Zooveel hoofden, zooveel zinnen! „Dit Kabinet ongeschikt" De Gooi=Express rijdt weer Postvlucbten op Indië K™rh*m 8 Vet is duur voor de minvermogenden De steun voor boeren en tuinders Bombardement van Cabra Steun aan havens, Middenstand en Tuinbouw bepleit Garnalenvisschers onder zware lasten gebukt Een millioen verhuist naar Amerika Texelsche schapenfokkerij heeft 't moeilijk Euwc wint van Fiohr Tweede Kamer Roosevelt verheugd GROOT VERSCHIL VAN MEE NING IN DE TWEEDE KAMER OVER HET ECONOMISCH RE- GEERINGSBELEID. - GEBREK AAN EENHEID VERWETEN. De meening der leden van de Twee de Kamer over de begrooting van eco nomische zaken, is wel zeer ver deeld! Zwaaien sommige leden lof toe aan de regeering over bet aan gekondigde programma, volgens de millioenennota, anderen zeggen dat een eensgezinde leiding ontbreekt, als gevolg van tegenstrijdige opvat tingen tusschen minister Colijn eenerzijds en minister Steenberghe anderzijds. Ook bestaat bijna van zelfsprekend groot verschil van meening over onze handelspolitiek tegenover Duitschland. Enkele leden spreken van 'n hetze, anderen zeg gen, dat het handelsverkeer met Duitschland uitsluitend is afgeno men, omdat dit land steeds meer naar autarkie streeft en veel ersatz- materiaal gebruikt. Vrij algemeen kan men instemmen met de plannen der regeering tot bevordering van den export. Verscheidene leden meen den echter, dat de voorgenomen verhooging van invoerrechten met dit streven naar ver ruiming van den export onvereenigbaar is. Verhooging van invoerrechten moet leiden tot vermindering van den invoer en deze zal haar directen terugslag hebben op den uit voer: ook de uitvoer zal dalen. Bovendien zal een verhooging van invoer rechten. zeker indien zij zoo belangrijk is als de regeering blijkbaar voornemens is, leiden tot een stijging van de kosten van het levensonderhoud en mede daardoor van de productiekosten hier te lande, waardoor de mededinging van Nederland op, de interna tionale markt nog verder wordt belemmerd. Ter bescherming van onze nationale nij verheid zou de regeering, naar sommige le den meenden, ook nog meer gebruik kun nen maken van de Crisisinvoerwet, en wel in dezen zin, dat zij voorwaarden zou kun nen stellen ter voorkoming van buitenland- sche dumping en van misleidende aandui dingen omtrent de herkomst der waren. Over het streven naar industralisatie zijn de leden het niet eens, velen achten gefor ceerde industralisatie verkeerd. De gulden omlaag? Eenige leden zouden gaarne inlichtingen ontvangen omtrent het monetaire beleid, dat de regeering wenscht te voeren. Zij zagen in een juiste politiek op du gebied het eenvou digste en meest doeltreffende middel om het prijspeil in ons land te beinvloeden. In het bijzonder achtten zij dit punt van belang, omdat daarmee ten nauwste samenhangt het probleem van de vaste lasten, dat voor al ten aanzien van den land- en tuinbouw nog in het geheel niet opgelost is. Vele andere leden verklaarden zich volstrekt afkeerig van elk experiment om het prijspeil in ons land te beinvloeden door de waarde van den gulden ten opzichte van andere valuta's te doen dalen. Verscheidene leden verzochten de re geering bij de bevordering van den export in liet bijzonder te willen let ten op de belangen van de agrari sche bedrijven, speciaal van den tuin bouw. Mede in verband met het voorgaande verklaarden deze leden te kunnen instemmen met de verlaging van de rente-transfer uit Duitschland. Zij waren van oordeel, dat deze verla ging aan onzen uitvoer, en meer in het bijzonder aan dien van land- en tuinbouwproducten, ten goede zal komen. Verschillende leden vragen inlichtingen omtrent de plannen der regeering ten aan zien van de economische samenwerking tus schen Nederland en Nederlandsch-Indië. Onze havens in gevaar. Er wordt gewezen op de pogingen der Duitsche autoriteiten het verkeer zooveel mo gelijk over Duitsche havens te leiden en op dienovereenkomstige maatregelen der Belgi sche regeering. Een tarievenoorlog wordt on- gewenscht geacht. Wel bepleit men steun aan onze havens, zooals België de hare steunt. DE NOODEN DER MIDDENSTAND. Sommige leden, die in de voortdu rende uitbreiding van het grootbe drijf een ernstig gevaar voor een ge zonde ontwikkeling en zelfs voor het voortbestaan van den middenstand zagen, erkenden intusschen, dat de middenstand zich te weinig bewust is van de verdedigingsmiddelen, die hij zelf zou kunnen toepassen, en dat het in de eerste plaats de taak van den middenstand zelf is deze verdediging te organiseeren, echter gaat de toestand van den midden stand huns inziens zoo snel achter uit, dat onherstelbare schade zou kunnen zijn aangericht voordat deze organisatie resultaat kan hebben op geleverd. Daarom dient, naar hun meening, door overheidsmaatregelen de uitbreiding van het grootbedrijf gedurende een aantal jaren te wor den stopgezet, ten einde den midden stand Wjd te laten zich te weer te stellen. Verschillende leden hadden den indruk dat de vestigingseischen te hoog worden op geschroefd. Ook zij achtten de overbezetting van het middenstandsbedrijf een ernstig euvel. Men mag dit euvel echter niet bestrij den door hoogere vestigingseischen te stellen dan voor een behoorlijke bedrijfsuitoefening noodig is. Verscheidene leden meenden, dat een wet telijke regeling van het landbouwonderwijs wenschelijk is. Met bevreemding hadden verscheidene le den kennisgenomen van het besluit der re geering tot verplaatsing van het rijksland bouwproefstation voor het onderzoek van veevoederniiddelen, enz. van Wageningcn naar Maastricht, waar het zal worden onder gebracht bij het rijksproefstation voor mest stoffen. Op maatregelen ter verlichting aangedrongen. In het voorloopig verslag over de bcgroo- ting van het Landbouwcrisisfonds vestigen sommige Tweede Kamerleden er de aan dacht op, dat in verscheidene landen ver nieuwing en moderniseering van de vis- schersvloot plaats vindt met behulp van de regeering. Gaarne zouden zij vernemen, in hoeverre en op welke wijze de Nederland- sche regeering in de naaste toekomst het zelfde denkt te doen. Met betrekking tot de haringvisscherij verzoeken verscheidene leden den minister maatregelen te willen beramen teneinde een herhaling van het ernstige arbeidsconflict hetwelk dit voorjaar plaats had, te voor komen. Het verlangen der visschers om na bin nenkomst van het schip eenige dagen vrij te zijn teneinde hun gezinnen te bezoeken en hun uitrusting in orde te brengen achten deze leden alleszins billijk. Sommige leden dringen aan op maatre gelen ter verlichting van de zware vaste lasten, waaronder de garnalenvisschers ge bukt gaan, gepaard met het verschaffen van de mogelijkheid om crediet te verkrijgen op gemakkelijker voorwaarden dan langs den weg der particuliere credietverstrekking mogelijk is. OOK SCHOUWBURGEN EN CONCERT ZALEN WILLEN VRIJ VAN PERSO- NEELE BELASTING. In verband met de plannen der regeering om bij de a.s. belastingherzieningen win kels, hotels, café's en restaurants te onthef fen van de personeele belasting, hebben de raad van bestuur en de directie van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage een rondschrijven gericht aan verschillende besturen en directies van schouwburgen en concertgebouwen hier te lande om eventueel te komen tot een ac tie, waarbij aan de regeering zal worden verzocht ook de schouwburgen en concert zalen voor ontheffing van de personeele belasting in aanmerking te doen komen. ONZE BOTER NAAR BELGIë. Deze maand 27500 kg. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de Belgische regeering voor invoer gedurende deze maand een globaal contingent van in totaal 100.000 kg. heeft vastgesteld. Het aandeel van Nederland bedraagt hierin 27A procent. De betreffende hoeveel heid moet uiterlijk 30 dezer in België wor den ingevoerd. GRATIS REIZEN VAN AMSTERDAM NAAR 'T GOOI. De wilde-busdienst Amsterdam— Hilversum v.v. rijdt Veer! Maan dagmorgen nog was het den exploi tant verboden gratis passagiers te vervoeren van Amsterdam naar Bus- sum en Hilversum gn omgekeerd, maar gistermiddag heeft hij een officieele toestemming hiervoor ge kregen. Maandagochtend nog, kwam de „Gooi-Ex- press" met haar gratis meerijdende passa giers niet verder dan de grens van de gemeente Amsterdam. Gistermiddag echter bracht zij haar passagiers van de Cein tuurbaan in Amsterdam naar het hartje van de forensenstad Hilversum Maar gratis, heelemaal gratis. Dat was de uitdrukkelijke voorwaarde waarop de procureur-generaal den exploitant toestond den dienst te her vatten. „Geen vergoeding, in welken vorm ook" zoo luidde de officieele tekst van de voorwaarde, die aan het verleenen van de vergunning werd verbonden. Ik ben Maandagmorgen zoo vertelde ons de eigenaar van de Gooi-Express direct naar den procureurgeneraal ge gaan en ik heb hem gevraagd op welken rechtsgrond het mij verboden was gratis passagiers te vervoeren. De procureur-gene raal heeft zich toen in verbinding gesteld met het departement, van Justitie en ook mijn rechtskundige adviseur is in Den Haag geweest. Het resultaat hiervan is geweest, dat de Minister heeft gezegd geen be zwaren te hebben tegen gratis ver voer, mits dan ook geen enkele ver goeding, in welken vorm ook, werd geaccepteerd. En onder deze voorwaarde mocht ik weer rijden. Ik heb die voorwaarde aange nomen en vanmiddag hebben twee bussen den uurdienst tusschen Amsterdam en Hilversum hervat. Onderweg worden de wagens geregeld aangehouden. Dan komen politie-ambtenaren in den wagen en wordt den passagiers gevraagd of ze zonder vergoeding meerijden. En wanneer allen de vraag bevestigend hebben beantwoord, worden de namen van twee passagiers genoteerd en mag de bus verder rijden. Tot zoover de exploitant van de Gooi- Express, -die den moed niet opgeeft en zeer optimistisch is ten aanzien van de verdere ontwikkeling van dezen strijd. En intusschen profiteert het publiek van deze gratis verbinding dankbaar. Reeds gistermiddag en gisteravond hoewel het gratis vervoer nog niet algemeen bekend kon zijn waren de bussen bijna steeds voor tweederde bezet. Op verhooging aangedrongen. Liever in eigen bedrijf dan in de werkverschaffing. Vele Tweede Kamerleden hebben er in het Voorloopig Verslag over de begrooting van het Landbouw crisisfonds bij den minister op aan gedrongen, krachtig te willen be vorderen, dat alle daarvoor in aan merking komende gemeentebestu ren hun medewerking verleenen bij de steunregeling voor kleine boe ren en tuinders. Vele leden uitten voorts met betrekking tot deze steunregeling de volgende wen- schen. In de eerste plaats zouden zij gaar ne zien, dat de toeslag voor gezinsleden werden verhoogd en uitgebreid. Vervolgens meenden zij, dat de gedeeltelijke aftrek van de ouderdomsrente van inwonende ouders moet worden beëindigd. En in de derde plaats zouden zij voor sommige stre ken de basisbedragen gewijzigd willen zien teneinde te voorkomen, dat kleine boeren, die in hun bedrijf behoorden te Wijven, naar de werkverschaffing worden gezonden Verscheidene leden gingen in hun wen- schen verder. Zij achtten de normen voor de steunregeling aan de kleine boeren en tuinders (f 9 per week en 15 cent voor elk inwonend gezinslid boven twee) aanmer kelijk te laag. vooral in den tuinbouw. Op verhooging hiervan drongen zij krachtig aan. De Tweede Kamer over de we reldtentoonstelling te New York Een rijkscentrale voor het ten- toonstfillingswezen voorgesteld. Hoewel de leden der Tweede Kamer mee- nen, dat Nederland op de wereldtentoonstel ling te New York niet mag ontbreken, mec- nen zij dat een bedrag van een millioen, voor deze deelname uitgetrokken, te hoog is. Eigenlijk is het zelfs U/2 millioen, want Nederlandsch Indië draagt ook een half millioen bij. Scherpe critiek wordt uitge oefend op de houding van den commissaris generaal der tentoonstelling. Men zal zich herinneren, dat onze minister van onderwijs aanbood te bemiddelen in een conflict tus schen de Nederlandsche kunstenaars en het tentoonstellingscomité, hetgeen botweg werd geweigerd. Van verschillende zijden werd gevraagd, wat de regeering denkt te doen om een her haling van het conflict te voorkomen. Som mige leden zouden gaarne vernemen, hoe de regeering denkt over de mogelijkheid, met medewerking van alle bij tentoonstel lingen betrokken groepen, een rijkscentrale voor tentoonstellingswezen in het leven te roepen. INSTANDHOUDING DEZER FOKKERIJ EEN NATIONAAL BELANG. Eenige Tweede Kamerleden vestigen in het Voorloopig Verslag over de be grooting van het Landbouwcrisis- fonds de aandacht van de regeering op de moeilijkheden, waarmee de schapenfokkerij op Texel te kampen heeft. Instandhouding van deze fok kerij is een nationaal belang, in het bijzonder met het oog op de bijzonde re raseigenschappen van het Texel sche schaap. &cAa&en Fine behoudt de leiding door een overwinning op Reshevski. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de tweede ronde van het A.V.R.O.-schaak- tournooi luiden: Keres—Botwinnik, AK. CapablancaAljechin afgebroken in bete ren stand voor Aljechin. ReshevskyFine 0—1. Euwe—Flohr 1—0. De stand luidt: 1. Fine 2 punten; 2. Euwe VA punt; 3. Keres 1 punt; 4. Aljechin en Capablanca, beiden A punt, plus 1 afgebroken partij; 6, 7 en 8. Flohr, Botwinnik en Reshevsky, ieder A p. Geen eenheid in het beleid. Scherpe afkeuring van het anti semietisme. Interpellatie-aan vrage over den wilden busstrijd. Alvorens de Tweede Kamer gistermiddag een aanvang maakte met de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting 1939 werd den heer Woudenberg (NSB) 't woord gegeven voor een interpellatie, aanvrage be treffende wilde autobusdiensten. De nationaal socialistische afge vaardigde merkt op, dat er ongerust heid is in den lande over de houding van den Minister van Justitie in de zaak Oss.... De voorzitter hamert, en heeft den heer van Woudenberg alleen het woord gegeven voor een interpella tie-aanvrage. De heer Woudenberg verzoekt, den Minister van Justitie te mogen inter- pelleeren in zake de wilde autobus diensten. Hierover zal bij den aan vang der Kamervergadering van he den worden beslist. Kabinet ongeschikt voor de eischen van het oogenblik. Be lieer Albarda (SD)opcnt de rij der sprekers bij ile algemeene beschouwingen. Spr. behandelt de positie van dit kabinet. Spr. acht dit even onge schikt als voorheen voor de eischen van het oogenblik. Spr. kan bezwaar lijk aannemen dat er overeenstem ming bestaat tusschen antirevoluti- onnaire en katholieke ministers. Hij oefent voorts critiek op den beken den brief der „negen mannen" Wat de belastingplannen betreft, een loon belasting van 2 pet. schijnt eenvou dig, maar is in werkelijkheid een ge duchte aantasting van het consump tieve vermogen des volks. c Het herstel van het arbeidsvet-mogen kan niet geschieden zonder medewerking van den staat. Er is geen eenheid in het regeeringsbe- leid, allerminst in de herstel-politiek. Bo vendien is de afstand tusschen woorden en daden zoo groot. Voorts moet er voor de werkloozen zooveel mogelijk werk worden gezocht in hun eigen bedrijf. Ook op de belastingplannen der regeering moet spr. critiek oefenen. De bezuiniging op onderwijs moet sterk worden verminderd, ook in het belang der onderwijzers. Voor de ouden van dagen be pleit spr. een zij het tijdelijke voorzie ning voor behoeftige ouderen. Er is een pro ces van moreele en geestelijke verwarring aan den gang. Spr. komt op tegen antisemie- tische uitingen en wenscht maatregelen daartegen. De regeering moet heengaan. De tweede spreker is de heer de Marchant et d'Ansembourg, die constateert, dat ons land aan den rand van den afgrond is ge weest. Hiervoor zijn Colijn en zijn politieke vrienden verantwoordelijk. Wat heeft Co lijn ter versterking onzer weermacht ge daan behoudens de laatste jaren? Met den Volkenbond moet gebroken worden. Nederland moet streven naar goede ver houdingen zoowel met Duitschland als En geland. Het moet een rechtsstaat zijn, ook jegens nat. soc. jeugdorganisaties. Tenzij er een omkeer komt in het landsbeleid, gaan we zeker een staatsbankroet tegemoet. Als het parlement deze regeering niet beduidt dat ze moet heengaan, verzuimt het zijn plicht jegens het volk. Vijf jaar lang heeft ze haar volkomen onmacht getoond. Groo- te kapitalen blijven onbelegd, omdat men geen vertrouwen heeft in het beleid der laatste jaren. De Nat.-socialisten strijden tegen het goud en vóór den mensch, al weten ze, hoe sterk het goud hier in ons land is. Voorts betoogt spr., dat juist in die landen het nationaal- socialisme heeft gezegevierd, waar er vroe ger een R. Kath. Staatspartij was, zooals Italië, Spanje, Duitschland, Oostenrijk. Nadat spr. nog gezegd heeft, dat de Jo- den zoo spoedig mogelijk een eij?en land moeten hebben, vraagt de Staatkundig Ge reformeerde afgevaardigde, de heer Ker sten. of de regeering er niet van overtuigd is, dat het met het finantieel beleid niet meer zoo kun doorgaan? Spr. is afkeerig \an de voorgestelde belastingverhoogingen. Spr. critiseert wederom het samengaan der anti-revolutionnairen met Rome. De heer Deckers (r.k.) is van meening, dat de financieele politiek der regeering vereenigbaar is met haar sociaal-economi sche politiek. Ten opzichte van de ontwik keling der conjunctuur is hij gematigd op timistisch. Wat de werkloosheidsbestrijding betreft, behoudt spr. zich een definitief oordeel over het plan-Westhoff voor en wees intusschen op het nut van gedecentraliseerde uitvoe ring. Hij dringt aan op snelle uitwerking der plannen inzake de jeugdwerkloosheid lot zijn wcnschen behooren verder o.m. ver mindering van het percentage der arbeids- contractantcn in overheidsdienst. Hij protesteerde scherp tegen het anti semietisme, dat hij on-christelijk, onmen- schelijk en on-nederlandsch noemde. De algemeene beschouwingen worden heden voortgezet. Vertrek Tan Aankomst t« Rang. 8 Nov. Bangkok 8 N0\ Tel Aviv 8 Nov Alex. 8 Nov (heenreis) lBasrah 8 Xov' lJodhp' 8 *°v. Bagdad 8 N0v. Napels 8 Nov Gier (heenreis) Ibis (terugreis) Emoe tow") l™»»-8 n»v- Nandoe (teri nigreis) |Band. 8 Nov. |Medan 8 Noy, SPANJF. Negentig personen gedood waar onder IS vrouwen en 8 hinde ren. De rechtsche Spaansche bladen be richten, dat gisteren bij het bombar dement van Cabra door de vlieg, tuigen der regeering negentig per sonen zijn gedood, waaronder 18 vrouwen, 8 kinderen, 10 soldaten en 52 burgers, alsmede twee gevange nen, 80 personen werden ernstig en 100 personen lichter gewond. Luchtaanval op F'alencia Vijf Savoia-toestellen hebben de haven wijk van Valencia gebombardeerd, Vier personen zijn om het leven gekomen en een dertigtal gewond. Het regeeringsoffensief aan de Rio Segre. De eerste faze van het offensief der re- geèringstroepen aan de Rio Segre is volko men geslaagd. Op verschillende plaatsen zijn de troepen de rivier overgetrokken. Zij zijn tien kilometer opgerukt over een front van 15 kilometer. Séros, Sóscs en Aytona zijn bezet, terwijl de weg Derida-Saragos- sa op twee plaatsen is doorgesneden. De aandacht van den vijand is van het Ebro- front afgeleid. Een ander bericht meldt, dat de opmarsch der rechtsche troepen aan de Ehro wordt voortgezet en sterke druk wordt uitgeoefend op de stellingen van de regeering. Protest tegen de heffingen op margarine, oliën en vetten. TE VEEL ZUIVELFABRIEKEN? Het gaat niet aan op de gebruikers van margarine, oliën en vetten voor een groot gedeelte behoorende tot het minst draag krachtige gedeelte der bevolking zware lasten te leggen, ten einde de verliezen, ge leden op den export van boter, goed te ma ken, aldus sommige leden der Tweede Kamer in een nota over de begrooting van het Land bouwcrisisfonds. Deze export zal sterk moeten worden be perkt. Mocht dat niet mogelijk zijn, dan moeten de verliezen gedragen worden door de ge- heele bevolking en niet voornamelijk dooi de minst draagkrachtigen. Andere leden merken naar aanleiding van dit betoog op, dat, al is de toestand op dit gebied zeker onbevredigend, de boterexport niet zonder groote nadeelen zou -kunnen wor den beperkt. Weer andere leden zouden nog liever de geheele margarine-productie, die bovenma tige winsten oplevert, stopgezet zien. Het ar gument, daartegen dikwijls aangevoerd, dat de margarine-industrie werkgelegenheid schept, slaan zij niet hoog aan. Hiertegen wordt aangevoerd, dat stopzet ting van de margarinefabricage voor den landbouw geen voordeel zou opleveren. Ook de belangen van Nederlandsch-Indië dat immers grondstoffen voor de margarine fabricage levert, zouden door stopzetting daarvan geschaad worden. Concerns en kleine fabrieken. Sommige leden verzoeken de regcering haar invloed te willen aanwenden, opdat aan de huns inziens bevoorrechte positie van het Uni-Lever-concern in de margarinecon ventie een einde kome en er medV bestaans mogelijkheid ontsta voor de kleinere zelf standige bedrijven. De fabrieken, die in de afgeloopcn jaren hun quotum aan de Uni- Lever hebben verkocht, behooren naar de meening van deze leden hun vroeger produc tie niet blijvend in de conventie te kunnen doen gelden. I Te veel zuivelfabrieken? Een aantal leden brengt de vraag lef sprake, of de zuivelindustrie in ons land wel voldoende rationeel wordt uitgeoefend. Zij meenen, dat het aantal zuivelfabrieken veel te groot is. Over het bezoek van den Kon]]}9 en Koningin van Engeland, In antwoord op desbetreffende vragen en in afwachting van de aankondiging in tioonrede heeft het bureau van Roosevelt gisterochtend vroeg de volgende verklaring gepubliceerd: „De President is zeer verheugd te welen, dat de Koning en Koningin van Engels'1' zijn uitnoodiging om in den a.s. zomer een bezoek aan de Vcreenigde Staten te bren gen, hopen te kunnen aannemen. Hoeve geen definitieve plannen zijn gemaal* verwacht men dat het Koningspaar vier o vijf dagen in dit land zullen kunnen blij ven".

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2