Waren Heldersche aannemers gepasseerd? 1 1 1 1 n 1 a De heeren Geervliet - Van der Leek kwamen met een concreet plan ter tafel Gestage reclame brengt verkoopen /lq,wdcL Dinsdag 25 October 1938 Tweede Blad &tadlriieuuM Heldersche arbeiders zullen het werk uitvoeren St. Nicolaas, Kerstmis en Oudejaarsavond op zee Doolhof-leed spoedig tot het verleden Haar andere man" De schade aan Hr, Ms. „Piet Hein" Burgerlijke Stand Wie wordt burgemeester van Hellevoetsluis? Conferentie voor niet Katholieken Clubkampioenschappen der HAV uitstekend geslaagd Efficiency-tentoonstelling Een treurig beeld „AU GASTRONOiyiE" Voor Uw bridge-avondje Bitterballen 3stuks a 10 ct. Inschrijving Handelsregister Ongetwijfeld ligt het meerendeel onzer lezers het bericht betreffende de belangrijke uit breiding van Den Helder, opgenomen in het nummer van 19 October, nog frisch in het ge heugen. Dat is geen wonder, want een plotse linge vermeerdering van het aantal woningen met 140 in een periode, dat er waarlijk van een vrij groote woningnood sprake is, is in derdaad de moeite waard. De eerste reactie, die het bericht maaktje, was er een van vreugde. Van vreugde over deze vermeerdering van woongelegenheid, die voor een goed deel ten gerieve zal komen van lieden met niet al te gespekte beurzen, doch ook omdat hier sprake is van een belangrijke uitbreiding van werkgelegenheid, die de bouw arbeiders in het bijzonder zeer gelegen zal ko men. Tenslotte was daar de voldoening over het feit, dat een aardig stadsdeel aan de reeds bestaande complexen zal worden toege voegd. De domper op de vreugde. Deze algemeene vreugde bleek echter maar van korten duur te zijn. De domper erop was voornamelijk een ingezonden artikel van het Bestuur van den Nederl. Aannemers Patroons bond, afdeeling Den Helder, opgenomen in het nummer van Zaterdag j.1., in welk artikel genoemd bestuur zijn zeer gemengde gevoe lens ten aanzien der plannen betreffende den recenten woningbouw, te kennen gaf. Men klaagde z'n nood, dat een zoo groot complex huizen in handen gegeven was van twee aan nemers, terwijl er verscheidene hunner reeds geruimen tijd vergeefs op dergelijken grond (3e klasse) wachten. Voorts achtte men het onjuist, dat de heer Egner, als zijnde zélf geen bouwer, de opdracht tot bouw gaf aan iemand van buiten de stad. Het gevolg van een en ander is ge weest, dat de laatste dagen verscheidene stemmen opgingen, die het al dan niet eens waren met deze zienswijze. Met name in het gemeentelijk stempellokaal kwam het Maandag tot verwarde bespre kingen en dit alles gaf ons aanleiding het licht eens ter bevoegder plaatse te gaan opsteken. Het bleek daarbij dat men in aannemerskringen inderdaad deze heele „affaire" als onjuist en onlogisch be schouwde. Onjuiste handelwijze? Zoo vindt men het vreemd, dat de uitvoer der van het werk van den heer Egner, de heer Laffertu, uit Santpoort, thans een 80 woningen gaat bouwen, waar de gelegenheid bestond verscheidene bouwers een deel te ge ven. Dan hadden in een tijd, die toch al niet bijster rooskleurig is, ook anderen iets kun nen verdienen. Daarbij komt, dat een niet on belangrijk deel van het werk, ook al weer vol gens de plaatselijke aannemers, in handen zal komen van niet Heldersche arbeiders, met alle schade van dien. Het gevaar was h.i. niet denkbeeldig, dat van deze vreemde arbeids krachten een zeker percentage na oplevering van het werk, wederom zonder emplooy zou raken en dus automatisch worden toegewezen aan de zorgen van Maatschappelijk Hulp betoon, De grootste grief. De ergste grief is echter het feit, dat men hier de zoo fel begeerde 3e klas grond uitge geven heeft, terwijl men reeds sedert gerui men tijd steeds gehoord had: er is geen 3e klas grond meer voorradig. Ineens blijkt thans, dat deze er wèl was, maar inplaats dat nu een vrij groot aantal aannemers daarvan kan profiteeren, zijn dat slechts een tweetal personen, waarvan één niet-Heldersche. Men begrijpt de houding van het gemeentebestuur in dezen niet goed en kan niet verklaren, waar deze grond nu ineens zoo vandaan komt. Is hier wellicht sprake van bevoorrechting? Tot zoover de klachten en grieven der plaatselijke aannemers, die wij geven het toe, zoo gezien, niet van grond ontbloot zijn. Er was tekort aan grond. Ter bevoegder plaatse hebben wij deze klachten van onze Heldersche bouwers naar ,JHct gezond verstand zegt U, dat het niet zoo zeer belangrijk is, hoe U Uw reclame-boodschap inkleedt, maar hoe vaak U haar plaatst". Aldus een reclame-specialist, sprekend voor een winkeliersvergadering. Inder daad, de juiste tekst en vormgeving van Uw advertentie kunnen Uw resultaten met tientallen procenten verhoogen. De regelmaat waarmee U in couranten adverteert, zal echter altijd de voornaam ste factor blijven. voren gebracht en vernamen naar aanleiding daarvan het volgende: Inderdaad was en is er gebrek aan voldoen de 3de klas grond. Toen het gemeente bestuur dan ook telkenmale weer moest ant woorden op desbetreffende verzoeken van plaatselijke bouwers, moest dat antwoord logi scherwijze negatief zijn. Er was geen grond voor aannemers, die gaarne enkele huizen op een stukje grond neergezet zouden hebben. Eenigen tijd geleden echter kwam de heer Van der Leek met een concreet plan voor den dag, evenals de heer Geervliet. Beide hadden een volkomen omlijnd bouwplan, dat, werd het uitgevoerd, als een compleet stadsdeel kon worden beschouwd. Het was dan ook niet te verwonderen, dat het gemeentebestuur deze beide plannen met de noodige sympathie ont ving en de grond, na deze vrijgemaakt te heb ben, thans wel beschikbaar stelde. Men lette er dus wel op: zoowel de heer Geervliet als Van der Leek (Egner Laffertu) waren de eerste gegadig den die met een geheel uitge werkt project kwamen. Ingrijpen in particulier initiatief? Nu rust de vraag: had het gemeentebestuur bij het aanbod moeten weigeren? Had het den beschikbaren grond in idem zooveel parten moeten verdeelen als er gegadigde aannemers waren voor een klein stuk? Had men, om het anders te zeggen, in het particulier initiatief des heeren Geervliet en Van der Leek moeten ingrijpen en h u n initiatief dienstbaar moeten maken aan den wil van een aantal bouwers, die ook wel een stukje wilden hebben, doch zich nimmer de moeite getroost hadden (of daartoe finantieel in staat waren) een derge lijk ontwerp uit te voeren? Men meende, dat men daarteo noch zakelijk noch moreel ver plicht was. Andere bezwaren. Behalve deze factoren zijn er nog enkele andere, zooals de bezwaren die er nu een maal verbonden zijn aan het geven van een bouwvergunning aan een groep aannemers voor een bepaalde wijk. Het kan wel, maar steeds moet men jegens enkelen dwingend op treden, steeds komen er haken en oogen te pas voor en aleer men allen kan bewegen tot het maken van een harmonisch geheel. Voorts zijn er nog enkele andere redenen, die wij echter o.i. op dit oogenblik beter nog niet kunnen publiceeren. In de eerste en laatste instantie blijkt, dat allen gelijke kansen gehad heb ben. Een tweetal aannemers hebben deze echter weten te benutten en profiteeren thans van hun initiatief. Niet-Heldersche arbeiders? Thans wat de kwestie van het aanvoe ren van arbeidskrachten van buiten be treft. Uit den aard der zaak is het de ge meente niet mogelijk hier eischen te stel len. Wel echter kan zij m o r e e 1 e pressie uitoefenen, om te zorgen dat zooveel m o g e 1 ij k Heldersch personeel aan dit object deelneemt. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat de vooruitzichten van deze personeelsvoor ziening dusdanig zijn, dat men gevoeglijk mag aannemen, dat het leeuwendeel door plaatselijke arbeiders verricht zal worden. Men bedenke echter, dat er over eenige we ken in Den Helder zeer druk gebouwd wordt: niet alleen aan de beide gemeentelijke gebou wen, die met behulp van het Werkfonds uit gevoerd worden, doch tevens zal dan een be gin gemaakt zijn met de 140 woningen. Men houde dan ook met de mogelijkheid rekening, dat in een bepaalde periode van een bepaalde categorie arbeiders een tekort kan ontstaan, en waardoor het automatisch noodzakelijk wordt, dat men een of meerdere arbeiders van buiten laat komen. Geschiedt dit overkomen door den niet- Helderschen bouwer, dan is het vrijwel zeker, dat deze vreemde werkkrachten na afloop van het werk weder naar hun eigen plaats terugkeeren. Haalt een Heldersche aannemer zijn krachten van buiten dan staan de zaken geheel anders en is de kans groot, dat dezen in Den Helder woonachtig blijven, met alle nadeelen van dien bij werkloosheid. Wij meenen dus, dat het gemeentebestuur in deze ad rem gehandeld heeft. Evenals vorige jaren tracht het Alg. Ned. Comité „Onze Marine", gironummer 42883, Den Helder te bereiken, dat aan de opvaren den van Hr. Ms. oorlogsschepen, die met St. Nicolaas, Kerstmis en Oudejaarsavond op zee zijn, paketten kunnen worden gezonden. Door dit sympathieke werk, dat aller mede werking verdient, was het b.v. het vorig jaar mogelijk aan ruim 1100 marinemannen, de belangstelling van het Nederlandsche volk met deze feestdagen te toonen. Ook dit jaar zullen wederom vele schepen buitengaats moeten zijn en zullen opvarenden deze echt huiselijke feesten niet in den familiekring kunnen door brengen. Het comité „Onze Marine" vertrouwt, dat velen hun steun en medewerking zullen verleenen, waardoor op zoo hartelijke wijze het medeleven tot uiting komt van den burger aan den wal met den marineman op zee. Bijdragen worden gaarne aanvaard per gironummer 42883, Comité „Onze Marine Den Helder. Voor verzendingen van goederen in natura wordt men verzocht zich vooraf te verstaan met het Comité „Onze Marine", Keizerstr. 89. D.D.D. if een heldere vloei- stof, die diep in de porién doordringt en de ziekte kiemen doodt Flacons a 75 CL. f 1-50 en 2.50. Ongetwijfeld zullen velen onzer lezers begaan zijn met het lot van een deel der Doolhof-bewoners, welke gedoemd zijn in een stadswijk te leven, die ontsierd wordt door een vijftal vervallen woningen in den ergsten graad. Ter bevoegder plaatse vernemen wij thans, dat aan de verdwijning van dit euvel met man en macht gewerkt wordt en dat de Doolhovers niet met de gedachte behoeven rond te loopen, dat met hun, ove rigens volkomen gerechtvaardigde, wen- schen geen rekening gehouden wordt. Keeds bij de eerstvolgende raadsverga dering zullen waarschijnlijk gelden aange vraagd worden ter saneering van dit stukje Den Helder, waarna men zoo spoe dig mogelijk een aanvang gaat maken met de verbetering. Het is wel zeker, dat op de plaats waar zich thans de krotten bevinden, een aardig plant soentje aangelegd zal worden. Ongetwijfeld zal het Doolhof met blijdschap deze, reeds in zulk een vergevorderd stadium zijnde, plannen begroeten. tf Kocht U reeds een kaart? A.s. Dondardagavond wordt in Casino de opvoering van „Haar Andere man" gegeven, door de T.S.V. en waar deze voorstelling ge schiedt ten bate van de Heldersche Baby- en Moederzorgvereeniging „Beatrix" mogen wij aannemen, dat zij een groot succes, met name wat het bezoek betreft, wordt. Wat de kaartverkoop betreft, nogmaals laten wij hieronder de adressen volgen: De vier Speeltuinen (iederen dag van 68 uur). Drukkerij De Boer. Boekhandel P. Spruit, Kanaalweg. Boekhandel Daan Schreuder, Koningstr. Voorts worden kaarten verkocht aan het Casino-loket, iederen dag van 3 tot 5 uur, op welken tijd men tevens z'n plaatsen 5 cent kan bepreken. Voor 35 cent entrée en 5 cent plaats- bepreken zal men een vroolijken avond kunnen beleven. Men wachte echter met het koopen der kaarten niet tot den laat- sten dag. Betreffende de averij van den torpedoboot- jager „Piet Hein" meldt het „Soer. Hbld." nader, dat de schade nogal meevalt. Er was reeds te voren besloten, dat het schip veertien dagen in onderhoud zou gaan, en gedurende dien tijd kan de schade gemak kelijk worden hersteld. De jager behoeft voor deze averij eigenlijk niet eens in het dok, maar zou volgens het programma toch al voor on derhoud in het dok gaan. De toedracht is ongeveer de volgende ge weest: De „Piet Hein" is in aanraking geweest met den kruiser „Java". De „Piet Hein" lag hierbij stil, de „Java" liep vaart. De voorsteven van de „Piet Hein" kwam in aanraking met den zoogenaamden schroefbeschermer van de „Java". Deze schroefbeschermer, achteraan het schip, bestaat uit eenige ronde buizen, die dienen om* de sloepen en dergelijke niet in aanraking met de schroef te doen komen. De schroefbeschermer heeft als het ware een stukje voorsteven van de „Piet Hein" afge sneden en omgebogen. De neus van de „Piet Hein" ziet er uit alsof hij met een bot mes is bewerkt. De jager heeft echter in het geheel geen water gemaakt. En men mag spreken van lichte uitwendige schade. Over 14 dagen zal de „Piet Hein" vol gens het programma weer varen. De schroefbeschermer van de „Java" is er af, en zal vernieuwd worden. Hiermede is een gering bedrag gemoeid. BEVALLEN: H. Otten—van der Harst, d. A. CollewijnHormüth, z. A. KoekkoekStrie- ker, d. S. M. RijersPlatje, z. D. van Esch— Scheffers, z. A. M. NiewildEmons, z. C. Roestde Visser, z. M. C. J. Willemsen Miner, z. J. C. J. SchriekenBakker, z. OVERLEDEN: C. Paans (m.), 75 jaar. „HELD. KATH. GEMENGD KOOR". Dir.: A. J. Leewens. Naar men ons mededeelt, hoopt bovengen. Koor in de a.s. Kerstpediode „Het Kerstora torium" van Hubert Cuypers voor declamatie, solo- en koorzang uit te voeren. Een gezellig caféen aangenaam verpoozen Dan steeds weer „De Toelast" gekozen GENEESM1D H U 1 0 0 fl N D D ET 0 E N 1 TEGE N NEEN Thans burgemeester en secretaris in één persoon. Naar wij in „De Gemeentestem", het blad voor het gemeentelijk personeel in Nederland lezen, bestaat de mogelijkheid tot het sollici- teeren naar de betrekking van burgemeester van Hellevoetsluis. Het blijkt daarbij, dat in één persoon de functie van burgervader en secretaris vereenigd zullen zijn. De omlijsting der zesde en laatste confe rentie, welke door den bekenden Pater Fran ciscaan Wijnand Sluis op Woensdag 26 Oct. a.s. in de St. P. en P. Kerk aan de Kerkgracht wordt gegeven, zal geschieden met medewer king van het Knapenkoor der kerk. Door den organist A. J. Leewens zal precies ten 8 uur worden geopend met „Marche Nup tiale" van Catherine, gevolgd door „Andante" uit de orgelsonate van Mailly en „Menuetto" van Tours, waarna koor- en solozang volgt, o.m. drie deelen uit de Misse Pontificales van Perosi, met jongensstemmen. Na een koornummer met orgel wordt het geheel besloten met het „Toccata" van Dubois. Begunstigd door goed weer zijn Zondag morgen de finales der laatste nummers gehouden voor heeren en junioren. Stipt op tijd werd begonnen met het verwerken der diverse nummers, welke een vlot ver loop hadden. Er werd begonnen met de 800 m., welke in 4 series van 2 werden, geloopen. De beste tijden werden hier gemaakt door de favoriet de Waard en J. Dekker, respectievelijk in tij den van 2 min. 41,9 en 2 min. 43,1 sec. Hierna was het kogelstooten aan de beurt, aan de wed strijdbepalingen werd streng de hand gehou den, hoewel hierin de prestaties tegenvielen. De eerste waren hier J. Dekker en de Waard met stooten van 8 m. en 7.56. Onderwijl waren de junioren aan het hoogspringen en hier viel veel goeds te zien. A. Rottier en v. de Sloot en Schotman sprongen zeer behoorlijk met spron gen van 1.45 en 1.35 m. Onder de junioren schuilen verschillende krachten waarvan, alS vooral de techniek bijgebracht wordt in de toe komst veel plezier beleefd kan worden. Het verspringen was voor Piet Oom met 4.89 en tweede de Waard 4.78. Dan was er nog kogelstooten voor de junioren en hier was Jan Crama eerste met een worp van 9.52 en Rottier 8.76 m. Na afloop hiervan sprak de voorzitter en kele toepasselijke woorden, waarbij hij op merkte dat deze wedstrijden veel nut hebben vooral nu de H.A.V. bijna aan haar tweejarig bestaan toe is. Het gaat de Heldersche Ath- letiekvereeniging niet slecht, maar financieel is ook hier de keerzijde. Herna werd de Waard naar voren geroepen voor het in ontvangst nemen van den prijs een pracht taart, terwijl hem een hartelijk applaus ten deel viel. Bij de junioren was het Arie Rottier die de andere taart in ontvangst kon nemen. De taarten wa ren beschikbaar gesteld dooi enkele leden, ter wijl hiervan door de firma Bos een werkelijk kunststukje gemaakt was. Hierna werden de vlaggen gestreken en was de athletiek bui ten van de H.A.V. gesloten en gaat nu weer door in de Tuindorpschool. De eindstand is aLs volgt: Zeskamp (100 m., hoogspringen, speerw., verspringen, kogelstooten, 800 m.: 1. De Waard 3136,25 pnt. 2. Oom 2619 p. 3. Bos 2555,75 pnt., 4. Dekker 2444, 5. Oost 1869,25 6. Dortmund 1747,50 pnt., 7. Scholten, 1242,50 pnt., 8. Bosman 1208.50 pnt. Vierkamp Jun. (80 m., verspr., hoogspr., kogelstooten) 1. Rottier 3740, 2. v. d. Sloot 3126, 3. Hee ren 2715, 4. Stegehuis 2530, 5. Schotmans 2503, 6. Gladpootjes 2204, 7. Crama 1477, 8. Kers bergen 678. Van 24 tot 31 October a.s. wordt in de Amsterdamsche Appollohal de tweede effi- ciency-tentoonstelling gehouden, georgani seerd door de N.V. Internationael Research- Dienst Inzake Kantoormachines. In verband hiermede mochten wij het ten toonstellingsnummer ontvangen van het be kende periodiek „De Kantoormachinegids", waarin o.m.werden opgenomen beschrijvin gen van de meest belangwekkende nieuwe machines en artikelen over onderwerpen, welke van grooten invloed zijn op de efficiency op kantoor, doch waarop op de tentoonstel ling niet of slechts zijdelings de aandacht wordt gevestigd. Dit nummer der Kantoormachinegids maakt een alleszins verzorgden indruk en zal onge twijfeld door de leiders van een groot aantal kantoren en bedrijven in den lande met be langstelling gelezen worden. De inhoud is zeer overzichtelijk ingedeeld, en verlucht met een groot aantal interessante illustraties. Diegenen, die of door de tentoonstel ling of door dit fraaie extra-nummer inlichtingen over „De Kantoormachine gids" wenschen kunnen deze verkrijgen aan het adres: Paleisstraat 14, Amster dam C, Het is een treurig beeld, dat China toont. Nog niet het beeld van den overwonnene, maar wel van den verslagene, die verbitterd is en nu de schepen achter zich verbrand. Chi- neezen steken Kanton in brand, zoo luidde de kop gisteren op onze voorpagina. Kanton, de eenige groote stad, die China naast Hankou nog bezat, is practisch gesproken voor China verloren. De wijze waarop Kanton in handen der Japanners gevallen is, doet bovendien nog denken aan een doorgestoken kaart. Er is zoo goed al3 geen verzet ge leverd. Met Kanton is de toegangspoort voor de wapens voor de verdediging van het binnenland gesloten. Het is dus geen wonder, dat China wat toeschietelijker wordt om den vrede te tcekenen. De vroegere premier, Wang Tsjing Wei, voorzitter van den centralen politieken raad van Kwomintang, heeft direct na den val van Kanton een verklaring afge legd, waarin hij zich tot vrede bereid verklaarde, mits het nationvtc bestaan niet werd aangetast. »Vat hij onder het nationale bestaan verstaat, heeft hjj niet nader gepreciseerd, maai ais het betee- kent de handhaving ran maarschalk Tsjang Kai Tsjek, dan zal Japan afwij zend staan. Ook Japan heeft voorwaarden bekend gemaakt om tot de.i vrede te komen en dan als eisch gesteld: Vervangen van Tsjang Kai ojek. Sar- r. -eiking met Ja pan. :ken met den Komintern. Er zijn de laatste .'aren al heel wat groote nationale figuren „opgeruimd" en Tsjang Kai Sjek, de verafgoode leider van het Chi- neesche rijk, zal wel den weg van die anderen op moeten gaan, wil Japan van eenige toe schietelijkheid weten. Benesj was de roode lap voor den Puitsthen stier, Tsjang is het voor de Japansche. Het is de tragiek van de leiders van overrompelde landen. China schijnt inderdaad niet opgewassen tegen de militaire tactiek van Japan. Hankou is ontruimd. Welke stad zal nu volgen? Telefoon 660 Spoorstraat 94 Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivöli-theater, Spoorstraat, half 8: „Wanneer bent u jarig?" en „Uitstel van executie". Rialto, Spoorstraat half 8: „De Wildzang" en „Een zekere Vrouw". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Tusschen twee Oceanen", Heden: Militair Tehuis, Kanaalweg, Conferentie J.N. V.C., samenkomsten 's middags 3 u., 6 u. en 's avonds 8 uur. Woensdag 26 October. Casino, 8.30 uur: Eerste Marine Concert. Donderdag 27 October. Casino, 8.30 uur: „Haar Andere Man" (ten bate van „Beatrix"). Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 763.0 Temperatuur lucht 2.3 Wind; richting: Z.Z.O.; kracht: 3. Licht op 5 uur 15 min. 17 tot 25 October 1938. Nieuwe zaken. Den Helder: Heldersche Meubelfabriek „De Ster" N.V., Spoorstraat 111, 113—115, fabricatie en verkoop van meubelen. HET COMMANDO VAN DE LUCHT VERDEDIGING. Generaal-majoor P. W. Best benoemd. Met ingang van 1 November is benoemd tot commandant van de Luchtverdedgiing de ge neraal-majoor P. W. Best, van het wapen der artillerie.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5