HET ST. NICOLAASBOEK i. Maison van Alphen tTMlCOLAAS- fWEHICHEN Dijkstraat 46, Koningstraat 62 ALLEEN ZUIDSTRAAT 3 BOLDOOT 4711 PI VER MAJA COTY Jf.V. de T^oo^erjde Jhnerikaari Prijs slechts i&en bock vol ongezocMc fiumot vooï jong en oud vooï Act Maïine-gezin o 0 o 05 Tal. 244 Tel. 215 Boterletters, Hammen, Harten, Zalmstaarten, in diverse prijzen. Chocoladeletters Droste, Ringers Marsepainvruchten, luxe doozen Bonbons, enz. VOORZICHTIG 1 GEVERFD 1 De nacht, dat St. Nicolaas over een en- bekenden landweg naar het dorpje A. moest was het vreeselijk donker, zoixlat men met recht geen hand voor ocgen kon zien. Het was dus voor Zwarte Piet, die de auto van St. Nicolaas bestuurde, heel moeilijk om op den goeden weg te blijven. Hij reed met een acht kilometervaartje, zoo bang was hij ergens tegen aan te rij den. Gelukkig, eindelijk zag hij in het acht van zijn schijnwerper een wegwijzer staan. Maar de schijnwerper was te laag inge steld om het licht op den wegwijzer te kunnen laten vallen, zoodat Zwarte Piet de letters, die heel klein bleken te zijn, niet kon onderscheiden. Piet klom uit de cabine en liep dicht op den wegwijzer toe, doch de letters stonden werkelijk te hoog, zoodat hij in het donker niets van de namen kon onderscheiden. Hij besloot in den paal te klimmen en de letters met een lucifer te verlichten. Juist wilde Piet de daad bij het woord voegen, toen hij vlak bij den paal een stuk karton zag liggen, waarop met tame lijk groote letters geschreven stond: „Voor zichtig! Geverfd!" Op datzelfde oogenblik kreeg Piet een goeden inval, zoodat het stuk karton hem een onschatbaren dienst bewees. Wat heeft hij êr dan mee gedaan? st. nicolaasgebruiken en hun oorsprong. V olksheilige en Kindervriend. Een oud St. Nicolaasversje. Sinterklaas, die gulle man, Trekt zien groote laarzen an. Riedt er mee naar Amsterdam Van Amsterdam naar Spanje, Appeltjes van Oranje, Noten van muskaat; Smiet ze over de straat. Geef de kleine kinder wat Geef de grooten 'n schup voor 't Marine-, Burger- en Dames kleermakerij levert het hoogst in kwaliteit en is Speciaal adres voor het bilijkst in prijs uniformpettfn, mutsen en militaire handschoenen enz. enz. enz. bij de Keizersbrug Tel. 744 Spoorstraat 37—39 In het boek „Tromp" vertelt de schrijver van Marine-verhalen in het Maandblad „Onze Marine", ALBERT CHAMBON, op onderhoudende wijze tal van bijzonderheden, die te weinig bekend zijn. De vertellingen tintelen van humor en de opmerkingen zijn karakterstiek voor alles wat de Marine raakt Dit boek is een vlotte vertelling met spanning en sentiment. Het verhaal speelt zich grootendeels af aan boord van den nieuwen flottieljeleider „Tromp", waar we den matroos le klasse Vandersteng ontmoeten, nadat hij indrukken gaf van zijn belevenissen met Maerten en Cornelis Tromp en aan boord van de schepen, die den naam Tromp dragen Nog nimmer verscheen een boek, waarin een zoo juist inzicht gegeven werd op de verhoudingen aan boord tusschen de opvarenden onderling, die uit alle deelen van ons land en uit alle kringen van ons volk komen en toch één gemeenschap vormen, aan wie de „verdediging van de eer en onafhankelijkheid des vaderlands met vertrouwen kan worden opgedragen" Het boek is smakelijk uitgevoerd in fraai linnen band en geïllustreerd met tal van foto's en teekeningen. Bandstempel en omslag zijn ontworpen door H. P. Verhoeven Bij alle boekhandelaren verkrijgbaar en bij de Uitgeefster: N.V. Drukkerij Uitgeverij De Boer, Den Helder ...VOOR ALLE MENSCHEN! Zoo trekt de Sint, als ieder jaar, Ons kleine landje door, •En leent aan vele menschen weer Een altijd gretig oor. Per stoomboot hier gearriveerd, Begon hij z'n tournée, En stapte daartoe statig in Een leegen treincoupé. 'Hij zette zich behagelijk !ln één der hoeken neer, En peinsde hardop tot zichzelf3.. L— Ziezoo, daar zijn we weer 1 We zullen maar....! Toen hield hij op, ÊEn keek eens om zich heen.... 1— Hé, 't was als hoorde ik daar iets, En 'k ben hier toch alléén Nee, nee, Sint Nic'laas! klonk daar plots Een stem van heel dichtbij, - Ik ben.... de bank, waarop U zit, luistert U naar mij 1 anneer U aanstonds, Sinterklaas, él die huizen trekt, dan den menschen, als U wilt, óns wat meer.... respect! of de mannen voortaan niét voeten op ons zetten, laat de moeders alstublieft op haar kind'ren letten, f dikwijls, heel onopgevoed, op ons gaan staan....! 5 December is een merkwaardige dag..! begint een artikel over den oorsprong van het Sint Nicolaasfeest. Wat ons betreft.wij vonden den 6en minstens zoo „merkwaardig", toen Jantje wegens 'n maagoverlading het bed moest houden; Pietje met 'n blauw oog naar school ging, omdat hij met Kees' spoortrein had willen spelen; Loet haar nagels over Greet's wang haalde, nadat de laatste een onderzoek wilde instellen naar de echtheid der vlechten van Loet's nieuwe pop, en toen.... om elf uur 'smorgens de banket letter werd teruggehaald, die den vorigen avond was gebracht (en ten deele opge geten), wijl deze op het verkeerde adres bleek te zijn bezorgd! Maar zulke dingeï schrijf je niet in 'n Sint Nicolaasartikef dat is waar Wat? riep de Sint verbolgen uit, (Wordt dat hier heüsch gedaan En óf! zoo kraakte plots toen ook De veer van den coupé, Hoé slecht de mensch zich vaak [gedraagt Daar praat ook Ik van mee! O zeker.... dat ze op mij staan....? Allright, daar ben ik voor, Maar.... schillen en papier en asch, Kan niét den beugel door. Al wat men kwijt wil, gooit men maar Op mij, 'tis wèrk'lijk waar, •Ik ben gewoon het vuilnisvat. De menschen doén ook maar! Sint Nic'laas kreeg het warm ervan, En deed het raampje open.... Dóór kwam de wind van over 'tbosch In den coupé geslopen Hij woei den Sint z'n witten baard, Zoo speelsch wat heen en weer, En blies hem fluist'rend in het oor: Oéiii! ik weet nog véél meer! De boomen, waar ik vaak mee speel, iVan 'tbosch, dat U daar ziet, (Vertelden mij, hoé of de mensch Hun schoonheid soms geniet! •Men ligt er languit in het mos, Men stoeit en men ravot.... En snijdt tot dank dan met een mes |Hunstammen liefst kapot 1 een ieder, naderhand, hun namen leest, wéét, dat.... Anneke en Piet paartje zijn geweest als men weggaat, laat men ginds 'n peukjes sigaretten, smeulend, soms het heele bosch laaie zetten jOok op de hei, daar vraagt men U, Nu gij op pad weer gaat, Of Gij den mensch verzoeken wilt, Of hij niets.... achterlaat, (Wanneer hij haar den rug toewendt, En 's avonds huiswaarts keert, Na eerst de móóiste struiken er Te hebben g'annexeerd De óverweg, die dient bewaakt •Wilt U dat óók eens zeggen En er daarginder in Den Haag Den nadruk eens op leggen En dan, dó's waar ook, Sinterklaas, Met ól die bouwterreinen, Toe, laat de molens in ons land Niet héélemaal verdwijnen Geeft onzen voetgangers dit jaar Een veiligheidspassage iVan 't één' naar 't andere trottoir, En stalen emballage En in de stad zoo blies de wind Maar Onverdroten voort, Dóór dient men tot voorzichtigheid In 't rijden aangespoord, Opdat de één den ander niet In 'tgasthuis doet belanden... (Vertwijfeld hief Sint Nicolaas Toen eindelijk de handen. Genoeg, genoég! zoo smeekte hij, En schudde droef het hoofd, Ik zal het alles vragen, ja, 't Zij jullie vóst beloofd 1 Maar of het waarlijk hèlpen zal....? Wel, laten we het hopen, Wat jullie vraagt, zijn geen cadeaus: Die ik voor je kankoopen Dié moeten komen uit.... het hart, En al, wat ik kan doen, Is een beroep op dót geschenk Het.... menschelijk fatsoen! J O De heer G. v. O. lazen we in een pro vinciaal dagblad was één der lijdende figuren van het jaarlijksche Sint Nicolaas feest. Voornamelijk aan hem dankt de jeugd het genoegen van enkele vreugde volle uren.... We kunnen het ons levendig voorstellen< Het is altijd een pretje, iemand in den zak te zien duwen, en dan 'n volwasseneOf zou men dit „lijdend" misschien ónders bedoelen Per stoomboot is Sint Nicolaas weer uit Spanje gearriveerd, lezen we in diverse bladen. Wij veronderstellen, geëscorteerd door 2 slagschepen, 4 kruisers en 'n stuk of 8 onderzeeërs! Niettemin is het verheugend, hem veilig binnen onze grenzen te weten, Voor dit jaar vréésden we het ergste...» Sint Nicolaas wordt meer en meer ver drongen door het Kerstfeest! lazen we in een tijdschriftartikel. Inderdaad, ook mijn zoons hebben dit jaar den wensch te kennen gegeven, het Kerstfeest te vieren, inplaats van Sinter klaas. Jammer genoeg was dat op den tiénden December.... Een kinderhand is gauw gevuldzegt een goed Nederlandsch spreekwoord. Weet iemand mij misschien den ontwer per hiervan te noemen? Ik zou hem graag het verlanglijstje van m'n jongste sturen, maar als er tè veel porto op komt, doe ik het maar niét....!

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 16