Millioenen kost de Wieringermeer... De V.V.V. federatie laat Mr. Bosman niet losl E' B Oefenwedstrijden tegen de Hongaarsche Veulens. Betalen de grootbedrijven ie kort pacht? Moordenaar bekent zijn gruwelijk bedrijf. Parijs meldt: volkomen overeenstemming conomische arometer Slager vrijgesproken Een provinciale vereeniging? Voetbal WIERINGERMEERPACHTERS: „ZOONS UIT EEN GOED NEST". In den loop van het jaar hebben ver schillende pachters, via een ver trouwd boekhoudbureau te Midden- meer, inlichtingen omtrent hun ver mogenstoestand, grootte en opbrengst van hun bedrijven verstrekt aan de stichting voor het bevolkingsonder zoek in de drooggelegde Zuiderzee polders. Bijster vlot ging een eif an der in het begin niet, velen meen- dat de regeering een onderzoek wil de instellen om tot verhooging der pachtprijzen te komen. De waardevolle inlichtingen der pachters waren echter noodig voor de studie van een der medewerkers van bovengenoemde stichting, den heer Dr. F. van Heek, privaat-docent aan de universiteit te Amsterdam. De resultaten van deze studie zijn neergelegd in een dezer dagen te ver schijnen publicatie door Dr. Van Heek: „Economische en sociale pro blemen van de Wieringermeer". Door een bijzondere relatie zijn wij reeds thans in staat enkele indrukken uit dit streng wetenschappelijke, maar ook zeer merkwaardige werk weer te geven. Merkwaardig hierom. Dr. van Heek tracht te berekenen, wat de Wieringermeer ons kost en wat zij opbrengt; met andere woor- Iden hij gaat de rendabiliteit na, het ver schil tusschen de opbrengst en de kosten van de drooglegging, ontginning en cultuur voorbereiding. Als opbrengst beschouwt hij de verkoopwaarde der gronden indien hun cultuurrijpheid is bereikt. Dr. van Heek's eindrekening is een geweldig bedrijfseconomisch verlies, maar daartegenover staan ook geweldige sociale voordeelen. Som mige daarvan weet de schrijver in cijfers uit te drukken, van andere, feitelijk niet berekenbare sociale ba ten tracht hij dit te doen. DE STAAT ALS ONDERNEMER MISLUKT Voorop gesteld dat het nimmer de bedoe ling is geweest een hoog vermogens-rende ment te bereiken, komt de schrijver tot de conclusie, dat, wanneer dat wèl had voorge legen, de Staat als ondernemer grandioos zou zijn mislukt! De schrijver leidt uit zijn calculaties, waarin hij met alle conjunctuur schommelingen rekening h„eft gehouden af, dat een bedrijfs-economisch verlies is geleden van tusschen de 61 milli- oen en 80 millioen, dat is per H.A. cultuurgrond van f 3400.tot f 4400. De gekapitaliseerde belasting-inkomsten welke men vaak tegenover het bedrijfs-eco nomisch verlies stelt, maken maar een zeer klein gedeelte van dit enorme verlies uit. Als wordt aangenomen dat de Wieringer- meerboeren gemiddeld 20 pet. van hun in komen aan de fiscus afdragen, ontvangt de Staat per jaar f270.000, gekapitaliseerd a 3Vè zeven millioen zevenhonderd duizend jgulden Een bagatel dus! DE SOCIALE BATEN. Tegenover dit verlies, staan de sociaal-eco- taomische baten. In dit verband merkt de schrijver op, dat de vermindering van den agrari- schen bevolkingsdruk, (het doel van de inpoldering) niet is bereikt. Het voornaamste voordeel is de tijdelijke werkverschaffing. Daarnaast komen de voordoelen van grootcr onafhan kelijkheid in de voedselvoorziening, nieuw afzetgebied voor de industrie, de „reclame" van het droogleggings- werk voor het buitenland. Het meetbaar voordeel van werkverschaf fing berekent Dr. van Heek op ruim 16 mil lioen. Het verschil van dit bedrag met het daar straks genoemde bedrag van 61 tot 80 millioen, dus 45 tot 44 millioen is dan de sluitpost zijner hegrooting: de kosten der niet berekenbare sociale voordeelen! Voor Dr. van Heek zijn slotsom maakt, een slotsom, welke leidt naar een aanbeveling het droogleggingswerk van de IJsselmeer- polders voort te zetten, omdat het sociale voordeel-op-dcn-duur een economisch offer waard is, bespreekt hij verschillende pro blemen uit het nieuwe land. Het bestek van ons artikel laat niet toe zi<n wetenschappe- lijken arbeid, neergelegd in de achtereenvol gende hoofdstukken op den voet te volgen; wij kunnen het boek helaas slechts in vogel vlucht behandelen. In zijn historisch overzicht EEN GROOT BEDRIJFSECONOMISCH VERLIES, WAARTEGEN ECHTER GE WELDIGE SOCIALE BATEN STAAN. EEN ZEER BELANGRIJK BOEK VER SCHENEN. Niet geheel is Dr. van Heek het ech ter eens met het systeem om alleen behoorlijk gesitueerde boeren toe te laten. Hij waardeert het, dat de ra- tioneele exploitatie in de eerste ja ren niet bemoeilijkt wordt door ver mogensgebrek, maar betreurt het, dat het advies van de commissie-Visse ring te nemen: „energieke, gezonde, bekwame" boeren niet steeds is op gevolgd. Geld had bijzaak moeten blijven. Juist onder de kleinere menschen van het platteland vindt inen de meeste vlijt, spaarzaamheid en inzicht Dr. Van Heek had het niet erg gevonden als de Staat, naast de reuzenbedragen voor het Zuiderzeefonds een gedeelte van de ge gadigden bedrijfsgarantie nad willen ver strekken. De sociaal-biologische selectie acht Dr. Van Heek beter geslaagd, inderdaad zijn de pachters „zoons uit een goed nest maar ten opzichte van de landarbeiders is strengere selectie nog gewenscht. Een zeer belangrijke kwestie, die door den schrijver, evenals al het andere in dit, wat wij gevoe gelijk standaardwerk kunnen noemen, „gründlich" wordt besproken, is die der groote of kleine bedrijven. Van groot belang acht Dr. van Heek het, als de kolonisten in de kleine bedrijven hun capaciteiten konden toonen zich maatschappelijk omhoog te werken. Daarbij geven kleine be drijven meer arbeid en meer arbeids intensiviteit. Bovendien overbruggen zij de perioden tusschen de oogsten van de extensieve grootbedrijven. Dr. Van Heek ontveinst zich niet, dat de regeering voor een moeilijk probleem staat. Eenerzijds zoo rendabel mogelijke grootbe drijven, anderzijds zooveel mogelijk boeren in het nieuwe land! DE PACHTEN. Wij gelooven niet, dat de pachters 't met de volgende uitspraak van Dr. van Heek geheel eens zullen zijn De geleerde schrij ver wenscht aanpassing der pacht aan de door de bedrijfsafinetingen veroorzaakte win sten. De grootere bedrijven zouden per bunder meer pacht moeten betalen dan de kleinere, indien zij ook ge regeld meer winst per bunder maken dan de kleinere. Deze methode is, al dus Dr. van Heek, sociaal beschouwd, rechtvaardig, omdat de exploitanten van de grootere bedrijven bij de be staande werkloosheid grootendeels ten koste van de werkgelegenheid der gemeenschap hun hoogerc win sten maken, indien men uit bedrijfs economisch oogpunt tóch het groot bedrijf toepast. DE GLIJDENDE PACHTSCHAAL. Over de glijdende paclitschaal geeft Dr. van Heek geen volstrekt meening, men moet de resultaten afwachten, meent hij. Evenals Ir. Smeding steeds bij zijn inlei dingen betoogt, zegt ook Dr. van Heek dat men het algemeen indexcijfer niet lokaal moet toepassen en dat al te veel correcties ongewenscht zijn. Het is den schrijver op gevallen. dat grasboerén over het alge meen tegen, akkerbouwers niet tegen de glijdende paclitschaal zijn. DE STAATSBEDRIJVEN. Dr. van Heek is niet erg te spreken over den „regeeringsboer". Als leider van een grootbedrijf slechts oordeelt hij den boer- ambtenaar op zijn plaats. Achtte de com missie Vissering een voordeel van het staatsbedrijf, rationeler in- en verkoop keuze uit de beste boeren van Nederland en ook dat de baten ten goede van het Ne- derlandsche volk komen, en een nadeel misschien starre bureaucratie, en mindere activiteit, dr. van Heek ziet het grootste nadeel in de mecha niseering. Is het machinepark het grootste bedrijfs economische voordeel, het is het grootste sociale nadeel en beperkt de werkverschaf fing op den toch reeds agrarisch overbe- volkten Nederlandschen bodem. Dergelijke „kolchozen',' in den vorm van de Russi sche staatsbedrijven hebben, aldus Dr. van Heek een te groot nadeel voor de vele werk looze jonge landbouwers, dan dat zij anders aan in een enkel proefbedrijf gehandhaafd behooren te blijven. o Er is nog veel te vertellen over dit hoogst interessante werk. Moge door een algemeene verdiende belangstelling de schrijver beloo hing vinden voor zijn geweldigen arbeid! i zet Dr. Van Heek uiteen, dat op grond van de maatschappelijke bandeloosheid bij vroe gere inpolderingen, de Staat wel ordenend heeft moeten optreden. Door de preventie ve selectie van de landpachters is veel na meloos leed, als bij de droogmaking \an de Haarlemmermeer voorkomen. DE MOORD TE BRUNSSUM. De politie te Brunssum heeft gisteren te Oirsbeek, in verband met den moord op de 23-jarige mevr. MaessenSchumans, welke vorige week Vrijdag aan het licht is geko men, gearresteerd zekeren W. v. E., een huisvriend van de familie Maessen. De man is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Maastricht. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Zaterdagmorgen 12 Novem ber tusschen 9 uur en 9.20 in den morgen, is hij aan de woning in de Heiligerstraat gekomen en op zij door de poort in huis. Op het erf voor de keukendeur heeft hij woorden gekre gen met vrouw J. M., een hijl gegre pen en haar met kracht een drietal slagen op het hoofd toegebracht. Om eenig rumoer te voorkomen, heeft hij daarop het slachtoffer met een touw gewurgd. De moordenaar verklaarde vervolgens dat hij reeds dagen met het plan had rondgeloo- pen. Na zijn afschuwelijke daad heeft hij het lijk in een zak, welke op het erf lag ge daan en achter in den tuin begraven. Vrouw v. d. W. die zich ook in arrest be vindt, heeft hem bij het begraven geholpen. Dat omwonenden van dit lugubere bedrijf niets gemerkt hebben, valt te verklaren uit het feit, dat de omheining meer dan 2 me ter hoog is en de heg in langen tijd niet was geschoren. Zondagavond heeft de moordenaar het lijk vervoerd naar een anderen kuil. Maandagavond d.a.v. beeft hij het lijk ge borgen in den kuil waarop bet Vrijdag daar op door de politie en bet parket, gewikkeld in een gonjezak, gevonden is. Vast is komen te staan, dat de beide man nen, die aanstonds in arrest zijn gesteld op den bewusten Zaterdag op de mijn waren en ook buiten het verbergen van het lijk staan. Behalve in den tuin, is de moordenaar bij het vervoeren en begraven van zijn slachtoffer alleen te werk gegaan. De vermoorde vrouw had kennis gekre gen van bepaalde handelingen van den moordenaar en hem meer dan eens op het verkeerde gewezen. Hij heeft toen een wrok tegen haar gekregen, is wellicht bevreesd geworden, dat ze te veel wist en heeft toen aan zijn verschrikkelijke plannen uitvoering gegeven. Na de besprekingen der ministers is het volgende communiqué gepubliceerd: „Het bezoek van den Britschen minister-president en den Britschen minister van buitenland- sche zaken heeft den Franschen ministers de gelegcheid gegeven tot een gedachtenwis seling met hun Brjtsche collega's over de belangrijkste kwesties van gemeenschappe lijk belang. Tot die kwesties behoorden de nationale verdediging en de diplomatieke actie. Uit de besprekingen is te meer ge bleken, dat beide landen ten aanzien van de algemeene politieke oriëntatie een volko men gelijke opvatting koesteren, die geïnspi reerd wordt door het verlangen naar be- houde en versterking van den vrede." Minister-president Chamberlain heeft ver klaard diep geroerd te zijn door de harte lijke ontvangst, welke hemzelf en lord Ha- lifax en hun dames ten deel is gevallen. Hij is ervan overtuigd, dat de vriendschap tus schen beide landen is versterkt, door de hartelijke persoonlijke gedachtenwisseling Een bezoek aan den Hertog van Windsor. Na de officieele ontvangst door het ge meentebestuur van Parijs hebben Chamber lain en Halifax den hertog van Windsor, (den afgetreden Koning Echvard VII van Engeland, eerder den bekenden Prins van Wales) een bezoek gebracht. De hertogin was bij het bezoek aanwezig. Verdachte moest terechtstaan wegens het verkoopen van be dorven gehakt. In hooger beroep heeft veertien dagen ge leden voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan een slager te Alphen aan den Rijn. die door den kantonrechter-plaatsvervanger aldaar is veroordeeld tot een geldboete van f 200.— omdat hij bedorven gehakt zou hebben verkocht. De officier van Justitie vroeg bevestiging van dit vonnis. De rechtbank gisteren uitspraak doende, achtte echter het ten laste gelegde niet bewezen en sprak verdachte vrij. DESNOODS STATUTENWIJZIGING. Onder presidium van den heer Mr. P. Breebaart, burgemeester van Zijpe, vergaderde gisteren het Algemeen Bestuur der Federatie van V.V.V.'s in Noordholland, boven het Noordzee kanaal in Hotel „De Oranjeboom" te Heemskerk. Als voornaamste onderwerp in deze belangrijke vergadering werd besproken het voor en tegen van een provinciale vereeni ging in verband met 't provinciale subsidie. In zijn openingswoord herinnert voorzit ter aan de gebeurtenissen te Alkmaar, waar door de heer Mr. Bosman als federatie-secre taris automatisch aftreedt. De goede gewoonte volgend, wil spreker zich niet mengen in de interne gebeurtenis sen te Alkmaar, alleen herinnerde hij aan het vele werk dat Mr Bosman gedurende 25 jaar heeft verricht. Hij is oprichter der federatie. Het is vaak dat men in kwaliteit van gemeenschapsmensch in het openbare leven teleurstellingen ontmoet. Hoe het ook loopt in Alkmaar, de fe deratie laat Mr. Bosman niet los, des noods zal spr. statutenwijziging voor stellen. (Applaus.) Ingekomen stukken Eenige berichten van verhindering zijn ontvangen, o.a. van de directie van den A.N.W.B.,, prov. bestuur van Noordholland, De burgemeester van Den Helder had be loofd te komen, is echter nog niet aanwezig. Ten aanzien van het plaatsen van tenten, welk onderwerp op de congresvergadering breedvoerig is behandeld, meent het Bestuur der federatie een afwachtende houding te moeten aannemen. De gids. De heer Mr. Bosman vraagt of het wel juist is om de gids in zoo'n groote oplage te ver spreiden, en het niet beter is er wat in re serve te houden. De kas is niet in staat over een paar jaar een zoo groote uitgave weer te doen. Spr. wil verder het A.N.V.V. be wegen de gids in vreemde talen te laten overdrukken en in het buitenland als werk materiaal op beperkte schaal te laten ver spreiden. Na eenige gedachtenwisseling besluit men op voorstel van den heer Zeiler inplaats van 7000, 3000 exemplaren uit te geven, en de heele voorraad over 3 jaar te verdeelen. Bestuursverkiezing. Als bestuursleden worctan herkozen de heeren J. G. Bosschaart en J. J. Dinkelberg. De rekening 1937 wordt goedgekeurd. Finantieele toestand. Men leefde vorig jaar in de hoop dat de uitgave van de gids gefinancierd kon worden uit de opbrengst der te houden mo torwedstrijden. Deze opzet is mislukt, er waren geen geschikte terreinen te krijgen. Daarna is een conferentie gehouden met Ged. Staten, betreffende een provinciale subsidie. Waarschijnlijk zal echter de fl 1800 voor Noordholland uitgetrokken aan de algemeene vereeniging ten goede komen. Daartegen is geprotesteerd en kwam van Ged. Staten de opmerking dat er eerst een Provinciale vereeniging moest komen. Het tekort zou dan wel bijgepast kunnen wor den. A. s. Maandag zal een nieuwe confe rentie plaats vinden 1 en-einde e vent. 'n prov. vereeniging op te richten. 'n Bepaald besluit kan de vergade ring thans niet nemen maar in ieder geval kan men niet buiten provin ciale subsidie, Intensieve propaganda blijft noodig, maar daar moet geld voor zijn- De heer Klomp wil het Bestuur opdracht geven naar bevinding te handelen. Men moet trachten de overheid bij te brengen, dat de V.V.V. welvaartspolitiek voert en een deel van de overheidszorg overneemt. Er zijn duiten in Noordholland. men komt immers met belastingverlaging. Bovendien heeft Noordholland zijn Alk- maarsche kaasmarkt, zijn marinehaven de Wiringermeerpolder, zijn natuurschoon, de grpyjncie kan de belangen niet verwaarloo- zen! Nadat nog verschillende aaiiwezi"ge'n' bun meehing hebben gegeven, komt de verg. tot de conclusie, dat men de oprichting van een prov. vereen, niet mag tegenhouden, mits de belangen van de federatie niet wor den verwaarloosd. De heeren Bosman en Breebaart krijgen vrij mandaat in de be spreking van Maandag naar bevind van za ken te handelen. Begrooting 1939. De begrooting 1939 sluit in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 802.— en wordt z. h. s. goedgekeurd. Plannen 1939. De heer Dinkelberg (bestuur) deelt hier omtrent een en ander mede. Spr. wil iets trachten te bereiken in den geest van de bekende 4-daagsche te Nijmegen. Voor fiet sers denkt spr. dan eerst een 3-daagsche, niet voor „renners", maar voor het fietsend publiek, geen wedstrijden maar toch ook geen al te gemakkelijke opgave. Het motto zou zijn „Drie dagen op het stalen ros" De heer Henneman vraagt of getracht is motoraces op Texel te houden. Er waren terreinen. Zou er kans bestaan, de races thans in de provinciale duinen te doen plaats vinden? Voorzitter deelt mede, dat men bedoeld had eerst de ritten in het Zuidelijk deel te houden en dan naar Texel te gaan. Gezien de tegenwerking in het Zuiden, heeft men er maar van afgezien. Voorjaarsvergadering Bergen. De afd. Bergen stelt voor de voorjaarsver gadering daar te houden. De vergade ring neemt dit aanbod gaarne aan. Rondvraag. Burgemeester Rehorst (Callantsoog) dankt voor de uitnoodiging. Zijn voorbeeld wordt gevolgd door den loco-burgemeester van Zijpe, den heer v. d. Sluis. Spr. vraagt of de federatie de plannen wil steunen, die er beslaan om Petten uit zijn isolement te verlossen, door de ex ploitatie van de C.V. „Noordholland" van een zijlijntje. De vergadering neemt geen bepaald besluit, men zal de kwestie nader bestudeeren. Na afloop der vergadering vereenigen de aanwezigen zich aan een gemeenschappe lijke koffietafel. Op het middagprogram ma staat een bezoek aan de jeugdherberg Assumburg, waar een thee wordt aangebo den. ANNA PAULOWNA Basis overeenkomstige week 1937 100 Week v. Maandag l a Zaterd 31 Oct. 7 tm 14 lm t. 5 Nov. 12 Nov. 19 No» Effectenmarkt 92.0 93.6 Aandeelenkoersen 92.8 Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst 112.9 105.2 132.9 Groothandel 69.5 70.2 70.2 Groot handelsprijzen Omzet termijnmarkt 44.1 Amsterdam 79.5 76.9 Kleinhandel Omzet winkelbedrijf 109.8 108.8 94.0 Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am sterdam 120.5 66.7 98.9 Bevrachtingen wilde 78.6 94.4 101.5 binnenvaart Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers 109.4 112.5 102.9 Aanbiedingen van 809 81.0 werknemers 83.7 Plaatsingen 107.2 101.4 99.6 Nu de storm is uitgeraasd. De storm heeft hier geen groote schade aangericht. Voor zoover ons bekend, bleef het bij telefoon- en lichtstoringen, een in- elkaar gewaaide boet, een omvergeworpen schutting, rondvliegende dakpannen, om geblazen stroo- of hooiklamtpen en een paar schoorsteenen, die het begaven, terwijl ten slotte in Breezand van de muziektent, waar de wind juist in vast liep, het dak uiteen werd geslagen. BONDS- EN ZWALUWEN-ELFTAL IN HET VELD. De Hongaarsche veulens, een elftal,, bestaande uit jonge, veelbelovende Hongaarsche spelers, zal op 30 No vember en 1 December a.s. als tegen stander fungeeren in oefenwedstrij den voor het Bondselftal en een Zwa- luwenploeg dit ter voorbereiding voor de samenstelling van het Nederland- sche elftal voor den wedstrijd tegen Duitschland op 11 December a.s. te Rotterdam. Op 30 November, des middags om twee uur, zal het volgende Bondselftal op het Sparta-terrein tegen de Hongaarsche veu lens uitkomen. Doel: Van Male (Fcijenoord). Achter: Bomviiet (Ajax) en Caldenhove (DAV.S). Midden: Paauwe Feijenoord), Anderiesen (Ajax) en Van Heel Feijenoord). Voor: Draeger (D.W.S.), De Boer (K.F.C.), Dumortier (D.O.S.), Van Spaendonk (Nep tunes) en De Harder (V.U.C.). Als reserves zijn aangewezen: Pil (Sparta), Van der Heide (Feijenoord), Roelofs (Go- Ahead) en Vente (Feijenoord). Den volgenden dag, op 1 December dus, zullen de Hongaren op het verlichte V. U. C.- terrein een wedstrijd spelen tegen een Zwa luwen-elftal, dat in de volgende opstelling zal verschijnen: Doel: Dijkstra (Z.F.C.) Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en van Ier land (Willem II). Midden: Stam (V.U.C.), Punt (D.F.C.) en Been (Ajax) Voor: Vondenhoff (Juliana), Balvers (V. S.V.) Vente (Fevenoord-, Lenstra (Heeren veen) en Ooms (D.W.V.. Als reserves zijn aangewezen Dommers (V.U.C.), Chouffeur (A.D.O.), Bekenes (D. H.C.) en de Heer (ADO) Deze wedstrijd be gint om acht uur. Biljarten. De wedstrijd, door twee groepen van de biljartvere-eniging „Anna Paulowna" bij den heer Alkemade gespeeld, had tot uit slag: P. WilmsW. Alkemade 10 K. VerverR. Rezelman 01 P. Wilms—S. Wilms O—i Jb. Rozenbroek—W. Th. Alkemade 0—1 Jb. Rozenbroek—J. ter Burg 1—fl K. VerverW. Alkemade 01 P. Wilms.T. ter Burg 10 F. Alkemade—W. Alkemade 0—1 K. Verver—S. Wilms O—l Jb. RozenbroekR. Rezelman 1o K. VerverJ. ter Burg 01 F. AlkemadeR. Rezelman lo F. AlkemadeS. Wilms to P. WilmsR. Rezelman 1fl F. AlkemadeJ. ter Burg io Jb. Rozenbroek—S. Wilms i_o HELDERSCIIE EIF.RVEILING, 24 Nov. Aangevoerd: 22280 kipeieren: 48—51 Kg. 3.50—3.70, 52—54 Kg. 3.50-4, 55-57 Kg. 3.90 —4.70, 5860 Kg. 4.404.80, 6163 Kg. 4.80 —5.30. 6467 Kg. 55.40, 80 eendeieren 3.—i per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 24 Nov. Aangevoerd: 30.000 kipeieren: 56—5S Kg. 4.45—4.75, 58—60 Kg. 4.90—5, 60—62 Kg. 5.05 5.15, 6265 Kg. 5.155.40, kleine 3.504.40 per 100 stuks. WARMENIHJIZEN, 24 Nov. Roode kool 1.30—2, gele kool 1.30, Deen- sche witte kool 1—1.10, peen 2.20, Goedge keurde pootaardappelcn: Eerstelingen A oorS5 T4'20' Aanv°er: 60.500 Kg. roode kool, 8300 Kg. gele kool, 1000 Kg. Deensche witte koo 1000 Kg. uien, 30375 Kg. goedgekeurde pootaardappelcn. BROEK OP LANGEND IJK, 25 Nov. Uien 3.90—4.20, drielingen 2.80—3.20. grove 3.50— 3.S0, stek 1.10—1.60. peen 2.30—3, klei ne peen 0.80—1. roode kool 1.30—1.70. groe ne kool 1.90—2.60, gele kool 1.30—1.40. D. witte kool 1—1.20, 268 Kg. druiven: Alicant 16.8031.40, 10.000 st. andijvie. 1.30-2.10. NOORDSCHA RWÖUDE. 25 Nov. Voe-T' Kv. aardappelen: BI. eigenn. V) ~0, uien 3.804.10. drielingen 2.80— ~0, grove 3.40—3.70, gele nep 6.20, 1100 Kg. peen 2—2.60. 48000 kg. roode kool 130—210; 7600 kg. wit '«kool 90; 8200 kg. gele kool 130-150; 61600 kg. d. wilte kool 1—110; 2500 kg. an- (]Uyie 80; 185000 poot aardappel en 2885 4.50 A oo 4.20; B 35—45 4.80; C 35—45 4.20

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8