van kracht Reacties op de DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER jouhaux dreigt met staking Eogelsche kranten in Duitschland verboden Pirow naar Hitlcr jodenvervolgingen Bvitsch-Italiaansch accoord Felle Duitsche aanval op de R.K. kerk Het voorportaal van den dienstplicht KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG Vrijheid van scheepvaart in het Suezkanaal gewaarborgd Twee personen bedwelmd Alom waardering in ons land... MAGGI5 AROMA Dit nummer bevat 8 pagina's 'EERBERICHT DE BILT SEINT j Onze Oost NAAR AMSTERDAM? Onregelmatigheden te New York HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 17 NOVEMBER 1938 66e JAARG. No. 8467 De onderteekening van de verklaring, waarbij het Engelsch-Italiaansche 'accoord van kracht wordt, is gister met een korte, doch indrukwekkende plechtigheid voltrok ken. De Britsche ambassadeur, Lord Perth werd naar de Overwinningshal in het Pa- lazzo Chigi geleid, waar Ciano, de Italiaan- sche minister van buiten landsche zaken en andere hooggeplaatste Italiaansche ambte naren van het departement van buitenland sche zaken, benevens de Egyptische zaakge lastigde, hem opwachtten. De tvvee exemplaren van den tekst der verklaring werden eerst onderteekend door Ciano en Lord Perth, waarna de twee exem plaren van het schrijven aan den Egypti- schen zaakgelastigde onderteekend werden door de beide staatslieden. In het laatstge noemde schrijven wordt verklaard dat met het van kracht worden van het accoord de overeenkomsten betreffende het Tsanameer en het Suezkanaal eveneens van kracht ge worden zijn. De plechtigheid duurde slechts enkele mi nuten. De door Ciano en Perth geteekende verkla ring luidt als volgt: „Aangezien op 16 April 1938 door de regeeringen van Italië en Groot- Brittanniü en Noord-Ierland een protocol is geteekend met betrekking tot de vraagstuk ken, waarbij beide regeeringen belang heb ben; aangezien op dien datum de bij dit pro tocol behoorende accoorden en verklaringen zijn geteekend door de gevolmachtigden van beide regeeringen; aangezien werd bepaald dat deze overeenkomsten in werking zouden treden op den datum, dien beide regeerin gen gemeenschappelijk zouden vaststellen, verklaren ondergeteekenden, op regelmatige wijze door hun regeeringen daartoe gemach tigd, dat de overeenkomsten en verklaringen van het protocol heden in werking treden". De overeenkomsten die thans van kracht zijn geworden, bestaan uit een protocol en acht annexen. In het protocol geven beide partijen uit drukking aan hun voornemen de vreedzame betrekkingen tusschen beide staten te con- solideeren en bij te dragen tot de zaak des vredes en de algemeene veiligheid. De acht annexen hebben betrekking op: de overeenkomst, waarbij de verklaring van 2 Januari 1937 wordt bevestigd krachtens welke de beide mogendheden zich verbinden den status auo in de Middellandsche Zee te haandhaven; een overeenkomst inzake de uitwisseling van militaire inlichtingen; een overeenkomst inzake de eerbiediging van de politieke onafhankelijkheid en territo riale onschendbaarheid van Saoedië, Arabië en Yemen; een overeenkomst inzake het evenwicht der posities en rechten op zekere eilanden in de Roode Zee; een overeenkomst inzake het uitsluiten van iedere propaganda, welke strijdig is met de belangen van een der beide partijen; een overeenkomst inzake de militaire ver plichtingen der inboorlingen in Italiaansch Oost-Afrika; een overeenkomst inzake het wederkeerig recht op vrijheid van scheepvaart door het Suezkanaal: een overeenkomst inzake het Tsana-meer. een inzake de vrijheid van godsdienst en de behandeling van Britsche kerkelijke ge meenschappen in Oost-Afrika. Op de eerste pagina der Italiaansche bla den wordt op in het oog springende wijze gewag gemaakt van het van kracht worden der overeenkomsten. Men ziet er een be langrijken stap in naar terugkeer tot klaar heid in de internationale betrekkingen. Wat de voornaamste gevolgen van de toepassing der overeenkomsten aangaat, „Een staat in de staat, onecono misch beheer en zedelooze monni ken." In een artikel, getiteld „Een staat de kerk in de staaf', doet het „Schwarze Korps" aanvallen op de Roomsch katholieke kerk, in het bijzonder de Oostenrijksche. Het blad schrijft: „De kerk wil niet alleen heerschen om de zielen te verzorgen, maar ook voor de materieele goederen. Daar de kerkelijke eigenaars geen enkele verplich ting tegenover het volk gevoelen, is een groot (teel van den Duitsehen bodem ont trokken aan het economische leven van het volk. Deze eigendommen vormen goederen in de doode hand. Wij kunnen niet toestaan, dat de kerk zoo een eiland in den Duitsehen bodem vormt". Tiet Wad vergelijkt de R.K kerk met een staat in den staat en vermeldt bij wijze van voorbeeld, dat het klooster van Admont in Stiermarken 25.000 hectare grond bezit, die in een treurigen economischen toe stand verkeert. Verder beschuldigt het „Schwarze Korps" de monniken van slechte zeden en van het naar het buitenland yer- koopen van het grootste deel hunner religi- *euze schatten. deelt de „Giornale d'Italia" mede. dat Ita lië direct zijn formeele adhaesie betuigt met de vlootovereenkomst van 25 Maart 1936 en zich er op voorbereidt met de regeeringen van Groot-Brittannië en Egypte deel te ne men aan nieuwe onderhandelingen met het doel aangelegenheden te regelen, welke van belang zijn voor Egypte en den Britsch- Egyptischen Soedan, zoomede de afbake ning der grenzen tusschen Italiaansch Oost-Afrika. den Soedan. Kenya en Britsch- Somaliland en ten aanzien van de handels betrekkingen. Italië is eveneens bereid met de Britsche regeering besprekingen te be ginnen tot regeling der handelsbetrekkin gen tusschen rtaliaansch Oost-Atrika. Groot- Brittannië, Indië, de Britsche koloniën, de overzeesche gebieden, protectoraten, en de gebieden, welke onder mandaat staan der Britsche regeering. Engelands jongelingschap wordt ingeschreven. Het Britsche kabinet heeft besloten een „nationaal register" in te stellen met ver plichte inschrijving. Deze verplichte inschrij ving houdt niet in, dat ook de dienstplicht wordt ingevoerd, doch indien het noodza kelijk zou zijn, kan deze thans worden in gevoerd. Naar verluidt, heeft de ministerraad ver worpen een ministerie voor munitie en voor raden in te stellen, zooals werd voorgesteld door een minderheid van de conservatieve partij. Bij het blusschen van een brand te Rotterdam. Tijdens het blusschen met brandblusch- apparaten van een klein en onbeteekenend brandje in het postkantoor aan den Cool- singel te Rotterdam, zijn twee personen, die aan het blusschingswerk deelnamen, t.w. een 30-jarige ambtenaar der posterijen en een 30-iarige instrumentmaker, be dwelmd geraakt door de gassen ontstaan door het gebruik maken van tetra-chloor. In bewusteloozen toestand zijn beiden per auto van den G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar zij ter observatie zijn opgenomen. voor Maggi's Aroma! Hoe kan het ook anders voor een middel dat zo uitstekend voldoet, om vele gerech ten in een oogwenk smakelijker te maken. Een kleine toevoeging is reeds voldoende voor een verrassend resultaat. Daardoor is Maggi's Aroma ook voordelig in het gebruik. Flacon No. 0 kost nagevuld14 ct 27 Let op de geel-rode etiketten en de fabrieksmerken: de naam MAGGI en de Kruisster „Het optreden der vakvereenigin- gen zal den bliksemstraal der rechtvaardigheid zijn". In een gistermiddag voor het congres van de groote Fransehe vakvereeniging, de C.G.T., gehouden redevoering, zeide Leon Jouhaux, na te hebben gewezen op de ge neigdheid der arbeiders om mede te werken tot het herstel van het land, dat dit herstel echter niet moest worden gezocht door steun te zoeken bij het industrieele en bankkapi taal, zooals de regeering Deladier heeft ge daan. De C.G.T. kan de decreten, zooals zij zijn opgesteld, niet aanvaarden. Een regee ring kan slechts sterk zijn, wanneer zij steunt op hen die werken. Reynaud heeft te leurstelling gezaaid in de kringen die be reid waren loyaal met hem samen te wer ken. Wat ons betreft, wij zullen niet buk ken. Tenslotte geeft Jouhaux uitdrukking aan zijn gehechtheid aan de onmisbare onafhan kelijkheid der vakvereenigingen, waarna hij, zich tot de communisten wendende, zegt: „Thans vragen wij u er aan te denken, om voor de C.G.T. onmisbare' offers te brengen teneinde definitief onze eenheid aaneen te lasschen. Onder deze voorwaarden gaan wij den strijd aanbinden. De tegenwoordige wetten werden door het parlement aange JOUHAUX. Duitsche bladen geven voor de eerste maal indrukken uit het buitenland. WIE THANS NOG PLUNDERT, GAAT TEGEN DEN MUUR. Voor de derde maal achtereen zijn gisteren alle Engelsche bladen in beslag genomen. Hieruit blijkt dus, dat de Duitsche regeering de bevol king wil beletten de scherpe Engel sche commentaren op de gebeurte nissen van vorige week te lezen. Duitsche kranten laten iets los. De Duitsche kranten vermelden de uitla tingen van Chamberlain en minister Cor- dell Huil niet. maar voor het eerst geven zij een denkbeeld van den afschuw, waar mede het buitenland het optreden tegen de Joden heeft ontvangen. Dat geschiedt door scherpe tesrenaanvaller op Engeland, dat. naar wordt gezegd, niet het minste recht hpeft andere landen geweld en onmensche- liikheid te verwijten. De Duitsehe rommentarer verbergen niet dat de publieke opinie in F.ngeland en Ame rika aan de ziide van de Joden staat. Zii trekken do eonelnsie dat zich een ideologi sche kloof beeft gennenbaard. welke de snelle ontwikkeling van een betere ver standhouding tusschen Engeland en Duitschland zal belemmeren. Joden verdringen zich voor de consulaten. Nog altijd verdringen de Joden zich hij de consulaten in de vergeefsche hoop een visum te krijgen voor toelating tot vreem de landen. De deuren van de Britsche lega tie waren gesloten, tot groote verontwaardiging van „Arische" Duitschers, die om visa kwamen en die tusschen de Joden in moesten staan wachten. Zij eischten voor rang, maar daar kwam niets vafl zegt het Hsb. Van de Joden uit Miinchen. die naar het concentratiekamp Dachau zijn gebracht zijn er drie gestorven. Op een muur van de synagoge te Weenen die verleden Donderdag met bommen werd opgeblazen, is met groote letters geschre ven: „Deze vreeselijke gebeurtenis is het gevolg van de aardbeving van 1938." De vrije stad Dantzig voor Jo den gesloten. 138 Poolsehe staatsburgers die te Dantzig wonen en werden gearresteerd, zijn door de politie gedwongen een verklaring te teekenen. waarbij zij zich verplichten zoo spoedig mogelijk het gebied van de vrije stad Dantzig te verlaten. Gouwleider Biirckel keurt nietigingen ai. ver- In een redevoering te Weenen heeft gouw leider Burekel verklaard, de vernielingen niet goed te keuren, maar tenslotte hebben de Joden feitelijk slechts „profiteerend" deel gehad aan het productieproces in Duitsch- 'and. De waarde daarentegen is eeschanen foor de Duitsehe arbeiders. Bii de vernie- 'i gin gen van .Toodsehe zaken zijn dus juist deze door de Duitsehe arbeiders geprodu ceerde waarden vernietigd. Ons allen, als Burekel. die in dit ver band verwees naar de den Joden opgelegde boete, bevalt de door genernal-veldmaar schalk Goering uitgevaardigde maatregel beter dan een of ander tumult, dat zich te gen ons eigen vermogen richt. Wie thans nog plundert, zeide Burekel gaat onherroepelijk tegen den muur. nomen. Wij zullen dan ook aan de parle mentsleden vragen of zij de jegens de ar beidende natie aanvaarde verplichtingen zullen laten schenden. Wij zullen ons even eens tot de openbare meening moeten wen den om de leegheid te toonen van de nieu we politiek. Gedurende dien tijd zullen wij voor bereidingen treffen om ons uiterste wapen te gebruiken, wanneer dit onvermijdelijk wordt, wanneer men niet tot overeenstemming mocht ko men. Wij zullen dan onze toevlucht nemen tot 'de middelen, die een ge ordende macht van een eensgezinde arbeidersklasse zijn gebleken. Wanneer die arbeidersklasse bereid is haar rechten te verdedigen en het optreden van de C.G.T. den bliksemstraal der recht vaardigheid zal zijn, die de onrechtvaardig heid verscheurt. De redevoering werd luide toegejuicht. Daladier over zijn plannen. Daladier heeft voor het bestuur der ra dicaal-socialistische partij een uiteenzet ting van de nieuwe decreten gegeven. Hij zeide, dat hij zich noch door critiek noch door vijandigheid zou later weerhouden van den arbeid, dien hii aangevat heeft. Hij sprak over de duurte in zekere landen en verklaarde, dat in Italië en Duitschland de prijzen der eerste levensbehoeften hoo- ger zijn dan in Frankrijk, soms drie maal zoo hoog De internationale toestand is dui delijk verbeterd. De regeering acht het niet noodig het parlement voor 6 December bij een te roepen. Verwachting: Zwakke tot ma tige, O. tot Z. wind, plaat selijk mistig in den nacht en den ochtend, overigens nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. DERTIG SECONDEN BEEFDE DE AARDE. Gisternacht om 3 uur 40 zijn te Padang twee hevige, gerekte aardschokken gevoeld, die elk ongeveer 30 seconden duurden. Schade werd toegebracht aan het stadhuis en eenige pakhuizen. Ook uit Benkoelen wordt» een aardschok gemeld, die daar om 4 uur 2 werd geconsta teerd. Hier werd geen schade aangericht. Het Meteorologisch Observatorium te Ba tavia, registreerde om 4 uur 32 Ja va-tijd een vrij sterke beving op een afstand van bijna S00 k.m. de richting was West-Noordwest De beving lag. aldus de N.R.Crt., vrij zeker in zee, ten Zuiden van Padang. dan alleen per W.A.C.0 A utobusdiensten. Snelste en voordeligste autobusve: binding. Vraagt onze winterdienstregeiing. verkrijg haar bij de chauffeurs en onze kantoren. Biedt Zuid-Afrika den Fuehrer nieuwe gebieden aan? „Times" weerspreekt geruchten. De Zuid-Afrikaansche minister van landsverdediging, Pirow, is gister avond uit Londen naar Berlijn ver trokken voor een bezoek aan Hitier, waartoe deze hem heeft uitgenoo- digd. Onthullingen der Britsche pers, De „Times" verklaart in een hoofd artikel, dat de geruchten, volgens welke de Zuid-Afrikaansche minis ter belast zou zijn met onderhan delingen over hei koloniale vraag stuk, niet anders zijn dan een „op- eenhooping van fantastische verzin sels". Daarentegen onthult de Daily Mail, dat Pirow aan Hitier zal ver zoeken, in de plaats van de vroegere Duitsche koloniën nieuwe gebieden te aanvaarden. Deze gebieden zou den bestaan uit deelen van Kame roen, Angola en den Belgischen Congo. Volgens het blad zou Pirow den Duit schers een plan voor de economische exploi tatie voorleggen op grond waarvan Duitsch land grondstoffen zou kunnen verkrijgen. Dit plan behelst de „vorming van een centraal koloniaal organisme, bestuurd door een raad van beheer, waarin alle Europeesche mogendheden, met belangen in Afrika, met inbegrip van Duitschland vertegenwoordigd zijn Smuts spreekt. Smuts heeft in een rede te Maritzburg gezegd, dat Pirows bezoek aan Londen de bedoeling had, te zorgen dat wij van de Britsche regeering en de Britsche fabrikan ten de defensie-middelen krijgen welke nood zakelijk zijn voor de bescherming van Zuid- Afrika. Pirow is naar Londen gegaan om onze vriende,. in Brittannië te overtuigen dat zij ons moeten helpen! Indien het tot een oorlog zou komen, zal Zuid-Afrika niet alleen staan, aldus Smuts. „Elet land heeft machtige vrienden, die dui zendmaal meer voor de verdediging kunnen doen dan Zuid-Afrika zelf zou kunnen!" In elk geval zal het. vroegere Duitsche Zuid-West niet worden afgestaan. Hiervoor zal Zuid-Afrika vechten. Frankrijk houdt de grenzen dicht. Internationale samenwerking drin gende eisch. Het Nederlandsche initiatief inzake het verleenen van een verblijfplaats aan de Joden is door de Fransehe regeerinq afgewezen Hoe sympathiek zij ook tenenover het doel staat, zij meent dat slechts in zeer bijzon dere gevallen uitzonderingen kun nen worden toegenast. In het alge meen b'"ven de Fransehe grenzen voor politieke emigranten gesloten. De Britsche oud-premier Anfhonv Eden heeft gisteravond Dr. Colijn's initiatief warm gehuldigd. Hij verklaarde moeilijk kunnen gelooven, dat het Duitsche volk goedkeuring hechtte aan alle genomen maatregelen der Duitsche regeering. De commissie van vice-voorzitiers. welke na de vluchtelingen-conferentie te F.vian werd ingesteld, zal spoedig biieenko- komen. Voor ons land heeft zitting de Ne derlandsche gezant te Londen, Graaf van Limburg Stirum. De Britsche regeering zal met de Amerikaansrhe overleg plegen. De kerk van Engeland heeft 5000 pond be schikbaar gesteld als eerste gift tot het vor men van een fonds van 50.000 pond. Over* wogen wordt te Berlijn een internationale hulpactie op touw te zetten. Het Britsche kabinet houdt zich actief bezig met het •Toodsehe probleem. Allereerst is aan de orde een antwoord op het Nederlandsche initiatief. Hoewel een nauwkeurig plan nog niet schijnt te zijn vastgesteld zijn tal van En gelsche uersoorliikheden van oordeel, dat de gesrhiksfe streken om asvl te verleenen ann uitgewekenen zijn Britsch-Guvana, Nd.- Rhodesia en Kenya. Het linksrhe Span'e heeft zich tot opname van vluchtelingen bereid verklaard. Reacties blijven ongunstig. De reacties in hef buitenland bliiven on gunstig. De Fransehe ners is in zekere zin berustend, zii had weinig anders verwacht m wijst op de mentaliteit van de Duitsch°rs tijdens den wereldoorlog en hun optreden tegen de werklooze Belgische en Fransehe burgers. Tn Amerika verflauwt de vijandige -temming nog geen ooeenblik. Bii het ver- 'rek van de ..Rremen" hebben zich onge- -efrpidheden voorgedaan. Tienduizenden schreeuwende mannen en vrouwen droegen plakkaten, en trachtten zoo dicht bij het schin te komen ais de po- 'itie wilde toestaan. De Bremen vertrok op den vastgesfelden tijd onder een eenstemmig aangeheven geioei, waarop het schip als bef ware spottend antwoordde met drie korte stoofen op de fluit. Twee politiebooten begeleidden het schip totdat dit in volle zee was. Duitsche consulaat te New Yori' bewaakt door Joden. Naar Beuter uit New York meldt, heeft burgemeester I-a Guardia order gegeven, dat de afdeeling. die het Duitsche consulaat bewaakt, geheel zal zijn samengesteld uit Joden. Binnenkort komt een delegatie van vooraanstaande nationaal-socialis- ten te New York aan, deze zullen dezelfde bewaking krijgen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1