W^T Pi ®D©SC©PIM? K^ynswo©i^ppyiiiL prebihbeurteti Foto-Ateliec Werner CroneKoningstraat 29 Zaterdag 26 November 1938 Derde Blad YUatto-JAeateb Grootsch opgezette operette-film 'JvMylL-JA&atek Uitstekende film met Robert Taylor Texelsch nieuws Gebroeders Kalkoen" Zakennieuws A.s. Zondag is het tot 's middags 4 uur geopend - Foto's zijn nog tijdig klaar voor St. Nicolaas Ver. tot bestrijding van Rotkreupel Rouw bij de sport ver. „Texel" Ingekomen personen Vertrokken personen Den Hoorn Vergadering V«V.V. afd. Den Hoorn De Koog Br was eens een tijd, dat de operette-film ln het middelpunt der belangstelling stond. Dat was de tijd van de zwartharige en slank- heupige Ramona, van de droom-schoone Rose Mary van „It happened in Montary en „The Desertsong". Al deze films zullen U doen te rugdenken aan dansende vrouwen en kussen de mannen, aan liefde aan de beek, en liedjes op de banjo. Het zal U, in 't kort, doen terug denken aan alles wat de romantiek dit genre films bij de geboorte meegegeven had. Er' kwam een andere tijd. De film werd zakelijker en waar eens op het doek der scha duwen schoone senorita's en niet minder iknappe signore's elkander het hof maakten en elkaar bloemenkransen schonken, daar kwamen de films met den psychologischen in slag, de karakterfilms, de cultuurfilms, de documentaire films, kortom, alles, behalve juist deze romantische droomen van Ameri- kaansche regisseurs. En zie, nu ineens temidderi van al dat zakelijkè, nu men dacht dat de operettefilm reeds lang dood en begraven wasnu in eens blijkt, dat er nog geen sprake van is, dat dev operette-film zichzelve overleefd heeft en als beste bewijs daarvoor geldt zeker „Het Meisje uit het Wilde Westen", de film, die deze. week in het Rialto-theater draait. Het is een gegeven, ontleend aan een uit gesproken melodramatisch zangspel (van Be- lasco), waarvan men de rollen echter subtieler maakte. De Ramirez ziet. er hier niet uit als de lÖasSieke Schurk met lange snorren en tien pistolen, maar als een fatsoenlijk mensch. Het meisje is geen teringachtig wezen, dat kans op omvallen maakt als men haar aankijkt, maar een gezonde jonge vrouw, die op haar tijd'<vmet zeer menschelijke ondeugden be hept is. Zoo is er veel (gelukkig!) anders geworden, maar wat blééf, dat is die goeie ouwe roman tiek van het wilde westen. Een atmosfeer van Spaansche grandezza, van wervelende danse ressen op die grandiose Mexicaansche fiesta, van de oude muziek der „Mariachie", van de maan-verlichte patio van voorname Mexicaan sche haeiendo's. Men ziet weer de vermaarde vaquero's, de cowboys, ze galoppeeren op hun vurige paardje en werpen lasso's, en men ondergaat van dat alles ongemerkt weer die bekoring, die ook vroeger films kenmerkte, doch waarvoor wij ons nu wellicht geneeren. Deze film, waarin de eerste rollen worden vertolkt door het bekende star-duo Jeanette MacDonald en Nelson Eddy, heeft uiteraard de fouten van haar genre. Niemand gelooft in het jaar 1938 nog aan minnenden die elkaar aan het water het hof maken, en elkaar toe zingen. Niemand gelooft meer. dat juist op het oogenblik dat men een verkeerd huwelijk gaat sluiten, de ware broeder ten tooneele verschijnt en niemand zal het gelooven, dat de schurk Ramires zoo op slag en stoot door de edele liefde van Mary Robbins getroffen wordt, dat hij subietelijk de revolvers aan den kapstok hangt en een nieuw leven gaat be ginnen. En dat tenslotte de sheriff er zich bij neerlegt. Maar dat alles vergeet en vergeeft men gaarne bij den goeden smaak, die in deze Metro-film ten toon gespreid is. Het is alles zéér knap in scène gezet. Ieder onderdeel de zer film is technisch een meesterwerkje en de hnse en scène enkele malen verbluffend. In één woord: het is een operette-film van groot formaat, waarin men vele oude trucjes en gemeenplaatsen liet varen, en steeds voor oogen hield de sterk gewijzig de smaak van het hedendaagsche bios coop-publiek. Het blééf een operette-film, maar wfl weten, dat een groot publiek haar in het hart trouw bleef. Vooral als Jeanette MacDonald voor de vocale intermezzi zorgt! Met bier van qualiteit En toppunt van gezelligheid Motel-Café-Restaurant „De Toelast' Een scène uit de bijzonder mooie Metro film „Het Meisje uit het verre Westen", die deze week in het Rialto- theater. draait. Nelson Eddy, vermomd, ont vangt Jeanette Mac Donald op het feest van den Gouver neur. Het is maar één hoofdfilm, die deze week in Tivoli draait, maar dan ook een film van bij zondere kwaliteit, die twee uur lang de volle aandacht vraagt en onwillekeurig na het be kende „Tot Weerziens" de verzuchting doet slaken: „Jammer dat het afgeloopen is". Niet slechts is het verhaal van een buiten gewone afwisseling, maar tevens spelen hier een aantal eerste klas artisten in mee, terwijl bovendien de opnamen met een bijzondere zorg zijn gemaakt. Technisch is deze film af. „Een branie in Oxford" geeft de geschie denis weer van een over het paard getild Ame- rikaansch jongmensch, dat in zijn geboorte plaats door jong en oud geëerd worde als een allround sportsman. En in de eerste plaats weet hij zelf, dat hij een goed athleet is. Een beurs stelt dezen jongeman in staat om in Oxford de Universiteit te bezoeken. En wanneer hij in den trein tegen een paar Engel- sche studenten opsnijdt over de ongelooflijke prestaties, die hij op sportgebied verricht, be zorgen deze hem een glorieuse ontvangst. Hij heeft echter spoedig door, dat deze nuch tere Engelsch jongelingen hem danig in de maling nemen en dan volgt een strijd, die zoo wel zijn karakter hervormt, als hem een vrien denplaats verzekert onder zijn mede-studenten. Robert Taylor als het Amerikaansche jong mensch speelt zijn rol 7.00 meesterlijk, dat men in het begin een antipathie tegen zijn persoon opvat, die later ook absoluut overslaat in sympathie. Een duidelijk bewijs van een goed indenken in den persoon en een realistische weergave van het karakter. Lionel Barrymore als vader van dezen jon gen is nog steeds een pracht van een type en vooral in deze rollen, die wars zijn van de sen timentaliteit, kan hij zich geven. Vivien Leigh als'het wufte type, dat zich het leven naast een man, die vele jaren ouder is, zoo genoegelijk mogelijk maakt door met de studenten te flirten, is eveneens in de opvat ting van haar rol geslaagd. En tenslotte willen we niet nalaten Maureen O'Sullivan te noemen, de bekende ster uit de Tarzan films, die met haar prettig uiterlijk en ongedwongen spel, een creatie is van de vrouw, die het karakter van den man kan vormen. Tenslotte nog een enkel woord over een reclame-filmpje, dat deze week in de Tivoli draait. Hierin ziet men niemand minder dan Jacob Hamel optreden, en dat als zang- en... rookpaedagoog. Hij laat ook thans weer op de hem bekende wijze zingen en krijgt daarbij de gelegenheid te wijzen op de eigenschappen van het bekende sigarettenmerk Chief Whip. De R.-K. Tooneelvereeniging „Omhoog" gaf Donderdagavond in Pen's schouwburgzaal een byzonder geslaagde uitvoering. De groote zaal was tot in de verste hoeken gevuld, toen de voorzitter, de heer M. Bakker Pz. den aan wezigen verwelkomde. Spr. wees er op, dat juist het lustrum der vereeniging gevierd werd, en sprak er zijn ingenomenheid over uit, dat juist nu de zaal zoo goed gevuld was. Hierna werd een aanvang gemaakt met de opvoering van het vroolijk spel van Gerard Nielsen: „Gebroeders Kalkoen". De tooneelvereeniging had moeilijk een be ter stuk kunnen uitkiezen om dezen avond te vullen, het was als geknipt voor de leden van „Omhoog". De vertolking van de rollen was in zeer goede handen. Als gebrs. Kalkoen traden op de heeren M. Vos en W. Reij, die zich beiden op voortreffelijke wijze van hun rol kweten, het daverend gelach van de toeschouwers was hiervoor wel het beste bewijs. De driftige Hendrik werd uitstekend geïmiteerd door Vos en W. Reij was een echte lijzige oude heer. In beide heeren kon men moeilijk de jonge mannen weervinden. Buitengewoon goed spel gaf ook mej. A. Graaf als Fientje, de wel zeer groote, doch zeer dankbare rol werd door haar op onverbeterlijke wijze vertolkt. Wim Ran als Leo, mej. G. Witte als Truus, de huishoudster; Nel van Sambeek, als de on gehuwde zuster van de Kalkoenen, Jb. Schrama als Reeser; F. Buysman, als Hors man; P. V. Sambeek en W. Bakker, als win kelbedienden, allen kweten zich buitengewoon goed van hun taak. De regisseur, kapelaan Grend heeft wel eer gehad van zijn werk, de jongelui, waarvan verscheidenen nog nimmer op de planken stonden, vervulden zeer goed hun rollen. Het stuk werd bijzonder vlot gespeeld, zon der al te groote pauze. Dit laatste mocht ze ker wel een voordeel genoemd worden. De muzikanten, die de leemten moesten aanvullen met muziek, meenden zeker, dat de muziek niet hard genoeg kon zijn, en sloegen er zoo hard op los, dat spreken onder de muziek on mogelijk was. Gelukkig dus, dat er niet veel pauze was. Alles bijeen genomen, was de uitvoering volkomen geslaagd en hebben de aanwezigen allen zonder twijfel zeer genoten. Mochten we een aanmerking maken, dan is dit wel het totaal gemis van een programma. Daar ook bij den aanvang geen mededeeling van de personen was gedaan, kostte het ons in het begin eenige moeite om de spelers op hun juiste plaatsen te zien. Aan het eind bracht Pastoor Brinkman dank aan de spelers voor de genotvolle uren ons door hun fraai snel geschonken en aan den regisseur voor zijn moeitevollen arbeid. Waarna nog een zeer druk doch gezellig bal volgde. Naar wij vernemen, had de firma Vlessing te Den Burg, geheel belangeloos alle meu bels, gordijnen, enz. voor het tooneel beschik baar gesteld, en werd de stoffeering door de bedienden dezer firma gratis verzorgd. De heer P. Boon heeft zijn winkelhuis in de Koogerstraat te Den Burg verhuurd aan den heer A. Dekker, Schoonaardlaan den Burg. De heer Dekker zal naar dit perceel zijn slagerij overplaatsen, de Koogerstraat is aldaar be langrijk beter gelegen voor zulk een bedrijf dan de Schoonoordlaan. Het winkelhuis van den heer Boon, waarachter een ruime schuur en groote tuin zijn gelegen behoeft voor het verkrijgen van een moderne slagerij geen al te groote verbouwing. Wij wenschen den heer D. succes met deze nieuwe onderneming, het perceel is voorloopig voor 5 jaar gehuurd. KOOP - VERKOOP - TAXEEREN „VRAAG EN AANBOD", tel. 300 Makelaar F. Nypels, Spoorstraat 9-11 Horizontaal. 3. Streek in N.-Holland. 6. Noot van een toonladder. 8. Bijwoord. 9. Voorzetsel. 10. Vader. 12. Deel van een schip. 13. Voegwoord. 14. Natuurgeest. 16. Oude lap. 18. Arab. lidwoord. 19. Groote roeiboot. 20. Bijwoord. 21. Gezet. 22. Stam v. h. w.w. eten. 23. Afkorting meisjesnaam. 24. Engelsch woord voor eiland. 25. Uitroep. 26. Lichaamsdeel. 28. Voorwerp om te schrijven. 29. Zie 12 hor. 30. Pers. voornaamw. 31. Voegwoord. 32. Voegwoord. 33. Planeet. 36. Geluid om tot stilte te manen. 17. Gemeente. Verticaal. 1. Telwoord. 2. Bedorven. 4. Insect. 4a. Titularissen uit een voetbalelftal. 5. Naar onze meening. 7. Plaats ln Gelderland. 9. Onopzettelijk. 11. Reeds. 15. Hindoesch slangenbezweerder. 17. Palmriet. 27. Onder andere. 30. Tegenw. tyd van zullen. 33. Voorzetsel. 34. 4e en 3e letter van het alphabet. 35. Duitsch woord voor huwelijk. OPLOSSING STER-Pt'ZZLE. 1. Aalbes of Ananas; 2. Narcis; 3. Alikas of Alicas; 4. Terras; 5. Sconto; 6. Schram; 7. Simili; 8. Saline 1 t/m 8. Anatomie. De prijs werd gewonnen door den heer: IJ. STOLL. Hoogstraat 15. CORRESPONDENTIE. W. v. B. Wij vonden Uw schrijven zeer sympathiek. Er blijkt uit, dat er bij onze oplossers, naast de alleszins verklaarbare wensch om den prijs te winnen, ook waar deering gevonden wordt voor deze rubriek. G. C. V. Uwe tot dusverre gevolgde ma nier van inkleeding was zeer juist. Het onder elkaar plaatsen der woorden vergemakkelijkt het nazien belangrijk. Ook kan het bijschrij ven van de vraag, zooals in Uw laatste op lossing, achterwege blijven. N. M. v. d. G. Substituut en daarmede verband houdende woorden beteekenen allen plaatsvervanger, plaatsvervangen of plaats vervanging. In Zooverre is er, met wat goede wil, de beteekenis van namaak of valsch aan te verbinden. Maar al deze woorden bestaan uit het latijnsche voorzetsel Sub (onder), en de rest. Uwe oplossing was dus hoewel ge tuigende van nadenken, foutief. G. B. Zeker. De opmerking in de „Cor respondentie" aan G. S. en anderen was ook voor U bedoeld. De Jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging, die gisterenavond in „De Linde boom" plaats had, werd door slechts enkele leden bijgewoond. De voorzitter meende deze geringe belangstelling te moeten toeschrijven aan de talrijke landbouwvergaderingen, die thans worden uitgeschreven. De heer Keiser deelde vervolgens in zijn openingswoord mede, dat het voor de ver eeniging een gunstig jaar is geweest, om dat er zeer weinig rotkreupel is voorgeko men, hoewel dit na een mond- en klauwzeer- epidemie wel verwacht mocht worden. Buiten onze gemeente is het minder gunstig geweest met deze veeziekte. De secr.-penningmeester, de heer Frederiks, las hierna de notulen en een kort Jaarverslag voor; uit dit laatste vernamen wij, dat er vorig jaar slechts drie keer ingegrepen moest worden; er werden daarbij 2 X 15 en 2 X 5 dieren behandeld. De heer Joh. Fr. Bakker als snijder, en de heeren J. Brouwer als contro leur, zijn tot volle tevredenheid van het be stuur werkzaam geweest. De vereeniging telt thans 130 leden met 15.000 dieren. De rekening sloot met een voordeelig saldo van 139.88. Vorig jaar 49.49. Het bestuur heeft besloten den controleur Brouwer 25 vergoeding uit te betalen en ver der een kwart cent voor ieder dier als aan brengpremie. De voorzitter deelde verder mede, dat men in verband met den gunstigen stand der kas besloten heeft de veeziekte-bestrijding uit te breiden met Longworm; een toeslag hierop zal worden gegeven van 10 cent per behan deld dier. Dit komt neer op een vergoeding van 25 De heer Frederiks deelde op een desbetref fende vraag mede, dat Longworm voorkomt bij lammeren en dikwijlssterfte ten gevolge heeft. De aangetaste dieren worden met een serum behandeld, dat dikwijls goede resul taten geeft. Het is nu juist de tijd van op treden van deze ziekte er zijn echter heel wat minder gevallen dan vorig jaar. De contributie werd ook nu weder be paald op 1 cent per schaap. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren K. W. Roeper en M. J. Veeger in plaats van den heer Jn. Vlaming (die zich niet herkiesbaar stelde) werd v. d. Wijk, Oosterend, gekozen de heer J .Eelman Gz. De rondvraag leverde weinig op. De voorzitter sloot met een aansporing tot de veehouders, om, nu practisch geen mond en klauwzeer op Texel voorkomt, na deze nieuwe mond- en klauwzeer-epidemie extra op te letten, opdat hier óp Texel de voorsprong van een uitstekende veeziekte-bestrijding, die wij voor hebben op veehouders elders, behou den blijft. Nu wij een belangrijke achterstand hebben omdat graanrechten moeten worden betaald. In verband met het noodlottig sterfgeval van Jan Rab, waarvan we in het nummer van Donderdag melding maakten, zijn de wedstrij den van de drie elftallen der Sportvereeniging „Texel" morgen afgelast. De jongeheer Rab was een der beste leden van de Sportvereeni ging. Onder de leden heeft dit droevig sterf geval diepen indruk gemaakt. Aan de familie van den overledene heeft men verzocht om het stoffelijk overschot van dezen kameraad grafwaarts te mogen dragen. ZONDAG 27 NOVEMBER 1938. MOND- EN KLAUWZEER. Nieuwe gevallen: K. Verhoeve, Eierland. Gebrs. Veeger, Westen. Joh. v, Maldegem, Eierland. L. Kop pen, Oosterend. 't Vee is hersteld op de boerderijen van: N. J. Kikkert n.b. den Hoorn en Jac. Vlaming 't Noorden. Jac. Komdeur, Herv. G., Molenstraat 26, Den Burg. Joha. M. van den Houdt, De Koog 6 van Haarlem, Zoekerstraat 80. Kornelis Zuidema, Ger. K„ De Cocksdorp 161 uit Duitschland. Joh. P. Wassenberg, De Mok van De Kooy den Helder. Job. Alderliefste, Eierland 77 van Alphen a. d. Rijn, Achtermiddagw. 6. G. Witvliet, Herv. G. van Witte Kruislaan 9 naar Leimuiden Dorp 341, Petronella C. de Graaf, R.K. van Eierland 71 naar den Helder, Schagenstraat 111. Elisabeth Kerjser, Doopsgez. G. van de Waal 65 naar 's-Gravenhage, Thorbeckelaan 264. UITVOERING VAN „DE LOFSTEM". Zaterdagavond 8 uur geeft de zangvereeni- ging „De Lofstem", te Oosterend in het ge bouw voor Christelijke Belangen een uitvoe ring. Gedurende deze uitvoering zullen behalve zangnummers ook voordrachten en samen spraken gegeven worden Het belooft een zeer gezellige avond te worden. De entrée-prijs zal slechts 25 cent per persoon bedragen. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 uur Ds Visser; n.m. 7 u. Ds. Visser, H. Avondmaal. Oosterend v.m. 10 u. Ds. A. W. Kok, Dankdag Maandcollecte. Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. Wesseldijk. Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm. Maancollecte. Zuid-Eierland n.m. 3 u. Ds. Salm. De Koog n.m. 7.30 u. Ds. Salm, verkiezing Ouderl., Notabelen en Diaken. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Dr. Vis. Geref. Kerk. Den Burg (gebouw Fanfare) v.m. 10 U. Cand. Wouda; n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer; n.m. 3 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Lees« dienst. Leger des Heils. Zaterdagavond 8 uur Straatzang, Den Burg. Zondagmorgen 7 uur Bidstond. Zondagmorgen 10 uur Heiligingdienst. Zondagmiddag 3 uur Soldatenmeeting. Zondagavond 8 uur Verlossingssamenkomst. Donderdagavond werd in de zaal van dea heer D. Rotgans, de vergadering van de afd. Den Hoorn gehouden, onder voorzitterschap van den heer B. Lap, die zijn tevredenheid uitdrukte over de goede opkomst. Hij drukte er zijn erkentelijkheid over uit, dat drie leden van het hoofdbestuur, de heeren Lap, Jonker en Veerman, de vergadering bijwoonden. De voorzitter sprak vervolgens een woord van hulde tot die pensionhouders, die hun pen sion gemoderniseerd hebben, wat ongetwij feld de trek naar Den Hoorn zal bevorderen. Ook deelde hij mede een betuiging van tevre denheid te hebben ontvangen van de leiding van het studentenkamp, dat vorig jaar voor het eerst zijn tenten in Den Hoorn had op geslagen. De notulen werden, na voorlezing door dea secretaris, den heer Dick Drijver, zonder op- of aanmerkingen, goedgekeurd. Eveneens werd rekening en verantwoording, na con trole van den heer Veerman, met een woord van dank aan den heer A. Slegt, goedgekeurd. De aftredende voorzitter werd met alge- meene stemmen herkozen. Tot lid van het hoofdbestuur werd de heer K. Boon gekozen. De weg der smarten. De heer Kok vroeg wanneer nu eens full speed aan den weg naar „De Mok" zou wor den begonnen. De secretaris der Gem. Texel kon hierop antwoorden, dat er deze week weer met veertig werkloozen aan zou worden begon nen. Reden waarom er dezen zomer niet aan doorgewerkt was, was eenvoudig, omdat er geen werkloozen waren. Ook was de dijk van den polder „De Eendracht" meer noodzake lijk, omdat dit een zeewering was. Van harte hoopte de heer Jonker, dat althans het fiets pad naar „De Mok" voor den volgenden zo mer gereed zou komen. De heer R. Lap zag gaarne, dat er door het hoofdbestuur meer de aandacht van de badgasten werd gevestigd op Den Hoorn, daar toch het dorpje Den Hoorn met zijn heerlijke, vrije, rustige ligging en met zijn onvergelijkelijk mooie omgeving deze aan dacht ten volle waard was. De heer K. Boon zag gaarne borden ge plaatst bij de zeer gevaarlijke scherpe hoeken op den weg naar Den Hoorn. De noodige aan dacht hiervoor werd hem toegezegd. De heer Noble achtte het in het belang van Den Hoorn als badplaats in de allereerste plaats noodig, dat men een goed fietspad naar zee kreeg. Kaptein Lap was het volkomen met den heer Noble eens, maar dit stuitte steeds af op de vereeniging van natuurmo numenten. De heer Jonker stelde voor om hier eens met Defensie over te praten, want in tijden van mobilisatie heeft de kustwacht zeer zeker een goed pad naar zee hard noodig. Ook vraagt de heer Noble of het meenemen van levensmiddelen door kooplieden niet tegen gegaan kan worden. Deze vacantiemenschen genieten toch ook van Texels heerlijke vrije omgeving, dus is het toch niet meer dan billijk, dat deze vacantiegasten ook hun waar op Texel koopen. Voorzitter zegde zijn volle medewerking toe. Met een woord van dank sloot voorzitter de vergadering. AANBESTEDING Alhier is voor rekening van den heer D. C. Vos, te Amsterdam, aanbesteed een nieuw te bouwen zomerhuis aan den Minister Ruysweg. Het werk is gegund aan de aannemers P. J. Kooger, de Waal, timmerwerk; L. Bruin Zn., Den Burg, metselwerk; S. van der Vis, lood gieter; C. Groenhof, schilder en M. Vonk, Den Burg, electrische aanleg.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9