Autobus van dijk gestort DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Versterking as Rome-Berlijn Actie om de Duitsche Ko'oniale verlangens KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG Passagiers als door een wonder gered Naar een „Men gaat nog s'echts naar Berchtesgaden om bescherming" En van het anti-Kominternpact Dit nummer bevat 8 pagina's QJeerbericht DE BILT SEINT» Economische ordening in Frankrijk? NAAR AMSTERDAM? TèLDERSCHE courant Uitgave der Ultg.-Ml). Hollandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder 27 OCTOBER 1938 66e JAARG. No. 8449 Boom remt het kantelende ve hikel. Gisteravond is op het Pernisser ge deelte van den Heyschedijk te Rotter dam een ongeluk gebeurd, dat gezien de omstandigheden nog wonderlijk goed is afgeloopen. Een bus van de Rotterdamsche electrische tram, die den dienst tusschen Pernis en den Linker Maasoever onderhoudt, is, toen de bestuurder voor een tegenlig ger moest uitwijken, te ver op den zachten berm geraakt en na in bot sing te zijn geweest met een boom, van den ongeveer vijf meter hoogen dijk afgereden. Halverwege de glooiing is de bus gekan teld en op de rechterzijde terechtgekomen. Er was spoedig assistentie ter plaatse. Toen men de twaalf passagiers, die in den bus zaten, er uit had gehaald, bleek dat een jon gen slechts eenige lichte snijwonden had opgeloopen aan de rechterhand. De andere elf passagiers, alsmede de chauffeur van den bus waren ongedeerd, een wonderlijke spe ling van het lot, want de bus was, zooals is te begrijpen, zeer zwaar beschadigd. Een gevaarlijk traject. Het ongeluk is gebeurd op een der donkere gedeelten van den dijk, die daar ter plaatse slechts vier-en-een-halven meter breed is. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de breedte van een RET-bus ongeveer 2.35 me ter is, dan laat het zich begrijpen, dat, wan neer de chauffeurs een stukje berm er bij ne men, twee bussen elkaar daar maar nauwe lijks kunnen passeeren. Bovendien valt het onder die omstandigheden niet .mee met een zware bus te manoenvreeren en vermoedelijk heeft onwennigheid den chauffeur van den bus ditmaal parten gespeeld. Het is nog niet vast komen te staan of men hier te doen heeft gehad met een invaller, in ieder geval heeft de chauffeur, de 33-jarige L. M. Ver- duyn het traject niet altijd bereden. Hoe het ook zij, er kwam plotseling uit de tegenover gestelde richting een personenauto aan, die zoover mogelijk naar rechts aanhield en daarbij ook op den berm reed. De chauffeur van den bus week eveneens naar rechts uit, maar hij heeft iets te ver uitgehaald en daardoor is de achterkant van den bus gaan glijden. De reddende boom. De wagen helde over naar rechts en zou zonder meer om zijn lengte as den dijk afgerold zijn in welk geval de gevolgen van het ongeluk niet te overzien waren geweest indien er niet een boom had ge staan, waardoor de wagen overeind bleef staan. Te houden was het gevaarte echter niet meer en met den kop naar beneden is de bus toen den vijf meter hoogen dijk, die daar ter plaatse een helling heeft van 40-45 graden, afgereden. Langs de glooiing loopt onder de landerijen helling een landweggetje om de landerijen aan den vo°t van den dijk te kunnen be reiken. Ongeveer halverwege de helling kwam de bus op dat landweggetje terecht. Tengevolge van den schok werd het even wicht verbroken en met een flinken klap sloeg de bus rechtsom tegen de helling. Het gekraak van de carrosserie, het gerinkel van de glasscherven en het hulpgeroep van de inzittenden waren tot op eenigen af stand te hooren en aangezien het verkeer toen het ongeluk gebeurde, vrij druk was, was er spoedig veel assistentie aanwezig. De redding. De inzittenden slaagden er zelf in het noodluik aan de bovenzijde van de bus onen te maken en eenigen bevrijdden zich weldra uit hun benarde positie. Een passagier van een passeeren- de bus, slaagde er in ook het achter portier. dat begrijpelijker wijze ge heel was ontzet, open te krijgen. Toen dit eenmaal was gebeurd, waren de personen, die zich nog in de bus bevonden, spoedig er uit ge haald. Wonder boven wonder bleek toen. dat alleen een jongen. G. van der Stoep, wonende te Rotterdam, een snijwond aan de rechterhand had opgeloopen. De personenauto waarvoor de bus moest uitwijken, is doorgereden en vermoedelijk heeft de chauffeur niets van het ongeluk gemerkt. De bus is zeer zwaar beschadigd, alle Britsch - Duitsch samengaan CHAMBERLAIN WIL EEN BEWA PENINGSOVEREENKOMST. LLOYD GEORGE VINDT DEN GANG VAN ZAKEN DIEP BE SCHAMEND. LORD HALIFAX SPREEKT TOT AMERIKA. HET KABINET BIJEEN. De Parijsche editie van de „Daily Mail", meldt, dat de Britsche eerste minister Chamberlain de laatste da gen met de ministers en deskundi gen gesproken heeft over de funda- menteele kanten der toekomstige Britsche buitenlandsche politiek. Het blad verklaart te kunnen melden, dat Chamberlain na een onderzoek van den toestand besloten heeft de politiek tot pacificatie van Europa welke te Muenchen werd ingeziet, voort te zetten, daar hij van mee ning is, dat een Engelsch-Duitsche overeenstemming de beste waarborg voor den vrede is. Het doel van de overeenstemming zou zijn te komen tot een bewapeningsovereenkomst, waartoe ook Frankrijk en Italië zul len worden uitgenoodigd. Lloyd George schaamt zich. In een toespraak aan een noenmaal te Londen heeft Lloyd George, de oud-premier, gezegd, dat de opluchting, welke was ont staan na de overeenkomst van Muenchen, thans vermengd begint te worden met een gevoel van schaamte, dat wij den vrede hebben gekocht ten koste van het geweten en de eer. Ten aanzien van Tsjecho Slowa kije hield Lloyd George staande, dat deze kleine democratische staat in midden-Euro pa in de Engelsche vlag werd gewikkeld en dat de vlag werd overhandigd aan een mee- doogenloozen dictator, die Tsjechen en Duitschers hun vrijheid wil ontzeggen. Hit- Ier was het niet begonnen om het herstel van grieven. Hij wist, dat wat hij noodig had was een democratisch vrij land, waar beginselen van vrijheid, gelijkheid en recht vaardigheid vrijelijk aan Sudetendnitschen en Tsjechen werden toegekend, uit den weg te ruimen. De geschiedenis zal volgens Lloyd Geor ge een vraag stellen, n.1. of onbekwaam heid een rechtvaardiging was voor kwaden trouw. Herinnerende aan de gebeurtenisscy in China, Abessinië. Spanje en Tsjechoslowa- kije zeide Lloyd George: Wij zijn de laatste jaren de ladder der oneer trede voor trede afgedaald en hebben gevraagd of wij lager zouden kunnen gaan. Zwakker na ties gaan niet naar Parijs of Groot Brittannië om hulp. maar stroomen samen in Berchtesgaden om den Duitschen dictator te. vragen hen te beschermen en te beschutten. Tenslotte herhaalde Lloyd George: Wij zul len onz eeer hebben verbeurd en het respect van de wereld hebben verloren en wat nog erger is ons zelfrespect. Tenslotte zal er geen vrede, doch oorlog zijn en oorlog zon der vrienden. Dit was de eerste verschijning van Lloyd ruiten zijn gebroken en carrosserie is sterk ontzet. Tot laat in den avond is men nog doende geweest om met twee takelwagens den bus op te takelen, teneinde hem weg te sleepen. Dat dit ongeluk nog zoo bijster goed is afgeloopen, is vermoedelijk te danken aan het feit. dat de inzit tenden bijtijds hebben zien aanko men. dat het mis ging en dat zij zich toen stevig hebben vastgegre pen aan de banken en stangen. Anders is het haast niet verklaarbaar, dat er niet meer gewonden zijn geweest, al was het alleen maar tengevolge van het brekende glas. George in het openbaar sinds de crisis. Zijn woorden werden naar Amerika uitgezon den. „De beslissing van Chamberlain is de fundeering, niet het ge bouw", aldus sprak de minister van defensie Lord Inskip gisteren te Hampshire. Ik hoop, zeide de minister, dat niemand zal willen veronderstellen, dat wij met één slag de zegeningen van den vrede voor alle tijden, of zelfs ook maar voor jaren, hebben verworven. Wellicht zullen wij een andere keuze moeten doen ten aanzien van den weg, wellicht een moeilijke weg, die naar den vrede leidt. Met betrekking tot de vorderingen der bewapening zeide Inskip. dat de productie thans geschiedt op een dusdanige schaal, dat zij, hoewel niet zoo groot als zij moet worden, reeds zoo aanzienlijk is, dat zij als een vloedgolf kan worden geken merkt Een woord tot de Ver. Staten. De Britsche minister van buitenlandsche zaken Halifax heeft vannacht een radiore de tot de Vereenigde Staten gehouden. Hij begon met te zeggen, dat Roosevelts bijdra ge tijdens de jongste crisis van ontzagge lijk veel nut was gewees'f. Halifax had uit den ioop der gebeurtenis sen bemerkt, dat er verwantschap bestaat tusschen het Amerikaansche en het En- sche volk. Na een opsomming 'te hebben gegeven van de verschillende overwegin gen, welke geleid hebben tot de besluiten, die de regeering tijdens de jongste crisis heeft genomen, ging Halifax voort: Gij zult zeggen, ja, maar waar zal dit alles eindigen! Waarop ik dan zou willen ant woorden: wij zijn ons niet minder dan gij bev-"~t van het feit, dat geen ware vrede kan bestaan, zoolang de naties het er niet over eens zijn, dat het recht en niet het geweld de wereld moet regeeren. De eenige grondslag voor zulk een vrede is onderling begrip! Het kabinet bijeen. Het Britsche kabinet heeft zich in zijn bijeenkomst van gisteren bezig gehouden met binnenlandsche aangelegenheden, zoo als de defensie, luchtbescbermingsmaatre- gelen, en het nieuwe wetgevende program ma voor de nieuwe zitting van het parle ment. Verder zijn, naar verluidt, de inter nationale aangelegenheden besproken/voor zoover zij betrekking hebben op de Britsch-Italiaansche overeenkomst, het vluchtelingenvraagstuk en de laatste Euro- peesche gebeurtenissen. VON RIBBENTROP SPREEKT MET MUSSOLINI. DUITSCHLAND DEFINITIEF TEGEN EEN POOLSCH—HONGAARSCHE GRENS? Heden hoopt de Duitsche minister v. buitenl. zaken, von Ribbentrop, te Rome te arriveeren, waar hij voor een bespreking met den Duce eenige dagen zal verblijven. VON RIBBENTROP. Von Ribbentrop is vergezeld van den chef van het Protocol in de Wilhelmstrasse, von Dörnberg, den officieelen tolk der regeering, Schmidt, en den onderstaatssecretaris Gauss. Naar Madame Tabouis in ,,L' Oeuvre" me dedeelt, zal von Ribbentrop met Mussolini spreken over de groote overwinning van Japan. Ook zal hij de voorstellen ter sprake brengen, welke Duitschland aan Polen heeft gedaan in de Roetheensche kwestie en de militaire politiek van de as. De verdeeling van invloedszoncs in Oost-Europa en den Balkan geeft aanleiding tot zeer veel moei lijkheden tusschen Rome en Berlijn. Op grond van de laatste berichten schijnt bevestigd te worden, dat Duitschland zich definitief heeft uit gesproken tegen een gemeenschap pelijk PoolschHongaarsche grens, doch dat het bereid zou zijn tot con cessies aan zijn Italiaanschen bond genoot op ander gebied. Versteviging Anti-Kominternpact? De correspondent van de „Matin" te Ro me meldt aan zijn blad, dat volgens in ge loofwaardige kringen verkregen aanwijzin gen, het program der nieuwe Italiaansch Duitsche besprekingen drieledig zou zijn. Het zou de volgende punten bevatten: 1. De Hongaarsche eischen. 2. Versteviging van het Anti-Kominternpact. 3. Koloniën voor Duitschland. MOETEN PORTUGAL EN BELGIë EEN VEER LATEN? Het is geheel in overeenstemming met Chamberlain's streven naar een Europeesche verzoening, dat hij, nu het Tsjechische obstakel is opge ruimd, het koloniale vraagstuk spoe dig wil oplossen. Het lijdt geen twijfel of de Britsche regeering acht deze zaak zeer urgent en reeds zou een zekere voorloopige basis zijn opgesteld voor onderhan delingen met Duitschland. Naar de N.R.Crt. uit geloofwaardige bron verneemt is deze studie nu zoover geko men, dat Londen een voorloopige basis \oor eventueele onderhandelingen met Duitschland heeft opgesteld. Van een vol ledig uitgewerkt voorstel is nog geen sprake. Voor het zoover kan komen moet eerst de instemming van de verschillende betrokken partijen worden verkregen, dwz. van de mogendheden, die mandaten houden over de vroegere Duitsche koloniën in Afrika, Frankrijk, België en Zuid-Afrika. De hierboven bedoelde voorloopige basis voor onderhandelingen met Duitschland, srhiint dan ook vooralsnog een exclusief Engelsch karakter te dragen. Waar Enge land echter de aangewezen partij is om de onderhandelingen over de koloniale kwestie te leiden, is het volkomen begrij pelijk, dat het het initiatief heeft genomen en een ruw plan voor de eventueele rege» ling van de kwestie heeft opgesteld. Volgens dit plan, dat natuurliik voor aanzienlijke verandering vatbaar is, zouden Duitschland onder zekere voorwaarden de volgende gebiedsdeelen worden aangeboden De Kameroen en Togoland (Engelsch en Fransch mandaatgebied), Ruanda en Uran- di (Belgisch mandaatgebied), een stuk van Mozambique (Portugeesch eigendom) en mogelijkerwijs een stuk van de Belgische Congo en een stuk van Tangavka (En gelsch mandaatgebied). Engeland zou voorts bereid zijn Portugal en België scha deloos te stellen voor den afstand van aan deze twee landen gevraagde gebieds deelen. Naar van geloofwaardige zijde te ver staan wordt gegeven, kan het Duitsche standpunt als volgt worden omschreven; Duitschland verlangt de teruggave van alle Duitsche koloniën dus Togo. Kameroen, Tan gavka en Duftsch West-Afrika. Zou de te ruggave van een of meer dezer gebieden echter op onoverkomelijke moeilijkheden stuiten, dan is Duitschland bereid zich schadeloos te laten stellen door den af stand van andere Afrikaansche gebieden. Het aan Duitschland terug te geven grond gebied moet echter in ieder geval een aan eengesloten geografisch geheel vormen. Een blik op de kaart zal duidelijk maken, dat de voorloopige basis voor onderhandelingen die nog te Londen wordt opgesteld aan de zen laatsten eisch van aaneengesloten ge ografisch geheel nog niet tegemoet komt. Gezien de herhaalde verklaringen van Berlijn, dat het met niet minder dan de teruggave van alle koloniën genoegen kon nemen, zou het op het eerste gezicht twij felachtig kunnen schijnen, of dat land met het aanbod als hierboven omschrevpn te vreden zou zijn. Er zijn echter eenige aan wijzingen, dat Duitschland de teruggave van alle koloniën niet langer lijs een on- veranderlijken eisch stelt en befëid is te onderhandelen. Verwachting: Tot krachtig, tij delijk wellicht stormachtig, toenemende W. tot N. wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regenbuien, aanvankelijk zachter, later iets kouder in het Westen en in het Oosten, zelfde temperatuur Verdere vooruitzichten: Opkla rend en koud. De correspondent zegt, dat opgemerkt dient te worden, dat alle geruchten over dit laatste punt uit Duitsche bron afkomstig zijn. Het Rijk zou wenschen het bondge nootschap met het fascisme op het gebied van het koloniale vraagstuk te completee- ren. Volgens den correspondent van „Le Journal" te Rome zijn welingelichte kringen van meening, dat von Rib bentrop overkomt om met de Ita- liaansche regeering een versterking van het driemogendhedenverdrag tusschen Italië, Duitschland en Ja pan voor te stellen. Deze versterking zou gaan tot een verdrag inzake we- derzijdsche hulpverleening, zulks in antwoord op de verdere bewapening van Frankrijk, Engeland en de Ver eenigde Staten. Ook Chamberlain naar Rome? De „Matin" meldt uit Londen, dat men al daar herhaalt, dat Chamberlain zich na de definitieve regeling van het Spaansche vraagstuk en de van krachtwording der overeenkomst tusschen Londen en Rome, naar Rome zou kunnen begeven om er nieu we besprekingen te hebben met Mussolini, i Belangrijke uitspraken op het Radicaal Socialistisch Congres. Op het congres van de Radicaal Socia listische Partij te Marseille heeft de Fran- sche minister van handel, Centin, een rede gehouden, waarin hij det deficit van de handelsbalans heeft bespraken. Hij wees er o.a. op, dat de buitenland sche handel van Frankrijk afneemt als re actie op de snelle ontwikkeling van de autarkie in andere landen. De minister verklaarde te gelooven in een politiek van geleide economie. Indien het particulier initiatief niet voldoende is, of indien het particulier initiatief te onge ordend is, ontstaat een anarchie in de pro ductie. Daarom moet de staat het initiatief aansporen en coördineeren. Wanneer de industrieën zich ontwikke len, moeten zij uit eigen middelen in staat zijn de loonen van de werklieden te beta len, de rente van het belegde kapitaal op te brengen en belasting te betalen. De politiek van geleide economie moet in étap pen verloopen. De minister besloot met de verklaring dat de instrumenten voor deze politiek reeds bestaan in de ministerieele diensten, de groote syndicaten en dergelijke. Deze moeten nog gecoördineerd worden. Wat Daladier er van denkt. Minister-president Daladier is gistera vond naar Marseille vertrokken, teneinde hft congres der Radicaal-socialistische Par tij bij te wonen. Hedenmiddag zal hij een belangrijke rede houden, waarin hij den geheele internationalen en economischen toestand zal ontleden. Daladier zeide tot de Journalisten, dat men de rede van Centin niet moet opvatten als een economisch plan, doch als een uiting van verlangen van de regeering naar een geleide economie in het algemeen be lang van het land. Landbouwproblemen. Het congres heeft nog een rapport aan gehoord van André Liautey over het land bouwprobleem, waarin de samensteller op de noodzakelijkheid van bescherming ten einde voldoende afzetgebieden te verzeke ren voor de Fransche landbouwproductie. Zoo'n politiek beteekent: 1 voor de produc ten, die Frankrijk in voldoende hoeveelhe den kan voortbrengen onder normale om standigheden van prijs en kwalitei. absoluut verbod van buitenlandsche producten. 2. Voor producten, die Frankrijk in onvol doende hoeveelheden kan voortbrengen ver mindering van de contingenten tot 't strikt noodzakelijke en strenge controle op de ver deeling der licenties voor invoer. dan alleen per W.A.C.0 Autobusdiensten. Snelste en voordeligste autobusverbinding Vraagt onze winterdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1