De politierechter merkt op, dat verd. al meermalen is veroordeeld, al is het dan ook voor andere feiten. Een der getuigen, A. F., van beroep bloemist, wonende te Juliandorp, zegt, dat de zoon van verd. geruimen tijd bij hem is werkzaam geweest. Deze verklaart, dat de jongen f 8.per week verdiende. Politierechter: En zag hij er knap uit? Get.: Als een gewone werkmansjongen. Politierechter: Heeft U ook ongemerkt, dat die jongen erg zenuwachtig was? Get.: Zenuwachtig niet, maar wel erg onverschillig. Hij had liever geen werk dan wel werk. De Officier van Justitie verzoekt even eens aanhouding van deze zaak tot Maan dag 28 Nov. a.s., waarmede de Politierech ter zich vereenigen kan. Den H e ld e r. OPLICHTING VAN EEN CAFÉHOUDER. Dan moet voorkomen C. de B., wonende te Amsterdam, die ervan wordt beschul digd op 23 Maart bij den caféhouder H. C. H. te Den Helder te zijn gekomen met verzoek om logies, voorgevende, dat hij 'n betrekking had gevonden bij de firma Vroom en Dreesman. Nadat verd. van 23 op 24 Maart aldaar at en logeerde ver dween hij op 24 Maart, zonder te hebben betaald. Verd. is niet verschenen. De eerste get. H. C. H. te Den Helder, bevestigt het feit. Politierechter: En voor hoeveel heeft verd. U benadeeld? Get.: Voor een gulden of drie ruim. De get. B. Z., P. J. de N. en S. H. alle wonende te Den Helder, verklaren, dat verd hij hen is geweest om werk te vragen, maar hij kreeg het niet. De politierechter merkt op. dat verd. reeds meermalen wegens oplichting werd veroor deeld. De Officier eischt 4 maanden gevangenis straf en bij verstek wordt verd. conform dezen eisch veroordeeld. Een soortgelijke zaak dient tegen A. W. wonende te Den Helder, die van 10—16 April bij mej. J. B. aldaar heeft gegeten en gelogeerd en zonder betalen is vertrokken. Ook deze verd. is niet verschenen. Get. mej. J. B. caféhoudster te Den Hel der vertelt, dat verd. voorgaf schilders- knecht te zijn. Hij logeerde bij haar en is er met een rijwiel van een der kostgangers van haar vandoor gegaan. De tweede get. is K. K. van beroep opper man en wonende te Den Helder, die kost ganger is bij mej. B. Op Zaterdag 26 April heeft verd. de fiets van hem geleend en is er niet mee terug gekomen. De laatste get. is W. F. Kr. van beroep schilder te Den Helder. Deze zegt dat verd. vroeger'wel bij hem in dienst is geweest, maar van 10i6 April zeker niet. Politierechter: En hoe stond verd. bij U bekend? Get.: Erg gunstig niet; hij stal wel eens kleine bedragen. De Officier van Justitie vordering nemend eischt een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden en veroordeelt verd. tot een gevangenisstraf van vier maanden. U moet beslist ken nismaken met den eenigen „iapijtreini- ger", den STOFZUIGER Verkrijgbaar bij: A. HILDERING Tel. 449. Spoorstraat 88 hoek Palmstraat. Volksvoorstelling in Casino. Zondag as., geeft het Nedel. Volkstooneel uit Rotterdam, een opvoering in Casino van „Het Biechtgeheim", een spel van plicht en opoffe ring in 6 bedrijven van Dirk Janse. Dit ge zelschap, onder leiding van Willem Goossens, speelde gedurende twee maanden achtereen „Het Biechtgeheim" in de Plantage-schouw burg te A'dam en is nu op tournee door de provincie. Behalve Willem Goossens, welke de hoofdrol in dit stuk vertolkt, werken verder mede: Greta v. d. Knaap, Beppie Morriërs, Friedl Verstraete, Dirk Janse, Louis Faassen, Henri Tuns, Theo v. Weert e.a. Het oordeel der pers is zeer gunstig. Hier onder volgen enkele persuittreksels. „De Amstelbode": Dit is nu een volksstuk in den waren zin des woord, de toeschouwers zitten ge boeid van het begin tot het einde. De ver tooning was uitstekend en ik geloof niet dat men mij van optimisme zal beschuldigen als ik „Het Biechtgeheim" een groot aantal op voeringen voor volle zalen voorspel. „De Maasbode": De heer Dirk Janse heeft zich gewaagd aan een tooneelstuk, dat wil teekenen het ziele- proces, hetwelk zich afspeelt bij een priester, die zijn eigen broeder tot het schavot veroor deelt ziet, onschuldig, terwijl hij die uit de Biecht den moordenaar kent, zwijgen moet. Janse heeft psychologisch juist gevoeld en zeer treffend geteekend den zwaren plicht, welke op den Priester rust, hij heeft juist doen zien, dat een Priester als mensch, als zoon en broeder, soms zwaar moet lijden, om zijn Heer en Meester, zijn God, die hem vóór alles moet gaan. En de vertolking? Gunstig, zeer gunstig zelfs, daar de hoofdfiguur, de Priester, door eminent en sterk doorvoeld spel het stuk draagt en opheft, moet het ge heel slagen. De rol van de goede, brave, doch om haar lijden diep te beklagen moeder, werd subliem vertolkt. BELEEDIGING. Een bewoonster van de Wachtstraat deed aangifte, dat zij door verschillende buurt bewoonsters wordt beleedigd. Dat is niet aardig, zooveel tegen één. DAMESFIETSEN-NIEUWS. Op de Buitenhaven werd een onbeheerd damesrijwiel aangetroffen en naar het Hoofd bureau gebracht. Een bewoner van de Koningstraat vermist een damesrijwiel. OVERTREDINGEN. Verschillende bekeuringen vonden gisteren plaats wegens overtreding van wetten, o.a. de IJkwet. De overplaatsing van officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse, E. A. Morks van Hr. Ms. van Speijk naar Hr. Ms. Sumatra is ingetrokken. OOST-INDIË. Departement van Marine. Overgeplaatst van de marinekazerne Oed- joeng naar Hr. Ms. Soemba de luitenant ter zee K. M. R. S. Dobbenga. Ontslagen met ingang van 1 Oct. 1933 eer vol uit den reservedienstde luitenant ter zee der 2de kl. b. d. Koninklijke marine-reserve J. Ch. Fanoy, de officier van den marine stoomvaartdienst der 1ste kl. b. d. Koninklijke marine-reserve H. Woudenberg, de officier van den marinestoomvaartdienst der 3e kl. bij de Koninklijke marine-reserve W. D. Mooi, de officier van administratie der 2de kl. bij de Koninklijke marine-reserve H. F. Beekkerk van Ruth. en de officier van gezondheid der lste kl. bij de Koninklijke marine-reserve P. J. Huldy. HE"? Een flink bezoek viel gisterenavond de Vara-propaganda-avond ten deel, waarop, zoo als was aangekondigd, o.m. het Gezelschap Kees Pruis optrad. De bijeenkomst werd geopend door den voorz. van de afd. Texel, den heer Standaard, die er in zijn openingswoord op wees, dat ook op Texel nog zeer veel personen gevonden worden, die wel geregeld naar de Vara-pro- gramma's luisteren, doch in gebreken blijven hun aandeel bij te dragen in de financieele verplichtingen, die zij daardoor feitelijk op zich nemen. Het woord was hierna aan Kees Pruis, die een zeer geestige inleiding gaf op hetgeen de zen avond zou worden gegeven, waarmede hij direct volop contact kreeg met het publiek. Na deze inleiding volgde enkele zangnummer tjes, die op voortreffelijke wijze door dezen overbekenden declamator werden voorgedra gen. Besloten werd deze eerste reeks voor drachten met een schitterende fluit-solo, voor namelijk fragmenten uit opera's, waarbij de buitengewone muzikale begaafdheid van de zen artist sterk op den voorgrond trad. Vervolgens trad Stella Seemer op, die een drietal zangnummertjes ten beste gaf n.1. „De meisjes van vroeger en de meisjes van thans", „De familie Jansen" en „Zoo ik de wereld zou wenschen". De zang was uitstekend en de voordracht onverbeterlijk", het publiek gaf, door luid applaus blijk, dat het optreden van mej. Seemer buitengewoon had voldaan. Hierna gaf de heer Louis Kapper enkele accordeon-soli ten beste, waarin vooral de Potpourri, die besloten werd met het bekende Vara-lied, zeer in den smaak viel. Hierna volgde twee voordrachten van den heer Jan Lemaire, n.1. „Deftigheid" en „De opschepper". Vooral met laatstgenoemde voordracht had de heer Lemaire succes. Na de pauze sprak de heer F .A. Hof de propaganda-rede, die slechts een kwartiertje duurde. Spr. sloot zich eerst aan bij hetgeen bij de opening door den voorzitter was gezegd over het niet nakomen van moreele finan cieele verplichtingen voor luisteraars naar de Vara-programma's, deelde vervolgens mede, dat de vooruitzichten voor de Vara zeer gun stig zijn. Spr. vergeleek het aantal nieuwe leden bij die van verleden jaar in September, waaruit bleek, dat de stijging van het leden tal, die het vorig jaar in het Winterseizoen ruim 10.000 bedroeg, nu reeds met 2500 was overtroffen. Spr. wees daarbij op de Wissel medaille, die de Vara voor haar afdeelingen beschikbaar stelt als premie op het werven van nieuwe leden. Verder wees spr. op de noodzakelijkheid om vooral in dezen critieken tijd, nu een groep van Sudeten-,,Hollanders" ons wil overleveren aan een dictatuur-staat, den omroep te steunen van een partij, die zich tot het uiterste zal inspannen om dit te be letten. Spr. stelde hierbij sterk op den voor grond de pogingen van die door de N.S.B. worden aangewend om vasten voet te krijgen in Ned. Oost-Indië en noemde het gevaar, dat wij een gedeelte daarvan zouden verliezen, lang niet denkbeeldig. Spr. wees er ten slotte op, dat de Vara zeer waardeert de rechts- gelijkschakeling, betreffende het vervullen van overheidsambten door leden van S.D.A.P. en N.V.V., die de Regeering thans heeft af gekondigd. Na de pauze werd een soort van revue ge geven, waaraan het geheele gezelschap van Kees Pruis medewerkte. Het was een soort propaganda-revue, waarin buitengewoon mooi spel werd gegeven en alleraardigste tooneel- tjes voorkwamen. De heer Standaard sprak weder een kort sluitingswoord. Het was een zeer geslaagde avond, die met een gezellig bal werd besloten. VOORZITTER NATIONAAL HERSTEL. Naar het orgaan van Nationaal Herstel mededeelt, heeft luit.-generaal H. N. A. Swart wegens gezondheidsredenen het voorzitter schap dezer beweging neergelegd. „Straat Soenda" te water gelaten. Gisterenochtend is van de werf der N.V. C. vander Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan den IJssel te water gelaten het voor de N.V. Koninklijke Paketvaart-Maat- schappij in aanbouw zijnde m.s. „Straat Soenda". De „Straat Soenda" is een dubbelschroef motorschip van ongeveer 6900 brufo register- tonnen en 9350 ton draagvermogen. De af metingen zijn: lengte tusschen de loodlijnen 137,16 m, breedte op buitenkant spanten 18.90 en holte tot het shelter-dek 11.96 m. De machine-installatie zal bestaan uit twee enkel werkende 4-takt „Werkspoor"-Diesel- motoren.elk met een vermogen van 4000 A.P.K., die het schip een dienstvaart zullen geven van ruim 16 mijlen per uur. Het schip ig bestemd voor de vrachtiijnen der K.P.M. tusschen Nederlandsch-Indië en omringende landen en het zal worden voor zien van een beperkte, doch uitstekende in richting voor 12 passagiers, die in acht één persoons- en twee tweepersoons-hutten zullen worden ondergebracht. Twee dezer hutten zul len van een eigen bad en toilet worden voor zien. Een zusterschip, het m.s. „Straat Malakka", is op dezelfde werf in aanbouw en zal over eenige maanden te water worden gelaten. De lieveling der jagers. P a t r ij z e n. Na lang talmen en treuzelen waren er dan toch eindelijk een paar warme dagen gekomen en hadden direct in de geheele vogelwereld en ommekeer gebracht. Alles begon aan een eigen „home' te denken en ook de Patrijzenkoppels, heel wat gedund gedurende den jachttijd, waren uiteen ge gaan. Na een tijdje van krakeelen, kijven en vechten hadden alle hanen een hennetje veroverd en werd er met den nestbouw begonnen, alhoewel hier niet veel werk van gemaakt werd. Was er geen natuur lijke kuil te vinden, dan krabde de hen er zelf een op een goed verborgen plekje en belegde dit met wat vezeltjes of iets der gelijks. Niet lang duurde het of het eerste tolvormige ei lag er al in, mooi geelbruin van kleur. Na een tijdje was het legsel vottallig en ging het wijfje op haar schat zitten broeden en na ruim drie en een halve week waren er twaalf jonge patrijs jes geboren. Lang hieven ze niet in het nest, want al heel gauw tippelden ze achter de ouden aan en wisten al spoedig hun eigen kostje op te schar relen. Ziet de Kievit b.v. z'n jongen belaagd, dan stormt hij op den vijand af en tracht hem op alle mogelijke manieren te verjagen of door zijn vlieg-capriolen de aandacht af te leiden. De Patrijs daarentegen houdt er een andere tactiek op na. Ze hurken, wanneer er gevaar in aantocht is, gezamenlijk doodstil neer m de heide en hun kleur komt dan zóó schitterend overeen met het overige geheel, dat ze haast onvindbaar zijn. Nadert echter de vervolger toch te dicht, dan springt een der ouden op en fladder-waggelt voor den belager uit en doet alsof hij niet kan vliegen. In negen van de tien gevallen wordt er dan gedacht met een gewonden vogel te doen te hebben en begint men een achtervolging en dat is juist de be doeling van vriend Perdix. Heeft hij den vijand ver genoeg naar zijn zin van het kroost vandaan gelokt, dan gaat hij met veel vleugellawaai op de wieken en er vandoor. Denk dan maar niet, de jongen nog te zullen vinden op dezelfde plaats, want deze zijn natuurlijk allang her en der verspreid. Als eindelijk alle gevaar geweken is, roepen de ouden hun kroost weer bijeen: „gie-rék! gie-rék!" en als allen verzameld zijn, gaan ze weer hun gewone gangetje. Een eigenaardig verschijnsel bij de jonge patrijzen, trouwens bij alle hoenderachtigen, is, dat de slagpennen reeds eerder te voor schijn komen dan de gewone veeren. Zoodoen de kunnen ze nu en dan op de vlucht even in de hoogte wippen en de viervoetige roofdieren raken dan gauw het spoor bijster. Als dan eindelijk de jongen geheel vlieg- vlug zijn, blijven ze nog in koppels bijeen en soms sluiten andere families zich er bij aan. Alles doen ze dan gemeenschappelijk: voedsel zoeken, rusten, opvliegen en somswor den ze ook gemeenschappelijk beschoten, want de patrijs is en blijft een zeer geliefd jacht- object. (Voor hen, die de patrijs niet kennen: hij is pl.m. 29 cm lang, van boven bruin, van on deren grijs van kleur en tevens hebben de mannetjes aan de onderzijde een donkerbruine, hoefijzervormige vlek. Hij hoort tot dezelfde orde als onze kip, nl. de Hoenderachtigen). Ons kleinste Veldhoentje. De fazant en de kwartel behooren eveneens tot de orde der hoenders. De eerste zullen de meesten van U wel kennen, maar van de Kwartel wil ik nog even iets zeggen. Dit is ons kleinste hoentje, nl. 1/3 kleiner dan de Patrijs. In de houding en gedragingen lijkt hij hier zeer veel op, eveneens de kleur, met dien verstande, dat over de kop en de rug lichte en donkere streepjes loopen. In tegenstelling met de patrijs, die stand vogel is, dus hier het geheele jaar blijft, Is de kwartel een trekker en houdt zich hier alleen op gedurende de zomermaanden. (Mei Augustus). Juist deze trek is zijn ongeluk want verscheidene dieren worden in het Zui den van Europa buitgemaakt engeconsu meerd! Zijn roep klinkt ongeveer als „pikkerwik!" of ,,Kwik-me-dit!" en in Zeeland noemt men hem daarom ook wel „Spiet-me-dit!" Dan leeft er in het Zuiden en Oosten van ons land nog een familie-lid, dat ongeveer zoo groot is als een kip, met een mooie liervor- mige staart, n.1. het Korhoen. de J. STOOMVAART MM. NEDERLAND. Bintang, pagg. 15 Oct. Gibraltar. Enggano, 18 Oct. te Nordenham. Joh. v. Oldenbarnevelt, 18 Oct. te Port Said Tajandoen, pass. 17 Oct. Beveier. RON. NED STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ Ajax, 18 Oct. te Amsterdam. Ariadne, 18 Oct. te Amsterdam. Achilles, 17 Oct. v. Algiers. Bennekom, 16 Oct. te Callao. Bodegraven, 16 Oct. v. Arica. Boskoop, 18 Oct. pass. Vlissingen. Calypso, 16 Oct. te New York. Costa Rica, pass. 18 Oct. de Azorr Euterpe, pass. 18 Oct. Lydd. Hermes. pass. 16 Oct. Gibraltar. Iris, 17 Oct. te Gdynia. Juno, 17 Oct. v. Algiers. Nereus, 18 Oct. te Amsterdam. Oberon, 17 Oct. te Gocek. Odysseus, 18 Oct. te Amsterdam. Orion, 17 Oct. v. Cadiz. Oranje Nassau, 16 Oct. v. Curagao Poseidon, 18 Oct. te Venetië. Van Rensselaer, pass. 18 Oct. Oue—ant Saturnus, 16 Oct. te Kimassi. Theseus, 18 Oct. te Stettin. Titus, pass. 17 Oct. Ouessant. HOLLANDAMERIKA LIJN. Beemsterdijk, 18 Oct. v. Rotterdam. Bilderdijk, pass. 17 Oct. Scilly. Damsterdijk, 17 Oct. te Willemstad. Delftdgk, 17 Oct. v. Southampton. Lochavon, 17 October te Balboa. Maasdam, 17 Oct. nabij Land's End. Narenta, 17 Oct. v. Swansea. Spaarndam, 15 Oct. nabij Scilly. Volendam, 18 Oct. te R'dam verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar, 18 Oct. Finisterre gepass. Dempo, 18 Oct. Gibraltar gepass. Indrapoera, 18 Oct. v. Southampton. Kertosono, 18 October v. Colombo. Kota Agoeng, pass. 18 Octber Perim. Kota Baroe, 18 Oct. te Antwerpen. Sibajak, 18 Oct. te Singapore. KON PAKETVAART MAATSCHAPPIJ, Boissevain, 14 Oct. v. Saigon. Maetsuycker, 15 Oct. v. Saigon. Nieuw Zeeland, 17 Oct. v. Singapore. Ombilin, pass. 17 Oct. Thursday Isle. Ruys, 16 Oct. te Kaapstad. Tegelberg, 17 Oct. v. Singapore. KON. HOLL. LLOYD. Montferland, 17 October te Montevideo. Waterland, 18 Oct. v. Cuxhaven. EMZETCO LIJN. Jonge Johanna, pass. 18 Oct. Finisterre. Jonge Anthony, pass. 18 Oct. Leixoes. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN'. Tjisadane, 17 Oct. te Shanghai. SIL VER-JA VA PACIFIC-LIJN. Bengalen, 15 Oct. te Singapore. Silverbelle, 17 Oct. v. Port Natal. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Alcinous, 16 Oct. te Swansea. Bellerophon, 15 Oct. v. Port Said. Calchas, 18 Oct. v. Kobe. Eurylochus, 17 Oct. te Liverpool. Myrmidon, 11 Oct. v. Port Said. Neleus, pass. 18 Oct. Gibraltar. Patrocles, 17 Oct. te Hongkong. Perseus, 11 Oct. v. Colombo. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alhena, 17 Oct. v. Santos. JAVA—NEW-YORK-LIJN. Kota Inten, 18 Oct. te Batavia. Weltevreden, pass. 17 Oct. Ascuncion. HOLLAND—WEST-AJFRIKA LIJN. Reggestroom, 17 Oct. v. Port Bonet. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ, (HollandAustralië Lijn), Almkerk, pass. 17 Oct. Ouessant. (Holland—Oost-Azië L(jn) Grootekerk, 16 Oct. v. Manilla. Meerkerk, 15 Oct. v. Suez. Meliskerk, 18 Oct. te Antwerpen. SOVJET-RUSLAND. Verscherpte bepaling. Tot dusver moesten in Sovjet-Rusland ten einde een kerkelijke gemeente in stand te kun nen houden minstens 20 personen schriftelijk bij de overheid het verzoek daartoe indienen; dit getal is thans tot minstens 100 personen verhoogd. TIEN JAAR 3IORGEN WIJDIN G. Het zal 19 November 1938 tien jaar geleden zijn, dat in het A.V.R.O.-programma een Morgenwijdingwerd opgenomen. Het initia tief daartoe ging uit van ds. mr. L. C. W. Eke- ring en ds. H. E. Gravemeijer, beiden te Am sterdam; eerstgenoemde nam de leiding op zich. Wat deze morgenwijding voor velen beteekeni heeft, bleef uiteraard vrijwel verborgen. Uit den kring der luisteraars hebben thans echter enkelen de hoofden bijeen gestoken om zich te beraden op welke wijze uiting zou kunnen wor den gegeven aan de dankbaarheid voor het vele, dat in de afgeloopen tien jaren door dezen arbeid werd geschonken. Het was hun bekend, dat ds. Ekering wars is van elke persoonlijke huldiging. Zij kwamen daarom op de gedachte een bedrag bijeen te brengen ten behoeve van de ziekenverpleging voor alle gezindten, die uit gaat van de wijk, waarvan ds. Ekering predi kant en voorzitter is. Het daartoe gevormde comité, dat alle luisteraars noodigt op het giro van den penningmeester een bijdrage onder ver melding „Tien jaar morgenwijding" te storten, is aldus samengesteld: Chr. Beels te Amster dam, mej. mr. S. M. Eeftinck Schattenkerk te Haarlem, G. J. K. baron von Lynden van Horst- waerde te Soestdijk, A. Abas te Amsterdam en M. Tegelaar, Terweegweg 12 te Oegstgeest, penningmeester (giro 176571/). KONINGIN HEDWIG. In Polen wordt geijverd voor de zaligspreking door het Vaticaan van de koningin van Polen Hedwig, die in de ll/e eeuw leefde en bij haar huwelijk met den Litauenschen vorst Jagiello het Christendom in Polen invoerde. Zij wordt ook in Litauen vereerd. Ook was zij de sticht' ster van de universiteit van Krakau, een der oudste van Europa. DE WINTERHULP. De Duitsche winterhulp die het vorige jaat een totaal van l/17y2 millioen Mark haalde, opende het nieuwe seizoen met zoo ontzaglijk groote giften, dat men taxeert het bedrag van het vorig jaar met minstens 1/0 te zullen overtreffen. Anderzijds is het arbeidsterrein van de winterhulp door het verdwijnen van de werkloosheid kleiner geworden. Een zeer groot deel van het bedrag komt zoodoende aan Oos tenrijk en het Sudetenland ten goede, waar noj velerlei nood te lenigen is. JONG NEDERLAND VOOR CHRISTUS. Men schrijft ons: De J. N. V. C. (Jong NcdeZ land voor Christus) actie trekt in ons land,~". aandacht. In eenige maanden tjjds vormdt™M zich in vele plaatsen des lands kringen van geren dei elk in hun eigen omgeving van geloofsbezit getuigen willen. Ze heeft zich.^n doel gesteld temidden van den geestely i nood onder de jeugd de positieve boodschap 1 redding alleen door Jezus Christus onder jonge menschen te brengen. Ze bedoelt niet j tvt t urengen. lue ueuvvw organisatie te zijn doch'louter en alleen een spiratie temidden van het reeds bestad jeugdwerk.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6