DE POPPENKAST ARZAN Heiie png£nó en tneiijei! Oplossing raadsel vorige week Goede oplossingen ontvangen vant Nieuw Raadsel EMPi WIIBOPI^ SÏI0 DOOR EDGAR RICE BURROUGHS Zijn jullie in de laatste maanden wel eens naar de Donkere Duinen geweest? Niet? Nu, dan moet je dat vandaag of morgen, als het weer het toelaat, beslist niet verzuimen. En vergeet dan niet een zakje voer mee te nemen voor de duiven. Je zal eens zien, hoe dankbaar ze daar voor zijn. Wij zijn de laat ste twee Zaterdagen geweest en werden door tientallen duiven verwelkomd. Ze waren soms inderdaad wat al te vriendelijk, want dan aaiden ze met hun scherpen nageltjes over je gezicht, zodat Fransje nog met een krab over z'n wang loopt. Maar 't is daar reuze leuk. Bij vijf, zes tegelijk vliegen ze op je armn, je hoofd, je handen, je schou ders en de kippen en de fazanten, de pauwen en kalkoenen, de ganzen en eenden, lopen om en op je beenen. 't Is de moeite waard om er heen te gaan. En dan, de Donkere Duinen in de herfst zijn ook prachtig. Ik wilde jullie dat even vertellen, omdat 't jammer zou zijn als je in deze tijd de tocht niet maakte. Het boek is van de week gewonnen door: Thijs Kater, Middenvliet 3, Julianadorp, Ik heb je het boek per post reeds toege zonden, Thijs en het zal dus wel in je bezit zijn. Dat was een verrassing, vond, je niet, vooral nu je door een zere voet aan huis ge bonden bent. Nu is het vooral een welkome afleiding. Repelsteeltje. Ja, dat is een prachtige oplossing, Repelsteeltje. Nu wij van de win ter niet op pad gaan, dat je bij meneer Krijgs man op de operette klas gegaan bent. Het „Gouden Fluitje" moet bijzonder aardig zijn. Wiesje Coster. Lees je de ondeugende streken van Dik Trom, Wiesje, Fijn hè, als je een jongen bent, dan kan je allemaal kat- tekwaad uithalen, dat een meisje niet zo gauw zal doen. Mijn jongens doen tenminste ook veel meer ondeugende streken dan ons meisje. Piet Wvjnants. Ik kan zien, dat het raadsel van de vorige week gemakkelijk ge weest is, Piet, bijna alle jongens en meisjes hebben me grote brieven geschreven. Ik heb er zoveel ontvangen, dat ik niet weet, of ik ze allemaal wel beantwoordden kan. Jan Wever. Ik ben met jou blij, dat de regenperiode voorbij is, hoor, Jan. Het leek wel een Indische regenperiode. Wat een water is er gevallen. Hele sloten vol, maar geluk kig, nu schijnt de zon weer en kom jij ook droog op school. Klaas Jellema. 't Is wel fijn, na zo'n stormnacht of dag eens naar het strand te gaan, Klaas, maar dan moet het niet gaan regenen, zoals bij jullie Woensdag, want dan kom je niet alleen nat, maar ook steenkoud thuis. Wat is de weg dan eindeloos lang, hè Gerard Jellema. Ja, ik vond het reuze leuk, jullie eens te ontmoeten, Gerard. Ik had me een heel andere voorstelling van jullie gemaakt en vond het daarom zo aardig jullie eens te zien. Piet Goebert. Dat kan ik me begrijpen, Piet, als al je vriendjes de stad uit zijn en je moet je helemaal alleen vermaken, dat je je dan wel eens verveelt, want dat valt niet me om alleen plezier te hebben. Er zijn maar weinig grote mensen, die zich alleen kunnen bezig houden. Tini v. Brederode. Veel plezier op de feestdag, dat je moeder jarig is, Tini, bezorg haar maar eens een fijne verrassing. Doe b.v. iets, wat je anders nooit doet. Ik aan je natuurlijk niet zeggen wat, maar denk er maar eens goed over. Je hebt de foto zeker ontvangen. Ik zag hem gisteren en heb hem toen meteen weggestuurd. Mary Jurg. Ja, daar heb je net een goede keus mee gedaan, Mary, met „Wer velwind" uit te zoeken. Weet je nog, dat een raadselvriendinnetje van de Heldersche Crt. ook eens een vliegtochtje gratis ge maakt heeft, van Rotterdam naar Amster dam? Dat was Marie Leys, die een kinder middag in Den Helder bezocht en toen aan den directeur van de K.L.M. schreef om gra tis vervoer naar Amsterdam. En dat werd toegestaan ook. Leuk hè? Cor Wulffelé. Ik heb die meneer, die de raadsels naziet, juist een standje gegeven, •Cbr, omdat jij de vorige week niet bij de goede oplossers stond. Hij heeft beterschap beloofd en ik hoop dus, dat jij en andere vriendjes niet meer hebben te klagen. Vrydag ben je jarig, ik ben dus vandaag wel wat erg vroeg met m'n gelukwensen, maar vol gende week kom ik telaat, dus nu druk ik je alvast maar een hand. By voorbaat hartelijk gefeliciteerd, hoor. Sjaantje Reynhout. Je bent dus een tree naar boven geklommen op <V padvin dersladder, Sjaantje en bevorderd tot hoofd kabouter. Dat is het begin en als je nu weer naar boven gaat, wat word je dan? Coen Coster. Nee, dat is laf, Coen, als je krabben in een vuurtje gooit. Jongens, die dieren martelen, zijn geen flinke jongens, 't is goed, dat jij en je vriendje dat niet doen en je moet andere jongens het ook afraden. Er zijn genoeg leuke spelletjes, die je doen kan, zonder dat je iemand pijn doet. Henny Blokker. Ik dacht, dat jij al zo goed raadsels op kon lossen, Henny, dat je ze uit je mouw schudde, tenminste zo'n gemak kelijke als vorige week. Je moeder heeft groot gelijk, niet alleen is het te duur, maar 't is voor kinderen ook niet wenselijk. Speel maar buiten, dat is veel gezonder. Greta Blokker. Je moet niet vergeten je raadsels in te zenden, Greta, want dat kan je een boek of taart schelen. Je weet nooit wanneer jij precies aangewezen wordt. Van daag was je niet de gelukkige. Marietje Snoek. Hoe oud is dat lieve broertje en zusje van je, Marietje Ik hoop, dat jullie net zo goed met elkaar op kunnen schieten als dat viertal van ons. Natuurlyk kibbelen ze ook wel eens, maar dat is altijd weer gauw voorbij, net als een regenbui. Maar spelen dat ze met elkaar kunnen! Jan Strous, Vlissingen. Ik zou best eens bij jullie in Vlissingen willen rondkijken, Jan temeer omdat het ook een marineplaats is. Als het niet zo ver was, kwam ik eens een dagje over, maar de reis duurt bijna een deg van Den Helder uit. Nu de zon schijnt, zal het wel weer fijn zijn bij jullie in de duinen net als hier. Piet Strous, Vlissingen. Fijn, Piet, dat jullie een schoolbibliotheek hebben, dan kan je met de regendagen tenminste ook genieten Buffalo zie ik nooit, ik kan hem dus niet persoonlijk vragen of hij je kent, maar z'n zusje en broertje doen aan de raadsels mee en die zullen het me vast wel eens willen schrijven. Rika Koningstein. Als je je opstel net zo gezellig geschreven hebt als je brief aan mij, Rika, krijg je vast een goed cijfer. Ik ben dus benieuwd wat je onderwijzer je geeft en je moet niet verzuimen, me dat volgende week te vertellen. Marietje Weeda. Het hangt er maar van af wat je gemakkelijk noemt, Marietje. Ik geloof niet, dat het raadsel van vandaag je veel hoofdbreken zal kosten. Kijk het mp.ar eens goed aan en stel je bovenkamer tje in werking, je zal zien, dan valt het mee. Joop v. d, Noll, Rotterdam. Dat is geen kleinigheid, Joop, dat die oude vrouw daar by jullie in Rotterdam iedere dag 1000 duiven voert. Maar ze heeft bepaald meer met de dieren dan met de mensen op, dat ze jullie telkens wegjaagt, met een stok nog wel, als je er naar blijft staan kijken. Piet v. d. Noll, Rotterdam. Tarzan wordt door heel wat vriendjes en vriendin netjes, jonge en oude, verslonden, Piet. Jij leeft dus ook mee met alle avonturen van Tarzan. Zeg, wil je aan je moeder zeggen, dat ik het wel heel vriendelijk van haar vond om die herinnering aan de Gelderland te sturen, maar hét is wat laat, om die nu nog op te nemen. Gerard Molenaar, 't Is voor jou eigenlijk maar gelukkig, dat het weer niet al te zon nig en mooi geweest is, Gerard, de laatste weken, want anders was het verlangen je vast te sterk geworden om uit bed te sprin gen. Moet je nog wel drie weken liggen? Wat mankeer je? Ik zou den sportredacteur moeten vragen hoe hy over die wedstrijd van Racing denkt, want ik moet eerlyk bekennen, dat ik er geen verstand van heb. Piet de Koster. Ik zie jou nog eens met pijn in je buik thuis komen door die natte beenen tengevolge van die grote plas achter jullie huis, Piet. Nu, die jongens van mij hebben iedere dag natte voeten en modder- schoenen. Ze zijn een loopgraaf aan het ma ken, op het land achter ons huis. Kuna Visser, Ik ben benieuwd of je woord houdt, Kuna, en ik zal volgende week eens opletten of jouw oplossing en je briefje er by zijn. Marianne Bruin. Ja, bij alle lelyke grommige dagen gaan we een fyne feesttijd tegemoet en wy hopen natuurlijk ook met onze kinderen straks langs de Sint Nico- laaswinkels te gaan. Ik moet nu al iedere avond aan kleine Frans vertellen van „Sinteklaas en Svarte Piet", zoals hij ze noemt. Agatha Kramer. Je zal het raadsel van vandaag ook zeker op kunnen lossen. Agatha, maar een vereiste is, dat je goed oplet, heel goed, want anders blijf je er over puzzelen. Teuntje Kloosterman, Ik vergeet ook wel eens wat, Teuntje, al moet je ervoor zorgen, dat het niet te vaak voorkomt. Meestal is vergeten een beetje luiheid van onze hersenen en daar mag je niet aan toegeven. Anton Vos. Ja, ik vind korfbalspel ook een leuk spel, Anton. Ik heb het vroeger wel eens een enkele keer gedaan, maar ik ben er nu te oud voor. Je moet uithoudings vermogen hebben, anders houd je het niet vol. Veel succes met jullie wedstrijden. Bep Wulffelé. Nu moet je nog „maar 140 K.M." lopen, Bep. Dat kost je nog wel een paar zolen en hakken. Hoe laat gaan jullie Zondagsmorgens op stap? Cornelia v. d. Vis, Oosterend (T.).Me niet in de steek laten, hoor Corrie. Volgen de week weer een briefje en je oplossingen. Truus v. d. Liere, Oost (T.). En hoe vond je het op de nieuwe school, Truus, zeker fijn hè? Alles lacht je tegen. Doe je de groeten aan Adrie? Je bent vandaag hekkesluitster Jongens en meisjes, tot volgende week. Pelikaan. Neeltje Blokker; Marietje Snoek; Marie Dekker; Johan v. d. Poll; Greta Blokker; Henny Blokker; Thijs Kater, Julianadorp; Coen Coster; Cor Wulffelé; Mary Jurg; Si- mon Visser; Riek Hendrikse; Corrie v. Bij- nen; Bali, en Annie v. Bijnen; Loekie Jans sen; Anie Janssen; Jo Verschoor; Tini v. Brederode; Hiltje Zijlstra; Nellie Rotgans; Jan v. Bale; Bep Wulffelé; Coen, Frits, Leontine en Neeltje Coster; Jan Koomen; Antoon Vos; Teuntje Kloosterman; Agatha Kramer; Marianne Bruin; Kuna Visser; Piet de Koster; Jan Bek; Gerard Molenaar; Hiske Zits; Joop en Piet v. d. Nol, R'dam; Marietje Weeda; Rika Koningstein; Wij nand Kerstens; Piet en Jan Strous, Vlis singen; Tillie en Ellie Bisschop; Eduard v. d. Poll; Piet Goebert; Annie Janssen; Ge rard en Klaas Jellema; Jan Wever; Piet Wijnants; Wiesje Coster; Cornelis v. d. Vis, Oosterend; Truus v. Liere, Oost. Neem het vrouwtjesschaap uit het hooi, Doe het vlot weg van de vloot, Neem een beetje dan van niets, En de kin weg van net kind... Rest je nog een goede vrind. Wie is de goede vrind EEN PLANTENATLAS. Op het ogenblik maakt men in Duits land een atlas, waarop precies is aangege ven op welke plaatsen en in welke gebie den bepaalde planten groeien. Je kunt dan direct op die kaart zien, waar een plant groeit. Er zijn nu al 500 plantkundigen mee bezig en 1000 gewone mensen, die aange boden hebben om mee te helpen. Iedere medewerker heeft voor elke plantensoort in het gebied waar hij werkt een bepaalde bladzijde uit te werden en op te schrijven. In het geheel heeft hij 400 of 800 van zul ke bladzijden te maken. WETENSWAARDIGHEDEN. In Township in de Verenigde Staten re gende het een tijdlang zó erg, dat de ri vier overstroomde Later, toen de overstro ming voorbij was, werd 200 pond aan vis gevonden. Al die vissen waren op het land blijven liggen, toen het water terug stroomde. In de warme bronnen op IJsland, Japan, Nieuw-Zeeland en Noord-Amerika zijn planten gevonden, die zó gewend zijn ge raakt aan het warme water, dat ze zelfs bij die hoge temperatuur goed kunnen groeien! Toen ze 's avonds aan tafel gingen, lag er op elk bord een papiertje waar op stond: „Direct na tafel naar de voorkamer gaan! Grote voorstelling!" Wie zou dat geschre ven hebben en wat zou ermee bedoeld zijn? Wat voor een voorstelling kon er nu in huis gehouden worden? „Wat krijgen we te zien, jongens?" vroeg vader, terwijl hij het kringetje eens rond keek.. De kleintjes waren ook erg benieuwd ze begrepen er niets van. Alleen Jan en Loesje lachten geheimzinnig en gaven ner gens antwoord op. „Jullie zullen het straks wel zien", zei Jan. „Wees nu maar niet zoo nieuwsgierig". De kinderen konden bijna niet rustig eten, zo verlangden ze naar de „voorstelling", al wisten ze helemaal niet, wat het was. En eindelijk waren ze klaar doelde, dat Jan sprak in de plaats van Hans en nu hoorden ze ook, dat Loesje de dingen zei, die Grietje eigenlijk moest zeggen. De heks kwam nu ook op het toneel en zo werd het hele sprookje gespeeld. Toen het afgelopen was, klapten ze alle maal in hun handen en Jan en Loes kwa men lachend te voorschijn. Ze moesten pre cies uitleggen, hoe ze het gedaan hadden. „Hebben jullie de poppenkast werkelijk zelf gemaakt?" vroeg vader. „Ja", zei Jan. ,We hebben een oude kar tonnen doos genomen en daar één kant zo van uitgeknipt, dat je naar binnen kon kij ken. Die randen hebben we later als gor dijnen geverfd en zo lijkt het net of het een echt gordijn is voor een echt toneel. Ik heb het huisje en de bomen op de ach- en mochten van tafel opstaan. Ze holden meteen naar de voorkamer. Het scherm van de grote slaapkamer stond midden in de kamer en daarachter verdwenen Jan en Loesje. Er stonden een paar stoelen naast elkaar en Loesje riep: „Willen de dames en heren maar even gaan zitten, we zijn di rect klaar Even geduld hebben!" De kleintjes begonnen te lachen van op winding. Ze sprongen en wipten op hun stoelen en riepen telkens: „Jan, is het nog niet klaar? Loesje, schiet nu een beetje op!" Eindelijk nam Jan het scherm weg en toen zagen ze een kleine poppenkast. Je kon het tooneeltje goed zien. Er stond een huisje op. „Dat lijkt wel het huisje van Hans en Grietje!" riep Elsje ineens en nu zagen de anderen het ook, het was werkelijk het huisje van Hans en Grietje op het toneel. Ze praatten tegen elkaar en zeiden, dat ze zo'n trek hadden om een stukje van dat lekkere huisje te eten, daarginds. „Die Hans, dat is Jan!" riep Leo. Hij be terkant geschilderd. Toen hebben we in de zijkanten smalle repen uit het karton ge knipt, daar konden we later de poppetjes doorschuiven. De popjes zelf hebben we eerst op karton getekend en toen geverfd en uitgeknipt. Uit smalle repen karton maakten we kleine gootjes, door telkens drie repen tegen elkaar te plakken. Daar zetten we de poppen in en om de beurt kunnen we nu zo'n gootje met een pop door de spleten in de zijwanden schuiven. We hebben daarstraks de deksel weer op de doos gedaan, dat ziet er leuker uit. Het is heus heel gemakkelijk en we vonden het erg leuk. De juffrouw van Loesje had het in de klas verteld en toen hebben wij het eens geprobeerd. Een andere keer zullen we een ander sprookje opvoeren. We kun nen precies spelen, wat jullie willen. Vin den jullie het leuk?" „Ja, ja!" riepen de kleintjes en ook vader en moeder zeiden, dat ze het erg leuk von den. Toen spraken ze af, dat ze de volgende Zondag na het eten weer een sprookje op zouden voeren. No. 13. Atan Thome beefde van opwinding, toen hij de kaart in zijn handen hield, die de weg bevatte naar de verboden stad, Athair ge naamd. Daar, in de onbekende bergen, be woond door een trots, geheimzining ras. was de vader der diamanten. Hy wilde deze in zyn bezit krygen, hetry door sluwheid, hetzy door diefstal. Nu kwam Thome in actie. Hij riep Lal Taask. „Ga naar den kapitein van de rivierboot en zeg, dat hij de boot gereed maakt. Ik wil vannacht reeds vertrekken inplaats van morgen. Daardoor laten wy Gregory en zijn vrienden achter, want zij kunnen pas volgende week een andere boot krijgen. Lal Taask verliet hem. Thome wendde zich tot Magra. „Ga jij naar Gregory en zyn vrienden en breng hen op een dwaal spoor. Ik weet, dat jij een zwak hebt voor dien bronzen Apollo, maar als je mij be driegt, dan zal ik jullie beiden wel krijgen. Atan Thome laat geen slachtoffer ontsnap pen "1 Daarna ging hy naar het vertrek, waar Helen gevangen werd gehouden. Haar ogen lichtten op, toen zy de kaart zag. „Wilt U me nu vry laten?" „Neen", zei Thome, „ik neem je mee naar Athair; ik houd je als gijzelaar. En daarby, ik verheug me in je gezelschap." Helen huiverde.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 15