t Morgen is vrede! Advocaat beleedigd Huwelijkszwendel te Alkmaar Vredesvrienden gegriefd Arresteer mij!" Een dertienjarige moordenaar Maximum straf voor mishandeling Vliegvelden potdicht Brandkast opengesneden Een streng vonnis Abessinië's ex-kroonprinses bestolen Mussolini houdt vloofschouw Van de fiets op de radiateur .EN 'N GOED BEGIN UIT ONZE OOST Madame Curie en de kankerbestrijding zeide de Duitsche Keizer toen hij onze grenzen overschreed Zaakwaarnemer voor den rechter. De zaakwaarnemer J. K. heeft in het or gaan „De Rechtskundige Adviseur" een ar tikeltje gepubliceerd dat. getiteld „De eer en de stand dor advocaten", bcleedigend werd geacht voor mr. van H. en diens echtgenoo- te. mevr. mr. van H.v. R.. advocaten te Alphen aan den R'in. wier handelingen in een executie-geschil scherp werden becriti- seerd. Het artikel betichtte de advocaten ervan det zij tegen een rechtmatige executie ver zet hadden nangeteekend, omdat de schul denaar toch onvermogend was en do schuld pisrher. ongeacht den afloop van het geding te kort zon komen, omdat hii de gemaakte kosten nooit zou kunnen verhalen. Met be dreiging van een dure procedure zouden de advocaten den crediteur aangeraden heb ben van de executie af te zien. De schrijver van het artikel heeft zich evenwel niet ontzien beleedigende uitdruk kingen te bezigen, noch de namen van beide advocaten voluit te noemen. Mr. H. heeft daarop een klacht ingediend tegen den zaak waarnemer, die door de Haagsche recht bank wegens smaadschrift tot een geldboete van f 100.subs. 50 dagen hechtenis is ver oordeeld. Gisteren werd deze zaak in hooger beroep voor het gerechtshof te 's-Gravenhage be handeld. Onsmakelijk gedoe." In het artikel kwamen uitdrukkingen voor als: „onsmakelijk gedoe" en „de eer en de stand van de advocaten worden door dergelijke zaakjes ernstig geschaad". Er bleek voorts, dat de gedupeerde credi teur zich over de handelingen van den ad vocaat bij den Raad van Toezicht en Dis cipline heeft beklaagd, doch daar nul op het rcauest heeft gekregen. De advocaat-generaal vorderde bevesti ging van het door de rechtbank gewezen vonnis. Geen fatsoenlijke advocaten." De verdediger zette in een uitvoerig plei dooi uiteen, dat een smaadschrift eischt het ten laste leggen van een „bepaald feit", doch nergens kan pleiter in de dagvaarding zulk een bepaald feit vinden. De handelingen van de advocaten waren volgens pleiter zeer laakbaar en niet die van fatsoenlijke advocaten. De publicatie in „De rechtskundige advi seur' achtte pl. dan ook in het algemeen belang geschreven en hij concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, subs. vrij spraak. De uitspraak werd bepaald op 14 Nov. Ontaard vader veroordeeld. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft gisteren arrest gewezen in de zaak tegen den arbeider A. W. K. uit Mill, die terecht stond, verdacht van het feit, dat hij gedu rende de maand December 1937 en Janu ari 1938 te Mill zijn tweejarig dochtertje Wilhelmina zoodanig heeft geslagen en geschopt, en daarna heeft neergeworpen op een houten krib in een kamer welke niet was verwarmd, terwijl het kind niet vol doende was gekleed, dat het tengevolge van deze handelingen op 5 Januari is over leden. K. was door de rechtbank veroordeeld tot de maximumstraf voor mishandeling, twee jaar en acht maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof' heeft het vonnis vernie tigd en. opnieuw recht doende. K. eveneens veroordeeld tot de maximumstraf: twee jaar en acht maanden. Ban maar naar Twente... Als knooppunt in het internationale lucht verkeer is Zondag het vliegveld Twente van belang geweest. Tengevolge van den mist zaten de vlieg velden in het westen Zondagmiddag dicht, waardoor voor verschillende machines geen voldoende landingsmogelijkheid was. Daar om werd Twente door diverse machines als landingsplaats gekozen. Zondagmiddag land den er het vier motorige Deensche vliegtuig uit Knppnhagen. twee D.C. 3 machines van de K.L.M. uit Londen, een D.C. 2 van de K.L.M. uit Pariis en twee D.C. 2 van de K. L.M. uit Amsterdam. Tn den loop van den middag zijn deze vliegtuigen naar hun bestemming vertrok ken. Er waren in totaal 45 passagiers, van wie vier per trein hun reis naar Amster dam voortzetten. Amsterdamsche notitie kon zelfs geen vingerafdrukken ontdek ken. Gedurende het weekeinde hebben dieven zich toegang verschaft tot het kantoor van de Slagersvereenicing Amsterdam, dat op het terrein van het gemeentelijk abattoir is gevestigd. Alles was overhoop gehaald. De brandkast was k la sardine opengesneden en hieruit werd een bedrag van ongeveer driehonderd gulden meegenomen. De politie kon al direct bij het eerste on derzoek zien. dat hier vakmenschcn aan het werk waren geweest. Ook vingerafdrukken zijn niet gevonden. De heeren hebben de zaak met handschoenen aangepakt. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren den 21-jarigcn A. B. veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, wegens het plegen van ontucht met een meisje beneden de 12 jaar. Onder meer van haar gouden kroon beroofd. Toen de ex-kroonprinses van Abessinië te lvaïro terugkeerde van een kort bezoek aan Jeruzalem, bleek dat uit haar woning te Abassia voor 4000 pond aan juweelcn en kostbaarheden was ontvreemd. Onder de vermiste voorwerpen bevond zich een met diamanten bezette gouden kroon van de ex-keizerin en een medaille van de koningin van Sjeba. Van den dief stal is aangifte gedaan bij den Abessijn- sclien gezant te Kaïro. Revue der kolonisten. Gekleed in de uniform van eersten maar schalk heeft Mussolini gisteren in den golf van Gaete aan boord van den kruiser Tries te een vlootschouw gehouden van de sche pen, die de 20.000 Italiaansche kolonisten naar Libye vervoeren. De „Trieste" werd ge volgd door vier torpedojagers. Het voorbij varen der schepen duurde ongeveer een half uur. Adres aan de Koningin teneinde het Defensieverbod voor verschil lende vereenigingen ongedaan te maken. De Algemeene Nederlandsche Vredesactie Algemeene Nederlandsche Vrouwen Vrede bond, Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, afd. Nederl., Jongeren Vredes Actie, Katholieke Jongeren Vredes Actie en Kerk en Vrede hebben een adres aan H.M. de Koningin gezonden, naar aan leiding van het feit. dat het lidmaatschap hunner organisaties voor ambtenaren verbo den is verklaard. Door dit verbod worden, aldus adressanten, de leden hunner ver eenigingen beschouwd als minder goede staatsburgers en zulks, „omdat zij altijd in eigen kring en daarbuiten hun geloof en vertrouwen in een meer vreedzame samen leving hebben uitgesproken." Adressanten verzoeken Ilare Majesteit eerbiedig „wèl Haar invloed te willen aan wenden, dat aan deze grievende bejegening een einde wordt gemaakt." Juffrouw te Eindhoven auto meegesleurd. door De 51-jarige mejuffrouw M. uit Eindhoven werd gisterochtend, toen zij per fiets bij Tivoli den voorangsweg van Geldrop naar Eindhoven opreed, door een personenauto, afkomstig uit Utrecht, gegrepen. De vrouw werd eenige meters op de radiateur van den wagen meegenomen en vervolgens te gen den grond gesmakt. De bestuurder raakte bij zijn poging om de aanrijding te voorkomen met zijn wagen in een sloot. Hij liep evenwel geen letsel op. De onvoorzichtige wielrijdster verkeert in levensgevaarlijken toestand. „Ik ben geen baas meer in eigen huis!" - Zeldzaam karweitje voor Londenschen politie-agent. Een politie-agent bracht een kleinen ma- geren man van acht en vijftig jaar een Londensch politiebureau binnen. Hij bleek een overwonnene te zijn in eigen huis, die zich aldus tot den politierechter wendde: „Ik heb onoverkomenlijke moeilijkheden mijn moderne kinderen in het rechte spoor te houden. Ik wilde gearresteerd worden, op dat ik mijn toestand voor u kon blootleg gen. Als ik in huis een order geef, neemt niemand er eenige notitie van." Het was daarom, dat de man het huis verliet en zich pardoes in de armen wierp van een politie-agent, met het vreemde verzoek hem te willen arresteeren. Maar 'n Beetje te vroegj Integendeel, want als u nu niet onmiddellijk voor 'n fietsachterlicht zorgt, dan zou "t beslist géén goed begin worden, wat 1938 brengt I (Evenmin trouwens als voor den automobilist, die z'n verlichting niet in orde brengt.) Herdenking ontdekking van het radium. De bij de „Inlernationalcn Bond tot Be strijding van Kanker" aangesloten landen herdenken dit jaar het feit, dat het 40 jaar geleden was dat het echtpaar Madame en Pierre Curie hel radium ontdekte. Hiertoe wordt van 23 November tot 30 November een internationale kankerbcstrijdingsweek gehouden. De deelname van Ncd.-Indiö hieraan wordt aldus de N. R. Ct., met groote voortvarend heid voorbereid. De gouverneur-generaal aanvaardde het beschermheerschap van de Indische kankerbestrijdingswcck, waarvoor een eerecomité is ingesteld. In de hoogste klassen der middelbare scholen zal propaganda worden gevoerd. De Indische regeering is zelfstandig lid van de Union. de dienaar der wet bracht den man naar huis terug. Nauwelijks had de politieagent zich omgekeerd of de ongelukkigeg vader smeekte den agent opnieuw, hem mee naar het politiebureau te brengen. Onder luid protest werd de man zijn huis inge duwd, maar hij bleef koppig volhouden en probeerde het voor d'e derde maal. En ziet deze keer gaf de politieagent toe. Hij bracht den man over naar een politiebureau in de buurt. De politierechter stelde vast, dat de kleine man iets meer gedronken had, dan goed voor hem was, maar hij vond toch geen termen aanwezig hem op het bureau vast te houden. Met loome schreden aldus vertelt de Daily Express verliet de ongelukkige huisvader eindelijk het politiebureau, waar hij zich zoo veilig had gevoeld. Hij bond zijn slachtoffer en stopte het in een zak. Drama te Holloway. Een blonde jongen van dertien jaar werd gearresteerd, verdacht van moord op de vierjarige Bcryl Oborne. De kleine werd door touwen vastgebonden in een zak gevonden in een kolenschuurtje achter haar ouderlijk huis in Hazellville-road te Holloway. De Daily Express vertelt, dat Beryl een dezer dagen tegen theetijd vermist werd. Den geheelen nacht werd tevergeefs naar de kleine gezocht en de jongen die 't laatst met Beryl was gezien, werd in verhoor ge nomen. Alle pogingen het kind te vinden bleven vruchteloos, totdat een weduwe, die in het huis ernaast woont, luid gillend de wo ning van Beryl's moeder binnen kwam en hoogst ontdaan vertelde, van een ontdek king welke zij gedaan had in haar kolen hok. Het lichaam van de arme kleine was aan armen en beenen gebonden, terwijl er ook een strop om het halsje was. De zak, waarin zich het lijkje bevond, had de moordenaar naast de zakken met kolen neergezet. Er is alle reden om aan te ne men, dat de dertienjarige jongen dezen gruwelijken daad bedreven heeft. EEN INCIDENT IN HET MEMELGEBIED. In het dorp Petrajahnen (Memelgebied) hebben, volgens 't Duitsche Nieuwsbureau, leden van de Litausche schuttersverecni- ging zich Zaterdagavond tegen Memelduit- schers gekeerd. Er ontstond een handge meen en er vielen schoten. Eenigen der raddraaiers konden gearresteerd worden. De bruigom was reeds zes jaar getrouwd. Een meisje uit Alkmaar, dat niet afkee- rig van den echtelijken staat was, zag in 1936 in een der groote dagbladen een huwe lijksadvertentie staaan, waarop zij niet kon nalaten te schrijven. Zij maakte aldra kennis met den heer, die een geschikte levensgezellin zocht en hij bleek een beschaafde en prettige jonge man te zijn. Herhaaldelijk kwam hij haar in zijn eigen auto bezoeken en hij had weldra zoozeer haar vertrouwen gewonnen, dat zij hem zoo nu en dan wat geld leende. Plotseling, na dat hij f 120 en twee gouden ringen had mee genomen, bleek hij verdwenen. Het meisje hoorde niets meer van hem en deed navraag bij de politie, nog altijd in de veronderstel ling, dat haar aanstaande een ongeluk was overkomen. De politie was, aldus het Ildbld., van het ongeluk niet zoo overtuigd en deed onder zoek in een geheel andere richting, met het resultaat, dat spoedig bleek, dat de jonge man zich bediend had van den naam van iemand uit Indië, die daar te goeder naam en faam bekend staat en met de geheele ge schiedenis niets te maken bleek te hebben. Deze Indische heer is dezer dagen gere patrieerd en thans kon het onderzoek met kracht worden voortgezet. Met behulp van de Amsterdamsche recherche slaagde men er in den echtgenoot in spé in de hoofdstad te arresteeren, waarna hij op transport naar Ukmaar gesteld werd. Hij ontkende aanvankelijk, maar er waren te veel bewijzen en de 28-jarige jongeling, die inmiddels reeds 6 jaar gehuwd bleek, moest toegeven, dat hij reeds meer vonnis sen wegens oplichting en verduistering ach ter den rug had. Hij heeft thans een volle dige bekentenis afgelegd, is ter beschikking van den officier van Justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Herinnering aan 191 „IK LAAT U ER BESLIST NIET DOOR', ZEI DE WACHTCOMMANDANT. Zondag 10 November 1918, zes uur in den morgen. De sergeant van de grenswacht van het oude, vriendelijke Limburgsche stadje, Evsden, in Neerland's uiter sten Zuidhoek, wordt in zijn niet-of- ficieelj maar wel officieus dutje, ge wekt door den post van het geweer, 'n Ongewone tijd om wakker ge maakt te worden en nog wel op 'n Zondagmörgen. Dat waren ze daar in 't Zuiden niet zoo gewend. Dus: iets bizonders natuurlijk! „Sergeant, kom-d'eens gauw meel D'r staan wel een stuk of tien Duitsche auto's met Duitsche officieren aan de grens, die d'r over willen!" De wachtcommandant springt overeind. Hij is paraat en present. Duitsche auto's met officieren, wat willen die lui zoo vroeg op Zondagmorgen? Eerst schenkt hij maar weinig aandacht aan 't geen hem zoojuist is meegedeeld, maar bui tengekomen, ziet hij ze slaan, de grijze Duit sche legerauto's met officieren, héél hooge, een paar generaals d'r bij. In 't Duitsch maken ze den Nederlandschen onderofficier, den landstorm-sergeant Pierre Pinckaers, thans een welgesteld, rustig burger van het Limburgsche dorpje Gronsveld, hun bedoe ling kenbaar: het gezelschap wil zonder meer naar Nederland! De auto's kunnen echter niet verder, want juist op de grens scheiding liggen de dreigend uitziende, groote en afdoende Spaansche ruiters, die er, met 't oog op mogelijke gebeurtenissen, een versperring vormen, welke langdurig oponthoud veroorzaken zal. De krantenman wint! „Nee, nee, ik doe 't niet! Beslist niet. 'k Heb 't al zóó dikwijls verteld, en 'k heb vanmiddag ook druk werk d'r bij! 'k Heb mezelf gezworen, 't niet en nooit meer te doen. 't Is de laatste keer geweest!" „Maar dan nou d'n allcrlaatstcn keer! Was U daar in Evsden kantonncments- of grens wachtcommandant? 'k Heb zelf ook a'n de grens gelegen, in Brabant, en nou heb ik drie sterren on den kraag. Dat was toch wel 'n grenswachie?" ,Ja, ja, grenswacht!" „Zwaar?" „Och nee, 'k had zes man op wacht, zes in rust, om do 24 uur wisselen. Een luitenant was commandant, maar die was dien Zon dag juist met verlof, van Zaterdagmiddag tot Maandagochtend." „Met zes en dertig uur?" „Ja, juist, dat had je daar wel noodig!" Het ijs is ongemerkt gebroken: de „aller laatste keer" neemt 'n goede wending. Twee mobilisatie-menschen spreken met elkaar, begrijpen eikaars militaire jargon. En waar om dan ook eigenlijk niet? 't Gaat ge smeerd, ongemerkt, achter 't huis, tegen de binnenplaats aan, de typische Limburgsche binnenplaats van 'n groot huis. En net als in de mobilisatie-jaren: sigaretje voor en sigaretje na. 't Heeft er bijna veel van, alsof 't gisteren gebeurd is, en niet twintig jaar geleden. Pinckaers herinnert zich alles nog als de beste. „Wat wilden die officieren?" „Ze zeiden, dat ze over de grens moesten, nach Holland! D'r was groote haast bij en ze hadden maar heel weinig tijd." „Ja, maar, dat gaat zóó niet! Laat Uw Scheine" eens zien. Nou, en wat ik daar zag, géén goeie papieren. IJ komt er niet over, d'r staat geen stempel van den IIoI- landschen consul in 'Luik, Antwerpen of Brussel op. 't Gaat niet!" „Interneeren!" De officieren bleven aandringen, maar ik zei: „Ik laat U er beslist niet door! Als U zich laat interneeren, dan kunt U in Hol land komen!" „Ja, schon gut! Internieren! Aber bald! We hebben de grootste haast!" „Waren ze gewapend en nam U hun de wapens af?" „Ze waren zwaar bewapend, sabels, revol vers, en voor in eiken wagcp stond aan elke kant een geladen karabijn. De wapens leg den ze direct in de auto's, die hierna do grensscheiding over trokken. Bij het café even over de grens bleven ze staan; daar moesten ze wachten." Nu moest ik den bataljonscommandant, majoor Van Dij 1in Maastricht, telefonisch waarschuwen, 't Was onderhand half zeven geworden. Een van mijn wachtsoldaten kort ik 't niet laten doen; ik als waehtcomman- zou dus moeten weggaan, 'n Moeilijk ge val, maar ik deed 't. Doch ik had 'n ste- vigen landstormkerel d'r bij, zoo eentje met haar op de tanden. „Jij bent zoo lang wacht commandant, totdat ik d'n maioor opgebeld heb. totdat ik weer terug ben." „Komt best in orde, sergeant, en als d'r een 'm smeren wil, schiet ik h'm dood!" 'k Deelde d'n generaal mee, dat ik den bataljonscommandant in Maastricht zou gaan opbellen. Dadelijk verbinding. Je kon echt merken, dat de majoor in z'n slaap gewekt werd: hij begreep eerst weinig van m'n verhaal. Maar toen: ik kom met lui tenant Brouwer." Een generaal met een oude pet. Ik terug naar de grens, en jawel, daar liepen ze allemaal langs en bij de auto's. Ik ging 'r ook eens langs loopen. Bij den derden wagen stond een hooge officier, 'n generaal, den linkerarm wat omhoog, lang geen nieuwe kleeding aan, en ook geen Het Belgische douane-kantoor, waar de Duitsche auto's nie* verder konden, voor men den wensch te kennen had gegeven, geïnterneerd te willen worden. nieuwe pet op, en de knevelpunten naar beneden, 'k Keek hem eens goed aan, dien had ik vaker op fo to's gezien, maar z'n naam wou me niet direct te binnen schieten* Hij sprak me aan: „Wie neent man solcK einene Soldat in Holland?", terwijl hij op m'n strepen wees. „Sergeant, Zijne Excellen tie," zei ik, „onderofficier. Zijne Excellen tie." „Ach so, bei uns ist das ein Unteroffi- zier.". En voortgaande; „Wat is 't hier een mooi landschap, Prachtig! Ik ken Holland heel goed, ben ei- meer dan eens geweest, Als kwajongen in de buurt van Arnhem. Daar was zoo'n trammetje, dat vaak uit de rails liep, en dan mochten wij jongens den conducteur helpen, om de tram weer in de rails te zetten. En dan kregen we er 'n gra tis tochtje mee! En dan Amsterdam. Hat ein ganz schönes Museum, das schönste der ganze Welt. En in Den Haag ben ik ook meer dan eens geweest; daar kwam ik bij de prinses Von Wied! En vin je 't niet fijn, dat er morgen vrede is?" „Vrede, Zijne Excellentie???" „Ja, ja, morgen is 't vrede. Morgenochtend om elf uur wordt de wapenstilstand geslo ten!" ,,'t Is em!" Toen ging me 'n licht op, ik twijfelde nief langer. Dat moest de Duitsche keizer zijn. Dat kan niet anders- Ik kan dus met den keizer gesproken. ,,'k Liep nog eens verder on toen weer te rug. Daar zag ik meneer W. de Graaf, de rijksontvanger, wien ik 't vertelde. Die moest eerst lachen. De keizer! Maar we gingen samen naar z'n huis, 't was aan de grens; hij had nog 'n oude foto van den keizer. „Ja, hij is 't! 't Is de Duitsche keizer!' Meneer de Graaf ging met me mee, en ook hij zei: ,,'t Is do Duitsche keizer, 't Is 'em!" Önderdehand bleven we op d'n ma joor wachten: de officieren stonden met el kaar te praten; de keizer stond d'r ook bij; Toen ze den majoor met den luitenant Brou wer zagen komen, gingen ze allemaal op n rij staan, de keizer in 't midden. Dat was natuurlijk op Hollandsch gebied, zooals U begrijpt. De majoor ging eerst naar den kei zer: hij kreeg van allemaal 'n hand. Maar de majoor was nogal zenuwachtig, doch hu- tenant Brouwer heelemaal niet. Die was reu ze flink! Die heeft later ook met Den Haag getelefoneerd. Natuurlijk met d'n Opperbe velhebber, met Generaal Snijders. Intus- schen was Eysdcn wakker geworden; men* schcn, die naar de vroegmis van half acht zouden gaan, misten de Mis, zoo nieuwsgie rig waren ze." j| „Maar moesten de officieren dan zoo lang blijven wachten?" „Ja, van zes tot acht hebben ze gewacht; ongeveer 20 officieren en 9 auto's. Als n loopend vuurtje ging 't door Evsden, dat de keizer in Holland was, en heel het dorp hep uit. D'r waren hier toen een massa Belgen; nou, en die waren lang niet vriendelijk legen hem! Dat kun-de- wel begrijpen, nietwaar. „En hoe ging.'t toen verder"? „Om acht uur gingen ze rechtstreeks met de auto's naar het station hier in Eysden. Daar heeft de keizer lang met den stations chef W. de Clerccj gepraat. D'r was 'n groote belangstelling daar bij 't station, dat ik da delijk heb laten afzetten. De keizer heelt lang op 't perron gcloopen. Eerst om onge veer elf uren is hij in z'n trein gegaan, en hij is d'r niet meer uitgekomen?" „Trein?" „Ja, zeker, zo wisten, dat op de lijn, waai* over in vier jaren van Visé geen trein ge* komen was, de Duitsche trein van d'n kei zer zou kom. n. Maar wij militairen hebben d'r niets van geweten, dat de keizer zou ko men. De .spoormenschen wél." „Wat was dat met dien trein?" ,,D» trein van d'n keizer had twee groot locomotieven voorop: d'r waren salonwagen en keukenwagens hij. En koks in kcuiig witte kleeding." „Hebt U naderhand nog wel eens wat van den keizer gehoord of gemerkt.?" „Nee, nooit meer!" jtl (frn één uur dien middag kwamen er veel marechaussees. En dat was ook wel nootus ook, want van alle kanten uit Limburg, voet, met de fiets, wagens, waren de me schen hiernaar toegekomen.'t Was'n gevve digo drukte. Maar de moesten hebben de keizer natuurlijk niet eens gezien! F.n no heusch, meneer ,is het de allerlaatste ke geweest, dat ik 't verteld heb! 'k Doe bei nóóit meer!"

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8