Hankau gevallen Woensdagsche Mijmerij De nieuwe staat Tsjecho Slowakije Voorspel van een nieuwe „Anschlusz? „Opent de poorten van Palestina!' Postvluchteo op Iodiè Militairen mét- en zonder watervrees Troonopvolger in Egypte verwacht Slaats faalt De Koningin en de geestelijke herbewapening Nieuwe tank in de Ver* Staten De moord op Tefje Hof Chincezen trekken ordelijk terug Een krans voor Smirnoff Wordt Engeland - Continent uitgesteld? X at ionaal-socialist en in het Me melgebied eischen zelfbestuur. Weer een Henleinaan het werk. De Londensche „Daily Herald" meldt uit Dantzig, dat de nationaal- socialisten in het Memelgebied op aanraden van afgezanten van Ber lijn besloten hebben, de Litausche re geering een aantal vergaande eischen voor te leggen. Dit besluit is genomen in een te Koningsbergen gehouden bespreking Het is te vreezen, aldus het blad, dat dit de eerste stap zal zijn van een campagne voor de cessie van het Memelland aan Duitschland. De nationaal-socialisten in Memel heb ben van gedelegeerden van het nationaal- socialistische hoofdkwartier te Berlijn ter conferentie de belofte gekregen, dat zij den volgenden zomer hun vrijheid zullen krij gen. 'Als de eischen van Karlsbad... De eischen, welke dr. Neumann, de „Hen lein van Memel" aan de Litausche regee ring zal voorleggen, vertoonen volgens de „Daily Herald" een treffende gelijkénis met de acht punten, welke de Sudeten Duitsche leider te Karlsbad heeft geformuleerd. Deze eischen zijn: 1 Benoeming van een Duitscher tot hoofd der regeering van Memel; 2. Invoering der Duitsche wetgeving, met inbegrip van de Neurenbergsche wetten; 3. Waarborging van volkomen vrij heid van organisatie voor Duitsche politieke organisaties; 4. Zelfbestuur voor de Duitsche be volking. Het verluidt, dat de Litausche regeering reeds maatregelen bestudeert om den toe stand te regelen. De geschiedenis van het Memel- gebied. Het Memelgebied heeft een oppervlak van 2447 vierkante km. Het herbergt een bevol king van 140.000 zielen. Op grond van het verdrag van Versailles werd dit gebied aan Duitschland ontnomen. Terwijl de Geallieer den nog over de toekomst van dat gebied spraken, bezetten de Litauers het in 1923. Later werd deze in bezitneming erkend, doch werd bepaald, dat het Memeiland tot op zekere hoogte zelfbestuur zou krijgen. Feitelijk heerscht er in dat gebied sedert 1934, toen de nationaal-socialisten de regee ring wilden omver werpen, de staat van beleg. Niet-aanvalspact met Duitsch land? Volgens het Poolsche blad „Dobry Wiec- zor" het regeeringsorgaan, zou de gezant van Duitschland te Kaunas de Litausche regee ring een niet-aanvalspact voor 15 jaar en de waarborging der onschendbaarheid van de grenzen hebben voorgesteld op voorwaarde dat Litauen: 1. het niet-aanvalspact, dat het met Sov jet Rusland verbindt, opzegt, 2. het meerendeel van zijn graanuitvoer naar Duitschland zendt, 3. het Memelgebied maakt tot een vrij ge bied. Voor het einde van dit jaar zou de Litau sche regeering op deze voorstellen moeten antwoorden. Dr. BENESJ BEDLEGERIG. Alleen maar vermoeidheid- Een vertegenwoordiger van de Daily Te- legraph and Morning Post heeft ten huize van de familie Benesj te Putney vernomen, dat de vroegere president der republiek Tsjecho Slowakije sinds zijn aankomst te Londen op Zaterdagochtend in bed ligt. Zijn vrouw en hun gastheer hebben te Putney gewinkeld. Op de legatie van Tsjecho Slowakije te Londen werd gisteren verklaard: „Dr. Be nesj is alleen maar vermoeid. Hij is over vermoeid. Hij heeft kalmte en rust noodig. 120 granaten per minuut. Te Rahway in New Jersey is een nieuwe lichte tank, voorzien van een luchtafweer- kanon, gedemonstreerd. De tank is verder uitgerust met een radlozend- en ontvangin- stallatie en drie machinegeweren. Het ka non kan 120 granaten van 37 m.m. per mi nuut afschieten. Do tank kan op cementwe- gen een snelheid van 180 kilometer en op gpaccidenteerd terrein een snelheid van 123 kilometer per uur bereiken. Nieuw onderzoek gelast. De viee-president der Almelosche recht bank, mr. A. C. Leendertz, heeft gistermid- daer medegedeeld, dat de reehtbank had besloten een interlocutoir vonnis te wijzen in de moordzank-Tet je Hof. Het vonnis zou anders op l November zijn uitgesproken, doch de rechtbank achtte het wenscholijk een nieuw onderzoek te gelasten, waarbij speciaal de zenuwarts dr. Beek uit Ensche de, die vorige week bii de behandelie- der zaak afwezig was, gehoord zou worden. De zaak komt opnieuw voor op 15 Nov. a.s. en zal dan met gesloten deuren verder worden behandeld. GROOTE JOODSCHE BETOOGING IN DE HOOFDSTAD. In de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, werd gisteren een drukbe zochte vergadering gehouden door een groep Nederlandsche Joden, die bijeen waren ge komen in verband met de dreigende wijzi ging in den politieken status van Palestina. De leiding berustte bij den voorzitter van de permanente commissie tot de algenieene zaken van het Ned. Israëlitisch Kerkgenoot schap, den heer A. Asscher, die een woord van hulde bracht aan de nagedachtenis van hen, die ginds sneuvelden of door sluipmoord zijn omgebracht. Deze woorden werden door alle aanwezi gen staande aangehoord. Vrede zij met u De opperrabijn van Amsterdam wilde een woord van welkom spreken. Zuiver onpoli tiek als geestelijk hoofd der gemeente: Vre de zij met u. Aan den onverzettelijken wil en de levenskracht van het Joodsche volk valt niet te twijfelen: Het komt van God! Wij vragen levensmogelijkheden voor de mil- lioenen, die snakken naar een plekje grond om hun hoofd neer te leggen. Voor menschen van vlcesch en bloed, die niets anders be dreven hebben dan te zijn geboren uit een joodsche moeder. Wij vragen niets anders dan billijkheid, humaniteit. „Het is onredelijk". Van de verschillende sprekers, die harts tochtelijk pleitten voor het behoud van Pa lestina als Joodsch vaderland, noemen wij mr. Abel, J. Herzberg. Spr. herinnerde aan de woorden door minister-president Cham- berlain in de critieke dagen uitgesproken: „Het is onredelijk!" Spreker vraagt zich af, of de houding van Engeland tegenover het Joodsche volk redelijk is. Echter is niet het mandaat onze bijbel, maar de bijbel is ons mandaat. Wij beschouwen het woord van Engeland als den bijbel. En er staat met Pa lestina geen wereldoorlog op het spel. En geland wil vrede in Palestina. Wij hebben het recept: Opent het land! Opent de poor ten van Palestina, dan zult gij vrede heb ben. Opent de poorten van Palestina en begrijpt, dat zes millioen paria's in Europa een even groote bedreiging voor den wereldvrede beteekenen als 3 millioen Sudetenduitschers. De Engelschen hebben zich in Palestina moeten terugtrekken. Hun troepen moeten thans het land heroveren. Geen enkele ne derzetting van Joden is door dezen verlaten. (Applaus.) Vraagt u mij, zal het dan toch in Palestina goed gaan?, dan moet ik u ant woorden: „Ik ben een der millioenen joden op de wereld. Een uit het volk. Als wij ons allen vereenigen, kunt gij gerust zijn. Een resolutie. Ten slotte deed de voorzitter der verga dering, de heer A. Asscher, voorlezing van een resolutie, waarin o.m. de vergadering van Nederlandsche Joden zich met kracht verzet tegen alle pogingen tot aan tasting in welken vorm ook van de inter nationaal gewaarborgde rechten van het Joodsche volk op Palestina, nadrukkelijk iedere oplossing der gerezen moeilijkheden afwijst, waardoor de Joden gedoemd zouden blijven een permanente minderheid in Pa lestina te vormen of waardoor de Joodsche immigratie kunstmatig zou worden be perkt. De heer Asscher sloot hierna de vergade ring, welke na het zingen van het Lied der. Hope uiteenging. Ook in Griekenland een blijde gebeurtenis op komst. De 17-Jarige Egyptische Koningin Farida, die in Januari j.1. gehuwd is met koning Faroek, is vertrokken naar het paleis Ras- El-Tin, alwaar zij over c.a. 14 dagen een blijde gebeurtenis tegemoet ziet. Behalve een bekende in Alexandrië werkende Ita- liaansche vrouwenarts, zijn drie E"-vptische doctoren aangewezen om de Koningin bij te staan. Ook de 21-jarige prinses Friederike, kroon prinses van Griekenland, verwacht een blijde gebeurtenis. Daar ouders, de Hertog en Hertogin van Brunswijk, zijn daartoe reeds in Athene aangekomen, alsmede vijf Duitsche verpleegsters en een Duitsche vrouwenarts. Indien een zoon geboren wordt, zullen 101 en indien een dochter, 20 schoten gelost worden. De prinses is in Ja nuari j.1. gehuwd met kroonprins Paul. Tsjang Kai SJek gevlucht. Chineesche troepen trekken or delijk terug. - Vreugde in Tokio onder de bevolking. Autoritei ten minder enthousiast. NIEUWE OPOFFERINGEN VOOR JAPAN. Hankau is gevallen! Wel schijnen de Japanners nog niet in alle deelen van Groot Hankau te zijn doorge drongen. maar het Chineesche ver dedigingsstelsel rond de stad is in een gestort. Er werd geen tegenstand geboden., zoodat een Japansche ge motoriseerde colonne gistermorgen om 9.35 als eerste de stad kon bin nenrukken. Tsjang Kai SJek en zijn echtge- noote vluchtten per vliegtuig naar onbekende bestemming. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de maarschalk zich thans te Tsjoeng- king bevindt, waar de zetel der Chi neesche regeering is. In Japansche kringen is men over tuigd, dat na den val van Hankau de vrede spoedig geieekend zal zijn, nadat Tsjang Kai Sjek zal zijn af getreden. Chineezen trekken ordelijk terug. Inmiddels wordt gemeld, dat de Chinee zen zich ordelijk terugtrekken. Men wijst er op, dat zij gedemoraliseerd zijn. De Japansche troepen zijn gistermorgen Woetsjang, de tweede stad van Groot-Han- kau, binnengerukt. In Hankau zelf worden nog verbitterende gevechten verwacht tueschen achtergeble ven Chineesche soldaten en Japanners. Men ziet het einde van den strijd nog niet, Tsjang Kai Sjek heeft niet gecapitu leerd en daarom is het noodig de veroverde gebieden te zuiveren, de door den oorlog geslagen gaten te dichten, de steden in het binnenland van China weer op te bouwen. Vele nieuwe opofferingen zal Japan moe ten doen om het gestelde doei te berei ken! Als eerste wordt genoemd de geheele toepassing van de wet op de mobilisatie en volmachten voor de regeering op elk ge bied. De straatsteenen als legerstede. Terwijl de hoofdmacht der Japansche troepen nader en nader kwam, woedden gis teravond in de drie steden van Woehan, Hankau, Hanyang en Woetsjang, enorme branden. Zoodra het duidelijk was, dat de Japanneezen Hankau naderden, had men in de voornaamste militaire gebouwen en in de stations, alsmede in de Japansche eigen dommen lonten gelegd. Den geheelen och tend volgde ontploffing op ontploffing. Alle poorten van de Britsche en de Fran- sche concessies werden omstreeks het mid daguur gesloten en bij de barricades betrok ken matrozen de wacht. Zoo nu en dan werden de poorten geopend om een stel vluchtelingen toe te laten, doch aan alle gewapende soldaten werd de toegang gewei gerd. Het was gisteravond onmogelijk op de trottoirs in de Britsche concessie te loopen, zoo vol lagen zij met van alles be rooide menschelijke wezens. Duizenden heb ben het vooruitzicht, dat de straatsteenen hun vele weken tot legerstede moeten die nen. Het lot der vluchtelingen is nog ver ergerd, doordat de stad het voor het oogen- blik zonder water moet stellen. De stemming in Tokio. Is de bevolking in Tokio enthousiast, op gezweept door sirenegeloei en feestberich- ten, in officieele kringen toont men zich niet buitensporig verheugd. Valk (terugreis) Buizerd (heenreis) Ibis (heenreis) Oehoe (terugreis) Pelikaan (heenreis) Vertrek van Aankomst te Athene 25 Oct. A'dam 25 Oct, Rang. 25 Oct Singap. 25 Oef, Basra 25 Oct Jodhp. 25 Oct, Jodhp. 25 Oct. Bagdad 25 Oct, A'dam 25 Oct Napels 25 Oct, ft'e'rugreisfBand- 25 Oct Medan 25 Oef. zant te Praag heden worden overhandigd doch de inhoud zal niet gepubliceerd wor-' den, voordat de Horigaarsche regeering er- van in kennis is gesteld. De Tsjechische regeering heeft besloten dat goederen, afkomstig uit het Sudoten! land, vrij van rechten in Tsjechosilowakije mogen worden ingevoerd. Een vliegtuig neergescheten? Te Praag wordt beweerd, dat een Tsje- chisch militair vliegtuig door twee Hon- gaarsche vliegtuigen is aangevallen en neergeschoten. Zoowel de Tsjechische, ais de Hongaarsche regeering spreken het bericht echter officieel tegen. Vreemde verschijnselen.' Er zijn menschen die met diepe rimpels in het voorhoofd niet uitgesproken raken over Engeland's zorgen. Zij beweren dat Engeland's wereldmacht aan het tanen is, dat zijn internationale prestige ongeveer op het peil staat van een gefailleerde hypo theekbank, dat de Arabieren zoomaar hun tong uitsteken tegen John Buil, dat immers John machteloos is tegen de afdreiging van De Valera, dat Berlijn Londen in de lucht heeft overvleugeld, de Japanners Hongkong bedreigen, de Italianen Engeland's positie ln de Middellandsche Zee, en dat Franco zich veroorlooft de Engelsche handelsvloot naar de andere wereld te helpen, zonder dat Londen een vin verroert. Voor alle menschen, die hier slapelooze nachten door mochten hebben, is het een troost te weten, dat men in Engeland den toestand heelemaal niet zoo doker Inziet. Daar heeft men heel andere zorgen: „Wie heeft langs Engelands wegen de spookkoets zien rijden?" U moet nameljja weten, dat men op het Engelsche platteland nu en dan een vreemd soortig rijtuig ziet. Het is met vier paar den bespannen. Soms heeft de koestier geen hoofd, soms de passagiers niet en soms zelfs de paarden niet. Een erg ongezellig gezicht. En zooals een spookkoets be taamt zij rtjdt soms volkomen geruisch- ioos, zwenkt veelal een oprijlaan van een kasteel in, en is dan plotseling spoorloos verdwenen. De secretaris van de Engelsche maatschappij voor Folklore heeft een ern stig onderzoek ingesteld naar het ver schijnsel en uit de antwoorden is gebleken, dat het in tenminste vjjf graafschappen is waargenomen. De oorzaak van dezen wantoestand moet hierin <jn gelegen, dat de spookkoets eens het rijtuig is geweest van een schurk, die gestorven is zonder voor zijn zonden te hebben beboet. Nu men, het reisseizoen geëindigd zijnde, het mon ster van Loch Ness zijn winterslaap gunt, heeft de groote pers zich op de spookkoets geworpen, en met behulp van de bij den secretaris der genoemde Society binnen komende inlichtingen van het publiek hoopt men nu een „spookkoets-kaart" van Engeland aan te leggen. Ofschoon het rondrijden van een koets met een onthoofden koetsier, onthoofde passagiers of onthoofde paarden (een ge vaar voor het verkeer, want hoe moet men zulke paarden besturen!), hierboven al een wantoestand is genoemd, is het ge val toch niet heelemaal van romantiek ge speend, en ik heb mij, eenigszins jaloersch, afgevraagd of wij in Nederland nu zoo nuchter zijn, of dat we misschien nooit goed uit onze oogen hebben gekeken. Kortom, ik heb in Nederland ook een enquête op touw gezet, en er lijkt mjj geen enkele reden te bestaan om aan de ant woorden minder geloof te schenken dan aan die van het Engelsche publiek. De eerste antwoorden zullen u al van verba zing achterover doen slaan: Den Helder: Een van de vuilniskar ren alhier verheft zich soms plotseling in de lucht, hopeloos nagestaard door de vuilnis mannen, zweeft over een paar huizenblok ken heen, lost zich dan in de lucht op en laat niets anders acnter dan een wolk van fijn poeder, dat na enkele minuten op de stad neerdaalt. De inwoners zijn al met het ver schijnsel vertrouwd en de dienst van de Ge meente reiniging pleegt bij de begrooting te rekenen op gemiddeld 2 verdwijningen per jaar. Het verschijnsel wordt toegeschre ven aan de wraakneming van een werkman, die in 1339 geen vrijaf kre om een Inter nationale voetbalmatch bij de wonen. Groningen: Een van de boomen uit het Sterrenbosch neemt ieder jaar, als paard vermomd, deel aan de harddrave rijen op „den 28sten den gedenkdag van Groningen's Ontzet. Het eigenaardige hier bij is, dat deze boom steeds wint, maar dat men er nooit achter is gekomen, welke van de paarden de boom is. Den laatsten keer kwam de boom- een volle minuut vóór de paarden aan, hetgeen men toeschreef aan den orkaanachtigen wind, welke er dien dag stond. De oorzaak is volgens de legende, dat in de middel eeuwen een jockey in een boom veran derde en zoo wordt het geval, dat op het eerste oog heel mysterieus lijkt, zeer verklaarbaar. Middelburg: Deze stad ls eens op een dag geheel verdwenen. Maar daar zij er den volgenden dag weer stond, heeft men er verder geen aandacht aan ge schonken, in de hoop dat het onaangena me incident zich niet opnieuw zal voor doen. Mochten lezers in andere gemeenten meer van dergelijke gevallen kennen, dan hoop ik, dat ze mij die mits ze natuurlijk komen vaststaan niet zullen onthouden. Politieke partijen zullen er niet meer zijn. EEN VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN? De dagbladen publiceeren een inter view met den Slowaakschen premier Tiso, die o.m. verklaard heeit: De Tsjechen, Slowaken en Karpatho-Oe- krainers moeten in de toekomstige, nieuwe grondwet van den staat vol komen aan elkander gelijk gesteld worden. In het centrale parlement moeten de drie komende landdagen hun vertegenwoordigers hebben. De Slowaken wenschen verder, dat de toekomstige landdagen slechts vol gens het eenkamerstelsel worden in gericht. Het centraal uitvoerend comité van de Tsjechoslowaaksche Sociaal-Democratische partij heeft het voorstel van het secretariaat om de socialistische internationale te verla ten, aangenomen. Het comité heeft verder besloten onmid dellijk besprekingen te openen met de ande re partijen, teneinde te komen tot een nieu we politieke formatie, waarin het geheele werkende volk van Tsjechoslowakije zal zijn vereenigd, gegrondvest op een nieuwe po litiek. Grondslag voor onderhandelingen met Hongarije. Officieel wordt medegedeeld, dat het ka binet den grondslag heeft gelegd voor her vatting van de onderhandelingen met Hon garije over de nieuwe grens. Het antwoord zal den Hongaarschen ge- WielAennen Na 30 ronden poging om we reldrecord te verbeteren opge geven. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft op de Vigorelli-baan te Milaan de Nederland sche wielrenner Slaats een poging onder nomen om het werelduurrecord, dat op naam staat van den Franschman Archam- baud, te verbeteren. Deze poging is mislukt Nadat hij dertig ronden had gereden, heeft Slaats opgegeven. Voelfrat Hare Majesteit houdt een persoonlijk bespreking met Hare naaste omge- vingi Van officieele zijde meldt men ons, dat H. M. de Koningin gis termiddag met Hare naaste om geving 'n persoonlijke bespreking heeft gehouden omtrent de drie oproepen, welke verschenen zijn met betrekking tot de moreele en geestelijke herbewapening. Daarbij was gelegenheid tot het stellen van vragen. Na het volbrengen van zijn, veertigste Indië-vluchb. Toen het Indië-vliegtuig „Valk" na een voorspoedige reis gistermiddag op Schiphol neerstreek, beëindigde de gezagvoerder I. Smirnoff tevens zijn veertigste Indië-vlucht Vele vrienden van den zoo populairen vlie- ger waren bij de aankomst aanwezig om hem een kleine, maar daarom zeker niet minder hartelijke hulde te brengen. Namens de vereeniging van verkeersvlie gers hing de heer van Abspoel zijn collega; een krans om den hals. De heer Thomson, havenmeester van Schiphol, wenschte den vlieger geluk na mens de K.L.M., terwijl hij hem een tuil bloemen aanbood, bestemd voor zijn zieke echtgenoote. Zware mist boven Londen. Het Continentale elftal zal eerst vlak voor het begin van den wedstrijd tegen Engeland bekend worden gemaakt. Of de ontmoeting hedenmiddag op Highbury, het bekende Ar senaal-stadion, doorgang zal kunnen vinden, is zeer de vraag. Gisteren hing er een zware mist boven Londen, zoodat men in de mid daguren slechts enkele meters ver kon zien. Mochten de weersomstandigheden hedenmid dag niet gunstiger zijn, dan overweegt men do ontmoeting uit te stellen. Onder leiding van de hoeren Pozzo en Lotsv werd gisteren op het veld van Chelsea licht getraind. Voorts vormde de te volgen tactiek uit den aard der zaak een punt van bespreking. Nasleep van een zwem- en een roeipartij voor het Hoog Militait Gerechtshof. Voor het Hoog Militair Gerechtshof te Deii Haag dienden gisteren twee ongewone za ken. De eerste was het naspel van een zwem partij, waarbij de 21-jarige G. A. R., gewoon' dienstplichtig soldaat, bij het 2e regiment huzaren te Breda, weigerde, op bevel van den luitenant zich uit te kleeden en het water in te gaan. De soldaat had n.1. water vrees; hij was in zijn jeugd eens bijna ver dronken en durfde sindsdien nooit meer te zwemmen. De waterschuwe jongeling werd door den Krijgsraad tot een voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld, waarin hij be rustte. De auditeur-militair toekende even wel hooger beroep aan, omdat hij meende dat de luitenant een leger order had overtreden, waarbij, met het oog op de ziekte van Weil, mili tairen niet mochten worden verplicht in niet-ontsmet zwemwater te gaan. De bedoelde zwem-inrichting behoorde echter niet tot de verboden wateren en d® advocaatfiscaal vorderde dan ook vrijspraak voor den luitenant. De veldwachter vond 't onbe hoorlijk. Hierna moest voor het Hof terecht staan de 28-jarige F. Th. A. C., eerste luitenant van het regiment wielrijders te 's-Hertogen- bosch, die dezen zomer in een wherry op de Dieze in de gemeente Engelen (N.B.) roeid had. Hierbij droeg hij, naar hij ver klaarde, een .ouderwetsch" badcostuum, en bovendien nog een korte padvindersbroek, hetgeen een officieel rocicostuum was. J Een veldwachter meende evenwel, dat 1 den luitenant in badcostuum, althans 8e" deeltelijk ontkleed in de wherry zat, het geen van den openbaren weg af te zien was, zoodat hij wegens overtreding van de p°'j' tie-verordening van Engelen, welke dit straf baar stelt, proces-verbaal opmaakte. De krijgsraad sprak den luitenant vrij. maar de auditeur-militair teekende apPel aan. De advocaat-fiscaal zeide echter, dat wie zich in roeitenue bevindt, niet gedeeltelijk ontkleed is. Spr. vorderde daarom bevesti- ging van het vrijsprekend vonnis van d u krijgsraad. Het Hof zal later uitspraak dos»

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2