SCHUDT UW LEVER WAKKER AKKERTJE De verdediging van Nederlandsch-Oost-Indië Abonneert U op dit blad Dinsdag 8 November 1938 Tweede Blad Het centraal St. Nicolaas feest Hr. Ms. Tromp naar Napels De gemeentelijke luchtbescherming Taptoe Burgerlijke Stand Concert Helder's Mannenkoor )7laline-faAicPitai Inschrijving Handelsregister en die migraine trekt weg! Lustrumviering V.D.J.O. Ds. H. Jansen HKC—Groen Geel 3 2-0 Uit het politie-rapport IV (Slot). Elke Pacific-oorlog is een zee oorlog. Want dit houde men goed voor oogen, elke Pacific-oorlog is in elk geval een zee oorlog, d.w.z. de zeemachten zyn de uit eindelijk beslissende factoren, een land oorlog op en om onze eilanden is hoog stens een secondair verschijnsel, dat niet beslissend kan zyn, omdat zonder Zee macht geen blyvend bezit overzee moge- lijk is. Het dure wapen. Maar, zeggen de legermachtvoorstanders, Nederland kan geen voldoende krachtige Zee macht bekostigen, terwijl 'n „slagluchtmacht" van 200 bommenwerpers wel binnen ons finan cieel vermogen zou liggen. Geen argument is echter minder juist dan dit en men moet dit weten. Men kan van opinie verschillen over de waarde van het luchtwapen in den modernen oorlog; doch de feiten wyzen in elk geval uit, dat het een uiterst kostbaar wapen is. De aanschaffingskosten van vliegtuigen wanneer men die wil vergelijken met oorlogs schepen, moeten met ten minste 4 vermenig vuldigd worden, omdat de levensduur zooveel korter is reeds in vredestijd. Zoowel bij het conflict in China als in Spanje berekende men voor den gemiddelden levensduur van een bommenwerper bij oorlogs- gebruik op ongeveer 45 dagen en een oorlog en zeker een zeeoorlog, duurt nu eenmaal heel wat langer. Daarbij zijn de exploitatiekosten enorm hoog, door kostbaar personeel kost bare brandstof en de uitermate kostbare gronddiensten. De Britsche Hegeeringscommissie, samen gesteld uit leden der Admiraliteit en van het Luchtvaartministerie, welke de kwetsbaarheid van moderne slagschepen voor luchtaanvallen moest onderzoeken, kwam o.a. tot de volgende slotsom. „Wat de kosten betreft, zijn de Admi raliteit en het Luchtvaartministerie het er over eens. dat de kosten van 43 twee-motorige bom menwerpers van middelbare grootte gelijk zijn aan die van een slagschip (kosten van exploi tatie enz. gedurende den levensduur van een slagschip inbegrepen)". 200 bommenwerpers of vier moderne slagschepen. Volgens deze conclusie gebaseerd op ge gevens van beide wapens in de practijk, kan voor de kosten van de z.g. „slag luchtmacht" van 200 bommenwerpers, een vlootkern van ten minste 4 moderne slag schepen worden gebouwd en in stand ge houden. Met een dergelijke kern van slagschepen zou onze Koninklijke Marine haar kracht en haar invloed doen gevoelen niet alleen in Neder- landsch-Indië niet alleen bij een bepaalde wijze van ageeren van een bepaalden tegen stander; doch overal waar onze positie als maritieme en koloniale mogendheid kan wor den bedreigd, onverschillig welke procédé een willekeurige tegenstander voor een actie tegen ons koloniaal Rijk zou willen volgen. Elke tegenstander zou dan voor dé moeilijke keus worden gesteld of haar slagvloot in haar geheel ver van haar basis te doen ageeren of een belangrijk gedeelte alleen ver weg te zen den; een risico, dat in de moderne Zeekrijgsge schiedenis nog nimmer voor een bepaalde expe ditie, hoe belangrijk ook, werd aanvaard. De Nederlandsche weermacht zou dan een sterke factor zijn tot het behoud van den vrede en een macht van beteekenis in elk oorlogsge- val waarbij Nederland betrokken is of waarby zij neutraal wenscht te blijven. Inconsequenties. Maar dezelfde heeren, die van de daken der huizen verkondigen dat Nederland toch nooit een vloot met een kern van slag schepen kan bekostigen, houden vol, dat een „slagluchtmacht" van 200 en meer bommenwerpers wel binnen ons financieel bereik ligt; hoewel zij weten moeten dat deze zeker niet minder kostbaar is. Het door de regeering erkende beginsel, dat de uit verschillende scheepstypen en vliegtui gen harmonisch samengestelde vloot de basis moet zijn voor de verdediging van onze over- zeesche gewesten; is niet anders dan de erken ning van de waarheid, dat de strijd om een eilandengebied steeds ter zee werd beslist, om dat zij wordt beheerscht door de vraag wie het meesterschap ter zee onomstreden bezit. Het omstrijden van het meesterschap ter zee is de taak van de vloot, niet die van het leger, of van een legerwapen. Wanneer men van oor deel is, dat de vloot onvoldoende slagkracht heeft, zal men deze moeten versterken, wil men niet met elk gezond beginsel in strijd komen. Een legerluchtmacht welke onder een leger commandant gaat optreden als „slagwapen van de vloot, kan niet anders dan nog treuriger resultaten afwerpen dan eertijds de vloten te zien gaven wanneer zij door cavallerie-gene- raals werden gecommandeerd. Een ongezond idee. Het idee van de „slagluchtmacht" van het K.N.I.L. als kern van de verdediging van ons eilandenrijk in Oost-Azië, is dus in elk opzicht ongezond. ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" Goedgek. bij Kon. besluit 27 Juli 1934 No. 31 Uitvoerder: J. C. HUBERi Hoogstraat 41 - Tel 614 Het is ongezond in beginsel omdat het met volslagen negatie van de lessen der krijgskun de zich slechts kan baseeren op een bepaald krijgsplan van den tegenstander. Dit veron derstelde krijgsplan is bovendien nog hoogst bedenkelijk omdat het de werkwijzen van den landoorlog klakkeloos overneemt voor de mari tieme oorlogsvoering. Het is onjuist in argumenten, wanneer het als alleen zaligmakend middel een „slag wapen aanprijst, dat nog nergens een beslis sende invloed had, laat staan alleen een be slissing bracht. Het is ten slotte een fout in constructie, omdat het beginsel der samenwerking van maritieme wapens onder maritieme leiding door het legerluchtmacht idee wordt miskend. Het is helaas noodig deze feiten scherp te stellen omdat het verloren gaan van de maritieme visie op de verdediging van onze rijke overzee-.che gewesten, vroeg of laat moet leiden tot het einde van ons overzee. Nooit ging een eilandenrijk verloren, beschermd door een krachtige zee macht. Nimmer in de wereldgeschiedenis ging een eilandenrijk verloren, wanneer dit beschermd werd door een krachtige zeemacht, nooit ook werd het behouden wanneer het slechts steun de op locale en regionale machtsmiddelen. Het behoud van gezonde begrippen omtrent de beteekenis der weermacht en de taak van de deelen en wapens is een primair lands belang, waarmede niet lichtvaardig mag wor den omgesprongen. Nieuwe ideeën zijn goed, wanneer zij berusten op een gezonde basis van krijgskundige beginselen en niet op in de lucht hangende „axioma's, welke te pas en te onpas worden gelanceerd teneinde een zekere stemming en effect te bewerken. Even fout en onverantwoordelijk als het zou zijn wanneer de Marine ging verkondigen, dat zij Neerlands landsgrenzen kan verdedigen met welk middel ook; even radicaal verkeerd en strijdig met elk gezond krijgskundig be grip is de stelselmatige stemmingmakerij van onverantwoordelijken voor het scheppen van een legerluchtmacht voor de maritieme ver dediging van ons, aan alle zijden door de zeeën omspoeld Rijk in Oost-Indië. Het derde artikel is opgenomen in ons nummer van gisteren. Men schrijft ons: Vanmorgen kregen wij uit Spanje de ver blijdende mededeeling, dat Sint Nicolaas van plan is, Zaterdag 3 December, ongeveer 3 u. in Den Helder te arriveeren. Hij zou het zeer op prijs stellen, als de kin deren der laagste drie leerjaren van alle scho len weer aanwezig waren, om hem te begroe ten. Dadelijk hebben we teruggeschreven, dat wij ten zeerste ingenomen waren met het besluit van den bisschop, en dat wij zouden zorgen, dat de kinderen aan de Buitenhaven opgesteld waren, zoodat ze allen van blijde in komst getuige konden zyn. Tevens, dat wij aan het College van B. en W. zouden vragen, of het bereid was, Sint Nicolaas officieel te ontvan gen. De mogelijkheid hiervan is groot, terwijl op het raadhuis gezorgd zal worden, dat de bisschop, na de vermoeiende zeereis, zich ter ruste kan begeven. Op Maandag 5 December is Sint Nicolaas van plan, de zalen waren het feest gevierd wordt, met zijn bezoek te veree ren. Uit het verdere schrijven van den bisschop bleek ons, dat het hem moeilijk zal vallen, de noodige geldmiddelen uit Spanje mede te ne men. Wy hadden dit al vermoed en daarom hebben wij getracht, hem een handje te helpen Gelukkig zijn er vele kindervrienden ge weest, die ons flink hebben geholpen. Tal van ouders hebben hun plicht en meer dan hun plicht gedaan, maar er zijn er ook, die hun plicht leelijk verzaakt hebben. Wat te zeggen van de dame, die zeide gewoon te zijn, een rijksdaalder te geven, er eerst met haar man over moest spreken, toen een gulden teveel vond en die eindigde met niets te geven, ter wijl ze drie schoolgaande kinderen heeft, die straks zullen delen zonder dat Moeder zich eenige opoffering getroost heeft? Toen de burgemeester het vorige jaar het initiatief nam tot het centrale Sint-Nicolaas feest, hebben wij er van harte mee ingestemd, vol vertrouwen op de ouders, die zouden kun nen betalen. Zooals we zeiden, velen hebben ons vertrouwen niet beschaamd, anderen lieten ons in den steek. Het slot is, dat we zoowat f150.te kort komen, die we nu moeten aanvullen door op den dag van de inkomst met bussen te collec teeren op den weg, waarlangs de optocht zal gaan. De optocht zal worden begeleid door de vereenigingen Stedelijk Muziekkorps en Win- nubst, die zoo vriendelijk zijn, hun medewer king te verleenen. We hopen alsnog, dat bij sommige ouders het plichtsbesef wakker is ge worden en dat ze zullen zorgen, dat we reeds vóór 3 December een groot deel van het tekort hebben ingehaald. Gelden voor dit doel kunnen altijd bezorgd worden aan het de onderstaande aressen M. Dekker, Heet. Treubstraat 52. J. H. Zijp, Javastraat 120. Mevr. Groote, Prinsenstraat 12. Mevr. de Buck, Singel 74. C Bakker, Ruyghweg 29. G. Hendrikse. Visstraat 30. E Woud. Julianapark 6. H C. de Stigter, Krugerstraat 12. J. Th. Hoogenbosch, Koningstraat 89. K Visser. Draaisteeg 5. M Boogert, Jan Blankenstraat 18. J. Hamelink. 2de Vronostraat 63. H. J. Marinus, Ruyghweg 21. BOOS GEWORDEN. De politie maakte gisteren in het Gebouw voor Maatsch. Hulpbetoon aan de Kerkgracht procesverbaal op tegen iemand, die zijn zin niet kreeg en in boosheid ontstak. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eiscnt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. U.75. Een miezerige regen valt over Den Hel der, over de Buitenhaven, over het Marsdiep. Op het Havenhoofd staat een klein groepje menschen. Twee parapluies zijn opgestoken. De kragen staan in de hoogte. Nabij het Havenkantoor wordt de „Tromp" losgemaakt. De sleepboot „Amsterdam" en de „Stentor", welke laatste speciaal voor het naar buiten loodsen van de „Tromp" uit IJmuiden is gekomen, maken vast op voor- en achterschip. En zonder eenige plechtig heid verlaat het schip de haven. Slechts het passeeren van het Wachtschip levert de ge bruikelijke groet op. Langzaam,, gaat de „Tromp" achterwaarts de haven uit, gesleept door de „Amsterdam", gemanoeuvreerd door de „Stentor". Buiten het havenhoofd trekt de „Stentor" de voorsteven van de „Tromp" westwaats. Als twee trouwe helpers, die groote broer in z'n bewegingen bijstaan, lig gen de sleepbooten daar ieder aan een einde van het fraai gelijnde marineschip. Het kleine groepje menschen op het Ha venhoofd tracht nog .een kennis aan boord te ontdekken. Maar dat lukt niet meer. De motregen maakt alles duister en grauw. Eenige stooten op de stoomfluiten. De trossen worden losgemaakt. De „Tromp" is vrij. Telkens denken we het schip te zien wegvaren, doch het blijft vrijwel onbewegelijk liggen. De „Stentor" stoomt direct full speed terug naar IJmuiden. De „Amsterdam" keert terug naar de haven. Nauwelijks merkbaar beweegt de „Tromp" zich in Westelijke richting. Voorzichtig wordt het water van het Marsdiep achtergelaten. Maar eindelijk komt er meer beweging in het schip en dan is de reis begonnen. Het kleine, nog sterker gedunde, groepje menschen oogt het schip na. Dan keeren zij terug naar hun huis of werk. Hr. Ms. „Tromp" is op weg naar het zon nige Napels. Naar het land van zonnewarmte. En wij, nat en killig. blijven in Den Helder. Ons goede Helder. Maar niemand zal het ons kwalijk nemen, dat wij even dat verlan gen hadden dit maandreisje met de „Tromp" mede te maken. Hr. Ms. „Tromp" staat onder commando van den Kapitein ter zee L. A. C. M. Door man. 2 December verwacht men de „Tromp" terug in onze haven. Het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst deelt ons het navolgende mede. De personeelsbezetting van de hulpdiensten is, door den grooten toeloop van vrijwilligers in de dagen van spanning, al een heel stuk nader gekomen bij hetgeen bereikt moet wor den om den dienst in te richten, zooals het luchtbeschermingsplan dit aangeeft. In enkele wijken is echter nog een flink tekort voor verschillende diensten; dit is in de wijken D en E, d.i. het gedeelte van de stad ten Oosten van de Sluisdijkstraat. In beginsel moet aangenomen worden dat de burgers die in een bepaalde wijk wonen ook hulp verleenen in hun eigen wijk, al was het alleen maar omdat zij daar plaatselijk beter bekend zijn en sneller op post kunnen komen in tyden van gevaar. De bewoners van deze wijken die meenen dat zij voor den luchtbeschermingsdienst, dus voor zichzelf en voor hun buurtgenooten, mede kunnen helpen, door zich als vrijwilliger op te geven, worden verzocht dit alsnog te doen bij Hoofd Luchtbesch.dienst, adres: Hoofdbureau van Politie. Zoo er niet een voldoend aantal vrijwilligers in deze wijken komt, zou in tijden dat het zeer noodig is, daar onvoldoende hulp zijn. Dienstplichtigen, buitengewoon dienstplich tigen beneden den 30-jarigen leeftijd en zij die op de Rijkswerf werkzaam zijn, kunnen niet als vrijwilliger bij den luchtbeschermingsdienst worden ingedeeld. Huisvrouwen met jonge kinderen behooren uiteraard in tijd van luchtaanvallen voor haar kinderen te zorgen; het is dus beter dat ook zij zich niet opgeven. Dit standpunt is ook reeds ingenomen ten opzichte van huisvrouwen die zich al opge geven hebben, zij die jonge kinderen hebben, zijn niet ingedeeld geworden, hoewel haar bereidwilligheid zeer op prijs werd gesteld. De opleiding en oefening voor de diensten gaat geregeld door; wie zich opgegeven heb ben en nog niet voor opleiding of oefening zijn opgeroepen moeten niet meenen dat zij vergeten zijn; ook hun beurt komt. Bij gunstig weer zal hedenavond 8 uur de maandelijksche taptoe worden gehouden. Na afloop wordt de volgende route door de stad gemaakt: Hoofdgracht, Kanaalweg, Sin gel, Timorlaan, Javastraat, Polderweg. Ko ningsplein, Koningstraat, Spoorstraat, Rijks werf, waar ontbonden wordt. BEVALLEN: M. de ManZegel, d. OVERLEDEN: B. C. Lap, (m.), 62 jaar. De winter komt weer gauw ala gaat, Maar „de Toelast" ia warm, dat is vaat Nogmaals herinneren wij aan het concert, dat „Helders Mannenkoor" Donderdagavond zal geven. Wy meenen hierop de aandacht te moeten vestigen, omdat „Held. Mannenkoor" niet alleen een flink bezoek zeer noodig heeft vanwege de ontvangsten, doch mede door het feit, dat dit goede mannenkoor den steun, al was het alleen maar den moreelen steun, die een volle zaal geeft, verdient. Meermalen is gebleken, dat voor goede volkskunst nog groote belangstelling bestaat, in ieder geval voldoende om Casino vol te krijgen. En het mag toch wel als bewezen worden beschouwd, dat „Helders Mannenkoor" goede volkskunst brengt. De talryke prijzen, behaald op con coursen, en de goede naam, welke het koor terecht geniet, zijn niet zonder oorzaak be haald en ontstaan. De uitvoering van Donderdag a.s. zal dan ook zeker weer een avond van hoogstaanden zang worden. Bovendien heeft het Mannenkoor nog als extra de jeugdige zangeres Nora Blok, omtrent wie wij hieronder nog enkele recentie- uittreksels laten volgen: Leiden: „Die Schöpfung", Jos. Haydn. Van de solisten noemen wij in de eerste plaats Nora Blok, zij beschikt over zeer mooie charmeerende, natuurlijke stemmiddelen, die heel goed zijn geschoold. En wat dit alles zijn volle beteekenis geeft, is een aangeboren mu zikaliteit, een fijn gecultiveerd sentiment, waardoor haar voordracht volkomen over tuigt en ten zeerste weet te boeien. „Looft den Hee r", L i s s e „Die Jahreszeiten", Jos. Haydn. vooral de sopraan werd om haar groote gave bewonderd. In deze keus is „Looft den Heer" bijzonder gelukkig geweest. Toonkunst, Bussum: „Johannes Pas sion" van J. S. Bach. Nora Blok heeft de beroemde aria: „Ich folge dir gleichfalls" zeer verdienstelijk ge zongen: {jet geheel klinkt goed en muzikaal. Met klem raden wij U aan: Ga Donderdag avond 8 uur 15 naar Casino om deze zangeres te hooren. Maar vooral ook om „Helders Man nenkoor" moreel en geldelijk te steunen. Het zal geen offer voor U zijn. De prijs voor toe gang is laag en U hebt een mooien avond! 49ste JAARVERGADERING NEDERLAND SCHE MIDDERNACHTS-ZENDINGS- VEREENIGING. Wij lezen in „De Gemeentestem. Deze Vereeniging hoopt op 16 November a.s. haar 49ste Jaarvergadering te houden. Als stad voor deze vergadering werd door het Hoofdbestuur Den Helder gekozen. Ook te Den Helder bestaat een Afdeeling dezer Ver eeniging, welke als gastvrouw zal optreden. Op 16 November vindt 's middags om 3 uur in de bovenzaal van het Chr. Militair Tehuis (Kanaalweg) een bijeenkomst plaats, welke alleen voor genoodigden toegankelijk is. In deze middagbijeenkomst zal dan Mr. H. Bijle- veld, oud-minister van Marine spreken over het onderwerp: „Het Nieuw-Malthusianisme een gevaar voor Gezin en Maatschappij". 's Avonds vindt een openbare samenkomst plaats in „Casino". Deze samenkomst vangt om 8ul5 aan en is voor iedereen toegankelijk. Het programma van deze avond-samen komst, is aldus samengesteld. Openingswoord door Ds. W. J. F. Meiners, Voorzitter der Af deeling Den Helder. Ds. J. Lammerts van Bueren, Voorzitter van het Hoofdbestuur, spreekt over: „De taak der Middernachtzen ding, juist nu!" Z.Exc. Jhr. Mr. D. J. de Geer, oud-minister-president, lid v. h. Hoofd bestuur, spreekt over: „In Tijden van Zedelijk gevaar". Slotwoord door Ds. F. Tollenaar, lid van het Bestuur der afdeeling Den Helder. De toegang tot deze avond-samenkomst is voor iedereen vrij. Luitenant ter zee der le kl. G. A. Berg is tijdelijk geplaatst bij de IVe afdeeling A. van het departement van defensie. Ondervolgende schepelingen zijn bestemd om in het laatst van December 1938 of in de maand Januari 1939 naar Oost-Indië te wor den uitgezonden Schippers H. H. Schipperyn en W. H. de Vries; bootslieden A. v. d. Linden en S. Jon ker; maj.-telegr. P. J. Zegers; maj.-torpmkrs. C. H .ten Boden en L. Groenhurjzen; sergt.- torp.mkr. G. Sont; maj.-macht. R. K. v. d. Sluis; sergt.-macht. H. A. M. Lambregtse, G. Geene, J. B. Nuijten, G. Jorissen, A. Neder- hand; maj.-mnoteur A. Boom, sergt.-monteur P. M. A. Wilders, sergt.-vlgtmkr. (H) W. v. d. Geer; maj.-schrijver A. v. d. Heiden, J. Burger, R. J. Koelman; kwartierm. A. S. Oosterman, J. de Hoog, D. T. v. d. Vijver; korpl.-konst. J. B. Stijger, R. Overdijkink, P J. de Heide; korpl.-macht. J. M. H. Schou ten, F. H. Schmidt, R. Markus; mariniers 3e kl. A. W. Husken, A. Jansen, M. J. P. Jans sen, L. G. Mensink, J. Naaktgeboren, J. Roeït, H. A. van Rumph, R. Sluijk; Stokers le kl. J. H. van Hagen, L. H. Heuperman, J. W. Eijzinga, K. Vermeulen, G. Eindhoven, W. G. Belgers, J. Popken; Stokers 2e kl. T. v. d. Heuvel, R. C. van Denderen; stokers 3e kl. (I. V.) J. W. v. d. Berg, H. H. A. Bezoen, H. Blom; J. v. Blijderveen, C. Boers, A. F. A. Carli, R. A. Cooke, O. C. F. Dantz, M. van Delden, G. J. J. v. Dingstee, E. A. Egberts, M. Ester, J. H. Gobeé, A. T. A. Hillebrand! W. M. de Jong, L. W. J. de Jong, J. Kanis, A. G. van Kempen, M. H. Lauterbach. J. Mos, J. E. L. Nobel, G. T. Pietersz, J. J. Rietdijk, J. W. van Straalen, M. Tinkelenberg, J. Toor- op. P. H. Topeé, J. Verdonk, A. van Wierin- gen, A. de Wilde. OOST-INDIK. Departement van Marine. Vergund om naar Nederland terug te kee ren aan de officieren van den marine stoom vaartdienst der 2de kl. C. E. van der Zijl en E. J. Doedens; idem aan den officier van ge zondheid 1ste klasse D. C. Canne. Wijzigingen: Den Helder: J. W. Ridder, Molenstraat 94, schildersbedrijf; rechtsvorm gewijzigd. Binnen 'n kwartier voelt ge U als her boren. Ge hebt Uw dag gered! Wer ken verrassend snel. Onschadelijk! Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. FIETSEN. Een fiets van een Ruijghweg-bewoner. staan de in de steeg naast het Oudeliedenhuis in de Gravenstraat, wordt vermist, terwijl een be woner van de Spechtstraat (no. 3) een dames rijwiel onbeheerd in een brandsteeg aldaar aantrof. SINAASAPPELEN GEVONDEN. Het zal niet vaak gebeuren, dat U een kist sinaasappelen op straat vindt. Gisteren is dat feit geschied. De kist is op het Hoofdbureau terug te bekomen. BIOSCOOPKAARTJES-GEKNOEI. Jongens, die de bioscoopkaartjes, welke voor de 2e maal geldig zijn, opkochten en weer ver kochten, zijn in zoo'n aantal toegenomen, dat de politie hiertegen heeft ingegrepen. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde Vrijdag 4 dezer Mej. J. J. de Nys voor het artsexamen. Men schrijft ons: Het j.1. Zaterdag te Utrecht gevierde lus trum der V.DJ.O. in „Tivoli", heeft de ver wachtingen verre overtroffen. Van den ge- varieèrden avond noemen wij het hartelijke openingswoord van den H.B.-voorzitter Geluk. Voorts de gloedvolle feestrede van den advi seur van het H.B., mr. Joekes, die in kern achtige woorden nog eens het bestaansrecht der organisatie naar voren bracht. De Hel- dersche band „The Masterkeys" oogstte met haar hoogstaande en beschaafde show voor een uitverkocht huis een éclatant succes, waarin leader van Loo alle musici telkenmale liet deelen. Na de eveneens door „The Mas terkeys" begeleide kamprevue, volgde nog het geanimeerde bal, waarbij de bekende band „The Midland Kiddies" de dansmuziek ver zorgde. Eerfst ver na middernacht vertrokken de feestvierenden, waaronder ook die van de uit stekend vertegenwoordigde Heldersche afdee ling. Veertig jaar predikant. Ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst te Den Haag, heeft Zon dag het feest van zijn veertigjarig predikant schap gevierd. Gisterenmorgen werden er zeer vele bloem stukken aan het huis van den jubilaris be zorgd. Onder de schriftelijke en telegrafische gelukwenschen waren die van jhr. mr. De Marees van Swinderen, oud-gezant te Londen, ds. J. van Dorp, predikant van de Nederland sche gemeente te Londen, het Zeemanshuis te Hamburg, den commandant van de zeemacht in Den Helder en tal van anderen. In een nu niet zoo vlotten wedstrijd is het HKC wederom mogen gelukken haar zeer sterken tegenstander Groen Geel 3 te slaan. Het was H. die begon met eenige aanvallen op den korf van G.G., maar die geen resultaat hadden, daar er door het zeer gladde veld nog al eens een overtreding werd begaan. De aanval van G.G. kreeg heel weinig te doen, daar slechts weinige ballen door het middenvak heenkwamen. Zoodat H. steeds weer kansen kreeg om te korven, maar de verdediging van G.G. bleek behoorlijk voor haar taak berekend. Totdat het even voor de rust H. mocht gelukken een voorsprong te nemen. Na de rust zien we hetzelfde spel- beeld met H. geregeld in den aanval. Al spoe dig wist zij hiervan te profiteeren door haar voorsprong te vergrooten. Na de verwisseling der vakken pakte G.G. even uit en scheen H. overspeeld te worden, maar zij wist zich te handhaven. En met een 20 voorsprong floot de scheidsrechter, de heer Swennen, die goed leidde, het einde. SERENADE. Gisteren werd een serenade gebracht aan het echtpaar Geus, Basstraat 36, dat 25 jaar ge trouwd was.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5