Met honderd Muzelmannen op een Turksche begraafplaats Frankrijks nieuwe luchtvaartpropmma Wij lazen voor Pleegde Greta Groen zelfmoord De bankzwendel te Amsterdam ln een Joegoslavische moskee Vrouwen die niet weten hoe oud ze zijn Zestien kloosterlingen veroordeeld Uit de Pers van heden Onze Oost Ruim 78 mil'ioen Duifschers Eerste Kamer Vlak voor me knielden de geloo vigen en prevelden koranverzen, waarbij hun hoofd op de maat heen en weer bewoog. Vanuit de Moskee hoorde ik de hooge zingen de stem van den g eb eds omroep er, vreemd en ver; op het dak koer den een paar duiven; een vlinder danste om de fez van één der bid dende mannen en de heele lucht was vol zomersche stilte. Om het Bosnische land te leeren kennen, was ik wederom in de ge legenheid eenige artsen op hun ex cursies te vergezellen. Zoo reed ik op zekeren dag weer mee naar een ge- zondlheids-station, maar ditmaal in een Mohammedaansch dorp, waar de dokters met vele moeilijkheden heb- te kampen. Want van de gesluierde vrouwen weigeren vele pertinent haar gezicht aan den geneesheer te toonen, laat staan dat ze zich wil len uitkleeden en door middel van een soort vraag- en antwoordspel moet hij dan maar zijn diagnose zien te stellen, waarbij alleen het uitvinden van den leeftijd al een puzzle is; in de meeste gevallen weten de vrouwen heelemaal niet hoe oud ze zijn en zoo wel, dan luidt het antwoord toch nog: „ik was 7 jaar toen de Oostenrijkers kwa men", „ik ben 2 jaar na de annexa tie geboren" of iets dergelijks. Met een schoon gezicht naar de kerkl Dezen keer bleef ik' niet met de patiën ten praten, want er daagde een Mohamme- daansche leeraar op die voor f 20.per maand de kinderen een beetje Turksch, Arabisch, Servisch en rekenen bijbrengt (een echte volksschool bestond hier nog niet) en die aanbood, mij de omgeving te laten zien. Allereerst gingen we naar oe moskee waar we een honderd geloovigen bij de beek verzameld vonden, die daar ijve rig bezig waren zich te wasschen, de voe ten, de armen tot de ellebogen, den nek en de ooren, maar vooral den neus, want het was Vrijdag en dus voor hen Zondag en niemand mag ongewasschen de kerk hinnen- komen. Met dit voorschrift heeft Moham med zijn volgelingen een onschatbaren dienst bewezen, want het is twijfelachtig, of ze zich anders wel vaak zouden was schen. Toen allen schoon waren, wacht ten we in het gras tot op de mina ret de Imam verscheen, die naar de 4 windstreken het gebedsuur af riep, Waarna allen opstonden en over het he£ rond de moskee klom men om naar binnen te gaan. Ik wist wel, dat vrouwen niet in de kerk mogen komen en wilde buiten het hek blijven staan, doch ik werd gewenkt nog wat nader te komen en verheugd volgde ik ze tot voor den ingang, waar ze mij een steen op het kerkhof aanwezen en me be duidden daar te gaan zitten tot zij terugkwamen. Daar zat ik Daar zat ik", temidden van Turksche gra ven met m'n rug tegen een zerk. Rechts had ik uitzicht in het dal met enkele ver spreide huisjes; vlak voor me knielden de geloovigen en prevelden koranverzen, waar bij hun hoofd op de maat heen en weer be woog. Vanuit de moskee hoorde ik de hoo ge zingende stem van den Imam, vreemd en ver; op het dak koerden een paar dui ven; een vlinder danste om de fez van een der biddende mannen en de heele lucht was Vol zomersche stilte. Het was een cigenaar- Gebedsomroeper op de minaret. dige gewaarwording, deze vreemde gods dienst zoo dichtbij; religie in een vorm die ik niet verstond. En toch, ondanks alle ernst was ook het komische niet ver; wanneer ik b.v. keek naar de diepgebogen mannen, die met hun voorhoofd den grond beroerden en daarbij zoo welbewust hun verscheurde broeken omhoog staken, terwijl ze af en toe stiekum achterom keken, om te zien of ik nog wel zat en vooral ook het voldane ge zicht waarmee ze tenslotte weer bij me kwamen en verklaarden: „so, wir sind fer- tig, mein Lieber." In de moskee. En toen moest ik" de moskee zien, maar alleen vanaf de vrouwentribune, want ze waren 't er niet over eens, of ik wel bene den in de kerk mocht worden toegelaten. Wel mocht ik de minaret beklimmen, maar dat was zoo'n nauw torentje, dat ik me er maar net door kon wringen, terwijl ik bij iederen stap vogelnestjes kapotkraakte. Ik vond 't maar griezelig en begreep ook niet, waar ik in 't donker toch steeds met m'n hoofd tegen aan bonsde, tot we weer in het licht kwamen en ik ontdekte, dat ik juist met m'n neus tegen de hielen van den Imam was beland, die natuurlijk door de sokken heenstaken. Ja, wat gelukkig, dat een Mohammedaan niet met ongewasschen voeten in de kerk mag komen! Vanaf de minaret nam ik een foto en dat vonden ze allen zóó prachtig, dat jk ,nu ook werd uit- genoodigd beneden in de kerk te komen om te fotografeeren. Maar aangezien daar geen banken waren, moest ik met m'n toestel op de geitevellen knielen om goed in m'n spie gelreflex te kunnen kijken. Maar toen wil den ook al die Mohammedanen in de spie gelreflex kijken, zoodat ik plotseling de heele Turksche gemeente op m'n nek had hangen. Toen we klaar waren trokken we onze schoenen weer aan en zetten ons weer op het kerkhof om gezamenlijk een nieuwe film in het toestel te leggen, want we wer den steeds betere vrienden. „Waar mijn man was?" Ik bepeinsde, dat als ik vooraf had geweten dat ik met een 100 Muzel mannen op een Turksche begraaf plaats zou zitten, ik misschien van pure schrik niet naar Joegoslavië zou zijn gereisd. En nuwat was het genoeglijk! „Of ik" met den dokter getrouwd was?" vroegen ze. „Nee", zei ik, maar „jawel", zei den zij, „met den dokter getrouwd; tadelos mein Lieber". Ik bleef er echter bij. dat dit niet waar was. Waar of mijn man dan was? Ik trachtte ze uit te leggen, dat ik onge trouwd was, maar toen schudden ze mee warig hun baarden en fezzen en tulbanden en vonden 't maar zielig, geloof ik. „Niks man?" „Nee, heelemaal niks." „Schtete" (jammer), zeiden ze, „aardige juffrouw, mooie bril, fijn fototoestel, maar niks man!" Ik probeerde een gezicht te trek ken in overeenstemming met m'n bekla genswaardig lot, maar toen ik zoo de kring eens rondkeeknee, toen voelde ik me toch niets misdeeld. M. T. BOEKEL. Volgend voorjaar 1748 eerste-li- nie toestellen. Belangrijke uit breiding van het kader en het personeel. Een nieuwe begroo ting, welke 9 milliard franken omvat, alleen voor de construc tie. Meermalen reeds hadden wij de gelegen heid te wijzen op de reorganisatie in snel tempo van de Fransche luchtvaartindustrie aldus de Parijsche luchtvaartmedewerker van de N.R.Ct. Het bezoek van de Engelsche delegatie onder leiding van maarschalk Sir Cyrill Newall heeft de dringende noodzaak van een spoedige vernieuwing van de Fran sche luchtmacht nog eens duidelijk aan het licht gebracht. Tal van besprekingen zijn er in de afgeloopen dagen gevoerd met den Franschen generalen staf der luchtvloot, in zonderheid met generaal Vuillemin, het hoofd van dezen staf. Tot goed begrip van de geheele materie en den omvang van het hoogst gewichtige vraagstuk van de Fran sche weermacht, heeft het zijn nut hier het nieuwste Fransche bouwprogramma in het kort weer te geven. Dit programma zal tij dens de aanstaande begrootingstoehandeling nader worden verdedigd. Het is erop berekend tegenover de geweldige Duitsche luchtbewapening zoo spoedig mogelijk een gelijkwaar dige luchtmacht te stellen. De lacu nes, wat het materieel aangaat, die tijdens de mobilisatie gebleken zijn, rechtvaardigen een voortvarend in grijpen. Het plan Guy-la Chambre. Wat omvat het nieuwe plan Guy-la Cham bre? De reorganisatie van de Fransche in dustrie zal het mogelijk maken, dat Frank rijk medio 1939 de beschikking heeft over 1748 moderne mach,ines voor de eerste linie bestemd. Hieronder vallen dan alle in het buitenland aangekochte en geleverde toe stellen. Niet alle in het buitenland geplaat ste of te plaatsen orders zullen dan afge werkt zijn. Dit aantal van 1748 zal in het snelste tempo opgevoerd moeten worden tot 2617. Voorts zal er een ruime reserve moe ten worden gevormd, opdat bedoeld aantal eerste-linie toestellen regelmatig in stand kan worden gehouden. Frankrijk zal da"n in het totaal moeten kunnen beschikken over 4000 moderne machines. Om tot dit potentieel te komen zal een crediet van 9 milliard worden gevraagd. Dit bedrag is dus uitslui tend voor de constructie bestemd. Voorts rullen er 6 milliard benoodigd zijn voor de bezoldiging van het nieuw aan te stellen personeel en voor de kosten van een noodwendige uitbreiding van het aantal vliegba- ses en haar installatie. Voor 1938 reeds zijn de effectieven van het luchtleger aanmerkelijk verhoogd. Het aantal officieren is van 2087 op 2550 gebracht en het aantal onder-officieren en soldaten van 35000 op 44000. Voor 1939 staat een tweede belangrijke uitbreiding op het programma. Voorloopig zal er dus een cre diet vereischt zijn van 15 milliard franken Het nieuwe bouwprogramma zal medio 1940 afgewerkt moeten zijn, tereijl eind 1939 reeds het volledige aantal nieuwe eerste-linie toestellen aanwezig moet zijn. Om dit te bereiken zal het invliegsvsteeim van prototypen grondig worden gewijzigd. Het zal veel minder tijd mogen kosten, zoo als thans het geval is. Na 6 maanden moet elk prototype, dat voldoet, in serie gecon» strueerd kunnen worden. Verbeteringen dienen dan tijdens de afwerking van de or der worden aangebracht. Ook voor de mo toren wordt de homologatie-tijd aanmerke lijk verkort. Het bouwen van beproefde buitenlandsche motoren met een hoog vermogen zal op voortvarende wijze in de hand worden ge werkt. En tegelijkertijd zal de Fransche mo tor-industrie er toe aangemoedigd worden den betreurenswaardigen achterstand door nationale producten in te halen. Zie hier in grove trekken hoe de Fran sche luchtminister in overeenstemming met generaal Vuillemin, wiens autoriteit op het gebied van de militaire luchtvaart haars gelijke niet heeft, zich de emancipatie der luchtmacht gedacht heeft op een praktisch en snel te verwezenlijken manier. Maar dan moet er ook continuiteit worden gebracht in de algemeene directie der Fransche lucht vaart. Omdat zij bij de bezetting van Salzburg hun meubels het raam uitgooiden! Uit Salzburg wordt gemeld, dat voor de schepenrechtlbank zich 16 Franciskaners, voor 't meeren- deel studenten in de godgeleerdheid hebben te verantwoorden gehad over „opzettelijke beschadiging van eens anders eigendom en minach ting voor bevelen der overheid." Het betreft hier de Franciscaners, die, aldus het D.N.B., de meubelstukken van hun nederzetting te Salzburg uit het raam hadden gegooid, toen deze nederzet ting moest worden ontruimd. De beschuldigde Franciscaners verklaar den, dat de meubels reeds lang in gebruik waren geweest en daarom geen bijzondere waarde hadden. Zij verklaarden voorts, al dus het D.N.B., dat zij de meubelstukken slechts uit het raam hadden gegooid omdat de termijn voor een behoorlijke ontruiming te kort was geweest. De- veroordeelingen. Een beschuldigde werd veroordeeld tot een maand, negen tot ieder drie weken, vijf tot ieder vertien dagen en een tot tien da gen arrest, Zij zijn geen van allen in beroep gegaan. Interieur van de kleine moskee. Links e o nis in den muur, rechts een soort pree'- stoel. Gewoonlijk liggen op den grond prach tige tapijten, hier in het eenvoudige dorp zijn het slechts geitevellen. ROND EEN BANKZWENDEL. Zooails wij in deze rubriek reeds deden uitkomen, beschuldigde Het Volk (S.D.A. P.) eenigo N.S.B.-ers er van, betrokken te zijn bij den dezer dagen ontdekten bank zwendel van de fa. Wiegerinck, Muschter en Co. te Amsterdam. Het Nationaal Dagblad (N.S.B.) tracht thans, in zijn antwoord aan de arbeiders pers, niet de beweringen van deze pers te ontzenuwen; neen, het blad gooit het over een anderen boeg en beschuldigt op zijn beurt een groep personen van één politieke partij er van, bij de bankaffaire betrok ken te zijn, n.1. eenige leden van de R.K. Staatspartij. De Mussertkrant schrijft? De S.D.A.P.-pers had blijkbaar op dracht, de aandacht van het. publiek af te leiden en zij bediende zich daartoe van verdachtmakingen aan het adres van een bekende figuur in de N.S.B., die met de zaak niets te maken heeft. Men heeft hier dus te doen met wat men militair noemt: een afleidingsoffensief van de S.D.A.P. ten einde de Roomsch Kath. Staatspartij te hulp te ko men. In het jaarverslag der N.V. „Nationale Lloyd" over 1934 (de verzekeringsmaat schappij dus, die door Wiegerinck en Muschter werd gedupeerd, doch welker boeken oveneens door de justitie in beslag zijn genomen) leest de redactie van het Nat. Dagbl. de navolgende namen: Commissarissen: Prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, president; E. J. M. Luykx, notaris, secretaris; G. Blonk Sr., industrieel; ir H Busscher oud-Hoofdingenieur der N.I.S.U. fabrieken; Ch. J F. M. Muschter bankier, nrof dr A. M. A. A. Steger, lid van de F >rste Kamer der Staten-Generaal (R.K.S.P.) Directie: J. G. F. Wiegerinck, directeur; G C W. Blonk, onder-directeur. Van dit gezelschap zijn thans de hccren Wiegerinck, Muschter en G. C. W, Blonk, I allen Staatspartijers gearresteerd, aldus het blad, dat verder schrijft: Wij kunnen dus vaststellen, dat de „Nationale Lloyd," toen zij in de macht van Wiegerinck en Muschter was gekomen, niet onder de zwart- roode vlag der N.S.B., maar onder de wit-gele vlag mét het krukken- kruis der R.K. S.P. het ruime sop op de financieele baren koos. Op een andere plaats in het N.D.B. wordt, in verband met de publicaties van het Volk over deze bankzwendel, de hoop geuit, dat „deze volksvreemde krant (het Volk) het niet lang meer zal maken".... DE MINISTER EN DE SPOORWEG PENSIOENEN. De Tweede Kamer heeft zich deze week zooals men weet, met groote meerderheid voor de opheffing van de pensioenkorting van het spoorwegpersoneel uitgesproken; slechts de anti-revolutionnairen en enkele jongere leden der Katholieke fractie stem den tegen. Minister van Buuren heeft na deze radicale utispraak van ons larorhuis de besprekingen over de spoorwegpensioe nen geschorst. De Telegraaf schrijft naar aanleiding van een en ander: Waar wij tegenop komen, en wat ook de minister niet wilde, was een failliete onderneming opnieuw belasten. Wij zijn overtuigd, dat in deze zaak de meerderheid van het land aan den- kant van minister Van Buuren staat. De Anti-Revo- lutionnaire partij, die_ niet ge schroomd heeft zich achter den mi nister te stellen, zal daardoor bij de kiezers eer winst dan verlies boeken. Een aangename verrassing was het voor ons, dat ook bij de jongere Katholieken het gevoel voor de realiteit de overhand krijgt. Indien wij in ons land ooit tot een ge zond spoorwegbedrijf willen geraken, dan zal, aldus het blad, de Tweede Kamer een andere houding moeten aannemen dan zij thans heeft gedaan. Minister Van Buuren wenschen wij toe, dat hij, ook in de toekomst, voet bij stuk houdt: zijn autoriteit zal daar niet onder lijden, maar slechts door winnen. GEZEUR OM OUD. Uit de Haagsche Post (lib.): Iedereen die niet ziende blind is voor de verschijnselen des tijds, ergert zich aan het gezeur dat gepaard gaat met de benoe ming van mr. Oud tot burgemeester van Rotterdam. Wij kunnen geen ander woord vinden voor de debatten en de moties, ge houden en ingediend in den gemeenteraad van Rotterdam, waarin ontevredenheid tot uiting wordt gebracht over het feit dat de ze benoeming „geen afspiegeling is van de samenstelling van den raad." Is het dezen zeurders niet voldoende, te we ten dat mr. Oud niet alleen een zeer be kwaam, doch ook een waschecht democra tisch man is? Van de anti-democratische groepen als de communisten en de N.S.B.hadden wij niet anders dan tegenstand tegen de benoe- mig verwacht. Ieder van deze doet het op zijn wijze. Maar b.v. de sociaal-democraten hadden democratischer moeten zijn. EEN SLECHT VERLEDEN i Op de agenda der a.s. jaarvergadering van den Vrijzinnig Democratischen Bond prijken twee punten, welke de bijzondere aandacht van „Het Volk" trekken. Ten lo. een gunstig prae-advies van het Hoofdbestuur op enkele af deel ings voorst el len, via de Kamerfractie bij de regeering op verlaging van de leerlingenschaal aan te dringen: 2o. een door het hoofdbestuur voorgestelde motie, waarin gezegd wordt, dat het regeeringsibeleid er op gericht moet zijn, met alle beschikbare middelen en in versneld tempo het aantal werkloozen be langrijk te verminderen. Hoe deze zwenking in de vrijzinnig-demo cratische politiek te verklaren? vraagt het Volk. Het lijkt ons. aldus het blad, niet onwaar schijnlijk dat hier de benoeming van mr. Oud tot burgemeester van Rotterdam haar invloed doet gelden. De nieuwe magistraat treedt daardoor af als Kamerlid en zal als voorzitter van zijn Kamerfractie vervangen moeten worden. Aldus komt de vrijzinnig- democratische fractie, zegt het arbeiders blad, losser van haar slechte verleden te staan en krijgt zij ruimer baan om voortaan een betere koers te volgen, SOLDAAT IN PLAATS VAN TIJGER DOODGESCHOTEN. Te Saroelangoen in Djambi heeft, naar de N. R. Crt meldt, de kapitein der in fanterie, de heer Edwards van Muyen, bij een aanval op een tijger, een Amlbonnee- sche soldaat doodgeschoten. „NATIONALE LLOYD" FAILLIET. De Amsterdamsche rechtbank heeft gis teren in staat van faillissement verklaard de N.V. Verzekeringsmaatschappij „Natio nale Lloyd", kantoor houdende Keizers gracht 267 te Amsterdam. De directeuren van deze N.V. waren de bankiers Wiegerinck en Muschter, die on langs, verdacht van ernstige fraudes, door de justitie zijn gearresteerd. Haar zuster was niets verwon derd over dezen geheimzinnig en dood. Onderzoek vrijwel doodgeloopen, In de afgeloopen dagen heeft de politie te Rotterdam wederom een groot aantal personen verhoord, in verband met den geheimzinnigen dood van Greta Groen, wier stoffe lijk overschot op den ochtend van 12 Oct. j.1. onder aan de trap in haar woning werd gevonden. Hoewel de politie tot nu toe al leen misdrijf veronderstelde, ont kent zij thans niet, dat er gege vens zijn, welke op zelfmoord wij zen, terwijl men zelfs een ongeluk niet uitgesloten acht. Een oudere zuster van Greta verklaarde, toen zij van den dood van haar zusje ver nam, „dat het haar niets verwonderde.". Verwonderde het haar niet, omdat Greta tweemaal hinderlijk gevolgd was door een man? Of had het meisje sterke aanvallen van melancholie, waaruit zelfmoord zou kunnen volgen? Van dit laatste is evenwel niets gebleken tijdens het leven van het slacht offer. Er is geen enkel motief voor zelf moord aanwezig in dit mysterie, dat om op heldering roept. En ongeluk? Dan blijft nog over de hypothese van het ongeluk. Greta Groen zou van de trap zijn gevallen en zoo ongelukkig terecht zijn ge komen, dat de dood zou zijn ingetreden. Maar op welke wijze is dan de deksel onder de deur naar de zolder gezet, zoodat dezeniet kon worden geopend en niet open kon vallen en waarom had zij een beddelaken om haar hals? Waarom ook heerschte er wanorde in de woning, welke steeds keurig is opgeruimd? De kans bestaat natuurlijk, dat nog nieu we aanwijzingen bij de politie binnenko men. Zooals de zaken nu staan is het on derzoek in deze zaak vrijwel doodgeloopen. Met de Sudeten mee... Door de inlijving van het Sudetengebied, is de bevolking van het „Groot-Duitsche Rijk" toegenomen met 3.595.000 tot een to taal van 78.700.000, volgens een publicatie van het rijksbureau voor de statistiek. Het Sudetengebied is practisch even dicht be volkt als het overige Duitschland, maar is meer geïndustrialiseerd. Ruim de helft der bevolking leeft van de industrie, een vierde deel van den land- en boschbouw, en een achtste deel van handel en verkeer. SOEPELHEID TEN OPZICHTE DER GE MEENTEN. NOG GEEN WETTELIJKE KOPPELING. De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot regeling van onze electriciteitsvoorizening met 32 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Blomjous, Bruineman en Schoemaker, allen R.K., Sikkes, S. D., en de voorzitter, C.H.,; de N.S.B.-fractie was bij de ze stemming afwezig. In zijn verdediging van het wetsontwerp merkt de minister van Waterstaat, de heer van Buuren o.m. op, dat er groote macht aan de regeering wordt gegeven, hetgeen echter geenszins zeggen wil dat er een vaarwel wordt toegewuifd aan het recht! Wat de gemeentelijke bedrijven betreft, is het 's ministers wensch, dat aan lang bestaande verhoudin gen niet abrupt een einde moet wor den gemaakt.. De koppeling. Het departement van Waterstaat is. al dus spr. niet geoutilleerd voor uitwerking van het koppelplan en zal dus moeten wor den uitgebreid. Het rijk zal dus bij den fi- nancieelen opzet van de koppel-regeling nauw betrokken zijn. Afgewacht moet dus nog worden het tot stand komen van een bepaald plan. De positieve verplichting tot koppeling zal door deze wet niet kunnen worden opgelegd.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 11