Worden de werkloozen werkschuw? Rijksambtenaar declareerde reizen Stalen helmen voor het leger Predikanten en aalmoezeniers Ongegronde verwijten Veenlijk gevonden Stuur kwijt geraakt Dame in kelder gestort Nieuw Amerikaansch luchtschip Vertrouw op den souvereinen Meester Hitier in Weenen Het spionnage-proces m Amerika Nieuw mobilisatieplan in Amerika Joden vallen Duitschers aan Amerika belast Nederlandsche zuivel Laatste telexbericht Onze Oost Brand op de „Deutschland" bedwongen Vliegongeluk in Frankrijk Botter bij Petfeo aan den grond STEUNVERLEENING VERMINDERT WERKLUST, ZEGT ÏR. VERMIJ, MAAR „IEDER MENSCH IS IN WEZEN LUI1" Men hoort vaak beweren, dat de groote werkloosheid van de laatste jaren een ze kere werkschuwheid bij de arbeiders heeft veroorzaakt. Meer dan eens worden laat dunkende opmerkingen over de moraliteit der werkloozen gehoord, die „liever lui dan moe" zouden zijn. Wij hebben ir. Ver mij, chef van de afdecling Arbeidsbemidde hng en werkloosheidsverzekering van het Departement van Sociale Zaken gevraagd naar zijn meening over deze netelige kwes tie. ,.'k kan U onmogelijk een antwoord ge ven op deze vraag" zoo zeide de heer Ver mij, „aangezien deze aangelegenheid de psyche van den mensch in al zijn geledin gen raakt. Maar wel durf ik beweren, dat ieder mensch in wezen lui en werksrivw is. Ikzelf b.v. ben zeer arbeidsschuw, maar toch werk ik harder dan menig ander, Het is een drang, die uit het werk voort komt. Niet graag zou ik den werkloozen er een verwijt van maken, dat zij werkschuw zijn. Niet graag ook zou ik beweren, dat die werkschuwheid nu érnstiger omvang zou hebben aangenomen dan eenige de-|v nia terug. Steeds meer werkzoekenden. Eerder ben ik geneigd het tegendeel te beweren, want het aantal inschriivingen op de Arbeidsbeurzen neemt regelmatig toe. De werkzoekenden doen wel degeliik al 't ïp~~»lijke om werk te vinden, enkele on gunstige uitzonderingen natuurlijk daarge laten. Die arbeidsbeurzen fur^'o-nnoeren m.i. uitstekend. Dank zii deze instellingen kunnen wij ons ook 'n beter beeld vormen van den omvang der werkloosheid. Er is een duidelijke verschuiving waar te nemen van de onzirhthare, d.w.z. de onhe'rnnde werkloosheid naar de zfehtbare. waarmede die werkloosheid bedoeld wordt, waarvan we thans algemeen spreken. Wat werkloosheid trouwens precies be- ieekent. weten slechts zeer weinigen. Men wil wel steeds precies weten, hoeveel men schen er op een gegeven moment werkloos 7"n. maar men vraagt nimmer boe die cii- fers worden vastgesteld en welke maat staven er worden aangelegd. Waar immers ligt de grens? Het zijn allemaal xragen, die, goed beschouwd, niet beantwoord kun- i>"" worden, en die toch nauw samenhan gen met de vraag, of de werkschuwheid toeneemt. Niet de scbuld van den werklooze. Het eenige positieve is wel. aldus ir. Vermij. dat de steunverleening in derdaad de lust tot werken vermin dert. Maar dat is dan ook een volmaakt logisch verschijnsel, dat men niet den Werkloozen, maar het stelsel moet aanwrijven. Het is toch alleszins verklaarbaar, dat een arbeider niet tegen een zeer laag loon zal werken, als hij in de steunverleening. zonder werk te verrichten, hetzelfde be drag ontvangt. Ook het streven naar z.g. bijverdiensten is geringer, zooals het snij den van riet boven ijs e.d. De revenuen hiervan zijn te gering. Zijn zij, die dit werk verrichten, hij de steun ingeschreven, dan moeten zij het leeuwendeel van hun bijver dienste afstaan. Redelijk gesproken mag men het toch zulke menschen niet euvel duiden, dat zij niet geneigd zijn het heusch niet zoo eenvoudige werk te verrichten voor het uiterst minieme bedrag, dat er tenslot te voor hen overblijft! Werkgevers ontslaan gemakke lijker. De steunverleening heeft trouwens niet alleen een ongunstigen invloed gehad op de werknemers, maar ook wel degelijk op de wergevers. die er veel minder dan vroe ger tegen opzien om iemand te ontslaan, omdat zij de wetenschap hebben, dat de ontslagen" arbeider toch door de gemeen schap zal worden onderhouden. De geesel der werkloosheid is al erg ge noeg, aldus ir. Vermij. Het is allerminst noodzakelijk de toestand nog erger af te schilderen dan hij reeds is door den werk loozen een toenemende arbeidschuwheid in de schoenen te wrijven. Men is toch i reeds zoo spoedig geneigd de zaak erger voor te stellen dan zij is. Zoo ook ten aan zien van het aantal werkloozen in verge lijking met vroeger. Eris natuurlijk een belangrijke toename, maar men verliest daarbij uit het oog. dat thans vrijwel ieder, die werkloos is. ook als zoodanig gere- gistceerd wordt, hetgeen vroeger allerminst het geval was. Het gaat dus niet aan de cijfers van b.v. 1914 te vergelijken met die van thans. DIE HIJ NIET HAD GEMAAKT. Voorwaardelijke straf gevorderd, Wegens het te hoog opgeven van onkosten-declaraties moest zich gis terochtend een bouwkundig ambte naar bij den Rijksgebouwendienst voor de Haagsqhe Rechtbank verant woorden. Hem was ten laste gelegd, dat hij op zijn declaraties verschil lende dienstreizen heeft vermeld en daar reiskosten voor in rekening heeft gebracht, zonder dat hij in wer kelijkheid die reizen had gemaakt. Hij moest terecht staan wegens poging tot oplichting en valschheid in geschrifte. Verdachte bekende vollledig, doch deelde mede. dat li ij van plan is geweest de reizen in zijn vrijen tijd in te halen. Een psychiatrisch rapport achtte hem verminderd toerekeningsvatbaarheid. De Of ficier van Justitie meende, dat verdachte schuldig was aan poging tot oplichting en valschheid in geschrifte en vorderde een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd. Mr. J. H. Rolandus Hogedoorn. de verde diging-voerend, zeide, dat de reden, waarom verdachte tot het indienen van de valsche declaraties is gekomen, niet. was het oog merk zich te hovoordeelen. Verdachte kon wegens ziekte nipt alle dienstreizen, welke hem werden opgedragen, vervullen, doch.hij was bang, dat men dit hem zou kwaiijk nemen en hij zijn positie zou verliezen. Daarom deed hij, alsof hij inderdaad de ze reizen gemaakt had, vulde dus op zijn declaraties deze reizen in en nam zich voor op zijn vrije dagen zijn verzuim in te ha len. Pleiter was van meening, dat men ver dachte er op ergerlijke manier heeft laten inloopen om een strafvervolging tegen hem te krijgen. Een disciplinaire behandeling van de zaak, achtte pleiter in dit geval ruim voldoende. Mr. Hogedoorn verzocht de rechtbank de omstandigheden, waarin de verdachte ge handeld heeft, in haar vonnis tot uiting te laten komen. Uitspraak 8 November. De kleederen waren nog gaaf. In het veen nabij Emmererfschei- derveen heeft een arbeider op ong. 60 centimeter diepte een zoogenaamd veenlijk gevonden, dat daar vermoe delijk meer dan 2000 jaar heeft ge legen. Zooals ook bij eerder gevonden veenlijken die in het museum te Arnhem zijn onder gebracht, het geval was, is ook hier van het lichaam niets anders dan de gelooide huid overgebleven; de beenderen enz. zijn ver gaan, hetgeen een gevolg is van de in den veengrond aanwezige zuren. Het lichaam moet dat van een forschen man geweest zijn, die op een draagbaar van berkenstammen ongeveer 100 meter ten noorden van den Groenendijk, den ouden verkeersweg bij het, veen, waarschijnlijk ge wond of reeds gestorven, is achtergelaten. De man droeg een mantel en muts van ruw geweven stof en schoeisel van dierenhuid. Deze kleedingstukken waren ook vrij eoed geconserveerd. Wapens of andere voorwer pen zijn niet in de nabijheid aangetroffen. Men wil daarnaar evenwel een nog nader onderzoek instellen. De resten zijn aan de Oudheidskamer de Hondsrug, gemeente Emmen, afgestaan. Ter toelichting moge het volgende die nen, dat wij. aldus de N.R.Crt., ontleenen aan het bekende werk van wijlen prof. J. van Baren, „De bodem van Nederland." Van Baren schreef bii zijn behandeling van het veen o.a. het volgende: Dank zij de bederfwerende eigenschap van het Sphagnumveen kunnen dierlijke overblijfselen en natuurvoorwerpen duizen den van jaren ongerept bewaard blijven, mits zuurstof geweerd blijve. Het is aan het toetreden van zuurstof waarschijnlijk te wijten, dat van menschelijke geraamten vaak alleen de huid (en dan gelooid) en het haar overblijven en van de beenderen nage noeg alles verloren gaat." Automobilist ramt langs den weg. de boomen Doodelijk ongeval in Haagsche woning. Gistermiddag kwart over vijf heeft zich in een woning aan de Wattstraat te Den Haag een tragisch geval voorgedaan. Een dame, de 65-jarige mevr. W. B., wonende aan de Juliana van Stolberglaan, die daar op be zoek was, wilde zich naar het toilet bege ven en opende daartoe bij vergissing de deur. welke tot den kelder toegang gaf. Zij stortte met een hevigen smak in den kelder neer. waar zij met schedelbreuk en in bewuste- loozen toestand bleef liggen. De G. G. D. werd onmiddellijk te hulp ge roepen en bracht het slachtoffer naar het Roode Kruisziekenhuis. Bij aankomst al daar bleek mevr. W. R. reeds te zijn over leden. Gistermiddag geraakte de vertegenwoordi ger J. Hees uit Helpman, toen h': met zijn auto uit de richting Klazienaveen kwam, en met groote snelheid door de vrij scher- pc bocht aan het begin van der Aw»elsloer dijk nabii Emmen reed. de macht over ziin stuur kwijt. De wagen hotste p-hfer^nvol gens tegen twee hoornen aan den linker kant van den weg en zwenkte vervolgens weder den weg over om aan de recMe-riide tegen een derden boom geheel vwnield te' stilstand te komen. Tijdens deze ma noeuvre van de auto werd dn K-ctiuirder uit den wagen geslingerd. Hij bleef bewusteloos op den weg liggen. Zijn toestand is hoogst ernstig. President Roosevelt heeft op vragen van journalisten verklaard, dat de besprekingen die hij gevoerd heeft met Johnson, den on derstaatssecretaris van oorlog, Edison, den onderstaatssecretaris van marine en Wil liams. den directeur van het federale ge nootschap voor openbare werken, betrek king hadden op de nationale verdediging en in het bijzonder op de organisatie van de recruteering van geschoold personeel voor de vliegtuigenfabrieken. Roosevelt duidde voorts aan, dat men de mogelijkheid bestudeert, om een nieuw bestuurbaar lucht schip op stapel te zetten. Het congres heeft voor dit doel 3 millioen dollar uitgetrokken, Men moet zonder ophouden de Goddelijke Barmhartigheid aan bidden, aldus kardinaal van Roey. In een radiorede, welke de Belgische kar dinaal van Roey heeft uitgesproken ter ge legenheid van het tot stand komen van de basiliek van het Heilig Hart op den Koe kelberg, heeft de kardinaal o.a. gezegd, dat men zich terecht verheugt, dat thans de vrede is bewaard, zij het dan ook ten koste van een omwenteling in den Europeeschen toestand. De kardinaal heeft zich evenwel afgevraagd of deze vrede steeds bewaard zal kunnen worden, of steeds de gevraagde concessies zullen kunnen worden gedaan Zonder twijfel kan en moet men vertrouwen op de menschelijke middelen om de gevaren welke zouden kunnen dreigen uit den weg te ruimen, In het bijzonder kan men rekenen op de voorzichtige en verstandige politiek van de regeering en op een sterk en goed georganiseerd leger, doch ook weet men dat men zijn onwankelbaar vertrouwen moet stellen op den Souvereinen Meester van menschen en dingen. Men moet zonder op houden de Goddelijke barmhartigheid bid den, dat Hij Zijn almachtige bescherming zal geven aan het land. Het volk juicht hem toe. Na zijn bezoek aan Engerau heeft de Fuehrer gistermiddag een onverwacht be zoek gebracht aan Weenen. Als een loopend vuur deed het bericht van het bezoek te Wee nen de ronde en overal werd de Fuehrefop zijn tocht door de straten levendig toege juicht. Hij bezocht het kunst-historische mu seum en de Hofburg. Verklaring van een verdachte maakt groeten indruk. „Een van de manieren, waarop een zeeofficier iets kan verdie Bij de opening van den zeventien den dag van het spionnage-proces heeft de voornaamste beklaagde, Rumrich, formeel zijn verklaringen over het openen van de internationa le poststukken aan boord van Duit- sche schepen bevestigd. Hij bevestigde dat Karl Schuelter, de zoo genaamde penningmeester van den Duit schen spionnagedienst, hem heeft verteld, dat hij een „goede slag" had geslagen en 'n postzak had geopend aan boord van de Europa". Schuelter zou hem foto's hebben laten zien van een conti act tusschen de Bethlehem Steel Corporation en de Sovjet- Russische organisatie Amtorg. Dit contract was met de internationale post aan boord van de Europa verzonden. De nauwkeurigheid waarmede Rumrich deze verklaring aflegde heeft levendigen in druk gemaakt op zijn hoorders. Een der getuigen in het spionnage-proces, de jeugdige vaandrig William Brown, heeft verklaard dat hij, toen hij dienst deed aan boord van het vlicgtuigmoederschip „Sara- toga", een brief had ontvangen van een Duit- schen spion, waarin hem dringend werd aan geraden, ziel. op de hoogte te stellen van be paalde manieren, waarop een ondernemend zee-officier geld kon verdienen. Rumrich, die daarvoor reeds verklaard had, dat hij een brief had gezonden, waarop Brown niet had geantwoord, gaf toe, dat dit een van de vele mislukte listen was, waar mede hij inlichtingen had trachten te ver krijgen. In drie maanden 750.000 onder de wapenen. man Leider van een expeditie ernstig gewond. De leden van de Duitsche Columbia Cor- dillera-expeditie zijn te Antwerpen aange vallen door een vijftigtal Joden. De leider van de expeditie, Pieker, werd ernstig aan het hoofd gewond. De Duitsche consul-gene raal te Antwerpen heeft bij den burgemees ter geprotesteerd. De leden van de expeditie waren op den terugweg van Columbia naar Duitschland, te Antwerpen van boord gegaan. In een te Fort Sheridan (Illinois-V.S.) ge houden conferentie hebben deskundigen van leger en vloot een nieuw mobilisatieplan be pleit, dat het mogelijk moet maken in de eerste drie maanden van noodtoestand 750 duizend man te mohiliseeren. Als tegenhanger van de Neder landsche uitvoerpremies! Het Amerikaansche departement van Fi nanciën maakt bekend, dat het compcnsee- rende rechten zal heffen op uit Nederland in gevoerde boter, verduurzaamde ondermelk, verduurzaamde karnemelk, caseïne, Edam mer kaas. gecondenseerde zoete melk en volle-melkpoeder, daar op deze producten in Nederland uitvoerpremies verstrekt worden; de compenseerende rechten zullen volgens de Tel. gelijk zijn aan de uitvoerpremies. D« Nederlandsche modellen niet te overtreffen? Naar het „A.I.D. de Preangerbode" meldt, zal dit jaar nog een beslissing worden geno men inzake den aankoop van stalen hel men voor het Koninklijk Nederiandsch-In- dische Leger, zoodat iedere soldaat binnen kort met een dergelijk, voor elk modern le ger onmisbaar, beschermingsmiddel zal zijn uitgerust. Momenteel zijn reeds eenige duizenden stalen helmen, vervaardigd door de artille rie-inrichting: aan de Hembrug bij het Indi sche leger in gebruik en wel voornamelijk bij die onderdeelen. welke bij een aanval een vooruitgeschoven positie innemen, zoo als het kust- en luchtdoelartilleriegeschut. Reeds in 1930 werden proeven genomen met deze Nederlandsche Ilembrughelmen, welke voornamelijk ten doel hadden het binnenwerk te toetsen aan de ervaringen hier te lande. Het buitenwerk bleek de proeven, o.a. schietproeven glansrijk te hebben door staan en in dat opzicht niet onder te doen, ja zelfs beter te zijn dan andere Europeesche helmen. Eenige honderden Hembrug-helmen wer den in bedoeld jaar aan alle wapenonder- deelen verstrekt ten einde praktijk-ervaring hiermede op te doen. Naar aanleiding van deze proeven werden door de Hembrug sta len helmen vervaardigd, waarvan het bin nenwerk aangepast is aan de Indische eischen. Hiervan werden, zooals reeds in den aan hef is vermeld, eenige duizenden voor het Indische leger besteld. Momenteel worden bij de artillerie-inrich tingen te Kiara-Tiondong proeven genomen met eenige staleD helmen van F.uropeesch fabrikaat, terwijl ook binnenkort dezelfde proeven zullen worden toegepast op een ebonieten helm veraardigd door de Singa pore Rubber Works. De proeven met de stalen helmen zijn nog niet geëindigd doch wel kan de verwach ting worden uitgesproken, dat zij de Ne derlandsche Hembrug-helmen niet zullen overtreffen. Naar het A.I.D. verneemt overweegt de re geering een herziening in de positie der predikanten en aalmoezeniers bij leger en vloot. Deze zal niet niet alleen betreffen een uitbreiding van het aantal zielzorgers, dat inderdaad gering mag worden genoemd, doch beoogt ook een wijziging in de rang stelling. De bedoeling is namelijk om voor de alge- meene leiding van de gèestelijke verzorging voor leger en vloot boven de functionnaris- sen van thans een hoogere in rang aan te stellen. Deze beide functionarissen, een bij de pre dikanten en de andere hij de aalmoezeniers, zullen den rang van overste krijgen en hun zal de taak worden opgedragen om het con tact tusschen leger- en vlootleiding en de kerkelijke autoriteiten te onderhouden. De opvarenden ongedeerd. Naar de HamburgAmerika-lijn mede deelt, heeft de gezagvoerder van het stoom schip „Deutschland" vanochtend vroeg ra dio-telefonisch medegedeeld, dat men den brand aan boord (zie elders in dit blad), meester is en dat geen gevaar voor passa giers, bemanning en schip bestaat. Er heb ben zich geen persoonlijke ongevallen voor gedaan. Verscheidene schepen liggen in de nabijheid van de „Deutschland". Militaire machine neergestort- Een Fransch militair vliegtuig van het vliegveld Etampes is gistermiddag omlaag gestort boven het vliegveld Gray. De piloot, een hoofdofficier, is om het leven gekomen. nen betaalde en de middenstander daar kon afrekenen. Een schrijven over den spertijd voor ves tiging van kruideniersbedrijven gaf den voorzitter aanleiding, ieder lid. werkend in een branche, faarvoor de vestigingseischen reeds gelden aan te raden in ieder geval een erkenning aan te vragen. De agenda voor de'districtsvergadering te Schagen deed het bestuur aandringen om deze belangrijke vergadering vooral te be zoeken. Een schrijven van het Bondsbureau ont ried in te gaan op het koopen en verstrek ken van Vaca-bonnen. daar dit een vorm van het cadeaustelsel is en voor de ingeze tenen een aanleiding kan zijn buiten de ge meente te koopen. De heer D. de Graaf gaf een overzicht van den staat van zaken. Het batig saldo be draagt thans f 173.32. De heeren Keuris en Meeldijk bevonden de rekening in orde. Het jaarverslag van den heer Zon ver meldde een ledental van 73 met de opmer king, dat men daarmee wel het toppunt bereikt zal hebben, daar bijna niemand meer buiten de organisatie staat. Beide verslagen werden onder dankzeg ging aan de heeren De Graaf en Zon goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende heeren Jb. Molenaar, M. G. de Nijs herkozen en de heer L. Meeldijk gekozen. Over den middenstandscursus deelde de heer Kaan mede, dat deze op 13 September is aangevangen onder leiding van de heeren Mol en Den Hartog van Den Helder. De heer Zon voegde daar aan toe, dat de spoedcursus gevolgd wordt door 21 en de drie-jarige door 23 personen. Bij de rondvraag merkte de heer A. van Zandwijk Gz. op, dat door leden wel reis- bonnen worden uitgegeven, maar de afdee- ling vroeger ook een St Nicolaas-attractie organiseerde. Zou dat nu evengoed moeten gebeuren? Het bestuur zal zich, zoo werd be sloten, in verbinding stellen met de Hanze en dan, als er aanleiding voor is, in samenwer king een gecombineerde vergadering uit schrijven. Op voorstel van den heer Harder zal het bestuur zich ook tot het gemeentebestuur wenden met het verzoek tot verlichting van het Te Rollerpad. Hierna sluiting. KOEGRAS JULIANADORP VERKOCHT. Het woonhuis met 2 H.A. weiland, gele gen aan de Middenvliet no. 29 eigendom van de heeren M. Gouwenberg alhier en Zoetelief de Den Helder is uit de hand ver kocht aan den heer C. Franse te Den Hel der. AAN DE STAP. Gistermiddag om 12 uur gingen een span paarden, die voor een kar gespannen op het land stonden te wachten er plotseling van door. Het ergste was dat een kleine dreumes zich aan de karboom vasthoudende dezen ongewenschten tocht medemaakte. Had hij los moeten laten, dan had er onge twijfeld een ongeluk gebeurd. Diverse per sonen zagen echter het geval aankomen en brachten de paarden tot staan, zoodat deze geschiedenis zonder letsel of schade te ver oorzaken afliep. De opvarenden bui><en gevaar. De Urker botter 76 is hedennacht tijdens zwaren mist te Camperduin, nabij strand- paal 22 aan den grond geraakt. Het ijzeren scheepje is op den steenen berm vastgeloopen. De reddingbopt „Petten" is ter assistentie uitgevaren, doch heeft tot nog toe weinig kunnen uitrichten. Naar wij vernemen, zal hedenmiddag om 4 uur een tweede poging worden gedaan het schip los te krijgen. De drie opvarenden van de botter, welke op weg was naar IJmuiden, zijn buiten ge vaar. ANNA PAULOWNA Vergadering Middenstandver. De heer C. Kaan. voorz. van bovengenoem de vereeniging. betreurde bij de opening der vergadering die Dinsdagavond in de Vlas- en Korenbeurs" werd gehouden, de geringe opkomst. Nadat de notulen, gelezen door den heer De Nijs, waren goedgekeurd, kwam een schrijven in behandeling van de Commissie an overleg der drie Middenstandsbonden, over levering in natura (B-steun) door de gemeente. Hieruit blijkt, dat na verkregen nlichtingen van het departement van Ec. Zaken, de gemeenten niet verplicht zijn ge bruik te maken van het Riiksinkoopbureau als de artikelen ook doelmatig en billijk bij den plaatselijken middenstand zijn te ver krijgen. Het gemeentebestuur moet dan aan den gesteunde bonnen geven en een lijst van winkeliers, bij wie deze bonnen inge wisseld kunnen wordtin. Er is door de afdceling vroeger reeds con tact gezocht met het gemeentebestuur. Tot nu toe zonder resultaat. Besloten werd, dat de secretaris een onderhoud zal aanvragen bii don burgemeester om met deskundige leden de zaak te bespreken. Men zou het op prijs stellen als de gesteunde op de secre tarie den gereduceerden prijs voor de bon PURMEREND, 24 Oct. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen, wegende 46.000 Kg. handel goed. Hoogste prijs f 23.—; Kleine boerenkaas f 24.50; volvette kaas f 27.50; 879 kg. boter 1.361.45; Runderen totaal 548 stuks. 235 vette koeien 6470, matig; 200 gelde koeien 115180, matig; 65 melkkoeien 180—260, ma tig: 38 stieren 0.400.52, matig; 10 paarden 90—1.60, stug; 86 vette kalveren 0.2S—0.48, matig; 249 nuchtere kalveren voor de slacht 712. stug; nuchtere kalveren voor de fok 1118, stug; 164 vette varkens voor de slacht 5455, vlug; 27 magere varkens 1833, ma tig; 369 biggen 1420, matig; 1244 schapen 1726, matig; 56 bokken 316, matig; kip eieren 5.506; eendeieren 2.90; N.H. Blau wen 5057V£; oude kippen en hanen 3045; konijnen 30—1.75; eenden 20; duiven 40, ganzen 2.40—3.10; Aanvoer 95000 eendeneie ren f2.95—3.15; kleine 2.60—2.80, 60.000 kip peneieren 65—66 kg. 5.75—5.85; 63—64 5.70— 5.80; 60—62 kg. 5.50—5.70; 58—59 kg. 5.40— 5.60; 5657 kg. 5.155.40; 5355 kg. 4.60 5.10; 50—52 kg. 4.10—4.60; 45—49 kg. 3.40—4. WARMENHUIZEN. 25 Oct. Roode kool 1.101.80, witte kool 0.901.10, nen 5.70, drileingen 2.40, uien 3.40. grove uien 2.80, peen 2-2.10. slahoonen 13.10, goed gekeurde eerstelingen A 3555 4.20. Aan voer: 3500 Kg. roode kool. 35.100 Kg. witte kool, 325 Kg. nep. 1420 Kg. ui°n, 2650 Kg. peen, 47 Kg. slahoonen, 1750 Kg. goedge keurde eerstelingen. BROEK OP LANGENPIJK. 26 Oct. Aanvoer: 28.000 Kg. uien 3.80—4.50, drie lingen 2.803. grove 3.404, gele nep 5.80 —6. stek 2—2.30. 10500 Kg. peen 1.40—2.50. kleine pe<m 60—90 ct„ 3350 Kg. kroten 30 —1.90, 5000 Kg. roode kool 2 10—3.30, 120.000 Kg. witte kool 0.90—1. 9000 Kg. gele kool ?.503.20. 1300 st. rammenas 1.70— 2.50. 24000 struik andiivie 1.402. NOORDSCHABWOUDE, 26 Oct. 1000 Kg. aardappelen: hl. eigenheimers 2.80. 8000 Kg. uien 3.40—4.20. drielingen 2.40 2.50. grove 3.904, 10.000 Kg. roode kool 1.402.60. 161 duizend Kg witte okol 9091 ct.. D. witte kool 1.10—1.30. 21000 struik andijvie 1.50, 7300 Kg. pootaardapnelen A 35-55 4.20, A 2S-35 5.—.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3