Chamherlain gaat naar Ondergrondsche nazi propaganda in Palestina Aljechin tot titelgevecht uitgedaagd Overtrad burgemeester de Armenwet? Fantast of oplichter? Postvlucbfco op Indië Herfog van Windsor mag naar Engeland terug Ontslag wegens gift aan de Joden Autorace in Nederland? Een gewonde overreden Lange of korte paardenstaarten Dc V.V.V/s cn het provinciale subsidie Vliegboot in zandstorm verongelukt Eigen glazen ingegooid Een betrouwbaar rijwielachterlicht Kokend water op tweeling Automobilist bekneld De man met de paraplaie op *t vredespad naar 't land van de parasol Officieel wordt medegedeeld, dat minister-president, Chamberlain en de minister van buitenlandsche za ken, Halifax, in de eerste helft van Janueri een bezoek aan Mussolini zullen brengen. De diplomatieke redacteur van Reuter meldt, dat het hezoek van Chamherlain aan Mussolini een nieuwe stap is in het kader van Chamberlain's politiek van het tot stand brengen van persoonlijk contact in het be lang van den Europeeschen vrede en de goe de betrekkingen. Het bezoek is een onmid dellijk uitvloeisel van de conferentie te Mün- chen. Het is bovendien een toepassing van Cham- berlains stelling, dat men den vrede niet kan verwerven door te blijven zitten en er op te wachten. Het is nog niet bekend, welke onderwer pen besproken zullen worden, doch men is van meening, dat het bezoek zal leiden tot een nieuwe versterking der wederzijdsche betrekkingen. Toen Chamberlain in het Lagerhuis zijn aanstaande reis besprak, vroeg de leider der Labour oppositie, Attlee „mag ik vragen of eenigerlei besluiten genomen zijn in de kwestie der defensie, welke verplichtingen van den kant van Engeland met zich mede zouden brengen?" Chamberlain antwoordde hierop ontken nend. Toenadering tot Berlijn via Rome? De diplomatieke medewerker van de „Ti mes" schrijft, dat men zich gemakkelijk een voorstelling kan maken van de onderwer pen, welke minister-president Chamberlain te Rome zal bespreken. De geruchten dat het de bedoeling is Ro me en Berlijn van elkaar af te drijven ver dienen evenveel of even weinig aandacht als die dat Rome en Berlijn erop uit zijn Parijs en Londen uiteen te drijven, zegt het Hsb. Minister-president Chamberlain wenscht nog altijd even gaarne toenadering tot Duitsch- land, maar om overduidelijke redenen is het thans niet het geschikte oogenbtik om bij Duifsrhland zelf aan te kloppen. Daarom zal hij Mussolini, die tijdens de crisis in Tsje- cho-Solwakije zulk een gunsteen invloed op Hitier heeft uitgeoefend, verzoeken zijn in vloed weer te willen doen gelden ten gun ste van Engeland, zooals Chamberlain in Rome invloed zal oefenen fen gunste van Frankrijk. Men gelooft, dat de betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland dit jaar niet meer zeer veel zullen verbeteren en in goed inge lichte kringen wordt gezégd, dat Hitier al thans voorloopig niet meer zulk een sterke neiging heeft om met Engeland op goeden voet te komen. Deze kringen ziin er van over tuigd, dat de motieven voor de jongste ver volging van de Joden niet alleen van psy- chologischen en financieelen aard waren, maar dat zij ook waren gericht op het schep pen van afkeuring in Engeland. Dat moet het Duitsche volk den indruk geven, dat Engeland vijandig tegenover Duitsch land staat en die factor zal dan worden uit gespeeld als prikkel tot voortzetting der Duitsche herbewapening. Hertogin wordt geen „Koninklijke Hoogheid". Welingelichte kringen in Downingstreet vatten het resultaat van het onderhoud, dat Chamherlain te Parijs met den hertog van Windsor gehad heeft als volgt samen: Geen enkele hinderpaal ligt een terugkeer van den Hertog naar Engeland meer in den weg en een bezoek op een min of meer nabij en datum moet als een blijvende mogelijkheid beschouwd wórden. Terzelfdertijd voegen.dezelfde kringen hier aan toe, dat van toekenning aan de her togin van den titel „Koninklijke Hoogheid" geen sprake is, althans niet voor een langen tijd, aangezien het volksgevoelen blijft, dat de abdicatie en de persoonlijkheid van mrs Simpson twee verschillende zaken zijn. De toestand kan dus als volgt ontleed worden: de Hertog van Windsor en de Hertogin zul len van nu af aan in Engeland als particu lieren verblijf kunnen houden, zonder critiek van hofkringen. Zij kunnen erlitcr niet deel nemen aan verschillende functies of plechtig heden, zooals andere leden van de konink lijke familie. In verhand hiermede kan er op gewezen worden, dat de Hertog van Windsor als per soonlijk eigendom Fort Belvedère heeft be houden, dat goed wordt onderhouden, zoodat te allen tijde bezoekers zouden kunnen wor den ontvangen. De indruk in gezaghebbende kringen is echter, dat men niet moet verwachten, dat de Windsor's naar Engeland komen voor een zeker aantal maanden verstreken is. Een stag voor de Imperial Air ways." De vliegboot Calpurnia" van de Imperial Airways, die sedert Zondagavond vermist werd. is gisterochtend door militaire vlieg- tuigen gevonden. Het toestel, dat slechts post en geen passagiers vervoerde, heeft een mislukte daling gemaakt op het Rama- dimeer, op 80 k.m. ten Westen van Bagdad. Do marhinc is totaal vernield. Van de bemanning is de marconist gedood Twee werden gewond en twee anderen wor den nog vermist. Verklaard wordt ,dat de „Calpurnia" is neergestort bij een landingspoging op het Ramadimeer tijdens een zandstorm. De strijd niet slechts een ge volg van de wrijving tusschen Joden en Arabieren. Krachtig Brilsch militair regime noodzakelijk. Aanvankelijke berichten luidden, dat de oplossing, welke op de voorge stelde Ronde Tafelconferentie te Londen voor het Palestijnsche vraag stuk zal worden gezocht, gebaseerd zou zijn op een ArabischJoodsclie overeenkomst. Thans komt men ech ter in Palestina tot de conclusie, dat de oplossing niet tot uitgangspunt zal hebben een accoord tusschen Jo den en Arabieren, doch de uiteinde lijke beslissingen der Ronde Tafel conferentie door de Britsche regee ring opgelegd zullen moeten worden met behoud van een militaire macht Voor alles moet hetl and echter tot rust worden gebracht. Het Britsche burgerlijke landsbestuur heeft, aldus het Hsb., in Palestina aan prestige verloren en, wat even belangrijk is, ook buitenlands. Men kan zich niet voor stellen hoe het prestige kan worden her steld zonder een tijdelijk, krachtig militair regime. Een ander argument voor meer macht voor de militairen is, dat, welke oplossing voor het Palestijnsche probleem ook wordt gekozen, de onrust in het land nog wel eenigen tijd zal voortduren. Een deel van de terroristen wordt inderdaad gedreven door motieven van vaderlandsliefde. Maar er zijn ook velen die van den opstand pro- fiteeren om persoonlijke voordeelen na te jagen. Hoe houden de rebellen zich staande? Het is dan ook een fout de troe belen in Palestina te beschouwen als alleen maar het gevolg van strijd tusschen Arabieren en Joden. Revo luties kosten geld. en men kan zich niet voorstellen dat de rebellen zich staande kunnen houden met alleen hulp van Arabische zijde. De aan moediging van Italiaansche zijde is thans verminderd, maar vervangen door een meer ondergrondsche, maar ook meer georganiseerde en meer uitgebreide Duitsche propa ganda Zeker is dat Duitseh geld door middel van een Arabier In Damascus naar Palestina wordt ge zonden. In Duitschland wordt-an- •tisemietische lectuur in de Arabi sche taal gedrukt en naar Palesti na gezonden. Duitschers van allerlei rang en positie in Palestina en Egypte spelen een rol in dit nazi-bedrijf, dat zijn centrum in Kaïro heeft. De plaatsvervanger van Hitier, Ru- dolf Hess, die in Alexandrië is geboren, leidt deze carnnagne. welke ook vertakkin gen heeft in Syrië, de Libaneesche Repu bliek en Irak. Bom ontploft te Haifa. Te Haifa is een bom ontploft, tengevolge warvan negen Joden gewond zijn. Generaal Montgomery heeft gewaarschuwd, dat dras tische maatregelen genomen zullen worden als de aanvallen op personen niet ophou den. Duitschland moet voor 5 millioen mark glas invoeren om de door de Nazi's stukgeslagen ruiten te herstellen. Naar Reuter in gewoonlijk goed ingelich te kringen verneemt, heeft de jongste anti- Joodsche agilatie in Duitschland, waarbij vele winkelruiten het moesten ontgelden, niet de goedkeuring weggedragen van vele vooraanstaande personen in regeering en partij. De glasschade alleen bedraagt 6H millioen mark. Duitschland heeft in het oogenblik slechts een voorraad glas van on geveer 1H millioen mark, zoodat voor 5 millioen mark aan ruiten moet worden in gevoerd om het dringend noodige herstel uit te voeren. Deze invoer moet uiteraard in Buitenlandsche deviezen voldaan worden. Nazi-practijken in Amersfoort. Dat de nazi-methoden, welke thans Duitschland in de geheele wereld in op spraak brengen,e ook in ons land door hier woonachtige Duitschers ingevoerd worden, hadden wij, aldus de Amersfoortsche Crt., nog niet eerder geconstateerd dan Donder dag. In de Duitsche apotheek Z. te Amersfoort werd ook gecollecteerd voor de Duitsch- Joodsche vluchtelingen. De heer Z. was op dat moment niet aanwezig. De eerste as sistente gaf, naar goed Nederlandsche ge woonte, spontaan uit eigen beurs een bij drage voor het goede doel. Iets later werd zij bij haar patroon ge roepen en deze gaf order, dat niemand van zijn personeel in zijn zaak, nóch uit de kas van de apotheek, nóch uit eigen zak iets mocht geven voor deze collecte, De assis tente antwoordde, dat zij dit juist gedaan had en de apotheker was daarover dermate verstoord, dat hij haar per 1 Januari ont sloeg. Hoe zwaar hij het „misdrijf" aanre kende, moge daaruit, blijken, dat de assis tente reeds i'A jaar in de apotheek werk zaam is en dat zij, volgens zijn eigen woor den, naar volle tevredenheid stceus haar werk heeft gedaan. Van den heer Z.. die met zijn Duitscli diploma praktijk in Nederland alleen kan uitoefenen door middel van een Nederland sehen provisor, die verder zijn inkomen ontvangt van Nederlandsche inwoners, had den wij wel geen medelijden met de Duit sche mishandelden, maar toch wel meer gezond verstand verondersteld Het spreekt vanzelf, dat het voorval in Amersfoort in breeden kring verontwaardiging heeft ge wekt. De eerste lamp volgens de stren gere voorschriften goedgekeurd. De Staatscourant bevatte dezer dagen een ministerieele beschikking, waarbij een me taalsmederij vergunning vedleend wordt tot fabrikatie en in den handel brengen van een geheel nieuw type rijwiel-achterlicht, met bajonetlamp. Voor zoover bekend, is dit de eerste bajonet-achterlamp, die door de K.F..A.N.A. werd goedgekeurd, volgens de veel strengere en onlangs gewijzigde voor schriften. Ongoval in keuken te Amster dam. Gistermorgen speelde in een woning in de Pieter Nieuwlandstraat te Amsterdam een tweeling, jongens van vijftien maanden in de keuken. Toen ze even alleen waren, heeft de één kans gezien een ketel water om te trekken, waardoor beiden het koken de water over zich heen kregen. Het eene jongetje was er vrij ernstig aan toe, het andere had slechts lichte brandwonden opgeloopen. Beide kinderen zijn ter verpleging naar het O.L.V. gasthuis vervoerd. Schaken KERES ZIJN TEGENSTANDER. Voor de laatste maal zijn de acht groot meesters-deelnemers aan het A.V.R.O.-tour- nooi, bij elkaar gekomen, ditmaal weer in het Amstelhotel, waar de huldiging plaats vond en het tournooi gesloten werd. Namens de A.V.R.O. riep de voorzitter der A.V.R.O., de heer G. de Clercq, hun een har telijk tot werziens toe, in een nieuwen strijd, die wellicht onder de auspiciën van de A.V.R.O. zal worden gestreden. Want, namens de A.V.R.O. maak ik, aldus de heer De Clercq, gebruik van het recht, dat den overwinnaar of krachtens de tournooi-bepalingen, in dit geval volgens het Sonnenborn Berger-systeem, den droogst--geplaat sten meester in dit tournooi toekomt, ten behoeve van den heer Keres, den tegenwoordigen wereldkampioen Dr. Aljechin, uit te dagen tot een wed strijd niet den wereldtitel als inzet. En zulks op de basis van de door Dr. Al jechin bij het beghi van dit tournooi afge legde uitvoerige verklaring en onder voorbe houd, dat de A.V.R.O. het met den candidaat- wereldkampioen en den wereldkampioen zeil eens wordt. Met deze uitdaging heeft de A.V.R.O. de taak, welke zij zich bij den opzet van dezen achtkamp voor oogen heeft gesteld, ten volle vervuld. Namens de deelnemers dankte Rueben Fine. Hij hoopte, dat de A.V.R.O. en de Ne derlandsche schaakwereld even prettige herinneringen aan dit tournooi zullen heb ben als de acht deelnemers. Onder leiding 'van Kommer Kleyn werd het tournooi allegorisch afgesloten. Aljechin wil de zaak eerst eens rustig bekijken. Omtrent de-uitdaging, welke tot Aljechin is gericht, vernemen wij nog nader, dat de A.VRO schriftelijk Aljechin heeft verzocht, zijn voorwaarden voor een titel wedstrijd be kend te willen maken. Aljechin heeft op dit verzoek nog niet officieel geantwoord. Het zou in zijn bedoeling liggen deze aan gelegenheid eens rustig te bekijken om dan tezijneriijd zijn standpunt aan de A.V.R.O. en aan Keres bekend te maken. Een beslis sing wilde hij op dit oogenblik, één dag na het tournooi, niet nemen Het spreekt vanzelf, dat de kwestie van het wereldkampioenschap ook de levendige belangstelling heeft van de zes andere deel nemers aan het A.V.R.O.-tournooi. Gister avond na de officieele huldiging hebben verscheidene van hen over deze kwestie van gedachten gewisseld. Keres vertrekt he den naar Rotterdam, terwijl Aljechin Woensdag de hoofdstad verlaat. Het is uit gesloten te achten, dat voor dien tijd nog overeenstemming zal worden bereikt. /lutogiro&LPjLLnie. Behoudens goedkeuring zal Zand voort de primeur hebben. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de Koninklijke Neder landsche Automobiel Club om begin Juni van het volgend jaar, behou dens goedkeuring van de bevoegde autoriteiten, te Zandvoort de eerste internationalen snelheidswedstrijd in Nederland voor automobielen te or- ganiseeren. Deze autorace zal op oen circuit worden verreden, hetwelk geheel in de gemeente Zandvoort is gelegen. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft dit circuit aan d^ K. N. A. C. voor dozen wedstrijd afgestaan. Het is de bedoeling om enkele wegen van dit parcours binnenkort te asfaltecren, opdat doen. het circuit aan alle eischen, welke aan een modernen wedstrijd worden gesteld, zal vol- Lading van vrachtauto schoof naar voren en verbrijzelde de cabine. Gisteravond omstreeks half negen reed, door tot dusverré onbekende oorzaak een vrachtauto, gel'aden met granieten palen onder de gemeente De Bilt, tegen een rechts van den weg staanden boom. Door den he- vigen schok schoof de lading naar voren en verbrijzelde de cabine, waarin de be stuurder, J. van H. uit Hilversum, bekneld geraakte. Zwaar gewond werd de man uit de ernstig gehavende auto te voorschijn ge haald en in een ziekenauto gebracht Op weg naar een ziekenhuis te Utrecht is het slachtoffer aan zijn verwondingen overle den. Afschuwelijk ongeluk te Baarn Een gelukkig zeldzaam verkeersongeluk heeft zich gisteravond omstreeks half vijf op den Rijksweg tusschen den provincialen weg BaarnHilversum en het paleis Soestdijk voorgedaan, hetgeen het leven heeft gekost aan 'n Amersfoortsch ingezetene, den heer Bervoets. De heer B., die een lichten motor bereed waarmede hij zich in de richting Amster dam begaf, bemerkte een voor hein rijdende bakfiets niet op en een aanrijding bleef niet uit. De heer B. kwam te vallen en bleef op den rijweg liggen. Een automobilist, die een man op den weg zag liggen, stopte terstond en beijverde zich om het drukke verkeer op te houden. Dit gelukte hem totdat een auto bestuurder doorreed en over den op den weg liggenden motorrijder heen ging. Genees kundige hulp was dadelijk aanwezig. Een uur na de overrijding is de heer B aan zijn verwondingen bezweken. De autobestuurder, die met zijn wagen over den man heen is gegaan is niet ach terhaald. Tertrek van Aankomst te Singap. 28 No\ Band. 28 Nov, Mars. 28 Nov. A'dam 28 Nov, Jodhp. 28 Nov. Nandoe {heenreis) Reiger fterugreis) Torenvalk (heenreis) Buizerd (terugreis) Wielewaal (heenreis) Ibis (terugreis) Bagdad 28 Nov Alex. 28 Nov. Rang. 28 Nov. Rang. 28 Nov. Athene 28 Nov, Basra 28 Nov. Jodhp. 28 Nov. Een proefproces inzake coupeeren. Zooals bekend, houdt de kwestie van het zoogenaamde kortstaarten van de Zeeuw- sche paarden velen bezig nu is beslist, dat liet coupeeren van lichaamsdeelen van honden onder dierenmishandeling valt. De paardenfokkers en ook zij, die lei ding geven aan de Zeeuwsche paardenfok kerij, kunnen geacht worden voor dit cou peeren te zijn. Er staan in dezen groote belangen op het spel en vooral ook de uit voer van paarden vormt een doorslaggeven den factor. Geheel anders staat het echter in "deieri' thet de t>aardènbo'udérs. Hier zljft rie meeningen verdeeld. De voorstanders staan geheel aan de zijde Van dé fokkers, terwijl de tegenstanders willen terugkeeren tot de lange paardenstaarten van vroeger, omdat deze den paarden een beter ver weer zouden geven tegen insecten, terwijl men ook het coupeeron als zoodanig een niet te aanvaarden mishandeling acht. Intusschen vraagt deze kwestie om een spoedige oplossing en Zaterdagmiddag is dan ook, volgens de Msb., in de gemeente Kruiningen een tweetal veulens gecoupeerd in tegenwoordigheid van deskundigen op dit gebied en van de politie. Uit den aard der zaak geschiedde het coupeeren hier ge heel deskundig. Na de behandeling is proces-verbaal opge maakt, zoodat er alle reden is om aan te nemen, dat deze aangelegenheid tot in hoogste instantie tot klaarheid zal worden gebracht. Deze gang van zaken is zeer toe te juichen, aangezien de onzekerheid van thans al zeer ongewenscht is. Merkwaardige gebeurtenissen in Friesche gemeente. Het Eerste Kamerlid Sikkes heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist dat een inwoner van de ge meente Dantumadeel door of althans op instigatie van den burgemestor dier ge meente uit de werkverschaffing is verwij derd en verder van steun is uitgesloten, omdat hij geweigerd had een dochter, die de ëchtelijke woning, wegens voortdurende oneemgheid niet haar man had verlaten met medeneming van haar zoontje van 1 'A jaar en die in de ouderlijke woning was op genomen, naar haar echtgenoot terug te sturen? Is liet juist dat genoemde burgemeester vei volgens zijn invloed heeft aangewend, om te bevorderen dat het burgerlijk armbe stuur aan den bovenbedoelden inwoner niet langer onderstand volgens de armenwet zou verleenen? Indien het burgerlijk armbestuur om de reden boven vermeld, geweigerd heeft aan den betrokkene onderstand te verleenen, niettegenstaande hij in behoeftige omstan digheden verkeerde en van andere zijde de zen onderstand niet deelachtig werd, is hier dan niet aanwezig een geval als in art. 32 der Armenwet bedoeld? Is de minister bereid een onderzoek te doen instellen naar de gebeurtenissen, ver meld in een artikel in het Volksblad voor Friesland van 24 November 1938, volgens hetwelk o.m. de burgemeestor, na zich, ver gezeld van eenige veldwachters, onder be dreiging met goweld toegang tot de woning van den bedoelden inwoner te hebben ver schaft, bedoeld kind onder zijn toezicht en bescherming door don vader heeft doen me- denemen? Indien blijkt dat dc burgemeester zijn be voegdheden mocht hebben overtreden, ver zoekt adressant den minister maatregelen tegen dit optreden te nemen. DE GRUIJTER BREIDT UIT. Naar wij vernemen zal de bekende firma de Gruijter haar kantoren te 's-Hertogen- bo6ch aanzienlijk uitbreiden. Daartoe zal het thans bestaande, zeker flink en modern te noemen kantoor, niet alleen geheel op nieuw worden omgebouwd, maar zelfs zoo worden uitgebreid dat binnenkort meer dan de dubbele ruimte beschikbaar staat. Nadat 900 M3 gewapend beton, 34.000 kg. stp-al, wagons met bronzen en stalen ramen en spiegelglas, alles van Nederlandsch fabri- kaat en door Nederlandsche vakmenschen verwerkt zijn, zal op 3.100 M2., geïnstalleerd met de meest practische meubels en machi nes, het kantoorpersoneel in frissche, hel- dere lokalen zijn intrede doen. Een snel-loopende lift, de modernste ver. warming en ventilatie-inrichting, uitgebrei de telefoonnetten en oproepinstallaties, een in ieder opzicht veilige en moderne vlucht. kelder, zullen het nieuwe kantoorgebouw tot een der Ideaalste van Nederland maken, waarin de polsslag te hoorea zal zijn van een der grootste bedrijven van ons lan-cL EEN CONFERENTIE TE HAAR. LEM. NOG GEEN RESULTAAT. In ons verslag van de V.V.V.-vergadering te Heemskerk namen wij op de mededee- ling van het bestuur, dat gisteren Maan- dag te Haarlem geconfereerd zou worden over het provinciaal subsidie en een even- tueele omzetting der federaties in Noord- Holland, in een provinciale vereeniging. Onder leiding van gedeputeerde, den heer Polak, is gisteren vergaderd. Tot een resul taat is men niet gekomen, ook niet wat be treft een verhooging van het provinciale subsidie. Er zal echter een commissie wor den benoemd, welke een en ander nader zal bestudeeren. Deze commissie zal waar schijnlijk tot voorzitter krijgen de heer Mr. Planten, de directeur van de A.N.V.V., ter wijl de leden zullen zijn een provinciaal hoofdambtenaar en vertegenwoordigers der diverse federaties in Noordholland. Voor Hollands Noorden zal waarschijnlijk zitting hebben de voorzitter, de heer Mr. D. Bree- baart, burgemeester van Zijpe. Kantoorbediende fjaf zich voor dokter uit. Andermans geld opgesoupeerd. „Het verwonderlijke in deze zaak is," aldus de procureur-generaal bij het Haag- sche gerechtshof, „d-at clcze verdachte niet alleen het personeel en directie van de firma, waarbij hij in dienst was, heeft doen gelooven, dat hij dokter was, oök de zus ters in het ziekenhuis en de medici in Rotterdam zelf heeft hij in dien waan ge bracht." De verdachte in deze strafzaak, de 38- jarige J. C. J., door de Rotterdamsche recht bank wegens verduistering en oplichting tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, was als kantoorbediende in dienst geko men bij een groote sinaasappel-import-firma te Rotterdam en in enkele maanden gepro moveerd tot onderdirecteur. Bij één der directeuren, die aan een on geneeslijke ziekte leed, stond hij in een bijzonder goed blaadje, omdat hij zich uit gaf voor een dokter, die in Duitschland zijn titel had behaald, en als assistent van een beroemd professor in Berlijn, nog al 't mogelijke zou kunnen doen om den direc teur te redden. J. speelde zijn rol van dok ter meesterlijk. Hij kocht speciaal instru menten en geneesmiddelen voor den zie ken directeur, gaf hem inspuitingen en behandelde hem zelfs in het ziekenhuis, waar hij aan verpleegsters opdrachten gaf on, in witte jas gestoken, met andore me dici confereerde.. Hij bad dnn ook volmacht om voor de ziekte van den directeur uit fo geven dat hij noodig achtte en daar heeft hij een dankbaar gebruik van gemaakt- Duizenden guldens nam hii op en lang niet alleen om medicijnen en dergelijke te koo- ncn. Zelf heeft hii voor een belangrijk ge-1 deolte van dat geld geprofiteerd. Toon desondanks de tiorptand van hen directeur niet verbeterde, hoeft men den orofessor uit Berlijn laiten komen om e01} ooeratie te verrichten, doch ook dit. mocht niet meer baten, de directeur overleed. Hierna moest verdachte andere middelen vinden om geld machtig te worden en nu had hij plotseling veel geld noodig om pro cessen voor de firma te voeren. Eindeliik kreeg men argwaan, J. werd ge arresteerd en bekende, dat hij geen dokter vas. Hij ontkende evenwel, dat hij het geld ten eigen hate had aangewend. Na het getuigenverhoor, waarbij blijkt dat verdachte groot vertrouwen genoot, op r'jn kantoor, doch ook dat zijn vrouw op kosten van de zaak een nieuwe avondjapon had g®' :ocht om haar man op een reis naar Ber lijn „om den professor te consulteeren vergezellen, neemt de advocaat-generaal h«t woord. Spr. acht verdachte een groot fantast en volgens een psychiatrisch rapport niet ge heel toerekeningsvatbaar. ,s> ■Spr. eischt bevestiging van het vonnis yan de Rotterdamsche rechtbank (twee laar gevangenisstraf. De verdediger concludeert tot vrijspraak en vraagt subsidiair een mildere straf t®" meer, daar verdachte buiten zijn schuld al dertien maanden in voor-arrest zit. Het verzoek tot onmiddellijke invrijlmid- stelling werd afgewezen. Uitspraak 12 December.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2