Agenda Marinebrief uit Indië Propaganda- avond van den V.P.R.O. Aan de burgerij Vandaag Wat is Paratyphus? Woensdag 30 November 1938 Tweede Blad fJUidfriieuwA Hedenavond tweede marine-concert Brieven en briefkaarten voor Indië Burgerlijke stand van Den Helder voor 50 jaar Begin van brand in de Molenstraat Inschrijving Handelsregister Go ed geslaagde V.P.R.O.-film Weer een traditie verloren. Het vertrek van het hoofd van de 2e ajdeeling Gebr. Reif voor de radio Een gratis luchtreisje Nederlandsche jeugd kan nieuw scheepsmodel bouwen Vischafslag Den Helder Nog geen rust in Europa Zaterdag 3 December is voor ons land een dag van beteekenis. Dan wordt de Nationale Collecte gehouden voor de vluchtelingen om geloof en ras. Dus ook in Den Helder. En w\j rao- j gen verwachten, dat ieder dien dag zjjn plicht zal kennen er geven zooveel in zijn vermogen .igt. Tot voorbereiding van dien dag wor- I den Donderdag 1 December groote bü- eenkomsten gehouden in de Nieuwe Kerk, in het gebouw van den Roomsch Katholieken Volksbond en in Tivoli, daartoe alle welwillend beschikbaar ge- steld. De voorgangers van vrijwel alle ker- kelijke gezindten hebben zich bereid verklaard daar korte redevoeringen te houden. Het Vrijzinnig Kerkkoor, het j Roomsch Katholieke Zangkoor, Hel- ders mannenkoor, de Zangvereeniging 3Iorgenrood en het Koor van de Groote i Synagoge te Amsterdam verleenen hun medewerking. Thans is het aan de Burgers van Den Helder om hun medeleven te too- j nen. Men kome allen! Er wordt geen entreegeld geheven, noch eenige collecte gehouden, i Het moet zijn een demonstratie van j naastenliefde en saamhoorigheid. j 8 uur in de Nieuwe Kerk en den R.K. Volksbond, 8 '/4 in Tivoli, Wij wachten U in zeer grooten getale. De Burgemeester, Solist Th. Donkers. Ten overvloede vestigen wij nog eenmaal de aandacht op het hedenavond te geven tweede marine-concert door het Sympho- nie-orkest van het stafn 'ziekkorps. Zooals men weet, treedt hierbij de ter plaatse populaire fluitist Th. Donkers op; het doet prettig aan thans weer eens een solist uit eigen kring te mogen beluisteren Wat het programma betreft, na den „Jubi- leum-marsch" van den dirigent, volgt de Ouverture „Phèdre" van Massenet, daarna van Chaminade „Cencertino" en tenslotte als laatste nummer voor de pauze de „Petit Suite" van Claude Debuss, Na de pauze de ouverture „Hunyady Laszlo" van Franz Erkel, het ballet ,,Faust" van Gounod en „Capricio Espagnol" van Rimsky Korsakow. Een veelbelovend programma, waarvoor wij groote belangstelling verwachten. verzonden, doch moeten wegens onvoldoende frankeering met strafport worden belast, in sommige gevallen tot niet onaanzienlijke be dragen, omdat tweemaal het bedrag van het ontbrekende port moet worden betaald. Met nadruk wordt derhalve den verzenders van brieven en briefkaarten voor Indië aange raden deze voldoende te frankeeren voor ver zending met de luchtpost en indien men verzen ding met de landmail wenscht, dit duidelijk op den omslag te vermelden. BEVALLEN: M. A. SteenbergenElder- kamp, d. C. S. la FailleMielard, d. OVERLEDEN: Wed. W. C. H. de Graaff, geb. M. Bakker, 78 jaar. Zr. Ms. „Koningin Emma" in zwaar weer. Naar men verneemt, zal Zr. Ms. schroef - stoomschip „Koningin Emma der Nederlanden", onder commando van den kapitein ter zee J. H. Commijs, van Curagao met bestemming naar hier, doch wegens stormweer in de Noordzee te IJmuidcn binnenloopen, bij aankomst in de marine-directie alhier aan 's rijks werf, buiten dienst worden gesteld. Het voornemen schijnt daartoe niet bestaan te hebben, maar na het doorgestane zware weder op de thuisreis zal die bodem belangryke herstellingen behoeven, vooral de stoomketels enz. en daarom voorloopig uit dienst gaan. Bij gunstig weder wordt het schip naar hier gesleept. Zr. Ms. schroef stoomschip le kl. ,Atjeh" is bestemd om Zr. Ms. schroefstoomschip „Ko ningin Emma der Nederlanden" te vervangen en wordt met spoed voor de in-dienst-stelling gereed gemaakt. In verband met enkele, gelukkig niet ernstige, slachtoffers van paratyphus aan boord van Hr. Ms. „Sumatra" hebben wij er Winkler Prins op nageslagen, waarin wjj van de hand van dr. J. v. Niekerk het volgende .ezen. Ziekten, veroorzaakt door paratyphus-A- bacillen komen in Nederland praktisch niet voor; men heeft meestal te doen met para typhus B-infecties. De bacillen kunnen tot algemeene infecties aanleiding geven of lokale afwijkingen doen ontstaan. Sterk op typhus gelijkt de paratyphus ubdominalis, een alge meene infectie-ziekte, gewoonlijk door para typhus A veroorzaakt. De paratypheuse plaatselijke ziekte, berust op een ernstige ontsteking van het slijmvlies van maag- en darmkanaal. Het ziektebeeld wordt beheerscht door braken en heftige diarrhee en gelijkt veel op cholera. De ziekte begint plotseling, verloopt met koorts en miltzwelling, soms wordt er ook g elzucht bij gezien. Niet zelden is het colon aangedaan, waarvan kolieken en frequente drang tot ontlasting de gevolgen zijn. De oorzaak is meestal het gebruik van besmet voedsel, waarin nog levende bac teriën aanwezig zijn, of waarin een groote hoeveelheid toxine is gevormd. De diag nose wordt uoor bacteriologisch en sero- logisch onderzoek bevestigd. Niet zelden blijken (voornamelijk bij vrouwen) de paratyphusbacillen ontstekingen van de urinewegen (blaas- nierbekken ontsteking) te veroorzaken. De behandeling der maag- en darmverschijn selen bestaat uit het spoelen van de maag, het toedienen van lavementen en laxeermiddelen en het doen innemen van suspensies van dier lijke of plantaardige kool... Met lucifers gespeeld. Vanmorgen om acht uur werd bij de familie Brienne Molenstraat 82, in de slaapkamer een begin van brand geconstateerd. Een van de buren, die rook uit het boven raam zag komen, rende direct naar de plaats des onheils en bemerkte, dat het bed aan het smeulen was. Oogenblikkelijk heeft hij de reeds brandende matras naar buiten gesleept, zoodat wij gerust kunnen zeggen, dat zijn op treden erger voorkomen heeft. De taak van den brandweer was dan ook uit handen genomen, zoodat deze zich slechts hoefde te bepalen tot het dooven van de rookende matras. Bij een onderzoek, dat werd ingesteld, bleek, dat de beide kinderen, twee meisjes van respectievelijk 1% en 2 y2 jaar, die boven waren, met lucifers hebben gespeeld, waar door de brand ontstond. Zoowel de burgemeester, als commissaris van Politie, waren aanwezig. Wijzigingen: Den Helder: Heldersche Winkeliersver- eeniging „Samenwerking", Vischstraat 28, bestuurswijziging. Sigarenmagazijn „De Schakel", Spoorstraat 114, sigarenwinkel, enz.; overgegaan aan P. v. d. Hagen. Texel. N.V. Texel's Eigen Stoomboot-Onderneming, Schildereinde 40, statuten gewijzigd. Wij hebben gisterenavond in Casino ge constateerd, dat de V.P.R.O. in verhou ding tot het aantal vrienden slechts wei nig leden telt. Zaal, zoowel als balcon wa ren op enkele plaatsen na, volkomen be zet, terwijl de V.P.R.O. in Den Helder slechts twee honderd leden heeft. Een propaganda-avond was dan ook absoluut niet overbodig en wij zijn ervan overtuigd, dat deze avond, die goed georganiseerd en van bijzondere afwisseling was, vele vrienden tot leden heeft gemaakt. Het was Ds. v. d. Poel. die de aanwezigen hartelijk welkom heette. Wij zijn het bestuur dankbaar, dat zij deze verre reis naar het Noorden van ons land heeft gemaakt. De V.P.R.O. heeft een zeer goeden naam, ook bij anders denkenden. Ik hoop, zoo besloot Ds. van der Poel zijn openingswoord, dat Uw verwachtingen niet worden teleurgesteld en dat het in den goeden zin des woords een propaganda-avond mag zijn. Spr. deed nog mededeeling van het feit, dat de besperkingen over het 100-jarig be staan van de kerk zijn uitgesteld tot 7 De cember. Gemeenschappelijk werd hierna Ps. 68 vs. 10 gezongen. Toespraak van den burgemeester. Wanneer Ds. van der Poel in zijn openings woord, zoo zei de heer Ritmeester, een mede deeling deed, die buiten het bestek van den avond viel, n.1. dat de bespreking over de her denking van het 100-jarig' bestaan van de kerk op Woensdag 7 December is verschoven, dan zit er niettemin iets achter, dat van waarde is voor' ons allen. Donderdag zullen er bijeenkomsten worden gehouden, die ten doel hebben uiting te geven aan hetgeen in ons hart leeft. De gedachte n.1. aan de Nationale collecte van Zaterdag a.s. Die dag is voor U allen zoo merkwaardig, omdat de voorgangers van alle gemeenten, ook van de Israëlitische gemeente, tot U zul len spreken. Het gevoel van de groote een heid van het Nederlandsche Volk bezielt ons allen. Ook voor dezen avond is van van zoo'n be lang, dat wij onze meening vrij kunnen uiten. Wij leven in een tijd van groote beroering. De berichten vliegen door de wereld per telefoon, per telegraaf, per raaio. En een van de groot ste uitvindingen om een volk op te voeden, vooruit te brengen en zijn kennis te vergroo- ten is de radio. Buiten de akelige en nare be richten, die de menscherf soms kunnen opwin den, brengt de radio toch onnoemelijk veel goeds. Speciaal vestigt de burgemeester dan de aandacht op den V.P.R.O., die niet met veel geschreeuw en lawaai komt, maar op Uw ge voel een versterkende en opwekkende invloed heeft. Deze avond wijkt zeer zeker af van de an dere propaganda-avonden op radiogebied, maar wij moeten de ernst beseffen. Een aardig gebaar, dat zeer zeker door den V.P.R.O.. op buitengewonen prijs werd gesteld, was, dat de burgemeester aan Ds. Spelberg een lijst overhandigde met nieuwe leden en Batavia, 21 November 1938. Beste kerel. Vandaag zag ik hier voor het eerst matro zen passagieren met een witte muts. Het staat keurig, maar doet wel een weinig vreemd aan Toch Klaas, moet het mij van het hart dat hiermede weer een stukje traditie uit onze Marine verloren gaat. Dat was indertijd ook het geval toen bij de officieren en onderoffi cieren het „toppie" vervangen werd door de blauwe platte pet. In de afgeloopen week verleende de Gou verneur-Generaal audiën .ie aan twee vertrek kende Marine-officieren, n.1. aan kapitein ter zee Sonnenberg, de aftredende Chef mate rieel hier op het Departement en aan den scheidenden Marine-adjuuant van Zijne Excel lentie de luitenant ter zee le kl. van Vrees wijk. Laatstgenoemde is thans zooals des tijds ook in de H. C. vermeld stond vervan gen door zijn rang- en jaargenoot baron van Till. Op het oogenblik ligt hier in de haven van Priok het jacht de „Seet'Ufel" van den be kenden Graf von Lüchner. Deze gewezen Duitsche zee-officier doorkruist reeds eenigen tijd met zijn jacht onzen Archipel. Hij was ook op Bali en Soèrabaja. Het departement stond anders deze week in het teeken van het vertrek van het hoofd van de 2e afdeeling. J.l. Zaterdag nam admi raal Ferwerda van den kolonel in een „alle hens" afscheid. Zoo'n plechtigheid in één van de zalen van de secretarie, met een massa burger-personeel er bij is toch weer wat an ders dan aan boord. De Donderdag daaraan voorafgaande - erd er op de ..Marine-borrel avond" afscheid genomen van kolonel Sonnen berg, terwijl den daaropvolgenden avond een afscheidsdiner gegeven verd dcor de officieren der afdeeling materieel asm den scheidenden chef. In het orchest van Karei van der Bijl, dat hier veel voor de radio speelt en ook wekelijks een concert geeft in de Harmonie ontdekte ik 2 van de gebroeders Reiff. Je weet wel, bekende namen uit Den Helder. Een ensei-.ble van 5 broers reisde ook vele jaren mee aan boord van de groote mailbooten. Aan den gewezen luit. ter zee Quispel, chef van het bureau propaganda voor de Marine is thans toegevoegd de gewezen Marine vlieger Scholte. Zoo kom je hier toch altijd nog een hoop bekenden tegen die vroeger in de Marine waren. Vanwege het 10-jarig jubileum van de K.N.I.L.M. kun je, gedurende eenige we ken wanneer je de lucht in gaat, je gratis door je vrouw laten vergezellen. Er wordt reusachtig veel gebruik van ge maakt. Dat is ook niet te verwonderen, het komt niet zoo vaak voor dat het je, wanneer je je vrouw meeneemt, niets kost. Enfin daar kun jij verstokte vrijgezel toch niet over meepraten. Binnenkort wordt hier het 110-jarig bestaan van de K.M.A. (Breda) gevierd. Het departe ment is ook uitgenoodigd. De landmacht-offi cieren komen in hun cadetten-uinform en zoo werden wij verzocht als roodkraag te komen. Ik heb het nog eens geprol eerd, maar er was te veel aan mijn „jongelingsfiguur" van toen gewijzigd, dat ik nu nog met mijn eerste baadje van toen, op een feest kan verschijnen. Je wordt hier in .ndië overstroomd met collectes voor de oorlogvoerende Chineezen. Nauwelijks zijn deze echter van je erf verdwe nen of er verschijnt een andere collectebus voor de Japanners. Op deze manier kan je van je neutraliteit doen blijken. Sedert mijn vorig schrijven zijn <e regens hier goed doorgekomen. We hebben hier nu heerlijk koele dagen. De zon laat zich soms maar eventjes zien. Vo' - het inheemsche per soneel natuurlijk weer een reden om vrij te vragen ons „bikin betoel roenia" (huis in orde te maken) en voorschot te vragen. Beste Klaas, nu ik een vrouwelijke collega briefschrijver n ide H. C. heb gekregen, hebben we afgesproken dat we om de 14 dagen zouden schrijven. So long dus. HENK. de hoop uitsprak, dat er nog velen bij moch ten komen. De medewerking van het Ned. Ilerv. Kerkkoor. Een goed intermezzo was het optreden van het Ned. Herv. Kerkkoor, dat onder de leiding van den heer De Hoogh, op een uitstekend peil staat, Zuiver en gevoelvol werd er gezongen en met stille aandacht werden de nummers ge volgd. Bij het tweede optreden werd het V.P.R.O.- lied „de Wachters" gezongen en een dank baar applaus bewees, dat deze keuze goed was geweest. De rede van Dr. Nicolette Bruining. Ik wil beginnen, zoo zei de presidente van den V.P.R.O., waarmee men gewoonlijk ein digt, n.1. hartelijk te danken voor de groote opkomst. In het bijzonder dank ik den burgemeester van Den Helder voor zijn hartelijke woorden, de heeren predikanten, de commissie, die de organisatie van dezen avond heeft verzorgd en het Ned. Hervormd Kerkkoor. Op een vlotte en geestige wijze vertelt spreekster dan iets over de beginjaren van den V.P.R.O., uit den tijd, toen een enkeling slechts een radiotoestel bezat. Het eerste uitzenden van een preek, liep op een mislukking uit. Drie menschen begonnen met het oprichten van een comité en hieruit is later de V.P.R.O. ontstaan. Dikwijls zijn wij in nood geweest, maar toch hebben we veel kunnen doen, waar van we eerst dachten, dat het onmogelijk zou gaan. Het is vaak krabben geweest op den bodem der geldkist en we hebben ook wel eens meegemaakt, dat er zelfs niet meer te krabben viel. Toch kwamen er altijd weer menschen, die helpen wilden, Tot groote vreugde stemt het, dat er zoo vele andersdenkenden zijn, die geregeld naar ons luisteren. Het is heerlijk, het geloof, dat niet in dogmatische stellingen eedt, maar dat tot ilefde voor God en den naaste oproept. Laten wij allen, zoo besluit mevr. Bruining haar rede, het geestelijk bezit, dat wij hebben in de V.P.R.O. dragen en op die wijze trachten een zegen te zijn voor ons volk. Ds. E. D. Spelberg neemt het woord. Nadat eerst door het koor eenige nummers zrjn gezongen, neemt dan Ds. Spelberg het woord. U voelt hetnatuurlijk wel, dit is in de eerste plaats een propaganda-avond, maar toch is dit niet heelemaal juist, want eigen lijk is het een gemeente-avond. De V.P.R.O.- gemeente heeft de laatste jaren een intens leven gekregen. Deze avonden vinden wij on gelooflijk prettig, want wij gaan eigenlijk de gemeente in. Bij het begin van den avond overhandigde Uw burgemeester ons een lijst van nieuwe leden en dit is voor ons een Heldersche ver rassing, waarmee wij op eiken volgenden avond zullen zwaaien. Er zijn echter onder U nog een groot aantal met een verontrust ge weten, dat zijn zij, die wel naar den V.P.R.O. luisteren, maar nog niet als lid staan inge schreven. Ik wil nu een predikanten taktiek volgen en U van dit verontruste geweten ont lasten. Op een geestige wijze propageert spre ker dan lid te worden van de V.P.R.O. Speciaal vestigt hij de aandacht op „Vrije Geluiden" en den fraaien kalender, die reeds is uitgekomen. De film. Na de pauze volgt de V.P.R.O.-film. En deze film getuigde van een bijzonder goede regie. Op een veelzijdige wijze werc! men met bet werk van de V.P R.O. op de hoogte ge bracht. Fraaie opnamen van de d verse stu dio's, van het schitterende orgel met zijn ruim 700 pijpen, van den landdag in Drente, de conferentie te Barchem en tenslotte het groote gebeuren van dit jaar, op 25 Septem ber, de bijeenkomst op Houtrust, werden ver toond. Niet alleen, dat de opnamen bijzonder goed waren, maar ook het beeld liet niets te wenschen over, zoodat men van deze filmver- tooning ten volle heeft genoten. De mechanische muziek, als begeleiding bij deze film, werd verzorgd door de firma P. A. de Zeeuw, Weststraat. Ds. Spelberg gaf de noodige explicatie en vertelde diverse bijzonderheden over de ver schillende scenes. Een slotwoord van Ds. Smidts. In een kort slotwoord dankte Ds. Smidts, zoowel Dr. Nicolette Bruining als Ds. Spel berg voor het gebodene. Hij was er zeker van, dat hun enthousiasme voor den V.P.R.O. voor een goed deel op de aanwezigen was over gedragen. Het gemeenschappelijk zingen van Gez. 180 vs. 1, was tenslotte het einde van dezen mooien avond Na de „Oranje" thans een modeljacht. Naar de Vereengiing ter bevordering van het bouwen van Scheepsmodellen ons mededeelt, is thans besloten opnieuw een handleiding te doen samenstellen voor het vervaardigen van een scheepsmodel, en wel een modeljacht. Het scheepje is precies 1 meter lang en 19 cm breed. Totale hoogte bijna 1 y2 meter. Het geheele model zal, zeilklaar 3 kg we gen, waarvan de looden ballast onder aan de kiel ongeveer de helft uitmaakt. De mast is voor- en achteruit verstelbaar, waardoor het scheepje bij elke windsterkte nauwkeurig ge trimd kan worden. De handleiding, die wordt uitgegeven als een buitengewoon nummer van „De Model bouwer" en die verder alle inlichtigen den bouw betreffende, zal verschaffen, verschijnt 29 November 1938. Door Sardijnvisschers: 100 manden sardijn per mand 3.30—2.60 Door garnalenvisschers: 180 litten levende garnalen per lit 3.90 2.60 Gekookte garnalen per kg 0.15 Wie gemeend had, dat na de Sep+ember- stormen een politieke rust voor Europa zou komen, heeft zich wel deerlijk vergist. Een nieuwe politic, ke oriëntatie heeft plaats gehad en het ziet er waarlijk naar uit, dat het voorjaar cieuwe verrassingen zal brengen. Het vriendschapsverdrag dat tusschen Rusland en Polen is bevestigd, versterkt deze verwachtingen. Duitsch- land zal over deze nieuwe vriendschaps verklaring allesbehalve gesticht zijn. De mededeeling is nog als bij verrassing gekomen. In Poolsche kringen wordt verze kerd, dat binnen korten tijd een nieuwe Sow- jet ambassadeur te Warschau zaï worden be noemd, nadat deze plaats acht maanden vacant was geweest. De Sowjet regeering schijnt er voorts in toegestemd te hebben alle Sowjet propaganda in Polen stop te zetten en besprekingen over een handelsaccoord zul len worden aangeknoopt. Wat is de oorzaak van deze toenadering tusschen de beide landen? .Men vermoedt een gemeenschappelijk gevaar dat hen bedreigt van Duitschen kant. W nt de landhonger van Duitschland is nog niet gestild. Het Oekrain- sche vraagstuk, de gemeenschappelijke grens tusschen Polen en Hongarije, is het contact punt tusschen Rusland en Polen. Want het is bekend, dat de volgende stap van Berlijn de oplossing van het Oekrainsche vraagstuk zal zijn en daarmede zouden de belangen van Rusland als Polen geschaad worden, zoodat het niet te verwonderen is, dat er een zoo korten tijd van onderhandelen noodig was, om beide mogendheden tot volkomen overeen stemming te brengen. Duitschland kan deze toenadering dus be schouwen als een zet op het politieke schaak bord tegen Duitschland ondernomen en de Warschausche corr. van de „Daily Telegraph" zal dan ook niet ver bezijden de waarheid zijn, als hij schrijft: „De mogelijkheid, dat Polen zich bij Duitschland in een oorlog tegen de Sowjets zou aansluiten, schijnt nu wel uitgescha keld. Het lijkt nu waarschijnlijker, dat Polen bereid zou zijn Russische hulp te aanvaarden voor het geval van een Duit schen aanval op eenig deel van de huidige grenzen van Polen". En bij deze laatste woorden denkt men heusch niet alleen aan Poolsch Oekraïne. Deze jongste stap zal dus wel weer gevolgen hebben en Duitschland zal zijn afweermaat- regelen versterken. Nee, wie gemeend had, dat het nu voorloopig genoeg gespookt had in Europa is teleurgesteld Als het voorjaar zijn intrede doet en men den strijd niet zoo vreest als in den winter, zal de bedreiging weer grooter worden. EXPEDITIE is vertrouwenswerk Daarom per ESONA (auto- en bootdiensten) BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Achter Gevangenismure: en „Woekeraars ontmaskerd." Eialto, Spoorstraat half 8: „Het Meisje uit het verre Westen". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Muziek in 't Bloed" en „Onder Cassidy's Banier". Heden: Casino, 8.30 uur: Tweede Marine-Concert. Donderdag 1 December. Casino, 8.15 uur: Feestavond Haka Coöperatie. Zaterdag 3 December. Casino, 8.15 uur: Jubileum Vara. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 755.7 Temperatuur lucht 7.9 Barometerstand te Den Helder 752.7 Temperatuur lucht 3.4 tegen het eind November en wordt verkrijg baar gesteld voor den prijs van 0.80. Bij bestelling gelieve men het vereischte bedrag te voldoen op postrekening 315237, ten name van den Penningmeester Vereeniging Bouw Scheepsmodellen, „Het Scheep vaarthuisf', Amsterdam C. Het ligt ook thans in de bedoeling, dat een jury de modellen zal beoordeelen. Zooveel mogelijk zullen hierbij de inzenders geschei den worden in twee groepen t.w.: één groep waarin allen zullen worden ondergebracht, die rechtstreeks of zijdelings te maken hebben met het ambacht, dus timmerlieden, meubel makers, schilders, ingenieurs, smeden, loodgie ters, schilders, ketelmakers, enz. en één andere groep, waarin zij thuis behooren, die in hun dagelijksch leven niet daarmede annex zijn, als kellners, pofitieagenten, doktoren, kan toorbedienden, advocaten, enz. Voor de be oordeeling in welke groep iemand thuis hoort, zijn wij aangewezen op de mededeelingen van de betrokkenen zelf. In geval van twijfel, zal het aan de jury vrij staan, een -deelnemer in een andere groep onder te brengen, dan waar voor hij zich heeft opgegeven. Nadere mededeelingen hierover zullen wor den toegezonden, echter alleen aan hen, die aan het Secretariaat van de Vereeniging Bouw Scheepsmodellen, Surinamestraat 15. Den Haag kennis hebben gegeven, dat zij het plan hebben mede te dingen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5