Kum Stadt Diepzee-onderzoek met Hr* Ms* Snellius Zeewater zonder zuurstof Een Ingenieus kompas! De leerlingenschaal Een tentoonstelling in uitzicht Reisplan van Hr. Ms. Tromp Reisplan van Hr, Ms. O 12 en 015 Een oud middel. Thans versterkt (door Codeïne AKKER 'S vetisEèükte Faillissementen Zondag diner a 1.40 Gisterenavond vond in een van de zalen van de Zeevaartschool de 2e lezing in dit sei zoen voor de Heldersche Weer- en Sterre- kundige Kring plaats. Na opening door den Voorzitter, den heer J. C. d'Engelbronner, verkreeg de heer Van Riel het woord voor zijn onderwerp: „Diepzee- onderzoek in den O.-I. archipel aan boord van Hr. Ms. „Snellius"." De bekendheid van de „Snellius"-expeditie stemde de verwachting vrij hoog. En inder daad is het een interessante lezing geworden. De groote hoeveelheid stof, welke een onder werp als dit oplevert, werd door den heer Van Riel, de bekende Directeur van de filiaalinrichting van het K. N. M. I. te Am sterdam, zoo goed mogelijk geselecteerd en het resultaat was een beknopt, heel goed te volgen en overzichtelijke lezing, welke met lichtbeelden toegelicht werd .Slechts de prac- tische beteekenis van deze expeditie kon we gens tijdgebrek niet meer belicht worden. De heer Van Riel gaat van de volgende redeneering uit. Het water, de hydrosfeer, oefent invloed uit op de lucht, de atmosfeer. Om de atmosfeer goed te kunnen onderzoeken moet deze invloed bekend zijn. En dan is niet slechts de bekendheid met den toestand van de oppervlakte voldoende, doch moeten ook dieper gelegen watergebieden onderzocht wor den. De geologen, die den aardkorst onder zoeken, kunnen bovendien het 2/3 'deel van de aardoppervlakte, dat met water is bedekt, niet missen. Spreker verklaart dan aan de hand van duidelijke lichtbeelden hoe het water en de zeebodem werden onderzocht. Als men van de atmosfeer de bewegingen wil onderzoeken meet men op verschillende stations de lucht druk. Langs de plaatsen van gelijken druk trekt men lijnen, de isobaren, welke dus de gebieden van hoogen en lagen druk afbakenen. Deze isobaren zijn aanwijzingen voor de wind richting, welke van het gebied van hoogen naar dat van lagen druk stroomt. Hoe dichter de isobaren bij elkaar liggen, hoe sterker de strooming zal zijn. Welnu, ook in de hydrosfeer' gaat het om de stroomingen en de hoedanig heden van de watermassa's te onderzoeken. De meteorologen bewerken een gebied, dat bij de zeeoppervlakte begint en dat zich naar boven oneindig uitstrekt. De oceanografen be ginnen eveneens bij de zeeoppervlakte en be werken het watergebied, dat zich uitstrekt tot den zeebodem en dus begrensd is. Op welke punten wordt het water nu onderzocht? Op zoutgehalte, zuurstof- en voedingszouten-ge- halte, stroomsterkte en stroomrichting, enz. Aan het verschil in zoutgehalte kan men dé stroombeweging vaststellen. Ook de tempera tuur geeft daarvoor aanwijzingen. Het geprojecteerde kaartje toont de inten sieve bearbeiding van den Indischen Archipel ten obsten van Java en Borneo. Men kreeg een goede indruk van de totaal- arbeid, welke in de 16 maanden, die de expe ditie duurde, verzet werd. Enkele cijfers: 1% X de equator-'.engte (dus pLt». OO.Ojj.'O km) werd afgelegd; 11.000 temperaturen, 10.000 zoutgehalten en 5.000 zuurstofgehalten werden opgenomen. Hoe het nemen van watermonsters plaats vond, wordt aan de hand van de betreffende lichtbeelden duidelijk uiteengezet. Stel U voor een koperen buis. Daaraan een kraan. Is de buis op de gewenschte diepte gekomen, dan wordt door een val-gewichtje de kraan ge opend en vult de buis zich met water. Door een tweede valgewichtje wordt de buis weer ge sloten. Aan de buis is een zeer vernuftige ther mometer aangebracht, welke de temperatuur van het water op die bepaalde diepte opneemt en bewaart! Het principe van dezen ther- Met genoegen geven wij eenige bekendheid aan een initiatief, dat velen belang zal in boezemen. Er heeft zich n.1. een comité gevormd, dat zich ten doel stelt een huisvlijttentoonstelling te organiseeren, waarop huisvlijtarbeid in den ruimsten zin des woords, vervaardigd door officieren, adelborsten, onderofficieren, korpo raals en manschappen der K.M., zoomede door hunne echtgenooten, zal worden geëxposeerd. Gezien het ruime begrip, dat door het comité aan het woord huisvlijt is toegekend, zullen vele marinemenschen, die hunne vrije uren op aangename en nuttige wijze besteden, aan de tentoonstelling kunnen deelnemen. De inschrijvingsformulieren, welke op alle schepen en inrichtingen der marine verkrijg baar zijn, omvatten een achttiental rubrieken, waarop kan worden ingeschreven. Wij noemen o.m. schilder- en teekenwerk, fotografie, kunstbewerkingen van hout, metaal, karton en glas, borduur-, vlechts- en weefwerk, ver zamelingen enz. enz. Ongetwijfeld zal een groot aantal inzendin- gèh de weerspiegeling zijn van de sympathie, waarmee het plan .in alle kringen in de marine is begroet. Men denke zich op het gebied van fotografie b.v. hoeveel exclusieve gegevens den marineman ten dienst staan; hoeveel im pressies worden den amateurschilder niet ge geven op zijn reizen, tijdens zijn verblijf in Indië; en daarnaast de vrouwen, van wie velen in de allengs langer wordende avonden, dikwijls alleen zijnd, naast den huiselijken arbeid, met een prettig en nuttig doel voor oogen een aardig hand-, borduur-, of weef werk ter hand kunnen nemen. Kortom, ook wij zijn als toekomstige kijkers niet alleen zeer nieuwsgierig, maar ook ingenomen met dit initiatief. Hoewel vele bijzonderheden, zooals de zaal, waarin, en de dagen waarop de tentoonstel ling zal worden gehouden, de wellicht aan de tentoonstelling te verbinden attracties, voor alsnog onbekend zjjn dit- toch zijn factoren, welke ten nauwste verband houden met het aantal en den aard der inzendingen staat reeds thans vast, dat ook aan de aankleding en de decoratie van de tentoonstellingszaal bijzondere zorg zal worden besteed. Waar inschrijving onder pseudoniem moge lijk is. zullen ook zij, die tegen persoonlijke publiciteit gekant zijn, vrijelijk kunnen mede werken om deze expositie tot een succes te maken. Wij hopen, zoodra ons meerdere en vooral meer gedetailleerde gegevens ten dienste staan, nader op deze aangelegenheid te kun nen terugkomen. Wij besluiten met den wensch, dat deze ten toonstelling moge worden, wat de initiatief nemers zich daarvan voorstellen. mometer is de afscheiding van een hoeveelheid kwik, dan wordt, eveneens door het genoemde valgewichtje, de thermometer onderstboven ge keerd en kan het kwik niet terug loopen. Een kleine correctie is dan nog noodig om de juiste temperatuur van het water op die diepte te bepalen. De stroomsterkte wordt op dezelfde manier gemeten als de snelheid van den wind, dus door middel van een propeller. De stroomrichting op honderden, ja duizenden meters, diepte is door een ingenieuze uitvinding waar te ne men. In het kort komt het hierop neer, dat op een kompasnaald, welke van een gleufje over de geheele lengte is voorzien, precies in het midden om b.v. 2 minuten een kogeltje valt. Dat kogeltje loopt door het gleufje naar de aangewezen windrichting en valt daar in een kuiltje. Komt deze kompas weer boven water, dan vindt men de kogeltjes dus in b.v. noord west, noord en daartusschen. Het gemiddelde wordt dus als stroomrichting aangenomen! De heer Van Riel toont daarop door middel van gekleurde lantaarnplaatjes doorsneden en gebieden van verschillend zoutgehalte, zuur stofgehalte, enz. Daaruit blijkt, dat de Stille Oceaan de voornaamste invloed heeft op het water in den Indischen Archipel. De Indische Oceaan beïnvloedt slechts een onbeduidend ge bied ten noorden van Autralië. Enkele nnteres- sante wetenswaardigheden komen daarbij naar voren. Typisch is o.a. het feit, dat in de Kaoe- baai (Celebes) op 500 meter diepte geen zuur stof in het water voorkomt! Behalve deze oceanografische werkzaamhe den werden nog meteorologische en biologi sche waarnemingen verricht. In snel tempo gaf de heer Van Riel „ver slag" van zijn levenswerk, zooals hij dat/ zelf beschouwt. Én dat is niet zoo vreemd als men bedenkt, dat de toen (in 1926) verzamelde gegeven nog niet geheel verwerkt zijn. De heer d'Engelbronner sloot met een kort woord, waarin hij speciaal zijn dank betuigde aan den spreker, deze bijeenkomst. Commissies van toezicht middelbaar- en nijverheidsonderwijs B. en W. schrijven aan den Raad: Reeds gedurende eenigen tijd hebben wij met de thans bestaande commissie van toezicht op het middelbaar- en nijverheidsonderwijs van gedachten gewisseld over een wijziging van de verordening, waarbij het toezicht van bedoelde commissie is geregeld. De thans bestaande regeling geeft nl. tot bezwaren aanleiding voor wat betreft het toezicht op het gemeentelijk lyceum. Deze onderwijsinrichting staat thans onder het toezicht van curatoren voor wat de gymnasiale afdeeling aangaat en van de com missie van 'toezicht op het middelbaar onder wijs voor wat betreft de afdeeling hoogere burgerschool. Hoewel dit tweeledige toezicht nog niet tot bepaalde moeilijkheden aanleiding heeft gegeven, is dit toch eèn toestand, welke op den duur niet kan blijven bestaan. Met de commissie van toezicht zijn wij tot volledige overeenstemming gekomen in dien zin, dat er in deze gemeente twee commissies van toezicht op het middelbaar onderwijs zui den komen. De éépe commissie, bestaande uit dezelfde leden als het College van 'curatoren en wgaraan worden toegevoegd twee leden, te benóemén doo- de Kamer van Koophandel en Fabrieken, zal dan worden belast met het toe zicht op de afdeeling H.B.S. A van het ge meentelijk lyceum, terwijl de andere commissie het toezicht zal uitoefenen over de rijks hoo gere burgerschool en de handelsavondschool, voor wat de laatste school betreft weder aan gevuld met de bovenbedoelde twee leden £e benoemen door de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Naast deze commissies zal dan werkzaam zijn een commissie van toezicht op het Nijver heidsonderwijs, waarin echter dezelfde leden, met uitzondering van die aangewezen door de Kamer van Koophandel en Fabrieken, zitting zullen hebben als in de commissie, belast met het toezicht op de rijks hoogere burgerschool en d'e handelsavondschool. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor een nieuwe verordening vast te stellen, omdat de daarin opgenomen regeling dan tevens zooveel mogelijk kan aansluiten bij het reglement voor het college van curatoren. Bovendien is het dan noodig, dat de leden der commissie, belast met het toezicht op de af deeling hoogere burgerschool van het gemeen telijk lyceum, worden benoemd, terwijl tege lijkertijd enkele in de andere commissie be staande vacatures kunnen worden aangevuld. Te benoemen tot leden der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs (voor de afdeeling H.B.S.-A van het gemeentelijk ly ceum) de heeren W. de Boer, A. H. Enklaar, A. Koopman, Mr. J. Mulder, Mr. A. H. van Ravesteijn, S. G. Rensing en Dr. J. Verweij ter benoeming tot leden der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs (voor de H.B.S.-A en de handelsavondschool) en de commissie van toezicht op het nijverheidson derwijs een keuze te doen uit de volgende aan bevelingen: a. vacature Mevr. M. C. NiessinkHoutkoop: 1. Mevr. K. L. Veldman—Bok (scheik.-ing.) 2. Mevr. M. C. DibbetzSchilthuis (apothe keres) b. vacature W. J. Bakker: 1. W. J. Bakker (arts); 2. J. B. Proost (arts); c. vacature»J. H. Perks: 1. J. van Leeuwen (kapitein-luit. ter zee); 2. W. van den Donker (kapitein-luit. t. zee). Het Najaarsreisplan van Hr. Ms. Flottielje leider „Tromp", onder commando van den kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, luidt als volgt: Vertrek Nieuwediep: Maandag 7 November. Aankomst Portsmouth: Dinsdag 8 November. Vertrek Portsmouth: Zaterdag 12 November. Aankomst Napels: Vrijdag 18 November. Vertrek Napels: Donderdag 24 November. Aankomst Nieuwediep: Vrijdag 2 December. Het reisplan van de thuisreis van de groep onderzeebooten, bestaande uit Hr. Ms. „O 12" en „O 15", van Curagao naar Nederland, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse G. B. M. v. Erkel, luidt als volgt: Vertrek Curagao: Vrijdag 18 November. Aankomst S. Juan de Porto Rico: Maandag 21 November. Vertrek S. Juan de Porto Rico: Woensdag 23 November Aankomst Ponta Delgada: Maandag 5 Dec. Vertrek Ponta Delgada: Woensdag 7 Dec. Aankomst Nieuwediep; Dinsdag 13 Dec. /n nieuwe samenstelling De slïjmoplossende werking der oude kruiden en hoestfiedwtngende „codeïne",maken tezamen AKKER's Abdijsiroop tot ..'s-Werelds béste HoestsiroopDe beproefde Abdijsi roop zal ook Uw borstbenauwdheden kunnen verlichten, ook voor U de vastzittende en prikkelende slijm losmaken. Uw afmattende hoest- buien, evengoed als 't kriebelhoestje in den nacht stoppen. Volg de raad: „Neem bij 't minste kuchje AKKER's Abdijsiroop die U snel zal helpen. Eenige der 20 geneeskr. kruiden tegen hoest, griep/bronchitis, asthma Flacon 90 ct., f 1.50, f2,40, f 4.20. Alom verkrijgbaar Wat is dat toch met die leerlingenschaal? Telkens duiken er in de dagbladen berichten over de leerlingenschaal. Wat wordt daarmee nu eigenlijk bedoeld? Het is iets, wat de scholen aangaat. Iedere school krijgt een aantal onderwijzers(essen) betaald door het Rijk volgens het aantal leer lingen, dat er op die school is. Er is b.v. ge zegd, als er 'op een school maar 40 leerlin gen zijn, dan betaalt het Rijk maar 1 onder wijzer (het hoofd). Zijn er tusschen de 40 en 80 leerlingen, dan betaalt het Rijk 2 leer krachten. Zijn er scholen met een aantal leer lingen tusschen de 80 en 130 dan betaalt het Rijk 3 leerkrachten in totaal en zoo gaat dat verder volgens in de wet vastgelegde getallen. En die getallen noemen we de schaal, de leer lingenschaal. Volledigheidshalve volgt hier een overzicht tot een met een school voor 7 leerkrachten van de thans geldende leerlingenschaal: van 8 t/m 40 leerlingen 1 onderwijzer 41 1» 80 ft 2 leerkrachten 81 130 ft 3 >1 131 ft 185 tf 4 ft n 186 ff 235 ft 5 ft 236 ff 285 ft 6 ft 286 ft 335 ft 7 Iedere lagere school heeft normaal 7 leer jaren van de eerste tot en met de zevende klas. Heel gewoon zou zijn, dat een gemiddel de van het totale aantal leerlingen per onder wijzer kwam. Tenminste, dat zou zoo een bui tenstaander kunnen denken. Maar dat is niet zoo, omdat zulks eenvoudig niet gaat. Neem een school van 280 leerlingen. Dat is al een „groote" school. Die krijgt 6 leerkrach ten. Vooraf wordt hier opgemerkt, dat één onderwijzer dan toch 2 klassen zal hebben, of meerdere onderwijzers ieder bij hun eigen klas nog een stuk van een andere klas. Im mers er zijn 7 leerjaren. Men voelt de moei lijkheden al daarbij. Doch daarover zal hier niet al te zeer worden geschreven. Die leerkrachten met total 280 leerlingen hebben „gemiddeld" 46 leerlingen. Pas op want dat gemiddelde is heel mooi, maar spot met de practijk. Het is zoo goed als zeker, dat niet iedere klas precies of bijna precies hetzelfde aantal kinderen heeft. Welnu, dan volgt daaruit, dat er een ongelijke verdeeling moet plaats heb ben, dat de klassebezetting verschillende is. En nu is het geen zeldzaamheid, dat er aan een school als boven van 280 leerlingen een toestand is als b.v.: Ie leerjaar 58 leerlingen 2e 52 3e 41 4e 38 5e 40 6e 31 7e 20 Waar er slechts 6 leerkrachten beschikbaar zijn en er 7 klassen zijn, vragen we maar aanstonds: Waar zullen we de leerlingen van het 7e leerjaar onderbrengen?. Bij het 6e leerjaar. Dus dan 51 samen voor één onderwijzer. Of anders dat 7e leerjaar maar in twee gedeelten nemen en ieder stuk bij een ander leerjaar voegen. Dat brengt groote moeilijkheden. Dan ko men er overbelaste klassen. Nu is ons voor beeld nog een mooi voorbeeld. Ip de practijk zijn er veel ingewikkelder combinaties en ko men veel grooter moeilijkheden voor. Waar komt dan al dat lastige vandaan? De oorzaak is, dat er feitelijk te weinig leerkrachten aan die school zijn en dat komt dan weer door de getallen van de leerlingen schaal. Iedere school lijdt onder de te groote getallen van de tegenwoordige leerlingen schaal. Volgende maal over de nadeelen daarvan. Uitgesproken: 1 Nov. Jan Leendert de Vos, paviljoen houder, Wieringen, thans verblijvende te Anna Paulowna aan den Molenvaart 69. Cur. Mr. S. A. Thomas, Hoorn. LEIDSCHEPLEIN 5—9 A'dam - Tel. 33072 DINERS 90 ct.. 1.15 en 1.40 Dagelijks wisselende menu's. Hors d'oeuvre varié - bouillon royal, gek. tong, wijnsaus, versche aardappelen, kalfsnierstuk, spercieboonen.geb aard., pudding. ZoDder Hors d'oeuvre 115, zonder Hors d'oeuvre en visch 90 ct. Ons diner 1.75 is een Luculles-maaltijd Horizontaal: 1. Tweehoevig dier. 6. Soort hond. 9. Eetgerei. 14. Voegwoord. 16. Bergplaats. 18. Gordijnstang. 21. Gezet. 24. Rechthoekig. 29. Hong. munt. 34. Tijdelijk. 37. Zaliger nagedachtenis. 39. Stoomschip. 42. Waarnemend. 45. Vestibule. 49. Verbond. 53. Plaatsje in Drente. 57. Vindingrijk. 66. Muzieknoot. 68. Gesloten. 72. Academische graad. 74. Academische graad. 76. Moeder (2 letters). 79. Uitroep van pijn. 81. Rivier in Pas de Calais. 84. Afstandsmaat. 86. 4de en 1ste letter van het alpha- bet. 90. Bezigheid om den tijd te korten. 95. Verdragen, dulden. 101. Rijstbrandewijn, 105. Rivier in N.-Italië (2 letters). Vertikaal: 1. Een bad nemen. 3. Projectiel. 7. Voorzetsel. 9. Buitenstaander. 13. Bergruimte. 18. Deel van een mast. 19. Onder anderen. 22. Voorzetsel. 23. Gewicht. 34. Spil Vorm van hulpwerkwoord 36. Gravin v. Holland. 37. Burgerlijk wetboek. 38. Doctor in de medicijnen. 44. Vel. 45. Zeer warm. 47. Wat ter zijde van iets is. 48. Café. CORRESPONDEERT U?? Neem dan een MERCEDES Schrij»machj Prijs vanaf f 85 2 /aar garantiel VAN PUTTEN 00RTMEIJER ALKMAAR Overplaatsingen. Majoor-torpedomaker H. J. v. d. Wei- van Schorpioen naar Kaz. Amsterdam 7 v"'1 (op datum gedetacheerd te Weymouth) Sergt.-telegrafist E. Snoek van Trom'r, Van Speijk, 5 Nov. naar Sergt.-telegrafist H. F. H. Kaptein van J \r v. Nassau naar Tromp, 1 Nov. (onder int der op 1 Nov. bevolen overplaatsing nM. O.Z.D.). 1 de<i Schipper M. Valkhoff van Friso naar V Speijk, 1 Nov. (onder intrek der op i k bevolen overplaatsing naar Ws. W.o Sergt-vliegtuigmaker (M) R. Vegter van w Vlissingen naar Afd. Marns. Rotterdam 7 (op datum tewerkgesteld bij de N.V. Avini=„°,V' te Papendrecht). Korpl.-konstabel J. van Wier van Kaz w naar WS. Vlissingen, 29 Qct. ,0, Kwartiermeesters G. J. Barneveld en D van Reek van Kaz. W.o. naar Ws. Vüssln 29 Oct. sen> Korpl.-hofmeester L. v. d. Wal van Ws. W naar Tromp, 5 Nov. Korpl.-telegrafist G. de Man van WaM»n naar O.Z.D., 5 Nov. Korpl.-telegrafist J. Blaauw van O.Z.D Walstation, 5 Nov. Korpl.-ziekenverpleger B. Kiewiet van k» W.o. naar Hospitaal, 31 Oct. 2' Korpl.-ziekenverpleger G. J. la Failie van Kaz. W.o. (bevolen overplaatsing op 31 jjov naar het Hospitaal ingetrokken). Kwartiermeester H. J. Franzani van Kaz Amsterdam naar Brinio, 5 Nov. jjw Kwartiermeester W. van Duijn van Brinio naar Kaz. Amsterdam, 5 Nov. Korpl.-hofmeester H. Essen van A. v j Hulst naar Ws. Vlissingen, 1 Nov. Marinier 3e kl. B. G. v. d. Wekken van Tromp naar Ws. W.o., 5 Nov. Stoker le kl. A. Verkuijlen van Schorpioen naar W. v. Ewijck, 21 Nov. I Stoker 2e kl. W. Crucq van Ws. Wo naar Hijdra, 21 Nov. Marinier le kl. G. v. d. Vliet van O.Z.D. naar Kaz. Amsterdam, 1 Nov. (onder intrekking der op 2 Nov. bevolen overplaatsing naar de Kaz W.o.). Marinier le kl. M. van Vliet van Kaz. W.o. naar Kaz. Amsterdam, 1 Nov. Matroos 3e kl. W. C. Ebbe van O.Z.D. naar Brinio, 29 Oct. Matrozen 3e kl. P. J. ter Hoeven en C. Ker sten van Van Speijk naar Brinio, 29 Oct. Matroos 3e kl. T. van Thienen van Ws. Vlis- singen naar Hijdra, 29 Oct. Stoker 3e kl. J. W. Hendrikse van Van Speijk naar Tromp, 29 Oct. Stoker 3e kl. W. Lock van Van Speijk naar Hijdra, 29 Oct. Marinier le kl. M. de Witte van Kaz. W.o. naar Ws. W.o., 27 Oct. Matroos 3e kl. W. C. Schouten van Van Speijk naar Z 7, 28 Oct. Pijper le kl. C. de Leeuw van Kaz. W.o. naar Afd. Marns. Rotterdam, 31 Oct. Marinier le kl. J. J. v. Koperen van Kaz. W.o. naar Kaz. Amsterdam, 1 Nov. Hofmeestersmaat T. J. H. M. Schuite van Friso naar Ws. W.o., 1 Nov. (onder intrekking der op 1 Nov. bevolen overplaatsing naar Ws. Vlissingen). Marinier le kl. G. v. d. Vliet van O.Z.D. naar Ws. Vlissingen, 1 Nov. (onder intrekking der op 1 Nov. bevolen overplaatsing naar Kaz. Amsterdam). Matrozen le kl. J. H. Munnik, T. J. Schek- kerman en leerling-hofmeester P. v. d. Bos van O.Z.D. (bevolen overplaatsing op 2 Nov. naar de Kaz. W.o. ingetrokken). Matroos le kl. U. W. S. von Dobschutz van Kaz. Amsterdam naar Ws. W.o., 31 Oct. Matroos 2e kl. W. Bakker van Kaz. Araster dam naar Ws. W.o., 31 Oct. ;jt' Leerling-onderoff.-vlieger J. J. Gart van (is Kooij naar de Mok, 31 Oct. Schoenmaker J. A. Wijnsouw van Kaz, Am sterdam naar Sumatra, 17 Dec. I Schoenmaker W. Meijer van Sumatra n® Van Speijk, 17 Dec. _JM Schoenmaker L. C. Deege van Van Spep naar Kaz. Amsterdam, 17 Dec. I Marinier le kl. G. v. d. Vliet van O.Z.D. naar A. v. d. Hulst, 1 Nov. (onder intrekking der op 1 Nov. bevolen overplaatsing naar Ws. vlis singen). Stoker 2e kl. F. Knopjes van P. Florisz naa Kaz. W.o., 4 Nov. I Leerling-onderoff.-vlieger R. Steens van Kooij (bevolen overplaatsing op 2 Nov. naai Kaz. W.o. ingetrokken). Leerlingen-onderoff.-vlieger S. J. v. d. vei A. Otten, W. G. J. Jansen, B. W. Verkerk, M. de Boer, E. A. J. Dijkman, A. Stuurman H. W. de Lijn, van de Kooij naar Kaz. «v. 2 Nov. j Mariniers le kl. W. A. van Kooten en A. v. Heijden van Afd. Marns. Rotterdam naar 50. Windrichting (31.) 51. Op dat woord. 54. Ned.-Indië. 55. Fransch lidwoord. De prijs werd gewonnen door: Mej. C. KONINGSTEIN, Ooievaarstraat 31. CORRESPONDENTIE. Zooals door alle oplossers werd begrepen, school er in Hor. 10-1 en Vert. 9-2 een fout. El-Aio en Eb-Abo zijn derhalve als goed be schouwd. A. A. S. Uit bovenstaande ziet U, dat Uw atlas wel goed is. A, L. Tm was een drukfout. 61. Zwervende volks- 89. Eerste vrouw, stammen. 90. Groente. 72. Bedekking van 'n 91. Zwarte, kleverige gebouw. stof. 73. Alcoholische drank 96. Bijwoord, uit suikerrietsap. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1-1 auf; 1.5 b.V.L.; 1-9 Epe- 2-1 plek; 2-8 velg; 3-1 aal; 3-5 drs.; 3-9 dag! 4-1 na; 4-4 kr.; 4-7 ik; 4-10 a, e; 5-2 nog; 5-8 abt; 5-6 loo; 7-3 drempel; 8-3 eek; 8-7 angel; 9-1 wars; 9-8 kade; 10-1 el; 10-4 Thora; 10-10 de; 11-1 gom; 11-5 rek; 11-9 dar. Verticaal: 1-1 span; 1-2 ulaan; 1-3 fel; 1-6 ver; 1-9 eed; 1-10 plaat; 1-11 egge; 3-5 dr.; 3-17 si; 4-4 kg; 4-8 ka; 5-3 onder; 5-6 hom; 5-9 Belga; 6-1 domweg (botweg); 6-5 lek; 6-7 opa; 6-11 weleer; 7-4 rest; 7-8 Enka' 8-10 Edda; 9-2 Abo; 9-6 roe: 10-5 hr 10-7 R.K. Kaz. W.o., 27 Dec. Marinier 3e kl. A. Gunneman van Afd. wa Rotterdam naar Kaz. W.o., 7 Nov. n Leerling-onderoff.-vlieger H. T. Hasselo Kaz. Amsterdam naar de Mok, 2 Nov. Stoker le kl. M. Jacobs van Z 5 naar U. 7 Nov. n 7 V' Stoker le kl. J. H. van Hagen van V" naar Z 5, 7 Nov. „f Stoker 2e kl. H. J. van Drie van O.Z.D- n J. v. Gelder, 5 Nov. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WA Wintertijd Zon evvatef Oct. op: ond.: Hoogwater Laag' Z 6 7.06 4.21 5.35 18,20 12.10 M 7 7.07 4.20 6.20 19.00 0.20 D 8 7.09 4.18 7.10 19.40 l-°5 W 9 7.11 4.16 7.55 20.15 l-50 D 10 7.13 4.14 8.35 20.50 2.35 V 11 7.14 4.13 9,20 21.30 3.20 Z 12 7,16 4.11 10.05 22.05 4.00 1600

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6