Alcmaria bij HRC op bezoek N.H.V.B. Succes ontvangt Purmersteyn Helder gaat naar Beverwijk Uo-d&aZ Leiders in IV A kunnen weer winnen Rood-wit versus wit-zwari Moeilijke opgaven voor de runners up Zware uitwedstrijd voor Schagen De reserve-klassen Semi inlernaiionaal voetbal H.R.C.'s zesde wedstrijd in dit seizoen Is eindelijk een thuiswedstrijd, sinds 25 Sep tember (tegen H.F.C.) hebben de roodhem- den niet op eigen grond gespeeld! Bestaat uit hoofde daarvan reeds de noodige belang stelling voor het optreden van morgen, daar komt nog bij, dat Alcmaria, de aloude rivaal, op bezoek komt. Onder gewone om standigheden was een RacingAlcmaria- ontmoeting al een attractie, die van mor gen is het des te meer, omdat de thuisclub het zoet der overwinning nog niet gesmaakt heeft en niet na zal laten alles in het werk te stellen hiervan morgen te gaan genieten. Nu zal dat in zooverre niet eenvoudig in z'n werk gaan, omdat de withemden er door 2 achtereenvolgende overwinningen (op De Kennemers en H.F.C.) aardig „in" gekomen zijn, terwijl juist H.R.C. na de goede pres tatie in Oostzaan tegen De Kennemers iets onder de verwachtingen gebleven is. Maar gesteund door den eigen aanhang en aan gespoord door het besef, dat in de verte het degradatiespook loert, zullen de roodwitten naar algemeen verwacht wordt, een der mate groot volume aan energie ontwikke len, dat deze wellicht toereikend zal zijn om de eerste zege tot een feit te maken. Waar echter Alcmaria er allerminst voor zal voelen als slachtoffer te fungeeren wellicht koesteren de withemden nog zekere „aspira ties" nu de achterstand op het leidende Edo slechts 3 punten bedraagt kan een span nende strijd verwacht worden, waarvan wij vermoeden, dat de uitslag om en nabij een gelijk spel zal liggen. Intusschen zullen de Boys aan den Wester- weg trachten R.C.H. baas te blijven, om daarmede tevens een woordje in het kapittel te blijven meespreken. Het komt ons voor, dat de roodwitten na Edo opnieuw kennis zullen maken met de kracht van de sterkere tweede klassers. Zoo zal het ons b.v. niet tegenvallen als zij het op een gelijk spel we ten te houden. De leiders hebben een derby tegen H.F.C. Mén weet 't, in een plaatselijke ontmoeting houden theorieën omtrent krachtsverschil' e.d. geen stuk en dus zullen we den uitslag maar rustig afwachten. West-Frisia, dat nog steeds op de eerste overwinning wacht, krijgt bezoek van O.S.V., dat er na een uitstekend begin leelgk uitge raakt is. Een prachtige kans voor geel-rood om daarvan te profiteeren. De vijfde wed strijd in II A is W.F.C.De Kennemers, welke zeer waarschijnlijk door de thuisclub zal worden gewonnen. Het is mogelijk, dat het leidende Zaandijk aan Hollandia, dat op bezoek komt, een z.g. zware kluif krijgt, maar hetzelfde kan ook van de runners-up gezegd worden. Zoodat het lang niet zeker is, dat Zaandijk's positie ver zwakt zal worden, integendeel. Toch zijn we zeer benieuwd, hoe b.een Purmersteyn het er op Wieringen tegen Suoces zal afbrengen. We hebben het al enkele malen „getipt": P. heeft dit jaar een goede p'oeg, maar of die ploeg zoo goed is, dat zij Succes op eigen terrein kan overtreffen is aan gerechten twij fel onderhevig. Succes zal zich zeker niet voetstoots gewonnen geven en zelfs zou het ons niet verwonderen als de bruinwitten een of twee punten zouden inboeten.. Helder, dat in opgaande lijn is (van de laatste naar de 6e plaats) zal in Beverwijk alle moeite hebben om deze tendenz in haar verrichtingen te behouden. Weliswaar heb ben de roodbroeken tot nu toe ook geen ge weldig figuur geslagen, maar hun spel kén van een dusdanig gehalte zijn, dat een Suc ces er op eigen veld de vlag voor moest strijken. En waar de withemden j.1. Zondag nog geen klasse-spel lieten zien, mag men o.i. geen al te hooge verwachtingen koesteren Slechts als een peil als tegen Kinheim be reikt wordt is de kans op een derde overwin ning aanwezig. Good luck. Helder. Kinheim ontvangt numero 2 van de rang lijst, Q.S.C. De geelzwarten maken den indruk over hun slechte start heen te zijn; o.i. hebben de bezoekers dan ook nog lang niet gewon nen. Anders is het bij AssendelftZVV, welke vrij zeker in het voordeel van de Zaandammers verloopt. Oogenschijnlijk hebben Schagen en BKC een heel wat rustiger Zondag in het verschiet dan vorige week, omdat. resp. DTS en Atlas hun tegenstanders zullen zijn. Tegenstanders, die in elk geval heel wat minder fraai op de rang lijst prijken dan MFC en Texel. Toch zijn we geneigd de taak van Schagen vooral weinig minder zwaar aan te slaan dan vorige week, aangezien De Moor en zijn mannm het taaie DTS in eigen hol hebben op te zoeken. DTS is vooral thuis sterk en pleegt tegen clubs uit de kopgroep een merkwaardig overvloedige bron van enthousiasme aan te boren. Ook Schagen zal er van lusten daar staat de traditie trouwens borg voor en, hoewel Schagen favoriet blijft, moeten we een ver rassing uit Oudkarspel ook nu weer voor mo gelijk houden. Moge de wedstrijd sportief ver- loopen! BKC zou inderdaad thuis tegen Atlas een lichteren Zondag hebben gehad, ware het niet dat de Helderschen door de 43 zege op DTS het noodige zelfvertrouwen hadden op gedaan. Het is te verwachten dat de nieuwe lingen BKC door hun geestdrift zullen trach- te verrassen. De Polderschen zullen het dus zeker niet moeten Aten aankomen op hun technische meerderheid alleen, om de o.i. zeker bereikbare zege te behalen. MFC zal haar rol van gevaarlijke derde nog even kunnen verlengen. In weerwil van de troef die Strandvogels in de figuur van keeper van der Zei op tafel kan brengen, achten we MFC ruimschoots in staat dezen thuiswedstrijd te winnen. Watervogels is nog steeds puntloos, al heeft het in Wieringerwaard weinig gescheeld of Been c.s. hadden althans één punt veroverd. Het spijt ons voor Watervogels, maar veel kans lijkt ons niet aanwezig om morgen wat vooruit te komen. Ze zou daarvoor thuis van Texel moeten winnen, hetgeen, zoo niet moge lijk, dan toch zeer onwaarschijnlijk is te ach ten. De rij sluif met N. NiedorpWieringerwaard Het komt ons heel moeilijk voor, van dit treffen een eenigszins steekhoudende voorspelling te geven. Dit houdt in, dat het te N.Niedorp aan spanning niet zal ontbreken. Weliswaar is N. Niedorp thans in constanten, goeden vorm, de eerste zege (op Watervogels) en vooral de wijze waarop deze werd behaald door Wierin gerwaard, sluit een verrassin van de rood broeken niet uit. Op verzoek van een aantal sportliefhebbers in Den Helder deelen we nog mede, dat de scheidsrechter, die SchagenMFC op minder gelukkige wijze geleid heeft, noch J„ noch L. J. J„ doch H. C. Augusteijn is geweest. Laten we hieraan toevoegen, dat de heer H. C. Augustein diverse uitstekend geleide wed strijden op zijn naam heeft staan. Nu de eerste bres in de veste van HRC 2 is geschoten, dreigen er meer te volgen. Wat b.v. te zeggen van het bezoek, dat zij morgen aan het sterke DWS 2 gaat brengen? Op eigen terrein gaat Helder 2 trachten zich ten koste /an de reserves der Alkmaar- sche Boys te herstellen, 't Is mogelijk, dat het lukt, maar het zal niet licht vallen. HRC 3 geven we In Hoorn tegen Hollandia 2 een kansje op een gelijk spel. Niet minder dan drie semi-internationale ontmoetingen staan voor morgen op het pro gramma. In Tilburg speelt het Zuid-Neder- landsche elftal den jaarlijkschen wedstrijd te gen Luxemburg. Voorts op twee fronten Hol landDuitschland, n.1. te Groningen: Noord NederlandNoord Duitschland en in München Gladbach: West DuitschlandOost Nederland Eerste klasse D. HRC 4 hoeft haar ro' van gevaarlijke be dreiger nog niet op te geven. Thuis moeten de Racers o.i. zeker van Koedijk kunnen win nen (10 uur). Voor Succes 2 is dit tenminste ook te wenschen, want dat de Wieringers zelf eenige winst op zullen doen in Petten (2 uur) gelooven we niet. Waren oospronkelijk vastgesteld de wed strijden SchoorlHelder 3 en JVCOude- sluis, de competitieleider heeft blijkbaar be grepen dat het te vroeg was om nu al return- matches vast te stellen en genoemde wed strijden geschrapt. In plaats daarvan spelen nu Schoorl en JVC op het veld van eerstgenoemde tegen elkaar. Ondanks het verschil in ranglijstpositie, waar bij komt dat Schoorl terreinvoordeel heeft, achten we JVC niet kansloos. Veel zal afhan gen van de wijze hoe Schoorl nog over haar kans denkt en of Selhorst en Henneman (2 geduchte krachten) zich volledig kunnen ge ven. Tweede klasse F. VCL heeft het er Zondag goed afgebracht, en ziet uiteraard vol vertrouwen dpn thuis wedstrijd van morgen tegemoet. Haar tegen stander, Schagen 2, mag echter op een even verleden terugzien en is naar onze meening in staat aan de Langereis minstens gelijk te spelen. Sporters 2 kan 't thuis Oudendijk las tig maken, mara Oudendijk blijft de favoriet. Hollandia 4Hem, van groot belang voor de eerste plaats, doet een kleine zege van de be zoekers vermoeden. Tweede klasse G. De Tex. Boys zijn zoo zoetjes aan stevig onderaan gekomen en alweer is er weinig hoop op verbetering. De Boys brengen n.1. een bezoek aan De Cocksdorp (2 uur), dat vorige week Racing 5 wist te kloppen en dus heel wat mans blijkt. De reserves van Twisl en B.K.C. hebben wel eens meer te vertellen gehgd in de tweede klasse dan nu het geval is. Beiden zijn al te veel punten kwijt om binnen afzienbaren tijd een rol van beteekenis in te kunèn nemen, terwijl hun speelvorm dat ook geenszins zou rechtvaardigen. Veel verschil tuaschen par tijen is er niet. Zal het terrein-voordeel ten gunste van Texel 2 beslissen? H.R.C. 5 heeft zich Zondag in Cocksdorp twee verliespunten op den hals gehaald, dus weet vrijwel zeker, dat haar kansen tot een minimum zullen dalen als ze nu, op eigen veld, (10 uur) van Watervogels 2 zou verliezen. Juist omdat de Vogels hun groote concur rent zijn. Het ligt dus voor de hand, dat Ra cing haar huid duur zal verkoopen en aange zien Watervogels' gedachten over de zaak hiervan weinig zullen afwijken is een span nende partij te verwachten. In deze omstan digheden lijkt ons een voorspelling zelfs on begonnen werk. Derde klasse G. Wieringerwaard 2 handhaafd zich gemak kelijk op de tweede plaats ten koste van het puntlooze Succes 3, die haar komt opzoeken (12 uur). Ook J.V.C. 2 zal haar fraaie lei dende positie niet behoeven te verliezen al lijkt het ons toe, dat Petten 2, welke haar om 11 uur een visite brengt, wel eens geen zacht eitje kon zijn. Helder 5 klopt zonder twijfel thuis Texel 3 (12.30). Atlas 2 en H.R.C. 7 die elkaar op ZONDAG 6 NOV. .MBER 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. 8.30 KKO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Gezongen H. Mis. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.) 9.50 Nederduitsche Hervormde Kerkdienst Hierna gewijde muziek (gr.pl.) 12.15 Causerie over St. Willebrordus. 12.35 KRO-orkest. 1.00 Literaire causerie. I.20 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Vragenbeantwoording. 2.453.00 Gezelschap „Pro Musica Antiqua". 3.05 Cello en piano. 3.15 KRO-Kamerorkest. 3.35 Vervolg cellovoordracht. 3.45 Vervolg van 2.45, 4.00 Ziekenlof, 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: het Gereformeerd Evangelisatie-Zangkoor en gramofoonmuziek. 7.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 7.45 Sportnieuws. 8.00 Berichten AIÏP. Mededeelingen. 8.15 KRO-orkest, KRO-Melodisten en solisten. 9.10 Causerie „Ons bolwerk". 9.20 De „Sons of the Pioneers". 9.40 Radiotooneel. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperantolezing. Hilversum n, 301," m. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 VARA-Kalender. 9.00 Sportnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 9.59 Sportnieuws. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Luthersche kerkdienst. 12.00 Het woord van de week. 12.05 Filmrubriek. 12.30 AVRO-Amusementsorkest en soliste. I.30 Causerie: „Wat er in Indië gebeurt". 3.30 Causerie over het lustrumspel „Jacatra". 4.30 Schaaknieuws. 4.45 Gramofoonmuziek en berichten ANP. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 De Ramblers. 6.30 Sportpraatje. 6.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 7.30 Noviteiten-orkest, VARA-Mount-Girls en solisten. 8.00 Berichten ANP. Radiojournaal. Mede deelingen. 8.20 Omroeporkest en soliste. 9.00 Hersengymnastiek. 9.30 AVRO-Musette-ensemble en soliste. 10.00 Radiotooneel. 10.10 AVRO-Aeolian-orkest. II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Solistenconcert. MAANDAG 7 NOVEMBER 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwenschen 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek (12.0012.15 Ber.). 12.30 Berichten, hierna de Gooilanders en Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de scholen. 2.352.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Causerie over kamerplanten. 3.40 Gramofoonmuziek. 3.45 Berichten. Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Kinderuurtje. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Vragenuurtje (7.007.15 Berichten). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichtsjj. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Causerie over ue maansverduistering. 9.00 Accordeonensemble en gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP en actueel programma. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Violen, viola en gramofoonmuziek. 11.35 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum H, 801,5 m. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 van. VPRO. 8.00 VARA-kalender. 8.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Orgelspel. 10.45 Declamatie. 11.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 11.30 Vervolg declamatie. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 „Esmeralda", (Om 12.15 Berichten). 12.30 De Ramblers. I.00—1.45 Het VARA-Orkest. 2.00 Viool en piano. 2.30 Declamatie. 3.30 Zang, piano en gramofoonmuziek 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Muzikale causerie en gramofoonmuziek. 7.00 Debat over huiswerk voor de schooljeugd, 7.30 Kwintetconcert. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.0.1 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 8.15 Het Utrechtsch Stedelijk Orkest, „De Stem des Volks", en solisten. 9.00 Declamatie. 9.20 VARA-Orkest. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Chansons. 10.20 VARA-Orkest 10.45 De Ramblers. II.15 Gramofoonmuziek. 11.3012.00 „Fantasia". het veld van eerstgenoemde ontmoeten (10 uur) behooren tot de zwakkere zusjes en hebben geen van beiden veel gepresteerd. Hoe ze de punten zullen verdeelen is dus, behalve zeer onzeker, ook niet zoo heel belangrijk, langrijk. Vierde klasse F. Atlas 3 en Helder 7 (bij Atlas thuis om 12 uur) is een soortgelijke ontmoeting. Ook hier een strijd die, in zijn onzekeren afloop, slechts elementen levert voor de beslising ten aanzien van de laatste plaats. Oosterend ontvangt Cocksdorp 2 (2 uur). Men behoeft er nauwelijks aan te twijfelen of Oosterend weer een ferme stap op den weg naar het kampioenschap doet. Vierde klasse G. B.K.C. 3 is door het falen van Callants- oog de kampioenscandidaat bij uitnemend heid geworden. Toch zal het zaak blijven nu niet ook zélf te struikelen. Oppassen is der halve bij het bezoek aan Oudesluis 2 (2 u.) meer dan geboden, want de zwartjes kwa men weer met een verrassing aandragen. Adspiranten. Afd. P.: HRC a zal thuis (12 uur) ten dienste van haar doelsaldo slachofferen. HRC bHelder .b (1.15) is daarentegen een meer open strijd, al is Helder onze favoriet. Afd. Q.: Reeds in de eerste ontmoeting won JVC a met 61 van HRC d, dus thans in Den Helder (2.30) zal Racing ook het loodje wel moeten leggen. Afd. R.: Helder d wint van e (11 uur), ter wijl HRC e met g geen moeite heeft (12 u.). Afd. S.: Texel b—Texel a (12 uur). Ook hier is geen twijfel. F E U I LL ETON MAURICE WALSH 31. Toen kwam er een boom van een politie agent, die beter had moeten weten, aangewan deld en baande zich een weg in den kring. Hij greep Rogue, den zigeuner, in zijn kraag en sleurde hem achteruit; op dat moment gaf Butler hem uit alle macht een slag tusschen de diepliggende oogen. Daarop stortte Shamus Og zich op den politieagent, rukte hem van Rogue los, gaf hem een oplawaaier in zijn nek en slingerde hem in de menigte achter zich, waar hij verdween. Een tweede boom van een kerel verscheen, die wat meer begrip had; hij pakte twee lui uit het achterste gelid bij de schou ders. „Blijf hier staan," dreigde hij, „en dek mijn rug, of anders arresteer^ ik jullie voor doodslag op brigadier O'Dowd." Er begonnen paarden te steigeren, paarden trapten achteruit, paarden gingen er van door; maar de menschen schreeuwden en ver gaten de vreugden van den paardenhandel midden van deze zoo geliefde nationale sport. Capaleen Rua, de bruin, steigerde wild te midden der opeengepakte menigte en sloeg met de voorpooten in de lucht, nu er nieman was om hem vast te houden; als door een wonder ontweken de menschen in zijn buurt de verpletterende hoeven, toen stapte er een durfal van een knaap naar voren en pakte hem b(j zijn manen en bij rijn bek met een kalmeerenden greep; kleine Daheen Coffey wurmde en wringelde onverstoorbaar tus- schen stampende, zich verdringende beenen heen. scharrelde op de een of andere manier bij een voorpoot naar boven, kreeg een vol haar te pakken en slingerde zich op den deinenden rug. Toen het paard de bekende gestalte op zich voelde en de beminde stem herkende, bedaarde het en bleef rustig tus schen de opeengepakte menigte staan, hoe wel hem van tijd tot tijd rillingen door de leden voeren. Van zijn hooge zitplaats kon Daheen het gevecht in alle instanties volgen. Hij was zoo wit als een doek; zijn neus, zijn mond, zijn wangen, trilden en schokten van emotie en vertrokken zich tot een woesten grimas; tranen van opwinding, woede, angst en ont steltenis liepen hem in voortdurende stroom over de wangen, uit de wijd opengesperde, zwarte, wilde oogen. En zijn mond stond geen oogenblik stil, hij bleef maar schreeu wen, protesteeren, aanvuren, waarschuwen en weeklagen hoewel hij in later jaren altijd verontwaardigd en geheel te goeder trouw bleef beweren, dat hij den geheelen t(jd zoo stom als een visch geweest was. Wonderlijk genoeg, was het eenige geluid, dat tot Rogan Stuart doordrong in de hitte van het gevecht, de stem geweest van den jongen, die hem zoo van ganscher harte aanbad; dat was hem schooner aanmoediging geweest, dan welke strijdtrompet ook had kunnen zijn. „Moord en Doodslag, Rogan McCoy! Op, mannen van Coffey, op, mannen van Carty! Geef hem er van angs! O, arme, lieve Rogue! Och, och, mijn Rogue! Pas op, dat hij je niet te grazen krijgt, jongen! Draai hem den nek om, toe dan Jou duivel! Nou boven op hem, bijt hem de ooren van het hoofd! Scheur hem zijn zwarte hart uit zijn body, dan zullen we het braden voor Rakker! O, lieve Moeder wat moeten we beginnen, wat moeten we toch beginnen, als ze hem doodslaan! Moe der, moeder, daar gaat zijn eene oog! Sjonges- sjongens-sjongens! Hoe kunnen we verder rei zen, als we het verliezen Kom op, Rogue. smijt hem op zijn rug! Zie hem grijnzen! Toen maar. kalm maar, we hebben den tijd iedere minuut een stomp! Haha, wie is nu e baas..." Een heelen tijd daarna weerklonk hoog en helder een kreet uit vrouwenmond, daarna werd alles stil. DERDE HOOFDSTUK. 1. Den volgenden morgen verdrongen de men schen zich in het gerechtsgebouw van Cast- leinch. Landloopers, spullebazen, ketellappers, zigeuners met hun vrouwvolk, in de gewone hoofddoeken gehuld, waren in grooten getale opgekomen. Hier en daar zag men een paar boeren en paardekooplui, die dien nacht in de stad over gebleven waren; de rest waren burgers, fel op den afloop van het drama. Politieagenten be waakten de deuren, lummelden hier en daar in de gangen rond, stonden in de houding ach ter en naast de bank der beschuldigden. Daar tegenover op zijn hooge zetel zat de politie rechter in zijn zwarte toga met witten bef en grijze pruik; een nog jonge man niet een vaste kin en een trek van humor om den mond. Vlak voor hem, zat iets lager zijn griffier tegen over de lange getuigenbank; ter weerszijden van die bank hingen op hu. gemak, de verdere leden van de rechterlijke macht op met zwart zeildoek bekleede banken om. Buiten de afzetting van het heilige gebied was het publiek amphitheatersgewijs op één gepakt, tot aan de eikenhouten betimmering van het plafond toe. Achter de balustrade van het vierkante hok waar de beschuldigden waren bijeengebracht, stonden Shamus Og Coffey en Rogue McCoy, Shamus Og zag er uit als altijd, forsch, knap en roekeloos. Maar Rogue McCoy? Och, wat een gezicht! Echt een gehavende zigeuner. Zijn hals was bloot, want zijn roode halsdoek was er afgerukt, één mouw hing nog maar met een paar draden aan den schouder; zjjn ééne oog was halfdicht en blauwzwart omkringd; schuin over zijn hoekige voorhoofd liep een reep pleister, evenals over zijn linkerwang; zijn mond was dik opgeloopen, zijn neus twee maal zoo groot als gewoonlijk, zijn kin sche merde rood door de stoppels van zijn baard; zjjn rechterhand had hij behoedzaam op dé balustrade gelegd, die was in verband gewik keld. wat knokkels en duim betreft. Een ge teisterd wrak van een man? Wel neen! Dat halfdichte oog, en het andere, het heldere, grijze, keken vredig, vast en kalm voor zich uit en hoewel zijn gezicht geteekend en moe was, lag er een onwrikbare rust op. Alle ra zernij was geweken. Het rijk, b(j monde van den officier van Justitie, was met zijn requisitoir klaargeko men. De laatste getuige was niet erg bevre digend geweest. Die getuige was mevrouw Trant. Zij had erkend, dat Kapitein Eudmon Butler een vriend van haar was, maar ze had ontkend, dat zij hem de opdracht had gege ven, een paard voor haar te koopen; het was wel mogelijk, dat Sir Jerome Trant, zooals hij onder eede verklaard had, hem gevraagd had, bij den koop behulpzaam te zijn, omdat hij zoo'n goed paardekenner was, maar bij het bekijken van het paard in questie was zij als eenigste geïnteresseerd geweest, kapitein Eudmon Butler was geheel op zijn eigen ini tiatief tusschenbeide gekomen en had een ruzie geforceerd dat was het woord, dat ze gebruikte met den koopman, zonder haar er in te kennen, ja, regelrecht tegen haar wenschen in. De officier had bij zichzelf een verwensching gemompeld, maar had haar niet verder ondervraagd en de verdediger was verstandig genoeg om niet te probeeren, den indruk, dien zij gemaakt had, nog te verster ken. Nu zat Elspeth Trant op een gereserveerde plaats binnen de balustrade, onder een don keren sluier was haar gezicht bleek, maar kalm en zij hield de oogen neergeslagen. Eén blik had ze op Rogue McCoy geworpen, maar Rogue was recht voor zich uit blijven kijken. Nu was de beurt aan den eenigen getuige k décharge. Dat was Jamesy Coffey, kort en dik, grimmig en blauw van kin. Hij had den eed afgelegd en stond nu recht en vierkant overeind in de getuigenbank en keek den Of ficier van Justitie somber aan. „Ga maar weer zitten," zei de griffier en Jamesy viel op de houten bank neer en legde voorzichtig zijn bolhoed onder de zitting. Een gezette man, die op zijn gemak tusschen zijn kornuiten had gezeten, geeuwde eens en kwam zonder zich te haasten overeind: dat was de verdediger, iemand, die best wist wat hij deed. Hjj kende den getuige en wist pre cies hoe hij hem aanpakken moest. „U bent Jamesy Coffey?" „Dat ben ik." „Reizend koperslager?" „Een mooi woord voor ketellapper!" „Stilte daar!" brulde de deurwaarder. „U kent Rogue McCoy, den beklaagde?" „Zeker doe ik dat." „Is hij een vriend van u?" „Een vriend van me? Wat vriend van me die kerel? Verleden week heeft hij me nog voor de voeten gegooid, dat ik een veulen van San Toy niet van een muildier met aderspat ten zou kunnen onderscheiden. Een vriend, zegt u?" „Stilte daar!" brulde de deurwaarder. „Bent u van het begin tot het einde oog getuige van de heele geschiedenis geweest?" „Waarachtig ben ik dat, alles heb ik gezien, iederen stomp en iederen slag, lederen stoot en hoe hij gepareerd werd, of het hoog aan kwam, of laag, iederen zwaai, iederen gooi en de duivel sta den man bij, die onder kwam te liggen!" „Stilte!" brulde de deurwaarder. „Vertel dan eens precies aan zijn edelacht bare, wat u gezien hebt?" De verdediger ging er weer op zijn gemak b(j achterover zitten, hij wist, dat zijn werk was afgeloopen. „Dat zal ik!" zei Jamesy Coffey grimmig, wendde zich tot de rechters, boog zich voor over, omvatte zijn knieën met de beide handen en schraapte de keel. De Rechter duwde de grijze pruik- van zijn voorhoofd achteruit, boog zich over de smalle tafel, glimlachte eens tegen Jamesy en knikte tegen hem als tegen een ouden bekende. „Vooruit maar, Jamesy!" Hij kende Jamesy, had hem zijn geheele leven gekend, honderd maal was hij met hem aan het loven en bieden geweest om hengelroeden, ganzenroeren, oud aardewerk en dergelijke dingen; en hij wist, dat, indien men Jamesy den tijd liet, de ge rechtigheid er mee gediend zou zijn. Rechter en ketellapper keken elkaar eens aan: wat hen betrof, had de zaal geheel leeg geweest kunnen zijn. Toen begon Jamesy op zijn eigen manier de zaak uiteen te zetten. (Wordt vervolffd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 15