WAT GEVEN D prebihbeurfen Zaterdag 5 November 1938 Derde Blad vrouw ttEen ster wordt geboren Een missiepost en een voetbalwedstrijd 2),e ui ïe^e/t en JxwJUvSuLën Autobridge Texcl-nieuws Vertrokken personen Ingekomen personen Egypte krijgt een marine Kicdto-JAeateA Blaauwbaard's achtste Oer-geestige film in Rialto. Veronderstel niet, argelooze lezer (es), dat „Blaauwbaard's achtste vrouw", een film is met een nieuwe bewerking der historische gebeurtenissen welke Hendrik VIII en dan speciaal, vanwege den titel van de hoofdfilm, welke gisteravond in Rialto is beginnen te draaien, van Engeland's beruchten koning en zijn laatste vrouw, zoo bekend gemaakt heb ben. Want deze veronderstelling zou onjuist zijn, al heeft het leven van Hendrik VIII aan leiding gegeven tot ne vervaardigen van bovengenoemde film. In feite is mr. Brandon zegge en schrijve zeven malen getrouwd ge weest, hetgeen hij dus zoo ongeveer met eer der genoemden Hendrik gemeen heeft. Maar de geschiedenis van Hendri' rust in het grijze verleden, die van mr. Brandon echter is van onzen tegenwoordigeii, in vele opzichten dwa zen tijd. Dwaas inderdaad... zoo is ook deze film, waarin den toeschouwer duidelijk ge maakt wordt, dat het huwelijk niet eenvoudig kan zijn. En zeker niet als men elkaar ont moet als de toekomstige mr. en mrs. Bran don (in een groot warenhuis, waarin zij samen één pyama koopen...) en huwen op voorwaar den, die niet alle dagen voorkomen. Om een eventueelen gedwongen terugtocht te dekken wilde de toekomstige mrs. Brandon n.L alleen maar trouwen op voorwaarde, dat na een eventueele scheiding mr. Brandon genoodzaakt zou zijn haar jaarlijks een inkomen van 100.000 dollars te verzekeren. Er zijn gescheiden vrouwen, die het met minder moeten doen... Om kort te gaan: het huwelijk gaat door, nadat'n antieke badkuip in de totstandkoming daarvan een niet onbelangrijke rol heeft ge speeld! De moderne Blauwbaard gedraagt zich als een model-echtgenoot, we kunnen niet anders zeggen, maar zijn even charmante als uitgeslapen echtgenoote houdt er een zeer afdoende manier van doen op na om haar man, dien zij niet om zijn millioenen, maar werkelijk om zijn persoon gehuwd heeft, aan zich te verplichten. Hoe zij dat doet, wel lezers (essen) dat is niet een, twee, drie te vertellen, maar om het kort te zeggen: zij doet het kostelijk. Zelden zagen we dergelijk grappig spel en we aar zelen dan ook niet, dit een van de beste crea ties van Claudette Colbert te noemen, een creatie die naar onzen smaak die van „Cleo- patra" overtreft. Haar tegenspeler is de he- man Gary Cooper, de blauwbaard, van wien het alleen maar moeilijk is te gelooven, dat hij zeven vrouwen verlaten heeft... Voorts kan men een opmerkelijk goede, zij het bescheiden rol bewonderen van Everet Horton als de „finantieel geïnteresseerde" papa van de „acht ste". Ernst Lubitsch, de grootmeester, zorgde voor een regie, zooals hij dat alleen verstaat, zoodat wij, summa summarum, niet anders kunnen zeggen, dan dat „Blaauwbaard's acht ste vrouw" een oergeestigé, uitstekend ver zorgde (let op de puntige en sprankelende dialoog!) film is. Hollywood Hotel. De tweede hoofdfilm is een muzikale show film. Jazz en nog eens Jazz, maar van het beste soort. De man, die zich op het gebied van de show film heeft gespecialiseerd, Bushby Berkely, is de regisseur van deze nieuwe Amerikaansche show. Zeer vele verdienstelijke momenten ko men er in voor. Zoo noemen wê 'n jazz-demon- stratie, die door Benny Goodman en zijn band op meesterlijke wijze is gerealiseerd. We zouden vele goede momenten kunnen noe men, en daar dit Jazz-gebeuren zich afspeelt in een goed in elkaar gezet en geestig ver haal, is het mogelijk dat ook niet-Jazz liefhebbers zich kostelijk amuseeren. Wij kunnen niet nalaten even de boeiende verfilming van den zigeunerdans te memo- reeren. Hierin worden de verschillende instru- mentgroepen op meesterlijke wijze gedetail leerd en juist in deze scènes herkent men de meesterhand van den vakman, die vervaar diger is van deze film. Het spel is goed, daar zorgt Dick Powell, Rosemary, Lola Lane, Hugh Herbert en Ted Haily voor, namen, die voor lederen bioscoop bezoeker een bekenden klank hebben. Voor de geestige noot zorgden vooral de beide laatsten, die herhaaldelijk een lachsalvo in de zaal doen losbreken. Een film, die hoewel ten zeerste afwijkend van de eerste hoofdfilm, toch volkomen in het kader van dezen avond past, daar beide films geestig en origineel van samenstelling en regie zijn. J2v-o£i-JAeateb t* „Een ster wordt geboren" Het gebeurt niet vaak, dat de bioscoopbe zoeker een kijkje achter de schermen van de filmwereld wordt geboden, dat men kennis maakt met de vele n,oe-lijkheden, die de film sterren op hun weg naar roem moeten over winnen. „Een ster wordt geboren" is een film, U zijt altijd welkom hier Drink een pijpje „Toelast bier die de loopbaan weergeeft var een eenvoudig meisje, uit een burgerlijk gezin, tot filmdiva. Vol enthousiasme begeeft ze zich met de spuarduiten van haar grootmama naar het centrum van de filmwereld Hollywood. En na vele des'llusies krijgt rij de groote kans, die slechts één op 100.000 beschoren is. Niet alleen, dat deze film interessant is voor den bioscoopbezoeker omdat men nu eens de gelegenheid krijgt om het doen en laten van de filmsterren gade te slaan, maar tevens is de samenstelling van het scenario bijzonder origineel. Er is wel degelijk een alleszins goed verhaal van gemaakt. Janet Gaynor vervult de rol van het burger meisje, dat filmster wordt. Van haar persoon gaat een bijzondere en eenvoudige bekoring uit. Maar toch is het vooral Fredric March, die Janet Gaynor en Frederic March in „Een Ster wordt geboren". door zijn suggestiviteit, zoowel in de komische als dramatische oogenblikken, van dit film werk iets apart maakt. Als film-grootheid, die tot ondergang gedoemd is, geeft hij een voortreffelijk spel te zien. Een spel, dat boeit, da. realistisch is en dat cp een duidelijke wijze demonstreert, dat ook filmhelden van den hoogsten sport van den ladder naar be neden kunnen vallen. Hollywood kan een mensch maken en bre ken, dat blijkt uit de bijzondere wijze, waarop March zijn rol weergeeft. Vitaal is nog steeds ae persoonlijkheid van een May Robson, die op een voortreffelijke wijze de rol van grootmoeder speelt. Adolphe Menjou, de zeer knappe artist, die voor enkele jaren een van de meest vooraan staande personen van het witte doek uitmaak te, toont zich nog steeds een v" onder goed acteur. En zoo zouden we kunnen voortgaan om de diverse bekende sterren, die in dit filmwerk optreden, en het zijn er heel wat, de revue te laten passeeren, we kunnen o.i. echter volstaan met te zeggen, dat deze film van een uitste kende kwaliteit is, oie aan alle eischen van een goed filmwerk voldoet. De tweede film „Zijn groote kameraad" heeft als hoofdrolvertolker de bekende neger zanger Paul Robeson. Hoewel het scenario niet zoo bijzonder is, laat het spel niets te wenschen over. Paul Robeson, met zijn prachtige bas, is de overheerschende persoon, maar daartegen over staat, een Elisabeth Welch, die wat zang en spelcapaciteit betreft zeker niet voor hem onderdoet. Al is het scenario niet overweldigend, toch is het niet gespeend van spanning en zal men zeker met genoegen naar deze film kijken. HERFST Hoeden en Sportpetten GERARD LEEN KEIZERSTRAAT 107 Een bericht in de krant over een voetbal wedstrijd, waarbij de partijen uit enthousiasme slaags raakten en met den sterken arm ge scheiden moesten worden, omdat er anders bloed zou hebben gevloeid, deed plotseling voor mijn geestesoog opdoemen het verre T o e a 1, een klein havenplaatsje in het Oost envan den oneindig grooten Indonesi- schen Archipel. Ik was van daaruit met de motorboot van een K.P M.-boot in gezelschap van eenige scheepsofficieren op bezoek ge weest bij de missiepost Langgoer, waar wij door Monseigneur Aerts heel vriendelijk waren ontvangen. .Jen dergelijk tochtje is voor de scheespofficieren een uitgangsdag. Het brengt was afwisseling in het werk van varen, stoppen, laden, weken achtereen, vaak eenige keeren per dag. Men kan dan weer eens praten met andere menschen dan die van het schip. En de paters zijn gezellig! Op een dergelijke post treft men aan: een kerk, een opleidingsschool voor jongens en meisjes, een internaat, een timmerwinl d, en soms, als in Langgoer, een houtzagerij. Een dergelijke post is een oase van beschaving in een heel primitieve maatschappij. Daar leiden o.a. de zusters de inheemsche meisjes op tot huis vrouwen, leeren ze naaien, stnjken, wasschen en vooral zindelijkheid en orde. Ik kiekte Monseigneur met de zusters en eenige leer lingen op de trap van het eenvoudige inter naat. Het waren leerzame en genoeglijke uren, die wij daar doorbrachten. En weer drong het tot mij door (ik heb bijna alle In dische Zendingsvelden gezien) he grootsch 't beschavingswerk is, dat de Zending in Indië verricht en dat dit èn in Indië zelf èn in patria te weinig wordt bedacht en daarom te weinig gewaardeerd! Op den terugweg naar T o e a 1 vertelde een der officieren een leuke mop. U moet weten, dat de voetbal zijn weg heeft gevonden t^t de verste uithoekjes van dArchipel, dat er ge regeld tusschen twee dorpen wedstrijden wor den gehouden, die veel volk trekken. Dit niet zoozeer om het spel, om te zien, welke partij de sterkste is, als wel om den afloop. De dorpsgenooten der verliezers kunnen het ver lies niet dragen, waarom ze de amices der winnenden in de haren vliegen. Een alge- meene kloppartij is het gevolg, wat allen „rameh rameh betoel" (echt lollig) vinden. Eens ogeerde in de pasanggrahan (verblijfje voor reizende ambtenaren te T o e a 1. een be- van het feit, dat hij de gedachten altjjd bij kend en hoogst bekwaam geoloog. Hjj had den naam wat verstrooid te zijn, een gevolg zijn werk had. Hij had een enveloppe met bankpapier op tafel geleg< en er verder niet aan gedocht. Gevolg: foetsjie! Np wilde hij trachten den dief te pakken te krijgen, waar om hij een list bedacht. Hij deed weer bank papier in een enveloppe, legde deze weer open en bloot op tafel, celde zich verdekt op en wachtte tot ze zou worden weggenomen. Dan zou hij den idef pakken. Onder het wach ten zag hij door een openstaand raam veel menschen passeeren. Hij wist wat <jit betee- kende: een voetbalwedstrijd met rameh rame. Hij had maanden in de rimboe doorgebracht, wilde ook wel eens wat ontspanning hebben. Dies bedacht hij zich geen oogenblik, haastte zich de deur uit en dacht niet meer aan de enveloppe met geld. Hij amuseerde zich koste lijk - - de vechtpartijen zijn nooit bloedig en keerde na afloop naar zijn „hotel" terug. En dat bleek toen De tweede enveloppe met bankpapier ook „foetsjie"! En geen dief ge pakt! H. F. TILLEMA. KR 30 fAttk, dz BzzA all canWiu-aioJi Er is deze week groote roering in de sportwereld van Den Helder te ont waren geweest. Want behalve dat de geestelijke vader van Racing, de onver gelijkelijke en onvergetelijke heer Thys- sen. zijn verdere levensdagen gaat slijten in de Hoogovenstad. heeft de waard der „Helder "-taveerne. Freek de Boer. wiens naam gevleugeld is van de keer kringen tot de pool en van uiterst Oost naar het verste Westen, z'n lunchroom, tevens veste van „Helder een op knapper gegeven, waarvan het zeker gerechtvaardigd is ook in deze rubriek te gewagen. Freek dan heeft een nazaat van Rembrandt in den arm genomen en deze heeft met zwier en fantasie enkele sportfiguren op het doek (in dit geval: den muur) geworpen. Gistermorgen waren wij in de gelegenheid ons plaat selijk Museum Boymans in oogen- schouw te nemen en waarlijkhier is een proficiat op z'n plaats! Hoewel wij persoonlijk niet bijster in de „Helder'-geschiedenis georiënteerd zijn, meenen wij toch enkele dezer fresco's te herkennen. De ontwerper heeft met duivelsche handigheid welis waar de ooren van Reitsma vastge kleefd aan het hoofd van Kiesewetter en de neus van Burger siert het mollige hoofd van eens een Biere. maar overi gens laten de welige biceps en volumi neuze buiken en beenen geen twijfel over inzake de bezitters dezer zwaar lijvigheden. Zelfs een bestuurslid meen den wij te kunnen thuisbrengen. Onge twijfeld is deze wijze van het in eere houden der „Helder -historie een origineele. Ook het nageslacht, dat eens bij de zonen, kleinzonen en achterklein zonen van Freek hun .kleintje Pils" of stookolie zal gebruiken, is thans in staat iets te aanschouwen van hedendaagsche roem. Overigens lijkt ons het onderwerp ..Lunchroom en moderne wandbeeld- kunst" eer. niet onaardige afwisseling tusschen de sterke „alikruuk-verhalen" die deze gewichtige (in dubbele be- teekenis!) ,.Helder"-man pleegt op te disschen aan z'n clientèle Het ei van Culbertson. Culbertson, de wereldkampioen bridger, heeft een leersysteem bridgen bedacht, zoo eenvoudig en toch zoo geniaal in elkaar gezet, dat het met recht het „ei van Culbertson" ge noemd kan worden. Het cysteem komt hierop neer, dat men als vierde man, met drie onzichtbare feillooze bridgespelers, n.1. het echtpaar Culbertson en Mr. Goudsmit, een partij bridged. Het bord, hiervoor noodig, is eenvoudig en overzichtelijk ingericht en geeft aan, wanneer men een foutief bod heeft gedaan of wanneer men verkeerd uitkomt of speelt. Het mooie is wel, dat ook de onzichtbare tegenspelers en partner bieden en ingaan op het juiste bod. Er zijn diverse series spelen in den handel gebracht, n.1. 2 series, ieder van twaalf spel voor beginnenden, 6 series voor gevorderden 20 spel en 1 serie voor Cracks 20 spel, zoodat men niet spoedig uitgespeeld raakt. Op ieder inlegblad komt vervolgens een uit voerige analyse van bieden en spelen voor. De firma Spruit, de boekhandel op den Ka- naalweg, die met het fraaie bord bij ons demonstreerde, is gaarne bereid een ieder, die zich voor deze origineele bridgelessen interes seert, van een en ander op de hoogte te bren gen, hoewel de eenvoudige samenstelling een uitvoerige explicatie overbodig maakt. Xed. Herv. Gemeente. Den Burg, n.m. 7 uur Ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. A. W. Kok. De Cocksdorp, v.m. 10 uur Ds. Salm. (Verkiezing leden kiescollege en notabelen). Den Hoorn, v.m. 10.30 uur Ds. L. J. Wes- seldijk, em. pred. Huis ter Heide. Bevesti ging. Extra collecte Kerkvoogdij. DenHoorn, n.m. 2.30 uur Ds. W. Wesseldijk. Intrede. Extra collecte Kerkvoogdij. De Koog, 10 uur Ds. Van 't Hooft. (H. Avondmaal). Oudeschild, v.m. 10 uur Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur Dr. Vis. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare), v.m. 10 uur Cand. Wouda. n.m. 3 uur Ds. v. d. Leer. Oosterend, v.m. 10 uur D. v. d. Leer. n.m. 3 uur Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oostersnd, v.m. 10 uur en n.m. 3 uur Ds. E. C. B. Kok. Leger des Heils. Zaterdagavond 8 u. Straatzang Den Burg. Zondagmorgen 7 u. Bidstond. Zondagmorgen 10 u. Heiligingsdienst. Zondagmiddag half 4 Verblijdingsmeeting. Zondagavond 8 u. Verlossingssamenkomst. Dinsdagavond 8 u. Soldatenmeeting. Woensdagavond 7 u. Straatzang De Cocksdorp. Donderdagavond 8 u. Heiligingssamenkomst. Donderdagmiddag half 3 Gezinsbond. (Vrou- wenvereeniging) VOOR ALLE VERZEKERINGEN „VRAAG EN AANBOD", tel. 300 Makelaar F. NYPELS Spoorstraat 9-11 Texel 1 gaat morgen naar Watervogels. Het elftal is als volgt samengesteld: Beumkes H. Neijens G. Witvliet A. Verseput P. Neijens J. Weijdt Th. Lap De Graaf Vlaming H. Ran Verheijen Texel 2 krijgt bezoek van BKC 2. Dit elftal komt uit als volgt: W. Geus Wilner A. Dros Pz. J. Gieles Helsloot A. Huizinga Kiljan Kiewiet D. Huizinga Zutphen Hemelrijk J. J. v. d. Gaag, van Den Hoorn naar Ma rinekazerne Den Helder. P. G. Maarschalkerwaard en familie, van Weverstraat 31 naar Zeist, Donkere laan 48. K. Kuyper, van Den Hoorn naar Utrecht, Kanaalweg 123. L. Steenberger, van De Cocksdorp naar Kampen Oudestraat 36. Anna Frederika Spigt, van Oudeschild naar Amsterdam-W., 2e Const. Huygensstraat 42. C. W. v. d. Kooy, van De Cocksdorp naar Amsterdam, Hoofdweg 233. Nelly E. Ruyter, van Enkhuizen naar Oos terend 144a. A. WestraMooi, van Bierum naar Eierland. BOUWVERGUNNINGEN. Tenslotte nog een opmerking over iets anders. Vorige week werd in Casinode uitvoering voor „Beatrix" gegeven. Er waren 200 bezoekers. Vraag: waar waren de 500 leden van ..Beatrix"??? Antwoord: Naar te Cairo wordt vernomen, heeft de hooge defensieraad zijn goedkeuring gehecht aan het dot# den minister van Oorlog inge diende defensieplan, dat zich over een periode van vijf jaren uitstrekt en waarvan de kosten op 50 millioen pond sterling worden geraamd. Behalve de vorming van een vloot beoogt het plan de vorming van een landleger, de aanschaffing van een flink aantal vliegtuigen, den aanleg van vliegvelden en den aankoop van wapens en munitie. Binnenkort zullen voorbereidingen worden getroffen voor de vergrooting van de haven van Alexandrië, dat, naar men kan verwach ten. een belangrijke vlootbasis wordt. Ook de haven van Mersa matroeh zal ver sterkt worden. HAVEN VAN XIEUWEDIEP. Aangekomen van Harlingen voor Kingslint, het Ned. m.s. bijlegger. en bestemd „Mulan" als Aangekomen van Zaandam en bestemd voor Rotterdam, het Estlandsche m.s. „Nep- tun", als bijlegger Jac. Drijver Cz., Oosterend, uitbreiden van zijn timmerfabriek Boschweg. G. A. Everts, te Haarlem, bouwen van een woonhuis met schuur Wijk C. P. Brouwer, Oosterend, bouwen van een werkplaats met kelder, Peperstraat 1, Oos terend. Mond- en Klauwzeer Uitgebroken op de boerderijen van: Gebrs. Andel. Eierland; Gebrs. Barhorst, Weezenplaats; Jac. Vlaming Pz., Het Noor den; Jac. Lap lïfc., Hemmer; C. Roeper, Aken- buurt; P. Lap Kz., Mars bij Den Hoorn; A. Garritsen, Eierland; M. Koorn, Eierland; J. S. van Leeuwen, P. H. Polder; C. Bruin, De Waal; P. Brans Az., Oost. Hersteld bij: J. Boogaard, Trentgeest; Jac. Keyser Dz., Akenbuurt; Jn. Mantje, Oosterend; Jac. C. Eelman Kz., 't Noorden; C. Bas, Oosterend. Burgerlijke Stand van 29 October tot en met 4 November 1938. GEBOREN: Johanna. d.v. Wilhelm Ernst Brucher en Martha Dekker; Netty Klasina, d.v. Cornelis Verseput en Cornelia Catharina Eelman. ONDERTROUWD: Augustinus Maria van Vooren en Naantje Adriana de Graaf. OVERLEDEN: Betje Anna Petronella Bak ker, 73 jaar, weduwe van Gerrit Kuyper. POLITIE. Gevonden: 1 kaasje, 1 rijwielplaatje, ploegschoen, 1 sleuteltje, 1 zwart poesje, armbandje. De Waal Goede nacht Een koe, die het buiten blijkbaar niet al te prettig meer vond, dacht het maar eens bin nenshuis te zoeken en drukte gisteravond een ruit in bij de fam. Jan Heukes. alhier. Voor de bewoners, welke zich juist ter ruste zouden begeven, een minder prettige gewaar wording.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9