Chineesche generaals koopen hun legers Vriendinnen Een economisch blok in Oost*Azië? Bandjirs doodden 65 menschen Uit verwoeste weeshuizen naar Holland De Amerikaansche defensie Sfoomfreiler opgepikt De Amerikaansche heffing op onze zuivel Levensgewoonten van Oostersche veldheeren Inbraak in advocatenkantoor Heling van geld en sieraden Onze Oost Natuurramp op Celcbes Opgeschort. De Regeeringspersdienst bericht: Blijkens telegrafische mededee- ling van Hr. Ms. gezant te Washing ton is de heffing van compenseeren- de invoerrechten op Nederlandsche zuivel- en melkproducten, welke gis teren zou ingaan, hangende een na der onderzoek opgeschort. ONDERAANVOERDERS VAN TSJANG KAI SJEK ALLEN MILLIONNAIR. (Bijzondere buitenlandsche correspondentie) Nu Tsjang Kai Sjek besloten heeft, met zijn verzet tegen de Japanners voort te gaan, is het interessant zich eens wat nader met een aan tal Chineesche generaals bezig te houden. China is wel het eenige land ter wereld, waar generaals hun legers kunnen koopen, verkoopen en erven. Maar ook overigens onderscheiden de Chineesche legeraanvoer ders zich in veel, in het bijzonder in hun particuliere leven, van de liooge militairen in andere landen. In dit verband ware in de eerste plaats generaal Jang-sen te noemen, die in de laatste jaren op het Chineesch oorlogstoo- neel een groote rol gespeeld heeft. Generaal Jang-sen is de zoon van een rijken koop man uit Peking. Hij voelde zich reeds jong tot. de militaire loopbaan aangetrokken en was een van de beste leerlingen der be kende, later door de Japanners vernielde académie van Wliampoo. Toen de vader stierf, erfde Jang-sen van dezen een geheel uitgerust leger van een paar honderdduizend man, dat in de binnenlandsche oorlogen herhaaldelijk met succes optrad. In den loop der jaren heeft Jang-sen zijn leger nog verder uitge breid en gereorganiseerd, zoodat het voor den oorlog tegen de Japanners als een van de beste legers van China beschouwd werd. Vader van veertig kinderen. Jang-sen heeft echter niet slechts mili taire eer weten te plukken, maar is ook overigens in geheel China beroemd gewor den en wel door het feit, dat hij vader van 40 kinderen is. China is een kinderrijk land, maar 40 kinderen van een man, die nauwelijks 40 jaren oud is, beteeken.t ook voor het Hemelsche Rijk een record. Hoe is nu Jang-sen aan zooveel kinde ren gekomen? Bestaat in China nog de veelwijverij? Practisch komt zij zoo goed als niet meer voor, maar speciaal de hec- ren generaals maken voor zich dikwijls het recht van het concubinaat geldend. Dat wil zeggen, wanneer hun de vrouw van een ondergeschikte bijzonder goed bevalt, gaan zij naar dezen man toe en leenen zijn vrouw voor eenigen tijd, zooals men een mooi boek pleegt te leenen. Op deze .wijze is het Jang-sen gelukt op nauwelijks £0-jarigen leeftijd vader van- 40 kinderen te zijn. Deze kinderen heeft hij overigens allen als zijn eigen erkend en hij laat hen zelfs uitstekend opvoeden. O.a. heeft hij voor zijn kinderen een speciale school laten bouwen, waar zij les ontvangen van goede leerkrachten, die door den vader betaald worden. Van arts tot veldheer. Ook Tsai Ting-kai, de opperbevelhebber van het 19de leger, is een... in heel China zeer bekend man. Tsai Ting-kai was oorspronkelijk dokter. Maar toen mengde hij zich in den politie- kon strijd en wijl hij eerzuchtig was, wierf hij zich oen leger aan. Het ontbrak hem echter aan de financiecle middelen om zijn eerzuchtige plannen te verwerkelijken. Hij vermocht slechts 1200 man op de been te brengen en daarmede kan men in China geen rol spelen. Derhalve scheepte hij zich tenslotte naar Amerika in en vestigde zich als arts in Californiö. Daar bracht hij het zeer ver. Reeds na betrekkelijk korten tijd keerde hij als rijk man naar China terug, kocht een leger van 80.000 man en greep spoedig in den strijd tegen Japan in. Op grond van bepaalde militaire successen werd Tsai Ting-Kai niet slechts tot com- mandeerend generaal benoemd, maar ook als adviseur in het hoofdkwartier van Tsjang Kai-sjek opgenomen. Zelfs het donderen der kanon nen stoorde hem niet. Generaal Feng heeft reeds meer dan een jaar geleden van zich doen spreken, toen hij Tsjang Kai-sjek, die zijn troepen wilde inspecteercn, eenvoudig gevangen nam. De affaire, die overal in de wereld opzien baarde is later in der minne geschikt en toen de oorlog tegen Japan uitbrak, werd Feng begenadigd en mocht hij aan het hoofd van zijn leger van 100.000 man mede in het veld trekken. Van dezen generaal wordt verteld, dat GENERAAL FENG, die ééns Tsjang Kai Sjek gevangen nam. hij soms 18 uren op een dag slaapt. En deze slaap is dan zoo diep, dat zelfs het gedonderd der kanonnen hem niet vermag te wekken. Overigens is generaal Feng een zeer rijk man. Honderd kisten zijn noodig om al zijn schatten te l>ergon en deze worden door een sterke lijfwacht, die ook voor liet transport zorgt, streng bewaakt. Wanneer een generaal verjaar dag viert. De eigenaardige gewoonte, steeds zijn geheele vermogen met zich mede te slee pen, deelt generaal Feng overigens met alle andere Chineesche generaals. Overigens kan men de populariteit, die een Chineesche generaal geniet, afmeten naar de som gelds, die hem op zijn ver jaardag geschonken wordt. Zoo hebben b.v. rijke kooplieden Tsjang Kai-sjek op zijn óósten verjaardag 100.000 dollar ge schonken. Joodsclie vluchtelingetjes in de hoofdstad aangekomen. Met den trein, die om kwart voor twee in Amsterdam aankomt ,zijn gistermiddag uit Oldenzaal in de hoofdstad gearriveerd acht- en-dertig Joodsche vluchtelingetjcs uit Duitschland, wier Leeftijden variecren tus- schen 5 en 14 jaar. Deze kinderen, voor een groot percentage uit verwoeste weeshuizen afkomstig werden op het station opgewacht door dr. H. Pee- ters, Leider van den gemeentelijken gezond heidsdienst en enkele leden van het vluchte lingencomité. In gemeenteautobussen zijn de kinderen naar het Quarantainestation op Zeeburg gebracht, dat thans voor de huisves ting van 250 kinderen in gereedheid is ge bracht. In eenige barakken zijn reeds 104 bedjes gespreid. Het dagverblijf bestaat uit een aantal lange zalen, waarin men naar zooveel mo gelijk huiselijkheid zal streven. Aan het hoofd van de huishouding is ge plaatst zuster F. de Vries, directrice van het Joodsche Koloniehuis te Leur (N.B.), die met een staf van leidsters in ieder opzicht voor het wel en wee naar lichaam en ziel van de kleinen zal zorg dragen. Tenslotte is van regeeringswege in de leiding van het kamp toegevoegd een rijks ambtenaar. De kinderen zullen in het Quarantaine-sta tion Zeeburg een doorgangshuis vinden, van waar zij zoo goed mogelijk naar elders zul len worden ondergebracht om te worden opgevoed en voorbereid voor een nieuw le ven ver van het vaderland. Zeshonderd en vijftig gulden ontvreemd. Gisternacht hebben onbekenden zicli toe gang verschaft tot het kantoor van mr. S. Z. aan de Leidschegracht te Amsterdam. De brandkast is door micjdel van een pompsleutel geopend. Hieruit werd zes honderd gulden weggenomen, en uit een geldcassette nog vijftig gulden. De dieven hebben netjes gewerkt. Zij hebben geen slot verbroken en niet de minste wanorde gemaakt. Oni ko-hl v-thKaai: door JAC. ROELOFS. In de brandende stralen der zuidelijke zon meerde de „Yssel" aan en oliesteiger te Las Palmas. Als vliegen om een dampend paard, zwermden de kleine bootjes der kooplieden om het schip. Wit bruiste 'ie boeggolf van het ir snelle vaart naderende agentschapsbootje. En aan boord van de „Yssel", staarde alles naar dat kleine bootje. Het bracht brieven. De laatste vóór Amsterdam. Nog ruim een week dan zoucGn z weer thuis zijn. En die brieven spiegelden alle blijde verwachtin gen van het op handen zijnde weerzien. Allen verdrongen zich om den tweeden stuurman Gorten, die met den stapel post uit de hut van den gezagvoerder gekomen was. En nagenoeg allen zochten daarna, voor zoover de dienst het toeliet, met een ver heugd gezicht een stil plekje op, om kalm al het lief en leed, aat 'n die kleine letters U g, 'n zich op te kunnen nemen. En 's avonds toen het schip weer vertrok ken was voor het laatste traject naar Am sterdam, kwamen oudergewoonte s officie ren bijeen in de salon en t '•spraken het laat ste nieuws uit het vaderland. Onder 'iet genot van een glas bier of een bittertje en in het volle bewustzijn, dat iedere klap van de machine hen dichter bij Amsterdam bracht, werd de algerr.eene toestand onder de al of niet deskundig gehanteerde loupe genomen, terwijl vroolijke grappen de stemming erin hielpen. Langzamerhand viel het den anderen ech ter op, dat Gorten ongewoon stil was. Af en toe nam hij een slok van zijn bier, maar hij hield zich buiten het gesprek en zat al maar strak voor zich uit te staren. Zeg Gorten, beroerue tijding gehad vroeg er eindelijk een. Och nee, antwoordde de tweede stuur man ontwijkend. Maar kerel, je zit erbij of je je eigen doodsbericht gelezen hebt, vond de hoofd machinist. Vooruit, drink 'ns leeg, opperde een derde. Laat mij maar rustig zitten, straks ben ik er weer heelemaal bii, weerde Gorten af, die het niet prettig von#in het centrum var. de belangstelling te staan. De Amsterdammet ernstige averij op weg naar IJ muiden. Op zestig graden N.B. of bijna vijfhonderd mijl van de haven van IJmuiden. hoeft de stoomtreiler „Hercules" IJm. 196 den stoom treiler „Amsterdam" IJm. 158 opgepikt. De Amsterdam" heeft ernstige machine- schade bekomen. Door hot slechte weer vor deren de schepen slechts langzaam en wan neer de weersomstandigheden niet beter wor den, kan 't wel een week duren, voor zijn in IJmuiden binnenkomen. Twee arrestaties te Groningen. Gisterochtend zijn de gebroeders K. K. en H.K. uit Groningen aldaar aangehouden. Zij worden verdacht van heling van geld en sieraden, welke bij inbraken in Leeuwar den en Huizum zijn gestolen. Een gedeelte van het geld is bij hen in beslag genomen. Naar de sieraden wordt nog gezocht. Het tweetal is ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. HONDERDEN AARDSTORTINGEN. ENORME MATERIEELE SCHADE. Aneta meldt uit Makassar, van den resident vernomen te hebben, dat de bandjirs die de vorige week het Mandarsche hebben getroffen, zeer ernstige gevolgen blijken te hebben. Reeds zijn 65 dooden geteld, terwijl nog 14 personen worden ver mist. De materieele Schade is enorm Een tiental groote en tallooze klei ne bruggen zijn weggeslagen. Van de 400 huizen in de kampong Ma- Ioenda in het Mamoedjoesohe zijn er 126 verwoest. Allen hier zijn reeds 28 dooden te betreuren. De groote hangbrug is, aldus de N.R.Crt., verwoest, evenals de pasar, de school, het bestuurskantoor en de passanggrahan (van regeeringswege gebouwd onderdak voor rei zigers en ambtenaren op inspectie in Ned.- Indic). In de zijrivieren van de Mamasa- rivier steeg het water op vele plaat sen met niet minder dan 10 meter. Op den Mamasa-weg zijn 350 aard stortingen voorgekomen. In den kustweg zijn twee groote gaten geslagen. Op het kolonisatieterrein zijn geen ongeval len te betreuren en de daar veroorzaakte schade kan hersteld worden. Sedert menschehhcugenis niet voorgekomen. Sedert menschenhcugenis zijn dergelijke bandjirs over een dergelijk groot gebied niet voorgeokmen. Het binnenlandsche bestuur heeft aller- wege een regeling ingesteld voor de voed selvoorziening, terwijl de eerste maatrege len tot herstel van de schade zijn genomen. De resident is naar ligt gebied van de ramp vertrokken. Aan de regeering werd steun gevraagd voor de hulpverleening in het getroffen gebied, terwijl ook de andere landschappen bijspringen. Het water is thans overal vallende. Nu weet ik het, lachte de kapitein. Je vrouw heeft je geschreven, dat ze de pud ding aan heeft laten branden, waarmee ze je de volgende week verrassen wilde. Het was nu al drie reizen geleden, dat Gorter, van de 1 ustreis was achtergebleven om te trouwen, maar nog steeds had hij kleine plagerijen „e verduren met zijn nieu wen staat. Hij ondervond, dat het leven lang zaam gaat aan boord van een vrachtschip. Nu moest hij toch even glimlachen en ieder had toe" de zekerheid, dat het met zijn slechte stemming niet zoo'n vaart liep. Men vatte den draad van het gesprek weer op en ook Gorten nam er af en toe aan deel. Zoo bleef het jfezelsch ir, gezelige stem ming tot negen uur bijeen. Toen ging ieder naar zijn hut, want de wachten draaiden door en eischten frissche menschen. Eerste sturman van Doornik stapte van de donkere brug de flauw verlichte kaarten- kamer binnen wierp een blik op de klok. Tier. minuten voor v,eren. Zijn wacht zat er bijna op dadelijk zou Gorten boven ko men om hem af te lossen. Toen moest hij eensklaps weet aan den vorigen avond den ken. Wat zou die Gorten gisteravond ge- hal hebben Zeker eer zitten piekeren over zijn vrouw, meende hij. Ach, wat, als een man pas getrouwd is, neemt hij alles veel te zwaar op. Hij kende hen beiden al vanaf hun kinderjaren hoe gaat het, als je op zoo'n klein eiland woont maar hij kon nu al met stelligheid zeggen, dat die twee het op de duur best met elkaar zovden kunnen vinden. Hijzelf had het ook gehad, die eerste maanden na zijn trouwen, dan zie je elk kabelgaren voor een sleeptros aan. Morgen, stuurman. Het was Gorten, die de brug op kwam. Morgen, antwoordde de stuurman den groet en keek den ander onderzoekend aan. O, hij scheen alweer heelemaal opgeknapt te zijn. Nou, je l.ebt een kalm wachtje niets in 't zicht. We sturen Noordentenoosten half oost loopen 12 mijn aan de log uitzicht peiling van het vuur, gaf een mijl aan bak- bocro van de ljjn, met 'n halve mijl stroom tegen gaf stuurman van Doornik zijn wacht over. Noorden tenoosten half oost, herhaalde Gorten. De mannen begaven .zich op de brug op een rustige wacht, was het het hun gewoonte nog even na te praten. Is alles goed thuis, begon van Doornik. Heeft Ans het naar haar zin? Dank je, ze maakt het best. Bij jou ook alles in orde. Het Panama-kanaal moet ondoor dringbaar zijn! Vereenlgde Sta ten beoogen geen enkelen aanval. De Amerikaansche minister van oorlog, Woodring, heeft in zijn, thans gepubli ceerde, jaarrapport aan president Roosevelt gewezen oij het belang van het Panama- kaonaal. Hij zegt in zijn rapport o.m.: „Het Panamakanaal moet ondoordringbaar ge maakt worden. Alle sluizen en dammen in dien vitalen waterweg moeten bomvrij worden gemaakt. De mogelijkheid van sa botage door de bemanningen van schepen, die het kanaal passeeren, moet uitgescha keld worden. Wij moeten onze luchtstrijd krachten en ons luchtafweergeschut in deze zone ten zeerste uitbreiden." Woodring verklaart in zijn rapport ver der, dat de militaire voorbereiding dei- Ver. Staten geen aanval op eenige mogend heid ter aarde bedoelt. Hij wijst er op, dat. wat „het bescherm ingsmobilisatieplan van 1917" genoemd wordt, in geval van een grooten oorlog voorziet in onmiddellijk in dienst stellen van een aanvankelijk be schermende macht van omstreeks 400.000 man van het geregelde leger en van troe pen der nationale garde, uitgebreid door een recruteering van personeel met militaire vooropleiding naar behoefte van den mili tairen toestand. Ver. Staten staan alleen! Onder dekking van deze aanvankelijke defensieve macht zouden geleidelijk natio nale legers gemobiliseerd, geoefend en uit gerust worden naar mate van de behoeften der defensie der Vereenigde Staten. Woodring waarschuwt er verder voor, dat in een defensieven toestand de Vereenigde Staten niet kunnen rekenen op bondge- nooten, welke de gevechtslinies bezet hou den, terwijl zij vertraagde voorbereidingen zouden treffen voor de mobilisatie van industrie en personeel. Vorming van groote reserve luchtmacht. Van de zijde van militaire en burgerlijke luchtvaartautoriteiten is president Roosevelt een plan voorgelegd voor opleiding op kos ten van de regeering van 100.000 burgervlie gers en 125.000 wertkuigkundigen ter aan vulling van liet nationale luchtverdedigings- ffüftf. "Hét" 'plan "moeF'doór het congres worden goedgekeurd, alsvorens het kan worden uitgevoerd. TRIBUNE MET DUIZEND MENSCHEN INGESTORT. In het dorp Friamunde nabij Oporto (Portugal) is Zondagavond tijdens de ver tooning van een cultureele film in de open lucht een stelling, waarop zich ongeveer duizend personen bevonden, ingestort. Eén persoon was terstond dood, dertien werden zwaar gewond en zeven hunner zouden ster vende zijn. Ja, gelukkig wel. Wanneer ze alleen waren, tutoyeerden ze elkaar hun kennismaking dateerde reeds van hun kinderjaren. En hoe gaat het met Mies, vroeg de eerste verder. Ach, Mies... Mies... Ik wou dat die twee elkaar nooit gekend hadden, viel Gorten eensklaps bruusk uit. Nou, nou het is toch wel prettig voor Ans, dat ze een goede vriendin heeft, bij wie ze wat gezelligheid vindt. Zoo gemakkelijk is het leven van een zeemansvrouw niet. Je moest blij zijn dat ze aanspraak heeft. Ach, dat is wel waar, maar het begint me te vervelen, altijd dat Mies, Mies en nog eens Mies. De eerste reis toen ik binnen kwam, kreeg ik een heel -'erlanglijstje onder m'n neus van alles wat Mies van haar man gekregen had. Ik vond dat toen wel leuk, en ging met haar al die spullen koopen. De tweede reis was 't hetzelfde liedje. O, als ik kan, wil ik haar graag alles geven, waar naar ze verlangt, maar steeds hetzelfde als een ander te willen hebben, dat lijkt me niet. En het mooiste was, toevallig trof ik den man van Mies eens alleen en die klaagde me zijn nood, dat Mies alles wilde hebben wat Ans >-ad. Nou ;'e beg-ijpt hoe ik me voelde toen ik dat hoorde. Thuis gekomen, ver telde ik het mijn vrouw. O, ja, gaf ze ten antwoord, Mies en ik zijn bij wij ze van spre ken al van onze geboorte af vriendinnen Onze moeders kleedden ons altijd precies het- z T omdat wij bijna even oud waren we zijn ons heele leven altijd samen geweest en zooals je weet we zijn ook op denzelfden dag getrouwd. Mies en ik )en alles samen en wij willen alles hetzelfde hebben. Nou daar zat ik 'k had een gevoel of ik twee vrouwen tegelijk getrouwd had. En wat me nu weer boven het hoofd zal han gen, wanneer ik thuis kom, dat kan ik op geen stukken na raden. Is 't zoo erg, vroeg van Doornik deel nemend. met moeite het lachen inhoudend dat onder he vertellen in hem gekieteld had! Erg... erg. Ik zei je al, dat ik op geen stukken na weet wat me te wachten staat. Daar kreeg ik me gistermiddag dien brief van haar ik was er blij mee, dat niet in die vier maanden, dat op weg bent, hoor je maar al te weinig van je vrouw maar wat ik te lezen kreegO, het was zalig, schreef ze den heelen dag was ze druk in de weer om Mies te helpen ze at bjj Mies sliep bij Mies. Ja, ze v. as er zeker van, Mies zou in zoo'n geval precies hetzelfde voor haar doen. Denk eens aan, mannie, schreef ze, Mies heeft een tweeling gekregen. HOLLYWOOD-MODE. Joan Fontaine, die de vrouwelijk hoofd rol in de RKO Radiofilm „Gunga Din" vervult, is sportief gekleed in dit stijlvolle ensemble van kameelkleurige, bruine wol. Bij het openslaan der driekwart lange swagger, valt de blik op een deux pièces, waarvan het kraaglooze jasje met drie leeren gespen gesloten wordt. Een vlotte vilten hoed, een krokodil-leeren tasch en een paar bruin-witte molières voltooien het geheel. Tusschen Japan, Mandsjoekwo, China en Mongolië. Derde mo gendheden zouden niet veel meer te vertellen hebben Japan als heerschcr. In een economische conferentie tus schen vertegenwoordigers van Ja pan, Mandsjoekwo, China en Mon golië, welke na een vergadering in Tokio haar besprekingen in Osaka heeft voortgezet, is de noodzakelijk heid bepleit een economisch blok te vormen tusschen deze vier landen, teneinde een nieuwe orde in Oost- Azië op te bouwen en een duur- zamen vrede in dit deel der wereld te vestig en- Van de verschillende vertegenwoordigers, die op deze conferentie het woord voer den, noemen wij Kunizo Hara, een vooraan staand Japansch bankier, die zeide dat een wederzijdsche uitwisseling van grondstof fen, kapitaal, techniek en arbeid moet plaats hebben, Tsjin Joeng-tsjang, de vertegenwoordiger van BinnentMongoli,ë verklaarde dat liet incident tusschen Japan en China zijn nut tig slot moet vinden door de oprichting van een economisch blok tusschen Japan, Mand sjoekwo, China en Mongolië, op grondslag van een totalitaire politiek voor Oost-Azië. De rechten van derde mogend heden. Het Japansche blad „Kohoemin Sjimboen" zegt vernomen te hebben, dat de regeering bezig is een positief plan uit te werken, betreffende de verschillende kwesties wel ke met de rechten en belangen van derde mogendheden in China gemoeid zijn. De oplossing dezer kwesties zou geschieden vanaf het standpunt der nieuwe samenwer king tusschen Japan, Mandsjoekwo en. Chi na. Volgens dit plan zou de economische be drijvigheid van derde mogendheden in het nieuwe China beperkt worden op zoodanige wijze, dat de onafhankelijkheid van Ghina niet wordt aangetast, terwijl tevens de speciale betrekkingen erkend moeten wor den, welke tusschen Japan en China be staan. Het plan zou o.m. de volgende punten behelzen; Alle verdragen en contracten van politieken aard, welke de souverei- niteit van China preciseeren, het Negenmogendhedcnpact incluis, moeten worden opgezegd of herzien. Alle openbare nutsbedrijven of openbare diensten van China, inclusief de verkeers middelen, de buitenlandsche valuta, de spoorwegen en de controle op den buiten- landschen handel moeten onafhankelijk °or Lhina geleid worden en Japan kan \reeimden mogendheden niet toestaan zich in dergelijke ondernemingen te mengen uit ^iees, dat China op deze wijze een serni- Koloniaal gebied voor de Westelijke mo gendheden zou worden. De Japansche overheersrhing op het gebied van de nationifo verdedi- gmg, het politieke bestuur, en de hednjfshuishouding van China moet door de vreemde mogendhe den erkend worden. Derde mogendheden mogen zich niet lemoeicn met de ontwikkeling der natio nale hulpbronnen van het nieuwe China, «elke noodig zijn voor de verdediging vafl

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8