gemeenten! DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Een Koningskind in de box Weer naar zelfstandige Keert de forensen- belasting terug? Japan vergist zich Kardinaal Ionifzer verdedigt zich KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) De gezondheid straalt Prinses Beatrix de oogen uit I Prinses Beatrix laat Haar eerste tandjes zien Crisisdienst voor de jeugd Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT „Winterhilfe levert spionnenqeld NAAR AMSTERDAM HELDEKSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder D I N S DAG 25 OCTOBER 1938 66e JAARG. No. 8447 Nieuwe wetsontwerpen, waarbij bepaalde gemeenten exfcra-belas- tingen mogen heffen. De waarde van het gemeentelijk heleid moet tot uitdrukking komen in de hoogte der belastingen. Op grond van verschillende over wegingen achten de ministers van finantien en sociale zaken het ge- wenscht, da» moet worden gestreefd naar het vaststellen van een rege ling der finantieele uitkeeringen aan de gemeenten, welke zooveel moge lijk volgens objectieve normen den gemeenten de beschikbare gelden doet toevloeien. Daarom zijn twee wetsontwerpen ingediend. 1. Wijziging van de wet van 22 December 1933 tot steun aan noodlijdende gemeen- ten; 1t. 2. Nadere wijziging van de wet van io Juli 1929 houdende herziening van de finan- cieele verhoudingen tussehen het rijk gemeenten en wijziging van artikel va de Gemeentewet. Het moet, naar overtuiging van de mi nisters mogelijk zijn langs dezen weg een gedeelte van de thans, financieel afhankelij ke gemeenten, de zoozeer begeerde fmanci eele zelfstandigheid terug te geven. Zij beseffen volkomen, dat ook na de vas- stelling van bedoelde regelen er "meenten zullen overblijven, die nog bvizondere huip behoeven. Een gedeelte van bet bedrag van f 37.250.000, dat beschikbaar zal zijn voo steun der zemcenten. zal dan ook veerd moeten blijven v°or gemeenten wel ke daarna nog met een budgetair tekort hebben te kampen: maar ook aan deze gemeenten moet de gelegenheid worden geboden, desnoods de nl.eht worden onge^ legd zich zoo moer lijk zelf nog geheel of gedeeltelijk te redden. Daarbu zal bet nno dig zijn recht te laten wedervaren aan bet zoo juiste algcmeene beginsel bij het nancieele overheidsbeheer, dat de kringen die de uitgaven doen, ook zich in zekere mate offers moeten getroosten. Op grond van deze overwegingen achten de ministers het noodzake lijk, dat de mogelijkheid wordt ge opend voor gemeenten, wier be grooting niet sluit om, voordat het rijk met gereed geld bijspringt, uit een bijzondere verruiming van be lastinggebied nieuwe eigen inkom sten te putten. Nieuwe belastingen zullen echter slechts kunnen worden ingevoerd met toestem- min- van de Kroon, dit teneinde misbruik te voorkomen. De regecring stelt zich voor, deze toe stemming niet anders te geven dan in die gevallen, waarin het heffen van nieuwe belasting inderdaad een juist effect zal hebben. Hoe beter het beleid, hoe minder de belasting en omgekeerd! Het komt den ministers voor, billijk te zijn, dat het gevoerde gemeentelijk beleid uitdrukking vindt in den belastingdruk, ook wanneer de normale grenzen, die de wet tot dusver kent,, bereikt zijn. Een heilzame aansporing tot versobering kan voorts veel eer liggen in het besef, dat der burgerij zwaardere lasten worden opgelegd dan in het aanvaarden van eischen en opvolgen van wenken, gesteld en gegeven door in stanties van buitenaf. Om vlucht van kapitaalkrachtige personen tegen te gaan. wordt voor gesteld. aan de gemeentelijke inkom stenbelasting een forensenbelasting te koppelen. In de tweede plaats kan een gemeentebe stuur, tijdig gewaarschuwd, dat de toe zichthoudende instanties een bepaald be- grootingsniveau als maximum beschouwen, met deze wetenschap zijn voordeel doen. wil het zich niet blootstellen aan de moeilijk heden, verbonden aan niet goedkeuring van een begrooting. Directe kerksteun, in den vorm van een tijdelijk renteloos voorschot en/of een bij drage uit 's rijks kas behoort naar het oor deel van de ministers slechts dan te wor den verleend indien tegen de invoering der extra-belasting bij de kroon bezwaar bestaat en slechts in bijzondere gevallen ondanks de invoering dier extra-belasting. DE FORENSENGELASTING. Een splitsing. Meer in het bijzonder gaat de minister in de memorie van toelichting bij 't wets ontwerp, dat als gevolg van bovenstaande overwegingen zal worden ingediend, de mogelijkheid van de wederinvoering van forensnnbelasting na. Twijfel is gerezen, of gelijktijdig met de vele gebreken van de afgeschafte forensen belasting, een juiste grondgedachte mede was weggeworpen. Die twijfel is in sterke mate gevoed door den ernstigen financiee- len toestand, waarin juist nagenoeg al dezulke gemeenten verkeeren, die 's avonds in grooten getale de forensenscharen zien vertrekken en welke den volgenden ochtend die scharen hun dagelijkschen intocht zien herhalen. Wat betreft de z.g. „woonforensen" wil len de ministers den ouden toestand her stellen, die gelijk bekend is, hierin bestaat, dat de bijkomstige woongemeenten zich moeten tevreden stellen met de woonforen- senbelasting van art. 288 van de gemeente wet, met de personeele belasting naar de grondslagen huurwaarde, meubilair en bil jarten en eventueel met andere belastingen op ter plaatse aanwezige goederen, en en ander terwijl de gemeente van hoofdverblijf aan die bijkomstige woongemeenten niets van hare belastingcapaciteit behoeft af te staan. De werkforens meent de minister echter te moeten zien als een burger van twee ge meenten, die waar hij woont en die waar hij werkt. Alleen tussehen deze gemeenten vindt een verdeeling van bevoegdheid tot opcen- tenheffing plaats. Maar dan ook een werke lijke verdeeling, zoodat niemand meer be taalt aan opcenten dan hij zou hebben be taald, indien het aantal opcenten in de woon- gemeente niet lager was dan dat in de werk- gemeente. In deze orde van gedachten hebben de ministers gemeend te moeten voorstellen, met betrekkingtot werkforensen de hoofdsom van de gemeentefondsbelasting ten behoeve van de gemeentelijke opcentenheffing te splitsen in een gedeelte dat ten kohier wordt gebracht in de gemeente van hoofdverblijf en een gedeelte, dat ten kohiere wordt ge bracht in de werkforensaalgemeente. Elke van deze beide gemeenten heeft dan een hoofdsomgcdcelte waarop uitsluitend zij ha re opcenten heft Bij de gedachte splitsing van de hoofdsom is voorts aan de woongemeente een voorgift gegeven van f27.overeenstemmende met een belastbare som van f 1800.Bedraagt de hoofdsom niet meer dan f27.dan heft alleen de woongemeente opcenten. Bedraagt de hoofdsom wel meer, dan wordt voor elke gemeente de helft van het overschot tot ba sis voor opcentenheffing, terwijl de woon gemeente, uiteraard, hare bevoegdheid ten aanzien van de eerste f27.van de hoofd som behoudt. Het ontwerp strekt zich tevens uit tot bui- tenlandsche belastingplichtigen, die in een Nederlandsche gemeente het middelpunt van hun geheelen arbeid of van hun geheelè be drijf hebben. Ter bestrijding van de werk loosheid. Naar „de Tijd" verneemt, heeft de minister van sociale zaken na over leg in den ministerraad besloten, de zorg voor de jeugdige werkloozen los te maken uit het ressort van de werkverschaffing en tot een zelfstan digen crisisdienst, van het departe ment te verheffen. Deze dienst zal onder leiding worden gesteld van den referendaris den heer G. W. F. van Hoeven. Binnen enkele dagegn zal de Jeugdraad officieel van dit be sluit in kennis worden gesteld. Deze maatregel vormt een gunstige aan wijzing omtrent den koers van de jeugd- werkloozenzorg in de naaste toekomst, al dus het blad. Degenen, die tot dusverre ten departemente de jeugdwerkloozenzorg be heerden, maakten er voor niemand een ge heim van, dat zij van bepaalde diep ingrij pende maatregelen tegenstanders waren. De heer Van Hoeven is dat allerminst. Reeds geruimen tijd voordat de gedachte aan maatregelen in grooten stijl speciaal ten behoeve van de werklooze jeugd ernstig ter sprake werd gebracht drong deze amb tenaar in publicaties op zulke maatregelen aan en iedere instemming, die hij daarmee vond, registreerde hij nauwkeurig om zoo effectief mogelijk en in zoo breed mogelijken kring de idee te propageeren. dat voor de jeugd maatregelen in grooten stijl mogelijk wcnschelijk en noodzakelijk zijn. BRITSCHE KANONNEERBOOT GEBOM BARDEERD. GEEN SLACHTOFFERS. Zes Japansche bommenwerpers hebben een aan'val gedaan op de Britscho kanon neerboot „Sandpiper" te Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan. Er zijn geen slacht offers te betreuren. Wel is er aanzienlijke schade aangericht. De Britsche marine-autoriteiten te Shanghai hebben krachtig geprotesteerd. De Japanners hebben medegedeeld, zich vergist te hebben en hun leedwezen over het gebeurde uitgesproken. In kenrige formatie. Een ooggetuige van het bombardement van de „Sandpiper" heeft tegenover Reuter verklaard, dat zes zware Japansche bom menwerpers in keurige formatie langzaam DE BILT SEINT: Verwachting: Zwakke tot mati ge, O. tot Z. wind, helder tot licht of half bewolkt, met plaatselijk eenige ne vel des ochtende, droog, aan vankelijk lichte vorst tot temp. om het vriespunt, la ter iets zachter. Verdere vooruitzihten: Toene mende bewolking. over het schip vlogen op een hoogte van slechts een paar voet. Elk der machines liet een bom vallen, alle bommen op een na kwamen ver van het doel neer. De bom welke de schade aanrichtte, raakte weliswaar de „Sandpiper" niet, doch ont- plofte zoo dicht in de nabijheid, dat de schreven in het rond vlogen en in twee hutten gaten sloegen en een luik versplin terden. De vliegtuigen verwijderden zich daarop. „Ik heb Hitier met geen enkel woord aangevallen!" Protes tanten in Oostenrijk trekken één lijn met de nazi's. In alle kerken van Weenen werd Zondag van den kansel een boodschap van kardi naal Innitzer voorgelezen, waarin deze o.m. verklaart: Ik heb Hitier in mijn preek tot de Katholieke jeugd in de kathedraal op 7 October met geen enkel woord aangevallen, noch stook ik op tot haat tegen hem, den staat of de partij. De demonstratie van de Katholieke j'eugd na dezen dienst was noch voorzien noch vóórbereid. Het is ook onwaar, dat de jeugd bij die gelegenheid politieke leuzen uitte: Mij zijn de woorden in den mond gelegd: „ik. heb besloten te strijden en ik ben be reid de leiding te nemen". Ik heb zulke woorden nooit in een vergadering van pries ters geuit. Het verbod voor priesters om deel te ne men aan de „organisatie voor kerkelijke vrede" ging niet van mij alleen uit, maar was het eenstemmig besluit van het con gres van bisschoppen. Het. besluit werd niet om politieke redenen genomen, maar om redenen van kerkelijke discipline. Ik heb nooit geringschatting getoond voor de historische belangrijkheid van het uur, toen mijn vaderland, het Sudetenduitsche gebied, bij het groote Duitsche vaderland kwam. Tk heb met andere Duitsche bisschop pen Hitier dank gebracht en de klokken la ten luiden. Ik protesteer tegen het verwijt dat ik mij opzettelijk kant tegen Hitier en het volk." Aanval op het „politiek Katho licisme." De Luthersche en de Hervormde Kerk in Oostenrijk steunen, aldus het Hsb., de nationaal-socialistisrhe partij volledig in haar strijd tegen de Katholieke Kerk. De gemeenschappelijke kerkeraad van deze twee religieuze organen heeft een brief gericht tot de leiders in Oostenrijk, waarin verklaard wordt: „Het politiek Ka tholicisme heeft weer getracht een belang rijke rol te spelen. Wij hebben niet verge ten hoe de Katholieke Kerk telkens de ver raderlijke regimes van Dollfuss en Schusch- nigg heeft gesteund. Als de Evangelisch Christelijke Kerk van het Duitsche volk protesteeren wij verontwaardigd tegen een dergelijke ontkenning van waar christen dom." De anti-kerkelijke campagne is opnieuw begonnen. Politieke organisaties worden op gestookt om de uitzetting van kardinaal In nitzer als een „verrader" te eischen; Katho lieken worden aangespoord zich tegen zijn leiding te verzetten. Opzienbarende mcdedeeling in het spionnageproces. Het spionnageproces is gisteren voortgezet met het verhoor van Rumrich, die bleef vol harden bij het beschuldigen van zijn mede verdachten en in het bijzonder van den vroe- geren soldaat Glaeser. Vervolgens kwam hij met een verklaring van een vroegeren Duit- schen leider, volgens welke de fondsen, waar uit de spionnen gehonoreerd 'worden, door de „Winterhilfe" geleverd worden. Deze ver klaring baarde groot op zien in de zaal. dan alleen per W.A.C.0 Autobusdiensten. Snelste en voordeligste autobusverbinding Vraagt ofize winterdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1