Wij lazen voor U j VERBODEN i ^rv%h,£G^ EN 01 ITTiiO De Spoorwegen reorganiseeren Radioprogramma j door j edgar ricl burroughs - Uit de Pers van heden Ongeluk met stofzuiger UIT ONZE. OOST Het onderzoek van Nieuw Guinea Luchtdienst Amsterdam Manchester wordt stopgezet Rijksambtenaar knoeide met declaraties Een dure rit Uoetdmt Het Bondselftal tegen Rotterdam F e u I lleton maurice walsh No. 27. Onmiddellijk draaide Helen zich om en kroop onder de achterwand door. Stil bleef ze staan en wachtte tot een oer bewakers zich om draaide, waarna ze het bos insloop. Thome was verwonderd en boos, toen hij zag dat Helen verdwenen was. Hij vermoedde, dat ze een bezoek van hem verwachtte en dat ze zich nu ergens in het kamp verborgen had, maar het kwam niet tij he mop, dat ze de gevaren van de junglenacht zou durven trot seren. Helen liep door de duisternis. De maan klom hoog aan de hemel en ze verhaastte haar schreden. Als door een wonder ontkwam ze aan de wilde dieren en bij het aanbreken van de dag bevond ze zich op een grote open vlakte. Haar spieren waren vermoeid, maar ze strompelde voort. Vlak bij haar waren drie kanibalen op jacht, waarvan één haar plotseling zag. „Een blanke vrouw,,' riep Chemungo uit, .laten we haar gevangen ne. men." Geluidloos kropen de krijgers door het lange gras, totdat ze dicht genoeg bij waren, waarna ze op de arme Helen toesprongen! HET „ROOMSCH-ROODE SPOOK". In een beschouwing over de memorie van antwoord, waarmee de regeering het poli tieke debat, dat gisteren in de Tweede Ka mer plaats had, heeft ingeleid, komt het Volk (S.D.A.P.) tot de conclusie, dat de re geering zich aan een onmogelijke taak zet, althans indien zij haar taak aanvat op de wijze, zooals in de memorie, uiteengezet. Het Volk motiveert zijn sombere conclu sie aldus: Dat het huidig kabinet gemis aan eens gezindheid vertoont, geeft de memorie „in zeker opzicht" toe. Het verweer, dat zij hier tegen aanvoert, is, zeer zwak. Immers, het komt op niet anders neer dan de nogal na re vraag: „weet Gij een betere combinatie?" Of om het in de stijl der regeering te zeg gen: „welke combinatie blijft er dan prac- tisch over, buiten die eene, waarop van één zijde de hoop gevestigd wordt en van de andere zijde met het doove oor geluis- terd wordt?" Men proeft in de woordkeuze de staats manswijsheid van dr. Colijn. Wij willen er slechts dit van zeggen. De sociaal-democratie staat niet te dringen om, in vereeniging met de katholieken, mogelijkerwijs aange vuld met derden, tot het regeerkasteel te worden toegelaten. Geen enkele politieke partij, die haar zinnen bijeen heeft, zal zich gebrand toonen de trieste erfenis van ruim een half dozijn jaren aanpassingspoli tiek te aanvaarden. Toch zijn wij bereid de social-eco- nomische inzichten, die wij bij voort during tegenover de Coliniaansche politiek hebben verdedigd, in prac- tijk te brengen, indien ons in een hiervoor geëigende combinatie de kans wordt geboden. Zoo is de posi tie en het is voor ons geheele volk een ware jammer, dat de innerlijke tweestrijd in de roomsch-katholieke staatspartij, nog steeds de vorming belet van een nieuwe, actieve re- geeringscombinatie, waaraan de behoefte te duidelijker wordt gede monstreerd door het nauwelijks ver holen leedvermaak, waarmede dr. Colijn, ter bemanteling van de zwakheid der door hem geleide ploeg, het roomsch-roode spook over den achtergrond van het politiek tooneel doet huppelen. HEUSCH SLUITENDE GEMEENTE- BEGROOTINGEN? Uit het Handelsblad (lib.) De twee door de regeering voorgestelde nieuwe gemeentelijke belastingen, 'te weten le. een nieuwe inkomstenbelasting, te hef- fen volgens het proportioneele stelsel (dus zonder progressie in de heffing) en 2e. een nieuwe forensen-belasting, zijn voor ons oordeel slechts dan verantwoord, wanneer de gemeentebesturen, die tot de heffing van deze beide of van één dezer belastin gen willen overgaan, er van verzekerd kunnen zijn, dat met inbegrip dezer belas tingen hun begrooting voor het volgende jaar sluitend zal kunnen worden gemaakt, desnoods met hulp der regeering. Zonder dat vooruitzicht zullen niet vele gemeentebesturen deze nieuwe belastingen, waarvan de nieuwe inkomsten-belasting slechts mag geheven worden door de nood lijdende gemeenten, willen invoeren. N.S.B. TEGEN DICTATUUR? Het Nationale Dagblad (N.S.B.) in een aanval op den minister van Justitie terzake van diens houding met betrekking tot den wilden busstrijd: Het optreden van minister Goscling te gen de wilde autobusdiensten heeft op nieuw aanleiding gegeven tot zeer ernstig misnoegen. Was in Oss de zaak, waarom het ging, reeds hoogst ernstig, zoo beduidt de hou ding van den minister in de wilde autobus affaire een onmiddellijke terzijdestelling van rechterlijke beslissingen. De minister, die zich blijkbaar oppermachtig schijnt te gevoelen, heeft hiermede een weg bewan deld, die voor de rechtszekerheid voor ons volk de grootste gevaren medebrengt. In strijd met de onafhankelijkheid der rechterlijke macht, het laatste bolwerk van de leer der scheiding der machten, heeft Goseling openlijk het pad der dictatuur be treden, t.w. de dictatuur der R.K. Staats partij. Meisje te Stolwijk door stroom gedood. den Gistermorgen omstreeks tien uur is bij den kruidenier A. Stoppelenburg te Stol wijk een ernstig ongeluk gebeurd. De 14-jarige dochter Bernardina was met een stofzuiger bezig de woonkamer schoon te maken. Naar alle waarschijnlijkheid was het apparaat defect, waardoor het meisje den stroom door het lichaam kreeg. Zij was op slag dood. Voorbereidende arbeid voltooid. thans In zake het exploratiewerk van de Ne- derlandsche Nieuw Guinea petroleum maat schappij in Nieuw Guinea wordt naar de N.R.Crt. meldt, van het Departement van Verkeer en Watrestaat, vernomen ,dat de opname van luchtfoto's in den z.g. Vo gelkop en Noord Nieuw Guinea over een oppervlakte van in totaal 10 millioen thans bijna gereed is. Het exploratieplan is goed gevorderd. De voorbereidende arbeid is vrij wel voltooid. Uit de verkregen resultaten kan worden afgeleid, welke structuren voor een verder onderzoek door middel van diepbringen in anamèrking komen. Heropening tegen 1 Maart 1939 verwacht. Tegen het einde van deze week zal de K.L.M. haar dienst AmsterdamManches ter stopzetten. In de richting Manchester zal het laatste vliegtuig Vrijdag, 11 November, vertrekken, terwijl op 12 November voor de laatste maal in de richting Amsterdam zal worden gevlogen. Waarschijnlijk kan tegen 1 Maart van het volgende jaar de heropening van deze lijn worden verwacht. Zooals men weet, lag het aanvankelijk in de bedoeling dezen dienst reeds met in gang van den winterdienst te staken. De goede resultaten, welke evenwel verkregen werden, gaven er aanleiding toe de lijn AmsterdamManchester v.v. nog eenigen tijd in exploitatie te houden. Voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. De Haagsche rechtbank veroordeelde, conform den eisch van den Officier van Justitie, een ambtenaar bij den Rijksge- bonvvendienst, die zijn declaraties voor dienstreizen te hoog heeft opgesteld, tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden. Een nieuwe afdeeling zal zich bezig houden met de ontwik keling van het reizigersvervoer. Naar wij vernemen hebben de plannen tot hergroepeering van de diensten van vervoer en handelsza ken en van exploitatie bij de N.V. Nederlandsche Spoorwegen thans hun definitieven vorm gekregen. De zeven afdeelingen van eerstgenoemden dienst en de vijf afdeelingen van de tweede benevens een der afdeelingen van den alge- meenen dienst, zullen worden samen ge voegd tot elf afdeelingen, waarvan zeven zullen behooren tot den dienst van het ver voer en vier tot de commercieele afdeeling. Aan deze elf wordt nog een nieuwe afdee ling toegevoegd, welke zich zal bezig hou den met de ontwikkeling van het reizigers- vervoer in denzelfden geest als reeds ge schiedt voor dat van goederen. Het is de bedoeling, dat de met het bovenstaande sa menhangende verschuivingen op 1 Januari a.s. hun beslag zullen hebben gekregen. Automobilist met f 2000.be boet. Het Amsterdamsche Gerechtshof veroor deelde gisteren een Hagenaar, die door roekeloos rijden te Wassenaar in den nacht van 1 op 2 Maart van het vorige jaar een auto-ongeluk heeft veroorzaakt tot een voorwaardelijke hechtenisstraf van twee maanden en f 2000.boete. Drager als rechtsbuiten. Onder voorbehoud, dat van Male en van Heel in het Rotterdainsche elftal zullen spelen, is het bondselftal door de Keuze- Commissie van den K.N.V.B. voor den Zondag 20 November te Rotterdam te spelen wedstrijd om den gouden onafhankelijk heidsbeker als volgt samengesteld: Doel: Dijkstra (Z.F.C.) Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Calden<- hove (D.W.S.) Midden: Paauwe (Feyenoord), Anderies- sen (Ajax) en Roelofs (Go Ahead). Voor: Drager D.W.S.)van der Veen (Heracles). Dumortier (D.O.S.), de Vroet (Feyenoord) en de Harder (V.U.C.) Reserves: Dommers (V.U.C.), Been en Blomvliet (beiden Ajax) en van Leur (D.O.S.). DONDERDAG 10 NOVEMBER 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om ca. 8.15 Berichten) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.001.20 Gramof.muz.) 2.002.55 Handwerkuurtje. 3.00 Zang, piano en gramofoonmuziek. 3.45 Berichten, Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over tomaten. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten. 8.15 Orgelspel. 9.00 Causerie over de beteekenis van de Chris- telijk-sociale beginselen voor dezen tijd. 9.30 Christelijk Radiokoor, en gramofoonmuz. 10.00 Berichten ANP., actueel programma. 10.30 Sonora-kwintet. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.40 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301,5 ml AVRO-Uitzending, 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten), (Om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (Gr.pl.). 10.35 Omroeporkest. (In de pauze: Causerie „Waarom is er onrust in Palestina?; om 12.15 Berichten;). 12.30 Het AVRO-Amusementsorkest. I.15 AVRO-Aeolian-orkest m.m.v. solist. 2:00 Voor de vrouw. 2.30 Cellovoordracht. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor de zieken. 4.30 Orgelspel. 5.00 Week-Kaleidoscoop. 5.20 Gelukwenschen. 5.30 De Twilight Serenaders en gramofoonmuz. 6.30 Sportpraatje. 7.0 Voor de kinderen. 7.05 Het AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP; radiojournaal; mededee- lingen. 8.20 Het Concertgebouw-orkest m.m.v. soliste. (In de pauze: Causerie „Shaw over Beetho ven"). 10.35 Gramofoonmuziek. 10.45 Schaaknieuws. II.00 Berichten ANP, hierna het ensemble Friedl Schick, m.m.v. soliste. (Tot 12.00). 34. Nu moet je je nergens meer druk over ma ken kindlief," zong de milde klokkenklank van' haar stem. „Trek je nergens meer iets van aan. Ach, waarom heb ik de gave toch met om te maken, dat alles als oen droom voorbij gaat, mo lanaveen oge (mijn klein kindje)!" Toen keek ze naar Shamus Og, al hoofd schuddend. „Voor jou heb ik geen enkele boodschap. Shamus Og, zoon van je vader. Vergeef het me maar." „Dat doe ik zeker, Maag Carty. Zooals jg het doet is het altijd goed." „Je bent te sterk voor me." Ze ging naar de deur. „God zij met jullie!" was haar laatste zege bede en daarmee verdween ze, haar man ach terna. 3. Een uur later kregen ze opnieuw bezoek. Een dame. Niet Julie Brien, hoewel Shamus Og vol hoop had opgekeken. Dit was een donkere dame met een donkere voor haar gezicht; niemand anders dan Elspeth Trant; ze zag nog steeds zeer bleek onder het zwarte gaas en haar oogen waren groot en blauw. Ze was zenuwachtig, maar ze slaagde er niet in, dat niet te laten merken. Rogue McCoy kwam overeind en Shamus Og met hem; haar schouders hadden een ge baar van huivering, toen ze de aaneengekop- pelde handen zag. „Het doet me verdriet, dat ik jullie zoo moet weerzien," zei ze vlug. Rogue had zoo'n moeite met het vinden van zijn woorden, dat Shamus Og voor hen belden moest antwoorden. „Dat behoeft heelemaal niet mevrouw," zei hg beleefd. „U kunt niet helpen dat we hier zitten." Zij scheen Rogue voorloopig over het hoofd te zien; ze liep op Shamus Og toe en strekte haar hand uit, die hg onhandig greep met zjjn linkerhand. „Ik wou je bedanken omdat je me gisteren zoo één twee drie uit het gedrang bevrijd hebt!" „Dat hoeft heelemaal niet, mevrouw." „Het spijt me, dat je in moeilijkheden ge raakt bent dat had j niet verdiend." „O, dat zijn de gevolgen van den oorlog!" grinnikte Shamus Og. Ze wierp een blik op Rogue. „Gaan Jullie alsjeblieft weer zitten," drong ze aan en kwam een stap naar voren, om ze weer op de bank terug te duwen. „Ik wou met u ook een woordje spreken, meneer Rogue McCoy. Zij gingen weer zitten, zij aan den kant van Rogue; Shamus Og keerde zich van hen af zijn hand waar de boei zat op zijn heup ge steund en keek naar het kleine getraliede venster. „Wat ellendig, Rogue McCoy," zei ze. „Wat? Een maand in de nor?" hij glim lachte gelijkmoedig, waarop zij den anderen kant uitkeek. „Ja dat alleen! Dat andere dat zou vroeg of laat toch hebben moeten gebeuren." Rogue negeerde de diepere bedoeling, die achter haar woorden zat. „Een maand in de nor is niets voor een zigeuner," zei hij luch tig. Haar schouders schokten licht bij het hooren van zijn woorden. Hij had zijn ver bonden hand op zijn knie gelegd. Zij liet haar oogen er op rusten. „Een gekneusde knokkel en een verrekte duim," deelde hg mee. Het leek we' of hij er behagen in schepte, met deze jonge dame open kaart te speler.. „Jamesy Coffey zegt dat ik het alleen maar aan mijn eigen onhandigheid te danken heb gehad." „Was dat uw knecht, die zoo'n merkwaar dig verhaal deed als getuige?" „Neen, niet mijn knecht, mevrouw Trant, ik ben zijn knecht. Jamesy Coffey is de baas, de hoogste instantie, het opperhoofd. Hij heeft mij onder zijn vleugels genomen; overdag be- drilt !j me en 's nachts dekt hij me warm pjes ioe." Shamus Og lachte achterom. „Je zegt het goed," zei hij, „je moet den ouwen baas zijn eigen gang laten gaan." „Dan komt alles terecht!" ,0 zoo!" „Is dat mooie meisje mét dat rooie haar zijn dochter?" vroeg mevrouw Trant. Shamus Og hervatte met een ruk zijn studie van het enster, terwijl het bloed hem in het gezic steeg. „De dochter van zijn vrouw," vertelde Rogue .ïaar. Maag Carty heet ze, een ongenaakbaar koninklijke vrouw, helderziende en met de wondei-gaven van het oude Egypte tot haar jeschikking." „De oude heks!" mompelde Shamus Og. Elspeth Trant's zenuwen die door de inlei- ende gesprekken tot kalmte leken gekomen, eigden haar nu weer de baas te worden; ze >n haast niet big ven stilzitten; ze klopte met de punt van haar schoen op der grond; ze neep de handen 'neen en strengelde de vin gers door elkaar en weer los; ze wierp, vlugge blikken op Rogue en keek dan weer weg. En die, sterk en kalm onde zijn kneuzingen en wonden, keek haar met zijn beide oogen, het eene open, het andere halfdicht, aan en wachtte. „U hebt me een raad gegeven!" Eindelijk begon ze zachtjes te spreken. „Daar heb ik heel erg over nagedacht." „Misschien was het wel geen heel wijze raad," zei hij. „Misschien hebt u wel gemerkt dat ik niet heelemaal bg mgn positieven was, toen ik hem gaf." Zg zweeg. „Ik weet ook wat angst is," zei Rogue. Daarmee gaf hij te kennen, dat hij wist wat de kern van haar meest verborgen gedachten was. Zij boog zich voorover en haar lippen be gonnen te trillen. „Ik begrijp zelf niet goed, hoe ik er bij kom, om u lastig te vallen. „Maar hebt u zelf zooveel doorgemaakt, dat u mg, die zoo zonder eenige ervaring en zoo dood alleen ben, heel goed met uw zuur ge wonnen arbeid zoudt kunnen helpen. Ik wou vrij zijn ik wou me zuiver kunnen voelen ik wou dat mijn leven de moeite waard zou zijn. U weet het misschien niet, maar u hebt me al eens geholpen toen ik hulp zoo zeer noodig had. Het ieek er wel wat op dat doet het nog alsof er iets van een band tusschen ons was. Dat wou ik u zeggen. Maar is dit sterk genoeg?" Zij had een droe vig glimlachje. „Het is zoo'n zwakke band, a' zoo tot het uiterste gerekt en nu gaat u uit mijn leven weg. Misschien zie ik u nooit meer. O, neen, neen! Ik wil niet langer om uw hulp bedelen." Eigenlijk was ze nog maar een kind, een kind in een half vreemd land, gezegend met aardsche en andere goederen, die haar ge vaarlijk konden worden; ze was niet zoo heei verstandig, gansch niet wereldwijs en gedre ven door een krachtig verlangen, de baas te blijven over haar eigen ziel daarbij kwa men de netten van een groote verleiding steeds naderbij. Hij Keek haar aan met een vriendelijken blik, waaruit zuiver m toege negen vertrouwelijkheid sprak, legde een van zijn verbonden vingers op haar gehand- schoende handje en terwg'1 hg die daar liet rusten als ware hij de brug tusschen hen beiden, begon hij met groote beslistheid te spreken. „Dit kan ik alleen maar zeggen. Ik blijf bij wat ik u geraden heb. Maak u los van uw tegenwoordig leven, tracht opnieuw te beginnen en zet door misschien zgn een paar maanden voldoende, om u weer vasten grond onder uw voeten te gever, en te ma ken, dat u de dingen weer zuiver ziet. Ga op reis. het doet er niet toe waarheen en zorg vooral, dat niemand maar da n ook nie mand aan de weet komt, waar u heen gaat." „Daarna," hier hief hij zijn vinger op en maakte een bezwerend gebaar in de lucht, „zult u pas in staat zijn van uw eigen leven te maken, wat u er van verlangt, en van uw obsessies zult u bevrijd wezen. Probeert u dat eens." Zij naaide diep adem. „Maar ik heb ver plichtingen." „Tegenover u zelf." „Maar u moet den ouden heer niet verge ten een man, die voelt, dat hij oud wordt die altijd goed voor me geweest is die me noodig heeft. Het zou laf zijn om weg te loopen." „Wou u dan wegloopen?" Haar oogen bleven neergeslagen en haar stem was niet meer dan een gemurmel, toen zg antwoordde: „Als ik u bg me had om me te helpen „Als dat zoo is," zei Rogan Stuart somber, „dan zult u uw eigen weg in het onbekende moeten zoeken." Er werd aan de deur gerammeld en een marechaussee kwam om den hoek kijken. „Het is bijna tijd voor den trein, mevrouw." Ze kwam overeind en de beide mannen met haar. Zij keek geen van beiden aan. Er was een koude gelijk de koude des doods in haar stem. „Vaarwel! W zullen elkaar waar schijnlijk nooit weerzier'Daarmee ging ze het vertrek uit, zonder éénmaal om te kij ken. En Rogan Stuart bleef naar de deur staan kijken, die achter haar dichtgevallen was. Op welk een moeilijken weg gingen haar voornemens haar voeren naar welk doel, welk noodlot? Wie zou de man zijn, die haar metgezel zou worden op dien weg? Moest zij dien weg gaan was dat onvermijdelijk? En weer voelde hg die wonderlijke, intense, sterke emotie over zich komen, een emotie te sterk, om geheel onpersoonlijk te zijn. Toen begon hij te begrepen, dat zij in haar nood hem om hulp aangeroepen had, en dat hij haar in den steek gelaten had. „Dat was nog eens een vrouw, sta me bij, als het niet waar is," zei Shamus Og. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7