Engeland noch Frankrijk staan koloniaal gebied af Scherpe critiek op minister HGoselings beleid e Iodië heeft 1351 millioen schuld De Chineezen weer in Kanton! Postvlucbten op Indi Wilde busstrijd De slachtoffers der „Ijsvogels-ramp Een belastingmeevaller Geen proces tegen Schuschnigg? Er zijn vele Duitschers die zich schamen Twee aanvaringen Fine door Keres overwonnen Tweede Kamer Ons Prinselijk gezin in Polen aangekomen Een Hwatertentoonstelling" te Luik Het negenmogendhedenpacf Het rechtsgevoel van Nederland gekrenkt. Minister neemt zijn maatregelen niet terug. Het wetsontwerp tot verlenging van het bijzonder invoerrecht op benzine tot 1 Jan. 1944 werd gisteren bij den aanvang der Tweede Kamervergadering zonder debat en Z.h.s. aangenomen (tegen de N.S.B.) Bij de behandeling van hoofdstuk II der Ttijksbegrooting (hooge colleges van Staat) protesteert de heer van der Goes van Naters (s.d.) tegen een artikel van den voorzitter der Algemeene Rekenkamer, den heer Zuijderhoff in „Oost en West", waarin de vraag wordt behandeld: levert Duitschland een gevaar op voor den vrede in Europa?" Dit artikel, dat o.m. zegt: „ook voor de Joden daagt in Duitschland een betere tijd", acht spr. anti-Nederlandsch en extre mistisch. De minister van Algemeene Zaken, de heer Colijn, betreurt, dat het betreffende artikel geschreven is, d"ch betwijfelt of de Rekenkamer hiermee in opspraak is ge bracht. De begrooting van Hooge Colleges van Staat en van Alg. Zaken 1939 worden z.h. st. aangenomen (N.S.B. tegen begrooting Alg. Zaken), alsook de hoofdstukken der begrooting 1938 inzake Nationale Schuld en Onvoorziene Uitgaven en de Wet op de Middelen. Interpellatie wilde bussen. Aan de orde is de interpellatie van den heer Woudenberg in verband met het op treden van den minister van Justitie tegen de z.g. „wilde autobussen". De heer Woudenberg (N.S.B.) verklaart tot de interpellatie (voor welks inhoud men het antwoord van den minister hieronder zie) te zijn gekomen door het geschokte rechtsgevoel van het volk. Deze wilde juister: gewilde autobus diensten voorzien in een behoefte en doen de spoorwegen weinig nadeel. De 42 wilde busdiensten bezorgen het Riik jaarlijks een millioen belasting en een millioen uitgespaarden steun. Spr. waarschuwt tegen het vernietigen van kapitaal en arbeid door het Rijk. Antwoord van den minister. De minister van Justitie, de heer Gose- ling, de interpellatie beantwoordend zegt, geen strafvervolgingen met inbeslagneming der bussen gelast te hebben. Spr. is op een zekeren morgen wakker ge worden om de wilde autobussen te gaan aanpakken! De aanleiding tot ingrijpen is ge weest het groote aantal vonnissen van den president der rechtbank te Amsterdam tegen autobussen op 'n bepaald traject; deze konden niet onuitgevoerd blijven en niemand kan goedvinden dat van Amister dam naar Den Haag niet gereden mag worden en omgekeerd wel! Spr. antwoordt verder, de gewraakte maatregelen te hebben genomen tot handhaving van het Reglement Auto vervoer Personen en tot voorkoming van collectieve ontduiking van rechterlijke uit spraken. Op de vraag of de minister be reid is, alle door hem tot dusver gelaste politiemaatregelen ten op zichte van de exploitanten van autobusondernemingen terug te nemen tot 15 Februari 1939, den datum waar op 't Reglement Auto vervoer Personen eindigt en een nieuwe wet het personenvervoer zal regelen, althans totdat het ar rest van den Hoogen Raad in de hangende kwestie Sommeling zal zijn uitgesproken, heeft de minis ter geantwoord, daartoe niet be reid te zijn. Wel is Zijne Excellentie voornemens na de uitspraak van den Hoogen Raad nader te bepalen, welk standpunt dan zal wor den ingenomen. De heer Woudenberg is door het antwoord van den minister niet bevredigd. De vrees voor rechtsonzekerheid blijft bestaan. Spr. dient een motie in, waarin de Kamer het optreden van den minister tegen de wilde bussen afkeurt. De motie wordt door 's hee- ren Woudenhergs fracttegenooten en den heer Zandt ondersteund. 's Ministers beleid ls wild! In het verdere verloop van het debat wordt den minister de critiek niet ge spaard. De heer Van Dijken (a.r.), mevr. Bak/ker-Nort (v.d.), van Lidth de Jeude (lih.1 en mevrouw Mackay Katz (chr. hist.) zijn van oordeel, dat de minister niet be leidvol heelt gehandeld. Rechtszekerheid en overheidsgezag zijn geschaad. Ook de heer Van der Waerden (s.d.), die meer dan de andere sprekers, den nadruk legt op de afkeurenswaardige houding der autobus diensten, vindt het beleid van den minis ter wat wild. De heer Bongaerts (r.k.) meent eveneens dat de minister op oen breedcr terrein heeft ingegrepen dan men van hem mocht verwachten en ook de heeren Pos- thuma (c.d.). Zandt (s.g.) en de Visser (comm.) keuren het beleid van den minis ter af. Aan een motie van afkeuring too- nen de meeste sprekers echter geen behoef te te hebben. De motie Woudenberg wordt met 67 te gen 5 stemmen verworpen. Voor stemmen de N.S.B. en de heer Zandt. In zijn repliek zegt de ministed nog, dat rechtsgevoel juist gekrenkt ware, als den een wel werd toegelaten, wat den ander was verboden. „Een tweede Schuschnigg". De Kamer begint daarna met de behan deling van de Justitiebegrooting. De heer Wendelaar (lib.) oefent ernstige critiek op 's ministers houding ten aanzien van het vreemdelingenvraagstuk. Spr. waarschuwt den minister, geen tweeden Schuschnigg te worden: nu eens te slap en dan weer te streng Ook acht spr. de bestrijding van het anti-semietisme onvol doende. De heer Donker (s.d.) bepleit een centrale instantie, welke de toelating van vreemdelingen zal moeten regelen. De vergadering wordt dan verdaagd. Begrootingstekort van bijna 22 mil lioen op den gewonen dienst. VERSTERKING VAN DE WEERMACHT DREEF DE SCHULDENLAST OP. De hoofdbegrooting van Neder- landsch Indië vertoont op den ge wonen dienst een tekort van f 21.662.997, op den buitengewonen dienst een tekort van f 21.663.197, to taal f 43-326.194. De geheele dienst loopt over een bedrag van f 621.761.376. De scherpe terugslag, welke op de kort stondige hoogconjunctuur van 19361937 gevolgd is, heeft een plotseling einde ge maakt aan de sterke stijging van de ont vangsten sedert den ommekeer van 1936, terwijl, de uitgaven een toenemend accres vertoonen, zoodat na het in alle opzichten voorspoedige jaar 1937 opnieuw geworsteld moet worden met bogrootingstekortcn, wel ke nochtans in omvang gunstig afsteken bij de catastrophale tekorten der jaren 1930-'35. De beperking van het, tekort voor 1939 tot rond f 21.7 millioen is intuschcn alleen mo gelijk gebleken door de na September 1936 ingevoerde belastingverlagingen grooten- deels ongedaan te maken. Zonder dezen maatregel zou het tekort f 17.7 millioen hoo- ger geweest zijn. Als oorzaken van stijging der uitgaven worden genoemd de versterking van- -de weermacht, de prijsstijgingen en daardoor de salarisverhoogingen en het noodzakelijk ongedaan maken van crisisbezuinigingen. In drie jaar tijds zijn de weer machtsuitgaven met niet minder dan 74 pet. gestegen. Onder het tekort op den buitengewonen dienst van rond 1 21.7 millioen is begrepen een bedrag van f 9 millioen aan door Ne derland terug te betalen aanbouwkosten van marinematerieel, zoodat ten laste van In dië blijft omstreeks f 12-7 millioen. De schuldpositie. Was in 1914 de Indische schuld 104 mil lioen, in 1938, ultimo September, is zij 1351 millioen. Het hoogtepunt was in 1934, toen de schuld f 1511 millioen bedroeg. En tóch weer nieuwe uitgaven! Niettegenstaande deze moeilijke positie zijn verschillende nieuwe maatregelen, wel ke weer belangrijke offers zullen vragen, noodzakelijk. Van deze maatregelen noemen wij; de aanschaffing van vechtwagens; de aanleg van eenige verdedigingswerken; en de vermeerdering van oorlogsvoorraden. Bij wijze van proef zal een aanvang wor den gemaakt met de aanwerving voor het leger, van vrijwilligers met kort verband, die zich verplichten tot het doorloopen van herhalingsoefeningen. Aan den afbouw van het vlootplan, omvattende 3 kruisers, 2 flot- tieljeleiders, 12 jagers, 18 onderzeebooten en (voorloopig) 72 groote zeevliektuigen, wordt met voortvarendheid gewerkt. TOESTAND DER GEWONDEN NIET VERERGERD. LIJKEN VAN DE OMGEKOMENEN HEDEN VRIJGEGEVEN. Naar wij vernemen, is de toestand van geen der in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam verpleegden, die bij de ramp van de „Ijsvogel" gewond werden, verergerd. De begrafenis der slachtoffers. De Officier van Justitie zal de stoffelijke resten der bij de vliegramp omgekomen le den der bemanning en passagiers, welke in verband met het onderzoek in beslag wa ren genomen, hedenochtend vrijgeven. Alle omgekomen slachtoffers worden Vrij dag a.s. begraven of gecremeerd. Belgische deelneming. De Belgische minister van vorkcer, Marck, hoeft den Nederlandschen minister van Wa terstaat zijn deelneming met het ongeluk met de „Ijsvogel" betuigd. Hardnekkige pogingen de stad te heroveren. Tegenstrijdige berich ten over de Japansche bezetting. Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat de Japanneezen, die Kanton ver dedigen, teruggeworpen zijn tot de stad zeli. In de buitenwijken van Kanton wordt iel gestreden. Aan bet Zuidelijk Jangtsefront trekken de Chineesche troepen, volgens de berichten uit Tokio terug in groepen van 500 tot 1000 man. Het Japansche telegram voegt hieraan toe dat zelfs de Chineesche troepen te Sja- si, de hoofdstad van Hoenan, en Siangtan, ten zuiden van Sjasi, ook begonnen zijn te rug te trekken naar Hengshan en Hengvang, klaarblijkelijk als resultaat van het-besluit Sjasi te verlaten, voor de Japansche aan vallen, die thans langs de KantonHankau- spoorlijn gedaan worden. Een „zuiveringsactie". Volgens een persbericht uit Peiping zijn als resultaat van een driedaagsche „zuive ringsactie" in Noord China, wleke op 10 de zer is ingezet, meer dan 4.000 Chineesche bandieten verspreid, meer clan 2000 bandie ten, aldus Domei, werden op 12 dezer ten Noordoosten van Tansjan door Japansche strijdkrachten aangevallen, waarbij meer dan 300 Chineezen dood op het slagveld ach terbleven. Chineesche berichten zeggen, dat de Ja panners weliswaar in naam negen gebieden hebben bezet, maar de controle feitelijk slechts zou bestaan in kleine gebieden langs de voornaamste verkeerswegen en de steden. Deze gegevens zijn verwerkt uit raporten van cle provinciale regeeringen in de negen z.g. bezette provincies, n.1. Kiang- soe, Tsjekiang, Anhwei, Kiangsi, Sjantocng, Honan, Sjansi en Hopei. Het aantal be stuursgebieden in deze negen provincies beloopt 796. Volgens bedoelde gegevens voert de Chineesche regeering nog een vol ledige politieke en bestuurscontróle in 489 gebieden, d.i. 61.44 pet. De Chineesche re geering oefent een gedeeltelijke controle uit over 248 of 31.15 pet. Deze cijfers betreffen r.iet gemeenten zooals Sjanghai, Nanking, Hangtsjau, Tsinan, Hankau en Tsingtau. De Chineesche guerillatroepen zijn weer zeer actief. Tsjang Kai Sjek nog slechts pro vinciaal bestuurder. De onderdrukking van het communisme en de samenwerking met Japan vormen het leidende beginsel der politiek van de nieuwe onder Japansche invloed staande regeering der republiek China, aldus verklaarde Liang Hoeng Tsji, de voorzitter van cle uitvoeren den Yoean der nieuwe regeering van Nan king, die per vliegtuig in Tokio is aangeko men. Liang verklaarde voorts, dat de nieuwe regeering goede vorderingen maakt met het herstel van orde en rust, ook in de indus trie en den landbouw, dat het bewind Tsjang Kai Sjek tot een zuivere provinciale regeering is teruggebracht en dat de com munistische invloeden tanen. H.K.H. Prinses Juliana is gisteren met Prinses Beatrix per auto aangekomen op het landgoed van graaf en gravin Miel- zynski te Iwno in Polen. Prins Bernhard was reeds eerder aangekomen. Nederland doet mee. Kosten: f 60.000.—. De minister van Buitenlandsche Zaken vraagt een crediet van f 60.000.te verant woorden bij suppletoire begrooting 1938 voor deelneming aan cle internationale tentoon stelling 1939 te Luik. De tentoonstelling ge houden ter gelegenheid van de opening van het Albert-kanaal, heeft tot doel de betee- kenis te doen uitkomen van de scheepvaart voor het economisch leven en om cle speciale rol van het water op ander gebied naar vo- rerf'tc bfehgen. - Raminq der rijksmiddelen m.et 68 millioen overschreden. Wat de uitkomsten van alle mid delen voor het dienstjaar 1937 aan gaat, kan worden medegedeeld, dat de zuivere opbrengst over het tijd vak van 1 Januari 1937 tot en met October 1938 f 552.798.451 bedroeg, waardoor tot dusver cle raming met ruim 68 millioen gulden is over schreden. De opbrengst van de directe be lastingen heeft tot ultimo October j.1. bedragen f 115.652.094, togen f 103.526.077.op ultimo October van het vorig jaar, hetgeen dus een stijging beteekent met f 12.126.017. Het bedrag van de raming voor het dienstjaar 1938 bedraagt f 116.4 millioen. Tot de hoogere opbrengst hebben alle belastingen bijgedragen. In ver gelijking met het vorig jaar bracht cle grondbelasting f 154.1 n meer op, 'de inkomsten-helasting f 10.542.613. de vermogensbelasting f 671.109. de verdedigingsbelasting f 683.128. en de belasting van de doode hand f 75.021. Ook de overige middelen overschreden over het algemeen de raming. Het werkloosheidssubsidiefonds. Dc inkomsten ten bate van het werkloos- heidssubsiediefonds hebben voor den dienst 1937 het bedrag van de raming ad f 51.525.000 nog niet gehaald. Deze inkomsten bedroe gen f 50.169.382.— Voor den dienst 1938 is de raming gesteld op f 52.300.000.— waarvan tot ultimo Octo ber f 48.340.514.— is ontvangen. De oud-kanseiier zon over eenige maanden vrijgelaten worden. Een officieele woordvoerder te Weenen heeft den correspondent van Reuter mede gedeeld, dat vermoedelijk geen proces zal worden gevoerd tegen oud-kanselier Schuschnigg. Hij voegde hieraan toe, dat tot nu toe geen maatregelen zijn geno men voor een dergelijk proces. Do geruch ten, dat cle jury reeds zou zijn gekozen, worden met kracht tegengesproken. Ook is eeon aanklacht voorbereid noch is Schuscb nieg aan een verhoor onderworpen. Op de vraag wat er dan met Schusch nigg zou geschieden gaf de woordvoerder als zijn persoonlijke meening te kennen, dat de oud-kanselier vermoedelijk over enkele maanden zal worden vrijgelaten. Waarschijnlijk zal hem evenwel niei worden toegestaan Duitschland te verla ten. In welingelichte kringen veronderstelt men, dat deze beslissing te danken is aan de interventie van de Italiaanscho diplo matie to Berlijn. Op een in het Lagerhuis gestelde vraag be vestigde Minister MacDonald, dat cle gouver neur van Tanganyika gemachtigd is bekend te maken, dat Chamberlain op een desbetref fende vraag geantwoord heeft, dat de Brit- sche regeering geen overdracht overweegt van eenig onder Brftsch bestuur staand ge bied. Namens Chamberlain, die afwezig was, heeft sir John Simon op een na dere vraag herhaald, dat de Britsche regeering niet overweegt gebieden onder Britsch bestuur over te dragen. Sir John Simon voegde hieraan toe, dat de regeering uiteraard volledige aandacht moet schenken aan de opvattingen van de bevol king van elk gebied. Ook Frankrijk niet bereid. Minister-president Daladier heeft Taittin- ger, in diens kwaliteit van vice-Voorzitter der Kamercommissie voor de koloniën ont vangen. Taitfinger wisselde van gedachten met den minister-president over zijn plan nen met betrekking tot cle koloniale kwestie o.m. in verband met de redevoeringen van Ilitler. In dit verband heeft Daladier gister middag om 13.00 uur een communiqué uit gegeven van den volgenden inhoud: De regeering heeft de campagne niet af gewacht, welke voortgezet wordt ten aan zien van de koloniale problemen, om haar standpunt te doen kennen ten opzichte van dit probleem. Reeds verscheidene weken geleden heeft zij bekend gemaakt, dat Frank rijk zich zou verzetten tegen iederen aanslag op het koloniale rijk en dat het vastberaden de onaantastbaar heid zou handhaven van zijn bezit tingen, zooals die gevormd zijn aan het- einde van den wereldoorlog. Geen enkele afstand is ooit onder oogen gezien. De regeering hernieuwt de tegenspraak, die zij reeds gesteld heeft tegenover de on juiste berichten, die wilden doen gelooven, dat de koloniale kwestie ter sprake zou ko men bij cle aanstaande Fransch-Engelsche besprekingen. Geheime vergèdering eischt af treden van Göbbels. Do Berlijnsehe correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post meldt aan zijn blad, dat de buitenlandsche dagbladcor respondentie te Berlijn per post een in ma chineschrift. gesteld document ontvangen hebben, dat het opschrift „een noodzake lijke verklaring" droeg. Het document bestaat uit de notulen van een vergadering van „vertegenwoordigers van alle klassen der maatschappij", met in begrip van officieren en leden der natio- naal-socialistische partij, welke vergadering naar in het document verklaard wordt, Zondag te Berlijn gehouden is. Het document verklaart dat deze verga dering met. algemeene stemmen een reeks resoluties heeft aangenomen, waarin o.m het volgende gezegd werd: ..Fatsoenlijke lieden gevoelen diepe schaamte over de recente gebeurtenissen in Duitschland. Negentig procent van het Duitsche volk heeft noch deel genomen aan de "owelrlrindcn noch zo goedgekeurd". „Fatsoenlijke lieden zijn van meening, dat de beschrijving van deze betreurens waardige daden, voorgesteld door dr. Göb bels, als cle uitdrukking van don volkswil een weergalooze heleediging en een bezoe deling van het Duitsche volk vormt". Dc aanwezigen eischten met algemeene stemmen aftreden van dr. Göbbels als mi nister van volksvoorlichting en propaganda. Vertrek van Aankomst Singap. 16 Nov Parijs 16 Nov. Jodhp. 16 Nov. Band. 16 N0Vj A'dam 16 n0v, Rang. 16 Nov_ Bagdad 16 Nov] Athene 16 Nov Medan 16 Nov.I Rang. 16 nov Reiger (heenreis) Torenvalk (terugreis) Buizerd (heenreis) Wielewaal (terugreis) Oehoe (terugreis) De „Ibis", welke vandaag van Schinhnt is vertrokken om reizigers en post van i te Marseille wegens motorstoring opgeho den „Valk" over te nemen, is vanmiddag aldaar aangekomen. De bemanning van d „Valk" is op de „Ibis" overgegaan. ^1 Japanscb antwoord op Amerfr kaansche nota spoedig te wach< ten. Van gezaghebbende zijde wordt medese deeld, dat het Japansche antwoord op d« Amerikaansche nota van 6 October zal vvor den overhandigd, nadat de Kabinetsraad a.s. Vrijdag het ontwerp zal hebben goed gekeurd. In een hoofdartikel dringt de ,Kokoe min Sjimboen" aan op een spoedig antwoord van Amerika en schrijft het blad, dat de Japansche openbare meening de opheffing wenscht van het Negenmogendhedenpact waarop Amerika zijn vertoog tot Japan voor het behoud van de „open deur" in China heeft gebaseerd. Op den Nieuwen Waterweg, Op den Nieuwen Waterweg zijn gistermor gen twee aanvaringen geschied. Voor den kop van de Maashaven is het Finsche stoom schip „Mercator" in botsing gekomen met het sleepschip „Ilos" van de Nederlandsche Rijnvaart maatschappij. De „Ilos" heeft een groot gat opgeloopen zoodat de sleep-pomp- boot „België" van L. Smit en Co. het schip drijvend heeft moeten houden. De ,,Ilos" is naar de Maashaven gebracht, waar het schip wordt gerepareerd. Vrouw en kinderen van den schipper van cle „Ilos" zijn onmiddellijk overgegaan op de „Politie 4", die juist in de buurt was. Voor de Merwcdehaven is het Zweedsche stoomschip „Gun" in aanvaring gekomen met de Harwichboot .Cheringham". De „Cheringham" heeft een gescheurde huid plaat gekregen en is naar' de werf de Nieu we Waterweg te Schiedam verhaald waar de schade zal worden hersteld. Heden hoopt men met de reparatie klaar te zijn. De „Gun" heeft zijn weg vervolgd. tfcPiafati Euwe verliest van Reshevski. In Krasnapolsky te Amsterdam werden gis teren de afgebroken partijen uit de vierde, vijfde, zesde en zevende ronde van het AVRO-tournooi voortgezet. De resultaten wa ren: EuweReshevski 0—1 ReshevskiCapablanca lh~Vi KeresReshevski 1—0 Flohr—Botwinnik Vi—Vi AljechinFine 0—1 AljechinKeres Vi—Vi Reshevski—Flohr 1—0 FineKeres 01 De stand luidt thans: 1. Fine 5V2 punt. 2. Keres 5 punten. 3. Capablanca 3Vè punt. 4. en 5. Aljechin en Botwinnik, ieder 0 punten en 1 afgebr. partij. 6. Reshevsky 3 punten. 7. en 8. Euwe en Flohr, ieder 2 punten- Hedenavond wordt te Utrecht de achtste ronde gespeeld. Uaethl Dumortier scoort vijf maal Vtrechtsch elftalZwaluwen 6—S, Voor ruim 5000 toeschouwers is gis,fi1r' avond te Utrecht een lichtwedstrijd gespeeld tusschen een Utrechtsch elftal en een Zwa luwenelftal. Na een goeden wedstrijd won nen de Utrechtenaren met 63, nadat 0'Ij stand bij de rust nog gelijk was gewees n.1. 22. De nationale midvoor, Dumortie-i maakte vijf van de zes doelpunten. De M luwen namen door midvoor de Boer 2—0 voorsprong, maar Dumortier zoig er voor, dat de stand bij de rust gelijk v Na de hervatting bracht Dumortier stand op 42, waarna Pino er 5-*>i f maakte. De Boer verkleindee den act stand toen tot 53, maar nog v001' einde bracht Dumortier den uitslag 6—3. ÏYloloMj^. T.T.-RACES OP 1 JULI A.S. Bij dc gisteren te Parijs gehouden dering van de Internationale Moton mint ders Federatie stond als voornaamste op het programma de vaststelling v& 8 wedstrijdkalender 1039. Do Nederlanosw T.T.-raees op het circuit van 01tra- op 1 Juli a.s. worden gehouden. pg. nisatio van cle Internationale aiin daagsche (van 2027 Aug.) wei d Duitschland opgedragen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2