Gevaren voor gezin en Maatschappij cent VÏCTOR HUGO Tweede Blad Oud-minister Bijleveld en minister de Geer spreken voor de Ned. Middernachtzendingsvereemging nieTalleen het dekblad SUBLIEM Groen Donderdag 17 NovpmU 1933 MadlnieuwJ Er is veel in ons leven, dat niet gevaarlijk is, maar gevaarlijk wordt, als we het alleen betreden Penning-serie (onze zeehelden) Uitspraken Zeekrijgsraad Bond van Barmhartigheid boekt prachtig resultaat „Dat is Holland" Heden Bazar „Tesselschade" Burgerlijke stand van Den Helder Kruideniersexamen Reserve-officieren in actieven dienst Oud-minister Bijleveld over: Het Nieuw-Malth. een gevaar voor gezin en maatschappij. Op de 49e jaarvergadering van de Ned. Middernachtzendingsver., gisterenmiddag in de bovenzaal van het Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg, aangevangen, heeft de oud-minis ter van Marine, Mr. H. Bijleveld, gesproken over het onderwerp: „Het Nw. Malthusianis me een gevaar voor gezin en maatschappij". De vergadering, die druk bezocht was, werd o.m. bijgewoond door burgemeester Rit meester, door een groot aantal geestelijken, zoowel van protestantsche als katholieke zijde, door verschillende burger- en marinedoktoren, door leden van de rechtsche raadsfracties en door besturen en vertegenwoordigers van jeugdvereenigingen en vereenigingen, werk zaam op maatschappelijk gebied in onze ge meente. De voorzitter van de Ned. Middernachtzen- dingsver., Dr. J. Lammerts v. Bueren, uit Zeist, opende de vergadering met een woord van welkom en gaf daarna het woord aan Mr. Bijleveld, die het geheele menschenleven schetste als onderworpen aan - de ordinantiën Gods. Er is alleen levensmogelijkheid en levenskans, wanneer de mensch zich daarvan bewust is en zich volkomen voor die ordin- nantie buigt. In het bizonder geldt dit voor het wonderlijke terrein van het huwelijksleven. Het is de Heilige Schrift, die in deze ook een fundament is. Het was God, die op aarde de eerste brui loft schiep. Hij bracht die twee, man en vrouw, tot elkaar en op zijnbevel zou uit die twee-eenheid het menschengeslacht geboren worden. Door de zonde is de dood in het leven ge haald, maar over die dood mag nooit anders beschikt worden, dan naar Gods gebod. Alle ingrijpen in het levensproces is in strijd met de ordening Gods. Gij zult liefhebben, dat is de pijler waarop het huwelijksleven rust. Met een liefde, die niet zichzelf zoekt, maar die zich geeft. Niet egoïstisch, maar altruïs tisch. Een liefde, dus niet gebaseerd op de tyrannie van den man of op die van de vrouw. Door de zonde is die ordinantie verkracht In en buiten het huwelijk. Men is met zijn practische bezwaren gekomen tegen het krij gen van kinderen. Kleine loonen, ellende in woningtoestanden, een zwakke vrouw en zoo vele andere bezwaren. Tegenover de schoon heid van het huwelijksbeeld staat de ontzet tende werkelijkheid van de maatschappelijke ellende. Waar wordt de oplossing gezocht? Om Godswil, zegt spr., maar tegelijk om des levenswil, terug met ons leven naar het evangelie van Jezus Christus. Men moet de oplossing niet zoeken, waar ze werkelijk niet te vinden is. Niet de oplossing, die het nieuw-Malthusianisme wil geven in de beperking van de geboorten, welke theo rie zij hult in een quasie wetenschappelijk kleed. Dat is een levenspractijk, die door alle eeuwen heen bewezen heeft te lei den tot een degeneratie en vernietiging van volken. Want het Nw.-Malthusianisme is niet van onzen tijd. Het eens zoo machtige Babyion is totaal vervallen. Egypte met zijn hooge cul tuur is tot een volk geworden ,dat men slechts hier en daar nog vindt. Athene, Sparta en Itome zijn schrikbarend achter uitgegaan in den tijd, dat men de prac- tijken van de geboorte-beperking toepaste. Het ingrijpen in de natuurwetten, die God gesteld heeft, leidt altijd tot vernietiging van het menschenleven. Het is te begrijpen, dat men gezocht heeft naar een oplossing van de maatschappelijke problemen. Maar men heeft verkeerd gezocht. Men heeft voor de prac tijken van het Nw.-Malth. aangevoerd den in- dividueelen nood. Doch dat is een leugen ge weest, want het Nw. Malthusiasme is niet ontstaan in de kringen waar de maatschappe lijke nood het grootst was, maar in de krin gen van de gegoeden, die hierin een prachtig middel zagen om hun gemakzucht te bevredi gen en zijn genotzucht uit te leven. Eerst veel later zijn de practijken doorgedrongen tot de De „Koninklijke-Begeer" te Voorschoten kondigt de verschijning aan van een serie van twaalf nieuwe penningen met de beeltenis van de voornaamste zeehelden uit onze vaderland- sche geschiedenis. De penningen hebben een diameter van 70 mm ert zijn alle ontworpen door den medailleur Jac. J. van Goor. In Den Helder is het 't juweliersbedrijf van Beemsterboer in de Keizerstraat die deze zeer smaakvolle serie in den verkoop brengt. In de étalage ziet men deze fraaie herinneringen uit een schoon verleden uitgestald. Zij vormen een bezit, met name voor echte Nieuwediepers, terwijl de prijs geen bezwaar kan opleveren. (Adv.). arbeidersklasse en nu vormen ze een groot gevaar voor gezin en maatschappij. Aan de hand van statistische gegeven, toont spr. aan, dat het grootste aantal echtschei dingen voorkomt in de gezinnen zonder kin deren of met 1 of 2 kinderen. (63 pet. in ge zinnen zonder kinderen, 23 pet. in gezinnen met 1 kind, 9 pet. in gezinnen met 2 kinderen. Er wordt door de practijken van het Nw.-Malth. een groote oppervlakkigheid in liefdesbetoon gekweekt. Aan de hand van medisch wetenschappe lijke lectuur illustreert spr. de psychische en zedelijke gevaren. Een verzwakt ras, dat niet gestaald en gesterkt werd door den strijd en de opbouwende krachten, die het kinderrijke gezin geeft. Onvruchtbaarheid bij de vrouwen, die de practijken van het Nw.-Malth. toepas sen. Van de angst van een gebrek aan consump tie, dat men voor zijn practijken aanvoerde, is niets overgebleven! God heeft doen zien, dat Hij op zijn tijd en op Zijn wijze uit den aardkorst, de ontzaglijke rijkdommen en schatten, die Hij er in gelegd heeft, doet uit barsten. Een toename van de bevolking brengt levensverrijking en staalt en prikkelt en dringt tot energie. De groote figuren uit onze samenleving, zijn bijna zonder uit zondering voortgekomen uit de groote ge zinnen. De waarheid blijft, dat God be looft heeft, dat alleen in den weg van ge hoorzaamheid aan zijn ordinantiën, het leven te vinden is. Met een hartelijk applaus werd de rede van Mr. Bijleveld besloten. In de hierna gehouden huishoudelijke ver gadering bleek, uit het financieel jaarver slag dat de inkomsten bedragen hadden 26.231.13, de uitgaven 26.965.05, zoodat er een nadeelig saldo over het afgeloopen jaar was van 733.92. De Avondbijeenkomst in Casino. Des avonds had in het Casino een open bare samenkomst plaats, waarvoor de belangstelling zeer bevredigend was te noemen. Wederom bleek, dat vele autori teiten, zoowel uit burgerlijke als militaire kringen, zich geroepen gevoeld hadden acte de présence te geven. Het was ds. W. F. J. Meiners, die de bij eenkomst opende met het lezen van enkele verzen uit Johannes 8, en daarna voorging in gebed. Vervolgens sprak hij een kort openings woord, waarin hij wees op het schoone van de taak der middernachtzending. Het is een strijd, die Gode welgevallig is en waarin het voorbeeld van Jezus een aansporing is. De taak der Middernachtzending noemt spr. het mede bouwen aan het Gods Huis. Hierna geeft ds. Meiners het woord aan den voorzitter van het hoofdbestuur, dr. J. Lam merts van Bueren, die sprekt over „De taak der middernacht- zending, juist nu". Deze spreker releveert allereerst de dank baarheid, die men moet koesteren voor die genen, die 49 jaar geleden het besluit namen, de middernachtzending te aanvaarden. Het is goed thans te kunnen constateeren, dat hun werk vruchtdragend is geweest. Wie hieraan nog mocht twijfelen vergelijke ons land maar met zoovele andere. Men is daar dankbaar voor, dochwat gewonnen is moet men behouden en daarvoor dient gestreden te wor den. Ook n u nog. Er wordt op gewezen, dat het karakter der middernachtzending zich wijzigde. Trok men er aanvankelijk alleen des nachts op uit om te waarschuwen tegen het loerend roofdier der ontucht, thans wordt een niet onbelangrijk deel van den arbeid ook des daags verricht. De prostitutie noemt spr. een vindingrijk kwaad, dat steeds nieuwe wegen zoekt als er andere gesloten zijn. Het is daarom verheu gend. dat de aandacht der regeering ten volle op dit gevaar gevestigd is. Voor de vereeni- ging kan dit slechts een prikkel zijn tot de grootst mogelijke waakzaamheid. Na gesproken te hebben over de zorg voor het kind van de ongehuwde moeder en de verlaten vrouw en gememoreerd te hebben, dat ook de vrouw aan het werk van de ver- eeniging deelneemt, wijst spr. op het zoo zeer belangrijke preventieve werk van de midder nachtzending. Als treffend voorbeeld daar van staat in Den Helder het Zeemanshuis. Dringend verzoekt dr. van Bueren voor deze instelling finantieele hulp en sympathie, even als voor het patronaat en de nazorg. Eveneens wiist spr. nog op de groote mate van vrijheid, die in Nederland tusschen beide sexen heerscht. Hierin schuilt echter een ge vaar. Het is een zoo licht te beschadigen vrij heid, hetgeen met enkele voorbeelden ge ïllustreerd wordt. Het was de barmhartigheid, die de Midder nachtzending tot haar arbeid dreef, een arbeid, die in God's naam gevoerd wordt. Men hoopt ook in de toekomst in het Licht van Zijn groote genade te mogen blijven werken, ten zegen van het volksleven. Jhr. de Geer spreekt over: In tijden van zedelijk gevaar. Het was het lid van het Hoofdbestuur, Z.Exc. Jhr. Mr. Dr. D. J. de Geer, die als derde spreker optrad met het onderwerp: „In tijden van zedelijk gevaar." Er zijn tijden in de geschiedenis, aldus mi nister De Geer, waarin de zedelijke gevaren voor een volk bizonder groot zijn. Wij leven in zoo'n tijd. Hoe kunnen wij nu tegen de zedelijke geva ren het best op onze hoede zijn? Op dezelfde wijze, waarop wij ons hoeden tegen de stoffe lijke gevaren en wel op drieërlei wijze. Ten eerste moeten we ons niet noodeloos in gevaar begeven, d.w.z., dat we ons verre hoi? den van plaatsen van gevaar, dat we geen boeken lezen, die ons bezoedelen, dat we geen omgang zoeken met menschen, waar geen goeden invloed van uitgaat en dat we leeren bedenken alles wat lieflijk is en rein. Ten tweede: als er stoffelijke gevaren zijn, waarin we ons moeten begeven, moeten we ons daartegen wapenen. De zonde ligt altijd op de loer en vindt in ons een zeer gemakke lijke prooi. Laat ons niet teveel vertrouwen op onszelf, maar ons wapenen met de geeste lijke wapenen van het Evangelie, naar het woord van den apostel Paulus: ..Zoo doet dan aan de geheele wapenrusting Gods. opdat ge kunt wederstaan de listige omleidingen des duivels. Tenslotte: Om gevaren te vermijden en ons ertegen te wapenen, moeten we ze eerst onder kennen en ons er bewust van worden. Al te dikwijls worden gevaren aan ons oog onttrok ken, die aanwezig zijn. Spr. wijst op de onder mijning van het huwelijksleven. Als vrucht van eeuwenoude beschaving is er de levens lange monogamie, dus de samenleving van één man en één vrouw. Zelfs de voortgezette, ob jectieve wetenschap, die het alleen om de waraheid te doen is, bevestigt deze christe lijke leerstelling. Er is veel in ons leven, dat niet gevaarlijk is, maar dat gevaarlijk voor ons wordt, als we het alleen betreden. In het bergland zijn tal van bergen, die zonder gevaar bestegen kun nen worden, mits men zich voorziet van een gids. Op zedelijk gebied is het niet anders. Het vele, dat gevaarloos en verfrisschend is, brengt gevaar, als we het betreden zonder gids. Wie staat ziet toe, dat hij niet valle. Aan de hand van onze trouwe Vader en Gids komen wij echter veilig door alle gevaren heen. Ds. Tollenaar spreekt een slotwoord. Ds. F. Tollenaar, Geref. predikant, alhier, sprak het slotwoord, waarin hij er den nadruk op legde, dat het werk van de Middernacht- zending zich stelt op de basis van de liefde van Christus. In alle kringen van onze samenleving is een ontstellend gemis aan zedelijk besef. Hot is daartegen dat we strijden. Maar wanneer we strijden, dan moeten we ook iets anders hebben] dat we er voor in de plaats stellen. Er voor in de plaats geven moeten we de machtige waarheden van het Koninkrijk Gods. Met een opwekking tot steun van de ver- eeniging, sluit Ds. Tollenaar de vergadering met dankgebed. Gistermiddag heeft de Zeekrijgsraad Willemsoord uitspraak gedaan in een zestal zaken welke vorige week voor gekomen waren. De uitspraken luidden als volgt: 1. Zeemilicien-stoker 3e kl. Th. J. R. dief stal: 1 jaar en 6 maanden plaatsing in een jeugdgevangenis (eisch: 1 jaar idem). 2. Zeemilicien-hofmeester 3e kl. G. v. L. terzake diefstal van een baadje: 6 weken gevangenisstraf (conform eisch). 3. Matroos 3e kï. A. J. G. v. d. D. terzake het slapen op wacht: 4 weken gevangenis straf onvoorwaardelijk (eisch 5 weken gevangenisstraf) 4. Zeemilicien-stoker 3e kl. G. W. terzake het zonder verlof wegblijven, benevens valsch- heid in geschrifte: 6 weken gevangenisstraf met aftrek (eisch: 4 maanden gevangenis straf met aftrek voorarrest) 5. Zeemilicien-stoker-olieman 3e klasse J. M. A. terzake het slapen op wacht: 3 weken gevangenisstraf (eisch: 1 maand gevangenisstraf 6. Leerling-monteur P. Z. wegens ver- keers-overtreding: aangehouden. Ook de Marine droeg haar steentje by Gisteren heeft de Bond "an Barmhartigheid zij l jaarlijksche groote inzameling gehouden en hoewel wij vermoedden, dat de Heldersche g neen.' chap ich wederom wel van haar sympathiekste zijde zou doen kennen, veron derstelden wij niet, dat het resultaat zou wor den als ons gisteravond medegedeeld werd. Om het maar direct te zeggen: het resultaat was prachtig en de leiders der actie zijn dan ook unaniem vol lof over de wjjze waarop liler gemeenschapszin gedemonstreerd is. Zoowel in kwaliteit als kwantiteit kan gezegd worden, dat er belangrijk meer geofferd is dan het vorige jaar. Daarbij was het voor de ophalers prettig dat een groot deel der bewoners reeus van te voren ingepakt hadden. Dat spaarde tyd en ruimte. ZooaLs wy reeds hierboven schreven, heeft ook de marine een steentje bijgedragen; zoo werd den Bond gisteren mededeeling gedaan, dat zoowel de officieren als de bemanning van de Onderzeedienst Kazerne bereid zijn het noodige voor het goede doel af te staan. Vermeld dient voorts nog te worden, dat de directrice der Vakschool zich bereid verklaard hee' na ontsmetting het goed te wasschen en te verstellen voorzoover dat noodig mocht zijn. Zooals men ziet: de Bond kan tevreden zijn en... dat is hij ook. Men kan het werk voort zetten, dank zij de goedgeefschheid der Helder sche burgerij. Gaarne maken wij ons tot vertolker van dezen grooten dank. Ook Het binnengoed van ons nieuwe merk SUBLIEM is iets zeer bijzon ders, want evenals bij de mensch komt het tenslotte toch op het „binnen- sÖÉÉË Als eerdaags dus van straat en pleinen De nare kaalheid gaat verdwijnen En Iepen, Eiken, Populieren Ons Heldersch stadsbeeld gaan versieren, Dan voelen wij ons als 'n Koning, Met ónze Iep, voor ónze woning, Dón lijken onze nieuwe straten Lang niet zoo dór meer en verlaten. Alleen wij moesten zelf bepalen, Wat men graag voor z'n deur wou halen. De één ziet peren in z'n droomen, 'n Ander heeft graag appelboomen, En 't zal des Zondags na je eten Een leuk idee zijn dan te weten, Dat je dessert, in mooie kleuren, Nog voor je huisje hangt te geuren. En dóórom beste vroede „Oomen": Onz' warme dank voor jullie boomen!! Wi-jo. Den Helder wordt niet verwend met revue uitvoeringen. Integendeel, het zijn er maar enkele, die telken jare hier plegen te ver schijnen, maar die weinige zijn doorgaans de beste, die er op een bepaald tijdstip te vinden zijn. Dit slaat zeker op de revue „Dót is Hol land", waarin de beide eerste violen bespeeld worden door het duo Henriëtte Davids en Siegfried Arno. Het lijkt ons overbodig van beiden nog iets te zeggen. De eerste geniet een vermaardheid tot zelfs over de lands grenzen, terwijl Siegfried Arno zich in tal van films een groote mate van bekendheid verwierf. Voorts werken in deze revue een aantal eerste klas krachten mede, er is een uitstekend ballet, er zijn imposante finales, kortom, het is een revue, die zeker een geheel gevuld Casino enkele uren van groote vroo- lijkheid en oogverblinding zal schenken. Voor bijzonderheden leze men de desbetref fende advertenties, waarin ook de uren van plaatsbespreking opgenomen zijn. Bovenzaal Chr. Militairen Tehuis. Nogmaals vestigen wij er de aandacht op, dat heden door de Vereeniging „Tesselschade" een bezar gehouden wordt in het Christelijk Militairen Tehuis, en wel vanmiddag van 3.00 tot 5.30 uur en vanavond van 7.30 tot 9.30 u. HOE VERZORGEN DIERENOUDERS HEN KROOST? Vanavond om 8 uur zal de eerste van de serie van drie museumlessen voor volwassenen over dit onderwerp worden gegeven door dert heer J. A. Nijkamp, in het Natuurhistorisch Museum (ingang le Vroonstraat). Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar ons blad van Dinsdag. van 16 November 1938. ONDERTROUWD: P. van Gijzen en C. de Leest; J. Stins en M. Stark. BEVALLEN: M. de BackerVroone, z.; F. F. W. Bakker-van Vliet, z.; C. M. RamlerSteeman, z.; N. de RoodeStark, d. OVERLEDEN: G. van Praag (m) 85 jaar. Wij ontvingen van het Bureau Kruideniers examens, te Haarlem opgave van de geslaag den voor het dezer dagen te Alkmaar gehou den Middenstandsexamen. Dit is het examen vanwege het „Instituut v. Vakopleiding voor Kruideniers", ingevolge de Vestigingswet Kleinbedrijf. Het examen omvat zoowel den eisch Vakbekwaamheid als Handelskennis. De namen van de geslaagden uit Den Hel der en Den Burg volgen hieronder: Van Den Helder slaagden: F. B. H. Mooy, Th. Minneboo, H. Veer, G. J. W. Bosman. J. de Vlieger, N. Blom, E. E. de Lange, P. Jongejans, C. van Gervene M. C. Bruin. W. C. Benjert. J. Pisa. J. Stins, G. Fernee, W. Grim, A. C. Vries, F. A. v. Vlugt, B. Kalf, J. Bousema. H. A. Jansen Jr. Van Den Burg slaagden: A. Koopman. C. de Jong, A. M. van der Slikke, L. J. Pieterse, V. Spanjer. NIEUWS UIT DEN OUDEN HELDER. In de Langestraat werden van iemands slaap kamer de ruiten ingegooid. Twee bewoonsters van de Laan deden aan gifte van mishandeling van hun dochtertjes. Aanvulling van het tekort bij de landmacht en by de marine. In een nota naar aanleiding van het ver slag der commissie van rapporteurs der Tweede Kamer betreffende de pensioeneering van reserve-officieren in actieven dienst schrijven de ministers van defensie en van binnenlandsche zaken: Met waardeering werd kennis genomen van de mededeeling, dat het voorstel om voor de beide groepen van personen, in deze wetsontwerpen bedoeld, een pensioen regeling tot stand te brengen, bij de Ka mer algemeen instemming vond. Met betrekking tot de redenen, welke er toe hebben geleid voor de aanvulling van het tekort aan beroepsofficieren bij de marine een andere regeling te treffen dan voor de aan vulling van een overeenkomstig tekort bij de landmacht, moge het volgende dienen: Bij de koninklijke landmacht is het tekort in de rangen van kapitein en hooger grooten- deels aangevuld door normale bevordering, hetgeen mogelijk was, doordat eertijds de gang der promotie zeer traag was, terwijl boven dien verschillende functies, die tot dusverre door een kapitein werden waargenomen, thans organisch ook door een luitenant kun nen worden vervuld. Het tekort is daardoor verschoven naar de laagste rangen, waar de aanvulling geschiedt door voor jeugdige re serve-officieren de gelegenheid te openen, vrijwillig in werkelijken dienst te komen, om, indien zij daartoe, eventueel na het volgen van een aanvullingscursus bij de koninklijke militaire academie, geschikt mochten worden beoordeeld, als jongsten in ouderdom van rang naar het korps beroepsofficieren over te Bij de koninklijke marine bestond eveneens een over verschillende rangen verspreid te kort. Hier kon echter de aanvulling in den rang van luitenant ter zee der 1ste klasse niet door bevordering geschieden, omdat daar door de gang der promitie in zoodanige mate zou worden versneld, dat de in de lagere su balterne rangen te vervullen verantwoorde lijke functiën zouden moeten worden opgedra gen aan officieren met te geringe ervaring, hetgeen uit den aard der zaak niet toelaat baar zou zijn. Inschuiving van reserve-officieren vol gens hun anciennieteit als zoodanig in de ranglijsten der beroepsofficieren kon, ge let op de voorschriften der bevorderings- wet voor de zeemacht 1902 betreffende de rangschikking niet plaats hebben. De inschuiving is trouwens met het oog op de eischen van den dienst niet noodzakelijk en bovendien zou zij niet billijk zijn tegenover de beroepsofficieren, aan wie voor bevordering tot hun rang hoogere eischen van bekwaam heid zijn gesteld dan aan de reserve-officieren. Overgang naar het korps beroepsofficcieren als jongsten in ouderdom van rang zou voor deze officieren evenmin mogelijk zijn, gezien de anciënniteit in den verkregen rang van velen hunner. Bij dit deel van de weermacht is de minister van defensie er dan ook toe overgegaan om zoowel jeugdige als oudere luitenants ter zee der 1ste en 2de klasse van de koninklijke marine-reserve tot een verband voor onbepaalden tijd toe te laten. BIOSCOPEN: Tivott-theater, Spoorstraat, half 8: „Menschelijke Hyena's". Rialto, Spoorstraat half 8: „Testpiloot". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Kinderen van de Nacht" en „Zes uur Verlof" Heden: Casino, 8.15 uur: Concert „Winnubst". Musis Sacrum, 8 uur: Wintersportavond der Ned. Reis-Vereeniging. Chr. Mil. Tehuis: Bazar Tesselschade. Vrijdag 18 November. Militair Tehuis. Spoorstraat 2.30 uur: Bazar Vrijzinnige Vrouwen-vereeniging. Casino, 8.15 uur: Feestavond Lyceum-.vereeni- ging. Zaterdag 19 November. Casino, 8.15 uur: Cabaretavond „Harmonie". Zondag 20 November. Casino, 8 uur: „Revue „Dat is Holland". R.K. Volksbond, 8.15 uur Eerste Held. R.K. Tooneel-vereeniging„Zijn Weldoener". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 769.6 Temperatuur lucht 6.5 Wind richting: Z.O.; kracht: 2 Licht op 4.34

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5