Hitïer en Mussolini zijn groote mennen De voorgestelde belasting verlaging in Noord-Holland De leerlingenschaal Het P.E.N. en de gemeenten „Ontmugging" in Noord-Holland Vertrokken personen K L M-nieuws 100ste vlucht België-Congo V*V* Scheepvaartberichten C Britsche koning opent het parlement n») In het vorig-», is aangetoond, dr.t de verdee- ling der leerlingen van écn schoei over de verschillende klassen gr» Dte moeilijkheden meeb engt, als er niet voor iedere klas een onderwijzer beschikbaar is. En Ia"S' nie- alle schol» hebber, evenveel leerki achten als leerjaren of klassen Dit na tuurlijk weer tengevolge van de getallen in de leerlingenschaal. Kleine scholen hebben die moeilijkheid altijd. Dat er ook vaak „groote" klassen ontstaan, ja te gioote klassen zijn, is algemeen bekend. Een overzicht van de aantallen dezer scholen met de juiste cijfers van de aantallen leerlin gen per klas, zooals dit heden nog bestaat, zou ontstellend werken. Het zou echter een dor cijfer-overzicht worden. Daarom maar een paar algemeenheden: Een klasbezetting tot 36 leerlingen eischt van de leerkracht reeds alle inspanning en groote zorg. Lijkt dit getal van 36 U te klein, welnu, dan hoogstens 40 per klas. Maar er zijn zeer veel klassen met grootere bezetting waar- bij de aantallen leerlingen per klas oploopen tot... i0. Stel U voor: klassen met 48, 50 56 60, 64 en 70 leerlingen en daar is dan één' zegge een leerkracht voor. Zulks is geen uit zondering, want ga het in eigen omgeving maar na. Dit komt voor op middengroote en zeer groote scholen. Wat moet er van dat onderwijs terecht ko men Wat moet er in die gevallen van de opvoe ding terecht komen Op scholen met uitgesproken cachet, op z.g. standenscholen zorgen de ouders wel dat het aantal leerlingen per leerkracht niet grooter is dan b.v. ten hoogste 24. Dan worden daar extra leerkrachten aangesteld en betaald. Maar gemeentebesturen en schoolbesturen kunnen dat bij „zware" klasbezetting niet doen en al zouden ze het kunnen, dan wordt het aanstellen van boventallige onderwijzers belet door hooger hand. Ouders, de te hooge aantallen van de be staande leerlingenschaal zijn er de schuld van, dat deze toestanden bestaan bij het onderwijs. Daarom is de verbetering van de leerlingen schaal ook Uw zaak en ligt het op den weg der Ouders om hierbij te helpen. Het is zoo erg gesteld, dat de actie der onderwijzersorganisaties als goed en nuttig en noodzakelijk erkend is door tal van gemeente besturen, schoolbesturen van alle richtingen en vooraanstaande personen bij middelbaar en hooger onderwijs. Honderden en honderden van alle richtingen steunden de verzonden adressen aan de Regeering. Maar het is ook de zaak der Ouders om niet werkloos te blijven toezien. Gij moet de toe standen op de scholen weten en dan overal, waar dit effect kan hebben, zelf blijven aan dringen op verbetering. Het is niet enkel iets van de onderwijzers. Zij zijn niet bang om hard te werken, maar het moet redelijk blijven en sinds lang is het onre delijk en moet er helaas wel naar buiten over geschreven en gesproken worden. Het is veel erger, dan men denkt of weet. Hoe komt het dan, dat er op de scholen nog zooveel van terecht komt? Omdat er in Nederland ruim 4500 volwaar dige onderwijzers (essen) zijn, die boven de door de wet vereischte getallen in de school arbeiden, niet door de Regeering betaald, ner gens „vol" worden gesalariëerd, maar die voor een schijntje, zelfs grootendeels geheel voor niets, volslagen zelfstandig werken in een eigen klas en zoo het onderwijs redden. Dat zijn de z.g. kweekelingen met akte. Dat zijn geen aankomende jongeren, die zoo'n beetje praktijk opdoen in de school en nog moeten geëxamineerd worden. Neen, dat zijn echte akte-bezitters, die door de zware crisis tijden behooren tot het groote leger van de 15000 werklooze onderwijzers en die nu „op hoop van eenige kans... ooit (nooit?)" 4500 piaatsen in de scholen bezetten, omdat feitelijk die plaatsen bezet moesten zijn door maatre gelen van de Regeering. Die veel gesmade kweekelingen met akte redden en behoeden het onderwijs in Neder land voor totaal verval. Hulde aan die jongere generatie! Vvaarem doet de Regeering dan zelf niets ter verbetering? In een slotartikel hierover nader. Het eerste artikel is opgenomen in ons Ilr. van Zaterdag. Maria Catharina Bontes, naar Voorschoten, huize „Bijdorp". W. G. van Grunderbeek, sergt.-hofmeester, en gezin, naar Amsterdam, le Weteringdw. straat 44a. J. W. Thijssen, sergt.-maj., en gezin, naar Velsen, IJmuiden, D. Hartogdw.straat 16. Anke Louisa Stobbe, onderwijzeres, naar Barsingerhorn, Dorpstraat. A. Delfos, inf. le kl. K. N.-I. leger, en echt- gen., naar Batavia (N.-I.). J. J. van Rooijen, bootsman K. M., en gezin, naar Soerabaja (N.-I.). L. G. Trap, vakwerkman P.T.T., naar Hoorn, Achterstraat 12. J. N. de Boer, kanl.bed., naar Haar em, Van Zaanenst' aat 35. C. Gorter, werktuigkundige, en gezin, naar Batavia (N.-I.). G. J. de Klerk, fourier le kl.. en gezin, naar 's-Gravenhage, Nunspeetlaan 469. H. Moses, radio-tel. Radio Holland, naar Amsterdam, Nw. Dammerdijk 541. J. O. Peterson, H.d.1. Vrmd. zendeling, naar Rotterdam, Goudschesingel 11b. S. J. Rozemond, fourier, naar 's-Gravenhage, Frederikkazerne. H. J. P. Sigon, sergt.-korp., en gezin, naar Vlaardinger Ambacht, Sportlaan 93. J. A. Zoetelief en echtgen., naar Alkmaar, Emmastraat 12. Maria Wilhelmina Keus, dienstbode, naar 's-Gravenhage, Scheveningen. Maaswijkstr. 8b. C. H. Koopal—de Jonge en kinderen, naar Leeuwarden, Pijpenbakkersteeg. M. G. Krisman—Blommers, en kinderen, naar Zwyndrecht, Julianastraat 15- Wed. T. NieuwkampGroot, naar Ko dam, Zwijndrechtschestraat 16. J. Rotgans, landarbeider, en gezin, Zijpe, Burgerbrug, Groote Sloot. Hclena Piskorski, dienstbode, naar Hilversum, Boomberglaan 11. - w J. A. van Vlijmen, luit. ter zee 2 echtgen., naar Amsterdam. Wodanstraat 4. J. Vrije, bankbed. Middenstands Bank, naar Delft, Laan van Ovewest 66. Maria Reeders, huishoudster, naar IJmuiden, Kalverstraat 99. «/„t+en- Trijntje Gorter, naar Amsterdam, Wy hachstraat 34^. G. Krap, bakker, naar Oterleek. D. Jacoba van Laar, dienstbode, naar H karspel, Dirkshorn. L. H. Wouw, sergt.-monteur, en echtgen., naar Schiedam, Vlaardingerdijk 223. M. A. Nijpjesvan Wijk, naar Soerabaja. I. E. PorsiusBuschmann, naar Helmond, Parallelweg 93. J. A. Loomans, naar Amsterdam, Azalea straat 62huis. Mettje Visscher, dienstbode, naar Amster dam, Bredeweg 32. Wed. C. van der BenGovers, naar Deven ter, Twelloscheweg 1. S. M. C. van TwiskBlansjaar, naar Velsen, Wijkerstraatweg 2. Maria Albertine van Gessel, naar Amster dam, v. Baerlestraat 164». J. de Kort en echtgen., naar Haarlem-N., Vondelweg 478. I. van RozelaarSchochow, en kind, naar Duisburg-Hamborn, Körnerstrasse 123. Hermana van Rugge. naar Amsterdam v. Baerlestraat 164». D. Snoeck, korp.-torp., en gezin, naar Heer (L.), Dampstraat 30. J. D. van der Blom en echtgen., naar Heiloo. Hollegew 127. J. J. van Dijk, koopman, naar Winkel, A 178. J. M. Kooreman, adj.-ond.off art., en echt gen., naar 's-Gravenhage, Stuivesantplein 8. M. Jacobs, matroos le kl., en echtgen., naar Nijmegen, Rijnstraat 39. J. C. Hemelrijk en echtgen., naar Leiden Papengracht 12. M. VerbruggeKrijnen en kind, naar Texel, De Cocksdorp 54. L. C. RiedemanKoningstein, naar Amers foort, Franklinstraat 35. J. Seller, mach.bankw. R.W., Amsterdam. Rustenburgstraat 330. H. Riedeman, kruidenier, naar Amersfoort, Franklinstraat 35. E. Lastdrager, electricien, naar Schagen, Landbouwstraat 92. Aaltje Elisabeth Dijkshoorn, winkeljuffrouw, naar Bloemendaal, Kennemerweg 2. Voor Philatelisten, Op 20 November 1938 zal de 100ste vlucht plaatsvinden van België naar Congo in een geregelden dienst, welke door de postvliegtui gen van de Belgische Luchtvaartmaatschappij Sabena wordt onderhouden. Ter gelegenheid hiervan zal genoemde maatschappij een zeker aantal herdenkings enveloppen uitgeven, speciaal ten behoeve van postzegelverzamelaars op luchtvaartge bied. Deze enveloppen zullen worden verstuurd met het vliegtuig, dat op 20 November a.s. uit Brussel naar Belgisch Congo vertrekt, op den 23 sten November te Leopoldville, resp. Stanleyville en den 24sten te Port Elisbeth aankomt. Op de terugreis worden deze enveloppen medegenomen door het toestel dat de 100ste vlucht maakt in de richting Zuid-Noord; dit vliegtuig vertrekt op 25 Nov a.s. van Port Elisabeth om via Leopoldsville en Stanleyville welke luchthavens het den 26sten November aandoet op 29 November d.a.v. te Brussel aan te komen. Teneinde de Hollandsche philatelisten in de gelegenheid te stellen, deze speciale enveloppe aan hun verzameling toe te voegen, heeft de Luchtpost-Afdeeling der Sabena zich bereid verklaard voor de frankeering en de verzen ding daarvan met bedoelden dienst, zoowel heen als terug, zorg te dragen en wel naar verkie zing via een der volgende luchthavens: Libenge Coquilhatville Leopoldville Bumba Stanleyville Findu Port Flisabeth De Belgische Postadministratie en die in de Congo zullen bovendien deze enveloppen van een speciaal stempel doen voorzien, het welk verschillend zal zijn voor elk der boven genoemde 7 luchthavens. Het spreekt vanzelf, dat de enveloppen hierdoor voor den verza melaar een groote waarde zullen verkrijgen. Inteekening kan geschieden door storting bij de „Sabena", 145, Rue Royale, Brussel, van het bedrag ad. Belgas 2.55 per enveloppe, het zij door overschrijving oj haar rekening „Cheques Postaux No. 111.623" of door mid del van een buitenlandschen postwissel. Op de souche of in een begeleidend schrijven aan de „Sabena" dient men duidelijk te vermelden: 1. den naam en het adres 2. het gewenschte aantal enveloppen 3. den naam van de luchthaven (s) in de Congo. Belangrijk: Wij vestigen speciaal de aandacht op het feit, dat na 13 November a.s. geen opdrach ten meer worden aangenomen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Enggano, 8 Nov. te Antwerpen. Moena, 8 Nov. te Londen. Poelau Bras, 8 Nov. v. Colombo. Soemba, 6 Nov. v. Batavia. KON. NED. STOOMBOOT 3LVATSCHAPPIJ Ajax, 8 Nov. te Kopenhagen. Baralt, 5 Nov. v. Curagao. Ceres, pass. 7 Nov. Lizard. Columbia, 7 Nov. v. Curagao. Euterpe, 8 Nov., te Bordeaux. Fauna, 7 Nov. te Verakini. Flora, 7 Nov. te New York. Hercules, 7 Nov. te Lissabon. Iris, pass. 8 Nov. B'koog. Mars. 7 Nov. v. Oran. Nereus, 7 Nov. te Gothenburg. Perseus, 8 Nov. te Gdynia. Pluto. 8 Nov. te Amsterdam. Saturnus, pass. 8 Nov. Ouessant. Simon Bolivar. 8 Nov. te An-sterdam. Socrates. pass. 8 Nov. Gibraltar. Stuyvesant, 6 Nov., v. Curagao. Triton,, pass. 7 Nov. Gibraltar. UIvsses. 8 Nov. v. Alexandrië. Van Rensselaer, 7 Nov., Azoren gepass. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Cremer, 6 Nov. te Penang. Japara. 6 Nov. v. Port Natal. Nieuw Zeeland, 7 Nov. te Melbourne. Ruys. 5 Nov. v. Mombassa. Tasman. 5 Nov. te Batavia. Tegelberg, 7 Nov. te Manilla. Van Spilbergen, 7 Nov. te Belawan. DICTATOREN ZIJN NIET ZOO SLECHT ALS ZE WORDEN AF GESCHILDERD, ZEGGEN DE BRITSCHE CONSERVATIEVEN. EEN NIETSZEGGENDE TROON REDE. VERKLAART DE OPPO SITIE. De rede, waarmede de Engelsche Koning gisteren het parlement heeft geopend, gaf den arbeidersafgevaar digde Attlee aanleiding op te mer ken, dat deze rede gekenmerkt werd door volledige afwezigheid van ieder inzicht in den ernst van den toestand, Attlee vond dat Engeland momenteel beschikt over een „vermoeid minis terie, dat geen leiding kan geven". De conservatieven daarentegen pre zen het beleid der regeering. Zij za gen dictatoren niet zoo slecht als zij worden afgeschilderd. Zij stelden Duitschland als voorbeeld van wat men door werk en trouw kan herei ken. Musolini en Hitier zagen zij als groote mannen en zij prezen de discrete houding der Duitsche pers bij het aftreden van Koning Edward VII, welke houding sterk afstak bij die der Amerikaansche en andere bladen. De troonrede. Na zijn vreugde te hebben uitgesproken over de totstandkoming van het Britsch- Italiaansche verdrag en de komst van den Koning van Roemenië en na het voorschot van 10 tnillioen aan Tsjecho-Slowakije be sproken te hebben, behandelde de Koning de defensieplannen. Ofschoon de uitrusting en uitbreiding van defensiekrachten snelle vorderingen maken, zeide hij, .heeft de crisis, welke wij meege maakt hebben, aangetoond, dat bepaalde tekortkomingen in onze voorbereidingen voor de militaire en burgerlijke verdediging nog verholpen moeten worden. Mijn minis ters hebben deze kwesties in het licht der ervaring bestudeerd en zij zullen te zijner tijd maatregelen nemen om de voorberei dingen, waaraan gewerkt wordt, te versnel len en aan te vullen. Het vraagstuk van de verdediging der burgerbevolking, o.a. dat van een doeltreffend gebruik van de hulpbron nen des lands voor een nationalen vrijwil- ligersdienst, zal in de toekomst de onver deelde aandacht van den lord-geheimzegel- bewaarder hebben b De Koning bespreekt dan neg verscheidene vraagstukken van binnenlandsch belang, welke wettelijk geregeld zullen worden, en besluit: Ik bid, dat met den zegen van den Almachtigen God het resultaat van uw be- KON. HOuL. LLOYD. Montferland, 6 Nov. v. Rio Janeiro. Waterland, 7 Nov. te Rio Janeiro. HOLLAND—AMKRIRA LI,IN. Damsterdijk, 6 Nov. te San Francisco. Edam, 8 Nov. te Rotterdam. Lochgoil, 6 Nov. v. Kingston. Lochkatrine, 6 Nov. v. Cristobal. Veendam, 9 Nov. te Rotterdam verwacht. VMendam, pass. 6 Nov. Lizard. HOLLAND—WEST-.AFRIKA LIJN. Jaarstroom, pass. 7 Nov. La Coubre. Patrocles, 7 Nov. v. Colombo. JAVA—NEW-VORK-LIJN. City of Athens, 6 Nov. te Batavia. Ko'- Radja 7 Nov. v. Belawan. Prometheus, 7 Nov. te New York. Rhexenor, 7 Nov. te Penang. TiJilmbar, 7 Nov. v. New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, 8 Nov. te Rotterdam. Dempo, 8 Nov. te Singapore. Indrapoera, 7 Nov. v. Lissabon. Kertosono, pass. 8. Nov. Finisterre. Kota Baroe, pass. 7 Nov. Perim. Soekaboemi, pass. 7 Nov. Perim. Tanapoeli, 8 Nov. v. Port Said. Tosari, 8 Nov. v. Port Said. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca, 7 Nov. te Montevideo. Aludra, 6 Nov. v. Montevideo. Alwaki, 7 Nov. v. Hamburg. STOOMVAART ML» OCEAAN. Aeneas, 8 Nov. v. Rotterdam. Antenor, 8 Nov. v. Kobe. L'.ertes, 2 Nov. v. Port Said. Memnon, 6 November te Singapore. Patrocles, 7 Nov. v. Colombo. Polyphemus, 7 Nov. nabij Land's End. Sarpedon, pass. 6 Nov. Lizard. Tiradentes, 5 Nov. te Norfolk. EMZETCO LIJN. Jonge Elisabeth, pass. 7 Nov. Leixoes. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Bengkalis, 7 ov. v. Zamboangor. Hoegh Silverstar, 7 Nov. te Bombay. Kadoer8, 5 Nov. v. Singapore. Silverbelle, 7 Nov. v. Colombo. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjibadak, 6 Nov. te Hongkong. Tjileboet, 6 Nov. te Batavia. Tjinegara, 6 Nov. te Shanghai. Tjisalak, 6 Nov. te Shanghai. Tjibesar, 5 Nov. v. Yokohama. VEREENIGDE NED SCHEEPVAART MIJ (Holland—Afrika Ljjn). Heemskerk. 7 Nov. te L. Mar es, (HollandOost-Azië Ljjn) Grootekerk. 7 Nov. te Suez. Meerkerk, 7 Nov. te Manilla. (HollandAustralië Ljjn), Almkerk, 8 Nov. te Navalahki. leid het geluk en het welzijn van mijn volk en den wereldvrede moge bevorderen. Geen opbouwend program. Nietszeggend vond de arbeidersafgevaar digde Attlee de troonrede, waarin hij elk opbouwend program zeide te missen. Na er vervolgens op gewezen te hebben, dat Halifax in het Hoogerhuis kort geleden verklaard heeft, dat de inmenging in Spanje te wijten is aan het besluit van Mussolini, dat Franco moet winnen welke verwijzing door de oppositie met toejuichingen begroet werd merkte Attlee op, dat dit een op merkelijk commentaar was op het vertrou wen der regeering in de niet-inmenging Voorts merkte hij op, dat de geestdrift voor den Volkenbond, die aan den dag was getre den in de sluitingsrede, in de beide laatste dagen geheel vervluchtigd was. Chamberlain antwoordt. In zijn antwoord aan Attlee zeide Cham berlain, dat hij niet telkens dezelfde onder werpen als Britsch—Italiaansch verdrag e.a. wilde bespreken. Chamberlain weidde uit over het a.s. Koninklijk bezoek aan Canada, en kondigde aan, dat heden het rapport van de Palestijnsche deelingscommissie gepubli ceerd zal worden, tezamen met een verkla ring der regeering. Chamberlain keurde het af, dat telkens zooveel critiek wordt uitgeoefend op de de fensie, ook andere landen hebben gebreken in hun militair systeem! Chamberlain besprak vervolgens de soci ale diensten en zeide, dat het niet mogelijk is, tegelijkertijd over te gaan tot een reus achtig wapeningsprogram, welks kosten nog niet geschat kunnen worden en tot groote sociale verbeteringen, die op de belastinghe talers een ondragelijken last zouden leggen. Niet echter zal de regeering het mes in de bestaande sociale voorzieningen zetten. Chamberlain hield zich vervolgens bezig met de beschrijving, welke Attlee van de regeering had gegeven. „Een vermoeid mi nisterie, dat geen leiding kan geven." Hij zeide: „In elk geval hoop ik, dat de komende zitting belangrijk voor do leden en vrucht baar voor het land zal zijn." Na de liberalen spraken de conservatieven. Het waren opmerkelijke woorden, die zij be zigden. De conservatief Boothby betreurde het, dat men wel eens op het Duitsche volk af geeft of het kleineert. „Ik durf tot Green- wood te zeggen, aldus Boothby, dat het naar mijn meening niet het oogenblik is om over Hitier te spreken, zooals hij onlangs gedaan heeft. Hoewel het gemakkelijk is te spreken over concentratiekampen en vaststaande wreed lieden, hebben de Duitschers ons gedurende de laatste vijf jaar een voorbeeld gegeven, van wat men door vertrouwen en werk kan bereiken, dat sommigen onzer wel ter harte konden nemen." De conservatieve afgevaardigde, Macquis- ten, geloofde niet, dat de dictatoren zoo slecht zijn als ze worden afgeschilderd. Het is een groote fout, zoo zeide hij, dat hate lijke opmerkingen worden gemaakt over twee zoo groote mannen als Mussolini en Hitier. In den tijd van 's konings abdicatie heeft de Duitsche pers een zeer beheerschte houding aangenomen, die zeer gunstig af stak bij die der Amerikaansche pers en van de pers in zekere koloniën. De Duitsche pers is toen „gentlemenlike" opgetreden. Het is verkeerd een gevoel van wrok te veroorza ken. De toestand waarin de onroc rende goederen thans verkeeren, maken vermindering der daar op drukkende lasten noodza kelijk. De door Ged. Staten van N.-Holland aan de Staten voorgestelde verlaging van het aantal opcenten op de inkomsten- en ver mogensbelasting en de belastingen op ge bouwde en ongebouwde eigendommen heeft aldus het Hsb.. in de afdceiingen der Staten aanleiding gegeven tot de opmerking van enkele leden, dat zij liever continuiteit met betrekking tot de geheele oj>centenheffing gehandhaafd wenschten te zien. Door andere leden werd herinnerd, dat de continuiteit reeds sinds vele jaren be stendigd is bij de grondbelasting, daar steeds op het gebouwd en ongebouwd 20 opcen ten geheven werden. De opcentenheffing met betrekking tot de vermogens- en inkomsten belasting. die vroeger aanmerkelijk lager was, is echter in de latere jaren belangrijk omhoog gegaan en ten slotte ook op 20 ge bracht, zoodat indien voor belastingverla ging termen aanwezig blijken, het deze be lastingen zijn. waarvoor verlaging der op centen meer bij uitsluiting in aanmerking had dienen te komen. Deze leden hadden dan ook de verlaging tot bedoelde twee be lastingen beperkt willen zien. Andere leden gaven te kennen, dat de toe stand, waarin het bezit van land, en in het algemeen dat van onroerende goederen te genwoordig verkeert, van dien aard is, dat op alle denkbare wijzen naar vermindering van daarop rustende lasten behoort te wor den gestreefd. Een der leden was van oordeel, dat de door Ged. Staten voorgestelde belastingverlaging van alle zijden warme instemming had be- hooren te vinden, al was het alleen hierom, dat daarmede de ring der voortdurende be lastingverzwaring werd doorbroken. De op geworpen vraag, of het bedrag van de ver mindering, groot f 400.000 niet beter op an dere wijze had kunnen worden besteed, moest z.i. beslist ontkennend worden beant woord. De vraag wat deze verlaging precies voor elk inkomen beteekent, heeft innerlijk geen waarde. Verschillende leden waren van oordeel, dat de begrootingspositie voldoende ruimte biedt enkele subsidies te herstellen. Een herstel tot 100 zou slechts een he- drag van rond f 80.000 vergen, terwijl de op brengst van een halven opcent f 110.000 zou bedragen. De werkloosheidsbestrijding. Van verschillende zijden werd waardee ring uitgesproken voor wat de Provincie doet ter bestrijding van de werkloosheid. De be- grootingspost en het ontginningsfonds wij- Zen tezamen een bedrag van f 900.000 voor dit doel aan, hetgeen belangrijk meer is dan in andere provincies. Wordt de outillage der bedrij ven door overdracht aan de pro vincie slechter? In de afdeelingen der Prov. Staten van Noordholland is hij de bespreking der be grooting van het P.E.N. door één der leden gevraagd, of Ged. Staten overtuigd zijn, dat het P.E.N. na overneming van gemeentelij ke distributiebedrijven dezelfde zorg aan de outillage van het bedrijf zal besteden als voorheen geschiedde. Twijfel dienaangaande was bij dit lid gewekt door de omstandigheid, dat in een gemeente aan den Lan- gendijk volgens het oordeel der be trokkenen de toestand van lijnen e.d. na de overneming door het P.E.N. slechter was geworden. Dit werd toegeschreven aan gebrek aan vol doende personeel. Door een der leden werd, aldus het Hsbl., gewezen op de neijzing, die bij sommige ge meentebesturen blijkt te bestaan, om als maatregel van bezuiniging in het vervolg het electrisch licht door gas te vervangen. Hij meende de vrees te moeten koesteren, dat ook de tegenwoordige tarieven voor electrische straatverlichting nog te hoog zijn, en zou gaarne vernemen, of het niet goed zou zijn tot nieuwe verlaging dezer tarieven over te gaan. Een ander lid gaf als zijn meening te kennen, dat bij de overneming van gemeen telijke bedrijven niet allereerst met de be langen der afnemers rekening pleegt te worden gehouden. Verzoeting polderwater tot be strijding der malaria noodzake lijk. De commissie voor de bestrijding van de malaria door de bevolking in Noord-Holland heeft zich tot Ged. Staten gewend met het verzoek haar voor 1938 wederom een vast provinciaal subsidie van f3000.uit te kee- ren. Ged. Staten stellen echter, naar het Hdbld. meldt, voor, genoemde commissie voortaan jaarlijks een subsidie uit te keeren van ten hoogste f 4000.in verhand met het groote belang van de malaria-bestrijding voor onze bevolking. Onderzoekingen van prof. Swellergrebel hebben uitgewezen, dat er vele personen zijn, die zich volmaakt gezond gevoelen, doch niettemin parasieten in het bloed herbergen. Voor de herkenning van deze bronnen van infectie is milt- en bloedonderzoek op groote schaal het eenige middel. „Voortzetting van de „ontmugging" is nood zakelijk, terwijl de commissie voorts haar aandacht wijdt aan het vraagstuk van een mogelijk verzoetingsproees van het Noord- Hollandsche polderwater, in verband met het feit, dat de malaria-overbrengende mug zich alleen kan ontwikkelen in het water, dat een chloorgehalte heeft van meer dan 500 mgr. per liter. PURMERF.ND, 8 Nov. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 16 par tijen, wegende 39.000 Kg., handel matig, hoogste prijs 24.8 stai>els kleine Boeren kaas 24—, 2 stapels volvette 28.—, 403 Kg. bojer 1.551.59 per kilo. Runderen, totaal 665 stuks: 315 vette koeien 6469 ct. per kilo, sfug, 235 gelde koeien f 115175 per stuk, stug; 95 melkkoeien f 180260 per stuk, matig; 20 stieren 28—52 ct. per kilo, stug; 16 paarden f 60143 per stuk, stug; 85 vette kalveren 2852 ct. per kilo, sfug; 302 nuchtere kalveren: voor de slacht f7— 12, voor de fok f 11IS per stuk, stug; 293 vette varkens voor de slacht 50—52 ct. per kilo, matig; 65 magere varkens f 22 32 per stuk, matig; 300 biggen f 13—19 per sluk 1459 schapen f 1726 per stuk, ma tig; 70_bokken f 214 per stuk, matig; kip eieren 5.255.73, eendeicren 2.90, N.-H. blau wen 0.951.60, oude kippen en hanen 37% 54 ct. per kilo, konijnen 0.301.75 per stuk, eenden 20—60 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar, 470 ganzen 2.203 per stuk, 13 zwanen 2.50 per stuk, jonge hanen 0.40 0.50. Coöp. Centrale Eierveiling. Aanvoer: 90.000 eendeieren 2.85—2.90, 60.000 kipeieren: 65—66 Kg. 5.30—5.50, 63—6i Kg. 5.20—5.40 60—62 kg. 4.85—5.30 58—59 kg. 4.70—5, 55—57 Kg. 4.25—4.40, 53—55 Kg. 3.80 —4.30, 50—52 Kg. 3.50—3.70, 45—49 Kg. 3.15 3.50. BROEK OP LANGENDT.TK. 9 Nov. Aanvoer: 15600 Kg. uien 3.10—3.50. drielin gen 2.603.10. crove 33..30. gele nep 5.70 -6.30. stek 0.601.50. 5200 Kg. peen 1.90 2.5, kl. peen 1.20 kg. sniiboonen 27. 3900 kg. kroten 1.20—1.90; 15500 kg. roo- de kool 1.70—2.60; 2S00 kg. witte kool 90; 6000 kg. gele kool 11.40; 9150 kg d. witte kool 90—1.50: 10 kg. bloemkool 4.70 18300 kg. andijvie 1.401.50 NOORDSO.H ARWOUDE. 9 Nov. Aanvoer: 1000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 1.80. r. duken 1.40, 2000 Kg. uien 3.20, drielingen 2.90—3.10. grove 2.90, gele nep 6.10, 4600 Kg. peen 1.602, kleine peen 60—70 ct. 900 kg. kroten 0.S01.80; 8800 kg. roodo kool 1.30—1.80; 275 kg. groene kool 170- 54300 kg. witte kool 90: 17200 kg. d. witt: kool 901.30; 2000 kg. andijvie.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3