Geen Duitsch finantiëel wonder! Mr. Oud verbiedt den voetbalwedstrijd Nederlandjjuitschland Duitsche joden Zaterdag huisarrest Geen koude winter DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN-HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nog geen drinkwater uit het IJselmeer Dr. Schacht aan het woord Doodelijk ongeluk te Uitgeest Blum op den voor grond geschoven KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER.' TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 66e JAARG. No. 8478 Dr. Schacht Scherp Duitsch commentaar Oorlogsnoodtoestand afgekondigd Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi f3978) HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg. MlJ. HoUandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder Maar een vastomlijnd plan zoo lang Duitschland de gevolgen der oorlogsschatting moet dra gen. „Er bestaat geen Duitsch finan- tieel wonder", zeide gistermiddag Dr. Schacht, president van de rijksbank tijdens een lezing. Echter, met behulp van zijn gedurfde credietpolitiek heeft Duitschland zich een sterke be wapening geschapen, welke weer de successen der Duitsche politiek mo gelijk hebben gemaakt Er is slechts het wonder van het opnieuw gewekte Duitsche nationaal bewustzijn en Duitsche discipline door Adolf Hitier Het nationaal-socialisme heeft de aan zwengeling van het bedrijfsleven nergens volgens een tevoren opgesteld theoretisch economisch program ten uitvoer gelegd. Alle hulp van staatswege was bij voorbaat ge bruikt voor de vergrooting der productie, eerst in een werkverschaffingsprogram door credietverleening e.d. en' vervolgens door het groote voortdurend uitgebreide wapenings program. De rijksbank heeft juist bij de ten uitvoer legging van het wapeningsprogram het risi co voor een credietverruiming op zich ge- nemen, welke bij voorbaat milliarden betrof, aangezien zij de zekerheid heeft gehad in haar opperste taak van de bescherming der valuta den meest volledigen steun te vin den van het geheele staatsapparaat. De Duitsche schulden. De in het buitenland genoemde cijfers zijn volgens Dr. Schacht veel te hoog. In het geheet^ waren in 1929 beta lingsmiddelen ler waarde van 5.980 millioen mark in omloop, terwijl in de eerste tien maanden van dit jaar 7.930 mill. in omloop zijn geweest. Houdt men daarbij rekening met de Oostmark en den Sudetengouw, dan bedraagt de gemiddelde omloop van betalingsmiddelen in vergelijking met 1929 slechts ongeveer 560 mil lioen mark meer. De oorlogslasten. Zoodra de crediteuren van Duitschland be reid zouden zijn gemeenschappelijk de ge volgen der oorlogsschattingen terzijde te stellen, zal een poort geopend zijn, waar door men zal kunnen komen tot meerzijdi- gen handel en vrij internationaal betalings verkeer. Zoolang deze voorwaarden niet vervuld zijn, moet het „nieuwe plan" van kracht blijven. Het eischt wel is waar offers, doch het waarborgt ook het succes en heeft aan getoond, dat Duitschland niet voornemens is zijn oeconomisch leven van buitenaf te laten leiden. Tenslotte verklaarde Schacht, dat de vol ken den welstand van hun volksgenooten beter dienen door een vreedzame politiek van wederzijds rekening houden met elkan ders belangen en van den wil tot overeen stemming dan door de poging van onder drukking en overweldiging, zooals Versail- lcs heeft geprobeerd. ZAL DUITSCHLAND OM SCHADEVER GOEDING VRAGEN? Naar wij vernemen, heeft het bestuur van den Koninklijken Nederlandschen Voetbal bond het volgende schrijven ontvangen van den burgemeester van Rotterdam: De burgemeester van Rotterdam, overwegend, dat het ter voorkoming van verstoring der openbare orde gcwenscht is, dat de voetbalwed strijd Nederland-Duitschland, op Zondag 11 December a.s. niet door gaat., gelet op art. 221 2e lid van de Gemeentewet, besluit het houden van gemelden wedstrijd te verbie den." Het bestuur van den Koninklijken Neder landschen Voetbalbond heeft van dit schrij ven kennis genomen, en heeft het Fachamt Fussball in Duitschland van dit besluit van den burgemeester van Rotterdam in ken nis gesteld. Naar wij verder vernemen, zal de ont moeting tusschen het Bondselftal en de Hongaarsche Veulens, vastgesteld op he denmiddag wel doorfaan. Deze ontmoeting was naar men weet, bedoeld als oefenwedstrijd voor den komenden in terlandwedstrijd Nederland-Duitschland. DE MEENING VAN K. J. J. LOTSY. M ij hebben het bestuurslid van de F.I.F.A. den heer K. J. ,r. Lotsv gevraagd, of het ver kleden van den wedstrijd Nederland— puitschland nog gevolgen kan hebben op internationaal voetbalgebied. Die mogelijkheid is niet uitgesloten, luid de t antwoord van den heer Lotsy. Duitsch land kan n.1. een schadevergoeding vragen en wanneer Nederland deze weigert te be luien, dan komt de zaak voor de F.I.F.A., waarbij het internationale lichaam als ar biter optreedt. Ik geloof echter niet, dat Duitschland om schadevergoeding zal vra gen. Ik betreur het verbieden van den wed strijd ten zeerste, aldus de heer Lotsy, om dat ik mij altijd op bet standpunt heb ge steld, dat polijiek en sport niets met elkaar ie maken hebben. SCHERP DUITSCH COMMENTAAR. „Mr. Oud bezweek voor Joden en Marxisten". Het „Deutsches Xachrichtcn Buero schrijft: Het door burgemeester Oud uitgevaardigde Yp-»i r1„n we pst rijd Nederland-Duitsch land werpt een schril lich{ op de ophitsing der publieke opinie in Nederland. Reeds sedert enkele dagen heeft de marxis tische en de democratische pers dit sport gebeuren als voorwerp van haar aanvallen gemaakt en alles er op gezet den wedstrijd te verhinderen, althans tijdens het spel anti- Duitsche betoogingen uit te lokken. De burgemeester beroept zich bij het ver bod op artikel 221 sub 2 van de Nederland- sche Gèmeentewet, hetwelk burgemeesters de mogelijkheid biedt openbare bijeenkomsten te verbieden, ingeval orde en rust daardoor in gevaar zouden kunnen worden gebracht. Indien burgemeester Oud zich thans genoodzaakt heeft gezien, van dit recht gebruik te maken, beteekent dit een zwichten voor de onverant woordelijke JoodschMarxistische elementen, die slechts het eene doel nastreven: de betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland te bena- deelen. Dit zwichten van den burge meester der grootste Hollandsche havenstad, welke haar welvaart voor een groot deel te danken heeft aan haar transito-handel met Duitschland, heeft, aldus het D. N. B. in sportief denkende kringen van Nederland teleurstelling en veront waardiging gewekt. Wij hopen, zoo besluit het DNB. dat dit voorbeeld geen navolging vindt, aangezien Duitschland zich anders óp een goeden dag genoodzaakt zou zien de sportbetrekkingen met de landen, welke zich niet weten te verweren tegen den invloed van Joodsch— Marxistische kringen, af te breken. Wielrijder door vrachtauto ge grepen. en overleden. Gisteravond omstreeks half zes is de 49- jarige wielrijder G. Ras te Uitgeest, op de kruising van den provincialen weg Amster dam— Limmen op den weg Beverwijk—dorp Uitgeest, aangereden door een vrachtauto. Achter den wielrijder reed een auto, wel ke B. liet passeeren. Hij had evenwel niet gezien, dat er nog een tweede auto achter hem naderde. Hij zwenkte naar links en hoewel de bestuurder van dezen vrachtauto uit alle macht zijn stuur naar rechts omgooi de om den wielrijder te ontwijken, werd B. toch gegrepen. Hij sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. Het slachtoffer werd het café „Brandjes" binnengedragen, waar de geneesheer Beker uit Uitgeest spoe dig 'aanwezig was. Deze constateerde een zware hersenschud ding. Voordat echter de ziekenauto uit Zaan dam gearriveerd was, was het slachtoffer reeds overleden. liet stoffelijk overschot werd per brancard naar de woning van B. ver voerd. Zuivering van de Nazi-partij in Weenen? Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Overwegende, dat de Joden geen deel hebben aan de solidariteit van het Duitsche volk heeft de chef der veiligheidspolitie een verorde ning getroffen, welke op 29 Novem ber werd gepubliceerd. De verorde ning verbiedt Joden, die Duitsche on derdanen of staatloos zijn, op den dag der nationale solidariteit de straten en pleinen te betreden. Zij legt den genoemden personen de verplichting op tusschen 12 uur en 20 uur in hun woningen op te houden. Een zuivering der Nazi-partij in Oostenrijk. Het Duitsche Nieuwsbureau spreekt ech ter het bericht, als zou in de nationaal-so- cialistische partij in Oostenrijk een „zuive ring" hebben plaatsgehad, waarbij 150 leden zouden zijn gefusilleerd, alsook dat de Führer dezer dagen te Weenen zou zijn ge weest, tegen. Wel wordt officieel medegedeeld, dat na een onderzoekt op bevel van Bürckel, door de Geheime Staatspolitie ingesteld naar de plunderingen bij de anti-Joodsche betoogin gen, twaalf leden der nationaal-socialisti- sche partij zijn geroyeerd en naar een con centratiekamp gezonden. Meer arrestaties worden verwacht. De oom en tante van Grynszpan veroordeeld. De oom en tante van Grynszpan, die den aanslag op den Duitschen ambassadesecre taris vom Bath heeft gepleegd, zijn tot vier maanden gevangen isstraf en een boete van honderd frank veroordeeld wegens het her bergen van hun neef, die het land had moe ten verlaten. Betoogingen in Rusland. Op 27 en 28 November zijn te Leningrad Kief en Tiflis door de Russische intellec- tueelen groote vergaderingen gehouden, waar uitdrukking gegeven werd aan veront waardiging over de progroms, die „door de Duitsche fascisten" zijn gehouden. Schrij vers, kunstenaars, geleerden en tooneelspe- lers „brandmerkten de barbaarschheid der Duitsche fascisten, die de Joodsche bevoi king in Duitschland vernietigen". Er werden resoluties aangenomen, waarin de veront waardiging over de pogroms is neerclegd. Maatregelen door Japan. De Japansche militaire autoriteiten heb ben besloten den uit Duitschland afkomsti- gen Joden den toegang tot Tientsin te ont zeggen, aangezien „deze Joden meerendeels communistisch gezind zijn". Inmiddels heb ben de Joodsche bewoners van de Britsche en Fransche concessies in Tientsin een Joodsch hulpcomité opgericht, teneinde on geveer 2000 Joden te kunnen huisvesten. Beraen blijft leverancier! De directie van het Provinciaal water leidingbedrijf in Noordholland wenscht eeni- ge belangrijke werken te doen uitvoeren in verband met winning en transport van water in de duinterreinen tusschen Egmond en Bergen. Teneinde een betere verbinding te krijgen tusschen de afdeeling Noord (bij Bergen) en de afdeeling Midden (tusschen EgmondSchardam en het Noordzeekanaal) acht de directie het w.enschelijk een trans portleiding van ongeveer 13 K.M. te doen aanleggen. Dit maakt het mogelijk de te Bergen aanwezige waterzuiveringsmiddelen hun volle nut te doen afwerpen en met be trekkelijk weinig kosten een koppeling tot Stilte voor den Franschen storm GING HET VAKVERBOND TE VER? REGEERING VASTBESLOTEN. Uit de berichten, welke wij tot op dit oogenblik uit Frankrijk hebben ontvangen, krijgt men den indruk, dat het verbond van vakvereenigin- gen te ver is gegaan, zelf niet meer terug kan en nog gaarne een bemid delingspoging zou aanvaarden. Im mers, was tot heden een staking in Frankrijk een doodgewoon feit, waar men zich bij neerlegde, de vastberaden houding der regeering heeft weifeling doen ontstaan. Men ziet dat het Daladier heilige ernst is en hij er niet voor terugschrikt zeer harde maatregelen te nemen. De vakbeweging heeft nu een nieuwe troef uitgespeeld, door Blum, Daiadier's grootste tegenstander, zelf in het strijdperk te doen treden. Blum heeft geëischt dat 'n brief van hem aan Daladier waarin hij de rechtsgeldigheid der decreten betwist, per radio aan het Fransche volk hekend gemaakt zou worden. Dit is ge schied en deze oogenschijnlijke capitulatie der regeering heeft de arbeidersleiding nieu we moed gegeven. Zij is nu zoover gegaan, ook de reinigingsdienst in de staking te be trekken! OORLOGSNOODTOESTAND. Gisteren is officieel een decreet gepu bliceerd voor de toepassing van den oorlogsnoodtoestaand, waarbij de re geering verstrekkende bevoegdheden worden verleend, o.a. tot het op- eischen van de diensten van iederen burger. Staatsambtenaren die staken, zullen direct worden ontslagen. Daladier antwoordt Blum. Daladier is Blum daarenboven het ant woord niet schuldig gebleven. Het radio station van P.T.T. heeft een verklaring uit gezonden, waarin de minister-president be toogt, dat hij op grond van wettelijke bepa lingen, die Blum zelf herhaaldelijk heeft er kend, alle rechten heeft te doen, zooals hij voornemens is. Alle bemiddelingspogingen en liet zijn er vele geweest stuiten af op Daladiers onverzettelijke meening: eerst de stakings order opheffen en dan pas praten. Socialisten roepen op eigen gele genheid het parlement bijeen. De socialistische fractie heeft besloten alle Kamerleden bijeen te roepen voor een ver gadering, die Vrijdag a.s. in het Palais Bour bon zou worden gehouden, om de „afge vaardigden in de gelegenheid te stellen hun mandaat uit te oefenen". De fractie is van meening, dat het parle ment zoo spoedig mogelijk bijeengeroepen had moeten worden, en bij gebreke van een officieele bijeenroeping heeft zij besloten zelf tot een oproep over te gaan. Waar het om gaat. Een duidelijk overzicht geeft de kaart, waar de industriecentra gelegen zijn en wel ke opgenomen zijn in het stakingsprogram ma der C.G.T. Deze oentra betreffen voory namelijk de metaalindustrie, steenkoolbek kens, textielnijverheid, de hoofd- en handels havens en het spoorwegverkeer. Vooral in het Noorden van het land, van af Armentières tot Sedan, waar als het ware de fabrieken aaneengereid staan en waar de meeste arbeiders in diverse bedrijven werk zaam zijn, is de toestand eenigszins rusti ger geworden. De regeering heeft met behulp van de mobiele garde het Noorden zwaar versterkt. Het tweede uitgestrekte gebied omvat Lyon en Grenoble met ae waterkrachtsta tions; dan volgt het centrum Briey met de metaalindustriön en kolenmijnen. i Verwachting: Aanvankelijk zwakke tot matige, later toe nemende Z.W. tot Z. wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, weinig of geen regen,, later toenemen- de kans op regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Toene mende Z.W. wind, zwaar bewolkt met nu en dan re gen, zacht weer. Het Kon. Ned. Mek Instituut te De Bilt deelt mede: betreffende het karakter van den komen den winter, DecemberFebruari, kan wor den medegedeeld, dat de becijferingen met een waarschijnlijkheid van 2 of 3 aangeven, dat de temperatuur hooger zal zijn dan nor maal, de neerslag ongeveer normaal. stand te brengen tusschen de drie duinwa terpompstations te Bergen, Wijk aan Zee en Bakkum. De onkosten bedragen f 875.000 terwijl een aan te leggen trans partleiding van den watertoren te Kwadijk naar Edam nog een bedrag van f 80.000 zal vragen. De directie acht het, aldus de Msb. thans nog niet gewenscht de taak der prise d'eau bij Bergen door winning en aanvoer van water uit het IJsselmeer grootendeels over te laten nemen. Op deze drie genoemde zones heeft de CGT de meeste hoop gevestigd. Ten behoe ve van het functionneeren van het uitge strekte spoorwegnet (op de kaart aangege ven) heeft de regeering al het betrokken personeel gerequireerd. Verder zijn van de meeste plaatsen van beteekenis de namen vermeld. Parijs gisteravond normaal. Vannacht en gisteravond bood Parijs het normaal aanzien der stad. Alleen bij de sta tions van de metro stonden afdeelingen mo biele garde discreet opgesteld. De metro en de autobusdiensten duurden normaal tot kwart over een in den nacht door. De autoriteiten hebben maatregelen geno men, tot bescherming van de voornaamste gebouwen, evenals dit in het noorden des lands is geschied. Hier worden de gemeente huizen, stations en postkantoren door mili tairen bewaakt. Tot nu toe zijn te Parijs twee kranten uit gekomen elk met vier pagina's. Ongeregeldheden. Gisterochtend moest de mobiele garde te Raismes in het departement van het noor den, stakers uiteenjagen, een viertal arres taties werd verricht. In verband met deze arrestaties was een opwinding onder de stakers merkbaar. Te Saint Armand vormde zich een optocht van een duizendtal sta kers, die naar Valenciennes wilden trekken waarheen de arrestanten waren gevoerd. Te Anzin joeg de mobiele garde de betoogers evenwel uiteen. Op last der regeering zijn verscheidene fabrieken in het gebied van Valenciennes door troepen bezet. INDUSTRIE CENTRA EN SPOORWEGNET VAN FRANKRIJK TOULON

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1