Het nieuwste koopen PIET ZWEED Doolhof Misère KeAfc en Zem&n# Jl<}mdcL Maandag 24 October 1938 ^-tadónieiuuA Gevaar bij uitstel Nogmaals Snip en Snap Correspondentie voor de „O 12" en nO 15" Marinier redt jongetje uit Binnenhaven De aarde zingt Een gecombineerd Gas- en Kolenfornuis voor winter en zomer Het Biechtgeheim Vertrokken personen Ingekomen personen Nieuwe aanwinst garage Planjé Burgerlijke Stand Tweede Blad Nu Den Helder op zulk een prijzenswaardige wijze bezig is zijn vleugels uit te slaan, nu deze stad op tal van plaatsen een waarlijk alleszins degelijk en smaakvol geheel gaat vormen, kortom: nu men den vreemdeling met een ge rust hart deze té veel verguisde stad kan toonen, nu is het merkwaardig, dat er in het hartje van deze stad, en wel in het vermaarde Doolhof, als het ware op en tusschen al dat goeds en schoons een etterpuist van wansmaak valt waar te nemen. Wij doelen hier op het vijftal „huizen", die reeds een goed jaar geleden onbewoonbaar ver klaard werden, doch die, ondanks de belofte, van gemeentewege, nog steeds niet opgeruimd zijn. De Doolhof-familie's klagen steen en been en dat is geen wonder. Want afgezien van het feit, dat dit complex „woningen" de buurt op ontstellende wijze ontsiert en de jeugd gedu rende haar vrije uren, tot laat in den avond, dit oord verkozen heeft tot speelplaats, met alle last en ellende van dien, is er eveneens sprake van gevaar voor deze jeugd. In verband met een en ander hebben wij dezer dagen dit miserabel stukje oud Den Helder met een bezoek vereerd en wij geven onze lezers in overweging het zelfde te doen. Men zal iets zien, dat Uw stoutste verwachtingen nog verre over treft. Het glas der vensters is reeds lang geleden onder de sloopende hand der jeugd gevallen, evenals de dakruitjes, en het grootste deel der dakpannen. Hier en daar ziet het speurend oog nog een restantje pannen, die echter voor voor bijgangers een niet denkbeeldig gevaar op leveren. Aan de achterzijde, daar waar vroeger de tuintjes dezer huizen waren, bevinden zich enkele beschutte uitbouwsels, op het dak waar van men steenen en ander materiaal gestapeld heeft. Gezien het feit, dat tientallen kinderen hier „roovertje", „schuilhokje" en andere spelen plegen te houden, kunnen ook deze als een gevaar beschouwd worden. We hebben ons oor te fuisteren gelegd bij enkele Doolhof-bewoners. Zonder uit zondering klaagden dezen ons hun nood over het feit, dat de Gemeente nog maar steeds in gebreke blijft dezen rommelhoek op te ruimen. Men verwacht ieder oogen- blik, aldus een der onwonenden, een on geluk, en waarom zou men de put eerst dempen als het Doolhofkalf verdronken is? Temeer is men verlangend naar de verwijde ring van dit complex, daar op deze plaats een aardig plantsoen gaat verrijzen. Wij twijfelen er niet aan, of bij de Gemeente zullen ongetwijfeld gegronde redenen bestaan, dat deze opruiming zoo lang op zich laat wach ten. Gezien den critieken toestand waarin zich de woningen bevinden, mogen wij echter aan nemen, dat binnen zeer afzienbaren tijd een begin gemaakt wordt met het sloopen van deze „huizen", waarbij de Doolhof-jeugd reeds voor een voortreffelijk begin gezorgd heeft Het zal onze stad in het algemeen en het Doolhof in het bijzonder ongetwijfeld ten goede komen. Een tweede succesvolle AVRO-avfcnd. Het ligt niet in onze bedoeling om nogmaals een uitvoerige beschouwing te geven over het programma van dezen tweeden AVRO-avond, daar we dit in ons verslag van Zaterdag j.1. reeds deden. Toch willen we ook dit Snip en Snap optre den niet zonder meer laten voorbij gaan. Het is toch een feit, dat de AVRO-vrienden en vriendinnen reeds weken van te vo/'en popelen van verlangen naar dezen avond, die een per soonlijk contact brengt tusschen AVRO-mede- werkenden en leden. Nu niet eens stemmen door de aether, maar nu het zien optreden van personen, die voor heel wat vroolijke uuitjes hebben bezorgd. Het was dan ook geen wonder, dat de Casino-zaal weer tot de laatste plaats was bezet en dat we o.a. burgemeester met vrouw en dochter onder de belangstellenden zagen. Het tempo, waarin de diverse nummers van het programma werden afgewerkt, was van ^dien aard, dat zelfs onze non-stop feestavond- jes er bij in het niet zinken. Wij zijn gewend om tusschen de bedrijven door of bij het ver wisselen van het tooneel, eens een gezellig babbeltje te houden met dengene die naast ons zit. Maar op een AVRO-avond krijgt men daartoe geen gelegenheid. Zonder onderbreking, zonder hapering wordt het programma afgewerkt. Men kijkt, geniet, lacht en heeft voor iets anders oog noch oor. Weer hebben Snip en Snap lachsalvo's door de zaal doen daveren en weer deed het op treden van The Zio Blonds en de vele anderen een gemeend applaus opklinken. Ook deze avond is een succes geworden en heeft medegewerkt om de band tusschen de AVRO en haar leden te versterken. De laatste verzending naar Curagao van correspondentie voor de onderzeebooten „O 12" en „O 15" zal plaats vinden op 4 November a.s„ met den trein van 19.13 uur naar Amster dam C.S. Met denzelfden trein zal op 8 November naar San Juan de Portorico en op 19 Novem ber naar Ponta Delgada post voor de genoem de oorlogsbodems verzonden worden. Na 19 November ter verzending ontvangen stukken zullen naar Den Helder worden door gezonden. M as zelf de zwemkunst niet meester. Zaterdagmiddag is de Binnenhaven ge tuige geweest van een moedige daad van een marinier, die, hoewel zelf niet zwem men kunnende, een in het water gevallen knaapje zonder bedenken achternasprong en dat behouden op het droge bracht. Omstreeks 4 uur dien middag was het 3-jarig zoontje van den heer Gerards op de Binnen haven aan het spelen op den steiger van de ESOXA, toen het op een gegeven moment zijn evenwicht verloor en voorover te water stortte. Een in een der huizen op dit gedeelte der Binnenhaven in den kost zijnd marinier le kl. „Jsluymer. zag het ongeluk gebeuren; hij rende naar buiten en ondanks het feit, dat hij me z\\ emmen kon. aarzelde hij geen moment, doch sprong, na zich enkel van zijn jas ont daan te hebben, te water. Hij was zoo gelukkig het jog nog te pakken te krijgen en met behulp van enkele toege- schoten voorbijgangers op het droge te bren gen. Toen echter bleek, dat de redder in niet denkbeeldig gevaar verkeerde, het aan wezige publiek merkte, dat deze niet zwemmen kon en niet bij machte was bij den steiger uit het water te komen. Een vijftal personen staken toen echter de be hulpzame hand uit, en al spoedig smaakte men het genoegen den kranigen redder veilig op den wal te krijgen. Een woord van hulde voor diens sym pathiek optreden lijkt ons hier wel op zijn piaats. Cultureele film van Tsjecho-Slowakije. Voor een vol Rialto-theater heeft Zaterdag middag de filmvoorstelling van het Natuur historisch Museum plaats gevonden. En het is niet te verwonderen, dat voor deze filmvoor stelling een dusdanige belangstelling bestond. Eerstens toch is Tsjecho-Slowakije het onder werp van de laatste weken geweest, en ten tweede behooren de films, die het Natuurhis torisch Museum geeft, tot het zuivere intellect genre, films, waar men iets van opsteekt. Het was de heer Nijkamp, die de aanwezigen welkom heette. Wij zien, zoo zei de heer Nij kamp, in de film een machtig middel om zoo- we bij- de ouderen als jongeren de interesse voor het werk van het Nat.-Hist. Museum aan te wakkeren. Dank zij den grooten steun, dien de heer Van Twisk ons geeft, is het mogelijk geworden, 2 k 3 films jaarlijks te vertoonen. Onzen hartelijken dank hiervoor. Verder wijst de heer Nijkamp op den steun van het Haagsche Gem. Museum voor het On derwijs. En in het bijzonder heet hij den heer Van der Stigchel, een der conservatoren, wel kom, die een inleidend wcord zal spreken. De heer Van der Stigchel aan het woord. Een van de groote staatslieden heeft eenige weken geleden beweerd, dat het Tsjechische volk geen cultuur bezit, dat het een volk is, waarvan men de herkomst niet weet. Ik zal bewijzen, zoo zei de heer van der Stigchel, dat dit een onwaarheid is (applaus in de zaal). En dan vertelt de spreker, dat zelfs voor dat het Germanendom een staat had gesticht, het Moravisch-Hongaarsche Rijk reeds bestond. Hij wijst op een stad als Praag, die na Bu- dapest, zeker de mooiste en kunstzinnigste van geheel Europa is. Aardige bijzonderheden over de taal, die buitengewoon moeilijk is, brengt spreker naar voren. Het volk zelf is zeer kunst zinnig, de huisnijverheid staat op een hoog peil. In het hart van Europa, zoo besluit de heer Van der Stigchel deze inleiding, leeft een volk, dat onder zeer moeilijke omstandigheden ver keert en dat ons medeleven noodig heeft. Zem Spiva (De aarde zingt). En dan volgt de film, die door een bekwaam regisseur, Karl Plicka, werd vervaardigd en geworden is tot een product, dat een helder beeld geeft van de levenswijze, zeden en ge woonten van een krachtig volk. Een film van blijvende waarde voor het nageslacht. Na eenige zeer fraaie opnamen uit Praag, is het verdere gedeelte van de film opgenomen in de Hooge Tatra, waar het krachtige en levenslustige bergvolk der Slowaken woont. Mooi zijn de opnamen in dit woeste gebied ge nomen. Donderend storten zich watervallen van de rotsen. De regisseur heeft getoond een open oog voor de natuur te hebben. Prachtig is het wolkenspel, de wind, die door het koren Jan en Rie. VISCHMARKT, TELEFOON 502 blaast, de sneeuw op de rotsmassa's en het leven van dit geharde natuurvolk. De kleederdrachten zijn kleurrijk, en hierin, zoowel als in de aankleeding van de woning blijkt het artistieke gevoel van dit volk. De mooie patronen voor de vervaardiging van kleeden en kleeding, er blijkt een nauw ver band uit met de natuur. Het spel van de jeugd, het is een afspiege ling van kracht en gezondheid van dit volk. Bijzonder mooi waren de volksdansen opge nomen. „Morana", het symbool van den win ter en den dood, wordt door de jeugd bij het aanbreken van de lente, onder gejuich en ge zang verbrand en in de snelstroomende rivier geworpen. En zoo aanschouwen we het rustige leven van dat cultureel hoogstaande bergvolk, dat heel dikwijls een harden strijd om' het bestaan moet voeren. De muzikale begeleiding van de film bestond uit muziek van Tsjecho-Slowaaksche compo nisten en hieruit alleen bleek reeds de kunst zin van dit volk. Ontegenzeggelijk heeft het Natuurhistorisch Museum met de vertooning van deze waarde volle film een leerzamen en mooien middag bereid aan allen, die in het Rialto theater aan wezig waren. Tooneel zonder pretentie. Gisterenavond is door het ensemble „Groot Nederlandsch Volkstooneel", in Casino ge bracht het als successtuk aangekondigde too- neelwerk „Het Biechtgeheim". Op het programma staat vermeld „spel van plicht en opoffering" en dat kunnen wij ten volle onderschrijven, voorzoover het tenminste de plicht en de opoffering van den recensent betreft, die van kwart over acht tot 11 uur gedoemd is dit alles mee te maken. „Biechtgeheim" is, waarom zouden wij het verhelen, een draak van de ergste soort. Een draak met bijna net zooveel koppen als er medespelenden zijn. En dat zijn er nog al wat. Het is Dirk Janse, die dit „Biechtgeheim" geschreven heeft en hij zag kans in de zes be drijven zooveel menschelijk leed te verzame len, dat het ruimschoots voldoende zou zijn vcor zes normale stukken. Oordeel zelf lezer: een blinde moeder, en een grijze vader. Drie moordaanslagen en twee dooden. Een priester die z'n broer het schavot ziet bestijgen en een zaak die naar de kelder gaat Voorts als toe gift een liefde, die in ernstig gevaar gebracht wordt door een afgewezen vlam en tenslotte een ontzettend onweer. Dat alles is, voorwaar, niet gering en met wat goede wil was er ongetwijfeld van dit „spel-van-plicht-en-opoffering" wel iets te ma ken geweest. Helaas, het meerendeel der dra matis personae zocht het in de uiterste uiter sten. Men weende altijd iets té hard, de blinde moeder was té blind en de broeken van de beulsknechten té rood. De eenige, die enkele malen verdienstelijk spel te aanschouwen gaf was Louis Faassen, als de zoon en Beppie Morien als de zuster van Leplat. Maar overi genseen dilettantistisch gedoe, waarvan het eind waarlijk meermalen hopeloos zoek was. Voor Dirk Janse, die een der hoofdrollen voor zijn rekening genomen had, yreesden we keer op keer, dat hij een beroerte van woede zou krijgen. Friedl Verstaete, de blinde moeder, was stukken te sentimenteel om geloofwaar dig te zijn, terwijl we van den priester, Wil lem Goossens, maar zullen zwijgen. Maar het kwam ons enkele malen voor, dat er niet zui nig geprofaneerd werd. Als dit gezelschap nog eens naar Den Hel der komt, hopen wij, dat het met iets zal zijn, dat meer met waarachtig tooneel te maken l^eeft dan dit. En tevens, dat het dan niet noodig zal zijn, dat men zoo hoorbaar van het souffleursboekje gebruik maakt. Dat was met name hinderlijk voor de eerste vijf rijen. En die hadden nog al het meeste betaald... Bij het vele onpleizierige van dezen avond willen wij eeh woord van waardeering doen hooren voor de entr'acte-muziek van de Casino-band, die zich van haar voortreffelijk ste zijde deed kennen. Met name geldt dit voor de heeren Kotter en Visser, die in enkele soli opvallend goed werk presteerden. VEREEN. TER VERBREIDING DER WAARHEID TE DEN HELDER. Met ingang van 24 October 1938 is benoemd in tijdelijken dienst als hulpprediker bij gen. Vereeniging, de heer M. J. Top, Candidaat t. d. Heiligen Dienst te De Bilt. H. van Wijngaarde, slagerskn., naar Zaan dam, Oostzijde 96. J. van Tongeren, varensgezel, naar Amster dam, Makasserstraat 35 2hg. J. M. MoerbeekMijnhardt en gezin, naar Amsterdam, W. de Zwijgerlaan 19 lhg. P. A. M. van den BroekWijne, naar Phi- lippine (Z.), Weststraat 116. E. L. Beek, naar Amsterdam, Nwe Achter gracht 10;!. K. van Aller, naar Haarlem, Zonnelaan 25. G. J. de Vroome, naar Soerendonk (N.-Br.), Sterksel Missiehuis „Witte Paters". A. H. Rietdijkvan der Steeg en kind, naar Voorst, Twello L 66b. J. J. M. MeerbeekFloothuis en kinderen, naar Soerabaja. Anne Otteline Klauke, naar Almelo, Vriezen- veenscheweg 170. M. C. Duinevan Eenennaam en kinderen, naar Oost- West-Souburg, Nwe Vlissing- scheweg 131. I. J. Schroevers, leeraar R.L.S.. en gezin, naar Schagen, Corn. Bokstraat C 109. Catharina Balvert, naar Tilburg, Bredasche- weg 375. C. Postma, naar Alkmaar, Lindenlaan 127. Antje Piers, dienstbode, naar Zijpe, H 23. Suzanna Couzij, dienstbode, naar Amster dam, v. Houweningenstraac 302. J. C. Beijnon, naar Amsterdam, Ruysdael- srtaat 90. Peternella Griek, dienstbode, naar Texel, Den Burg, Molenstraat. J. A. de Vries, horlogemaker, naar Zeist, Steinlaan 33. Anna Maria de Vries, naar Zeist, Stein laan 33. S. van Rooselaar, schilder, naar Wervers- hoof, A 31. C. Kant, machinist ter koopvaardij, naar Singapore, Asiatic Per. Cy„ Helenscourt. Jacoba Stevina Groeneveld, leerling-verpl., naar Krommenie, Verpleeghuis. Johanna Hendrika Goris, hulp in de huishou ding. naar Leiden. Kammenschansweg 58. Wed. D. DrostKuiken, naar Anna Pau- lowna, Breezand, Meerweg 54. P. Arnoutde Maat, zonder, Bonselaars weg 34. Ia van den Berg, koopman, Julianapark 7. J. M. van den Berghe, hulp in de huish. Binnenhaven 61, bij Lindner. J. Berhout, sergt.-vliegtuigm., Violenstr. 6 D. Bernard, pianist, Keizerstraat 23, inw. F. Botman, bankwerker R.W., de Ruiter- straat 34. W. M. van der Duijn Schouten en kind, zon der, Vijzelstraat 47. E. M. F. Dijkstra, dienstbode, le Vroon straat 66. B. T. E. Wachter—ten Brink, Singel 76. F. S. de Winter, monteur, le Schagendwars- straat 8. J. C. Snijder, schilder. Sluisdijkstraat 46. P. Spruit, zonder, Kanaalweg 94. M. van Veen, zonder. Beukenkampitr. 34. H. J. Verweij, fabrieksarbeider, Langevliet 10, Julianadorp. F. C. LaaglandWinder, zonder, Kolen- steeg 5. G. NuijensBrand, zonder, Kanaalweg 139. B. C. M. Nijpels, manufacturier, Spoorstr. 9. C. A. C. van 't Schip, boekhouder expeditie bedrijf, Langesteeg 14, inw. G. Blok, zonder, Weststraat 18. A. BogaertsPasterkamp, zonder, Brakke- veldweg 42. J. Booij, matroos le kl„ Violenstraat 79. L. Kruidenier, zonder, Violenstraat 50. A Jansen, caféhouder, Keizerstraat 23. F. de MunkSteenwijk, zonder, Klaas Duit straat 5. A. SallemRens, zonder, Tuinstraat 4. A. H. D. Smaal, res.-off., Weststraat 41. W. van Splunder, stoker le kl., Diaconie straat 27. P. G. Woerlee, empl. B.P.M., Weststr. 84. T. Schaper, off. v. adm. le kl„ Timorlaan 3. W-. H. van Bekkum, bloemist, Hertzogstr. 6. A. Jhr. van Foreest, luit. t. zee le kl., Hr. Ms. „Tromp". W. de Heer, marinier le kl., 2e Vroon straat 59. G. Helder, 1.1.-verpleegster, Polderweg 61. J. F. Hoekvan Heertum, zonder, v. Lim burg StirumstraaB39. M. J. Willems, zonder, Schipperssteeg 2. M. Kikkert, kapster, Erasmusstraat 7. G. Jeeningavan Klootwijk, zonder, Mid- denvliet 11a. J. L. Riemens, korp.-schrijver, Hertzog straat 66. C. Teuscher, zonder, Singel 194. M. J. van HengelGooszen, Bankastraat 2. M. J. JongebloedWagemaker, Oostsloot- straat 33. J. A. Kastelijn, dienstbode. Kroonstraat 6. L. J. Keukens, off. M.S.D., Singel 67. M. PassenierLandwehr, le Goverdwars- straat 10. H. J. Verheij, O.K. pastoor. Langestraat 76. C. B. Feliksdal, marinier, Gravenstraat 92. J. F. G. Haentjes, uit. ter zee, Duinweg 18. J. A. Kok, kleermaker, Keizerstraat 102. C. Magielsen, sergt.-ziekenverpl., Leeuwen hoekstraat 13. J. van Oosten, bootsman K.M., Ruijghweg 341. P. van OostenKoeman, Ruijghweg 341. H .van den Akker, Duinweg 3, Huisduinen. W. BosRuijper, Kanaalweg 9. J. van Hesse, dienstbode, Langestraat 76. M. W. HüberWernke, v. d. Hamstraat 1. J. W. Jacobs, zonder, Huize Parkzicht. A. Klein HolteTeunissen, v. d. Duin van Maasdamstraat 13. P. Koel, schoenmaker, Zuidstraat 26. J. Noorthoven, zonder, Spuistraat 22. F. E. PeperkampSlijkhuis. Sperwerstr. 11. D. Postmus, dienstbode, Spoorstraat 47. G. T. M. Roorda, verpleegster, Dijkstr. 21. A. F. Kuipers, dienstbode, Nieuwstra 10. H. S. J. Elfferich, luit. ter zee, Javastr. 127. G. W. Kuppevelt, handelsreiziger, Hector Treubstraat 77. B. Tadema, zonder, Ankerpark 27. J. J. WagemakersKooij, Brakkeveldweg 87. A. Wolters. grondwerker, Vijzelstraat 14. W. van Gils, metaaldraaier, Kanaalweg 183. C. A. van der Ende, maj.-torpedomaker, Brakkeveldweg 37. R. Ferwerda, Kon. Instituut. J. de Kok, torpedomaker K.M., Huijgens- straat 2A. A. E. Beijnders, dienstbode. Oude Kerk 16. J. Doense, zonder. Keizerstraat 28. W. M. de Hair, kapper, Keizerstraat 26. J. C. le ClerqDoense. Keizerstraat 28. D. J. WittebroodZentveld, v. Hogendorp- straat 20. T. BielfeldGrande, Langestraat 128. E. F. A. Luijks, vertegenwoordiger, West straat 57. P. H. Moeskops, bakker. Molengracht 48. T. G. Mos, zonder, Rijksweg 17—18. M. Harms, bankwerker, Ankerpark 13. C. M. A. Hoogenbosch. Weststraat 66. M. Huisman, Ruijghweg 253. D. Leissner, sergt.-maj. d. marn., Ruijgh weg 182. E. S. Schipper, luit. t. z. le kl., Hr. Ms. „Gelderland". M. Spears, Ruijghweg 33. S. P. Visser, off. M.S.D., Singel 129. E. Bakker, dienstbode, v. Limburg Stirum- straat 25. H. N. Kaptein. zonder. Huize Parkzicht. J. B. O. Koelhuis, stoker-olieman, Stern straat 25. M. W. Philis, marinier le kl., Brakkeveld weg 200. G. Schipper, chauffeur. Laan 30. J. Deelder, employe, Gravendwaorsstr. 4. M. A. Doms. adj.-konstabel, Fazantenstr. 25. O. Frankema, landarbeider, v. Foreestweg 6. J. Hartmanden Besten,Oude Kerkstr. 49. De gebr. Planjé hebben een nieuwen wagen aangeschaft, een Chevrolet, die voorzien is van een Philips radio-toestel, dat een per fecte weergave van de muziek zoowel als van het gesproken woord brengt. Wij konden in den fraaien wagen constateeren, dat zelfs in de stad van geen storing sprake was. De wagen werd geleverd door den Chevro- let-dealer J. Nelis. het radio-toestel ingebouwd door de firma Scheltis, Keizerstraat. van 22 October 1938. BEVALLEN: M. W. Th. ButerVerheijen z. H. MullerHuender, z. UITZONDERING. De door Mussolini bevolen zuivering" der Italiaansche universiteiten en hoogescholen van Joodsche docenten, geldt volgens een officieele Vaticaansche verklaring niet voor de pause lijke academie der wetenschappen, welke twee Joodsche leden heeft, nl. de professoren Levi Civitta en Voltara. BETHEL BIJ BIELEFELD. De bekende gestichten Bethel bij Bielefeld van dr. Friedrich von Bodelschwingh herberg den volgens het zoojuist verschenen verslag van het laatste boekjaar 21,83 valzuchtigen met 770567 verpleegdagen, 2018 geesteszieken met 381,611 verpleegdagen, 3002 zwervers en dak- loozen met 2501,1,0 verpleegdagen, 1036 alco holisten en anderen die bijzondere leiding noo dig hebben met 11,971,1 verpleegdagen, in de jeugdinternaten 736 jongeren met 100 111, ver pleegdagen, in de oude-liedentehuizen 308 be woners met 85365 verpleegdagen, in de zieken huizen voor lichamelijk zieken 8320 patiënten met 226105 verpleegdagen, in de hospitia voor doortrekkenden 9891 personen met 99761 ver pleegdagen, alles samen 27796 verpleegden met 2.066.611, verpleegdagen. Bovendien zijn hier dan nog bij te voegen de gestichten te Hoff- nungstal bij Berlijn met 11,00 bewoners, welke gestichten ook aan Bethel behooren. Men krijgt een indruk welk een stad der philantropie Bethel is. OP DEN INDEX. Het heilig officie te Rome heeft drie boeken van Louisa Piccareta op den index geplaatst, nl. ,J)e lijdensstonde van onzen Heere Jezus met een verhandeling over den goddelijken wil", „In het rijk van den goddelijken wil" en „De koningin des hemels in het rijk van den god delijken wil". Deze boeken beleefden reeds vele herdrukken en werden ook in andere talen vertaald. De Osservatore Romano zegt ter in het bijzonder vrouwen, die meenen dat zij zake, dat er heden ten dage vele personen zijn, met buitengewone geestelijke gaven zijn toe gerust en die zich daarom verplicht gevoelen om aan de gezamenlijke Christenheid haar ver meende bovennatuurlijke visioenen en open baringen mede te deelen, terwijl er slechts sprake kan zijn van de producten van haar overspannen en kranke fantasie. Tot deze soort geschriften rekent het officie ook de drie genoemde. EGER. De stad Eger in het Sudetenland werd den laatsten tijd weder veel besproken. Deze stad is in het Roomsch-Katholieke Sudetenland tevens een burcht van Protestantsch leven. De afgevaardigde van Eger in den rijksraad George ridder von Schönerer was er de leider van een Los-van-Rome-beweging. De tegen woordige Protestantsche gemeente der stad telt een 3000 zielen. KERK EN OLIE. Vit Mexico wordt bericht, dat nadat de Roomsch-Katholieke kerk van Mexico officieel haar steun aan de oliepolitiek der regeering verklaarde te geven, de vervolging van het Roomsch-Katholicisme gestaakt is. In enkele staten is het wederbeginnen van de godsdien stige plechtigheden toegestaan. VAN GYBLAND OOSTERHOFF- STICHTING. De Rijkseenheid deelt mee, dat er een Mr. Dr. Horace Hugo Alexander van Gybland Oos terhof f-Stichtingwelke ten doel heeft om de twee jaren aan hem die de Rijkseenheidsge dachte het krachtigst heeft bevorderd een me daille in goud uit te reiken. Tevens deelt hetzelfde blad mede, dat aan de universiteit te Pretoria in Zuid-Afrika een Van Gybland Oosterhof f-kamer wordt ingericht, waarin temidden van veel herinneringen aan het Oranjehuis welke de familie Van Glybland Oosterhof f beschikbaar stelde, het werk van dezen vaderlander in herinnering gehouden wordt. ZENDELINGINKRIMPING. In Britsch-Indië, Burma en Ceylon waren er in 1933 6030 zendingskrachten, thans zijn er 1,1,67. Typisch is, dat deze mindering aldus wordt gespecificeerd: 321, mannen, 295 vrou wen en 91,1, echtgenooten van zendelingen min der. De salarissen zijn zoo gekrompen, dat de zendelingen langer alleen blijven. Deze inkrim ping gaat samen met het feit, dat speciaal de kastelooze Hindoe's zich thans in groote mas sa's tot het Christendom wenden. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Zij, die niet trouwen mogen" en „De Ge- stoler Rembrandt". Rialto, Spoorstraat half 8: „De Wildzang" en „Een zekere Vrouw", Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Tusschen twee Oceanen", Heden: Militair Tehuis. Kanaalweg, Conferentie J.N. V.C., samenkomsten 's middags 3 u„ 6 u. en 's avonds 8 uur. Dinsdag 25 October. Militair Tehuis, Kanaalweg, Conferentie J.N. V.C., samenkomsten 's middags 3 u., 6 u. en 's avonds 8 uur. Woensdag 26 October. Casino, 8.30 uur: Eerste Marine Concert. Donderdag 27 October. Casino, 8.30 uur: „Haar Andere Man" (ten bate van „Beatrix"). Opgenomen 00 a O uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 766.5 Temperatuur lucht 4.8 Wind; richting: 3, kracht: Z.Z.O. Licht op 5 uur 17 min. Voor het diploma machineschrijven slaag den aan het Instituut „Mercurius", Loodsgracht 72 de volgende heeren H. de Koning en A. Wei boom, allen leerlingen aan het bovengenoemd instituut.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5