Pc'itieman vermoord Zingend muizen-duo De Pachtwet heden in werking K LM. weer twee maal in de week naar Indië Een sergeant gestompt Wijzigingen in de Duitsche legerleiding Het gaat goed in Italië Tuinhoekje Onze Oost Voetballer pleegt sabotage Val van 22 meter Engeland moet verdedigd worden! Telefoon in dienst der luchtbescherming Vertrek der vrijwilligers uit Spanje Laafsfe telexbericht Hij mocht zijn wachtdienst niet overdoen De Zeekrijgsraad te Soerabaja heeft vijf Europeesche dienstplichtigen op Hr. Ms. „Soerabaja'" wegens de bekende sabotage tot flinke gevangenisstraffen veroordeeld. Het geval vindt zijn oorsprong in hetgeen men een verwrongen begrip van rechtvaar digheid, wortelend in kwa'ongensgeest, zou kunnen noemen, aldus het Nws. v. d. Dag. Een dezer vijf saboteurs speelde in het eerste elftal van een voetbalclub te Soerababi Hij moest on een Zondag voor zijn club uitkomen, doch het trof slecht dat hij juist dien Zondag voor de wachtdiensten was in gedeeld- Een zijner kameraden verklaarde zich ech ter bereid, deze wacht over te nemen. Er had een geregelde „handel" in deze wacht diensten nlaats. met bepaalde tarieven, wel ke voor Zaterdagavonden verhoogd werden, en miliciens die geen geld hadden, verdien den er op die manier een aardig centje bij- In het geval van de „Soerabaja" werd de overname van den wachtdienst echter door den betrokken meerdere geweigerd. Dienst was dienst, en de dienst had niets met een voetbalwedstrijd te maken. Hierover nu begon dp zich gedu peerd voelende voetballer-militie- plichtige te wrokken en op den duur leidde deze wrok tot het doorsnij den van de sloepkabel, in samenwer king met vier kameraden. Men weet, dat aanvankelijk een inlandsch schepeling van deze sabotage werd verdacht. De man werd zelfs gevankelijk van boord geleid. Op de vraag aan de vijf I klaagden, waar om zij, die beweerden berouw over bun daad te hebben, niet voor de waarheid waren uit gekomen toen zij den inlandsrben schene- ling gevankelijk zagen wegvoeren, luidde bet antwoord dat hun on dat moment den moed ontbroken had. Wel hadden zij. toen de onschuldige werd weggeleeid, dat niet kun nen aanzien, zij hadden zich'omgedraaid.... Schoten knallen door de nachte lijke kamjonq. Onlangs werd in de kampong Diongor, ge legen op 1 K.m. afstand van de districts hoofdplaats Tjiparai, ten zuiden van Ban- doeng een inlandsch politie-agont 2de klas se bij een poging tot arrestatie van inbre kers door een revolverschot gedood. De da ders zijn niet gevat. Omfrpnt de toedracht van deze schietpar tij lezen wij in het A.I.D. de volgende bij zonderheden: Omstreeks 3 uur 's nachts werd een Chi- neesche tokohouder, die in genoemde kam pong verblijf houdt, uit zijn slaap gewekt door gestommel in de toko. Ongemerkt wist de tokohouder door een achterdeur zijn buis te verlafpn. waarna hij zich zoo snel mogelijk begaf naar de woning van den politieagent 2e klasse Hasan. welke op eenige honderden meters afstand van de toko is gelegen. Gewapend met oen klewang toog Hasan in gezelschap van den Chinees naar de to ko onbewust van het lot dat hem wachtte. Voorzichtig sloop het tweetal naar de openstaande voordeur, toen plotseling in 't nachtelijk duister vier revolverschoten knalden. Eén der schoten trof den politie man in de borst en wondde hem doodelijk. Verschrikt liep de tokohouder, die onge deerd was, weg. Van deze gelegenheid maakten de boeven van wie ed een buiten de toko de wacht hield en die vermoedelijk de schofpn. o.a. het doodelijke schot moet hehbpn gelost, gebruik om te vluchten. Door het inlandsch bestuur en de veld politie, die spoedig ter plaatse arriveerden, werd onmiddellijk een diepgaaud onderzoek ingestled. hetwelk tot dusver nog geen re sulfaat heeft, opgeleverd, aangezien de gegevens zeer vaag zijn. Hasan. die bij de uitoefening van zijn dienst het leven verloor. Iaat een vrouw en drie kinderen achter, waarvan het jongste eenige dagen oud is. Concert te Rotterdam- Twee zingende muizen hebben gisteravond in het café van den heer Van Tal aan de Noordsingel tc Rotterdam hun melodieuze rollers en fluittonen laten hooren. Een tal rijk publiek, in dichte rijen geschaard om het biljart, waarop de muizenkooi stond, volgde het concert met groote aandacht. Al le lampen in het café waren gedoofd, want de zangers wilden alleen in het stikdonker optreden. Aan de hitte en de dichte rook wolken stoorden zij zich echter niet. De drogist H. Barhet uit de Koningstraat te Den Haag demonstreerde zijn zingende muizen voor de Rotterdamsche Postduiven- bond, waarvan hij vroeger lid is geweest. Men zal zich herinneren, dat de heer Barhet tien maanden geleden de eerste zin gende muis v'ng, welk d'orfie de meest hesnroken muts in de vnderlandsche ge schiedenis werd Een arts verklaarde toen. dat deze zingende muis een stumoerdie was. dat aan een longziekte leed en heel snnndigr 7ou sterven. Het dierlie is echter nog altijd in leven en zingt volgens ziin hans mnn;er dan ooit Twpe mnandon geleden heeft de lieer Bar het in ziin drneiste-di een tweede zingende muis gevangen. Wij hebben, aldus Hot Volk. het duo eehoord en kunnen verkla zen dat de Hod'es inderdaad ongeveer M-nVon a's het 7'nzf-a van kanaries, zij het -v,(n-keliii- zachter. He heer Barhet deelde mede. dat het ge P-s-n ,,nn fip 7;nrnuis hem hekend is TTii wil hef echW pietverklappen, wan' de heer Barhpf is van nlan een heele mu! zep-zangklasse te fokken. „Men kan nog altijd rechte sla gen geven met 'n krommen stok' Heden treedt de Pachtwet in werking. De vraag of de pachtwet aan haar doel zal beantwoorden, is. zoo schrijft het „Grondbezit" grootcndeels een kwestie van uitvoering. De wet is op vele punten nog duister; ten aanzien van verscheidene bepa lingen is verschillende interpretatie moge lijk: aan het inzicht van den rechter wor den biikans bovenmenschelijkc eischen ge steld. Tegen velerlei regeling der wet. even wel niet tegen hare ideëele bedoelingen, kan bedenking worden ingebracht. Maar dat al les staat aan een billiik. goed en rechtvaar dig gpbruik v.d. wet niet in den weg, mits ihaar de uitvoerders zich ten volle bewust zijn van hun verantwoordelijke taak. en over de noodige kennis, ervaring en be kwaamheid beschikken en het zoo noodige psychologische inzicht hebben, om ieder het zijne te geven. Niet alleen materieel maar ook moreel. Men kan nog altijd rechte slagen geven met een krommen stok. Het hangt slechts af van de hand. die hem voert. Indien de Pachtwet on de rechte wijze wordt gehanteerd, zal zij de positie van den goeden pachter en zijn bestaan ongemeen verzekeren. Verzekeren in de o.i. weinige ge vallen, dat zij gevaar liep. Het wegnemen van excessen, al zijn het er nog zoo wei nig, bevordert de rust en kan ongetwijfeld ten zegen strekken. Als en de uitvoerders èn alle berokkenen het ernstig voornemen hebben," van de Pachtwet te maken wat er van te maken is, niet in het eigen, doch in het algemeen belang, dan zien wij haar inwerkingtreding „op hoop" van zegen" tegemoet. Met een reisduur van 254 dag. De hoofdinspecteur en de inspecteur van de Ned. P.T.T., de heeren A. P. F. Duyn- stee en W. R. van Goor, zijn dezer dagen van een inspectietocht langs de Indië-lijn teruggekeerd in de residentie. Van groot belang was. naar de Tel. meedeelt, het onderzoek, dat deze heeren hebben ingesteld naar een wijziging van het postvervoer naar Indië. wanneer over afzienba- ren tijd de dienst op Indië vice-versa, zal worden versneld tot 254 dag en men wellicht van een driemaal-we- keiijkschen dienst zal terugkomen op een tweemaal-wekelijkschen dienst. De heeren Duynstee en Van Goor heb ben uiteengezet, welke moeilijke kanten er aan deze kwestie zitten, waaromtrent bin nen niet al te langen tijd een definitieve be slissing zal moeten worden genomen door de K.T..M. en de directie der posterijen. De eerste indruk —is. dat bet een teruggang is, wanneer men er toe zal overgaan tweemaal per week naar Indië te vliegen tegen thans driemaal, doch bierbij moet niet uit het oog worden verloren, dat men er nu 554 dag over doet, welke vliegtijd tot 254 dag zal worden teruggebracht. Dan zal men evenwel ook gedurende de nacht doorvlie gen. Voor het passagiersvervoer zal dit van buitengewoon belang zijn, maar niet min der voor het postaal vervoer. SPRONG UIT RIJDENDE TAXI. MET DEN DOOD BEKOCHT. Gistermorgen is de 19-jarige Houba nabij zijn ouderlijke woning nog voordat de taxi, waarmede hij huiswaarts werd gebracht, stilstond, uit den wagen gesprongen. H. kwam te struikelen en liep daarbij een dub bele schedelbreuk op. Hij werd naar het R.K. ziekenhuis te Tegelen overgebracht, waar hij gisteravond is overleden. Inwoner van Weesp voor politierechter. den Voor den Amsterdamschen politierechter getuigde gisteren een gewezen sergeant uit Weesp, die op een zomeravond, toen hij nog in dienst was. een aantal soldaten ontmoet, had. die met hun kwartiermutsen in de hand liepen. Militaire voorschriften verbie den het met de kwartiermuts in de hand te loopen en omdat de sergeant een plichtsge trouw onderofficier is, had hij op deze over treding aanmerking gemaakt. De mutsen gingen daarop op de hoofden, edoch, een burger, die nu op de verdachtenbank zat, had schamper opmerkingen gemaakt over het optreden van den sergeant. Hij had het daarbij niet gelaten: toen de sergeant, ver- Rpzeld van een vriend eenigen tijd later vlak bij zijn huis den weg had willen oversteken, was deze burger op een tandem langs ge komen en had zulk een stomp uitgedeeld dat eerst de vriend van den sergeant en daarna de sergeant zelve was geraakt. Het gevolg was, nu wel niet zóó erg geweest, maar, zooals de officier van Justitie zeide: „liet was een ergerlijk feit." De verdachte verdedigde zich met de me- dedceling dat hij „onder invloed was" en niet wist wat hij deed. Hiermede maakte hij de zaak voor zich zelf niet heter. De politierechter merkte op dat hij toch nog nuchter genoeg was geweest om op een tandem te riiden en raak te stompen. Een veroordeeling tot vijftien gulden boete volgde, maa. de Weesnenaar nam er niet di rect genoegen mee en zeide de zaak liever nog eens te willen aankijken. SCHUILKELDERS VOOR PARLEMENTS LEDEN. Schuilkelders tegen gasaanvallen zijn een der verrassingen, welke den leden van het F.ngelsche Hooger- en Lagerhuis heden wachten hij het bijeenkomen van het parle ment. De werkzaamheden zijn verricht tij dens het reces. Arbeider na het ongeluk over leden. Gistermorgen is bij den bouw van de staal fabriek van de hoogovens te IJmuiden een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De 23-jarige, ongehuwde arbeider A. M. de Dreu. die in dienst was bij de Amsterdamsche Bal last-Maatschappij, welke onderneming het bouwwerk uitvoert, was bezig met het ver plaatsen van gordingen op een der betonnen dakspanten. Hij is hierbij uitgegleden en van een hoogte van 22 meter neergestort. De ver- bandmeester van hoogovens en dokter Bül- ler, die spoedig ter plaatse waren, konden geen hulp meer bicden. De man, die zwaar gewond is, is tien minuten na zijn val over leden. Generaal Halder volgt Beek op als chef van den generalen staf. De Fuehrer en opperbevelhebber der weer macht heeft den opperbevelhebber van le gergroep 1, kolonel-generaal von Rundstedt, on diens verzoek met ingang van 31 October 1938 ontslag verleend uit den-actieven diens) en hem het recht toegekend de uniform van het achttiende regiment infanterie te blijven dragen. Tot zijn opvolger werd benoemd ko lonel generaal von Beek, die tot, nu toe op perbevelhebber was van legergroep III. De Fuehrer heeft voorts den chef van den generalen staf van 't leger, generaal der artillerie Beek, op diens verzoek uit den actieven dienst ontslagen met ingang van 31 October, onder toekenning van den rang van kolonel-generaal en het recht de uniform te dragen van het vijfde regiment artillerie. Tot zijn opvolger als chef van den ge neralen staf van het leger heeft de Fuehrer den generaal der artillerie, Halder, be noemd. Hitier heeft in een persoonlijk schrijven aan generaal Beek zijn dank betuigd voor diens onvermoeiden arbeid en hem hulde gebracht voor zijn sreheel aan den mili tairen dienst gewijde loopbaan. Hij heeft voorts den nadruk gelegd op het aandeel, dat generaal Beek heeft ge had bij de reorganisatie van het Duitsche leger dat zicht hans in een schitterenden toestand bevindt. Ten slotte geeft de Fueh rer uitdrukking aan de hoop, dat gene raal Beek in nauwe betrekking zal blijven met het leger en zijn generalen staf. Opleiding der jeugd voor den militairen dienst noodzakelijk. Talrijke personen, welke de marine, het leger, de luchtmacht, de kerk, de zakenwe reld en de politieke wereld in Engeland ver tegenwoordigen, hebben in een open brief uiteengezet, dat Engeland zijn eilandkarak ter heeft verloren. Zij verlangen derhalve een reeks maatregelen tot het beschermen van de vrijheid des lands. De onderteekenaars verlangen op de eer ste plaats de instelling van een ministerie van nationale dienst, dat verantwoordelijk is voor de coördinatie, organisatie en con trole van de geheele landsverdediging. Ook verlangen zij, dat onmiddellijk een register wordt aangelegd, waarin de bizondere ge schiktheid van alle Engelschen wordt vast gelegd Zij verlangen verder systematische li chamelijke opvoeding van de jeugd en een rationeeie opleiding, waardoor de jeugd wordt voorbereid voor een eventueelen dienst in de actieve of passieve verdediging van het land. De onderteekenaars verwerpen even wel de dienstplicht. Duizenden Engelsche telefonis ten oefenen zich. In geheel Engeland is gisteren een proef genomen met het systeem van telefonische waarschuwingen in geval van luchtaanval len. Verscheidene duizenden telefonisten, gede tacheerd bij de 3475 centrales van Engeland Schotland, Wales en Noord Ierland, alsme de de Normandische eilanden hebben na het ontvangen van het wachtwoord in over genomen termen korte bevelen en bijzondere opdrachten van de centrale burgerlijke en militaire autoriteiten doorgegeven aan de plaatselijke autoriteiten. Convooi aan de Fransche grens tegengehouden. Het vraagstuk van het toelaten van de strijders der internationale brigade in Frank rijk is sedert eenige maanden een onder werp van nauwkeurige studie van de Fran sche regeering. Overwegingen van hygiëne en hinncnlandsche orde doen zich hierbij voor. Gisteren is een trein met driehonderd ge wonden van de Internationale Brigade te Port Bou aan de Fransche grens aangeko men. De prefect van het departement van de oostelijke Pyreneeën heeft alleen de Fran- schen, ten getale van 09. toegelaten en door gezonden naar hun woonplaatsen. De buiten landers bleven op Spaansch gebied, aange zien de voorwaarden tot hun toelating in Frankrijk niet vervuld waren. JODENCONGRES TE NEW-YORK. Motie voor anti-nationaal-socialis- tischen boycot. Het Amerikaansch-Israëlitische congres te New ork is gisteravond geëindigd met het aannemen van verscheidene moties, waar van er een de uitbreiding bepleit van den anti-nationaalsocialistische boycot en een be roep doet on alle katholieke, protcstantsche en liberale organisaties en op de vakvereeni- gingen, die belang hebben bij de handha ving van de democratie en de vrijheid van den mensch. HET AMERIKAANSCHE SPIONNAGE- PROCES. Voormalige steward van den Norddeutschen uloyd gehoord. In het spionnageproces heeft de rechtbank te New York gisteren don Duitscher Schade, een voormaligen steward van den Nord- deutscher Lloyd, gehoord. Deze verklaarde, dat de agent Schlueter hem in gezelschap van Johanna Hoffmann was komen voorstel len, militaire gegevens te verzamelen. Gunstig beeld van den handel. Autarkie sluit ruilverkeer niet uit! De Ifaliaansche minister voor de deviezen Quarnieri, heeft op het te Turijn gehouden congres voor de studie der autarkie een re devoering gehouden, waarin hij o.a. ver klaarde: terwijl de conjunctuurlijn van de wereldhuishouding achteruitloopt, gaat die van Italië nog steeds omhoog. Wanneer de ze stijging ook in de komende maanden aanhoudt, zal het passief op de handelsba lans, dat in 1937 5.64 milliard lires be droeg, in dit jaar slechts weinig meer dan drie milliard lires bedragen. Verdere pogin gen dienen in de eerste plaats gedaan te worden op het gebied van de vloeibare brand stoffen, want hierin moet Italië rekening houden met een steeds toenemend verbruik. Wat den buitenlandschen handel betreft, moet de uitvoer verder gestimuleerd wor den, opdat een groot deel van den huidigen invoer gedekt kan worden. Autarkiepolitiek en internationale goederenhandel, aldus de minister, zijn geenszins begrippen welke met elkander in strijd zijn. Autarkiepolitiek moet vooral niet gelijk gesteld worden met economische afzondering. HET BEWAREN VAN DAHLIAKNOELEN. Een der dingen die de tuinliefhebber in den herfst behoort te doen, is het uit den grond nemen der dahliaknollen en ze oordeelkundig bewaren tot het volgende voorjaar. De duur zaamheid van deze knollen is bij verschillende variëteiten ongelijk. Ook speelt de bemesting in het afgeloopen jaar een rol. Heeft men zwaar bemest met stikstofhoudende kunst mest, dan is de knol niet erg duurzaam. Ook de standplaats heeft invloed. Zijn de planten gegroeid op vochtige veenachtige gronden, dan is dit voor het bewaren der knollen weer minder goed. Het rooien van de knol is iets, dat met zorg moet gebeuren. Hoe later men kan rooien, des te beter is dat voor de knol. Meestal rooit men tusschen half en einde Oc tober na de eerste nachtvorst. Het ioof is dan wel een aanwijzing, omdat dit geheel zwart geworden is. Men rooit het beste op een zon- nigen dag. De knollen worden voorzichtig uit den grond genomen. Men zorgt er daarbij voor, dat de knollen niet of zoo weinig mo gelijk beschadigd worden en rooit ze met een paar cm stengel er aan. Dit laatste is noo- dig, omdat de knollen der dahlia's wortelknol len zijn, waaraan geen oogen of knoppen voorkomen. Welke eischen stelt men aan de bewaar plaats? De eerste voorwaarde voor een goede bewaarplaats is, dat deze vorstvrij is. Wie in den kelder aardappelen heeft opgeslagen, kan de dahliaknollen heel goed op de aardappelen bewaren. Heeft men geen kelder, dan bewaart men ze in een kist met droge turfmolm. Dit kistje plaatst men dan op een koele vorstvrije plaats. De huizen waar centrale verwarming is aangebracht, hebben andere bezwaren. Is hier een kelder, die natuurlijk niet verwarmd is, dan is deze weer de aangewezen plaats. Is deze er niet, dan kan op den zolder een koele vorstvrije plaats worden gevonden. Nooit moet men het kistje met knollen op de buizen der centrale verwarming zetten, omdat de knollen dan te veel uitdrogen. De knollen kan men in den voorwinter laten staan. Eind Januari of begin Februari worden ze eens voor den dag gehaald om te controleeren of ze ook sterk zijn ingedroogd. Is dit het geval, dan behooren ze gelegd te worden in vochtige turfmolm. In het tegen overgestelde geval kunnen ze op een drogere plaats gezet worden. Soms beginnen de knol len te schimmelen. De schimmel is er met een veger of borstel af te doen. Dit gebeurt in de buitenlucht, omdat bij het afborstelen de schimmel er af vliegt. Voor onze gezond heid dienen wij ook te waken! Daarna ver- verscht men de turfmolm en bestrooit de knollen met bloem van zwavel. Eind Maart of begin April kunnen de knol len in vochtige turfmolm en iets warmer ge zet worden. Ze beginnen dan te spruiten. Na 15 April poot men ze buiten. Zijn de knollen te zwaar, dan kunnen ze gescheurd worden, waarbij men er op let, dat er zoo weinig mo gelijk wonden worden gemaakt, omdat de knollen daar licht kunnen schimmelen en rotten. A. v. d. L. ANNA PAULOlVNA BREEZAND, OUDERAVOND SCHOOL II. Bij de opening van den ouderavond, die gisteren in school II is gehouden, kon de heer van Dijk tot zijn spijt niet zoon groot aan tal belangstellenden welkom heeten als ge woonlijk. Nadat de notulen van den heer Ravu, waren goedgekeurd, volgden eenige medT* deelingcn. Het aantal leerlingen van de school i. tlians 133. Het herhalingsonderwijs wom gevolgd door 9 jongens en 10 meisjes, waa van de laatsten nu ook handwerkondenw krijgen van mej. Zelvelder. Er zijn ouders, die bedanken voor de tand verzorging hunner kinderen, omdat zij nip nen hetzelfde te kunnen bereiken door hi lidmaatschap van een ziekenfonds. Buita beschouwing gelaten of dit werkelijk zoo i word opgemerkt dat het voordeel van de tandartsendienst is," dat het gebit der kin deren regelmatig tweemaal per jaar womI nagezien, terwijl men, ook al krijgt men al les vergoed, meestal wacht met het naar den tandarts te gaan tot er pijn is, dus al- het in den regel te laat is. s Het schoolelftal behaalde den eersten prii van de afdeeling, waarin het hij schoolvoetbaltournooi te Den Helder wa ingedeeld en werd kampioen bij de schoof voetbalwedstrijden in den Polder. De bijdragen voor het schoolfonds (voor de extra-leerkracht) vloeien regelmatig J in voldoende mate binnen. In de plaats van mej. Hoveling, die felicifcerd werd met haar vaste aanstel. I'ng aan school I, is mej. Groot van nea Helder benoemd tot kweekelinge niet acte De heer Van Dijk hield na deze medei deelingen een lezing over „Straffen"' meer in 't bijzonder over al datgene, wat eigenlijk het moeten straffen kan voorko men en daaraan moet voorafgaan. Tl De pauze werd op de gebruikelijke wijze besteed, waarna een bespreking over het St. Nicolaasfeest volgde. Het zal waar. schijn lijk op 5 Dec. gevierd worden en ook de kinderen der kleuterschool zullen er aan deelnemen. Volgde sluiting door den voorz der oudercommissie, den heer G. Vergaaij' WlEmNCEU Wielerclub Wieringen. De Zondag j.1. gehouden trainingsrit ta De Haukes ging over 90 K.M. peletonrace waarvan no. 1 werd C. Hegeman, No. 2 m!' Snoodijk. Voor deze rit had bloemenmagazijn Posthumcs een bouquet bloemen aangebo den, terwijl K. Rotgans een band beschik, baar stelde. Bravo! Wie zijn de volgende premiegevers' Het bestuur neemt alles gaarne in ont vangst. Geslaagd, Bij het dezer dagen gehouden examen te Alkmaar voor het diploma vakbekwaam heid in het kruideniersbedrijf en Handels kennis, slaagdé de heer J. Remelink, be diende aan het filiaal van de fa. Albert Heyn, alhier. Politie, Gevonden: een huissleutel. Inl. bij den gem. bode. AMSTERDAM, 31 Oct. Veemarkt. 550 vette koeien, le k\v. 68 —74 ct., 2e kw. 60—66 ct., 3e kw. 48—56 ct. per Kg. slachtgewicht; 90 melk- en kalf- koeien f 180260 per stuk, 77 vette kal veren: 2e kw. 6270 ct., 3e kw. 54—64 ct. j per Kg. levend gewicht; 76 nuchtere kalve- j ren f 511 per stuk, 94 schapen f 1429 i per stuk, 506 varkens: vleeschvarkens, we gende van 90—110 Kg. 6364 ct., zware varkens 6263 ct. vette varkens 60—61 et. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen ruime aanvoer, handel vrij willig, met iets lagere prijzen. Vette kalveren matige aanvoer, handel stug en prijshoudend. Nuchtere kalveren gewone aanvoer, handel sleepend, lagere prijzen. Schapen matige aanvoer, handel stug, hoo- gere prijzen. Varkens ruime aanvoer, han del kalm. prijzen iets lager. AMSTERDAM, 31 Oct. Binnenl. granen. Boerennoteering')Ro?" ge 77.25, Chev. gerst 7.257.75, winter- gerst 7.10—7.30, haver 6—6.20, duiveboonen 0.7510.25, panrrleboonen 8.509, groene erwten 8.50—9.50, vale erwten 11—14, brui* ne mosterd 27. alles per 100 kg., karwij- zaad 10.121/2 en blauwmaanzaad 11.50-12-50 per 50 Kg. ALKMAAR, 31 October 1938. Aardappelen 1.60-3.40; Andijvie 0.702.10 Apnelen 100 pnd. 511; Bloemkool 3.90— 4; idem 2e soort 1.504; boerenkool 100 kg. 3.605.40: bieten 1.602.20; druiven 100 pond 12—22: gele kool 100 kg. 1.80—260; j croone kool 100 kg. 2—3.80; kropsla 100 st. 13.50; knolselderie 100 st. 22.60; peren 100 pond 5—12; prei 100 kg. 2.40-4.20; Pe terselie 100 bos 11.50; Postelein per Rakie 0.490.65; Radijs 100 hos 3; roode kool 1™ kg. 1.50—3.80; selderie 100 hos 0.501.->"! spinazie 0.850.-95; spruiten 100 pond 5-50"" 10; sniiboonen 100 pond 15; tomaten 1™ pond 3.80—8; uien 100 kg. 2—3.40; wortelen 100 kg. 2.803.60, wortelen 100 hos 1-50 L Witlof 100 pond 8—11.50; witlof II 100 pnd. 5.50. BROEK OP LANGENDT.TK, 1 Nov. Aanvoer; 2100 Kg. aardappelen: bl. e'K- 3—3.10. 27200 Kg. uien 3.1O-3.S0. drielingen 1.802.90, grove 33.40, gele nep 5.60—6.5- stek 0.80—1.30. 9500 Kg. peen 1.80—2.'»' kleine peen 60—70 ct., 60 Kg. sniiboonen 30.80. kroten 1 20—1.80, roode kool 1.59—2-'» -| witte kool 0.90—1. 6000 kg. groene kool 2.60—3.20 9000 ke- gele kool 1—2; 10.000 kg. d. witte kool 0.J« —1.40 100 kg. bloemkool 6; idem 2e soor 1.501.70 325 kg. tomaten A 6—8.40: CI 6- CC 4; 760 kg. druiven: Alieant 20.405.3.' 10.000 kg. Andijvie 1.70; 78 kg. rammenas 1.60—2.1 n NOORDSCIIARWOTTRE, 1 Nov. BI. cigenb. 2.80—2.00. hl. aardanelen 2.W- Bevel. 2.30, uien 3.30—3.60. drielingen 2-™' —3.10. grove 3.19—330, gele nep 5,70—6-? I peen 2.20, kleine peen 0.50. 1 400 kg. kroten 1.70; 5000 kg. roode kooi 2.30—2.50; 133000 kg. witte kool 90; 8100 kg- gele kool 1.20—2.10; 3100 kg. d. witte kom 1.30; 21000 kg. pootaardappelen C f 3.80 PURMERENT). 1 Nov. Veemarkt. Koeien, totaal 650 stuks: vette koeien 64—69 ct. per Kg., gelde K en 115—175, melkokeien 180—260. stieren —52 ct. per Kg., 16 paarden f 90100, vette aki veren 28—48 Ct. 250 nuchtere kalveren 717: 194 varkens 0.52—0.54: 20 magere 14—20; 1W schapen 17—26; 40 bokken 2—14.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6