Het Avro-schaaktou/nooi geopend Vliegramp eischt 14 dooden 1 CENT VIRGINIA Vorstelijk De scheepsramp op de „Vancouver' Postvluchten op Indië Het spionoage-proces geschenk ALS ROOKER Braniende molenwieken Italiaansche kruisers op wereldreis Amerika naar de stembus Bloedige botsingen in Poolsche stad Brand op een Engelsch schip Hongaren trekken over de Donau Wat Rusland van Holland schrijft Oplichting met ongedekte cheque's Regeeringstroepen trekken terug New York Minister contra rechtbank spanje publicatie Groningsche Universiteit ont vangt gedenkraam van H.M. de Koningin. De Landsvrouwe bij de plechtige overdracht aan wezig. Gistermiddag is H.M. de Koningin voor eén tweedaagsch bezoek in de stad Gronin gen aangekomen. Hare Majesteit heeft Haar Intrek genomen in het Gouvernementshuis Onder luide toejuichingen reed Zij met Haar gevolg vanaf het Gouvernementshuis naar het Academiegebouw, waar te kwart over drie de aanbieding plaats had van het gedenkraam, door onze Vorstin geschonken aan de Rijksuniversiteit, welke Haar in 1914 Haar eerste eere-doctoraat, dat in de Neder- landsche Letteren, verleende. Toen de Landsvrouwe met de leden van het college van curatoren, rectormagnificus en gevolg de aula binnenkwam, hieven de in de zaal geschaarde studenten het oude „Io Vivat" aan. Rede H.M. de Koningin. Met de volgende redevoering bood de Ko ningin het gedenkraam aan: dat mij in 1914 het eeredoctoraat werd verleend, heb Ik hoogelijk gewaardeerd en daarom verheugt het Mij dit raam te kun nen aanbieden, en heden persoonlijk over te dragen als een tastbaar bewijs en een blij vend teeken van Mijn saamhoorigheid met de Groningsche Universiteit. Moge het licht er immer doorvallen, over mannen en vrouwen, die zelf geroepen en be reid om den fakkel der wetenschap tot ver over de grenzen van stad en land uit te dragen, daarmede de hooge traditie ongerept voortzetten eener universiteit, die terecht de trots is van het Groninger land. Ik verzoek thans den ontwerper van het raam, den heer Dijkstra, zelf het gordijn weg te nemen. De heer Dijkstra voldeed aan het Vorste lijk verzoek en nu vertoonde zich het hooge glas-in-lood raam, dat in een der vensters van de aula is aangebracht, in een flonke ring van kleuren en lijnen. De in de zaal panwezige studenten hieven het Wilhelmus aan, waarvan twee coupletten door alle aan wezigen staande werden medegezongen. Met een rede van den rector magnificus, prof. dr. F. Iernike, werd de plechtigheid be sloten. Aljechin zal een uitdaging van den winnaar aanvaarden. Gisteren heeft de openingsplechtigheid van het Avroschaaktournooi plaats gehad te Amsterdam. Namens de omroepvereeni- ging sprak haar voorzitter de heer de Clercq namens de schaakmeesters de we reldkampioen Dr. Aljechin toe. Aljechin verklaarde, een uitdaging te zullen aanvaarden van den win naar van dit tournooi. Echter voeg de de wereldkampioen er aan toe, ik zal hem niet het recht geven een match onbepaalden tijd uit te stel le, zooiets zou onbillijk zijn tegen over andere meesters. OndPr de voortreffelijke regie van Kom mer .Kleyn werd door declamatie van ver zen, op het koninklijk schaakspel betrekking hebbend, de eigenlijke loting ingeleid. Iede re schaakmeester werd in de eigen lands taal door een aardige jongedame, in natio nale kleederdracht, toegesproken, tuiltjes bloemen mochten de meesters in ontvangst nemen, waarbij de leider van het tournooi Landau, op waardige wijze de plaats van Capahlanca innam en de Spaansche toe spraak van de jeugdige Cubaansche schoone op de hem eigen vlotte wijze beantwoord de. De loting had het volgende resultaat: 1. dr. M. Euwe, 2. S. Flohr; 3 dr. A. A. Aljechin; 4 R. Fine; 5 M. Botwinnik 6 S. Reshevsky 7 R. Capablanca 8 P. Keres. In de eerste ronde, welke op Zondag 6 November te Amsterdam is vastgesteld, (1217.00 uur in Krasnapolsky) worden de volgende partijen gespeeld. EuweKeres, FlohrCapablanca, Al jechin—Reshevsky, en FineBotwinnik. Eerstgenoemden spelen met wit. De partij tusschen Euwe en Aljechin, waarbij Euwe met Wit speelt, wordt in de derde ronde te Rotterdam gespeeld. Een commissie benoemd, om een onderzoek in te stellen naar de ont ploffing. DUITSCHE VERONTWAARDIGING. Het departement van Handel te Washington heeft een commissie van drie personen benoemd, die be last is met het instellen van een on derzoek naar de ontploffing aan boord van het Duitsche schip „Van couver." Men heeft den Duitschen consul- Korenmolen te Oude Pekela in de asch gelegd. Gistermiddag is te Oude Pekela, achter 't gebouw van het Leger des Heils, een felle brand uitgebroken in den .korenmolen „De Klatter" van den heer F. Koster. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat het bovenste gedeelte van den molen in een minimum van tijd in lichter laaie stond. De branden de molenwieken leverden een imposant schouwspel op. Een der wieken viel op het huis van den molenaar en verbrijzelde het dak. De brandweer uit Oude Pekela, geas sisteerd door die van Nieuwe Pekela, kon niet verhinderen, dat de molen tot den grond toe afbrandde. De omliggende perceelen, wo. het postkantoor en twee scholen, die in al lerijl moesten worden ontruimd, konden be houden blijven. De molen, die in 1850 was gebouwd, was slechts laag verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Van de drie koren molens, welke Oude Pekela rijk was, zijn er thans twee door het vuur verwoest. generaal verzocht een vertegenwoor diger aan te wijzen, die aan het on derzoek kan deelnemen. Ambtenaren hadden reeds Donderdag avond aan boord van het op het strand ge zette schip een nauwkeurig onderzoek inge steld naar de oorzaak van de beschadiging van den scheepsromp. Het onderzoek zou tot het resultaat hebben geleid, dat de schade niet door een ontploffing in het scheepsruim, maar door een oorzaak van buiten af, ontstaan is. Te wijten aan misdadige sabo tage? Duitsche verontwaardi ging. De Duitsche consul-generaal te .San Fran- cisco heeft verklaard, dat de ontploffing aan boord van de „Vancouver" te wijten was aan misdadige sabotage. Hij stelde een kleine groep verantwoordelijk, welke naar hij zeide er op uit is door het voeren van een ondergrondschen oorlog de gere gelde orde te verstoren. De Berliner Boersenzeitung bespreekt 't resultaat van het onderzoek naar de ex plosie op de Vancouver. Het blad acht het bewezen, dat de ontploffing te wijten is aan een bom, waarbij het het bijzonder opmerkelijk noemt, dat onmiddellijk voor de ontploffing aan een dagblad in Oakland reeds een bericht over het scheepsongeluk werd aangeboden. Dit voorval, aldus het blad, is karakteristiek voor zekere metho den en toestanden in Amerika. Het kan echter geen verbazing wekken, aangezien men in dit opzicht aan veel uit het land der gangsters gewend is. Met het oog op de moreele predikaties, die Roosevelt en Huil, evenals ander prominente Amerika nen plegen te richten aan het adres van "de autoritaire staten, geeft deze gebeurtenis aanleiding dezen hoeren te verzoeken zich niet te bekommeren om staten, waar orde heerscht, maar om hun eigen staat. Bewijs van den verbeterden toe stand in Europa. De duidelijkste commentaar op de verbe terde situatie in Europa, geschapen door de arbitrage van Weenen en de erkenning door Engeland van het Italiaansche keizer rijk, is misschien wel het feit, dat heden het besluit is gepubliceerd, dat de twee Ita liaansche kruisers, de „Eugenia di Savoia" en de „Duca d'Aosta", thans voor hun reis om de wereld, waarvoor de plannen reeds lang geleden waren gemaakt, zullen ver trekken. Begin September was het plan zelfs ge heel opgegeven en werden de kruisers te Napels gereed gehouden. Ee.n neutrale diplo maat deed toen, aldus het Hsb., opmerken, dat men pas zou kunnen spreken van een verbetering in den internationalen toe stand, wanneer genoemde twee oorlogsbo dems voor hun wereldreis zouden uitvaren. Thans zal dit dus geschieden. „ALS VRIJE MENSCHEN". Hoe buitengewoon en kostbaar het is, als vrije menschen zonder dwang vrije leiders te kunnen kiezen. President Roosevelt heeft gisteren een rede gehouden in verband met de verkiezingen voor het congres op Dinsdag a.s. Hij zeide o.a. dat de geest van militarisme, verovering, dwang en onverdraagzaamheid in andere landen, den Amerikanen duidelijk maakt hoe kostbaar en buitengewoon het is als vrije menschen zonder dwang vrije leiders te kun nen kiezen. „Niemand zal ons bevelen hoe we moeten stemmen en de eenige wachters, welke wij bij de stembussen zullen vinden, zijn de wachters, die er voor waken dat onze stem geheim blijft". De president verklaarde verder er trots op te zijn, dat hij nooit de gewapende macht van staat of natie te hulp heeft geroepen, dan voor een taak van genade. Ten aanzien van de New Deal zeide de president, dat hiermede honderden vraag stukken worden opgelost zonder een poging het land te leiden naar ccnig „isme" of ideologie, behalve dan democratie, mcnsche- lijkhcid en burgerlijke vrijheid. Tenslotte spoorde de president de kiezers aan hun stem uit te brengen zonder acht te slaan op ras, kleur of geloof, zeggende: „Weet, dat wat wij in dezeernstige dagen in de wereldgeschiedenis noodig hebben is: nationale eenheid", De Oekrainsche bevolking slaags met Nationalistische Poolsche studenten. Naar uit Washington gemeld wordt,, zijn gistermiddag in de Poolsche stad Lavow (Lemberg) nationalistische Poolsche studen ten slaags geraakt met de Oekrainsche be volking. Na een vergadering van de studen ten trokken zij naar het „Oekrainsche ho tel" en wierpen hier de ruiten in. Uit het hotel werd geschoten, waardoor verscheidene studenten werden gewond. De studenten beantwoordden het vuur. De politie verspreidde de betoogers en deed een huiszoeking in het hotel, waarbij vijf tien Oekrainers. waaronder een vrouw, ge arresteerd werden, omdat zij in het bezit waren van revolvers. De studenten verzamelden zich later weer en sloegen in de Oekrainsche stadswijken de winkelruiten in. De bevolking wierp de stu denten met steenen. De politie herstelde de orde, arres teerde 30 studenten en 50 Oekrainers. Politiepatrouilles doorkruisen de stad en bewaken de omgeving der uni versiteit en de Oekrainsche wijk. Er zouden eenige tientallen ge wonden zijn. De woiwode van Lwow heeft de pers ver zocht mede te werken tot het kalmeeren der gemoederen. ENGELSCH VLIEGTUIG NAAR BE NEDEN GESTORT EN IN BRAND GEVLOGEN. ALLE INZITTEN DEN OM HET LEVEN GEKOMEN. Een vliegtuig van de Jersey Airways is op nog geen 200 meter van het vliegveld van Jersey, vanwaar het zoo juist naar Southampton was op gestegen, in een veld neergestort. 14 dooden. Nader wordt gemeld, dat de vliegramp bij het vliegveld van Jersey veertien dooden heeft gepischt, met inbegrip van ,eep op het veld staand man, die 'bij het ongeluk het le ven liet. •Slechts enkele oogenblikken rta te zijn op gestegen van het vliegveld van Jersey, stort te het toestel neer. Het sloeg over den kop en vloog in brand. Er volgde een zware ont ploffing. De inzittenden werden uit het toe stel geslingerd en verschrikkelijk verminkt, jzood-at zij bijna onherkenbaar zijn. Het is het eerste ongeluk, dat bij het vliegveld van Jersey gebeurd is. Onder de slachtoffers be vinden zich een zuigeling en drie vrouwen. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Tengevolge van een ontplof fing. Het schip waarschijn lijk totaal verloren. Naar Lloyds uit Londen meldt, heeft het Britsche stoomschip „Camburg", met een lading petroleum van Sete naar Barcelona aan boord, in ruim II een explosie gehad. Het schip brandt hevig en is waarschijn lijk totaal verloren. Omtrent het lot van de bemanning is niets bekend. Nader wordt uit Sete gemeld, dat de ont ploffing tegen drie uur plaats had in de haven van Montpellier. De „Camburg" meet 475 ton. Een arbei der is verdwenen, terwijl vijf gewond wer den. Sleepbooten zijn er in geslaagd het schip uit de buurt der benzineopslagplaat- scn te verhalen. Toch bevindt het schip zich nog vrij dicht bij een plaats, waar vaten benzine zijn neergezet. EEN DIEF DIE MAAT WIST TE HOUDEN Een bewoner van hotel „Centraal", gele gen aan het Leidsche Boschje te Amsterdam, is het slachtoffer geworden van een merk- waardigen diefstal. Hij had zijn kamer ver- laten, doch de deur niet afgesloten, teneinde het personeel in de gelegenheid te stellen zijn werkzaamheden te verrichten. In de kamer bevond zich een geldkistje, dat 350 gulden bevatte. Dit geldkistje is door een tot nog toe onbekenden dader opengebroken. De dief nam echter genoegen met vijftig gulden en liet de rest van het geld ongemoeid. De politie stelt een onderzoek in. Vruchtbare gebieden moet Tsje- choslowakije afstaan. Te Boedapest wordt vernomen, dat vol gens de laatste ter conferentie van de mi litaire deskundigen te Bratislava getroffen schikkingen de Hongaarsche troepen op 9 November het grootste deel van de afge stane gebieden, met de steden Leva en Be- regszasz, zal bezetten. Uzhorod, tot dusverre de Roefheensche hoofdstad, is gisteren in overeenstemming met de uitspraak van Weenen aan Honga rije uitgeleverd Nieuwe landbouwgebieden. De tot dusver Slowaaksche en Subkarpa- thisc'he gebieden welke na de arbitrage van Weenen aan Hongarije worden afgestaan, hebben een sterk agrarisch karakter. Zij liggen aan den bovenrand van de Hongaar sche laagvlakte, worden deels door heuvel land. onderbroken, en waren met hun graanbodem, wijnbergen, mais- en beetwor telen, de vruchtbaarste deelen van Slowakije en Roethenië. Ook de plattelandsindustrie (suiker en spiritus) is in deze streken be trekkelijk goed ontwikkeld. Van de groo- tere ondernemingen komen twee modern ingerichte bedrijven der suikerindustrie aan Hongarije, en wel de suikerfabriek te Su- rany, met een aandeelenkapitaal van 30 millioen kr„ en de suiker- en spiritusfabriek te Diosek, die ook groote landbouwbedrij ven bezit en een conservenfabriek beheert Haar aandeelenkapitaal bedraagt 10.2 mil lioen kr. Het is te godsdienstig in Neder land. Het Russische godloozenblad de „Bozbog- nik" nr. 657 behandelt onder het opschrift „De geweldheerschappij van de popen in Holland", den toestand in Nederland. Het blad vertelt daarin, dat in Nederland in 125 plaatsen overeenkomsten zijn gesloten tus schen de Roomsch-Katholieke en de Protes- tantsche kerken om met elkaar samen te werken. De regeering vordert van het parle ment maatregelen, welke elke vrijheid (nl. van het communisme. Red.) onderdrukken en voert in het bijzonder een wet tegen de godslastering zeer scherp door. Bijzonder ergerlijk acht het blad voorts ook de Neder- landsciie Zondagswet, die met gestrengheid wordt toegepast als nog nooit te voren. De toestand van de Nederlandsche godloozen in „De Dageraad" georganiseerd, wordt als zeer moeilijk geschetst. Tweetal Italianen slaat een goe den slag. Bankdirecteur kreeg argwaan. Dezer dagen is een uitgebreide oplichting met ongedekte cheques ontdekt. In Juni j.1. hadden twee Italianen, Oscar Gerlier en An- tonio Gilardi, op naam van een persoon, van wie men nog niets weet, te Milaan en Pa rijs financieele en economische agentschap pen opgericht, die in het handelsregister werden ingeschreven. Zij knoopten relaties aan met finanticele instellingen te Bazel, Zuerich, Luzern, Geneve, Londen, Liver- pool, Brussel en New York. Op deze verschil lende banken werden cheques uitgeschreven Op 19 October sloegen de oplichters hun grooten slag. Zij brachten een reeks onge dekte cheques, of vervalsrhte, in omloop, al len getrokken op New York, hetgeen hun zes dagen tijd voor ontsnapping gaf. Tot dusverre is vastgesteld, dat zij in Parijs 20 duizend dollar wisten te incasseeren, te Ba zel 1900 Zw. francs, te Geneve 36.400 frans. Waarschijnlijk zijn nog meer waardelooze cheques uitgegeven. De ontdekking geschied de doordat een bankdirecteur argwaan kreeg Rechteroever van den Ebro zou voor de linkschen niet meer te verdedigen zijn. In een door het ministerie van landsver dediging gepubliceerd communiqué wordt toegegeven, dat de regeeringstroepen in de zone van Pinell aan het front van de Ebro zijn teruggetrokken. Verklaard wordt, dat de troepen gistermiddag en gisteravond over een zeer smal front in volmaakte orde zon der verliezen aan menschen of materiaal zijn teruggetrokken op tevoren door het op perbevel aangegeven stellingen. Zij zullen hun haldhaftigen tegenstand voortzetten. Rechtschen rukken op. Uit Saragossa wordt gemeldt, dat de recht- sche troepen gistermiddag bruggen over de Ebro, welke bezet waren door regeerings troepen, in bezit hebben genomen, nadat de dorpen Benisanet en Miravet waren ver overd. De rechtervleugel en den centrum- groep zijn gemiddeld 4 mijlen opgerukt. Zij hebben stellingen bezet, die het mogelijk maken de bewegingen der regeeringstroepen verder tot stilstand te brengen. De linkschen zouden al hun krachten aan den linkeroever van den Ebro willen concentreeren, daar de rechteroever niet meer te verdedigen lijkt. Ook de rechtsche luchtmacht is weer ac tief geweest. Er werden gistermiddag bom men geworpen op het dorp Puerto de la Scl- va in de provincie Gerone, waarbij tien per sonen werden gedood en 25 gewond. Torenvalk (heenreis) Wielewaal (heenreis) Tertrek van A»*keMgt w Singap. -4 Nov. 'fiand. 4 nov Basra 4 Nov, Gier (heenreis) Ibis (terugreis) Napels 4 Nov. Medan 4 Nov. Jo(Jhp. 4 Nov; Bagd. 4 Noy, Alex. 4 Nov, Bangkok 5 Nov STEUNVERGOEDING VELDBOONEN DENATURATIE GROENE ERWTEN.' De Nederlandsche Akkerbouwcentra] maakt bekend, dat de steunvergoeding Vq veldboonen van den oogst 1938, welke vol doen aan de kwaliteitseischen en in het tiirf vak van 31 October tot en met 5 Novcmhfr' 1938 zijn gedenatureerd door telers of han delaren f2.25 per 100 kg. zal bedragen. Voorts wordt ter kennis van belangheV, benden gebracht, dat met ingang van Maan. dag 7 November aan telers gelegenheid zal' worden gegeven, door hen zelf geteelde env- ten van den oogst 1938 (en wel voederend ten, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen) te denatureeren met recht op ver. goeding, een en ander overeenkomstig de Crisissteunbeschikking 1938 Erwten (Oogst 1938) en het daarbij behoorende Reglement Steun Erwten 1938. 1 's-Gravenhage, 4 November 1938. (Adv Namen van hooggeplaatste Dalt. schors genoemd. Advocaat b®. gon te schelden. De voormalige rechercheur Turrou heeft in het spionnageproces te New York nog verteld, dat de Duitschei dr. Griebl, zoo wel zijn eigen land (Duitschland) als da Ver. Staten had verraden. Turrou onthul-, de, dat Griebl verklikkersdiensten had ge-, daan voor de Amerikaansche geheime ro cherche. Griebl was niet gearresteerd, oio dat hij beloofd had over de zaak in kwes tie volledige inlichtingen te verstrékken aan de Amerikaansche regeering. Toenl Griebl gevlucht was, hebben de Ameri kaansche gewapende speurders nog go poogd om per watervliegtuig het schip in zee in te halen en den vluchteling te arres teeren. De gezagvoerder van het schip ver klaarde echter, dat het weer te slecht was voor het overbrengen van den vluchteling] aan boord van het vliegtuig. De gezag1, voerder beloofde echter, dat hij Griebl te Southampton of te Havre aan de autori* feiten zou uitleveren. Die belofte had hij, aldus de N. R. Crt., niet gehouden. Geen onnoozel halsje! De mededeeling, dat Griebl zich' aan boord van de Bremen bevond, en wel zen der paspoort, was aan de Amerikaansciie autoriteiten gedaan door een juffrouw Ka's Moog. De gezagvoerder van de Bremen. dit de belofte gaf Griebl uit te leveren, waar die belofte niet hield, is kapitein Ahw® Bij de ondervraging van Turrou door een der advocaten van de beklaagden, hm deed zich een .incident voor. De a-dvocas trachtte Turrou te laten' zeggen, dat M opzettelijk Griebl had laten ontsnapt waarop Turrou antwoordde: ..Denk 1 soms, dat. ik een onnoozele hals ben- „Ik geloof, dat je een leugenaar W®1 schreeuwde de advocaat. „Meneer Dix," viel de rechter in, ..n'5 zooiets nogeens probeert, dan znl ik streng straffen." Turrou vertelde ook nog, dat in de verklaring, door Griebl aan hem af gelegd, de namen waren genoemd van vele hooggeplaatste Duitsche re- gceringspersonen en van verscheiden mannen van de geheime Duitsche staatspolitie, die in New York wer ken. Advocaat Dix maakte zich weer kwaad i'd en vroeg aan Turrou, of hij ooit in eea krankzinnigengesticht gezeten had. Ook stopzetting van wilde diensten, die van den Haags® president mochten worden 8 handhaafd, zou bevolen rijn. Naar wij uit niet-officieele bron v®njie5?affl heeft de Minister van Justitie een ren, gezonden aan de betrokken am:Dt waarbij dezen bevel wordt gegeven, (teIll die wilde autobusdienstcn stop te -eCt, welke op 's-Gravenhage rijden op een jere waaromtrent in kort geding tegen een (ioor onderneming de stopzetting is g® 1 ^giii. don president der rechtbank te -Anl- jng Vólgens dit telegram, dat een v® ^u- behelst van een voorafgaande circ Vof" den ook d i e autobusdiensten moe pj. den stopgezet, waaromtrent door «c ^rt dent der rechtbank te 's-Gravenhage „eBd geding de, eisch tot stopzetting, mP door de Ned. Spoorwegen, is afgewe

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2