Wonderbaarlijke redding van Texelschen kotter! Drie schepen dreven verlaten rond Grensincident Polen-Tsjechoslowakije TABAK- DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER I Schipper Vlaming en ontsnappen aan en z n mannen den dood Het schip om de lengte-as gekapseisd De Paus weer ernstig ziek Anti-communistische driehoek versterkt JACHT! Ook België bij Franco vertegenwoordigd ZATERDAG 26 NOVEMBER 1938 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 66e JAARG. No. 8475 Masten, want en stuur huis weggeslagen Een week lichte rouw aan ons Hof. Frankrijk bestelt Koolhoven-jagers Dit nummer bevat 16 pagina's WEERBERICHT DE BILT SEINT: Geen openbare bokswedstrijden in Amsterdam Reisbureau W.A C.O. HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg. Mfl. Hollands Noorderkwartier N.V. te De» Helder (Van onzen eigen verslaggever) In de haven van Oudeschild ligt vrijwel de geheele visschersvloot bij elkaar: het is één deinend en schommelend mastenbosch, waarbo- van de blauwe wimpels en goud-gele Shell-vlaggetjes in den stijven Noordwester te klapperen hangen. Het is druk aan de haven, maar de grootste drukte concentreert zich toch op de plaats waar de motorkot- ter Texel No. 49 geboeid ligt: dat is het schip, dat als door een won der behouden is thuisgevaren. De schipper, Cor Vlaming, en zijn maats hebben de sensatie van hun leven gesmaakt en heel Texel spreekt er over. Van de Koog tot Oudeschild is er maar één ge sprek: deze miraculleuze redding. Ze liggen naast elkaar, de Texel No. 11, het schip, dat als redder optrad en de Texel 49. De ijzeren wanden schuren en kreunen tegen elkaar. De trossen, waarmee de sche pen gemeerd zijn liggen te trillen en te kraken. Een man of twintig staan er voor. Ze zeggen niet veel. maar staren naar het casco van de No. 49. Alleen het casco want al het andere is gebleven in den or kaan, die het schip Woensdagavond zoo vlakbij zijn ondergang bracht. Ook schipper Piet Vlaming van de No. 11 staat er bij, en met hem is het dat wij in het schemer-duister vooronder verdwijnen, alwaar deze bevaren Texelsche visscher ons van het drama vertelt. Een verhaal, zoo ongelooflijk, zoo wonderbaarlijk, dat men zou meenen dat het een episode is uit een spannende zee ro man van Conrad. De kotter van Cor, m'n broer, en die van mij, aldus onze zegsman, gaan meestal sa men te visschen, Zoo ook van de week. toen we „Ouweskil" verlieten. Bij Cor voer de ge wone bemanning: Bremer, Jan Sleutel, Han nes van Dijk en Jan Blom. Het was vrij goed weer en niemand kon vermoeden dat we iets zouden meemaken wat we ons heele leven niet meer zullen vergeten. Nadat we twee dagen gevischt hadden, za gen we dat het slechte weer hand over hand toenam, en daar het een belabberd jaarge tij is, besloten we een onderkomen te zoeken in de haven van Nieuwediep. We waren op dat oogenblik in de omgeving van lichtschip Terschellingerbank, en 't was in den voor avond. Het weer werd met het uur slechter en om 8 uur 's avonds stond er een zware orkaan. De zee was een onafzienbare vlakte van schuim en hooge golven en het was zwaar werk om onze schepen met den kop op de golven te houden. Ik stond juist in de stuurhut te kij ken naar de no. 49, die een mijl ver weg was, toen ik plotseling de lich ten zag verdwijnen. Ik dacht te droo- men en riep direct de jongens. Maar ook die zagen niets meer van de lichten. Het waren vreeselijke oogenblik- ken, zegt Vlaming, en ik hoop dat we nooit meer zooiets behoeven mge te maken. Direct hebben we het roer ge wend en gepoogd in de buurt te ko men waar we de lichten het laatst gezien hadden. Dat was taai werken tegen zee en wind in, maar einde lijk eindelijk daar zagen we iets zwarts afsteken tegen de golven. We kwamen nog iets naderbij en goddank: het was de No. 49. Maar hoe! Er was geen mast meer te be speuren. Die lagen half overboord en sloegen °P de verschansing. Het stuurhuis was even eens verdwenen, terwijl van het want geen stukje meer overeind stond. Maar we zagen I)p menschen, we zagen m'n broer en van 'ik, &n Blom en de anderen en dat was op "t oogenblik het voornaamste. Toen begon zwaar werk. Het trachten over 'e 'uvngen van een tros om het wrak, want meer was het niet, op sleep te nemen. Het was hopeloos werk. Steeds weer werden we teruggeslagen van de stuurlooze kotter. Uur na uur verstreek, en waar de 49 halfvol wa ter bleek te staan, wilden we zoo vlug mogelijk hulp verleenen. Aan boord van de ander konden ze weinig anders doen dan het tuig kappen. Eindelijk eindelijk, om 4 uur Donderdagmorgen, kregen we haar te pakken, dank zij ons sleepmate riaal, dat we pas een paar weken ge leden vernieuwd hebben. Op dat oogenblik lagen we dwars voor Ameland. Via Terschelling zijn we binnendoor gegaan, langzaam aan, achter elkaar, en zoo kwamen we op Oudeschild behouden aan We begrepen dat ze in Oudeschild na tuurlijk in angst en vreezen zouden zitten over het uitblijven en waren blij dat de boot van Doeksen ons passeerde. Die heb ben we gepraaid en Doeksen zorgde dat er een radiobericht naar huis ging. Later hebben we toen pas gehoord wat er eigenlijk gebeurd was. Dat was nog stuk ken erger dan we hadden kunnen vermoe den. Je moet het eigenlijk zelf beleefd heb ben om het te kunnen gelooven. Zoo was het gegaan: toen de 49 met de gol ven aan het worstelen was is het schip op een fataal moment op een enorme grondzee gekomen. Hoog werd de kotter opgenomen, neergesmakt en voor de opvarenden feitelijk wisten wat er met hen gebeurde sloeg de 49 om haar lengte-as over den kop en ver dween in de diepte. Toen dat gebeurde lag schipper Vlaming juist in kooi, de anderen stonden in het stuurhuis. Dat oogenblik, dat moment van het naar de diepte gaan, was vreeselijk. Geen der opvarenden geloofde meer aan redding. Maar zie... het onge looflijke, het mirakel gebeurde toch. Want langzaam kantelde de kotter weer en eindelijk, na momenten die uren schenen kwam men weer recht standig terug aan de oppervlakte der zee. Het bleek dat schip en opvarenden er miserabel aan toe waren, maar wie telde dat! Men leefde nog, men was gered, er was weer een kans op lijfsbehoud! De schipper was uit de kooi gesmeten en de anderen in de stuurhut, welke even la ter geheel wegsloeg, hadden allemaal lee- lijke builen en schrammen opgeloopen. «De schuit stond leelijk vol water, want al wa ren de luiken gesjord, door den enormen luchtdruk waren ze open gebarsten. En het was een verschrikkelijke ravage aan boord. Er was geen stuk meer heel, alles lag door en tusschen elkaar. Een hopelooze aanblik. Licht kon men niet maken, de ka chel was weggesmeten en de kolen nat. Tot op het lijf doorweekt en ijskoud stond men daar. Een kleide hoop, dat het hulproer nog dienst kon doen vervloog in rook. Ook dit was gebroken. Er was maar een hoop op redding: de no. 11!! Als die de ramp maar bemerkte!. Die nacht zullen ze nooit, nooit ver geten. Al die uren in de misère, op een halfvol geloopen wrak. Stuur loos op een wilde zee, die door den orkaan tot wilde razernij opge zweept was. Maar de makker, de no. 11, bracht hulp. En veilig kwam men binnen. Nu ligt daar aan de haven van Oudeschild de 49. De Oudeschilders staan er naar te kijken en het gaat hen aan 't hart dat deze kotter, die pas in 1933 m de vaart kwam daar als een stuk wrak ligt. Maar toch is er tevredenheid omdat hun vrienden en familie het veege lijf hebben kunnen bergen. Ook al was dat op het uiterste nippertje! Eén er van door Hollandschen schipper opgepikt. Gistermiddag is in de Schevening- scbe haven binnengeloopen de mo- torbotter UK 44, waarvan schipper A. Post rapporteerde, dat hij 17 a 18 mijlen dwars van Katwijk aan zee twee drijvende zeilschepen, zg. „koffers" zonder bemanning is gepasseerd. Naar aanleiding hiervan, is de sleepboot „De Schelde" van Smit en Co, voor een onderzoek uit IJmui- den vertrokken. Ook schipper W. van Zuurmond van de motorlogger Sch. 280 heeft op de Noordzee een schip zonder bemanning aangetroffen, doch slaagde er in dit schip op sleeptouw te nemen. Gisternacht kwam hij er de Scheveningsche haven mee binnen en ver telde, dat hij op 23 November het Engelsche zeilvrachtschip „Astrild" op 52 gr. 20 min. Noorderbreedte en op 2 gr. 30 min. Ooster lengte, dat is niet ver van de Engelsche kust had opgepikt. Het schit) was geheel verlaten en dreef met zwaar gehavende zeilen hulpeloos rond Het roer was evenwel nog onbeschadigd, de ankerketting was gedeeltelijk uitgewor pen. Over het lot van de bemanning tast men volkomen in het duister. De sloep bevond zich niet meer aan boord, in de kajuit trof men echter nog wel de zwemvesten aan. Blijkens de panieren is het schip. dat thans in de binnenhaven ligt, uit Londen af komstig, de naam van den kapitein is Good wild. De Scheveningsche havenautoriteiten ver moeden, naar het Hb. meldt, dat men hier niet met een schoepsdrama te doen heeft en dat de bemanning op zee het schip heeft verlaten, maar reeds eerder aan wal is gegaan. De Scheveningsche deskundigen zijn namelijk tot de conclusie gekomen, dat het zeilschip tijdens den jongsten storm, welke ook naar bekend de Oostkust van Engeland hevig heeft geteisterd, van zijn ankers moet zijn losgerukt en op drift moet zijn geraakt op de Noordzee. F.r zijn name lijk meerdere van deze kleine zeilschepen in Engeland losgeraakt en aan het zwerven geraakt. In verband met het overlijden van Koningin Maud. De opperceremoniemeester maakt bekend dat het Hof ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin wegens het overlijden van H. M. Koningin Maud van Noorwegen, den rouw zal aannemen voor den tijd van één week, ingaande 25 November 1938 en wel één week lichten rouw. Naar de Tel. verneemt, heeft de Fransche regeering de Koolhoven Vliegtuigfabrieken opdracht gegeven tot levering van een aan tal F. K. 58-jagers. Deze F. K. 58 is een nieuw type van Koolhoven, dat thans op den Luchtvaartsalon te Parijs geëxposeerd wordt. Met dit toestel bereikte de invlieger luit. Coppers dezen zomer bij proefvluchten, een snelheid van 504 k.m. Zijn toestand als zeer ernstig beoordeeld. DE KARDINALEN BIJEEN. Paus Pius XI, wiens gezondheids toestand de laatste jaren telkens groote zorg baarde, heeft een ern stige hartaanval gehad. De laatste H. Sacramenten zijn hem toege diend. Er sohijnen thans echter eenige teekenen van verbetering te zijn. De lijfarls, Prof. Milani, heeft gistermid dag na een bezoek te hebben gebracht aan den Paus, verklaard, dat diens toestand eenigszins beter was en dat hij in staat was eenig voedsel tot zich te nemen,. De geneesheer voegde hieraan toee. „Ik per soonlijk ben optimistisch gestemd, maar na tuurlijk hangt alles af van den weerstand van het hart". In verband met den hoogen leeftijd van den Paus en zijn zwakte blijft men onge rust. Vaticaansche kringen echter blijven hoopvol gestemd. De kardinalen bijeen. Alle te Rome verblijf houdende kardb nalen, d.w.z. de kardinalen, die in de Curie zitting hebben, zijn te hunnen huize rechtstreeks gewaarschuwd door een afge zant van het Vaticaan in verband met de crisis, die in den gezondheidstoestand van den Paus was ingetreden. Daaruit blijkt wel hoe ernstig men den toestand van den Paus beoordeelt» Het gaat niet vlot met de afba- kenning. Duitschland wil zich aan de uitspraak van Weenen houden. ZAL KARPATHO RUSLAND BIJ TSJECHOSLOWAKIJE BLIJVEN? De afbakening van het Poolsch Tsjechoslowaaksch gebied verloopt niet zonder incidenten. Het Poolsche leger heeit zijn opmarsch voortge zet in de richting van Svrainovo. Er zijn schoten gewisseld tusschen de Poolsche en de Tsjechoslowaak- sche troepen. De Polen openden het vuur. Later is de zaak diploma tiek geregeld. Voorts vernemen wij, dat de Poolsche grensalbakeningscommissie gisteren per auto te Arava is aangekomen. De bevolking wierp barricades op den weg en wilde de Polen niet laten binnenkomen Het anti- Poolsche gevoelen alle ruiten van de auto woners van Urava alle ruiten van de auto stuksloegen en twee Polen licht gewond werden. De Poolsche grenscommissie werd ge dwongen zich terug te trekken in Tatras Via Cazca, Zilina, Kralovany, Ruimbrok. Ook in Stis is de bevolking, toen zij hoor de, dat de Poolsche commissie was aange komen, in talrijke groepen te hoop geloo pen. Zij wilde de Polen, die op zoo weinig broederlijke wijze optreden tegen de Slowa- ken, beleedigen. De plaatselijke politie en de wachtiieden van Zilina slaagden er met groote moeite in de orde te herstellen en ieder ander incident te 'verhinderen. Het gevaar in Karpatho-Rusland afgewend? De „Times"-correspondent te Praag ver nam uit betrouwbare bron, dat zoowel Polen als Hongarije troepen hebben geconcentreerd iangs de Karpatcn-Oekrainsche grenzen. De sterkte dezer troepen is niet nauwkeurig be kend, doch het is zeker, dat, speciaal wat Polen betreft, militaire eenheden worden ge concentreerd op plaatsen, "waar zij voordien nooit gelegerd zijn geweest. In Berlijn hoopt men volgens de „Times", dat de val van het Hongaar- sche kabinet een einde heeft gemaakt aan het gevaar van een Fïongaar- sche invasie in de Karpaten-Oekraine welke invasie nog Zondag j.1. te Ber lijn als zeker werd beschouwd. Het is niet duidelijk, aldus het Hdbld., of de Polen het uitlokken van grensinciden ten, bedoeld als hulp voor de Hongaren, hebben stopgezet, maar Polen en Hongarije zijn er zoowel langs diplomatieken weg als door de aankomst van Tsjechoslowaaksche gemotoriseerde troepen in de Karpaten-Oe- kraïne aan herinnerd, dat Duitschland de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen als bindend beschouwt. De regeeringscrisis in Hongarije. Op het oogenblik is het nog niet bekend hoe de regeeringscrisis in Hongarije zal af- loopen. Verdwijnt Imrédy en komt er een meer Duitsch georiënteerd bewind dan schijnt het gevaar voor Karpato-Rusland geweken. Ook al ziet men op het oogenblik den toe stand gunstiger dan een paar dagen gele den, toch kan men, volgens de N.R.C., nog niet voorspellen hoe de verdere loop van za ken in Roethenië zal zijn. Het voornaam ste is, dat de bevolking voldoe"de levens middelen krijgt en haar hout kan exportee ren. Mais wordt thans uit Roemenië inge voerd. De export van hout is echter feite lijk ónmogelijk, daar Roemenië geen hout noodig heeft, Hongarije, teneinde onrust te wekken, zijn grenzen dicht houdt en het vervoer naar het Westen der Tsjecho-Slo- waaksche republiek meeilijk is en veel te duur wordt. Een aanvulling op het Anti-Ko minternpact tot stand geko men. Gisteren, den tweeden verjaardag van het anti-kominternpact is in Tokio het Duitsch- Japansohe cultureele accoord geteekend, krachtens hetwelk beide staten er naar zul len streven, hun cultureele betrekkingen op een vasten grondslag te plaatsen en te bevorderen en wel in wetenschap en kunst, muziek en letterkunde, film en radio, jeugdbeweging en sport. Dit accoord beteekent, naar de üuitsche ambassadeur Ott verklaard heeft, een aanvulling op het Anti-Kominternpact, ter verdere versteviging en verdieping van de vriendschap en samenwerking tusschen Duitschland en Japan. In het kader van deze overeenkomst zal o.m. uitwisseling plaats hebben van stu denten, professoren en kunstenaars, van boeken en tijdschriften en zal ook het vriendschappelijk verkeer tusschen de jeugdorganisaties van beide landen bevor derd worden. De Duitsehe pers is vol blijdschap over deze versterking van den anti-comnriunis- tischen driehoek, welke laatste, naar de „Berliner Roersenzeitung" schrijft, „een wereldbrand verhinderd heeft, welke het einde van de menschelijke beschaving en het begin van de wereldheerschappij van i de Komintern ware geweest". t" 6, 10. 13 CT. PER HALF ONS Verwachting: Meest krachtige, tijdelijk stormachtige, Wes telijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt tot betrok ken met opklaringen, nu en dan regen, weinig verande ring in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Noodzakelijk voor de beharti ging der commercieele belangen van het land. De Belgische minister-president Spaak heeft gistermiddag in den kabinetsraad me- dedeelingen gedaan over de besprekingen, welke hij met de ministers Colijn en Patijn heeft gehad ter gelegenheid van het offi- cieele bezoek van den koning aan Neder land. Hij heeft voorts de groote lijnen aangege ven van de verklaring, welke hij Dinsdag in den Senaat zal afleggen over de politiek der regeering tegenover Spanje. Na den ministerraad werd gister avond vernomen, dat de eerste mi nister tijdens deée verklaring 1 be sluit zal mededeelen. dat een agent naar Burgos zal worden gezonden. Hij zal er de gebiedende noodza kelijkheid van aantoonen voor de behartiging der commercieele be langen van België. De agent van België zal niet worden benoemd voor de debatten in het parlement. „Wie bloed wil zien moet naar het abattoir gaan". Een der Amsterdamsche raadsleden had bezwaar gemaakt tegen het verbieden van openbare bokswedstrijden te Amsterdam. Dr. de Vlugt antwoordde hierop, dat geen verbod in de hoofdstad zoo populair was als het boksverbod. „Zoolang ik hier burgemees ter ben, zal ik geen openbare bokswedstrij den toestaan" zoo zeide hij „wie bloed wil zien kan naar het abattoir gaan". Een communistisch voorstel om het col- porteeren met „Volk en Vaderland" in de hoofdstad te verbieden vanwege den antise- mietischen inhoud van dit blad, moest de burgemeester eveneens afwijzen. Een derge lijk verbod zou in strijd zijn met de wet. „Ik kan het niet doen, hoe graag ik het mis schien wel zou willen", verklaarde de bur gemeester. 5-daagse KERSTREIS naar PARIJS, ge heel verzorgd f 39.40. Programma op aanvraag. Vraagt onze gids voor wintersportreizen per trein en auiocars. W.A.0 O. Kanaalweg 132 Tel. 773. Den Helder.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1