I Een principieele strijd te Oosterend 0001IÏI8ÏÏ000000 KAPÉ ZORGT VOOR U! KAPÉ ZORGT VOOR U! KAPE-PRIJZEN MINUS 10 °/0 iftl Maakt van deze gelegenheid gebruik, om reeds nü Uw Sinterkl aas-inkopen te doen Zal het laatste bedrijf van den strijd tusschen de My. tot Bevordering der Geneeskunst en Helpt Elkander voor de Alkmaarsche Rechtbank spelen? De Oosterenders onverzettelijk bij JUWELIER TaocIILcA - Ylcuüt paiföiq, Ren Bura Filmvoorstelling Zeemansmoeder overleden Vischafslag Den Helder Burgerlijke stand van Den Helder In deze twee jaar is het wel gebleken, dat de leuze geen ijdele leuze is geweest. TweG jaap vooruitgang is het bewijs dat KAPÉ het vertrouwen van het publiek heeft weten te winnen en vast te houden. DRIE Jubileumdagen en MAANDAG heeft KAPÉ besloten te geven op ALLE laag en voor iedereen zichtbaar geprijsde artikelen Ons personeel trekt deze korting af, zonder dat U er om behoeft te vragen Het ziet er naar uit, dat de strijd, die in Oosterend ontbrand is tusschen de Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst en het ziekenfonds „Helpt Elkander" tot het bittere einde uitge streden zal worden. Een van de karaktereigenschappen van de Oosterender bevolking is, dat er een sterke band van saamhoorigheid is. wanneer men meent, dat haar belangen worden aangetast. Niettegenstaande de groote verschillen, die de bevolking in dit vriendelijke dorpje verdeelen, openbaart zich een sterke eenheid als 't aankomt op de verdediging van wat men ziet als gemeenschappelijk belang. Die eenheid openbaart zich bij feestvieringen. Er is buiten Den Hoorn geen dorp op Texel waar men de kunst van het feestvieren zoo verstaat als juist op Oosterend en een groot deel van de Texelsche bevol king trekt dan ook naar Oosterend bij feestelijke gelegenheden. Als men aan onze belangen komt, zoo vertelt een doorgewinterde Oosterender ons, dan staan we als één man achter elkaar en zullen we toonen, dat we Oosterenders zijn. Het optreden van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst in verband met de ziekenfonaskwestie ziet men als een aantasting van zijn belangen en daarom staat de heele bevolking tegen over de Maatschappij en zal men er niet voor terugdeinzen om de zaak tot het bittere einde uit te vechten. Desnoods, tot voor de rechtbank te Alkmaar. Het ontstaan van de ziekenfondsen. We hebben ons oor eens aan den overkant te luisteren gelegd, want de strijd om maat- echappijfonds of onderling fonds, dateert niet van vandaag of gisteren. Het is ongeveer 13 jaar geleden, dat te Oudeschild, na overleg met de doktoren te Den Burg, besloten werd tot de oprichting van een ziekenfonds, uit gaande van de maatschappij tot bevordering der geneeskunst. Het was dr. Pinkhoff van Amsterdam, die bij deze organisatie de leiding had. Twee jaar na Oudeschild kwam Ooste rend eens zijn licht opsteken bij het toen malige bestuur, omdat men daar meende wel iets te kunnen leeren van de organi satie te Oudeschild. Dr. Pinkhoff was ook hier de bemiddelende persoon. Men beschouwde dus van den kant van de Maatschappij tot bevordering der ge neeskunst Oosterend ook als een maatschappij ziekenfonds. Oosterend wil hier echter niets van weten en zegt, dat het alleen inlichtingen ingewonnen heeft te Oudeschild. Doch daarover morgen meer. Nadat dus ook Oosterend een ziekenfonds had opgericht, volgde Den Burg in 1930. Ook hier zochten de initiatiefnemers contact met Oudeschild en weer was het de maatschappij tot bevordering van de geneeskunst, die zijn bemiddeling verleende bij de oprichting. De Waal ging met Den Burg samen en zoo ont stond het Ziekenfonds Den Burg en De Waal. De organisatie sloeg dus haar vleugels over steeds breeder terrein op Texel. De Koog, Den Hoorn, Eierland en de Cocksdorp stonden nog buiten het organisatorisch verband en het was het bestuur van Den Burg, dat zooveel sociaal gevoel had, om ook deze dorpen in de voordeelen van de organisatie te betrekken. Een jaar daarna was Den Hoorn en De Koog aangesloten. Er waren toen echter nog bepa lingen, die Den Burg geenszins aanstonden. Zoo moest men b.v. buiten de dorpen aan den Hoofdweg wonen, althans binnen de 100 meter van den hoofdweg, om als lid te kun nen toetreden. Het bestuur van Den Burg confereerde met de heeren doktoren om deze bepaling op te heffen en het resultaat daarvan was, dat bjj 'n verhooging van de contri butie met 1 ct., ieder die voldeed aan den weistandsgrens, lid kon worden. Die wei- standsgrens was voor alleenstaanden be paald op 1200 gulden, voor gezinnen op 1600 gulden en voor elk kind beneden de 16 jaar mocht deze weistandsgrens met honderd gulden worden verhoogd tot een maximum van 2000 gulden. Op die voor waarden sloten ook Eierland en De Cocks dorp zich aan. den verhoogd tot een maximum van 2000 gulden. Op die voorwaarden sloten ook Eierland en De Cocksdorp zich aan. Drie fondsen, onafhankelijk van elkaar. Er bestonden nu dus drie fondsen, n.1. Oude schild, Oosterend en Den Burg met de overige dorpen. Ieder fonds had zijn eigen bestuur en regelde zijn eigen con tributies, sloot overeenkomsten met dok ters en specialisten. Dit alles ging bui ten de maatschappij van bevordering der geneeskunst om, die zich eigenlijk uitsluitend bemoeide met de oprichting van de fondsen, doch de verdere gang van zaken aan de be sturen overliet. Een fout, waarvoor men later heeft moeten boeten. Eerst toen dr. Eggink in de organisatie kwam werd deze kwestie aangepakt en werd één gemeenschappelijke regeling ge troffen, die voor de leden billijker is. Ook werd toen de wenscheljjkheid gevoeld om op Texel te komen tot één fonds voor ge heel Texel. Oudeschild bleek hier voor te zijn, maar in Oosterend verzette men er zich heftig tegen. Men wilde daar zijn eigen onderling fonds behouden, eigen zeggenschap hebben, kortom men voelde niets voor die eenheid. Oudeschild schaart zich aan den kant van Oosterend. Toen Oudeschild deze houding van Ooste rend vernam, verklaarde het zich solidair en alle pogingen om tot eenheid te komen, stut ten telkens af. Van 1934 af werd telkens ge- tracht een oplossing te vinden, doch even zoovele malen tevergeefs. Temeer vond Den Burg noodig dat men tot eenheid kwam, daar bleek, dat de kleinere fondsen zichzelf niet konden bedruipen. Oosterend moest door extra heffing of door het houden van bazars en uitvoeringen zijn kasmiddelen ieder jaar ver sterken en Oudeschild bleek jaarlijks van het armbestuur 1000 gulden te ontvangen. Na heel wat strijd besloot Oudeschild het vorig jaar zich met Den Burg te ver eenigen. Slechts één gezin verzette zich nog en sloot zich aan bij het fonds van Oosterend. Het groote maatschappij zie kenfonds is daardoor gegroeid tot 4400 leden. HliUUIUUi Oosterend zet alleen den strijd voort. Oosterend stond dus alleen en nam het Cen traal Ziekenfonds te Utrecht in den arm, dit trok zich echter terug, na een onderhoud met het Centraal ziekenfondswezen. Sedert April hoorde men niets meer uit Utrecht. Desniet tegenstaande heeft men gewerkt en de Ooste renders gaan er prat op, dat zij 1700 handtee- keningen hebben voor een Centraal Zieken fonds. De maatschappij komt met bewijzen. Een jaar geleden, in November 1937, heeft de Maatschappij tot bevordering der genees kunst alle paperassen, die betrekking hadden op de verbintenis van „Helpt Elkander" met de maatschappij, op laten zoeken en aan het tegenwoordige bestuur voorgelegd. Doch Oosterend bleef ontkennen, dat 't eenige relatie vroeger of nu met de maatschappij had. Toen besloot de maatschappij alle middelen toe te passen om een einde te maken aan het onder ling ziekenfonds. Nogmaals werd een poging gedaan om de zaak in der minne te schikken Op 18 October werd een brief aan het bestuur van „Helpt Elkander" gezonden, met de mede- deeling, dat het fonds op 30 October opgeheven zou worden en dat verzocht werd voor dien datum de administratie en bescheiden in te leveren bij notaris Mulder. „Helpt Elkander" reageerde daar dood laconiek op met de mededeeling, dat men mogelijk wel moreel, maar niet juridisch aan de maatschappij gebonden was en dat men zjjn rechten tot voor de rechtbank zou uitvechten. Een van de laatste troeven van de maat schappij was toen de circulaire van vorige week Zaterdag, die heel wat rumoer veroor zaakt heeft en waarin dan de mededeeling werd gedaan, dat met ingang van Maandag het ziekenfonds als opgeheven zou worden beschouwd. De doktoren zouden dus van Maandag af geen fondsleden in Oosterend meer kennen en slechts voor particuliere tarie ven geneeskundige hulp willen verleenen, terwjjl deze maatregel waarschijnlijk ook door de specialisten in Den Helder zal worden toegepast. Wat is op dit alles het antwoord van de Oosterenders Zie daarvoor de Heldersche Courant van morgen. DE WALENBURGERDIJK WORDT GEASPHALTEERD. Op het oogenblik wordt er druk gewerkt aan de asphalteering van den Walenburgerdijk, die de hoofdverbinding vormt van Oudeschild naar het vliegkamp. Het wordt een prima wegge deelte, dat zich prachtig aansluit bij de andere wegen op óns eiland, die steeds in beteren staat komen te verkeeren. Zoolang het werk duurt is de weg voor alle rijverkeer gesloten, behalve voor fietsen. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Londen en vertrokken n. Harlingen het Engelsche s.s. „Maris". Uitgaande van de N.V. Maggi's Producten Mij. te Amsterdam zal op Dinsdag 15 Novem ber a.s. des avonds te 8 uur in Pen's Schouw" burgzaal de Maggifilm „Vruchtbare bodem"' en „Nijvere handen" worden vertoond. In deze film zal het gebruik der Maggi, producten op onderhoudende wijze worden bel sproken, terwijl de dames ook de Maggisoepen en bouillon mogen proeven. Ten einde de plaatsen zooveel mogelijk voor volwassenen te reserveeren, kunnen kinderen niet worden toegelaten. In het Homoeopatisch ziekenhuis te Utrecht overleed mevrouw A. R. A, de Boer te Soest dijk, bestuurslid van de Nederlandsche Zee-" manscentrale. Vele jaren lang heeft zij aan het hoofd ge. staan van het tehuis-Rotterdam en van het zeemanshuis te Cardiff. In de kringen der zeevarenden was zij wel en wijd bekend als een echte zeemansmoeder. 10 November. Aangebracht door korders: Tongen p. kg Slips Tarbot p. kist Schol le soort Schol 2e soort Schar Door garnalenvisschers: Levende garnalen p. lit Gekookte garnalen p. kg 0.98—0.90 0.70—0,62 0.780.72 7.55—6.20 3.00-2.00 1.90—1,50 1.501.35 0.15 van 10 November 193.". GETROUWD: H. Reints en M. Dekker; G. Ottc en R. van den Berg; Th. Izzksson en M. Kuut. BEI'ALLEN: C. J. SchaapBakker, d.; J, Wallert—Bijlebijl, z. GESLAAGD: Voor Sen stuurman groote handelsvaart, onze stadgenoot M. v. Smaalen. KORTING

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6