De laatste tegenstanders der Italianen Ons binnentrio faalt Recordvlucht van de „Condor'' van Berlijn naar Tokio Kees Hoving geslagen nze£ verkapte mobilisatie in staat Van vrije scheepvaart op de Yangfse kan niets komen Het Poolsch-Russische verdrag Nieuwe president van Tsjechoslo wakije Treinbotsing in Duifschland Baranowsky thans vrijgesproken UodAat Bondseiltal-Hongaarsche Keulens 2-5 Nsdsria ot Onze legeroefeningen moeeten in tegendeel in September worden afgelast Vredes- en oorlogsbestemming onzer troepen zijn immers niet dezelfde. (Van een militairen medewerker) In de dagen van spanning, die ge durende het eind van de Septem bermaand de geheele wereld gevan gen hield, zag men het merkwaardi ge feit, dat Nederland zijn groote le- geroefeningen aflaste, terwijl deze overal elders op zoo mogelijk nog grootere schaal gehouden werden dan oorspronkelijk reeds in de be doeling lag. In vele landen werden de legeroefeningen gebruikt om zon der al te veel opzien te baren een grooter contingent troepen onder de wapenen te houden dan normaal het geval geweest zou zijn, maar Neder land moest van zijn legeroefeningen afzien. Het was een sombere aftocht, die de in dienst zijnde soldaten in September moesten ondernemen. Somber, omdat het spel, dat reeds eenige dagen gespeeld werd met een voorbeeldige toewijding en opofferingsge zindheid, harde werkelijkheid dreigde te worden. Ieder der betrokkenen begreep maar al te duidelijk wat deze aftocht be- teekende en zij kwamen er van onder den indruk. Er hapert iets Thans liggen deze gebeurtenissen reeds weer twee maanden achter ons. De somber heid uit die dagen is al lang weer uit onze gedachten gebannen. Maar er is ook uit an deren hoofde reden tot somberheid. Immers, uit het feit, dat wij ten behoeve van een eventueele mobili satie onverwijld de oefenende troe pen moesten terugroepen blijkt, dat er aan ons mobilisatieapparaat iets hapert. Dit vraagstuk heeft in bree- den kring de aandacht getrokken. De algemeene opinie is, dat ons mo bilisatie-systeem te veel op 'n theo- retischen grondslag berust. Immers alle militairen hebben een pa pieren mobilisatie-bestemming, welke in zeer vele gevallen afwijkt van die, welke zij in vredestijd hebben. Het gevolg is, dat een oefenende troep bij een onverwacht uitbre ken der mobilisatie in vele deelen uiteen valt. Belemmeringen voor het mobili satie-proces. Deze omstandigheid vertraagt niet alleen het mobilisatieproces, zij is bovendien be lemmerend voor de bevelvoering. Juist de oefenende troep is n.1. gewend geraakt aan een bepaald systeem van werken, dat in de meeste gevallen op sommige punten zal afwijken van het werksysteem, dat bij de mobilisatiebestemming gevolgd zal wor den. De toch reeds zoo moeilijke eerste da gen eener mobilisatie worden op deze wijze onnoodig verzwaard. Indien vredesbestemming en oor logsbestemming dezelfde waren ge weest, zouden de manoeuvres rus tig doorgang hebben kunnen vin den. Dezelfde eenheden, die aan de oefeningen deelnamen zouden au tomatisch gemobiliseerd worden en het feit, dat er legeroefeningen ge houden worden, versnelt onder die omstandigheden het mobilisatiepro ces in plaats van dit, zooals in September j.1. het geval was, moei lijkheden in den weg te leggen. Het slagen van legeroefeningen. Een dergelijke regeling is ook bevorder lijk voor het slagen van legeroefeningen. De oefeningen met grootere eenheden wor den er eenvoudiger en logischer door. Trouwens, ten aanzien van de logica in ons defensief systeem zou de bovenbedoelde vereenvoudiging van ons mobilisatieproces zelfs zeer gewenscht zijn. Immers, onze defensie is er op gericht ons te vrijwaren voor schending van onze landsgrenzen, waartoe vele grensbataljons zijn opgericht en gehuisvest. Over deze grensbataljons is men over het algemeen zeer tevreden, maar het is thans zaak, dat men consequent voorgaat op den eenmaal ingeslagen weg. Wanneer ons defensieve stelsel in de eer ste plaats wordt ingericht op paraatheid onder alle omstandigheden, dan past daar in slecht een mobilisatiestelsel, waarbij de troeDcn, die zich onder de wapenen be vinden. een andere bestemming krijgen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat deze aangelegenheid ook in September j.1. reeds het zwakke punt was van onze mo bilisatie. Er kunnen zich ook in ons land omstandigheden voordoen, dat verhoogde waakzaamheid zewenscht is, zonder dat men onmiddellijk naar het onrustbarende en dure middel dor mobilisatie grijpt. Wan neer er dan meer verhand bestaat tusschen manoeuvres en mobilisatie, kan men het gewenschte doel vaak op zeer onopvallen de wijze bereiken door het uitschrijven van legeroefenins-en De mobilisatie moet onder alle omstandigheden het uiterste midd^i blijven en het is zeer de vraag of dit bij ons huidige stelsel mogelijk is. Immers, aan den anderen kant mag men de veiligheid niet uit het oog verliezen en wanneer men van den juisten stelregel uit gaat, dat mobilisatie het uiterste middel is, dan zal men zoo lang mogelijk wachten, eer men naar dit middel grijpt, hetgeen het gevaar met zich brengt, dat men té laat is. Dit gevaar is veel geringer als de dienst plichtigen zooveel mogelijk onmiddellijk naar hun mobilisatiebestemming worden gedirigeerd. Mobiel veldleger. In een lezing, op 8 Maart 1937 te Heerlen, gehouden, dus op een tijdstip, dat wij pas aan het begin stonden van ons streven om den achterstand, die Nederland in militair opzicht heeft, in te loopen heeft generaal- niajoor J. Th. Alting vont Geusau een goed mobiel leger de beste waarborg voor 's lands veiligheid genoemd. De juistheid hiervan is gedurende de lange Septemberda gen meer dan ooit gebleken. Alleen een vol waardig en ten allen tijde paraat leger kan onze militaire aspiraties verwezenlijken, as piraties, die er op gericht zijn, het Neder- landsrh grondgebied, waar zich dat ook bevindt, voor vijandelijke invallen te vrijwa ren. Peeds hebben technische geoefendheid en materieele uitrusting aller aandacht. Maar hiermede kan niet volstaan worden. Uit gaande van de gedachte, dat wij nimmer al onze militaire kracht permanent naar de grenzen zullen kunnen verleggen, is het zaak, dat er gestreefd wordt naar een zoo doelmatig mogelijk mobilisatiesysteem Peeds is onze weerkracht, dank zij de op richting der grensbatalions, effectiever ge worden, maar de waarde van die grens'oa taljons zal pas volledig tot haar recht kunnen komen, indien het verband tusschen oefenende troepen en mobilisatie vereenvou digd wordt in dien zin, dat reizen naar mobilU-atio-centra in de toekomst verme den zullen kunnen worden. ■mk WNtok*. Voltooiing van de militaire ac tie in China zal de oplossing van het vraagstuk brengen. In een gemeenschappelijke ver klaring van de woordvoerders der Japansche militaire en marine-auto riteiten wordt gezegd, dat inzake de scheepvaart op de Yangtse de statusquo gehandhaafd zal worden, zoolang de Chineesche troepen in hun huidige houding volharden. De verklaring wijst vervolgens op de onmogelijkheid om de vrije scheepvaart op de rivier te herstellen en zegt dat de tegen woordige toestand op de Yangtse volkomen verschilt van dien vóór het uitbreken der vijandelijkheden. Uit strategische noodzaak hadden de Chi- neezen den stroom met versperringen afge sloten, en zuiver om militaire redenen heb ben de Japanneezen met veel opofferingen zich een oponingwerschaJt. De stroom ligt nog midden in de gevechts zone en vormt een belangrijke verbinding v oor de Japansche troepen. Inderdaad wordt de Yangtse door vele Japansche schepen bevaren, maar deze vervoeren uitsluitend wapenen, munitie, levensmiddelen en klee ding voor do groote contingenten Japansche troepen en houden zich niet met den handel bezig. De- Japansche autoriteiten hopen de vrije scheepvaart spoedig te kunnen her stellen, maar het ziet er op het oogenblik niet naar uit. Zij doen al het mogelijke om de rechten en belangen van derde mogend heden in China te beschermen. Een zoo snel mogelijke voltooiing van de militaire actie is het beste middel om tot den ge- wenschten toestand te geraken. Bewegingsvrijheid voor buiten- landsche oorlogsbodems. Wegens het ongemak dat de buitenland- sche oorlogsschepen op de Yangtse tusschen Shanghai en Yotsjau, sinds het uitbreken van het Japansch-Chineesche conflict onder vinden, hebben de Japansche marineautori teiten besloten het trekken van deze sche pen heen en weer van en naar Sjanghai toe te staan. Tusschen Woehoe en Yotsjau lig gen op het oogenblik zeven buitenlandsche oorlogsschepen, en wel van Engeland, Ame rika en Frankrijk. DE CONDOR VOLBRENGT RECORD VLUCHT. Van Berlijn naar Tokio in 45 uur en 57 minuten. Men ziet hier het Duitsche Focke-Wulf-vliegtuig „Condor" bij den start van zijn Maandagmiddag j.L on dernomen recordvlucht van Berlijn naar Tokio. Gistermiddag te 13 uur 57 landde de Condor in de Japansche hoofdstad en heeft dus het geheele traject, dat 13.650 K.M. lang is, in 45 uur en 57 minuten afgelegd. De vlucht werd in vier étappes afgelegd: Ber lijnBasra, BasraKaratsji, KaratsjiHa noi, Hanoi—Tokio. De bedoeling is, de thuis reis via Batavia en de K.L.M.-route te vol- Het is niets nieuws. Het Poolsche blad de „Express Poranny" richt zich tegen de commentaren in een deel der buitenlandsche pers over het jong ste Poolsch-Russische verdrag! Elk verstan dig rnensch aldus het blad - - moet bij het lezen van het communiqué begrijpen, dat het niet iets nieuws betreft, doch een voudig het bestaan wordt geconstateerd van hetgeen reeds lang bestond met name de bilaterale afspraken, waarop sinds jaren de Pooteche-Russische nabuurschap be rustte. Het was noodig te constateeren, dat deze afspraken altijd haar waarde behou den, want in de jongste gespannen interna tionale periode, is eenige twijfel aangaan de haar werking gerezen. De Poolsche poli tiek is zoo consequent, dat elkeen hiervan de richtlijnen moet inzien. Zij is in de eerste plaats gericht op het permanente streven om de normale betrekkingen met de nabuurlanden te handhaven. Hasja gekozen. Met 272 van de 308 stemmen is Hasja tot presidentder Tsjecho- Slowaaksche Republiek gekozen. 25 treinpassagiers gewond. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een uit Eichenberg komende sneltrein bij ht binnenrijden in het Centraal Sta tion te Halle (Duitschland) tijdens een dikken mist op een locomotief ingereden. Twee wagons en de locomotief van den snel trein ontspoorden, een en twintig reizigers en vier spoorwegarbeiders werden licht gewond. Na verbonden te zijn konden al len, op twee na, hun reis voortzetten. Het gerechtshof te Den Haag heeft gisteren uitspraak gedaan in de strafzaak tegen Ladislaw Baranows ky, vriend en partij-genoot van den bij den bomaanslag te Rotterdam om het leven gekomen Oekraïner Eugen Konovalec. De politie-rechter te Rotterdam had Ba ranowsky wegens het gebruik maken van een valschen reispas tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Bij de behandeling in hooger beroep kwam vast te staan, dat Baranowsky Nederland was binnengekomen op een Tsjechoslowaak- sche pas ten name van zekeren Bora. Na een uitgebreid politie-onderzoek is echter niet gebleken, dat deze pas vervalscht was, maar dat eerder de mogelijkheid bestond, dat Baranowsky op een echten pas van een ander had gereisd. De advocaat- generaal had vrijspraak ge vraagd, nu de valschheid van den pas niet is gebleken, zoodat geen overtreding v. art. 231. W. v. Strafrecht kon worden aange toond. Conform dit requisitoir heeft het Hof thans het vonnis van den politie-rechter vernietigd en Baranowsky vrijgesproken. PRESIDENT HASJA. Goede tijden bij de internatio nale wedstrijden te Amsterdam; echter geen recordverbeteringen. In tegenstelling met Rotterdam, werden er gisterenavond op de inernationale zwemwed strijden van de Amsterdamsche Zwemver- eeniging het IJ, geen records verbeterd. Nog slechts plaatselijk verzet in Abessinië. UITBREIDING DER OPPOSITIE ONWAARSCHIJNLIJK. Dziboeti. Met de arrestatie van ras Desta in het begin van 1937 hield de ge organiseerde Abessijnsche tegen stand op. De eenige hindernissen voor een volkomen pacificatie vor men nog slechts de ,,sjifta"-(roover-) benden, verder een zekere tegen stand in eenige afgelegen gebieden en tenslotte de steeds wederkeeren- ile strijd met de Danakils en andere wilde stammen. Dit zijn de toestan den, die wij in Abessinië aantrof fen en ondanks tegenstrijdige berich ten meenen wij, dut daarin binnen afzicnbaren tijd geen verandering zal komen. r)c „sjifta's" zijn sinds lang een vloek voor Abessinië en het zal lang duren voor zij uitgeroeid zijn. Deze benden zijn in het bijzonder in den regentijd lastig, wanneer de honger hen naar de omgeving der ste den brengt, waar zij gelooven iets eetbaars te kunnen rooven. Deze benden zijn tame lijk sterk, goed bewapend en vindingrijk in hun tactiek. Ontevredenen, die in het bezit van wapens zijn, sluiten zich gemak kelijk bij deze roovers aan. Het Italiaansche verdedigings systeem. Om de algemeene veiligheid te bewaren, onderhoudt Italië in Abessinië een sterk luchtwapen met een uitgebreid systeem van vliegvelden. Op deze wijze is Net land vrij gemakkelijk te controleeren er> be dreigde punten laten zich spoedig verster ken. Bovendien zijn alle strategische pun ten, groot en klein, door geregelde troepen, zwarthemden-formaties of Askari-eenheden bezet en een net van kleine betonnen forten beschermt de belangrijkste verkeersccntra en sleutelposities. De officieele sterkte van de Italiaansche strijdkrachten bedraagt 23.000 Italiaansche soldaten, 43.000 inboor lingen, 300 vliegtuigen en OOO vliegers. Een aantal vroegere soldaten van het Abessijnsche leger zijn voor het Italiaansche leger aangeworven. Zij hebben zich voor twee jaren moeten verbinden en krijgen buiten meel 5 lire p?r dag. Bij het bezoek aan een der kampen stelden wij vast, dat de Abessijnsche soldaten over het algemeen in goede harmonie met de jonge Italiaan sche officieren, die in' hun optreden veel van F.ngelsche koloniale officieren weg heb ben, leven. Deze Abessijnsche troepen ver richten vooral politiediensten en zijn ook zeer nuttig bij het onderzoek van bijna on bekende gebieden. De eenige inboorlingen, die wapens mo gen dragen, zijn deze lieden, die politie diensten verrichten en de Askari's. De ge ruchten over de vorming van een groot zwart leger in Afrika zijn onjuist. De al gemeene politiek der Italianen is veeleer, de inlieemsche bevolking te ontwapenen. De algemeene veiligheid ligt in handen van het luchtwapen, de troepen en de mi litie. De plaatselijke politie bestaat uit de carabinieri, Askari's en een aantal Abes- sijnen, de „zabanyas", die echter niet het recht hebben, iemand te arresteeren. Dat kunnen slechts de carabinieri. Verdere oppositie? Gezien den toestand, dien wij in het land aantroffen, schijnt een verdere oppositie te gen de Italianen niet waarschijnlijk. Na tuurlijk zijn er de tijdelijke onlusten van plaatselijken aard, evenals in andere kolo niale gebieden, maar tusschen deze op standen en een georganiseerden tegenstand bestaat toch een geweldig verschil. De meeste Abessijnen zijn geheel onont wikkeld en opvoeding is een belangrijk deel van het Italiaansche programma. Wel ke resultaten dit bij de verschillende rassen zal opleveren, is moeilijk te voorspellen, maar wel kan men aannemen, dat het eeni ge gevaar in dit opzicht van de zijde der meer ontwikkelde Amhara's dreigt. Slechts het vroeger overheerschende ras heeft aanleiding, een oppositie tegen de nieuwe regeering te organiseeren. Ik geloof overi gens niet, dat de Italianen het zullen toela ten, dat de Abessijnen zich te zeer ontwik kelen. Een ware revolutie. Door de plotselinge afschaffing van het feodale systeem en de slavernij alsmede de gelijkstelling van alle Abessijnsche rassen nebben de Italianen een ware revolutie in het leven der inboorlingen gebracht. De ras en andere stamhoofden, die zich onderworpen hebben, behouden hun land, maar hebben verder geen macht meer en kunnen ook geen helastingcn heffen. Zij zijn nog in het bezit van hun titels, die slechts een teeken van waardigheid en prestige zijn. De groote gebieden, die vroe ger aan den negus en de hem trouwge- hleven hoofden behoorden, zijn kroondomein geworden» gen. Het Duitsche vliegtuig, dat geheel uit metaal gebouwd is en door 4 M.B.W.-moto ren wordt voortbewogen, heeft een kruis snelheid van 330 K.M. per uur en kan maximaal 375 K.M. per uur vliegen. -*r De Hongaar Zolyomi nam revanche voor zijn nederlaag te Rotterdam. Hij nam onmid dellijk voor Hoving de leiding op de 100 M. borstcrawl. De Rotterdammer nam zijn keer punt na 50 meter bijzonder slecht, hetgeen hem op enkele meters kwam te staan. Boven dien kwam hij enkele malen in de touwen terecht, waardoor zijn tijd eveneens ongun stig beinvioed werd. Toch werd het nog een spannend gevecht op de laatste 25 meter, maar met gering verschil won de Hongaar. Óp de 400 meter borstcrawl dames bleven twee meisjes, n.1. Tine Burggraaf en Ali van Schaik beiden onder de 5 min. 45 sec. Met Rie van Veen en Ali Stijl heeft Nederland dus op het oogenblik vier zwemsters, die de 40 meter in behoorlijke tijden afleggen. Een spannend gevecht tusschen Irene van Feggelen en Cor Kint werd het dit keer niet. De IJ-zwemster won met flinken voorsprong in 1 min. 13 sec. en bleef hiermede 0.1 sec. boven haar wereldrecord. Toen dit resultaat bekend werd gemaakt, viel er weinig en thousiasme bij het publiek waar te nemen: men is nu eenmaal gewend alleen geestdrif tig te zijn bij het verbeteren van records. Scheffer liet op de 100 meter rugslag den Engelschman Taylor achter zich. Óp de 100 meter schoolslag maakte de Hongaar Angyel een fraaien tijd. Hij legde den afstand geheel met den vlinderslag af, hetgeen Smitshuyzen slechts drie banen vol hield.- Op de 200 meter borstcrawl bleef Dolf van der Kuil U/2 seconde boven het Nederland- sche record van Stam. Kostbare fouten van Van Male. De Hongaarsche Veulens hebben hun eer sten wedstrijd in ons land met 52 gewon nen, cijfers, welke, indien men de juiste verhoudingen wil vaststellen, geflatteerd mogen worden genoemd. In het veld was er van weinig krachtsver schil tusschen het Bondselftal waarin van Spaandonck in verband met 'n blessure door van der Veen vervangen was en de Hon garen sprake, ja zelfs waren de Nederlan ders over het algemeen iets sterker. Het binnentrio de Boer, Dumortier, van der Veen was echter niet productief en vooral de schoten van den D.O.S.-midden- voor waren vaak te slecht gericht, om suc ces te kunnen hebben. Toch heeft, deze voorhoede ook wel goede dingen 'gedaan. Voor de rust b.v. klopte het op den linker vleugel de HarderVan der Veen wonder wel, maar het afwerken van den aanval liet veel te wenschcn over, de Harder was snel, bewegelijk, actief, maar een groote fout in zijn spel was, dat hij den bal niet hoog genoeg voor gaf, zoodat het leder in de meeste gevallen door een tegenstander onderschept kon worden. Van der Veen was zeer actief wij von den hem den besten man uit de voorhoede en vooral bij het opbouwen van den aanval deed hij zeer verdienstelijk werk. Van Dumortier ging weinig uit en hij schoot vooral in tempo te kort. Piet de Boer speelde wel tactisch en demonstreerde met enkele fijne trekjes, dat in hem toch een uitnemend speler schuilt. Maar zijn sa menwerking met Draeger was niet' altijd even succesvol. Hij was niet de nuttige ver bindingsspeler, zooals van der Veen dat toonde. Draeger stelde niet teleur, maar blonk toch ook niet uit. In de middenlinie blonk Anderiessen weer uit. In de achterhoede was Caldenhove de ster. Daar viel het spel van Blomvliet wel wat bij af. En ten slotte dient het... slechte verdedigen van doelman van Male te worden gememoreerd. Drie van de vijf doelpunten had de Fevenoorder moeten \oorkomen. Het doelpunt van den Hongaar schen midvoor. in de tweede helft uit een corner ingekopt, had van Male kunnen ver anderen indien hij zijn handen maar naar oen bal had uitgestoken. Verder liet hij een aag schot uit de handen glippen voor de *Vs] ,"71.:®n een Hongaar profiteerde er on middellijk van. Ten slotte stak hij naar een hard laag 'hand uit tWG€de hdft heelemaal Rec" De rust. was ingegaan met een 2—1 voor- f Veulcns' waarbij het Nedcrland- scoord d°°r Dtumor tier was ge- aoIn tweede helft maakte De Boor van i°u i uVan c'on Hongaarschen keeper een dankbaar gebruik. Doch van Male i. ei?. alote de buitenlanders op goecl- le wijze aan een flinke overwinning.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8