1 eeltvergunning ontduiken kost 1200 gulden 9ndUcA iejo-en Soerabaia's jaarmarkt wordt oud Ivorol geeft een zeer effectief zacht en geurig schuim Auto in het N.-H* kanaal gereden Woensdag 26 October 1938 Tweede Blad Kantongerecht Arbeidswetovertreders en kluftrijders weest op Uw hoede! Vastzittende sturen, dobbelende knapen en het neutje onder 't beddekussen De inzittende, ds. Witkop uit Schagerbrug, gered Lezing over opvoedings- en onderwijsproblemen Hedenavond eerste Marine Concert Zeer aantrekkelijk programma Zaterdag collecte voor het M.S.F* Oppassen met zwemmen - Bediendes zijn niet duur meer Drie milliard ■nrfwrwimy iliallljIKlB'iPfcF, lllTffiifTTÏ Melkbakfiets geramd Paard op hol Kostbare eerstelingen. 1200 Gulden boete! Als eerste stond gistermiddag terecht de aardappelkweeker-handelaar M. B., die vroege aardappelen (eerstelingen) gekweekt heeft bij Breezand, zonder daarvoor een teeltvergunning te bezit ten. Verdachte zelf achtte het blijkbaar niet de moeite waard om aanwezig te zijn, iets wat hem waarschijnlijk spijten zal, gezien de hooge straf, die gevorderd werd. Als eerste komt aan 't woord een contro leur van de Landbouw Crisis Wet, die uitvoe rig vertelt hoe de vork in den steel zit: B. heeft een 123 Are vroege aardappelen ge poot en geoogst. De opbrengst daarvan schat getuige op circa 1600.waarvan de kosten ten bedrage van ongeveer 600.— afgetrok ken moeten worden, en bijgeteld de ontdoken vergunningsrechten ad 62.50. Het voordeel was dus, zooals men ziet, niet gering. Voorts komt aan het woord Mr. Smits, een ambtenaar van den Crisis Contróle-dienst uit Den Haag, waarvan wij vernemen, dat deze verd. reeds viermaal eerder wegens ad ministratieve overtredingen gestraft is. Dit maal is er echter sprake van een zeer ernstig feit. De Kantonrechter, Mr. Sickinga, is het hiermede roerend eens en stemt toe, dat dit zwendelen inderdaad de moeite van het risiko waard is. De Ambtenaar van het O.M. Mr. de Bruyes Tack, requisitoir nemend wijst er op, dat hier op onrechtmatige wijze winst gemaakt is. Verd. heeft het er maar op gewaagd, denkende dat hij in het erg ste geval met een geringe boete de dans wel ontspringen zou. Als preventieve maatregel acht hg dan ook een zware straf gewenscht. Temeer waar het hier een handelaar-teeler betreft, die een groot bedrijf heeft. Hij vordert dan een boete van 1.500.subs. 200 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de opbrengst der aardappelen. Uitspraak: 1200.boete, subs. 3 maanden gevangenisstraf met verbeurd verklaring. „Dat kan ik nooit betalen..." Hierna treedt voor de arbeider L. C. v. d. M., die werkt in Koegras en zich op den Rijksweg achter een auto heeft laten voor trekken door een auto. Waar dit uiteraard geschiedde op den rijweg was hij in dubbele overtreding, i°ts, wat het immer speurend oog van rijksveldwachter Vroom ook ditmaal niet ontging. Als de Ambtenaar 2 maal een tientje boete subs. 2 maal 10 dagen brom men eischt, barst verd. in weenen uit, zeg gende niet te weten hoe hij ooit aan deze penningen zal moeten komen. De kantonrech ter is echter zeer ontstemd en vraagt het „slachtoffer" waarom hij ook zoo stom ge weest is. Overigens is het niet zijn (des Kan tonrechters) plicht op wegmisbruikers te passen. Uitspraak 10.of 2 dagen en 5. boete of 1 dag. Rare getuigen. Dan maken we de laatste acte mee van een aanrijdingsaffaire, die zich eenigen tijd ge leden afgespeeld heeft bij het Julianapark, tegenover Bellevue. A. T. is getuige, maar als de Kantonrech ter hem vraagt of verd. J. P. B. familie van hem is, zegt de oolijkerd dat niet precies te weten. Dat is stom, antwoordt de Kanton rechter, die opzwelt van toorn en iedereen begreep dat verd. het verkorven had. Dat was trouwens ook volkomen in de haak, want na diverse getuigenissen, en nadat de zaak zelfs nog een uurtje geschorst geweest is, blijkt dat alle getuigenissen ten bezware van verd. als een kaartenhuis in elkaar storten en dat de Ambtenaar vrijspraak moet vragen. Iets, waaraan de Kantonrechter gaarne Z'n sanctie geeft. Z'n stuur zat ''ast De Wieringer landbouwer C. M. reed met z'n motorfiets op den Koegrasserzeedijk links van den weg en botste tengevolge daar van tegen den auto van den heer W. Kossen. Er ontstond een schade van 60 pop, welke echter reeds in der minne geregeld bleek te zijn en waardoor beide heeren elkander blijk baar niet in 't minst vijandig meer gezind zijn. Op de vraag van den President waarom verd. links reed, antwoordt deze, dat zijn stuur vaststond, tengevolge waarvan hij dat niet om kon krijgen. Veldwachter Wagenaar heeft er echter niets van kunnen bespeuren na het ongeluk en zoowel President als Amb tenaar schijnen voor deze lezing een bitter beetje te gevoelen. Mr. Bruyes Tack is voorts bang dat in de toekomst bij dergelijke inci denten altijd de sturen vast zullen gaan zitten en vordert ter voorkoming van dit ge val 30.of 20 dagen. Uitspraak f 30.of 10 dagen. De Middenweg als race-baan. In onze krant hebben wij er reeds meer malen de aandacht op gevestigd dat een aantal taxi- en buschauffeurs den weg naar de Donkere Duinen min of meer als race-baan beschouwen. Met name in het hoogseizoen en dan speciaal Zondagsmid dags en in de vacantie rennen de bussen en taxi's meermalen met onverantwoor delijke vaart over den weg en dat hier on gelukken zullen gebeuren staat zoo vast als een huis. Tenzij er maatregelen van hoogerhand genomen worden of dat de be stuurders zelf wijzer zijn. Eenigen tijd geleden vloog er, volgens de verklaringen van het 16-jarig zoontje van den heer Bijster, ook zoo'n bus over den weg. Er kwam een andere auto van den tegenoverge stelde zijde aan en bij het uitwijken kreeg het knaapje de bus op een milimeter na tegen het lichaam op. De Kantonrechter informeert sarcastisch of de jeugdige getuige z'n duimstok toevallig bij zich had, doch dat blijkt niet het geval te zijn. Tevens is de vader niet aanwezig. Volgende maal voortzetting dezer zaak. Dan zullen we hooren of de bus te hard reed en waarom de bestuurder geen signalen gaf. „Rien ne va plus". Het ijverig politioneel oog van agent Kobus ontdekte eenigen tijd geleden in een steeg 'n aantal knapen die zich onledig hielden met het vuigste aller spelen: het dobbelen. Hij zag de dobbelsteenen gebruiken en aarzelde niet enkele dezer adspirant-croupiers op de bon te slingeren. Er is maar een der spelers aanwezig, de W., en die maakt een allesbehalve flinken indruk. Hij heeft niets gedaan. Alleen maar gekeken, maar men moet niet de ervaring van onzen grijzen rechter hebben om dat te gelooven. Dus kreeg agent Kobus waar voor zijn geld en die vertelde nog pikante bijzonderheden bovendien. Bijvoorbeeld dat het dobbelspel in Nieuwediep massaal bedreven wordt, dat deze knapen voorposten uitzetten op de hoeken der stegen en straten en last not least dat-de buren klagen over deze speelwoede. De W. krijgt als gevoelige vermaning f 12 subs. 12 dagen, z'n vrienden ieder f 15 of 15 dagen. Volgende maal de kast in. Een plaatselijk slager heeft zich te verant woorden terzake een arbeidsovertredirg. Hij heeft laten werken op een uur dat dat ver boden was (vrije middag). De Kantonrechter schijnt de buik vol te hebben van arbeids- overtredingen en was zicht- en hoorbaar ver gramd. Hij deed dan ook de mededeeling dat de man reeds bij de eerstvolgende overtreding „de kast indraait". Nu werd het nog f 12. of 10 dagen. Nog een sollicitant. Volgde een bakker, die voor het zelfde feit op het matje geroepen was. Ook hij kreeg de pen op de neus en de mededeeling dat hij de volgende maal op water en broi-1 gaat. Dit maal, in verband met het driemaal in eens bedreven feit, 3 maal 4 dagen of 3 maal f 8. waardoor elke toetsing met Ivorol tevens een ware mondwassching wordt. Ivorol (volgens nieuw recept) Tube 60-40-25 cent. Gisterenavond, te omstreeks kwart voor tien, is ds. Witkop uit Schagerbrug, ter nauwernood aan een ernstig gevaar ont komen. Toen hij zich namelijk, na een be zoek aan zijn zoon in Den Helder, per auto huiswaarts begaf, is hij, door den mist misleid, in het N.-H. Kanaal, even voorbij het vliegkamp „De Kooy", gere den en kon zich slechts door zijn zeer kordaat optreden, met behulp van perso neel van het vliegkamp, redden. Wat de toedracht van het ongeluk betreft, het volgende: Ds. Witkop reed met matige snelheid langs het Kanaal, toen hij, zooals gezegd, door den mist, die op dat tijdstip zeer dik was, den weg uit het oog verloor, den berm afreed en voor dat hij de kans kreeg den wagen te remmen, in het water reed. Ds. Witkop behield zijn tegenwoordigheid van geest en liet de auto rustig vol water loopen. Toen deze bijna vol was, opende hij een der portieren, en kroop uit het vehikel. Zonder veel moeite zag hij toen kans daar boven op te klimmen. Inmiddels was het ongeluk niet onge merkt gebleven. De schildwacht van het vliegkamp „De Kooij" had reeds alarm gemaakt en een groepje militairen spoed de zich zoo snel mogelijk naar de plaats, waar het ongeval gebeurd was. De leer ling-onderofficier-vlieger A. Otten, begaf zich tot zij middel te water en met hand reiking en behulp van een ladder slaagde men er in ds. Witkop van z'n weinig be nijdenswaardige plaats af te krijgen. Dat deze dankbaar was voor zijn redding, behoeft wel geen betoog. Later in den avond is de auto op het droge gebracht door een transportonderneming uit Schagerbrug. Vrijdag a.s. houdt de heer W. A. van Lief land, uit Amsterdam, die een speciale studie van het werk aan het Decroly-instituut te Uccle bij Brussel, heeft gemaakt, een lezing over Theorie en Practijk van het Decroly- onderwijs. De heer Van Liefland heeft dit onderwerp al voor vele af deelingen der Ver. voor Paedagogiek en voor verschillende volks universiteiten behandeld en staat bekend als een goed en enthousiast spreker. Ieder, die belang stelt in de vele problemen van opvoeding en onderwijs, is welkom. Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie in dit nummer. NAAR ALKMAAR. Op bevel van den Officier van Justitie werd gisteren iemand aangehouden voor het onder gaan van eenige maanden gevangenisstraf. Vandaag wordt hij naar Alkmaar overge bracht. Hedenavond wordt in Casino het eerste Marineconcert gegeven door het sym- phonieorkest van het Stafmuziekkorps der Koninklijke Marine onder leiding van kapelmeester Leistikow en nogmaals wil len wij op deze plaats de aandacht ves tigen op dit wel zeer aantrekkelijk pro gramma. Zooals men weet wordt solistische mede werking verleend door Greet Haentjes, over welke sopraan wij enkele zeer goede critie- ken citeerden. Zij zal zingen: Recitatief en Aria uit Handei's „Alessandra" en een aria uit Mozarts „II Re Pastore". Na de pauze twee Griegliederen en wel „Letzter Frühling" en het prachtige „Sol- vejgs Lied" en „Elsa's Traum aus Lohen- grin" van Richard Wagner. Het orkest begint, na 't Volkslied, met Mozart's „Allegro Vivace uit de Symphonie C-dur en daarna het andante uit dit werk van Mozart. Na de pauze het veel besproken en be schreven stuk van Maurice Ravel „Ma Mère 1'Oye" (Sprookjes van Moeder de Gans). De vier deelen daarvan beleven in Den Helder hun eerste opvoering. Hierna hoort men nop van Liszt „Prhlu- diën Symphonische Dichtung No. 3". Tenslotte een eerste opvoering van een marsch van den heer Leistikow „Jubileummarsch H.M. de Koningin 18981938". Zooals men ziet, een programma wat er zjjn mag en dat ongetwijfeld de be langstelling van de Heldersche muziek liefhebbers zal weten te trekken. Wjj vertrouwen er dan ook op, dat dit eer ste concert voor een vol Casino gegeven zal worden. Steunt het prachtige doel! A.s. Zaterdag zal het Marine-Sanatorium- Fonds een beroep op Den Helder doen: dan zullen tal van jongens en meisjes U de be- bekende collectebus voorhouden en wordt ge uitgenoodigd daarin een kleinere of grootere gave te deponeeren. Men Verwacht niet van U, dat ge er guldens of rijksdaalders in werpt (hoewel welkom!) maar wel van allen een kleine gave. Het is de gewoonte een collecte voor een goed doel aan te bevelen, doch in dit geval lijkt ons dat haast overbodig. Het M.S.F. is te populair in Neerlands eerste marineveste en het doel, dat deze instelling nastreeft, is te sympathiek dan dat het noodig is hierop nog eens in den breede te wijzen. Wij rekenen er op, dat de uitslag dezer collecte zeer bevredigend zal zijn, opdat het M.S.F. nog meer en beter aan haar doel kan beantwoorden dan dat reeds ge durende zoo langen tijd het geval is. Voor bijzonderheden vestigen wij de aandacht op de komende advertenties. Beste Lien! Vandaag zou ik je dan eens het een en ander over de Soerabaia- sche jaarmarkt, of zooals die door de Inlanders betiteld wordt Pas- sar Malem vertellen. Een vuur werk was gisteren het slot van den laatsten avond. We waren nog eens even met de kinderen gaan kijken. Toch dezelfde jaar markt van vroeger is het niet meer. Over de inlanders struikel je en de Europeanen kan je tel len. Er stond hier terecht in de courant, wij worden oud en de jaarmarkt met ons. Tenslotte vergeet niet, dat dit Soerabaia's 21ste jaar markt was. Zooals wij nu de jaarmarkt een jaar of vier niet gezien hebben, ach dan vind je het wel weer eens leuk er rond te dwalen, maar na één keer heb je er dan ook juist weer genoeg van. Of de importeurs en de groothandel er veel winsten uit zullen trek ken, valt ook te betwijfelen. De jaarmarkt als een soort kermis te zien lijkt mij het beste, wat dat betreft is er ook van alles te vinden en de kinderen kunnen zich er kostelijk amuseeren en passant kan je er dan kennis nemen van wat er alzoo te zien is. En wij dames hebben in den regel meer interesse voor de Iplandsche kunst, die we bij uitstek schitterend kunnen bewonde ren in de Pertoekangan, dan voor de stands van de Aniem, de Gas Mij., de B. P. M. en zoovele andere van die soort. In de Pertoegangan, waar alles ook gede monstreerd wordt, sta je versteld hoe schit terend en kunstzinnig sommige lui daar wer ken. Uit een stuk ruw hout zie je ze de fijnste koppen of vogels en vele andere voorwerpen snijden. Uit been maken ze de I mooiste lepels en andere gebruiksvoorwerpen. En zoo ga je maar door en alles wordt daar zelf gemaakt en naar verhouding van het werk voor ongeveer niets verkocht. Je ziet er batikken, hoeden vlechten Djocja's zilver bewerken enz. Te veel eigenlijk om op te noemen. En kan je zoo'n jaarmarkt met z'n specifiek Inlandsche nijverheid toch op geen stukken na vergelijken met een Jaarbeurs uit Utrecht. Zoojuist met de kinderen naar den dokter geweest, die hier voor Indië op een aller- naarsten tijd z'n spreekuur heeft, n.m.1. van 12 tot 1 uur. De warmste tijd van den dag, maar er zal denkelijk geen gunstiger tijd over blijven. Door het vele zwemmen hier en met de geweldige hoeveelheid chloor in het water staat een oorontsteking te wachten en hoewel ik altijd de noodige voorzorgsmaat regelen van indruppelen en vette watten in het oor genomen heb, is dat schijnbaar toch niet voldoende geweest en is den kinderen het zwemmen voorloopig heelemaal verboden. Wel sneu hoor, want het is een geweldig ver maak zoo dagelijks voor hen. Er zijn massa's lui, die eenmaal oorontsteking gehad hebben en nooit meer tegen dat water kunnen. In je laatsten brief vroeg je mij Lien, hoe veel bedienden ik er op nahield. Wel kind, zegge en schrijve drie, en in het begin heb ik er vier gehad, maar je verandert den eer sten tijd nog zoo vaak, dat ik kwam tot de conclusie, dat het met drie beter zou gaan. De kebon is nu verdwenen, de andere be diendes lieten hem te veel werkjes voor hen opknappen, zoodat hij aan den tuin niet toe kwam en het slot was. dat hij het meeste deed en het minste verdiende. En komt er nu eenmaal per week een toekang roempoet of te wel kebon en knapt deze sinjeur m'n ge- heelen tuin op voor 30 cent en werkt dan van 's ochtends tot een uur of zes 's avonds en netjes. Nu, dat is niet veel, hè? Trouwens, duur zijn de bedienden niet meer. In een normaal huishouden verdient een djongos 10 tot 12 gulden per maand, een baboe 8 a 10 en een kokkie 6 a 8 gulden per maand, dat hangt er van af of je haar 's middags wel of niet terug laat komen. Ik heb een djongos, deze doet de kamers en dekt en dient aan tafel, zorgt verder op z'n tijd voor het schoon houden van kasten, zilver en ander poets- werk. Dan is er verder een waschbaboe, deze doet uitsluitend de wasch en helpt mij, indien noodig met de kinderen, soms met aankleeden en dan weer eens met eten en 's middags gaat deze baboe met de kleinste wandelen; niet altijd ben ik op tijd klaar en de kleine zit te springen om uit te gaan. Gelukkig heb ik het met die meid getroffen en is zij alleszins betrouwbaar. Vervolgens is er nog een kokkie, die, als zij om half acht binnenkomt, reeds haar in- koopen op den Passar gedaan heeft. Zij be gint dan eerst met de drie slaapkamers te doen, die worden hier dagelijks nogal grondig gedaan, met het oog op de vele kakkerlak ken, waar we nog al last van hebben. En je weet, dat die vieze beesten ontzettend veel kwaad kunnen veroorzaken, maar daar zal ik je volgenden keer wel eens over ver tellen, want daar heb ik wat ergernis aan. Om een uur of half tien, als kokkie de slaapkamers klaar heeft, ga ik de spen uit- deelen, waarna zij aan de gang kan gaan. Je moet er weer even aan wennen, dat alles hier achter slot en grendel moet en je 's ochtends alles tegelijk uit moet deelen. Een van de oorzaken, waarom je hier zoo spoedig dik wordt zijn de uitgebreide maal tijden, die zoo'n kokkie je voorzet, niet dat je er zelf onkundig van bent, maar anders weet zoo'n meid toch geen raad met haar tjjd. Een anderen keer maakt ze weer eens cake, die hier in de winkels nog al duur is of ik laat haar pindakaas, zoet roggebrood of andere van die werkjes verrichten, waar door een kokkie dan wel loonend is. Na het eten gaan de bedienden naar huis en komen om een uur of vier terug, kokkie mag ver trekken als de slaapkamers weer aan kant zijn en baboe gaat naar huis als de kinderen in bed liggen. De djongos slaapt op het erf. is dus bij de hand als er visite komt en hij bedienen moet. Bovendien, iemand op het erf als je veel alleen bent is wel prettig. Nu laat ik het hierbij, me dunkt dat ik uitvoerig geschreven heb over m'n bedienden. Tot volgenden keer dan maar. Veel liefs van je De Engelsche regeering heeft besloten da uitgaven voor de defensie te verhoogen van 1% op 3 milliard pond. Een mededeeling in enkele regels vervat, opgenomen in ons num mer van gisteren. We hebben er kennis van genomen en zijn overgegaan tot de orde van den dag. We hebben ons er nauwelijks rekenschap van gegeven hoeveel drie milliard pond is. En inderdaad er is eenige fantasie voor noo dig om tot een begrip te komen van drie mil liard pond. Drie milliard pond, d.w.z. zoo ongeveer 24 milliard gulden. Ziezoo, dat spreek' tenmin ste sterker. We weten nu bij benadering hoe veel guldens dit bedrag bevatten. Laat het ons hier maar eens in cijfers neerschrijven: 24.000.000.000. Daar staat het. De Engelsche regeering gaat dus 24 duizend millioen gulden uitgeven voor zijn bewapening. Hitier en Chamberlain zijn immers gekomen tot een „Nooit meer oorlog" overeenkomst. We her inneren u daar maar even aan, want we leven zoo bliksemsnel, dat het heelemaal niet on mogelijk is, dat dit besluit van den Engel- schen premier en Duitschen dictator u alweer ontgaan zou zijn. 24000 millioen dus, zegt u dat niets, u, die iederen dag met dubbeltjes en kwartjes re kent. Goed: we willen probeeren enkele van de mogelijkheden van dit bedrag te illustree- ren. Onze stad telt pl.m. 9500 gezinnen, Alkmaar waarschijnlijk ong. Y500, Schagen 1000(?), heel Texel ook een duizendtal en als we nu alle gezinnen uit den kop van N. Holland be noorden Alkmaar er bovendien nog bij nemen, dan zullen we niet ver van de 24000 gezinnen af zijn. Al deze gezinnen zouden dus met dit bedrag tot millionnairs geslagen kunnen worden. We zouden nog wel kunnen vertellen, dat b.v. de heele provincie N. Holland, steden en dorpen en landerijen met dit bedrag contant betaald zouden kunnen worden om dan maar niet eens te spreken, hoeveel ziekenhuizen, hoeveel inrichtingen van cultureelen of we- tenschappelijken aard ervan zouden kunnen worden ingericht en gefinancierd. Onze fantasie schiet te kort om slechts bij benadering aan te geven op welke wijze dit bedrag voor de gemeenschap besteed zou kun nen worden. En dit bedrag vormt slechts een begin van den waanzin. In drie jaar moet het bewapeningsprogramma voltooid zijn, waarmee dit enorme kapitaal verslonden zal worden. „Nooit meer oorlog" was het besluit van München, Engeland meent, dat de kans daarop het best bereikt zal worden als het eens een vuist kan toonen, die iederen tegenstander respect in zal boe zemen. Zal Duitschland dit echter lijdelijk aanzien? Natuurlijk niet! Duitschland zal achter En geland aanhobbelen zoo hard dat mogelijk is. En zoo zitten we weer midden in den vi- cieusen cirkel. Het eene land bewapent omdat het andere het voorbeeld geeft. Het andere blijft niet achter omdat het aangegrepen wordt door de vrees overrompeld te worden door den sterken buurman. Zoo zijn we weer precies even ver als eenige jaren geleden toen dezen waanzinnigen wed strijd begon, die de landen financieel uitput en de burgers op lasten brengt, die te zwaar zijn om te dragen. IIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH SiSilmSiiSiiiSSiiSiili'iiiiiitiiiiiiisiiiiiiiiiiiiiifiiiiHiiiiinciua iihiiiiiiw «iiiiiiiiiim MM» ii ii h iiiii-M Maar de schuldige zal alles betalen. Vanmorgen om 8 uur reed een melk-bak- fiets over den Dijk, ter hoogte van den Ouden Helder, toen deze plotseling door een auto werd geramd, tengevolge waarvan een groote hoeveelheid melk over het plaveisel ging. De schade was niet gering, maar de schuldige automobilist gaf direct toe. dat het zijn schuld was en bood volledige schadever goeding aan. Zoo hoort het! IRA. Hedenmorgen te kwart voor acht sloeg het paard van den heer Wijnker te Koegras, dat voor de kar gespannen was, op hol. Bij de brug aan de Langevliet rende het dier een groot stuk voort, totdat eindelijk de voerman gelegenheid kreeg de spoorstok los te gooien. Het gevolg was. dat kar en voerman in de sloot terecht kwamen. Het paard werd later opgevangen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5