De moord te Den Haag naar Likje Een proclamatie der Sokols Benesj zoekt vergetelheid Postvlucbfen op Indië Poolsch-Duitsche vriendschap Gebrek aan arbeidskrachten in Duitschland De aanvulling van het Britsche kabinet Een Poolsch keizerrijk? Tsjecho Slowakije Hongarije afwijzend tegenover Tsjechische voorstellen Engelsche visschers zien zeemonster Joden ook te Bagdad niet veilig Op 17000 meter hoogte Gasmaskers op den vuilnishoop Daar wacht een moderne boerderij zij zullen trouw blijven aan het ideaal der democratie. Praag. De raad der federatie van Tsjecho Slowaaksche Sokols, die gister in vergadering bijeen is ge weest, heeft den tekst van een pro clamatie aangenomen, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de beginselen, die bij de vernieuwing van den staat de leiding zullen moe ten geven. De Sokols verklaren, dat zij trouw blijven aan de idealen, die van de Tsjecho Slowaaksche natie een van zichzelf bewuste natie heb ben gemaakt, en vooral aan het ide aal der democratie. Zij hechten goedkeuring aan het streven naar vereenvoudiging van het politieke le ven en aan eenheid der partijen, doch vra gen, dat de partijen „uitsluitend haar eigen zending zullen dienen en zullen afzien van een verbeten en ondraaglijk streven naar de macht en de uitbuiting van den staat". Zij vragen, dat de nieuwe grondwet plaats zal inruimen voor de vertegenwoordigers van het geestelijk leven en de instellingen, die het volk opvoeden, in het bijzonder voor den Sokol. Ten slotte vragen zij dat bij de defi nitieve vaststelling der grenzen het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht der volkeren billijk zal worden toegepast. Hun standpunt ten opzichte van de Joden. Het manifest der Sokols bepaalt in de vol gende bewoordingen een standpunt ten op zichte van de Joden: De Joodsche kwestie moet worden opge lost op nationalitaire en sociale basis. De sedert 1914 in het land gevestigde Joden moeten terugkeeren naar hun landen van oorsprong. Van de anderen moeten zij, die in 1930 de Tsjecho Slowaaksche nationali teit aanvaardden geleidelijk in de verschil lende sociale klassen van ons volk een plaats innemen in verhouding tot hun aantal. Wat de overigen betreft, die moeten gaan naar de naties, waarvoor zij in 1930 vrijelijk hun keuze hebben bepaald. De zichtlijnen der nieuwe grond wet gepubliceerd. Een Tsjechisch blad publiceert de richt lijnen der nieuwe grondwet. Het ontwerp der grondwet be veelt de handhaving van den rapu- blikeinschen staatsvorm en 't par lementaire regiem aan voor den ge reorganiseerden Tsjecho-Slowaak- schen staat. Overwogen wordt in plaats van den langen en moeilijk bruikbare» naam „Tsjecho Slo- waaksch Karpatho Russissche repu bliek" de benaming „Midden Sla- vië" of ,West Slavië" te kiezen. Bom in Duitsch huis tc Olmuetz ontploit. Een primitieve helsohe machine is Za terdagavond om negen uur tot ontploffing gekomen in een vleugel van een Duitsch huis te Olmuetz. Er is een commissie van onderzoek derwaarts gezonden..Volgens een communiqué van het Tsjechische telegraaf- agentschap zou deze aanslag in verband staan met de propaganda, die door som mige elementen van de Duitsche bevolking gevoerd wordt en die er naar streeft deze stad door de Duitsche troepen te doen be zetten. Hongarije afwijzend tegenover Tsjechoslowaaksche voorstellen De onderhandelingen voor on- bepaalden tijd uitgesteld. In welingelichte Hongaarsche kringen verklaart men dat de „Tsjecho-S'lowaaksche voorstellen, die gister in de ministerraad te Boedapest besproken zijn, in hun huidigen vorm geen grondslag voor een accoord vor men." De minister van Buitenlandsche Zaken van Kanya heeft een tegenvoorstel doen opstellen, dat terstond aan Praag zal wor den overhandigd. Er konden nog geen nauwkeurige inlich tingen worden verstrekt, noch omtrent den inhoud van de Tsjecho-Slowaaksche voor stellen, noch omtrent de Hongaarsche te genvoorstellen. De toestand wordt onzeker. Uit Praag. Nu Hongarije de nieuwe Tsjechische grensvoorstellen van de hand heeft gewezen, is de hervatting der onder handelingen voor onbepaalden tijd uitge steld. Intusschen is de toestand in Roethenië zeer onzeker, tengevolge van een binnen dringen van Hongaarsche agitatoren, die een aantal incidenten hebben veroorzaakt. Twee visschers uit Southwold (Suffolk) zeggen, dat zij Vrijdag, toen zij in zee een treilnet hadden uitstaan, een zeemonster hebben gezien. Eerst verscheen er een groote kop boven het water en toen schoot het dier met groote vaart langs het visschersscheep- je. Het maakte zoo'n golf, dat alleen een bultige rug te zien was, welke hoog boven het visschersscheepje uitstak. Beide mannen, van wie één geruimen tijd gemeenteraads lid van Southwold is geweest, verklaarden, naar de N. R. Ct. meldt, bereid te zijn onder eede te bevestigen, wat zij gezien hebben. De oud-Tsjechoslowaaksche pre sident te Londen aangekomen. De Tsjechoslowaaksche gezant te Londen, Massaryk heeft aan Reu ter medegedeeld, dat oud-president Benesj te Londen is aangekomen, voor een zuiver particulier bezoek. Onder geen voorwaarde kan hij ge- interviewd worden. Dr. BENESJ. De gezondheidstoestand van den oud-pre sident der Tsjechoslowaaksche republiek is niet goed en hij zou zeer dankbaar zijn, wanneer hij niet lastig zal worden gevallen. Zijn verblijf te Londen heeft geen enkele politieke beteekenis. Hij verblijft met zijn echtgenoote bij vrienden. „Ik moet rust hebben'' Een vertegenwoordiger van de „Sunday Chronicle" heeft toch kans gezien. Benesj te interviewen. De oudpresident van Tsjecho- slowakije verklaarde zeer vermoeid te zijn. „Ik moet vrede en rust hebben", zeide hij. „en ik hoop beide in Enge land te vinden. Ik moet het verleden vergeten en aan de toekomst denken.' Het is mij niet mogelijk, over poli tieke gebeurtenissen te spreken". Benesj voegde hieraan nog toe, dat hij te Londen geen officieele Britsche figuren had ontmoet. Hij bevestigde, dat hij een professo raat te'Chicago had aanvaard en verklaar de tenslotte, dat de duur van zijn verblijf in Engeland geheel van zijn gezondheid zou afhangen. Nieuw verdrag met niet-aanval- verklaring? De Poolsche Illustrovany Kurjer Cod- zienny meldt, dat volgens inlichtin gen uit goede bron binnenkort tus- schen Duitschland en Polen een nieuw verdrag zou worden gesloten, waarin de Poolsch-Duitschc niet-aan- val-verklaring is opgenomen. Dit bericht staat in verband met de ge ruchten, die in Poolsche politieke kringen hardnekkig de ronde doen, mi volgens wel ke het op 6 Januari 1934 gesloten niet-aan- valsverdrag binnenkort voor een periode van tien jaar zou worden verlengd, of in anderen vorm zou worden gegoten, dan wel zou wor den aangevuld dqpr nauwkeurig omlijnde accoorden voor bepaalde andere kwesties, die de belangen der beide landen raken. Ook sluit men in dezelfde kringen -de mo gelijkheid niet uit, dat het nieuwe accoord, waarover de Illustrovany Kurjer Codziennv spreekt, betrekking zal hebben op de Dantzi- ger kwestie. De beweging voor een Arabisch Palestina ontaardt te Bagdad (Voor-Indië) in een vijandige gezindheid der bevolking jegens de belangrijke Joodsche minderheid. In de afgeloopen week zijn reeds hier en daar aanslagen gepleegd en o.a. zijn twee Israë lieten verdwenen. Zaterdagnacht is een bom bij een Joodsche club naar binnen gewor pen, waarbij drie personen werden gewond. In de kolonie heerscht groote opwinding. Wedstrijd in prestatievermogen tusschen de bedrijven. Rijksorganisatieleider Dr. Ley heeft tij dens een betooging te Leipzig gesproken over het gebrek aan arbeidskrachten in Duitschland. Hij zeide dat de prestatiewed strijd der bedrijven dit jaar tot taak heeft die ondernemingen te onderscheiden, die met het geringste aantal arbeidskrachten dc best mogelijke prestatie bereiken. Op die wijze zouden honderdduizenden, misschien millioenen vrij worden, die na een andere scholing te hebben gekregen daar geplaatst zouden kunnen worden, waar gebrek aan arbeidskrachten heerscht. Het aantal fa brieken op bepaalde gebieden zou dan niet slechts verdubbeld, doch vermenigvuldigd kunnen worden. Als laatste maatregel tot het verwerven van nieuwe arbeidskrachten noemde dr. Ley een naar het vaderland te rug laten komen van in het buitenland wo nende Duitschers. Ook het bevriende Italië helpt het gebrek aan mcnschen in Duitsch land op te heffen, Verschillende gegevens wijzen op zelfmoord. Verklaring van den substituut-officier van Ju stitie. Naar aanleiding van de mededeelingen in de dagbladen omtrent de doodsoorzaak van het meisje Groen te 's-Gravenhage deelt de subsituut-ofifcier van Justitie aldaar, mr. P, R. Blok, ons het navolgende mede: Ik heb ernstige bezwaren tegen de verwijten, die de politie gedaan wor den alsof zij den moordenaar niet kan vinden en nu daarom als uit vlucht gaat beweren, dat het wel zelfmoord zal zijn geweest. Ik kan u mededeelen dat de politie met groo- ten ijver en nauwgezetheid geweldig veel arbeid heeft verricht, waarvoor ik groote waardeering heb. De politie is voortdurend van oordeel geweest dat aan moord moet worden gedacht, en in die richting zoekt zij en dat moet ook nog steeds. De mogelijkheid van zelfmoord. Doch er zijn van den beginne af een aan tal gegevens aanwezig, die nog voortdurend zijn vermeerderd, welke ook de mogelijkheid van zelfmoord niet uitsluiten. Er is wel wanorde, maar elke wan orde sluit niet van zelf in „worste ling", er is zeker wanorde mogelijk (bij inbraak bv.) zonder worsteling Van „worsteling" is geen spoor en er kan zelfs misschien gesproken wor den van een „vreemde", wellicht op zettelijke wanprde. Er is geen motief voor moord (geen hebzucht), er is geen spoor van eenig zedendelict of poging daartoe). Er zijn nog eenige voorwerpen gevonden, die in het beeld „moord" allerminst passen. Het sectieonderzoek heeft niets opge leverd dat juist op „moord" duidt en niet ook op zelfmoord zou passen. Hoe in werkelijkheid de toestand van dé trapdeur met deksel geweest is, staat niet vast. Zielkundig onderzoek. Mr. Blok legde er den nadruk op, dat ook aan de zielkundige zijde van het drama groote aandacht dient te worden besteed. Het is bekend dat men de geest van een verdachte en die van getuigen nauwlettend dient na te gaan, wil men daden en fei ten en getuigenissen begrijpen en verkla ren. Hoe groot is dus ook het belang van het nagaan van mogelijk zielkundige com plexen bij het slachtoffer in een geval als dit. Het oordeel van de familie of naaste omgeving heeft in deze natuurlijk zeer weinig waarde. Het meisje kan „vroolijk" geweest zijn. Maar het is in dit geval buitengewoon merkwaardig, hoe juist de gegevens, af komstig van personen van meer ontwikke ling, over de ziel van het meisje in deze richting, zeer belangrijk zijn geweest. Ik heb niet voor niets een uitvoerig onder-, zoek laten instellen bij personen, die daar over konden oordeel en- personen van meer intellectueele ontwikkeling met wie zij te Numansdorp en te 's Gravenhage in con tact is geweest door dienstbetrekking eraz. en bij de doctoren, die haar behandeld hebben. \Oaaf een ucrt.1 is, Is een. weg. JVten mag dit nooit uit Het oog oerliezen. \OilskracHt en geest kracht doen oaak de juiste uitkomst ulnden. jVlaar in elk geoal is noodlg, dat Het llcHaam fit is. t3£et gebruik pan "Dralsma pan Valkenburg's lepertraan kan li Hierbij tot steun zijn- Voordien reeds, Zaterdag 15 October, had de rechter-commissaris op mijn ver zoek oen deskundige benoemd, om de vraag te beantwoorden in hoeverre in deze zaak aanwijzingen waren welke van psychologische zijde bezien duidden op de „mogelijkheid" van zelfmoord. Zijn, voorloopig, oordeel is zeer positief; ik heb dat voorloopig geno- teerd, ik wacht zijn rapport nog af. Inmiddels kwamen nog steeds na dere gegevens binnen, die hem wor den doorgegeven. Er wordt, aldus de subst.-officier, voort durend aandacht besteed aan de vraag: Was het slachtoffer wellicht lijdende aan nerveuze spanningen of angsten, die tot oen ellendige ontknooping hebben geleid. Of dit „aannemelijk" wordt, kan ik nog niet beslissen. Een ding staat vast: het onderzoek in een strafzaak gaat niet om de eene of an dere min of meer gemakkelijke of min of meer aangename oplossing, maar om dc waarheid en alleen deze zoeken we. Reiger (heenreis) Wielewaal (terugreis) Valk (terugreis) Buizerd (heenreis) Ibis (heenreis) Oehoe (terugreis) Vertrek van Rang. 23 Oct. Athene 23 Oct. Jodhp. 23 Oct. Basrah 23 Oct. Napels 23 Oct. Medan 23 Oct. Aankonurt te Band. 23 Oct, A'dam 23 Oct. Bagdad 23 Oct, Jodhp. 23 Oct. Alex. 23 Oct. Rang. 23 Oct, Italiaansch piloot maakt nieuw record. De Italiaan Pezzi Mario heeft met een eenmotorig Piaggo vliegtuig een hoogte van 17.071 nieter bereikt. De laagste temperatuur bedroeg min 59 graden. Het vorig record bedroeg 16.440 meter, dit stond op naam van den Engelschman Adams Het toestel van kolonel Pezzi is een één- motorig vliegtuig van kleine afmetingen en gedrongen vorm, het weegt slechts 1690 ki logram en het is. het eerste vliegtuig ter we reld met een hermetisch gesloten cabine, die het den vlieger mogelijk maakt, slechts weinig hinder te ondervinden van het vlie gen op zeer groote hoogte. Enqelschen in vredesroes? Naar de Daily Express verzekert. zijn duizenden van de gasmaskers, welke de En gelsche regeering 2 sh. 6 st. het stuk hebben gekost, en welke in de dagen van crisis gratis aan de bevolking zijn uitgereikt, door liet publiek beschadigd, terwijl duizenden andere weggeworpen zijn op den vuilnis hoop. De gasmaskers, welke op de vuilnishoopen worden gevonden, worden uitgezocht en nagekeken. De helft ervan bleek zoo bescha digd, dat zij niet meer bruikbaar zijn, of zoo vuil geworden, dat er geen schoonma ken meer aan is. Als de regeering er niet toe besluit de gasmaskers weer te laten inleveren, zal zij stellig, zegt de N.R.Crt. een krachtige waar schuwing tot het publiek richten, dat opzet telijke beschadiging reden zal geven tot ver volging. De waarschijnlijke opvolgen van Duff Cooper en Stanley. Verwacht wordt, dat heden mededeel!np?n zullen worden verstrekt betreffende de bei noeming van een nieuwen Eersten Lord der Admiraliteit en een nieuwen Ministeij voor de Dominions. Deze functies werden, zooals men zich herinneren zal bekleed dooi; Duff Cooper en Stanley, die zijn afgetreden omdat zij het niet eens waren met de hou» ding van Chamberlain te München. Het is mogelijk, dat in verband met de. ze benoemingen een of twee wijzigingen in het kabinet worden aangebracht. Ofschoon men gisterenavond in officieels kringen een groote terughoudendheid trachtte ten opzichte van de nieuwe be< noemingen, verwacht men in politieks kringen steeds meer, dat de hertog van Devonshire, thans onderstaatssecretaris vooij de Dominions, staatssecretaris voor de Do< minions zal worden en dat kapt. Marggew son, Chief Wihip der regeering, waarschijn lijk eerste Lord der Admiraliteit zal woi;i den. Denkbeeld van een nieuwe Pook sche partij. In de Poolsche pers wordt melding ge» maakt van de oprichting eener nieuwe par* tij, de „Poolsche Imperialistische partij", die propaganda zou willen maken voor het denkbeeld van een Poolsch keizerrijk, dat door een persoonlijke unie met „de konink rijken Littauen en Oekraine" verbonden zou zijn. Het rijk zou nauw samenwerken met Hongarije en' Bohemen en zoo zou in mid« denEuropa een blok van 80 millioen meif j schen bestaan, dat weerstand zou kunnen bieden aan Duitsche en Russische expansie. De „Illoestrowany Koerjer Codzieny" meldt, dat de Duitsche omroep na een onderbre- f king van enkele dagen zijn speciale uitzeiv dingen in het Tsjechisch, het Slowaakscli en het Oekraiensch hervat heeft. De Oekraiensche spreker verklaarde, dat een Poolsch-Hongaarsche gemeenschappelij ke grens onmogelijk tot stand gebracht kan worden. DE AKKER IS REEDS GEPLOEGD, HET ZAAIKOREN LIGT GEREED Een speciale correspondent van de Times schrijft: Op 29 October zullen uit Genua eeni ge schepen vertrekken met tusschen de 15.000 en 16.000 mannen, vrouwen en kinderen aan boord; 1900 boeren families die tegelijkertijd naar Libye worden overgebracht om zich daar te vestigen. Dit is een prestatie welke de aandacht verdient. Zij is eenig in de geschiedenis van koloniale ontwikkeling. Nog nooit sinds den tijd van Mozes is zulk een groot aantal uitverkorenen naar zijn beloofde land gebracht. Op dien 29sten October zal een gevoel van trots opkomen in het geheele fascistische Italië, even krachtig als toen Mussolini op 9 Mei 1938 de geboorte van het Italiaansche Imperium afkondigde. Want deze kolonisatie is wezenlijker dan de hoop, welke was gevestigd op de ontwikke ling van Ahessinië. Men begint in Italië te beseffen, dat de vooruitgang in de nieuwe kolonie zeer langzaam zal zijn, en men is daardoor een beetje teleurgesteld. Groote be dragen zijn besteed aan de tenuitvoerlegging van de noodige openbare werken in Ahes sinië. Het zal jaren duren voordat dit geld rente zal gaan opleveren. Abessinië is nog in het stadium van proefneming. Een droom vervuld. In Libye echter zal de droom van 1900 boerenfamilies meest van de arme klasse met één slag verwe zenlijkt worden; zij zullen hun eigen land en hun eigen boerderij krijgen. Zij zullen een tehuis krijg enin een land dat veroverd is door Italiaan sche wapens en uit de woestijn ge wonnen door Italiaanschen onderne mingsgeest, Italië plukt thans de vruchten van de er varing in de afgeloopen 20 jaren opgedaan bij de ontwikkeling op groote schaal van Libye. „Demografische" kolonisatie d.w.z. overbrenging van kolonisten in groepen die in hun eigen onderhoud kunnen voorzien is de afgeloopen vijf paren toegepast bij wijze van proef. De proeven zijn gedaan met 5000 men- schen. Maar maarschalk Balbo, graaf Volpi en hun mannen weten thans precies wat noodig is voor overbrenging van grootere groepen. Zij weten thans precies wat een kolonist noodig heeft, waar hij kan leven en wat hij kan produceeren. Er is een stu die gemaakt van de irrigatie-mogelijkheden. Het is thans mogelijk 15.000 menschen in eens over te brengen, en in 1940 zullen er 20.000 volgen. De Duce beveelt. De streken die uitgekozen zijn voor deze kolonisten, zijn. aldus de N.R.Crt, de kust van noord-Cyrenaica, en de kuststreek ten zuiden van Tripoli— Homs-Misurata in Tri- politanië. Er waren daar al nederzettingen maar sinds zes maanden zijn er, als gevolg van een plotseling bevel van den Duce, nog veel meer boerderijen gebouwd, wegen aan gelegd, Ibronnen geboord, waterleidingen aangelegd en grond beploegd met tractors. De in 1932 ingestelde organisatie voor „de mografische kolonisatie" houdt toezicht op het werk. dat betaald wordt met een regee- ringscrediet van 500 millioen lire, verdeeld over vijf jaren. Van knecht tot boer. Het systeem dat wordt gevolgd heeft iets van dat hetwelk de Joodsche Kolonisatie Associatie in Palistina toepast. De organi satie neemt het land van' de regccring over, en maakt het gereed voor productie. De ko lonist werkt een tijd lang als gesalarieerd employé van de organisatie, maar zoodra hij goed in het zadel zit, wordt hij deelpach- ter, d.w.z. de organisatie en hij worden part ners en deelen de productie. Van zijn aan deel gaat af wat de organisatie hem heeft voorgeschoten aan voedsel en materiaal en na ongeveer vijf jaar wordt hij volledig eige naar van de boerderij en begint 't kapitaal af te betalen, dat de organisatie in het land heeft belegd. Dit duurt tusschen de 20 en 30 jaar. Hij geniet echter een subsidie van regeering der kolonie, welke ongeveer een derde deel van de waarde van zijn boerderij bedraagt. Politiek betrouwbaar. De kolonisten zijn met zorg gekozen uit 6000 candidaten, meest behoorende tot de in Ralië zoo groote klasse van deelpachters. Slechts weinigen zijn gewone landarbeiders, of eigenaars van een klein lapje grond dat zij gaarne opofferen voor het 25 H.A. groote terrein, dat zij in Libye zullen krijgen, be gekozenen hebben allen drie of meer volwas sen zoons en twee volwassen vrouwelijk® gezinsleden, en geen kleine kinderen. Zij zijn verder natuurlijk allen gezond, vlijt'? en politiek betrouwbaar. De meeste kolonis ten zijn afkomstig uit de dichtbevolkte strecK tusschen de Po en de Alpen, maar er ziJn er ook uit Sicilië en Zuid Italië. Zij zuil®1) in Libye door elkaar gemengdworden zoodat geen rekening gehouden wordt met de streek waar zij vandaan komen. Bij aankomst m Tripoli en Bengasi zullen zij in vrachtauto5 geladen worden, en naar hun boerderij gp,e' den, waar autoriteiten gereed staan om hew door den eersten, moeilijken tijd heen helpen. Een goede ontvangst. De. huizen zijn geheel gereed voor °ry vangst: in de keuken zal de boerin 6® voorraad rijst, macaroni en alle b'ushou* delijke benoodigdheden vinden, in den t"1 zal een stapel hout klaar liggen, in de st®'* len zullen de dieren staan, voorz'1"1 va'. voeder, de schuur is voorzien van alle 1®'™ bouwwerktuipen. De akker is reeds ploegd, en het zaaikoren ligt gereed. G zullen plantages met olijf- en aimand®1* boomen gereed zijn, of druivenikasseft reeds voorzien van jonge planten. j Elk dorp zal zijn plein hebben met c®" kerk, school, postkantoor, coöperatieve winkel, hospitaal, enz. De kolonisten zulle» zich kunnen voorstellen in een'ander de- van het fascistische Italië, zooals in nieuwe steden in Pontinia of zoo. uaii komen. Het is ook de bedoeling van M"® solini van Libye een deel van het land over zee te maken. Het zal nog noodigen lijd duren, en het is een hare geschiedenis. Maar als Italië liet kan blijven vinden, zal het resultaat de moeite waard zijn. stel

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2