Rotterdam slaat het Bonds elftal met 3-2 Voet bal menu Joden naar Midden-Afrika Om den gouden onafhankelijkheidsbeker Golf van jodenhaat over Duitschland Radioprogramma Drager en Sterk blinken uit DTS 1-Texel I 2-2 Schoorl I-HRC IV 2-4 voor as. Zondag iF.chake.rt Fine leidt nog steeds in het Avro-tournooi Twee nieuwe records Een waarschuwing aan Chamberlain De zetboeren voor de Staatsbedrijven Men heeft wel eens gezegd, dat het Bonds- elftal den jaarlijkschen wedstrijd tegen het Hot- terdamsch elftal niet mocht winnen, want zelfs wanneer de spelers van de rest van Nederland betel voetbalden dan hun Rotter- damsche collega's, slaagden zij er toch niet in hun veldmeerderheid in een overwinning om te zetten. Van den wedstrijd, welke gisterenmid dag op het Sparta-veld is gespeeld, zal men deze meening moeilijk kunnen volhouden: het Rotterdamsche elftal heeft bijna steeds het beste van het spel gehad, terwijl in het Bonds- elftal verschillende spelers naar hun vorm lie pen te zoeken zonder dezen evenwel te vinden Het groote verschil lag echter niet zoozeer in de spelkwaliteiten van de spelers, maar wel hierin, dat de Rotterdamsche ploeg vaak een zeer goed geheel vormde, waarin de spelers elkaar be grepen en daardoor steeds opnieuw ten aanval konden trekken. Niet alleen de achterhoede van de Rotterdammers was sterker dan die van het Bondselftal, maar vooral tusschen de beide voorhoeden was bijna een klasse verschil. In de oorspronkelijke samenstellingen waren enke le kleine veranderingen gebracht, zoodat de elftallen als volgt tegen elkaar in het veld kwamen: Rotterdam: Doel: Van Male (Feyenoord). Achter: Van der Horden (C.V.V.) en Van der Heide (Feyenoord). Midden: De Haan (Xerxes), Kuppen (Feyen oord) en Van Heel (Feyenoord). Voor: Van Walsum ,R.F.C.), Vente (Feyen oord), Janse (Hermes D.W.V.), Van Spaan- donck (Neptunus) en Linssen (Feyenoord). Dondselftal: Doel: Dijkstra (Z.F.C.). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Caldenhove (D.W.S.). Midden: Bommele (D.H.C.), Anderiessen (Ajax) en Roelofs (Go-Ahead). Voor: Draeger (D.W.S.), Van der Veen (Heracles), Dumortier (D.O.S.), De Vroet (Feyenoord) en Sterk (V.S.V.). Het was inderdaad verwonderlijk, dat de voorhoede van het Bondselftal zoo weinig had in te brengen tegen de achterhoede van Rotterdam, waarin de beide backs stevig, zij het niet fraai, verdedigden, en vooral Kuppen het was, die telkens opnieuw een struikelblok vormde voor Dumortier en zijn binnenspelers. Het internationale binnen- trio viel zonder twijfel tegen en wij mogen zeker niet zeggen, dat de schuld hiervan te vinden is bij het spel van Sterk en Draeger, want deze beide buitenspelers hebben voro- treffelijke dingen gedaan. Maar het scheen nu eenmaal niet te willen lukken en de alge- meene indruk was, dat de Bondselftalaan- valslinie zwakker was dan de aanvallers van Rotterdam. Deze laat- sten vertoonden een prettig enthousiast spel, pittig en schot vaardig en met gevoel voor combinatie. Er was hier geen zwakke plek te bekennen De beide halflinies waren ongeveer van gelijke sterkte: Ande riessen en Kuppen blonken uit aan weers zijden. Caldenhove en Weber speelden na tuurlijk beter dan hun collega's van het Rot terdamsche team, maar deze laatsten waren op sommige oogenblikken zeker even effectief. De schotvaardigheid van de Rotterdamsche voorhoede heeft tenslotte den doorslag ge geven en het resultaat geeft een juisten indruk van het spelverloop. Wanneer scheidsrechter Machielsen het tee- ken heeft gegeven, dat de strijd kan beginnen, neemt Janse oogenblikkelijk den bal van Du mortier over. Een snelle aanval volgt, waarbij Dijkstra moet ingrijpen. Hij bezweert het ge vaar. Sterk forceert een corner voor zijn team, welke evenwel niets oplevert en vlak daarna is het Van Spaandonck, wiens harde schot na aangeven van Van Heel meters naast vliegt. Het blijkt evenwel uitstel van executie te zijn, want Vente gaat in samenwerking met Van Spaandonck op Dijkstra af. De Neptunus- speler weet op een gegeven moment niet naar wien hij den bal zal doorgeven. Hij lost een ge weldig hard schot van ruim 20 meter afstand waarna Dijkstra tevergeefs grijpt. De Rotter dammers hebben verdiend de leiding genomen (10). Dit succes prikkelt Rotterdam om nog feller te spelen en wanneer Van Walsum zich mooi heeft vrijgespeeld en een voorzet geeft, is het Linssen, die met zijn rechterbeen Dijkstra opnieuw passeert (20). De achterhoede van het Bondselftal moet alle zeilen bijzetten om verder gevaar te keeren en slaagt daarin met kunst en vliegwerk. De tegenaanvallen van het Bondselftal zijn even min van gevaar ontbloot. Een schot van Drae ger wordt door Van Male vallende verwerkt Sterk krijgt in buitenspelpositie den bal voor zijn voeten, ontdoet zich van zijn tegenstanders en geeft een keurige voorzet, welke door Du mortier vallende langs Van Male wordt ge plaatst (21). Aan beide zijden komen de doelen nog eenige malen in gevaar, doch voor de rust wordt ei niet meer gescoord. „i„ De tweede helft was lang niet zoo fraai sds de eerste. Bij de Rotterdammers vl°tte de com binatie niet zoo best, ook al door z®"z"cht'|; heid van verschillende spelers en spelers probeerden uit alle macht g J maken. Het gevolg was, dat zij de voorz chtl^" heid lieten varen. Dit had tot resultaat dat u een snellen uitval van Janse Weber werd ge passeerd, waarop van Spandonack weinig moei te had voor den derden keer Dijkstra te slaan. Dumortier Het Bondselftal bracht het niet verder dan een groot aantal corners, welke steeds werden af geslagen. Na een dezer corners, door Draeger genomen, koppen een zestal spelers naar den bal. Sterk krijgt dezen voor zijn voeten en schiet langs Van Male (3—2). Nu heeft het Bondselftal het beste van het spel, maar de verwoede pogingen om gelijk te maken, slagen niet. Rotterdam speelt verdedi gend en wanneer de tjjd verstreken is, heeft het Rotterdamsche elftal voor den zooveelsten keer van het Bondselftal gewonnen. Beide partijen kregen loon naar werken. In een gelijk opgaanden strijd is het noch DTS, noch Texel gelukt beide pun ten in de wacht te sleepen. Het gelijke spel geeft echter beide partijen loon naar werk, daar het niet mogelijk zou zijn, een van beiden positief als de sterkste aan te wijzen. Jammer was het, dat het zware terrein af breuk deed aan het spel. Keer op keer zag men goed spel afgebroken door een ontijdige valpartij of een doorschietenden bal. Nauwelijks was het spel begonnen, of reeds had Texel een voorsprong genomen. Een hooge bal werd door den D.-keeper half mis geslagen en De Graaf kreeg een niet te mis sen kans. Geluk voor Texel, pech voor de thuisclub, die echter niet verslapte, maar juist een aan leiding had om feller op te komen zetten. En met succes. Het duurde wel eenigen tijd, maar de gelijkmaker kwam. Jansen was oorzaak hiervan, door een in de doelmond zwevende bal in te zetten. De partijen waren weer op gelijken voet gebracht en een strijd om de leiding ontspon zich. Beurtelings waren beide doelen in gevaar. De T.-linksbuiten Lap was voornamelijk de oorzaak hiervan voor zijn club, aan ,den an deren kant werd midvoor Tromp wel degelijk in de gaten gehouden, door zijn onverwachte schoten. De eerste helft verstreek en de stand bleef 11, zoodat na de rust in gelijke positie kon 'worden begonnen. En nu was het DTS, dat het eerst aan bod was. Terwijl Tromp hinkte, pikte Groen een bal mee, plaatste naar Jansen, die aan Carnas een kans bood, welke niet was te missen. Een mooie belooning voor een prima aanval. Maar Texel diende van repliek en het ge lukte Ran, na vele pogingen, Kroon te pas- seeren. De laatste 20 minuten werd er fel gespeeld. Texel' maakte een doelpunt, dat geannuleerd Werd én ëenige goede D.-aanvallen vonden een ontijdig einde in eenige dubieuze beslissingen van den scheidsrechter. De stand bleef 22, waarmee beide ploe gen tevreden moesten zijn. Een verdiende overwinning voor HRC. Als HRC aftrapt, zien we Schoorl zonder mid voor Selhorst, die nog wel eenige weken niet van de partij kan zijn. S. neemt al dadelijk den bal van H. over en gaat er mee op het vijandelijk doel af. Korver weet den bal voor het doel te werken, waar Klop hem bemach tigt en reeds in de eerste minuut voor Schoorl doelpunt. Deze voorsprong is echter van zeer korten duur, want in de volgende minuut is het HRC, dat gebruik maakt van een foutje in de S.- verdediging en den stand weer gelijk, 11, maakt. HRC komt nu geweldig opzetten en ontwikkelt een spel, waar Schoorl lang niet tegen op kan. Na ongeveer een kwartier spelen maakt H. op keurige wijze het tweede doelpunt. H. speelt in deze periode een klasse beter, zoodat S. alle moeite heeft verdere doel punten te voorkomen en dit zou zoowaar tot de rust toe gelukt zijn als keeper Oud een op hem toekomenden bal inplaats van met de voet, met de handen bewerkt had want nu gaat de bal via het been van een der H.-spelers rechtstreeks het S.-doel in. Met dezen stand gaat de rust in. Na de rust geeft S. beter partij dan voor de rust. Het overwicht van HRC is nu ook lang niet zoo merkbaar meer Zelfs denken we S. te zien doelpunten als Korver is doorgebro ken, doch van korten afstand keihard tegen de bovenlat schiet. Bij een volgenden aanval van Schoorl wordt Beeldman, als hij mooi is doorgebroken, onbehoorlijk aangevallen, waar voor S. een strafschop mag nemen, die onbe rispelijk door Klop wordt ingezet HRC voelt zich nu nog weer lang niet op haar gemak, daar de aanvallen van S. wel net zoo talrijk en gevaarlijk zijn als die van HRC. Toch ge lukt het HRC zich even voor het einde met een mooi doelpunt in veiligheid te stellen. Scheidsrechter Booy leidde uitstekend. JVC nieuws JVC 1PETTEN 1. Zondagmiddag 2 uur ontving JVC 1 bezoek van Petten 1. Precies op tijd floot scheidsrech ter Groen, die uitstekend leidde, de beide elf tallen in het veld. Petten won den toss. De wind stond vrijwel dwars over het veld. Voor de rust was JVC het meest in den aanval en wist twee doelpunten te maken. Dat er niet meer doelpunten kwamen, dankte Petten aan een dosis geluk en den uitstekenden keeper. Na de rust maakte Petten van den aftrap af een tegenpunt en nu begon het te spannen, want Petten zette alles op alles om gelijk te maken. Dit gelukte eindelijk uit een ver schot, dat de JVC-keeper verkeerd beoordeelde en dat over zijn handen in het doel ging. De par tijen waren nu gelijk en wat JVC ook probeer de, Petten was soms geheel ingesloten, corner op corner moest genomen worden op het P.- doel. Petten wist den gelijken stand te be houden. JVC 2 trok in de morgenuren met 9 spelers naar Atlas 2 en verloor daardoor met 3—2. Met een volledig elftal hadden ze kunnen K.N.V.B. West-FrlsiaH.R.C., Alkm. Boys De Konnemers, VV.F.C.Alcmaria Vic- trix. HelderZ.V.V., KinheimSucces. AtlasSchagen, B.K.C. —Strandvo gels D.T.S.Wieringerwaard, M.F.C. Watervogels, Nieuwe NiedorpTexel. H.R.C. 2—O.V.V.O. 2. H.R.C. S—W.F.C. 3, Q.S.C. 2—Hel der 2. N.H.V.B. H.R.C. 4J.V.C. 1, Schoorl I— Koe dijk 1, Succes 2Petten 1. Hem 1N. Niedo.p 2, Holl. 4Scha gen 2, Strandv. 2Oudendijk 1. V.C.L. 1 Sporters 2. Texel 2Waterv. 2, Tex. Boys 1 H.R.C. 5, De Cocksdorp xB.K.C. 2, Helder 4—H.R.C. 6. Maar Keres zit hem zeer dicht op hielen. De 9de ronde. Wereldkampioen Aljechin heeft den jarigen Capablanca Zaterdag een onaangename ver rassing bereid, door hem een nederlaag toe te brengen. Capablanca verloor, doordat hij na 35 zetten den tijd overschreed, doch toen stond bij reeds zeer slecht. In een kalme partij deelden Euwe en Flóhr de beide punten, na reeds 26 zetten. Storm achtiger ging het toe in de partij tusschen den leider Fine en zijn landgenoot Reshevsky. Fine geraakte in geweldigen tijdnood hij moest op een moment 12 zetten in drie minu ten doen doch toch wist hij den 40en zet te bereiken, waarop de partij werd afgebroken Ook de belangrijke partij tusschen Botwin- nik en Keres werd na 40 zetten afgebroken. De 10e ronde. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de 10e ronde van het AVRO-tournooi, luiden: Keres—Flohr EuweAljechin CapablancaFine ReshevskyBotwinnik afgebroken. De stand luidt: 1. Fine 6% punt plus 1 afgebroken partij. 2. Keres 6 punten plus 1 af ebroken partij. 3. Botwinnik 4y2 punt plus 2 afgebroken partijen. 4. Capablanca 5 punten. 5. Aljechin 4% punt plus 1 afgebroken partij. 6. Euwe 3% punt. 7. Reshevsky 3 punten en 3 afgebroken partijen. 8. Flohr 3 punten. Iet van Feggelen verbetert het we reld-record 100 m rugslag, Kees Hoving het Nederlandsch record 100 m borstcrawl. In alle opzichten kan de ontmoeting „Hol landIndië te water' Zondagmiddag voor de vijfde maal gehouden in het Zwembad „Mau- ritskade" te Den Haag, geslaagd genoemd worden. Werd aan deze „Lustrum-ontmoeting" reeds luister bijgezet door de aanwezig heid van den Pangeran Hangabehi van Soerakarta en den voorzitter van den Ned.-Indischen Zwembond, kapitein C. W. van der Eem, die met verlof in Nederland vertoeft, de tot de laatste plaats bezette zaal velen moesten nog bij den ingang teleurgeste d worden is getuige geweest van een nieuwe record-verbetering van de thans wel in topvorm zijnde Iet van Feg gelen, die haar eigen wereldrecord 100 meter-rugslag met 0.2 seconden verbe terde en terugbracht op 1 minuut 13 se conden. De IJ-zwemster startte tegelijk met Cor Kint en de dames De Boer, welke beide laat sten voor Indië uitkwamen. Cor Kint was het snelst weg en lag na 25 meter nog iets voor. Bij het tweede keerpunt evenwel lagen de beide Hollandsche zwemsters precies gelijk, waarna Cor Kint wederom iets inliep. Op 75 meter lag zij zelfs nog voor, doch toen nam Iet van Feggelen een geweldige eindspurt, waarbij zij Cor Kint bij de finish ongeveer een meter achter zich liet.- Onder luid gejuich werd bekend gemaakt, dat Iet van Feggelen haar eigen, vorige week gemaakte wereldrecord, met 0.2 seconden verbeterd had. Cor Kint maakte een tijd van 1 min. 14 sec. De beide Indische zwemsters kwamen met een straat lengte achteraan. Fraaie prestatie van Hoving. Ook een tweede record sneuvelde dezen middag, doch bleef eveneens in dezelfde handen. Kees Hoving verbeterde zijn onlangs te Wembley gevestigde Nederlandsche record 100 meter borstcrawl, met 0.3 seconden en bracht het terug van 59.8 op 59.5 seconden. In het algemeen bleken de Hollanders op de baannummers sneller Hoving en de In dische 10 X 100 m estafetteploeg vormden daarop een uitzondering doch het water polo en schoonspringen brachf Indië meer puntjes op. Holland won deze uiterst sportieve en ge animeerde ontmoeting tenslotte met 95 tegen 87 punten. Vijftienhonderd anti-joodsche vergaderingen aangekondigd. De „Angriff" meldt, dat een golf van antisemictische propaganda over Berlijn zal gaan. Tot Maart 1939 zullen vijftienhonderd verga deringen, gewijd aan den strijd te gen de Joden, worden gehouden, waarop de beste redenaars der partij zullen spreken. Ben tegenspraak. Van welingelichte zijde worden ten stel ligste de berichten tegengesproken, als zou het Duitsche arbeidsfront te Munchen den Joden gelast hebben 90 procent van hun vermogen af te staan. Hieraan wordt toe gevoegd, dat het niet in de bedoeling ligt den Joden, behalve de boete van 1 milliard rijksniark, nog extra boetes op te leggen. De Joden in Dantzig. Uit Dantzig wordt gemeld, dat de toe stand der Joden in de vrije stad steds min der verschilt van die der Joden in het Duitsche rijk. De arrestaties en huiszoekin gen duren voort. Alle Joodsche zaken zijn gesloten. Overigens protesteert een deel der Pool- sche pers tegen het decreet van den senaat van Dantzig waarbij ambtenaren van de vrije stad van Duitschen bloede moeten zijn en den eed moeten afleggen op de „natio- naal-socialistische regeering van Dantzig''. De bladen doen uitkomen, dat deze maatregel beoogt den senaat van Dantzig en de ambtenaren van de vrije stad onder de bevelen van Berlijn te brengen hetgeen in strijd is met de grondwet van Dantzig zoomede met het verdrag van Versailles. Poolsche Joden rouwen! Het bestuur der vereeniging van Rabbijnen in Polen heeft bepaald, dat met ingang van heden voor den duur van een maand ge rouwd zal worden over de vervolging van Jo den in Duitschland. Aan de Joodsche bevolking in Polen is verzocht zich in dien tijd van ieder betoon van vreugde te onthouden. Er zal geen en kel kerkelijk huwelijk worden voltrokken. Ook wordt verzocht zich eens per week van een warmen maaltijd te onthouden en het geld beschikbaar te stellen ten behoeve van de uit Duitschland gezette Poolsche Joden, die zich nog steeds bij duizenden aan de grens ophouden. Br zijn er steeds die boffen. Drie Joden zijn er in geslaagd uit Duitsch land te ontsnappen. Zij zijn te Malmedy aan gekomen met vier millioen rijksmark bij zich. Een vroegere Duitsche kolonie als hun plaats van vestiging aangeboden. IN AMERIKA BLIJFT MEN HEVIG VERBOLGEN! De politieke redacteur van het blad „The People" schrijft dat Chamber- lain heden in het Lagerhuis bekend zal maken dat Engeland de vroegere Duitsche kolonie Tanganyi- ka, die thans onder Britsch mandaat staat, heeft uitgekozen voor de ves tiging van Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. De protesten te New York. Woensdag a.s. zullen 20.000 winkeliers hun zaken gedurende een uur gesloten houden als protest tegen de behandeling der minder heden in Duitschland. Roosevelt heeft gisteren langen tijd be raadslaagd met den Britschcn ambassadeur te Washington, Sir Ronald Lindsey, dien hij op het Witte Huis heeft ontvangen. Voorts heeft de president van gedachten gewisseld met William Philips, den Amerikaanschen ambassadeur te Rome. We begrijpen elkaar niek Over het vertrek van Dieckhoff den Duit schen ambassadeur uit New York schrijft de New York Herald Tribune: Het Ameri- kaansche volk heeft, naar wij meenen, niet den wensch. met Duitschland een oorlog te beginnen... doch het heeft duidelijk het ver langen doen blijken, zoo weinig mogelijk te maken te hebben met een bewind, dat be- heerscht wordt door een gedragslijn zooals deze bij de jongste gebeurtenissen tot uiting is gekomen. Als de nazi's deze houding niet begrijpen, mag Amerika eerlijk toegeven, dat het de houding der nazi's niet begrijpt en het vertrek der beide ambassadeurs is een volkomen juist symbool van den toestand De actie in andere landen. In verband met de Jodenvervolging in I uit«rhland heeft de nationale Joodsche raad en de Joodsche gemeenteraden in Pa- estina besloten een oproep te doen tot de bevolking, om steun te verleenen aan de vluchtelingen uit Duitschland. Er is een inschrüvine geopend van lood olie families in Palestina, die bereid zijn ioodsche kinderen uit Duitschland op te nemen. Men hoopt 5000 kinderen onderdak te kun- •icn verschaffen. De Belgische regeering heeft tweehonderd vluchtelingen doen overbrengen naar het vluchtelingenkamp van Merplas. oorfs is men bezig met het inrichten van een vluchtelingenkamp in Mnrneffe. waar "oe duizend vluchtelingen volgens het door Nederland ontworpen systeem kun nen worden ondergebracht. De kiezers wenden, zich hem. af. van De Engelsche bladen erkennen eenstem mig. dat de uitslag van de tusschentijdsche verkiezing te Bridgewater onbetwistbaar een nieuwe en duidelijke uiting is van de gevoelens van onrust in het land ten aan zien van de politiek der regeering, zoowel op het gebied der buitenlandsche politiek, als op dat vau de bewapening. De „Daily Telegraph" is van meening, dat niet gezegd kan worden, dat de uitslag der verkiezing te Bridgewater de regeering veel i-eden tot voldoening geeft. De „Daily Express" vindt er aanleidmg in, te verlangen, dat het land wordt geraad pleegd. „De minister-president moet trach ten precies te weten te komen wat de hou ding van de openbare meening jegens hem is." DINSDAG 22 NOVEMBER 1938. Hilversum I. 1875 en 415,5 m. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om ca. 8.15 Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 11.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (1.001.20 Gramofoon muziek). 2.003.00 Vrouwenuurtje. 3.0c Modecursus. 4.05 KRO-Kamerorkest. 5.00 KRO-orkest. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.05 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 lauserie over Felix Timmermans. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8 15 Stedelijk orkest van Maastricht en solista 9.00 Declamatie met muziek. 10.00 Reportage-flitsen Koninklijk bezoek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Boys en solist. (11.00—11.10 Gramofoonmuziek). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301,5 m. AVRO-Uitzending. 6.30—7.00 RVU. 8.09 Gramofoonmuziek. (ca. 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10. .5 Gramofoonmuziek. 10.25 Voor de vrouw. 10.30 Reportage ontvangst Koning Leopold III ten stadhuize te Amsterdam. 11.30 Omroeporkest. 12.15 Berichten, hierna: Dt Twilight Serena- ders. I.00 Solistenconcert. 2.15 Viool en piano. 2.45 Kniples. 3.45 Het „Philharmonic"-Trio. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kindërhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Psychologische causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.0Dianovoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Radiojournaal, mededee lingen. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Concertgebouw-orkest. 10.45 Schaaknieuws. II.00 Berichten ANP. Hierna: Causerie „20 Jaar dansmuziek en nog wat" (met gram.- platen.). 11-40—12.00 Gramofoonmuziek DEN OEVER. W1ERINGEN Verloting ten bate Kleuterschool. Zaterdagavond werd in de concertzaal van den heer Lont de verloting ten bate van de kleuterschool gehouden. Deze avond droeg een eenigszins feestelijk karakter. Om ongeveer acht uur opent de voorzit ster Mevr G. Tijsen—Bosker den avond. Hierna krijgen we „Apollo" te hooren met een luchtig programma, dat er dra de stemming inbrengt. Dan is „D.O.S." aan de beurt onder leiding van den heer Pen- nekamp. De dames van „D.O.S." voerden hun oefeningen keurig uit. Een dankbaar applaus was hun beloonins:. Tusschen de bedrijven door gaat bet rad van fortuin door middel waarvan de worsten van sla ger Kaan en de restant loten aan den man worden gebracht. Nogmaals krijgen we D.O.S." te zien, waarna tenslotte tot de verloting wordt overgegaan. De hoofdprijs, een stofzuiger, viel on lotno. 1876. Een ge zellig bal was het slot van dezen ge slaagden avond. W1ER1NGERMEER Bepaalde eischen worden qesleld. Omtrent de bestemming van Wieringer- ineergronden voor staatsexnloitatie, waar van wij in ons blad d.d. Zaterdag j.I. mel ding maakten, vernomen wij nader, dat met do.onmiddellijke leiding van elke boerderij een zriboer zal worden belast, die aan be paalde eischen zal moeten voldoen.. Zoo zullen de zetboeren landbouwonder- wus monfpn hebben genoten en ervaring op soortgelijke boerderijen op het onde land moeten hebben ongedaan, terwijl bij voor keur gehuwde landbouwers tusschen 30 en -10 jaar zullen worden aangenomen. I>e voorwaarden, waaronder de gronden voor staatsbedrijf ter beschikking worden ge steld. zijn dezelfde waaronder ook aan nartirulieren boerderijen worden verpacht, waardoor waardevol vergelijkingsmateriaal 'al kunnen worden verkregen. Elk bedrijf zal zooveel mogelijk met een •men inventaris worden uitgerust. Begin 1939 zal de organisatie voor de eerste zeven staatsbedrijven in werking worden gesteld.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7