DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hermetisch geslote en toch Misère en wanhoop waar men komt op granen weer verhoogd Auto met volle vaart tegeo trammast Amerika gaat de taal der dictatoren spreken Amerika s Atlantisch eskader b'ijft Vandaag komt Koning Leopold KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 21 NOVEMBER 193€ 66e JAARG. No. 8470 Prinselijke Familie weer thuis Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi Koningin van Noorwegen overleden HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg. Ml) Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG Nachtrit langs Hollandsch-Ouitsche grens Van onzen specialen verslaggever Onherbergzamer oord dan dit in den mist verdronken Zevenaar en omstre ken is niet denkbaar. Met z'n tweeën, de chauffeur en schrijver dezes, rij den we ergens tusschen Babberich en de Duitsche grens. Gerrit vertelt in z'n srneuïig Geldersch dialect. Hij blijkt best mee te vallen, deze „zware jongen", ondanks z'n weinig vertrou wen inboezemend uiterlijk; hij vloekt als een ketter als hij het heeft over de Duitschers en dat is geen wonder; „de zwarten" hebben hem in tien da gen tijds bijna viermaal bij de klad den gehad en niemand beter dan deze Zevenaarsche inboorling weet wat hem „jenseits" te wachten staat, als 't zoover komt. Vet en ondoordringbaar wervelt en kronkelt de nevel om het hortende Fordje. De weg is maar vier meter breed, aan beide zijden geflankeerd door melancholisch-kreunende ber ken. Een enkele maal een vervallen krot van een huis met een gloeiende spijker achter de beslagen ruiten. Potdicht is de grens. Of dat smokkelaarshuizen zijn Ger rit inhaleert z'n piraatje zóó sterk, dat de slechte tabak knistert. Hij zwijgt een minuut en begint dan te vertellen dat smokkelen geen misdaad is. „We doen het allemaal, meneer, als we de kans krijgen, daar aan den overkant net zoo goed als hier. Maar het is belabberd gevaarlijk tegenwoordig. Je kunt het risiko haast niet meer loopen, want zoo potdicht als ze de grpns nou gemaakt heb ben is ie nooit geweest!" We hooren verhalen uit den vetten tijd en krakend sukkelen we verder. Eindeloos rijen sparren en berken. Hoog in de masthoornen zingt de winterwind een triest lied. Ondoor dringbaar ligt het bosch hier. Het strekt zich kilometer na kilometer langs de grens uit. Als dat bosch spreken kon! Als die hoo rnen de verhalen vertellen konden van de laatste tien dagen „Douane!" Plotseling kruisen twee lichten dwars over den wagen. En direct er na; „Halt daar... douane...!" Wij schrikken even, maar Gerrit lacht. Hij stopt en een on zichtbare hand maakt het portier open. Dan een blik van herkenning. Ze kennen Gerrit hier. Met ondergeteekende is het anders. Scherp vraagt de ambtenaar naar m'n pas. Kijkt haar lang en aandachtig door. Vergelijkt de foto, graait achter in de auto, en dan... „in orde, doorrijden!" ,Dat gebeurt je hier om de honderd meter tegenwoordig," klaagt Gerrit, „Maar ze hebben gelijk, aan de nanderen kant is het nog erger. Duizenden en duizenden S.A.- knapen staan daar. Je hebt er geen idee van hoe fel die lui gebeten zijn op alles wat over de grens gaat. Vorige week Zon dag kwam er een bus uit Aken. Een stuk of dertig menschen er in. 5 roeger moch ten die voor zoo'n tweedaagse!) uitstapje de man zooveel meenemen als ze wilden, maar dat is allemaal anders geworden. Nu mogen ze maximum per dag 5 mark bii zich heb ben 't Is te dol om waar te zijn, maar toch is 't zoo. En vorige week pikten ze d r een, die had er dertig bij zich. Ik was toe vallig aan de grens en zag het gebeuren. Je werd er beroerd van, zooals die vent gilde. Al maar achter elkaar; „Nehm mir das Leben; nehm mir das Leben"... i-;rna?r ik eerst naar huis terug snan". ^rr>ot 'p net bij de zwarten komen. Hij ging- En voor hoelang kun je nooit bekijken." Grensleed. Uit de peillooze duisternis van het bosch gluren twee oogen: een kroegje. Als we binnen stappen zit de kastelein alleen v°°r z'n tapkast. Somber voor zich uitstarend. Gerrit introduceert ons, wat, gezien de weinig vriendelijke ontvangst wel noodza kelijk is. De man heeft zorgen. Z'n vrouw- ligt drie dagen boven. Op van de zenuwen. Ze heeft veertien Duitsche jodenkinderen zien terugsturen en dat heeft haar ernstig aangegrepen. Merkwaardig want deze grens- vrouwen zijn waarachtig niet van gisteren. Het zijn driekwart kérels hard en onverzettelijk. Maar het leed van deze week is haar te machtig geweest. De Hollandsche douane Is streng. Heel streng, maar ze weten, dat ook deze uiterst scherp gecontroleerd wordt. knnne* ntet anders. Er zijn heel wat vaders bij, wier hart breekt bij dit terugsturen van kinderen naar de hel. maar wat moeten ze doen....? Je moet zoo'n baantje maar hebben. Ja, wel hard is dit leven hier; ieder ver haal is een aangrijpend relaas van men- schenleed en kinder-ellende Men moet hoo ren hoe, de eerste dagen na de pogroms, hier alle uren van den nacht talioozen poogden door te breken. „Terug". De kastelein verteld dat het, wonder bo ven wonder toch nog aan verscheidenen gelukt is. Dat was 'n bestiering Gods, want op beide grenzen stonden ze met hun „proppenschieters" klaar. Geen pardon. Berlijn en Den Haag hadden instructies gegeven. Daar is dat verhaal van den Jood, die een visum en pas had en wiens overige papieren ook in orde waren. Juist op den dag van de vervolging kwam hij bij Zeve naar aan. Hij dacht het al gewonnen te heb ben. „Terug 35 Mark afgenomen en nu naar Oranienburg. Of dat andere, twee jonge dokters. Na dagen van ellende en ont bering eindelijk door de Duitsche douane toegelaten. Met een doorreisbiljet voor Ame rika. Maar de Hollandsche douane bevond de papieren niét in orde Ze hebben verschrikkelijk opgespeeld. Lie ver dood dan terug. Als ze er nu niet uit kwamen zou dat nooit meer gelukken. Maar ze gingen terug. Tusschen zes dounaniers. Maar dat zijn dingen dié je niet meer ver geet. „Wir sind die Mörder Kinderen komen hier iederen dag. Vrijdag nog zestien uit Elten. Op en op van misère. Er was een meisje bij van zestien. De ieid- ster. Die bevestigde 't verhaal dat dien dag al langs de grens de ronde gedaan had: in Dusseldorf had men veertig Joden door de straten laten marcheeren, in koor zin gend; „wir sind die Mörder" (Wij zijn de moordenaars) Een oude Jood. van meer den zeventig jaar moest een zwaarbeladen krui wagen duwen... beestenwerk! We gaan verderop. Weg van dit oord van triestheid en droefenis. Hier ervaart men de eindelooze wan hoop van menschen, die niet weten waarheen het noodlot hen voert. Hier, op de grenslijn van twee vol ken, wordt ontzaglijk geleden. Men moet het gezien en gehoord hebben om dat te beseffen. Maar plezierig zijn die uren daar niet geweest voor ons. We rijden terug. Langs donkere wegen, waar geen lantaarns te vinden zijn. Bosch... en heideveld. Grillig slingert zich den weg tusschen dit wilde land. Geen sterveling komen we tegen. Maar driemaal in één uur tijds krijgen we het bekende „halt... doua ne!" te hooren en dan steeds het zelfde lied: Passen inzien, auto doorkijken. Als men dan leest dat een journalist op pad is, worden de strakke lijnen om de onvriendelijke mon den wat milder. Een enkele mompelt een excuus. „U begrijpt nietwaarook wij hebben onze consignes Ja, ja, we begrijpen het wel. De avond wordt nacht en we gaan terug. Nog eenmaal leggen we aan bij een grenskroeg. Het is er druk; blauw slaat de rook nftar buiten. Er staat een groepje van zes menschen. Ze praten, door, als ze zien in welk gezelschap we zijn. Verhalen... al maar verhalen. Van dien Jood, die er tusschen uit is kunnen knijpen ze hebben geschoten, maar hij haal de 't. En van twee kinderen, die drie kilometer verderop na een uur lang smoezen, van een kapitein der maréchaussee en de douane, doorge laten werden. Een vrouw heeft ze hij zich genomen. Vader en moeder zijn onbekend. De een is 6, de ander 7 jaar. Ze waren nat tot op hun hemdjes en wisten niet eens te ver tellen waar ze vandaan kwamen. „Von weit Frau Wirtin..." Treinen passeeren in den nachk. Zwijgend rijden we naar huis terug. Naar Zevenaar. Een uur later zitten we onze ko- pv te venverken onder de hanebalken. De wind kermt over het rieten dak. Ergens in de verte jankt een hond. Treinen denderen dicht langs voorbij. Tel kens het knarsen van de remmen. Zevenaar. douane. In eiken trein zitten thans men schen, die God bidden hen zoo snel moge lijk ver weg van de grens te brengen. Soms lukt datmaar even zoovele malen gaan ze mee, tusschen de ambtenaren in, en ver dwijnen in het „Zollambt". Daar wordt be slist over leven en dood. Leven en doodze waren hier beide rond in en om ^evenaar, waar een kleine gemeenschap gruwt van dingen, die zóó erg zijn, dat men ze dikwiils slechts durft fluisteren. Hardop zeggen is gevaarlijk. Want ook in Zevenaar bloeit een lucratie ve spionnage. Iedere Zevenaar zal U vertellen, dat je hier voor een glas pils verraden en verkocht wordk Welig tiert de menschenhandel in dit grens-nest. Menschenhandel Anno 193S. Ongelooflijk! Wederom varkens uit de markt genomen. In weerwil van de verschillende Begee- ringsmaatregelen heeft de roggeprijs nog niet het peil bereikt, dat de regeering in uitzicht had gesteld. Ook de ingevoerde de naturatieregeling heeft niet den gewensc'n- ten prijs opgeleverd. De prijs voor gerst is slechts bereikt, doordat de Nederlandsche Akkerbouwcentrale een belangrijke hoeveel heid uit de markt heeft genomen, terwijl ook de prijs van haver nog te wenschen laat. De minister van Economische Za ken heeft daarom besloten, met in gang van 20 Nov. de heffing op gra nen, met uitzondering van die op gerst, dus op rogge, haver, mais en tarwe en de derivaten van deze, met f 0.50, of voorzoover de derivaten be treft, met een overeenkomstig bedrag te verhoogen. De zeer lage prijzen, waarvoor voertarwe wordt aangeboden, doen het gevaar, dat dit graan, als voedergraan gebruikt, een op- treken van de prijzen der overie granen zal beletten, toenemen. Als bezwaar van deze beslissing moet worden erkend, dat de prijs van mais in afwijking van dien van de andere granen, betrekkelijk weinig is gedaald. Het resul taat van den geheelen maatregel zou even wel onvoldoende zijn. indien ook niet de heffing op mais werd verhoogd. Tegelijkertijd heeft de minister be sloten. naast den steun aan den prijs van het rundvee door het uit de markt nemen van bepaalde catego rieën rundvee, ook over te gaan tot het uit de markt nemen van var kens, speciaal varkens in het bacon- gewicht. Gehoopt wordt, dat aan de daling der varkensprijzen op deze wijze een voldoende rem zal worden aangelegd en dat het moge lijk zal blijken een verdere prijsverlaging der baconvarkens te voorkomen. Aan de Nederlandsche eehoudenjcentra- le'is dan ook opgedragen, met ingang van volgende week met deze afneming tegen de prijzen, zooals die de vorige week bekend zijn gemaakt, een aanvang te maken. De Prins verwelkomde zijn Ge malin en Dochter. Met een treinvertraging vanongeveer 3 kwartier is Zaterdagavond te circa half 10 H.K.H. Prinses Juliana met Prinses Bea trix uit Duitschland te Baam aangekomen, waar Z.K.H. Prins Bernhard, die reed eer der per auto gearriveerd was, haar op har telijke wijze bij aankomst op het station heeft begroet. De Prinses, die in een bruin mantelpak gekleed was, droeg een hond in den anm. Prinses Beatrix lag in het rieten reis- wiegje, dat vanhoven was afgedekt, zoodat zij voor de toeschouwers niet zichtbaar was. Uitbreiding tot 3 slagschepen, 10 kruisers en 25 andere oorlogs schepen. Het Atlantische eskader, dat in Septem ber j.1. tijdens de internationale crisis werd gevormd, zal naar de' marine-medewerker van de „Daily Tel." verneemt, een perma nent karakter krijgen. Aanvankelijk bestaande uit zeven nieuwe kruisers van 10.000 ton en een zelfde aantal moderne torpedobootjagers, zal het eskader volgens een kortgeleden genomen besluit, worden uitgebreid met drie slagschepen, die op het oogenblik voor opleidingsdoelein den worden gebruikt, drie kruizers en een aantal torpedobootjagers en onderzeebooten. De sterkte zal aldus het Hsbl., tot 38 sche pen worden opgevoerd. De basis van het eskader zal Guantanamo (in het westen van Cuba) zijn. Voor herstel lingen zal de regeeringswerf te New Orleans die sedert 1921 gesloten was. zooals gemeld, worden heropend. Deze werf ligt minder dan 2000 km. (1100 zeemijl) van het Pana makanaal. Deze maatregelen tot versterking van de Atlantische vloot werden in overeenstem ming gracht met het besluit der regeering om Zuid-Amérika te beveiligen tegen iederen aanval uit Europa, Amsterdam in feestelijke af wachting. Hedemniddag te 3 uur zal Zijne Majesteit de Koning der Belgen op het Centraal Station te Amsterdam aankomen, waar Koningin Williel- mina den Vorst zal begroeten. De hoofdstad is in verband met dit hooge bezoek bijna even feestelijk getooid als in de dagen van het Regeeringsjubi- leum en den Koning wacht dan ook een schitterende ontvangst. Is de feesttooi van Amsterdams pleinen en grachten voor vele Nederlanders geen nieuwtje meer. de talrijke Belgen, die zich gedurende deze dagen in ons land bevin den, kijken hun oogen uit. En ook de spe ciale Belgische verslaggevers maken een ware studie van al wat hier op het' gebied van versiering en verlichting tot stand is gebracht. Gistermiddag zijn deze journalisten in de gelegenheid gesteld het Koninklijk Paleis op den Dam te bezichtigen. In de indrukwekkende Burgerzaal, die thans geheel gerestaureerd is en die baadde in het blanke licht der kroonluchters, was het Paleispersoneel reeds bezig met de eerste voorbereidingen voor het officieele diner, dat hedenavond aan de hooge gasten zal worden aangeboden. Zorgzaam werden de tafellakens over de enorme u-vormige tafel gespreid en geplooid, de stukken van het schitterende tableau Francais, dat als tafel decoratie gebruikt wordt, werden gemon teerd terwijl men in een der gaanderijen rondom de Burgerzaal reeds de plaatsen voor de militaire muziekkapel, die tijdens het diner spelen zal. in gereedheid heeft ge bracht. Over enkele uren zal, van Centraal Sta tion tot Dam, weer, als in de September maand, de jubel schallen van een enorme menigte, die saamgestroomd is om twee Majesteiten van twee bevriende volken haar hulde te betuigen. ÉEN DOODE, VIER GEWONDEN. Motor schoof naar achteren, stuur rad stak buiten den wagen. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks drie uur, is op den Haarlemmer weg een uit de richting Amsterdam komen de auto, waarin vijf personen zaten, even voor de Liedebrug op onverklaarbare wijze in volle vaart tegen een zware betonnen trammast gebotst. De auto drong met het voorstuk in de mast, welke ontzet werd en scheef over de trambaan kwam te staan. De motor schoof naar achteren, ter wijl het stuurrad op een eigenaar dige manier ontwricht werd, waar door het op zij uit den vernielden wagen naar buiten stak De carosse- rie werd nagenoeg geheel versplin terd. De brokstukken lagen overal in den omtrek verspreid. Tot de passeerende automobilisten, die van verschillende kanten toesnelden, be hoorden twee doktoren, die onmiddellijk de noodige maatregelen namen. Het bleek, dat zich in den wagen een huurauto uit Amsterdam behalve den chauffeur, twee heeren en twee dames be vonden. Het waren de families S. W. F. Hen- drikse en Mr. O. ter Haar, beiden uit Heem stede. Alle vijf personen hadden min of meer ernstige verwondingen gekregen. Het ergst was de heer Hendrikse er aan toe, die een schcdelfractuur had bekomen. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is hij overleden. Zijn erhtgenoote. die vermoe delijk e enlichte hersenschudding had op- geloopen, is in het St. Elisabethziekenhuis te Haarlem opgenomen. Haar toestand liet zich Zondagavond vrij gunstig aanzien. De toestand van Mr. O. ter Haar is zeer ernstig. Ook hij had een schedelbasis-frac tuur en een zware hersenschudding. De chauffeur Van der Klis, bekwam, behalve een enkelfrartuur, nog een lichte hersen schudding. Mevrouw ter Haar heeft slechts verwondingen van geringe beteekenis gekre gen. Oorzaak onbekend. Omtrent de oorzaak van het ongeluk zijn nog geen bijzonderheden >ekend. Er was geen mist, zoodat bij de voortreffelijke ver lichting het ritzicht normaal was. Nader vernemen wij, dat de omgekomen heer S. W. F. Hendrikse, lid was van de di rectie der N.V. Nederlandsche Stoomvaart- maatsclianpij „Oceaan" en der N.V. Meyer en C.o.'s Scheepvaart-Maatschappij te Am sterdam. Ook was de overledene bestuurslid van de Koninklijke Nederlandsche Boei- en Zeilver- eeniging en commissaris van het Matrozen- instituut dezer vereeniging fopleidingsschip „Pol u x". Voor hij in het scheepvaartbedrijf kwam was de heer Hendrikse zeeofficier. Hij was te Vlissingen geboren en bereikte den leeftijd van 52 jaar. Verwachting: Aanvankelijk stormachtige Z.O. tot Z. wind, betrokken, regen, zelf de temperatuur. Later: ma tige tot krachtige ruimen de wind, tijdelijke opklarin gen met regenbuien, gelei delijk iets kouder. Verdere vooruitzichten: Onge stadig weer. Koningin Maud van Noorwegen is gister morgen te Londen overleden. Zooals men weet, had zij een tamelijk zware operatie ondergaan. De dood kwam niettemin volko men onverwacht. „Een weermacht, welke de heel* wereld kan weerstaan.'' De Vereenigde Staten zullen, naar men in invloedrijke industrieele kringen vermoedt, binnenkort een nieuwen koers inslaan, zoowel wat de binnenlandsche als wat de bui- tenlandsche politiek aangaat. Volgens een zegsman, zullen de Ver eenigde Staten voortaan „de taal der dic tatoren gaan spreken," en hun diplomatieke en economische acties gaan steunen op een gewapende macht, die in staat zal zijn elke mogelijke combinatie van totalitaire staten te overtroeven. In dezelfde kringen stelt men zich het program der regeering als volgt voor: Ten eerste zullen er een leger, een vloot en een luchtmacht worden gebouwd, die de heel wereld zouden kunnen weerstaan. Ten tweede zal er een diplomatieke actie worden ingezet, die den democratieën nieu wen moed zal inblazen en verdere agressie van de zijde der totalitaire staten dsvars- boomen. Ten derde zullen de arbeidsproblemen en economische moeilijkheden in de Vereenig de Staten met spoed worden opgelost en zal op die wijze het voornaamste argument der totalitaire staten tegen de „mislukking der democratie" worden ontzenuwd. De zegsman van „Associated Press" voeg de hier echter aan toe, dat de Vereenigde Staten steeds bereid zullen zijn een leiden de rol op zich te nemen bij een nieuwe po ging tot ontwapening, zoodra ook andere mogendheden er rijp voor zijn. Volgens een bericht van Keuter uit Wash ington wordt door linksche kringen een ster ke pressie geoefend op Roosevelt om een zeer krachtige politiek te gaan voeren. Niet alleen wenscht men, dat Roosevelt econo mischen dwang zal oefenen op Duitschland. maar ook op ^apan; voorts wenscht mer herstel van de kouvereine rechten van Bar celona en diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan. Het is nog niet zeker welker invloed deze pressie op Roosevelt zal hebben Drie slagschepen besteld Het Amerikaansche departement van Ma rine heeft opdracht gegeven tot den bouw van drie slagschepen,- die naar schatting meer dan 150 millioen dollar zullen kosten. Het vierde slagschip is nog niet besteld. Nader wordt gemeld, dat de slagschepen 35.000 ton zullen meten. Daar reeds twee schepen van deze afmeting in aanbouw zijn, zal Amerika over vijf dezer schepen be schikken.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1