„Toestand van ons land zorgwekkend Op weg naar Volksfront? Post raamt 8', millioen De Japanners bezetten Kanton DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER 22 OCTOBER 1938 ONZE REGEERING MIST POSITIEF CHRISTELIJK KARAKTER winst op 66e JAARG. No. 8445 KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) tt Volstrekte neutraliteit een gevaar Bestelling op bet platteland nog steeds gebrekkig Dit nummer bevat 16 pagina's LL/EERBERICHT DE BILT SEINTt Pachtkamers Alkmaar en Den Helder NAAR AMSTERDAM? Uitgave df Uiq. Ml Hoftaodi K V. M De» Helder HELDERSCHE COURANT Alvorens de leden van de Tweede Kamer zich in de algemeene be schouwingen hebben uitgesproken over de finantieele en economische toestand des lands, zijn er velen ge weest, die een woord van waardee ring hebben geuit over de blijde vie ring van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, en die hun meening hebben gezegd over de hou ding en de situatie van ons land in de voorbije spannende dagen. Men wees er op„ dat al is het oogenblik- kelijk gevaar op het laatste moment afge wend. dat als de regeeringen geen les uit het gebeurde trekken, de oorlogsangst en oorlogsdreiging blijft bestaan. Bovendien zal, ook al komt het niet tot een uitbarsting een totale finantieele en economische ont reddering een gevolg van de steeds toene mende bewapeningskoorts zijn. Een zinsnede uit de Troonrede: „Onze meer zorgvuldige als besten dig gevolgde politiek van zelfstan digheid" deed verscheidene leden opmerken, dat de traditioneele neu traliteitspolitiek van voor 1914 niet meer op zijn plaats is. Het is niet in overeenstemming met wat minister Pafiin in Oeneve heeft gezegd, na melijk dat Nederland tengevolge van de ontwrichting van het stelsel der collectieve veiligheid door de sterke opvoering der bewapening de ver plichting tot deelneming aan econo mische sancties krachtens artikel 16 van het pact niet als een bindende verplichting meer kon aanvaarden, maar dat het. trouw blijvend aan den Volkenbond, die verplichting als facultatief moest beschouwen, ge lijk dit van den aanvang af met be trekking tot de deelneming aan mi litaire sancties het geval is geweest. Als lid van den Volkenhond. aldus de le den, zal men zich hij "lken onrechtmatigen aanval on een anderen staat de vraag_ moe ten voorleggen, of en in hoeverre wij met inachtneming van onze levensbelangen deel zullen nemen aan een actie tegen den aan valler. Deze zelfstandigheidspolitiek bin nen het kader van den Volkenbond is geheel iets anders dan de oude neutraliteitspolitiek. Het is zeker niet in bet belang van de kleine na ties, zich van het beginsel der col lectieve veiligheid geheel los te ma ken en alleen heil te zoeken in eigen kracht. Enkele leden wijten de vernietiging 'van de collectieve veiligheid voor een rijk deel aan de houding van ons land. Men denke, zeggen zij, aan onze houding tegen over Ahessinië en China. Onze houding e genover de dicfatnurstaten wordt verscnU- lend beoordeeld. Sommige leden achten nei verkeerd dat bepaalde groepen in de rege ring een afkeer wekken tegen het nationaal socialisme. TOESTAND UITERST ZORGWEKEND. Als men dan den finantieelen en economischen toestand van ons land gaat beschouwen, noemen verschil lende leden den toestand uiterst zorgwekkend. De millioenennota con stateert, dat de onleving, die zich in 1937 heeft vertoond, weder tot hel verleden behoort. In die nota ontbreekt dan ook elk optimisme. Zij opent het vooruitzicht op een reeks van jaren met een zeer groote werk loosheid. Hoewel somimige leden de internationale invloeden geenszins wegcijferen meenen zij toch, dat het beleid dier regeering de ge volgen van de crisis in ons land heeft verergerd in stede van verminderd. Eenerzijds zijn door de bezuinigingspoli- tiek, zooals deze is opgevat, de koop kracht van het volk en de bedrijvigheid binnenslands aanhoudend verminderd. An- der7<'ds is nagelaten het bedrijfsleven door forsche maatregelen krachtig te stirnulee- ren. In de millioenennota wordt een aantal voornemens opgesomd, welke weliswaar niet zonder beteekenis ziin, maar die toch mede op grond van den langen duur, welke met hun doorwerking is gemoeid onvoldoende moeten worden geacht. Het gaat niet meer om het lenigen van de gevolgen der werkloosheid, maar om de bestrijding der werkloosheid zelf. Finan tieele overwegingen, meestal averechtscbe. weerhouden de regeering van een krachtige opwekkin"' van het economische leven. Al® de samenwerking met. Nederlandwh-Tndië door sommige leden is gelaakt, maken en kele leden de opmerking dat de millioe nennota de finantieele toestand van on& land te pessimistisch voorstelt. Op grond van deze zienswijze meen den deze leden zich nog hun oordeel te moe ten voorbehouden over de vraag of het ge- wenscht is. in vollen omvang over te gaan tot de verwezenlijking van de aangekondig de belastingplannen. Alleen op het gebied van defensie heeft de regeering zich doortastend getoond. In dringende omstandighe den kon plotseling 100 millioen wor den gevonden. Is er dan ook geen geld voor vergrooting der werkgele genheid? De bezuinigingen- Verschillende leden hebben met groote bezorgdheid kennis genomen van de in te voeren belangrijke bezuinigingen. Daarmede zal de geschiedenis heeft dit geleerd de koopkracht en de bedrijvigheid van ons volk opnieuw worden ondermijnd. Met leedwezen wordt geconstateerd dat in de troonrede, zooowel als in millioenennota, elk woord over ouderdomszorg en verbete ring van onderwijs door verlaging der leer- lingenschaal wordt gemist. Ons volk geestelijk vervallen? Sommige leden merken op dat ons land langzaam maar zeker afdrijft naar het volksfront. De opheffing van de z.g. defensie verboden voor S.D.A.P. en N.V.V. en de invoering van het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van na- tionaal-socialistische mantelorgani saties wijzen hierop. Onder een volksfrontregime gaat ons land het staatsbankroet tegemoet, meenen zij. Andere leden, die zich aansloten bij hen, die er op hadden gewezen, dat de regeerings- politiek geen enkel kenmerkt draagt van het positief-christelijk karaktere dat het kabinet zich zelf bij zijn optreden heeft toegekend, stelden de vraag, of een beroep op de chris telijke levensopvatting ter aanbeveling en ondersteuning van die politiek niet een mis bruik is te achten, waardoor het Christen dom wordt geschaad. Er zijn ernstige ver wachtingen gewekt bij het christelijke deel van ons volk. Na het eerste jaar van voor bereiding zouden de Christelijke daden vol gen. De troonrede heeft aan deze verwach tingen allen grond ontnomen. Ernstig becritiseerden sommige leden het dat een christelijke regeering zoo weinig doet ter bevordering van den Zondagsrust. Waar de Katholieke ministers van zich hebben doen spreken is aller minst reden tot pochen. Men den ke aan het geval-Oss! Het vrije ruilverkeer. Sommige leden gaven als hun mee ning te kennen dat de eenige maat regel die ons land kan opheffen uit de crisis zal zijn, het vrije ruilver keer. Daarvoor is echter internatio naal overleg noodig. In dit verband wezen enkele leden er nog op, dat het dan toch niet juist is, dat Neder land nog steeds de Sovjet-Unie niet wil erkennen. Daarvan wordt de uit voer zeer belemmerd. Eenvoudige levenswijze. Dezelfde leden, die op het geestelijk verval van ons volk wijzen, wenschen maatregelen om tot een eenvoudige levenswijze te komen. Slechts dan kunnen de belastingen worden verlaagd. Gebroken moet worden met de huidige landbouwpolitiek, vrijheid moet er zijn zonder afschaffing van allen steun. De belastingpolitiek. Waardeering werd uitgesproken voor het streven der regeering te komen tot een reëele opstelling van het budget, als richt snoer van haar beleid. Echter mogen nieu we belastingen slechts een aanvullende bron vormen. Wat defensie betreft, mag er van moeizaam opgebrachte belasting gelden geen cent worden uitgege ven, welke niet werkelijk in het be lang van defensie is. Twijfel wordt uitgesproken over de doel matigheid van belastingheffing bij de bron. Verscheidene leden zullen ernstige bezwa ren opperen wanneer in de nieuwe belas tingheffingen elke progressie ontbreekt.' Somimige leden zeggen dat in het algemeen bet bedrijfsleven moet worden ontlast van beffingen, welke niet afhankelijk zijn van* het maken van winst. De voorgenomen wijziging van de wet op de personeele be lasting beboort daartoe te strekken, terwijl in dit verband tevens in aanmerking komt de schrapping uit de gemeentewet van de zakelijke bedrijfsbelasting. -aagd wordt welke accijnzen de re geering denkt te verlagen. Als eenige op merkingen zijn gemaakt over de nood der groote gezinnen, de gevaarliike trust en kartelvorming, wordt gezegd. dat men gaarne meer vastheid van beleid had ge zien bij de kwestie van het Centraal Vlieg veld. De algemeene beschouwingen sluiten met eenige opmerkingen over de toenemen de zedenverwildering, waartegen de regee ring onvoldoende optreedt. „EEN ZOO HOOGE WINST BEHOORT GEEN REGEL TE BLIJVEN". OP VERLAGING TELEFOONTARIEVEN AANGEDRONGEN. In het voorloopig verslag der Twee de Kamer verklaarden sommige le den, onder de huidige omstandig heden met 't oog op de financieele positie des rijks met een winstra- minu voor het Postbedrijf van f 8.500.000 ook voor het jaar 1939 ac- coord te kunnen gaan. Zij spraken echter de hoop uit, dat het binnen afzienharen tijd mogelijk zal wor den de winst deels ten goede te doen ko men aan het publiek en deels aan het personeel. Een zoo hooge winst behoort huns inziens in ieder geval geen regel te blijven. Van verschillende ziider werd opnieuw geklaagd, dat de postbestelling op het plat teland nog steeds gebrekkig en op vele plaatsen bepaald onvoldoende is. Sommige leden verzochten den minister een wijziging van de postwet in overwe ging te nemen in dezen zin, dat de pos terijen niet langer gehouden zullen zijn alle drukwerken, die worden aangeboden, te verzenden. Deze leden achtten het in strijd met het algemeen belang, dat een overheidsbedrijf wordt gebruikt om drukwerken te versprei den, die kennelijk in strijd zijn met de open bare orde en de goede zeden. Van verschillende zijden werd er bij den minister op aangedrongen, de telefoontarie ven verder te verlagen. Het personeelsvraagstuk. Verscheidene leden keurden af, dat het P.T.T.-bedrijf steeds verder wordt gerationa liseerd. Hunsinziens is de werkloosheid daardoor aanzienlijk vergroot. De regeering is naar hun meening ernstig in haar taak te kort geschoten door dit toe te laten. Afgekeurd werd voorts dat de zg. zoom van arbeidscontractanten steeds verder wordt uitgebreid. Verder werd opnieuw critiek ge oefend op het feit, dat vele z.g. loca le krachten, waaronder er zijn met 8, 10 en 12 dienstjaren, nog steeds niet in vasten dienst zijn aangesteld. Ook tegen het aanstellen van vele jeugdige werkkrachten en in het bij zonder van meisjes, hadden verschei dene leden ernstig bezwaar. De werk loosheid onder de volwassen mannen wordt er door bevorderd. De radio. Verscheidene leden constateerden met in stemming, dat op radiogobied geleidelijk een goede samenwerking is tot stand gekomen en een betere verslandhouding is gegroeid, ter wijl ook ten aanzien van de vraag, welke uitzendingen kunnen worden toegelaten, in het algemeen een bevredigende gedragslijn wordt gevolgd. Als een ernstige afwijking van deze gedragslijn beschouwden zij ech ter het toestaan van de op 5 Juli j.1. door den K.R.O. uitgezonden rede van mejuffrouw. M. Voogd: „Het hart van het nieuwe Spanje", waarin de opstand in dat land werd verheer lijkt. Fabrieken, regeeringsgebouwen en vestingwerken door de Chinee- zen opgeblazen. Ook Hnnkan wordt ontruimd. Gisterenmorgen acht uur werd Kan ton opgeschrikt door een reeks ge weldige ontploffingen. Het bleek, dat het Chineesche opperbevel order had gegeven tot een systematisch opbla zen van alle regeeringsbureaux, in dustrieondernemingen en andere be langrijke gebouwen en bruggon. Intuschen loeiden de sirenes hun waarschuwing tegen luchtaanvallen uit, waardoor de verwarring nog grooter werd. Bq het aanbreken van den dag dreun de de stad van het gebulder der zwa re artillerie, het voorbijdonderen van tanks en het voortstappen van dui zenden soldaten; de Chineesche le gers trokken zich in westelijke rich ting terug. SAfiNKOF Deze militaire aftocht vormde het sein voor een koortsachtige ontruiming op het aller uiterste oogenblik. Duizenden burgers trok ken den geheelen morgen door de straten der stad weg. Na de evacuatie door de pro vinciale en gemeentelijke autoriteiten werd slechts een schaduw van een militaire bezet ting voor de controle over Kanton achterge laten. Op de ontruiming volgden nog weer ontploffingen, toen achtereenvolgens cemen ten vestingwerken, papierfabrieken, electri- sche centrales en regeeringsgebouwen in de lucht vlogen. De minder belangrijke instellin gen werden in brand gestoken. Vele wijken in de stad staan in lichte laaie, zonder dat door brand weer wordt ingegrepen, aangezien de brandwachten reeds uit de stad ver trokken waren. Het handjevol Chineesche soldaten, dat achtergelaten was, maakte het den Japan- neezen moeilijk. Vernomen werd, dat de Ja- panneezen. reeds op den rand van de bin nenstad waren, toen een zwaar machinege weervuur geopend werd in Toensjan, in de oostelijke wijk, om 15 minuten over vier. Een aantal Japansche vliegtuigen verscheen, cir kelde op slechts geringe hoogte boven de stad, doch wierp geen bommen neer en open de geen vuur. Op het Sjamien-eiland hebben de Britsche en Fransche autoriteiten de straten van burgers gezuiverd en de conces sies versterkt met marinetroepen. Ooggetui gen, die langs de poorten van Sjamien pas seerden en uit de buitenwijken kwamen, deelden den wachthoudenden mede, dat twintig tanks met Japansche vlaggen Toeng- sjan reeds waren binnengerukt. Een melen met twee maten zagen sommige leden in de beslissing van 's ministers ambts voorganger, om aan de Vrijdenkersomroep- vereeniging allen zendtijd te ontnemen. Sommige leden achtten het niet juist, dat de omroepvereenigingen op allerlei gebied, o.a. door het uitgeven van kalenders en der gelijke, met bedrijven in concurrentie treden. Zij verzochten den minister te willen bevor deren, dat deze vereenigingen zich beper ken tot haar eigenlijke taak, het verzorgen van uitzendingen. Het had verder de aandacht van sommi ge leden getrokken, dat de minister de goedkeuring heeft bevorderd v. verordenin gen op het heffen van retributie (precario) waarbij zoo abnormaal hooge bedragen van de particuliere radiodistribuanten worden gevorderd, dat deze heffingen het wettelijk karakter van retributie missen en zij boven dien. zoo zij al niet de levensvatbaarheid van de bedrijven bedreigen, in elk geval de mogelijkheid om een redelijke winst te behalen in sterke mate verkleinen. Deze leden waren van oordeel, dat het. ge zien de geldende bepalingen van de gemeen tewet. niet oirbaar is bii de heffing van re tributie voor leidingen, enz., van radiodistri butiebedrijven een anderen maatstaf aan te leggen dan voor leidingen enz. van ieder ander particulier bedrijf gelden. Huns in ziens laat de wet ook niet toe, bij heffingen van retributie rekening te houden met de financieele positie van de bedrijven, waar van geheven wordt. -tli -<■» Verwachting: Meest matige, in het O. tijdelijke zwakke, Z. O. tot O. wind, plaatselijk nevelig, overigens licht of half bewolkt, droog weer, koude nacht, zelfde tempe ratuur overdag. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. De Japanneezen te Kanton. De voorhoede der Japansche troepen werd gevolgd door tanks en andere gemechani seerde eenheden. Tegen het einde van den middag bezette een belangrijke Japansche troepenmacht de oostelijke wijken der stad. Zoowel de Britsche als de Fransche auto riteiten hebben met vlaggen de grenzen der concessies aangegeven, terwijl strategische punten bezet zijn door mariniers, die over machinegeweren beschikken om een mogelij ken trek der Chineesche menigte naar Sja mien eiland moeten tegengaan. Ook de ontruiming van Hankau gaat voort. De ontruiming van Hankau wordt in ver sneld tempo voortgezet. Reeds sedert Don derdag is te Hankau het gebulder der ka nonnen te hooren. De laatste stroomop waarts varende boot was stampvol vluchte lingen. Men verwacht, dat zich, wanneer de Japanneezen Hankau binnenrukken^ich bij na geen imenschen meer in de stad zullen be vinden. De buitenlanders hebben zich voor het meerendeel in de internationale neder- zetting in veiligheid gebracht. Vertrek van Tsjang-Kai-Sjek uit Hankau zou aanstaande zijn. Reuter verneemt uit betrouwbare bron. dat het vertrek van Tsjang-Kai-Sjek uit Hankau van oogenblik tot oogenblik verwacht kan worden. Benoeming leden. Bij Kon. Besluit zijn met ingang van 1 Novemlber voor den tijd van vijf jaren be noemd tot leden van de pachtkaimers van de volgende kantongerechten: Alkmaar: A. Quant te Heerhugowaard en J. Kroon Jz. te Oudkarspel. Den Helder: G. Feber te Eierland (Texel) en C J. Maters te Koegras. dan alleen per W.A.C.0 Autobusdiensten. Snelste en voordeligste autobusverbinding. Vraagt onze winterdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1