/tyenda Een sluitende gemeente-begrooting voor 1939 STEGEMANS Geen belastingverhooging. De slechte economische toestand weerspiegelt zich in de lasten Vrijdag 28 October 1938 Tweede Blad Uitbreiding der begraafplaats. Stichting van een internaat voor de zeevaartschool en bouw van 3 nieuwe scholen. Nog geen nieuwe leeszaal Door rhcumatische pijnen verstijfd en niet in staat te bewegen» Haar andere man Uitslag Tuinwedstrijd „Woningstichting Jan en Rie op pad H.R.C.-aspiranten nemen afscheid van hun voorzitter Q PORTRET VAN Het M.S.F, vraagt collectanten Burgerlijke Stand Uit het politierapport In het Voorwoord op de gemeentebegrooting 1939 schrijven B. en W. aan den Raad: Ook thans z(jn »(j er in geslaagd een sluitende begrooting samen te stellen, zon der dat voorstellen tot belastingverhoo ging behoeven te worden gedaan. De reserve, gevormd uit de batige saldi van vorige dienstjaren, kon bovendien van 94.884.- worden gebracht op 129.612.-, een versterking, die temeer van beteeke- kenis is, omdat in verband met de gewij zigde „Financieele verhoudingswet" van 1929 S. 388, de gemeente tot 1941 15 jaarlijks een belangrijk lager bedrag uit het gemeentefonds ontvangt, welk bedrag voor 1939 is gesteld op 32.000. Ten einde eenig inzicht te geven in de ver- «chillen tusschen de begrooting voor 1939 en die voor 1938, geven B. en W. hier eenige cijfers. Inkomsten. Meer. Minder. Uitkeering uit het gemeen tefonds 32.000 Uitkeering uit het werk- loosheidssubsidiefonds 92.000 Opbrengst van verschillen de belastingen, totaal 22.000 Winst van het electriciteits- bedrijf 2.000 Winst van de waterleiding 13.000 Uitgaven. Verkiezingen gemeenteraad en prov. staten 4.000 Rente van geldleeningen 25.500 Aflossing idem 6.000 Kosten van invoering van gezins persoonkaarten- stelsel 4.000 Uitbreiding schoolartsen- dienst 600 Onderhoud van straten en pleinen 10.000 Onderhoud van pompen en riolen 3.500 Kosten van de gymnasiale afdeeling van het lyceum 3.000 Kosten van armenverzor ging 24.000 Kosten van steunverleening 60.000 Kosten van werkverschaf fing 140.000 Verlies van de gasfabriek 17.000 Verlies van de reiniging 3.000 Verlies van gemeentewer ken 6.000 Bijdragen van den gewonen aan den kapitaaldienst10.000 De slechte economische toestand in ons land weerspiegelt zich ook in de lasten, welke door armenzorg en werkloosheids- uitkeeringen op de gemeente worden ge legd. Op 15 September 1935/1936/1937/1938 waren in deze gemeente als werkloos bij de arbeidsbeurs ingeschreven 1105/1239/ 1047/907 personen, waarvan gesteund inge volge de gesubsidieerde steunregeling 538/626/475/261 en in de werkverschaffing geplaatst 0/0/78/250, welk laatste cijfer op 24 October 1938 bedraagt 312. Het is het streven, om hen die onder de steunregeling vallen en die niet op andere te werk gesteld kunnen worden, zooveel mogelijk bij de werkverschaffing te plaatsen. Behalve een groot aantal arbeiders, ge plaatst bij de werkverschaffing in de Wierin- germeer, zijn op het oogenblik 90 man tewerk gesteld aan het Balgzand, in verband met den bouw van een boerderij aldaar, waarvoor gel den zijn uitgetrokken op de begrooting van het Departement van Financiën. Voorts zullen binnen afzienbaren tjjd nieuwe voorstellen worden aangeboden met betrekking tot uitbreiding der be graafplaats, terwijl andere plannen tot werkverschaffing in onderzoek zjjn. Het nut van de Centrale werkplaats. In samenwerking met het bureau voor jeugdregistratie worden alle werklooze jonge lieden bezocht, teneinde hen te wijzen op het Loopt thans trappen als de beste. Als al Uw gewrichten stijf waren, zoudt U ook alles doen om daarvan verlost te worden. Deze vrouw probeerde van alles, maar de pijn bleef tot zij Kruschen nam. „Toen ik met Kruschen Salts begon, had ik rheumatische pijnen in mijn beide knieën. Zij waren vreeselijk opgezwollen en ik kon niet zonder hulp uit mijn stoel opstaan; een trap oploopen was een marteling voor mij. Ik pro beerde van alles en toen niets had geholpen, begon ik met Kruschen. Nu loop ik hard trap pen op en af en kan zelfs op mijn knieën gaan liggen zooveel ik wil." Mevr. H. S. Rheumatische pijnen zijn bijna steeds het gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam. Twee van de zes zouten in Kruschen lossen het urinezuur op; andere helpen de natuur dit langs de natuurlijke kanalen te verwijderen en blijven bovendien Uw organen aansporen tot geregelde, krachtige werking. Na korten tijd zullen Uw pijnen afnemen, waarna ze tenslotte voorgoed achterwege zullen blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten, (Adv.) nut van de centrale werkplaats. Zoowel van hen als van hun ouders zouden wij gaarne nog meer medewerking ondervinden. Daarom heb ben wt) bepaald, dat als regel bij de gemeente reiniging slechts jongelieden kunnen worden geplaatst, die in de centrale werkplaats tewerk zijn gesteld, terwijl wij voorts zooveel mogelijk bevorderen, dat patroons hun te plaatsen jon gere werkkrachten ook via de arbeidsbeurs uit de centrale werkplaats betrekken. In de centrale werkplaats vinden regel matig 35 jeugdige werkloozen arbeid. Zij hebben reeds 45 zitbanken gemaakt, welke op verschillende punten in de stad zijn ge plaatst. Thans zijn zij bezig met het maken van lighallen in de „Donkere Duinen". Bovendien hebben wij een plan tot aan leg van een rosarium door ongeschoolde werklooze jongens in overweging. Internaat Zeevaartschool en 3 nieuwe scholen. Binnenkort zullen U plannen bereiken voor de stichting van een internaat aan de Zee vaartschool, alsmede voor den bouw van een nieuwe school voor openbaar lager onderwijs aan de Javastraat en een nieuwe u.l.o.-school, terwijl bovendien voorstellen tot den bouw van nog een tweede nieuwe school voor openbaar lager onderwijs over eenigen tijd tegemoet ge zien kunnen worden. In verband met de uitbreiding van het ge bouw der Ambachtsschool, welke door het Rijk wordt bevorderd, is verplaatsing van de ge meentelijke kweekerij noodzakelijk. Ook daar omtrent zullen wij U binnenkort voorstellen doen. Bovendien zijn plannen in bewerking ter voorziening in de huisvesting van den vleesch- keuringsdienst, de noodslachtplaats en den dienst van de reiniging en plantsoenen. Voor wat de plannen tot stichting van een nieuw gebouw voor de openbare lees zaal aangaat, zijn wy nog niet tot een be sluit gekomen, mede niet, omdat wij over wegen daarin ook het natuurhistorisch museum onder te brengen. Lagere Landbouwschool te Juliana- dorp. Voorts meenen wij te moeten mededeelen, dat op de begrooting van het Departement van Economische Zaken gelden zijn geraamd voor een te stichten lagere landbouwschool te Ju- lianadorp. De toeneming van het aantal leerlingen van het gemeentelijk lyceum is oorzaak, dat met ingang van den cursus 1938/39 een tweede klasse aan de gymnasiale afdeeling moest wor den verbonden. Het is verheugend, dat deze onderwijsinrichting in toenemende mate de be langstelling trekt. Evenzoo kan met genoegen worden vastge steld, dat de gewenschte uitbreiding van den schoolartsendienst tot stand is gekomen. Het onderhoud en verbeteren van stra ten en plantsoenen wordt zooveel moge lijk planmatig voortgezet; voorstellen tot algeheele verbetering van den toestand van de Dykstraat zyn in voorbereiding. Het uitbreidingsplan van de gemeente. Aan de voltooiing van het uitbreidingsplan der gemeente wordt met kracht gewerkt. Een spoedige totstandkoming van dit plan is onge twijfeld gewenscht, mede in verband met de te verwachten voortgaande toeneming van de bevolking dezer gemeente. Om U een zoo volledig mogelijken indruk te doen krijgen van den omvang van deze be volkingsaanwas, laten wij daarvan hierna een overzicht van de laatste jaren volgen: Jaar Netto-toename Aantal inw. der bevolking per 31 Dec. 1929 28.775 1930 652 29.427 1931 1 686 31.113 1932 1208 32.321 1933 1619 33.940 1934 454 34.394 1935 342 34.737 1936 668 35.405 1937 739 36.144 1938 (tot 1 Oct.) 1030 37.174 De voortdurende stijging van het aantal inwoners maakt een uitbreiding van het aan tal woningen ook noodzakelijk. Het bouwen van nieuwe huizen is daarom thans nog steeds een vraagstuk van de eerste orde. Ter voor ziening in deze behoefte is reeds eenige op leving in de bouwnijverheid waar te nemen en deze opleving zal zich noodzakelijkerwijs in de toekomst moeten voortzetten. Wij stellen dit met genoegen vast, omdat dit alles voor de gemeente een groot belang is en vóóral ook voor allen, die in de bouwnijver heid hun arbeid plegen te vinden. Ten slotte wijzen B. en W. er op, dat op den Kapitaaldienst een bedrag van 1.600.is geraamd voor de aanschaffing van een motor rijwiel voor de politie. Gisterenavond heeft de tooneelclub van de speeltuinvereeniging, een voorstelling gegeven van het blijspel „Haar andere man", waarvan de baten bestemd waren voor de Baby- en Moederzorgvereenigïng „Beatrix". Er was slechts matige belangstelling voor deze uit voering. Het feit, dat in de laatste week ver schillende ontspanningsavonden gegeven zijn en de onbekendheid met deze jonge tooneel- vereeniging, zal daaraan wel niet vreemd zijn. Mevr. Ritmeesterv. d. Veen, presidente van „Beatrix", opende den avond met een har telijk dankwoord aan de tooneelvereeniging, waarvan het bestuur deze voorstelling spon taan had aangeboden. Wij waardeeren de be langstelling voor onze vereeniging, aldus mevr. Ritmeester. Den heer Polak werd dank ge bracht voor de gulheid, waarmee hij zijn zaal gratis beschikbaar had gesteld. De firma Col- tof voor het feit, dat zij voor de aankleeding van het tooneel had gezorgd. Over het stuk behoeven we niet veel meer te schrijven, na ons verslag van eenige weken geleden. Na het overwinnen van de planken koorts volgde een vrij vlotte vertolking van dit geestige blijspel, met zijn vele vermakelijke complicaties. Het publiek genoot zichtbaar, zoodat na het eerste bedrijf reeds een harte lijk applaus opging, dat bij de volgende bedrij ven spontaan herhaald werd. Mevr. Ritmeester bood in de pauze aan de meespelende dames bloemen aan, waarop door de zaal zeer hartelijk gereageerd werd. Het was ongeveer 11 uur toen het scherm voor het laatst viel. Het is jammer, dat de baten voor „Beatrix", door de vrij geringe belangstelling/niet groot zullen zijn. Maar daaraan is T.S.V. niet schul dig. Die niet geweest zijn hebben een amusanten avond gemist. Ook de laatste prijswinnaar liad nog keus! Gisteravond had in café „Centraal" de alweer traditioneel geworden uitreiking der prjjzen plaats van „Woningstichting" en welke bijeenkomst van winnaars ook ditmaal weer door den heer van Dalen met een kort woord geopend werd. Deze deelde mede, dat het 't Bestuur goed doet te ervaren dat er inderdaad belangstelling is voor het werk in de tuinen en dat men hoopt dat deze belangstelling zoo mogelijk in nog stijgende üjn zal voortgaan. Hij zwaait den commissieleden, te weten de heeren Meyer, Plasmeyer en Groen lof toe voor hun vele en moeilijke werk. terwijl de heer Plasmeyer, daarna zelf aan het woord komend, den heer van Dalen daarbij betrekt. Deze deelt eveneens mede, dat er ditmaal 68 deelnemers waren, verdeeld in 3 groepen, (nl. de prijswinnaars van vorige jaren, deel nemers, die het vorige jaar geen prijs wonnen en nieuwe deelnemers). In totaal zijn er 41 winnaars, die ongetwijfeld een keuze zullen kunnen doen uit den overvloed van prijzen. Er zijn 4 prijswinnaars, die boven alle ande ren uitsteken en een puntenaantal verkregen van 30+. Dat zijn: J. v. d. Mey, Javastraat. J. Bok, Asterstraat. J. van Kalken, Brakke veld weg. G. van Baar, Dahliastraat. Achter elkaar krijgen dan de overige win naars de gelegenheid een prijs te kiezen. Winnaars met 30 pnt. J. v. Willigen, Brakkeveldweg. L. Huisman. Tuinstraat. D. Timmerman. Tuinstraat. G. Lastdrager, Tuinstraat, J. Orynus, Brakkeveldweg. J. Sweep, Florastraat. J. Walboom, Reigerstraat. N. v. d. Poll, Burg. Houwingsingel. K. Rottschafer, Fazantenstraat. M. Swart, Fazantenstraat. J. Beukers, Spechtstraat. F. Frinks, Havikstraat. H. Ornee, Kemphaanstraat. W. v. Cronenborgh, Kemphaanstraat. J. J. Machielse, Polderweg. J. Mulder. Brakkeveldweg. R. Meyering, Hogendorpstraatl Winnaars met 29 pnt. A. Kalwij, Dahliastraat. G. Bedorf, Havikstraat. M. Bos, Asterstraat. A. Borg, Fazantenstraat. J. Hartingsveld, Kemphaanstraat. F. Neerhoff, Fazantenstraat. Winnaars met 28 pnt. H. Kruize. Rozenstraat. J. Vos, Dahliastraat. J. v .Kalken, Cronjéstraat. Mevr. Kraak, Javastraat. A. Beukers, Cronjéstraat. Winnaars met 27 pnt. J. Hennink, Spechtstraat. J. Harder, Cronjéstraat. J. Remmerswaal. Balistraat. H. Schepel, Dahliastraat. Winnaars met 26 pnt. H. Lücker, Spechtstraat. E. Heyblok, Havikstraat. C. v. Santen, Fazantenstraat. R. Hakkert, Fazantenstraat. W. v. Veen, Dahliastraat. Het is de heer van Dalen, die de prijswin naars met hun behaald succes complimenteert en de hoop uitspreekt dat een wellicht nog beter resultaat het volgend jaar geboekt zal kunnen worden. En dan tijgt men huiswaarts, beladen met schilderijen, bloempotten, kunstvoorwerpen, luxe-artikelen en wat die meer zijn. Er was zelfs een origineel olieverfschilderij bij. Ze doen een goeden slag. Het is ons niet bekend of gisteravond velen Jan en Rie op het oorlogs- (pardon, huwelijks-)pad gezien hebben, maar wie ze gezien heeft zal bespeurd hebben dat er iets mis was. En dat was ook het geval. Jan had namelijk dien dag een kies laten trekken en hij vond zelf dat hij zoo'n gruwelijk gat in z'n kaak had, dat hij veel beter thuis kon blijven. Maar daar wilde Rie niets van weten. Ze had hem uit z'n luien stoel getrokken, in de gang geduwd en in z'n jas geheschen. En samen waren ze op stap gegaan, maar Jan's gezicht voorspelde zeven dagen slecht weer. En zoo liepen ze dan door de stad en Jan keek hoe langer hoe zuiniger. Van de weer omstuit zei Rie ook niets meer en verschei dene voorbijgangers maakten terecht de op merking of die twee naar een begrafenis gingen. In de Koningstraat brak echter de zon door, hoewel men, in verband met den tijd, beter kan zeggen: de maan. Want hoewel ze voor andere voorwerpen op stap gegaan wa ren, werd beider oog plotseling getrokken door een klok in een klokkenwinkel, zóó mooi en zóó sierlijk, dat ze beiden als gehypnoti seerd bleven staan. „Een moordklok Rie...!" steunde Jan, ter wijl de Oostenwind hem juist een pijnscheut in het kiesgewelf bezorgde. En Rie: „Wat een knal-klok Jan...! Die is voor ons heele leven!" „Ben je zestig!", repliceerde Jan, „daar gaan onze kleinkinderen in het zesde en ze vende geslacht nog mee schoot!" en zonder verder bedenken betraden ze de zaak van en kochten in 3 minuten tijds de „moord"-klok voor 18.50. Het was een goed begin, want een half uur later waren ze in de Keizerstraat al even ge lukkig met den aanschaf van een theeservies. Zoowel Jan als Rie waren het roerend eens dat zoowel het décor (ofschoon Jan nog nooit van een décor gehoord had) als de uitvoering enorm was en dat voor vijf gulden zeventig. De win kelier was zelfs zoo vriendelijk het complete stel nog 's-avonds bij Rie thuis te laten be zorgen, (die wilde er natuurlijk tegen de buren mee geuren). Rie vond dat driemaal scheepsrecht is en da» ze nu ook meteen maar de lamp moesten koopen. Jan was daar sterk tegen. Van vier kanten had men hun geadvi seerd hcelemazl naar een ander deel van de stad te gaan en dat vond hij allesbehalve leuk, want behalve een ravijn ir. z'n kaak had hij ook een beetje platvoeten, en was al aardig moe. Maar Rie kende geen pardon en sleepte het slachtoffer mee, tot ze bij de lampenzaak kwamen Jan g ng diiect op het stoeltje zitten en wreef over z'n wang. Maar toen zag hij de lamp die Rie bezig was te bekijken. Hij sprong op en riep: „Wat kost ie?" Fl. 10.95 zei de winkelier. Toen hij dat bedrag hoorde, dacht hij het in Keulen te hooren donderen, zóó goedkoop was dat meubel. Ze diuktcn zoowaar allebei den winkelier ce hand en beloofden hem aan te bevelen bij hun kennissen. Toen was het welletjes voor dien avond vond Jan, en ging het huistoe. Het was stil onder de adspiranten, doodstil, toen voorzitter Thijssen een laatst afscheids woord tot hen ging richten. Hoe kort kenden ze hem eigenlijk pas, die jongste garde der Racers en toch wisten ze den heer Thijssen te waardeeren. Te waar deeren, omdat zijn belangstelling, hij memo reerde dit in zijn afscheidswoord, in hooge mate ook uitging juist naar die jeugdafdeeling, waar immers de latere rasechte Racing-men- schen geboren moeten worden. Een prachtig geschenk. En daarom was het hem eigenlijk een beetje te machtig, dat die jeugdige roodjakken hem bij monde van den heer Sanders een prachtige lamp als aandenken, maar nog meer als blijk van hulde aan den man, die Racing maakte tot wat ze op dit oogenblik is, een kerngezonde vereeniging. Het viel hem zwaar om afscheid te nemen na die welhaast 17-jarige „ambtsperiode", maar voorzitter Thijssen deed het op zijn eigen manier, dus kort maar krachtig. „Ik hoop maar", aldus de heer Thijssen, „dat ik straks in IJmuiden bij 't licht van die lamp kan lezen in ,,'t Groentje" of Heldersche Courant, of fei telijk nog liever in eigengeschreven brieven, dat jullie uitgegroeid zijn tot goede leden der H.R.C. Leden, die niet mopperen, bij tegen slagen, maar die na hun gezin en hun werk de vereeniging het liefst hebben, zooals ik dat persoonlijk heb gehad". Een driewerf hoera volgde, terwijl tot slot ieder adspirant persoonlijk zijn voorzitter de hand kwam drukken. Een einde, dat den heer Thijssen nog lang, heel lang in zijn herinnering zal blijven, als één der moeilijkste, doch tevens mooiste oogen- blikken van zijn vereenigingsleven bij de H.R.C. die uit school komt (honger als een wolf) en hoort dat Moeder échte Geldersche rookworst heeft. Geen gewone, maar die van Stegeman, U weet wel, met die heerlijke, zachte rook- smaak! Daaraan kunt U goed proeven of ze van Stegeman is. LET OP of er wel Stegeman op 't loodje staat. In wittkels met ons raambiljet Morgen speldjesdag. Morgen wordt de reeds aangekondigde speldjesdag ten bate van het Marine Sana torium Fonds georganiseerd en nogmaals vestigen wij er de aandacht op, dat men niet vergete een kleinigheid bij zich te steken teneinde aldus mede te helpen aan de berei king van het door 't M.S.F. gestelde doel. Ons werd verzocht op deze plaats nog de aandacht te vestigen op het feit, dat er nog een aantal collectanten (mannelijke of vrou welijke) gebruikt kunnen worden. Men ver zoekt gegadigden zich vandaag op te geven aan Tiet adres van het M.S.F., Koningsplein No. 5. Ds. J. KEULEN f. In den ouderdom van 67 jaar is te Hilversum overleden Ds. J. Keulen, emeritus predikant der Doopsgezinde Gemeente te Den Helder en oud-leraar in de geschiedenis. Ds. Keulen is eerst vijf jaar predikant te Hindeloopen ge weest, daarna, van 1900 tot 1909, te Den Hel der, en na zijn bediening neergelegd te hebben, leeraar achtereenvolgens te Schiedam, te Kam pen en te Enschede. GETROUWD: A. de Boon en M. Huisman; R. Siezen en A. A. Beek; G. Snelten en M. J. Meuleveld. BEVALLEN: G. KooijHuisman, z.; C. KoningRaaijmakers, z.; R. Brandsma Postma, d. n ji ,ji 'i iiirirli ,ji ii ,4Rii ii irn <i ii11i. „ui „tui nrii 3 3 ffl hlII iiü i ii D ih ift.il mi<i ii in.» n II 11 'II I, III!11 jl il 'II Jl '1111, II Jl I, II Jl II Uil II I' JtCi' ill IlllllllllllllllliiiililllliilBgiiisiiilllliiiiiiHllllllliiiiiügc.si.iiil iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiHKiiiii ii ii ii ii ii hui ml iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitmui VERNIELZUCHT. Een bewoner van de Langestraat deed aan gifte. dat van zijn werkplaats ,aan den Koningsweg een aantal ruiten stuk gegooid zijn. EEN DAGJE NAAR ALKMAAR. Een persoon, die het Rijk 2 gulden of 1 dag brommen schuldig was. werd gisteren aange houden. Daar hij niet kon betalen werd hij naar Alkmaar overgebracht. OVERTREDINGEN. Gisteren vielen verschillende bekeuringen inzake overtreding van Motor- en Rijwielwet, der Algemeen Politie-verordening en de Win kelsluitingswet. OVERPLAATSING. De Adjudant-onderoff.-admin. J. M. Koore man het Regiment Kust-Artillerie, is overge plaatst van Den Helder naar 's-Gravenhage. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Kerels geven geen Kamp" en „Hoe is het met je Baby?" Rialto, Spoorstraat half 8: „De dubbele Bruiloft" en „Méér dan secre taresse". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Het derde Alarm" en „Een Radiomoord Mysterie". Heden. Alg. Mil. Tehuis. Spoorstraat, 7.30 uur: Le zing Ver. v. Paedagogiek. Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg, 8. uur: Nederl. Chr. Vrouwenver. Zaterdag 29 October. Casino, 8.15 uur: Uitvoering Accordeonclub „Bravo". Zondag 30 October. Casino, 3.306.00 en 8 uur: Dansen. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 750.6 Temperatuur lucht 6.0 Wind richting Z.Z.W.; kracht: 4 Licht op 5.io

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5