Kanton in brand N.S.B. gesloten voor Joden Japan lapt Engeland aan zijn laars! DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER r Chi neezen steken De opzienbarende arrestatie te Bergen Tocsfand in Pa'estina verbetert Japan wil nog niet onderbandelen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 24 OCTOBER 1938 66e JAARG. No. 8446 De Koningin geniet van het herfstschoon Roosevelt aan de zijde der Joden Dit nummer bevat 8 pagina's vl/EERBERICHT DE BILT SEINTi Moordaanslag in de Betuwe HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG DE BUITENLANDSCHE CON- CESSIES BEDREIGD. - NOOD TOESTAND IN HANKAU, SPOORWEGVERKEER NAAR HET ZUIDEN GESTAAKT. Op het oogenblik woeden te Kan ton geweldige branden, welke door de Chineezen zijn aangestoken en thans ook naar de grootste gebouwen zijn overgeslagen. De wind, die in de richting van Sjamien waait, heeft talrijke nieuwe branden doen ont staan, waardoor de Fransch-Britsche Concessie wordt bedreigd. Het Fran- sche ziekenhuis Doumer, dat even eens bedreigd wordt, is ontruimd. Overigens is het in de stad onnatuurlijk kalm, gezien de gebeurtenissen van de laat ste 24 uur. De Japanneezen blijven de stad binnenrukken van de oostzijde. Sommige Japansche eenheden, die op de oevers aan de andere zijde van Sjamien stonden, wuif den de belangstellende toeschouwers in de buitenlandsche concessie toe. Intusschen trekken in burger gekleede Chineezen, die als Japansche agenten optreden, door de stad en dringen er bij de bevolking op aan kalm te blijven. De correspondent van Reuter was de eer ste burger, die de Japansche officieren, wel ke het bevel voerden over de voorhoedetroe pen, begroette. Na den Britschen politiecom- mandant te hebben begroet, verklaarde een Japansch officier, dat de Japanneezen de stad en omgeving thans geheel beheersch- ten en dat het opperbevel van het Japan sche expeditieleger waarschijnlijk binnen twee of drie dagen Kanton zou binnentrek ken. Geen 60 K.M. van Hankau. Volgens een frontbericht zijn de Japansche troepen geen zestig k.m. meer van Hankau verwijderd, doordat zij gisteravond b'ezit hebben genomen van Sintsjau, gelegen ten N.W. van het Zondagmiddag veroverde Linsjanho. De Japansche marinestrijdkrachten op den Jangtse zijn heden tot op 40 zeemijlen van Hankau gekomen. De troepen van de noordelijke groep heb ben de grens der provincies Honan en Hoe- peh overschreden en vechten aan de spoor lijn PekingHankau, om Woesjengkwan, de sleutel van den Woetsjengpas. Volgens me- dedeelingen van Chineesche zijde zijn Ja pansche troepen aan land gezet op twee pun ten van de Paarlrivier, gelegen nabij de grens van de nieuwe gebieden van Hong kong en in de nabijheid van de Portugee- sche bezittingen Macao. Voorts wordt bevestigd, dat de Chinee sche forten, welke Bocca Tigris beheerschen, zwijgen. Tsjang Kai Sjek nog in Hankau. De berichten, dat Tsjang Kai Sjek en zijn vrouw Hankau verlaten hebben, zijn niet juist. De correspondent van Reuter heeft gistermorgen gedurende 20 minuten met me vrouw Tsjang gesproken, terwijl de maar schalk zelf in zijn kantoor vertoefde. Zesendertig bommenwerpers hebben deel genomen aan den eersten grooten luchtaan val sinds verscheidene weken op de Chinee sche steden in de provincie Woehan. Acht tien toestellen bombardeerden het station VVoetsjang, waardoor verscheidene branden ontstonden, terwijl de andere achttien ma chines zich concentreerden op het kleine station, dat genoemd wordt „tien kilometer van Hankau." Kansen op wapenstilstand ge stegen? In gematigde politieke kringen hëeft men met oprechte verlichting kennis ge nomen van den val van Kanton, die, naar men zegt, zeer gunstige gevolgen voor de binnenlandsche politiek kan hebben. De val van Hankau zou aanleiding kun nen zijn tot een „niet-verklaarden wapen stilstand", tijdens welken Japan in een keizerlijke proclamatie Tsjang-Kai-Sjek van het politieke tooneel zou doen ver dwijnen, den grondslag zou vaststellen voor een nieuwe Chineesche regeering en een nieuwen Kwomintang, los van Mos kou, en met die regeering verdragen zou sluiten, waarin geen oorlogsschatting ge- eischt zou worden en een geleidelijke te rugtrekking der troepen zou worden toege zegd. De militaire operaties zouden dan be perkt worden tot zuivering en een breken van een mogelijk door Tsjang-Kai-Sjek ge rjraniseordon tecepstarHl in bot binonlani Van militaire Japansche zijde wijst men !r echter op. dat de tijd voor onderbande- lingen nog niet is gekomen. De innerlijke "wakte van het z.g.n. Chineesche eenheids- ont is, zoo wordt verklaard. d"idel\jk r">- w'orden en het is noodig, Zuid-China door het aanleggen van nieuwe steunpunten vol ledig af te sijden. In binnenlandsch-politiek opzicht moet 't eenheidsfront tegen Tsjang Kai Sjek door de hechtere aaneensluiting van de natie versterkt worden, hetgeen 't beste kan geschieden door de ontbinding der partijen en de omvorming van een uniforme ..keizerpartij" onder leiding van Prins Konoye. Een Britsche weigering. De Britsche marine-autoriteiten hebber geweigerd, te voldoen aan de Japansche verzoeken om de schepen te verwijderen van Hankau en de Paarl-rivier te Kanton. Alle schepen te Hankau worden ter hoog te van de Britsche concessie samengetrokken en die te Kanton hliiven liggen ter hoogte van de concessie Sjamien. Aan de Japan neezen is dienovereenkomstig bericht ge zonden. De toestand in Hankau. Te ITankau ziin alle winkels gesloten en er is minder verkeer, daar een groot deel der burger bevolking de stad heeft verla ten. Een Chineesche electriciteitscentrale werkt niet meer. De Fransche concessie ont vangt nog steeds stroom van een Britsche centrale. Men verwacht, dat de watervoorziening spoedig zal worden stopgeet. De Fransche autoriteiten hebben voor zorgsmaatregelen genomen voor de verzeke ring van de electriciteit met behulp van dynamo's op Fransche kanonneerbooten. De Provinciale autoriteiten van Hopei hebben zich naar Tsang hegeven Het spoorwegverkeer van Hankau naar het zuiden is met ingang van vandaag ge staakt. Men zegt, dat Zaterdag bij een luchtaan val niet veel schade is aangericht. Een autorit door de bosschen- Vergezeid van een hofdame heeft H.M. de Koningin gistermiddag een autorit gemaakt. Enkele minuten voor half vier keerde zij weer op het paleis 't Loo terug. De tocht, welke ruim één uur duurde, ging langs en kele der mooiste piekjes van de Veluwe, n.1. de Dassenberg en Hoog Soeren, waar de bosschen thans volop in herfsttooi prijken. NOG GEEN ENKEL BEWIJS VAN B. HAD DE MAN WEL EEN VERHOUDING MET EEN ANDERE VROUW? In aansluiting op hetgeen wij in ons blad van f,1. Zaterdag publiceerden over de opzienbarende arrestatie te Bergen, kunnen wij nog het volgende medeelen: Wij hebben naar een en ander nog een uitgebreid onderzoek ingesteld en verno men, dat direct na bet gebeurde eerst in Alkmaar en later ook in Bergen gefluis terd werd, dat dit ontzettende ongeluk wel eens geen ongeluk kon ziin. doch opzet. Ook B. waren deze nraaties ter oore geko men en hij heeft ze steeds met den meesten nadruk ontkend. Vast is komen te staan, dat B. nog maar zéér kort de kunst van het besturen van een auto machtig was en dat buren en kennissen hem hadden afgeraden met vrouw en kin deren uit rijden te gaan. Oorspronkelijk beeft B. gemeend, dat de auto te water was gereden door een defect aan de stuurinrichting, doch dit ie zéér wel mogelijk, dat door de een of andere oorzaak B. de macht over z'n stuur is kwijt geraakt en de auto daardoor in het Noord- Hollandsch Kanaal is terecht gekomen. Kortgeleden heeft men in een café, on der Schagen, het vermoeden uitgesproken, dat B. de auto met voorbedachten rade heeft te water gestuurd en B. die toevallig in dat café aanwezig was, ontstak daardoor zoozeer in woede, dat hij een stoel greep en den man, die deze aantijging uitte, te- lijf wilde gaan. Voorts is het heelemaal niet zeker, dat B. een verhouding had met een andere vrouw. Het betreft hier een meisje, dat diende bij een mevrouw, die aan den overkant van de fam. B. woonde. Bij dit meisje nu kwam ook de vrouw van B. dikwijls en vaak wandelde de dienstbode met de kin deren van het echtpaar B.- Toch wel minnenijd? Het meisje, dat reeds eenigen tijd gele den uit Bergen vertrok heeft naar men ons mededeelde thans een geliefde en deze schijnt de zaak aan het rollen te heb ben gebracht. Een en ander leidde tot het voorloopig aanhouden van B. Het eerste verhoor vond plaats op Maandag 10 September ten huize van den verdachte. De politie vond toen nog geen termen aanwezig om B. in arrest te stellen. Vrijdag j.1. heeft echter de Officier van Justitie zijn aanhouding verzocht. MUSSERT DEMONSTREERT ANTI-SEMIETISME. In de dezer dagen te Amsterdam ge houden besloten bijeenkomst van de N.S.B. heeft ir. A. A. Mussert zijn standpunt ten aanzien van de Joden in Nederland nader bepaald en dui delijker geformuleerd dan hij dat ooit heeft gedaan. Hij wil alle na 1 Augustus 1914 in ons land binnen gekomen Joden eerlang verwijde ren. Dit is het voornaamste nieuws van deze bijeenkomst in het R.A.I.-gebouw, waaraan negenduizend werkende leden van de partij, voor het meerendeel in uniform gekleed, deelnamen en die bedoeld was ter inleiding van de verkiezingscampagne. Geen staatsabsolutisme. De heer Mussert hield aan het slot een rede van meer dan een uur, waarin hij o.m. bevestigde zoowel Duitsch-gezind als Itali- aansch gezind te zijn omdat ons land zonder Duitschland en zonder Italië allang een stuk van het Sowjetrijk zou zijn geworden. Hij verklaarde voorts te zullen strij den tegen politiek Katholicisme en politiek Protestantisme, echter niet tegen de kerken als zoodanig. Verwe reldlijking van de kerk, zoo zeide hij, die leidt tot een wereldsch kerkab- soiutisme. wijzen wij evenzeer van ons af als staatsabsolutisme. Ten aanzien van het anti-semietisme, waar over hij uitvoerig sprak, zeide de heer Mus sert naar het Hdbld. meldt, te zijn voor het Nederlandsche vo'k en dus tegen alle mach ten die ons volk belagen en uitbuiten, die het'zijn karakter willen ontnemen en het 1*1 slavernij willen brengen De Joodsche macht wil hij breken. Van het twaalf miilioen zie len tellende Joodsche volk wonen er'n paar honderdduizend te midden van ons volk. voor een groot deel onvermengd. Deze paar honderdduizend nemen -geleidelijk maar ze ker den Nederlandschen bodem in bezit Zij gaan den handel beheerschen, zij brengen de industrie onder hun macht. Ook willen zij. aldus Mussert, de opvoeding van de Neder landsche jeugd beheerschen, recht spreken over het Nederlandsche volk en uitmaken hoe dit volk moet denken, zich gedragen en handelen. „Ook Joden hebben recht op een bestaan." Dit is ondragelijk zeide hij; dit dulden wij niet. Het is onze plicht daar een einde aan te maken. Echter, zoolang er geen Joodsch tehuis is, groot en vruchtbaar ge noeg om het geheele Joodsche volk daar te hereenigen, zoolang heeft ieder ander volk den zedelijken plicht om een deel van het Joodsche volk te herbergen, wanneer de Joden zelf dit niet onmogelijk maken; ook Jo den hebben recht op een bestaan. Spr. zeide niets te hebben tegen de Joden, die niets anders wenschen dan in goede harmonie een stuk brood verdienen, maar alles tegen het internationale Jodendom, dat hier den baas wil spelen. De huidige regeerders hebben tienduizen den dezer Joden in de laatste twintig iaren in ons land toegelaten. Daarom zal het eerlang tot de eer ste daden van het nationaal-socia- Iistisch bewind behooren al de Jo den. die na 1 Augustus 1914 ons land zijn binnengekomen te laten doorrei zen binnen een redelijken termijn voor verhuizing. Als deze Joden weg zijn kan er voor de overblijvende Joden in ons land rust zijn. Tenslotte deelde de heer Mussert mede. thans geen Joden meer tot de N.S.B. toe te laten- die eenmaal lid zijn kunnen het blij ven. Hij deed een beroep op de andere le den deze menschen. die het toch al moeilij ker hebben dan de anderen, als volwaardige kameraden te respecteeren. Hij verklaarde tot slot de N.S.B. van heden af gesloten voor toetreding van Joden. De gemeentepolitie alhier weigert ban gde het onderzoek pertinent eenige in lichting te geven en heeft de zaak ook zorgvuldig geheim gehouden. B. is in Bergen een melkslijterij begonnen doch hij kon daarvan, niet leven en kwam in de werkverschaffing. In den zomer werkte hij in de melkfabriek „Wilhelmina" aan den Bergerweg, waar hij als een uitstekend werkman en zeer oppassend bekend stond Bij informatie welke wij inwonnen bij de buren, bleek, dat geen van hen aan de schuld van B. geloofden en de aangifte als zuivere laster beschouwden. Man en vrouw leefden met de kinderen rustig en nooit werd er iets gemerkt van oneenigheid. Bovendien was de man dol op z'n kinderen en men zag hem dikwijls met de kleintjes spelen. Het nader onderzoek der Justitie zal moe ten utiwijzen of de man die pertinent alle schuld blijft ontkennen inderdaad debet is aan het ontzettende ongeluk, dat zich in het begin van dit jaar op een donkeren avond onder de gemeente heeft afgespeeld De vrouw en het eenig overgebleven kind zijn Zaterdagmorgen uit Bergen vertrokken om hun intrek te nemen bij haar moeder. De echtgenoote van B. was totaal kapot van de vreeselijke beschuldiging, welke tegen haar man was ingebracht. JERUZALEM GEHEEL GEZUIVERD. THANS ACTIE TEGEN JAFFA. De oude stad Jeruzalem is thans vol ledig bezet, met uitzondering van de Moskeewijk en eenige verdachte buur ten, die nog doorzocht moeten wor den. De Britsche troepen hebben een begin gemaakt met het overdragen aan de plaatselijke politie. De Nor- thumberland fuseliers ziin gisteren middag teruggetrokken en de Cold- stream Guards vertrekken morgen. Oischoon van tijd tot tijd nog scho ten worden gehoord, Is het duide lijk, dat de toestand algemeen ver beterd is. In de oude stad mag men zich overdag weer op straat begeven tusschen des morgens zeven en des middags 5 uur in de nieuwe stad tus schen 5 uur des morgens en 11 uur des avonds. Thans in de richting Jaffa gaat de zuiveringsactie der Britsche troe pen. Uit ontvangen inlichtingen blijkt, dat de nationalisten hun tegenstand willen voort zetten, totdat in de Arabische zaak voldoen de toezeggingen zijn gedaan. Zij verklaren terstond met de troebelen té zullen ophouden, zoodra zij verkrijgen: 1. Dat wordt afgezien van het verdeelings- plan. 2. Dat de immigratie wordt stopgezet. 3. Dat transacties in grond worden verbo den. 4. Dat een constructioneele binnenlandsche regeering wordt gevormd. 5. Dat een Alüantieverdrag met Engeland wordt gesloten. Van haar zijde heeft de Britsche regee ring laten weten, dat zij de orde wil her stellen alvorens de kwestie grondig te rege len. Brand in een Bank. Zaterdag is het buiten Jeruzalem nog ru moerig geweest. De Britsche troepen zagen zich genoodzaakt sinaasappelenplantages te verbranden, waar de opstandelingen zich in hinderlaag hadden gelegd. Te Jaffa hebben rebellen de Ottomaansche Bank in brand gestoken. De Roval Dragoons, die gisteren te Haifa zijn aangekomen en de Royal Scots Greys, die twee weken geleden gearriveerd zijn. vormen de eerste Britsche cavallerie-eenhe- den in 't Heilige land sedert 1917. toen de beroemde cavallerie van Allenby Gaza en Beershea veroverde. De Britsche troepen blijven huiszoekin gen in de onde slad verrichten. Het totaal aantal slachtoffers tijdens deze nasporin gen is als volgt: 22 Arabieren gedood, 25 gewond. 1 Britsch soldaat gedood, twee ge wond en twee Britsche politiebeambten ge wond. Roosevelt aan Joodsche zijde. Na een onderhoud met den president der Vereenigde Staten, Roosevelt. verklaarde senator Wagner. dat de president hem ver zekerd heeft, dat de Vereenigde Staten alles zullen doen wat in hun macht is om Pales tina te bewaren als nationaal tehuis voor de Joden. W agner voegde hieraan toe. dat de presi dent ongerust is over den gang.van zaken Een Joodsche commissie van afgevaar digden. die de in het Rritsche rijk wonende Joden vertegenwoordigt, heeft Zaterdag in een te I.onden gehouden vergadering volle- digen steun verleend aan de Zioistische beweging door te verklaren gekant te zijn tegen iedere beperking van de Joodsche im migratie in Palestina of tegen het verdrin gen der Joden in den status eener minder h»id Verwachting: Matige tot zwak ke, O. tot Z.O. wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts en in den vroegen ochtend, zelfde tempera tuur overdag. Verdere vooruitzichten: Lichte temperatuurstijging. Dader nog niet gevonden. Naar eerst thans bekendw erd is Vrijdagavond bij de Julianabrug tus schen Geldermalsen en Ruren een aanslag gepleegd op den 23-jarigen J. Smit uit Tiel. die met een bak fiets in de omgeving van Geldermal sen boodschappen had bezorgd voor het Tieische filiaal van een groot winkelbedrijf in levensmiddelen en met een bedrag van ruim honderd gulden naar Tiel terugkeerde. Het schot, dat van zeer dicht bij en ver moedelijk van achter een boom op S. werd gelost, trof evenwel geen doel. De politie, die van het gebeurde op de hoogte werd gebracht, stelde terstond een uitgebreid onderzoek in, maar tot dusverre bleven haar nasporingen naar den dader, die het waarschijnlijk op het geld had ge munt, zonder resultaat. GROOTE SNEEUWSTORMEN IN AMERIKA. Een sneeuw- en hagelstorm, welke zich verplaatste met een snelheid van 50 tot 70 km. per uur, heeft Zaterdag boven Minne sota, Wisconsin en Michigan gewoed en verschillende verbindingen onmogelijk ge maakt. Tal van wegen werden beschadigd, terwijl een groot aantal sportwedstrijden moest worden afgelast, Men verkeert in het onzekere omtrent het lot van zes personen, die sinds Vrijdag vermist worden. Het is toch niet in staat zijn be- langen in den Stillen Oceaan te verdedigen, meent men. EEN SCHERP GESTELD MANIFEST. De Nationalistische propagandaor- ganisatüe in Japan publiceert een op merkelijk manifest in een groot dag blad. Londen, aldus het manifest, is absoluut niet in staat zijn rechten en belangen in het Oosten, in het zuidelijk deel van den Stillen Oceaan en Australië te verdedigen met zijn tegenwoordige krachten, zonder een vriend schappelijk compromis met Japan. Enge land meent nog, zooals vroeger, dat Japan zal toegeven als het zijn stem verheft. I)aar- in ligt volgens het manifest de seniele af takeling van het Britsche volk en zijn regee ring. Indien Engeland een onduldbare houding jegens Japan aanneemt, moet het Japansche volk vastbesloten zijn het te kastijden. In afwachting daarvan eischen wij, dat de lie den, die bang zijn voor Engeland de eerste linies verlaten om vervangen te worden door hen, die niet bang zijn. De krachten van Engeland en Japan worden in het manifest vergeleken. Van Japan wordt gezegd: 1. Het land beschikt over een moreele kracht, welke eenig op de wereld is; 2. Het leger is het sterkste ter wereld; 3. De marine staat er precies zoo voor als het leger; 4. De oeeonomische situatie is hecht; 5. De mogelijkheden voor voedselvoorzie ning zijn onuitputtelijk. Daartegenover bezit Engeland, volgens het manifest, wel is waar tamelijk sterke krachten om kleine landen te bevechten, maar deze zijn niet in staat een groote vastberaden natie te bestrijden. Het manifest is te beschouwen als een nrotest tegen de houding van gematigde Japansche kringen, die heoogen een En- gelsch-.Tapansch compromis te hecunsti'v"n Verklaard wordt dat deze houding der gematigde kringen het gevaar insluit de dank zij de opofferingen van duizenden loyale soldaten en officieren behaalde over winning te niet te doen. ..Laaf ons een krachtige houding jegens Engeland aannp- men. Laten wij nieuwe betrekkingen met de mogendheden voorbereiden, besluit he' manifest.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1